Παίρνεις νέο PC, το παλιό τι το κάνεις;

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Κι ερχομαι στο προβλημα.
Θελω φυσικα να εχει και internet.
Να συνδεθει ασυρματα με το ρουτερ δε γινεται, γιατι δεν εχει bluetooth.
Να συνδεθει ενσυρματα παλι δε γινεται γιατι δεν εχει θυρα ethernet.
Αγορασα usb wireless αλλα για την εγκατασταση του στο συγκεκριμενο υπολογιστη απαιτειται συνδεση στο internet :blink:.
Μα υποτιθεται οτι αυτο θα με βοηθουσε για αυτη τη δουλειααααααααααααααααααααααααα!:cry_x:
Βλακεια εκανα δηλαδη.
Η επομενη λυση (????) ειναι να βαλω καρτα δικτυου, ωστε να μπορεσει ο υπολογιστης να συνδεθει ενσυρματα με το ρουτερ.
Αυτη νομιζω κοστιζει καμια 30 ευρω και λογικα πρεπει να την βαλει ειδικος, γιατι εννοειται πως εγω δεν μπορω να ξεβιδωνω μονη μου τη μητρικη κτλ.
1) Δεν έκανες βλακεία, η usb wireless card θα έχει drivers μαζί. Αν όχι θα βρείς στο internet και θα τους βάλεις σε στικάκι.Πές μας ποια πήρες και τι λειτουργικό έχει; Το μόνο που μπορείς να έχεις κάνει λάθος ειναι να έχεις πολύ παλιό λειτουργικό και η κάρτα να μην εχει drivers γι αυτό.
2) "Ειδικός" είναι ένας τύπος που όταν του είπαν "πρέπει να βάλει την κάρτα ειδικός" πήρε το κατσαβίδι :P Αν δε κάνεις δουλειά αλλιώς μπορείς να το δοκιμάσεις και αυτό. Πάλι όμως το γεγονός ότι θα χρειαστείς drivers δεν αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
1) Κοιτα να εχεις και κανενα προγραμμα για αποσυμπιεση διοτι θα χρειαστει αν κατεβασεις τον driver συμπιεσμενο. Προσωπικα ηταν απο τα πρωτα προγραμματα που χρειαζομουν οταν εμπλεκα και εψαχνα drivers.
Αν ο usb wireless card ειναι καινουργιο αποκειεται να μην εχει driver. Τελος, σε ποιο σημειο της εγκαταστασης σου ζητα συνδεση internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
1) Δεν έκανες βλακεία, η usb wireless card θα έχει drivers μαζί.Αν όχι θα βρείς στο internet και θα τους βάλεις σε στικάκι.

Ναι, εννοειται.
Η συσκευη συνοδευευται με το cd εγκαταστασης.

Πές μας ποια πήρες και τι λειτουργικό έχει; Το μόνο που μπορείς να έχεις κάνει λάθος ειναι να έχεις πολύ παλιό λειτουργικό και η κάρτα να μην εχει drivers γι αυτό.

Πηρα της D-Link (DWL-G122) και ο υπολογιστης μου εχει τα Windows XP που το υποστηριζει.

adapter.jpeg




2) "Ειδικός" είναι ένας τύπος που όταν του είπαν "πρέπει να βάλει την κάρτα ειδικός" πήρε το κατσαβίδι :P Αν δε κάνεις δουλειά αλλιώς μπορείς να το δοκιμάσεις και αυτό.

Εσυ μπορει να εισαι εμπειρος και να σου φαινεται παιχνιδακι να βαλεις την καρτα δικτυου μεσα.
Εγω νομιζω θα κανω καμια ζημια.

Πάλι όμως το γεγονός ότι θα χρειαστείς drivers δεν αλλάζει.

Γιατι ποιο πραγμα να χρειαστω drivers?
Με μπερδεψες τωρα.
Αφου τα εχω στο cd που ηταν μεσα στο κουτι.
Δε χρειαζεται να τα κατεβασω απο το ιντερνετ.

Τελος, σε ποιο σημειο της εγκαταστασης σου ζητα συνδεση internet

Με το που εισαγω το cd εγκαταστασης μου ζηταει να βεβαιωθω οτι ειμαι συνδεδεμενη στο ιντερνετ :worry: .

Εν παση περιπτωσει εγω το ετρεξα το προγραμμα, ασχετως αν δεν ημουν συνδεδεμενη στο ιντερνετ και το προγραμμα εγκατασταθηκε αλλα υπολειτουργει.
Να φταιει το παλιο λειτουργικο δε νομιζω γιατι υποστηριζουν τα windows XP.
Εντοπιζει ολα τα διαθεσιμα ασυρματα δικτυα, και το δικο μου φυσικα ,αλλα δεν μπορω να συνδεθω με τιποτα.
Μου ζηταει το κλειδι κρυπτογραφησης wireless, το βαζω και δεν κανει τιποτα.
Εξακολουθει να ειναι κλειδωμενο.
Τεσπα δοκιμασα διαφορους κωδικους (και αυτους που εχει κατω το ρουτερ) μπας και κανω λαθος αλλα εξακολουθουσε να μη συνδεεται στο δικτυο μου.

Το λαμπακι πανω στο wireless/usb κανονικα θα επρεπε να ειναι πρασινο αν ημουν συνδεδεμενη ετσι δεν ειναι;
Εμενα ειναι κοκκινο και αναβοσβηνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εσυ μπορει να εισαι εμπειρος και να σου φαινεται παιχνιδακι να βαλεις την καρτα δικτυου μεσα.
Εγω νομιζω θα κανω καμια ζημια.
Πραγματικά, κι εσένα θα σου φανεί παιχνιδάκι αν δεις πως αλλάζει.
Απλά βγάζεις την θήκη που αποκαλύπτει το εσωτερικό του υπολιστή (2-3 βίδες που ανοίγουν με το στανταρ κατσαβίδι), βρίσκεις την κατάλληλη θήκη στην μητρική που θα είναι κάτω αριστερά συνήθως, ξεβιδώνεις την σιδεριά που έχουν για να μην φαίνεται τρύπα στο πίσω του υπολογιστή (1 βίδα είναι όλη κι όλη), την πετάς, βγάζεις την ασφάλεια (αν έχει) που είναι απλά σαν διακόπτης, πιέζεις την κάρτα λιγάκι μέσα, και μπήκε. Βιδώνεις την κάρτα και την θήκη και μετά μόνο οι drivers μένουν. Βρες βίντεο στο γιουτιουμπ, θα δεις πως δεν είναι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Πραγματικά, κι εσένα θα σου φανεί παιχνιδάκι αν δεις πως αλλάζει.
Απλά βγάζεις την θήκη που αποκαλύπτει το εσωτερικό του υπολιστή (2-3 βίδες που ανοίγουν με το στανταρ κατσαβίδι), βρίσκεις την κατάλληλη θήκη στην μητρική που θα είναι κάτω αριστερά συνήθως, ξεβιδώνεις την σιδεριά που έχουν για να μην φαίνεται τρύπα στο πίσω του υπολογιστή (1 βίδα είναι όλη κι όλη), την πετάς, βγάζεις την ασφάλεια (αν έχει) που είναι απλά σαν διακόπτης, πιέζεις την κάρτα λιγάκι μέσα, και μπήκε. Βιδώνεις την κάρτα και την θήκη και μετά μόνο οι drivers μένουν. Βρες βίντεο στο γιουτιουμπ, θα δεις πως δεν είναι τίποτα.

Ναι ενταξει ετσι οπως φαινεται απο το βιντεο που μου εστειλε ο gademis δε φαινεται οτι ειναι κατι δυσκολο.
Ισως το δοκιμασω.

Ασχετο.
Μηπως ξερετε τι ειναι αυτο που κυκλωσα γιατι αν ειναι αυτο που φανταζομαι νομιζω κατι τετοιο θα με βοηθουσε στο προβλημα μου.

adapter12.JPG


Δηλαδη να συνδεσω το καλωδιο του ρουτερ με αυτο και μετα να το βαλω στη θυρα usb του υπολογιστη μου αντι να αγοραζω καρτες δικτυου.
Πιο ευκολο μου φαινεται αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top