Αγωνιώδη ερωτήματα περί ερωτικών σχέσεων

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πώς έχει το πράγμα τώρα. Είμαι ένας άνθρωπος με ευαισθησίες -και τι μ'αυτό βέβαια, όλοι έχουμε ευαισθησίες. Πώς είναι για μένα όμως ο έρωτας; Γνωρίζεις κάποιον, του μιλάς, τον ερωτεύεσαι (αν είσαι τυχερός/ή κάνετε σχέση), κάνετε έρωτα και όλα κυλούν ωραία και καλά.
Μετά λύπης μου αντιλαμβάνομαι όσο περνάει ο καιρός οτι "εκεί έξω" μάλλον δεν είναι έτσι. Οκ, λέω, δε θέλω να ζω στον κόσμο μου. Ας το ψάξω λίγο το ζήτημα. Και το ψάχνω. Και ανακαλύπτω οτι τελικά η μεγάλη πλειοψηφεία των ανθρώπων της ηλικίας μου μάλλον δεν ακολουθεί την ίδια πορεία με εμένα όσον αφορά τις ερωτικές σχέσεις. Ανακαλύπτω οτι μάλλον είμαι "εκτός εποχής" ή έκτός τόπου και χρόνου ή τέλος πάντων γενικά κάπου εκτός. Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνουμε τον έρωτα προϊόν φαστφουντάδικου, πάς παραγγέλνεις, παίρνεις, τρως, φεύγεις, όλα σε χρόνο μηδέν (ή dt που λένε και στη σχολή μου). Χάθηκαν όλα, και το συναίσθημα, και η αναμονή... Τώρα βέβαια εμένα αυτό με δυσαρεστεί αλλά και τι μ'αυτό; Αντιμετωπίζω πλέον με απάθεια τους ανθρώπους που έχουν στο μυαλό τους το σεξ και τίποτε άλλο. Δεν είναι ζήτημα ηθικής, αλλά για μένα ο άνθρωπος που απλά νοιάζεται για τον σαρκικό έρωτα αγνωόντας την συναισθηματική πλευρά του θέματος (κι όταν λέω συναίσθημα εννοώ έρωτα ή αγάπη, όχι διακαή πόθο για να κάνουν σεξ με έναν άγνωστο) είναι σαν να μη νοιάζεται και για τον ίδιο τον εαυτό του. Και το ερώτημα είναι, αν οι άνθρωποι συνεχίσουν να σκέφτονται έτσι τότε τελικά πού θα καταλήξουμε; Και τα παιδιά των ανθρώπων της ηλικίας μου (μας) τελικά θα είναι ισορροπημένα, θα είναι καλύτερα από εμάς, θα ενδιαφέρονται για την επιστήμη ή θα διαβάζουν όλη μέρα περιοδικά και θα κάνουν σεξ από τα 12; Θα θέλουν να κάνουν οικογένεια;
Δεν θέλω τίποτε άλλο από την άποψή σας επί του θέματος (ή των θεμάτων). Συγχωρήστε μου το γεγονός οτι όλα είνα σκόρπια σε ένα κείμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μικρό μου αδέσποτο... καλώς ήλθες στον «έξω» κόσμο... Είναι πραγματικά πολύ λυπηρό ένας άνθρωπος νιώθοντας τα πιο όμορφα πράγματα στην ζωή, αγάπη, έρωτα, συναισθήματα, να αισθάνεται «στον κόσμο του»
Ναι υπάρχει μια τέτοια τάση, του φαστφουντάδικου που πολύ εύστοχα περιέγραψε η φίλη μας. Θα το τοποθετούσα στα «σημεία των καιρών» μας αφού πιστεύω οτι πάντα υπήρχε αυτή η κατάσταση, απλά αυτή τη στιγμή βγαίνει πολύ πιο εύκολα προς τα έξω με συνέπεια να είναι καθημερινά μπρος στα μάτια μας.

Σίγουρα δεν έχεις εσύ το πρόβλημα μικρή μου. Και σίγουρα δεν ζεις σε άλλο κόσμο! Απλά έχεις διαφορετική άποψη για κάποια πράγματα στην ζωή. Τα καλύτερα. Να σου πω την αλήθεια δεν είναι άσχημο να τα γνωρίζεις... Το κλειδί είναι όμως να έχεις κρίση και δύναμη επιλογής!

Από μια τέτοια κατάσταση έχουμε περάσει πιστεύω οι περισσότεροι. Το θέμα είναι να επιλέξουμε και να βρούμε την δύναμη να είμαστε έτσι όπως μας αρέσει και όχι όπως αρέσει στον «άλλο κόσμο»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Welcome to the real world! Δεν είναι ούτε κακός, ούτε άσχημος, ούτε περίεργος...είναι απλά ο κόσμος μας και γίνεται από τις επιλογές μας οι οποίες είναι σεβαστές! Έχεις διαλέξει να κάνεις μόνο έρωτα, να ερωτεύεσαι, να γεμίζεις με συναισθήματα stick to this concept τότε και μην αγχώνεσαι για τους γύρω σου!Διάλεξε άτομα που ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία σου και απλά πρόσεχε για να μην πλήγωθεις (όχι ότι είναι κακό να πληγωθείς αλλα δεν είναι λίγοι που σου πουλάνε το παραμυθάκι που θες να ακούσεις όταν σε ψυχολογήσουν καλά κι εσύ νομίζεις ότι βρήκες κάποιον που θέλει τα ίδια με εσένα!)

Τέσπα, ο καθένας ζει με τις επιλογές του και δεν κατηγορώ κανέναν αν κάνει μόνο σεξ, αν έχει πάει με την μισή Ελλάδα κλπ.Δεν με αφορά, είναι επιλογή του και είναι σεβαστή!Γιατί κι εγώ απαιτώ να σέβονται οι υπόλοιποι τις επιλογές μου είτε είναι one night stand είτε σχέση χρόνων...Οπότε live your life as u wish και άσε τους υπόλοιπους να κάνουν την δική τους 8)

Άσχετο, πόσο είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τα παντα ειναι θεμα επιλογων.
Επιλογη καποιων να περιμενουν διακαως τη στιγμη που θα κανουν σεξ με καποιον αγνωστο, επιλογη των αλλων να περιμενουν τον πριγκηπα που θα τους κανει ερωτα και θα τους αγαπησει παντοτινα. Ο καθενας διαλεγει την εκδοχη που του ταιριαζει και πορευεται.

Παντως παρατηρωντας το περιβαλλον μου βλεπω οτι δεν ειναι τοσο μακρια οι ανθρωποι της ηλικιας μας που το πανε σιγα σιγα και δεν νοιαζονται μονο για το πηδημα. Μηπως υπερβαλλουμε κομματακι τελικα με την "σημερινη" κατασταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Απλά να προσθέσω οτι δεν είναι κακό να θέλει κάποιος μόνο σεξ. Το κακό είναι η απουσία ειλικρίνιας. Ότι και να θέλει κάποιος είναι επιλογή του. Απλά να στο ξεκαθαρίσει γιατι όπως σωστά είπε και η Vkey μπορεί να ακούσεις ό,τι παραμύθι θες.
Ο κόσμος "έξω" δεν είναι αγγελικός αλλά όυτε και κόλαση.Ίσως υπερβάλεις λίγο, λόγο κάποιας άσχημης προσωπικής εμπειρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνουμε τον έρωτα προϊόν φαστφουντάδικου~

Όντως. Υπέροχο δεν είναι;;;;;


Αντιμετωπίζω πλέον με απάθεια τους ανθρώπους που έχουν στο μυαλό τους το σεξ και τίποτε άλλο.

Ξέρεις και κανέναν δηλαδή που να μη το έχει;

Ειδικά όσοι άντρες δηλώνουν "συναισθηματικοί", είναι και οι φτηνότεροι.


τελικά θα είναι ισορροπημένα, θα είναι καλύτερα από εμάς, θα ενδιαφέρονται για την επιστήμη ή θα διαβάζουν όλη μέρα περιοδικά και θα κάνουν σεξ από τα 12; Θα θέλουν να κάνουν οικογένεια;



Σόρι τώρα. Και οι γονείς σου είχαν την ίδια απορία για τα παιδιά που θα έκαναν, και οι δικοί τους γονείς με τη σειρά τους, και άλλοι γονείς πριν από αυτούς, και και... Όλοι τα ίδια φοβούνται για τα παιδιά τους, και δε βλέπουν πως ξέχασαν ότι και οι ίδιοι ήταν κάποτε νέοι. Μην ανησυχείς για τέτοια πράγματα. Υπάρχουν σοβαρότερα, βαθύτερα, βασανιστικότερα ερωτήματα στη ζωή. πχ θα έρθει ο σαβιόλα επιτέλους;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Όντως. Υπέροχο δεν είναι;;;;;




Ξέρεις και κανέναν δηλαδή που να μη το έχει;

Ειδικά όσοι άντρες δηλώνουν "συναισθηματικοί", είναι και οι φτηνότεροι.









Σόρι τώρα. Και οι γονείς σου είχαν την ίδια απορία για τα παιδιά που θα έκαναν, και οι δικοί τους γονείς με τη σειρά τους, και άλλοι γονείς πριν από αυτούς, και και... Όλοι τα ίδια φοβούνται για τα παιδιά τους, και δε βλέπουν πως ξέχασαν ότι και οι ίδιοι ήταν κάποτε νέοι. Μην ανησυχείς για τέτοια πράγματα. Υπάρχουν σοβαρότερα, βαθύτερα, βασανιστικότερα ερωτήματα στη ζωή. πχ θα έρθει ο σαβιόλα επιτέλους;;;


Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τίποτα απ'όσα γράφω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ανέκαθεν ο πόθος για σεξ ήταν μεγάλος και σημαντικός! Απλά το θέμα είναι πως παρουσιάζεται μέσα στην κοινωνία!

Αν μάθεις τι έκανε η γενιά των γονιών μου και οι επόμενες δύο που ξέρω (+20 χρόνια) θα πάθεις σοκ! Οχι σεξ ότι να είνα και πιο εύκολα μάλιστα επειδή ή ήταν αραιωμένοι στην επαρχία που εύκολα πας και σε ένα χωράφι ή στην πόλη όσα παιδιά (λίγα τότε) σπουδάζαν! ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΕΠΤΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ κάτι που ακόμα και σήμερα λίγοι γονείς παραδέχονταν ότι γινόταν. Δεν τους συμφέρει!! Καταρίπτει το επιχείρημα εγκρατιας στο σεξ!

Τώρα πως ακριβώς γουστάρεις να το κάνεις είναι επιλογή σου. Αρκεί να ξέρει και ο άλλος που μπλέκει. Πχ αν εσύ θεωρείς ότι το περίμενε 6 μήνες πχ έχει την αρετή του, ο άνδρας μπορεί να θεωρεί ότι είναι 6 μήνες βασάνισμα! Συνεπώς αρκεί και οι δύο να γνωρίζουν ή να έχουν καταλάβει!

Μας αρέσει δεν μας αρέσει το σεξ είναι ένστικτο στον άνθρωπο που απλά ελέγχεται δια της ανώτερης εγκεφαλικής δραστηριότητας που έχουμε αναπτύξη. We have evolved Που λένε!

Επίσης εγώ συμφωνώ με τον Rebeske σχετικά με το
Όντως. Υπέροχο δεν είναι;;;;;
. Πολύ χαίρομαι που οι επιλογές μου δεν είναι αντικείμενο ντροπής και κρυψίματος από τους υπόλοιπους! Και δυστυχώς ρεμπεσκέ ακόμα είναι και αντιμετωπίζεται δεόντος!

Ο κόσμος είναι σκληρός και αυτό είναι από τα λιγότερα που θα δείς! Συνεπώς καλή προπόνηση!

Η απορία μου είναι ποια η ηλικία σου??? Δεν με ενδοιαφέρει ακριβώς! Απλά ανήλικη,ενήλικη, ώριμη,γιαγιά?? ΧΕΧΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Η απορία μου είναι ποια η ηλικία σου??? Δεν με ενδοιαφέρει ακριβώς! Απλά ανήλικη,ενήλικη, ώριμη,γιαγιά?? ΧΕΧΕ

α ρε ρεμπεσκέ, κωλ-όγρια:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Βρε ντου-παντού :P , δε μιλάει σε μένα ο άνθρωπος!!!

Νομίζεις για μένα ενδιαφερεται να μάθει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Adespoto μην ανησυχεις. Μαλλον εισαι πιο εξελιγμενο ειδος :P (δε το λεω ειρωνικα).

Το σεξ για το σεξ, ειναι ζωωες ενστικτο , χαμηλοτερης εξελιξης , που υπηρχε αναγκαστικα για να μπορει να διαιωνιζεται καλυτερα το ειδος. Πλεον, δεν υπαρχει τετο προβλημα, αλλα ενα τοσο βασικο ενστικτο δεν φευγει σε μερικες δεκαετιες προφανως.

Φυσικα υπαρχει και ο δευτερος λογος για σεξ, η απολαυση. Και εδω ερχεται το θεμα της εξελιξης, του που ζουμε, τι αντιληψη εχουμε για τις διαφορες απολαυσεις, ποιες βαζουμε πιο πανω απο αλλες στην προσωπικη μας λιστα, τι αξια εχει η καθεμια για μας. Αλλοι ζουνε μονο για το σεξ, (το ενα ακρο), αλλοι το βλεπουν μονο για παραγωγη απογονων (το αλλο ακρο). Στη μεση...το χαος.

Τωρα αναλογα με το ποσο συναισθηματικος ειναι ο καθενας, γερνει προς τη μια η την αλλη μερια. Αλλα ατομα το βλεπουν μονο σαν σαρκικη απολαυση και δεν τους ενδιαφερει να υπαρχει καποια ουσιωδης συναισθηματικη πτυχη, ....αλλοι δε μπορουν να δινονται τοσο πολυ αν δεν νιωθουν και κατι καλο για το αλλο ατομο.

Προσωπικα πιστευω οτι περισσοτερες πιθανοτητες για καλο σεξ, εχει καποιος οταν η υποθεση αφορα και συναισθηματικη πτυχη. Οπως και να χει, δεν ειμαστε κατωτερα ζωα. Κι ομως καποιοι στο συγκεκριμενο θεμα, ετσι ενεργουν. I pity the fools ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αληθεια αδεσποτο, τι ηλικια εχεις?

Παντως, το να αναζητα καποιος το σεξ μονο και να στο εχει ξεκαθαρισει δεν ειναι κακο, οπως ειπε και καποιος πιο πανω.
Απο εκει και περα συμφωνω μαζι σου οτι ειναι δυσκολοι καιροι και ερωτες, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν κιολας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Μου αρέσει που όλοι λένε ότι το σεξ είναι στην φύση του ανθρώπου και προφανώς ξεχνάνε(ή κάνουν ότι ξεχνάνε) να αναφέρουν ότι το σεξ είναι στην φύση του ανθρώπου για αναπαραγωγή, η φύση είναι πολύ πιο έξυπνη απο όσο νομίζουμε και σίγουρα δεν θα ήθελε να σπαταλάμε τεράστια ενέργεια και πολύ χρόνο έτσι για πλάκα. Οπότε το σεξ για διασκέδαση είναι κάτι το αφύσικο, το οποίο όπως και δεκάδες άλλα πράγματα ο άνθρωπος εκμεταλεύεται προκειμένου να αποκομίσει ηδονή/ευτυχία/whatever, το πρόβλημα στο όλο ζήτημα είναι ότι όλα τα πράγματα που προσφέρουν πρόσκαιρη και γρήγορη ηδονή κατα την γνώμη μου φθείρουν το πνεύμα του ανθρώπου (βλέπε χρήμα,εξουσία,σεξ,ναρκωτικές ουσίες).Φυσικά ο καθένας έχει δικαίωμα να θεωρεί ότι του γουστάρει σαν σημαντικό στην ζωή του και τι επίπεδο θα κρατήσει, γιατί μην μου πείτε ότι αν μαθαίνατε ότι κάποιος/κάποια κάθε νύχτα είναι και με άλλον δεν θα σας ερχόταν έστω και ένας μικρός χαρακτηρισμός στο μυαλό
, η ζωώδεις ορμές υπάρχουν για νά μας οδηγήσουν σε κάποια συμπεριφορά "καλή" για το είδος/ατομό μας (φάε αλλιώς θα πεθάνεις λέει ο οργανισμός με την πείνα, χμ... αυτή έχει μεγάλο στήθος θα θρέψει καλά τα παιδιά μου λέει υποσυνήδειτα ο εγκέφαλος ενός μέσου άνδρα μετά απο δις χρόνια εξέλιξης, το οποίο μεταφράζεται σε επιθυμία για το συγκεκριμένο αντικείμενο ιδιότητα) το ότι υπάρχουν οι ζωώδεις ορμές είναι για να συνεχίσουμε να υπάρχουμε(ή μάλλον ήταν γιατί δεν πιστεύω να κοιτάει κανείς το μεγάλο στήθος σκεπτόμενος το νήπιο :P) και όχι δικαιολογία για να γίνουμε ζώα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r:
Μου αρέσει που όλοι λένε ότι το σεξ είναι στην φύση του ανθρώπου και προφανώς ξεχνάνε(ή κάνουν ότι ξεχνάνε) να αναφέρουν ότι το σεξ είναι στην φύση του ανθρώπου για αναπαραγωγή, η φύση είναι πολύ πιο έξυπνη απο όσο νομίζουμε και σίγουρα δεν θα ήθελε να σπαταλάμε τεράστια ενέργεια και πολύ χρόνο έτσι για πλάκα. Οπότε το σεξ για διασκέδαση είναι κάτι το αφύσικο

από την άλλη κι επειδή η φύση είναι πιο έξυπνη από εμάς, παίζει να έσιαξε έτσι την αναπαραγωγική διαδικασία ώστε να είναι κάτι που να σε ψήνει ρε αδερφέ να χωθείς και να συνεισφέρεις στη συνέχιση της ανθρωπότητος, αλλιώς ο πλανήτης στάνταρ θα είχε εξαφανιστεί λόγω βαρεμάρας. μέτρον άριστον θα πω κι εγώ (αν κι εν προκειμένω 12-18 εκατοστά μας φτάνουν), αλλά να έχουμε και το δικαίωμα να αλλάζουμε τη θεμελιώδη μονάδα μέτρησης που και που :redface: :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μου αρέσει που όλοι λένε ότι το σεξ είναι στην φύση του ανθρώπου και προφανώς ξεχνάνε(ή κάνουν ότι ξεχνάνε) να αναφέρουν ότι το σεξ είναι στην φύση του ανθρώπου για αναπαραγωγή,
Eπ!. Εγω παντως το ανεφερα :P

η φύση είναι πολύ πιο έξυπνη απο όσο νομίζουμε και σίγουρα δεν θα ήθελε να σπαταλάμε τεράστια ενέργεια και πολύ χρόνο έτσι για πλάκα. Οπότε το σεξ για διασκέδαση είναι κάτι το αφύσικο,
Εδω ομως διαφωνω. Αν η φυση ειναι τοσο εξυπνη, γιατι δε μας εκανε αμιγως μονογαμικα πλασματα και να τελειωνει η ιστορια, οπως ισχυει με μερικα αλλα ειδη ζωων ; Προφανως δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα. Επισης, το σεξ για διασκεδαση, δεν ειναι "αφυσικο" ....εξ'ορισμου ! Οτι συμβαινει γυρω μας...ειναι φυσικο. Ειναι μερος της φυσης. Αν δεν ηταν, δε θα το βλεπαμε καν, γιατι δε θα συνεβενε. Ετσι οπως το λες, μου ακουγεται πολυ θρησκευτικο και περιμενω να ακουσω και περι ομοφυλλοφιλων κλπ.

το πρόβλημα στο όλο ζήτημα είναι ότι όλα τα πράγματα που προσφέρουν πρόσκαιρη και γρήγορη ηδονή κατα την γνώμη μου φθείρουν το πνεύμα του ανθρώπου (βλέπε χρήμα,εξουσία,σεξ,ναρκωτικές ουσίες).
Επικινδυνη γενικευση. Και ενα παιχνιδι τεννις, μπασκετ, σκακι, μια συναυλια, ενα μασαζ, ενα βιβλιο, μια ταινια....προσφερουν προσκαιρη ευχαριστηρη. Δεν θα λεγα οτι φθειρουν το πνευμα ολα ομως.

από την άλλη κι επειδή η φύση είναι πιο έξυπνη από εμάς, παίζει να έσιαξε έτσι την αναπαραγωγική διαδικασία ώστε να είναι κάτι που να σε ψήνει ρε αδερφέ να χωθείς και να συνεισφέρεις στη συνέχιση της ανθρωπότητος, αλλιώς ο πλανήτης στάνταρ θα είχε εξαφανιστεί λόγω βαρεμάρας.
Ενδιαφερουσα η ιδεα σου, αλλα δε νομιζω οτι ειμαστε οπως ειμαστε για την αποφυγη εξαφανισης λογω βαρεμαρας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Eπ!. Εγω παντως το ανεφερα :P

Εδω ομως διαφωνω. Αν η φυση ειναι τοσο εξυπνη, γιατι δε μας εκανε αμιγως μονογαμικα πλασματα και να τελειωνει η ιστορια, οπως ισχυει με μερικα αλλα ειδη ζωων ; Προφανως δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα. Επισης, το σεξ για διασκεδαση, δεν ειναι "αφυσικο" ....εξ'ορισμου ! Οτι συμβαινει γυρω μας...ειναι φυσικο. Ειναι μερος της φυσης. Αν δεν ηταν, δε θα το βλεπαμε καν, γιατι δε θα συνεβενε. Ετσι οπως το λες, μου ακουγεται πολυ θρησκευτικο και περιμενω να ακουσω και περι ομοφυλλοφιλων κλπ.

Επικινδυνη γενικευση. Και ενα παιχνιδι τεννις, μπασκετ, σκακι, μια συναυλια, ενα μασαζ, ενα βιβλιο, μια ταινια....προσφερουν προσκαιρη ευχαριστηρη. Δεν θα λεγα οτι φθειρουν το πνευμα ολα ομως.

Ενδιαφερουσα η ιδεα σου, αλλα δε νομιζω οτι ειμαστε οπως ειμαστε για την αποφυγη εξαφανισης λογω βαρεμαρας :P

:P Θρήσκος πάντως δεν είμαι σε καμία καμία περίπτωση, το ότι η φύση απέφυγε την μονογαμία οφείλετε στο ότι όσο περισσότερες "μίξεις" γονιδίων και γεννήσεις συμβαίνουν τόσο αυξάνετε η πιθανότητα να γεννηθούν πολύ δυνατοί άνθρωποι που θα κυριαρχήσουν στα υπόλοιπα είδη, κάτι τό οποίο σήμερα δεν ισχύει καθώς δεν χρειαζόμαστε πλέον αποκλειστικά την δύναμη του ατόμου για να επιβληθούμε, αφού η τεχνολογία μας μας έχει κάνει όχι μόνο κυρίαρχους αλλά και χειριστές της μοίρας του πλανήτη.Σίγουρα με την μονογαμία θα είμασταν πολύ λιγότεροι σήμερα, καθώς οι πολύ αρχαίοι προγονοί μας θα περιμέναν το πρώτο παιδί να γεννηθεί πριν προχωρήσουν στο επόμενο απο τον ίδιο σύντροφο(για άντρες μιλάω προφανώς:P) , όσο αφορά την πρόσκαιρη ηδονή έχεις δίκιο έκανα μια γενίκευση χωρίς να εισάγω τον όρο η ασχολία αυτή να ασκεί το πνεύμα, αλλά να γίνετε μόνο και μόνο για μερικά λεπτά απόλαυσης χωρίς παιρετέρω αναζήτηση,εντάξει ένα μασάζ προσφέρει την γρήγορη ηδονή και καμία αναζήτηση αλλά δεν πιστέυω να έχει εθιστεί κανείς στο μασάζ :P. Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν καταδικάζω το σεξ, αλλά αυτό που γίνετε με αυτό στην κοινωνία μας(όχι απαραίτητα απο την πλειοψηφία, αλλά απο τα MMΕ) έχει ξεπεράσει για εμένα το όριο του πολιτισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
δεν πιστέυω να έχει εθιστεί κανείς στο μασάζ
άνετα με μια μικρή εξειδίκευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
άνετα με μια μικρή εξειδίκευση!
:hmm:


:sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μιλάμε για πολύ άνετα!! Και βασικά μια πιο διευρημένη έννοια του μασάζ! Αυτό και μπάνιο με καυτό νερό Rulez!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SeCtoR

Νεοφερμένος

Ο SeCtoR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Πώς έχει το πράγμα τώρα. Είμαι ένας άνθρωπος με ευαισθησίες -και τι μ'αυτό βέβαια, όλοι έχουμε ευαισθησίες. Πώς είναι για μένα όμως ο έρωτας; Γνωρίζεις κάποιον, του μιλάς, τον ερωτεύεσαι (αν είσαι τυχερός/ή κάνετε σχέση), κάνετε έρωτα και όλα κυλούν ωραία και καλά.
Μετά λύπης μου αντιλαμβάνομαι όσο περνάει ο καιρός οτι "εκεί έξω" μάλλον δεν είναι έτσι. Οκ, λέω, δε θέλω να ζω στον κόσμο μου. Ας το ψάξω λίγο το ζήτημα. Και το ψάχνω. Και ανακαλύπτω οτι τελικά η μεγάλη πλειοψηφεία των ανθρώπων της ηλικίας μου μάλλον δεν ακολουθεί την ίδια πορεία με εμένα όσον αφορά τις ερωτικές σχέσεις. Ανακαλύπτω οτι μάλλον είμαι "εκτός εποχής" ή έκτός τόπου και χρόνου ή τέλος πάντων γενικά κάπου εκτός. Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνουμε τον έρωτα προϊόν φαστφουντάδικου, πάς παραγγέλνεις, παίρνεις, τρως, φεύγεις, όλα σε χρόνο μηδέν (ή dt που λένε και στη σχολή μου). Χάθηκαν όλα, και το συναίσθημα, και η αναμονή... Τώρα βέβαια εμένα αυτό με δυσαρεστεί αλλά και τι μ'αυτό; Αντιμετωπίζω πλέον με απάθεια τους ανθρώπους που έχουν στο μυαλό τους το σεξ και τίποτε άλλο. Δεν είναι ζήτημα ηθικής, αλλά για μένα ο άνθρωπος που απλά νοιάζεται για τον σαρκικό έρωτα αγνωόντας την συναισθηματική πλευρά του θέματος (κι όταν λέω συναίσθημα εννοώ έρωτα ή αγάπη, όχι διακαή πόθο για να κάνουν σεξ με έναν άγνωστο) είναι σαν να μη νοιάζεται και για τον ίδιο τον εαυτό του. Και το ερώτημα είναι, αν οι άνθρωποι συνεχίσουν να σκέφτονται έτσι τότε τελικά πού θα καταλήξουμε; Και τα παιδιά των ανθρώπων της ηλικίας μου (μας) τελικά θα είναι ισορροπημένα, θα είναι καλύτερα από εμάς, θα ενδιαφέρονται για την επιστήμη ή θα διαβάζουν όλη μέρα περιοδικά και θα κάνουν σεξ από τα 12; Θα θέλουν να κάνουν οικογένεια;
Δεν θέλω τίποτε άλλο από την άποψή σας επί του θέματος (ή των θεμάτων). Συγχωρήστε μου το γεγονός οτι όλα είνα σκόρπια σε ένα κείμενο...

Ολος ο κοσμος ετσι ειναι και οσοι οσες ειναι σεμνοι σεμνες ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα,αυτοι του κατηχητικου ολοι οι υπολοιποι ορμανε σαν ζωα οταν τους δοθει η ευκαιρια,εχω εναν συμφοιτητη μου δεν τον ενδιαφερει να κανει σχεση τον ενδιαφερει να ικανοποιησει την αναγκη του και του λεω ρε "φιλαρακι δεν εχεις αισθηματα μεσα σου εσυ" αλλα δεν παιρνω απαντηση

Αστο μη το ψαχνεις γιατι υπαρχει ανταγωνισμος μεγαλος μεταξυ των δυο φυλλων "ποια/ποιος θα κανει περισσοτερες σχεσεις" και "ποιος/α θα το κανει πρωτη φορα στην πιο μικρη ηλικια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top