Catering "El Γίδι"

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Λοιπόν: ΤΑΡΤΑ ΠΡΑΣΣΟΥ:
Υλικά:
Για τη ζύμη:
αλεύρι (για ένα μέτριο ταψι λιγότερο από μισό κιλό)
λάδι (περίπου ένα κρασοπότηρο)
1 γιαούρτι
λίγο αλάτι
και λίγο νερό άν χρειαστεί για να είναι μαλακιά η ζύμη

Για τη γέμιση:
πράσο
ό,τι τυριά θέλεις
άνιθο
κρεμυδάκι φρέσκο
ένα αυγό
(αν θέλεις λίγη κρέμα γάλακτος)

Διαδικασία:
Φτιάχνουμε τη ζύμη και την απλώνουμε στο ταψί.
Στη συνέχεια, κόβουμε το πράσο σε ροδέλες και το βράζουμε λίγο για να μαλακώσει. Μόλις βράσει το σουρώνουμε και το αφήνουμε αρκετή ώρα στο σουρωτήρι να στραγγίξει. Ανακατεύουμε έπειτα το πράσο με τα τυριά, το κρεμυδάκι και τον άνιθο και με ένα αυγό χτυπημένο. Μόλις τα ακατέψουμε, απλώνουμε το μείγμα στο ταψί πάνω από τη ζύμη και αν θέλουμε να κάνει κρούστα επάνω η τάρτα περιχύνουμε με λίγη κρέμα γάλακτος. Τέλος, το ψήνουμε και έτοιμη η τάρτα μας.

Καλή σας απόλαυση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Γίδι, είσαι από Κρήτη; τι ωραία να βρίσκω πατριώτες.

φτιαξε δύο ταψια, ένα χορτόπιτα και ένα τυροπιτα. θα υπάρχει και τούρτα....κομπλέ είσαι

έχεις σκεφτεί να σουβλίσετε κανένα αρνί;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
κάνε κανταίφια τυριών.. είναι τελεια και πολυ ευκολα!!! τώρα δεν εχω προχειρη τη συνταγη αλλα αν θελεις πες μου να τη βρω και να στη γραψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους!!! Αδέσποτο, υποκλίνομαι!!
Scar.let μου, καταγωγή έχω από Ρέθυμνο, ναι...! ;)
Ευούλι, μου κέντρισες το ενδιαφέρον, για λε, για λε!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις....


τυροπιτάκια

φύλλο σφολιάτας
φέτα
1 αβγο για αλλειμα(αν θες)


ανοιγουμε το φύλλο και με ένα ποτήρι κοβω στρογγυλά
βάζω λίγη φέτα και κλεινω το φύλλο μισοφέγγαρο.
πιέζω την ακρη με ένα πιρούνι. το αλλείφω με αβγό
τα βάζω σε προθερμασμενο φουρνο μεχρι να ροδίσουν

good luck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
γιδακι μου αν σου γραψω αυριο τη συνταγη σε προλαβαινω;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, νι Ευούλι μου!!!

Καλά παιδιά... Του είπα τις ιδέες σας και ενθουσιάστηκε!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
λοιπον, να'μαι.. πρωι πρωι γιατι σε λιγο θα πλακωσουν οι βάρβαροι...

Κανταΐφι με τυριά

Υλικά
½ κιλό κανταΐφι
2 κούπες φέτα τριμμένη
½ κούπα ροκφόρ τριμμένο (προαιρετικά)
½ κούπα κασέρι τριμμένο
1 κούπα διάφορες γραβιέρες τριμμένες
½ κούπα βούτυρο
½ κούπα μαργαρίνη
2 κούπες γάλα
1 κούπα κρέμα γάλακτος
6 αυγά
λίγο φρεσκοκομμένο πιπέρι

Εκτέλεση
Χτυπήστε ελαφρά 3 αυγά, ρίξτε και ανακατέψτε τα τυριά και το πιπέρι. Χωρίστε το κανταίφι σε 30-40 μέρη, ανάλογα με το μέγεθος των κομματιών που θέλετε. Σκεπάστε το με υγρή πετσέτα για να μην ξεραίνεται. Σε κάθε μέρος κανταιφιού βάλτε από μια κουταλιά γέμιση και τυλίξτε το απαλά. Τοποθετήστε τα το ένα πλάι στο άλλο σε βουτυρωμένο πυρέξ. Λιώστε τα δύο βούτυρα μαζί και περιχύστε με μια κουταλιά λίπος το κάθε κομμάτι (όχι περισσότερο).
Στο στάδιο αυτό μπορείτε να τα φυλάξετε στην κατάψυξη.
Μια ώρα πριν τα ψήσετε, περιχύστε τα με το γάλα, την κρέμα γάλακτος και τα υπόλοιπα αυγά, αφού τα χτυπήσετε ελαφρά όλα μαζί να ενωθούν. Όταν πιουν όλο το υγρό μίγμα, ψήστε τα στους 180 βαθμούς, ώσπου να ροδίσουν (35 – 40 λεπτά περίπου).

Συνολικός χρόνος: 1 ώρα και 30 λεπτά

καλή επιτυχία και καλή όρεξη... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ούαου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
τελικά τι θα κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Να πω και εγω τη συμβουλη μου??
Τα κεφτεδακια, μπορεις πιο ευκολα (και υγιεινα) να τα ψησεις! Εγω ζυμωνω τον κιμα με αρκετη ντοματα, τριμμενο ψωμι, λιγο τυρι, ριγανη, αλατι, πιπερι, λαδι, και μετα στο φουρνο! Γινονται τελεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιάκια, πολύ συνοπτικά: Ιδού ο μπουφές!!!

Θα σας τα αναλύσω από το σπίτι μου... Αλλά έκανα πολλά από όσα μου είπατε, και ενθουσιάστηκαν!!!
Εξαφανίστηκαν!!!!! :clapup: :clapup:

Επανέρχομαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC08696.jpg
    DSC08696.jpg
    223.3 KB · Εμφανίσεις: 193

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Τώρα δηλαδή γιατί μας το κάνεις αυτό;;;:mad: :P
και πεινάω κιόλας...:(

Πάντως δείχνει εντυπωσιακός μπουφές!!!
Εύγε!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ε-Υ-Γ-Ε μικρό μου γίδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αντε.... και στην επόμενη και λαχανοντολμάδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μας ανοιξες την όρεξη γιδάκι!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Τελειος ο μπουφες ,μπραβο γιδιιιιιιιιι:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, που λέτε... χαμός έγινε!!! Να δω τι θα κάνουμε με τόσα περισσεύματα!!! :D

Είχαμε κρεμώδη σούπα μπρόκολο, τέεελεια...:bounce:
Εγώ έκανα τζατζίκι, τυροκαυτερή, τυροσαλάτα με πιπεριά, πήραμε ταραμοσαλάτα...:clapping:
Μπιφτεκάκια (με κύμινο, γιαμ!!), τα οποία απλά σωτάραμε, άρα ήταν κάααπως πιο υγιεινά... (io-io, πολύ καλή η ιδέα σου!!!)
Τυροπιτάκια (δυστυχώς με φύλλο, Ευούλι, αλλά οπωσδήποτε θα δοκιμάσω τα δικά σου!!!), με φέτα, γιαούρτι, μαϊντανό... τρελλάθηκαν!!!
Και πιάτα με αλλαντικά και τυριά... :drunk:

Οι άντρες έκαναν και ένα κέηκ καρότο, ένα κάστανο (τέεελειο!!!) κ ένα... τύπου cheesecake...

Σκάσαμε!!:alljumpy:
Άντε και του χρόνου!!!
:beer:
Ευχαριστώ πάντως παάααααρα πολύ για τις συμβουλές!!!:thumbsup:
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Ε ναι κορυφαιος ο μπουφες ,ειδικα στις σπιτικες σαλατες που ανεφερες.Περιττο να σας πω οτι πεινασα :D:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μπράβο Γίδι! Όλα δείχνουν και ακούγονται τέλεια.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HitMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βίκτωρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Πολύ ωραία δείχνουν όλα Γίδι! Να το κάνεις επάγγελμα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top