Απαντήσεις σε ερωτηματολόγια επί αμοιβής;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ξέρετε τίποτα για κάτι sites που σε πληρώνουν για να απαντάς σε ερωτηματολόγια;
Βρήκα σήμερα ένα, https://www.polytimesgnomes.gr και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον... Πάντα μου άρεσε να απαντώ σε ερωτηματολόγια... Μήπως όμως είναι μούφα; Και τι είναι αυτά τα Universal vouchers με τα οποία πληρώνεσαι; Τα κουπόνια εννοεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Κι εμένα όμως μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Θα το ψάξω. Μ΄αρέσει πολύ να απαντάς σε ερωτηματολόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως αφού διάβασα τους όρους χρήσης και ο,τι άλλο βρήκα γράφτηκα. Στην τελική τι έχω να χάσω εκτός απο λίγο χρόνο; Θα σας πω πως πάει... :)
Το κακό είναι οτι συμμετέχεις σε έρευνες αγοράς με επιλογή και όχι ελέυθερα... Δηλαδή σε επιλέγουν αν θα συμμετάσχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Δηλαδή το μόνο που έχω να κάνω είναι να γραφτώ κι από κει και πέρα περιμένω αν θα με επιλέξουν; Ε ακούγεται λογικό. Δεν θα μπορούσαν να πληρώνουν όσους γράφονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έτσι κατάλαβα... Θα σου στέλνουν λέει κάτι μειλς και θα σε επιλέγουν έτσι, το πως ακριβώς δεν το κατάλαβα... Διάβασε καλού κακού τα πάντα εκει μέσα πριν γραφτεις... Μην δεις τίποτα ύποπτο που δεν πρόσεξα...

(Σιχτίρ, τελικά τους έκανα και τσάμπα διαφήμιση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Αν είναι εταιρεία στατιστικών ερευνών, επειδή έχω δουλέψει σε τέτοια (όχι μέσω internet βέβαια) τότε για κάθε έρευνα που θα κάνει θα ψάχνει συγγεκριμένο αριθμό ατόμων, π.χ. στις ηλικίες 20 - 24, επομενως θα επιλέγει μόνο όσους χρειάζεται.

Εγώ τώρα μπαίνω για να δω τί ακριβώς είναι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ ξέρεις τι φοβάμαι κυρίως; Μην απαντήσω ωραία και όμορφα στα ερωτηματολόγια αλλά (δωρο)επιταγή δεν δω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Μπήκα και το είδα. Φαίνεται σοβαρούτσικη εταιρεία αν και με ανησυχεί το γεγονός ότι απευθύνεται σε κοινό στην Ελλάδα και δεν έχει κανένα τηλ επικοινωνίας εδώ. Δίνει ένα μόνο τηλ κι αυτό είναι Αγγλία.

Οι συγκεκριμένες εταιρείες δουλεόυν ως εξής (τουλάχιστον αυτό που ξέρω από τη δική μου εμπειρία) : βγάζουν συνεργάτες τους στο δρόμο και ψάχνουν τα κατάλληλα άτομα για να συμπληρώσουν ερωτηματολόγια. Π.χ. γυναίκες νοικοκυρές για απορριπαντικά ή άντρες για κάποιες μάρκες αυτοκινήτων και ούτω καθεξής ανάλογα με το ποιός είναι ο πελάτης τους. Οι συνεργάτες τους αυτοί για κάθε ερωτηματολόγιο που πάνε στην εταιρεία παίρνουν κάποια χρήματα. Αρκετά παραπάνω από 1,5 ευρώ. Αυτοί λοιπόν κάνουν το ίδιο μέσω internet, απευθείας στον κόσμο δίνοντάς μας 1,5 ευρώ. Σε είδος πάντα έτσι. Δε νομίζω ότι θέλουν να κοροϊδέψουν. Αν και μπορούν να κάνουν κάτι πολύ έξυπνο. Λένε ότι σε επιλέγουν και ότι αν συμπληρώσεις τα 10 ευρώ τότε θα σου δώσουν την δωροεπιταγή. Ε αυτοί μπορούν να σε ΄΄φτάσουν΄΄ μέχρι τα 9 ευρώ, αφού σε επιλέξουν για 6 ερωτηματολόγια και μετά να σε ΄΄ξεχάσουν΄΄. Ναί αυτό μπορούν να το κάνουν.
Δε βρίσκω όμως κάτι άλλο μεμπτό στην όλη ιστορία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απ'ότι κατάλαβα δεν πληρώνεσαι στάνταρ 1,5 ευρώ ανα ερωτηματολόγιο... Η τιμή ποικίλλει απο 0,50 έως 50 ευρώ...
Πάντως πολύ πιο έξυπνος ο τρόπος αυτός (μέσω διαδικτύου) αν και το στατιστικό δείγμα είναι λιγότερο αντιπροσωπευτικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Ε ναί σίγουρα δεν είναι το ίδιο αντιπροσωπευτικός. Αν και στην πραγματικότητα οι συνεργάτες τέτοιων εταιρειών προκειμένου να τελειώσουν πιο γρήγορα τη δουλειά τους δεν την κάνουν πάντα σωστα. Π.χ. έστω ότι πρέπει να βρουν 5 άτομα στις ηλικίες 20-25, 25-30.30-35, 35-40.40-45.45-50. Ε καποιες φορές μπορεί να βρίσκουν μόνο 20άρηδες ή 30άρηδες. Δεν κάθονται να σκάσουν. Θα τους δηλώσουν και 40άρηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Απανταω ηδη σε τετοιου ειδους ερευνες απο αλλη εταιρια.
Αρχικα δινεις καποια γενικα στοιχεια, πχ ηλικια, μορφωση, εισοδημα κτλ, κι απο κει κι υστερα σε οποιες ερευνες θεωρουν οτι σε αφορουν, σε βαζουν μεσα. Σου στελνουν μειλ που σε παραπεμπει στο ερωτηματολογιο. Οι ποντοι ερευνας και αρα τα ευρα, ειναι αναλογα με το ποσο μεγαλο ειναι το ερωτηματολογιο, τις ερωτησεις, την εταιρια που το οργανωνει, κτλ. Μεχρι στιγμης δεν εχω παει να "εισπραξω" το ποσο που εχω μαζεψει απ'τους ποντους (μεχρι τωρα εχω απαντησει σε αρκετες, και νομιζω πως ειμαι γυρω στα 30 ευρα, μη φανταστεις τρελα ποσα, αλλα μ'αρεσει και μονο η διαδικασια :p), αλλα μετα απο καθε μια ερευνα που συμμετεχω μου στελνουν ακριβως τους ποντους που εχω τωρα και απο που μπορω να τους εξαργυρωσω οποτε δε νομιζω να ναι μουφα. ΟΥΦ, αυτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
katerina μήπως μπορείς να δώσεις το site στο οποίο συμμετέχεις εσύ; Αφού έβαλα που έβαλα το πρώτο, τουλάχιστον ας έχουμε πολυφωνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Απ'ο,τι τσεκαρα στο site τωρα, δεν υπαρχει φορμα εγγραφων.. Εγω γραφτηκα απο σποντα επειδη ηξερα καποιον απ'την εταιρια, οποτε δεν εχει νοημα να το γραψω. Παντως ο τροπος που λειτουργουν αυτες οι εταιριες υποθετω πως θα ναι παρομοιος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από BReaTHeR:
Ε ναί σίγουρα δεν είναι το ίδιο αντιπροσωπευτικός. Αν και στην πραγματικότητα οι συνεργάτες τέτοιων εταιρειών προκειμένου να τελειώσουν πιο γρήγορα τη δουλειά τους δεν την κάνουν πάντα σωστα. Π.χ. έστω ότι πρέπει να βρουν 5 άτομα στις ηλικίες 20-25, 25-30.30-35, 35-40.40-45.45-50. Ε καποιες φορές μπορεί να βρίσκουν μόνο 20άρηδες ή 30άρηδες. Δεν κάθονται να σκάσουν. Θα τους δηλώσουν και 40άρηδες.

μια σοβαρη εταιρια με κυρος στην ερευνα αγορας τα προσεχει αυτα...
και πρεπει να γνωριζεις οτι υπαρχουν και supervisors των ερευνητων...
δεν ειναι τοσα απλα τα πραγματα..το field εχει μεγαλη ευθυνη για την εγκυροτητα των αποτελεσματων και μια οπως ειπα εταιρια με κυρος δεν το διακινδυνευει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ααα...και να προσθεσω κατι..αλλο..οχι δεν ειναι "μουφα" οι ερευνες via net.
απλα δεν ασχολουνται πολλες εταιριες με τετοιο ειδος ερευνας εδω στην Ελλαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Επειδή μου εκανα εντύπωση τα όσα γράψατε έδωσα τα sites σε κάποιον δικηγόρο για να μου πει τη γνώμη του και τι παίζεται..Αυτό που μου είπε είναι ότι οι εταιρίες αυτές δημιουργούν βάσεις δεδομένων,κοινώς φακέλωμα, με προσωπικά στοιχεία του καθενός από εμάς ,από αυτά που δηλώνουμε καθώς και από αυτά που απαντάμε στα ερωτηματολόγια για διάφορες ομάδες πληθυσμού, πχ.ανεργους, φοιτητές, νοικοκυρές κλπ κλπ και από εκεί και πέρα αυτές τις βάσεις δεδομένων μπορούν να τις αγοράσουν οποιεςδήποτε εταιρίες πέραν των διαφημιστικών και για οποιουσδήποτε λόγους..Αρα συνεπώς μου συνέστησε, ότι και εφόσων το κέρδος σχεδόν στο σύνολο των περιπτώσεων είναι μηδαμινό,ανούσιο και εξετευλιστικό, να μη συμμετέχω σε τέτοιες διαδικασίες..Ιδιαίτερη εντύπωση του προξένησε το γεγονός ότι σε ένα σάιτ γίνεται αναφορά αποκλειστικά στο αγγλικό δίκαιο για τυχόν αντιδικίες και δεν αναφέρεται καμιά ελληνική διέυθυνση παρόλο που η ιστοσελίδα ειναι μεταφρασμένη στα ελληνικά και φαίνεται να απευθύνεται σε ελληνικό πληθυσμό. Αυτάαα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Φυσικα και δημιουργουνται βασεις δεδομενων, για να σου στελνουν ερωτηματολογια για τις ερευνες που σε αφορουν και αρα εισαι χρησιμο δειγμα μονο. Λογικο δεν ειναι?
Για τα αλλα δε γνωριζω, αλλα τραβηγμενα μου φαινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αουτς! Και πήγα και την πάτησα σαν πρωτάρα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτα ρε παιδια μεχρι και οταν αγοραζεις κινιτο αμα το ψαξετε γινετε. Η εταιρια κραταει τα στιχια σου και τα πουλαει σε οπιον τα ζητισει, οπως και οταν αγορασεις ηλεκτρικες συσκευες, οπως και οταν αγοραζεις αμαξι κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αουτς! Και πήγα και την πάτησα σαν πρωτάρα! :redface:

E εντάξει δε νομίζω να πρόλαβες να δώσεις και τόσες πολλές πληροφορίες κιόλας βρε!Χαλάρωσε!Αν θυμάμαι καλά από τη φόρμα τα μόνα σοβαρά είναι ονομα και διευθυνση το πολύ πολύ! Απλά ειδικά στο νετ με όσα γίνονται πλέον καλό θα ήταν να ήμαστε πολύ πολύ πολύ επιφυλακτικοί! Ειδικά εσύ γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα τις δυνατότητες που δίνει το νετ στον οποιοδήποτε κοκαπροαιρετο..:(
Δεν σας το είπα για να τρομάξω κανέναν απλά αφού εκανα τον κόπο να ρωτήσω ας το έχετε υπόψη και εσείς για μελλοντική χρήση ;) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top