[Γυναίκες] Όταν η δουλειά απαιτεί καλή εμφάνιση

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω για περιπτώσεις που το εργασιακό περιβάλλον απαιτεί προσεγμένη εμφάνιση (όχι με χαζοκόριτσα που φτιάχνονται για να πάνε στο σχολείο π.χ.). Εχω τις ακόλουθες ερωτήσεις:

Τι φτιάχνετε σε καθημερινή βάση?
Πόση ώρα σας παίρνει?
Τι ωρα ξυπνάτε?
Τι ώρα δουλεύετε?
Αν δεν κάνετε κάτι από αυτά, υπάρχει περίπτωση να χάσετε τη δουλειά σας?
Αν ναι, ποιό?

Και όποια άλλη πληροφορία θέλετε να μοιραστείτε.

Παρακαλώ όχι σχόλια του τύπου "οι γυναίκες τα κάνουν όλα αυτά γιατί είναι ψωνάρες και δεν καταλαβαίνουν την φυσική τους ομορφιά".
Οι περισσότερες δουλειές που έχω κάνει απαιτούσαν μακιγιάζ, προσεγμένα ρούχα και παπούτσια με τακούνι κατά προτίμηση, μερικές απαγόρευαν τα τζιν και τις μινι φούστες, ήθελαν φτιαγμένα μαλλιά (ισιωμένα κατά προτίμηση) αλλά εγώ το βαριόμουν πάντα αυτό και τα άφηνα σπαστα όπως είναι μαζί με τσιμπιδάκια strass,επίσης ήθελαν διάφορα κοσμήματα και βαμμένα νύχια. Χρειαζόμουν 1 ώρα για μπάνιο και ετοιμασία και άλλες 3 ώρες την εβδομάδα για νύχια και αποτρίχωση. Για να μην μιλήσω για τα πόδια που ήταν μονίμως πρησμένα και γεμάτα κάλους.
Θέλω λίγο εμπειρίες γυναικών που τα κάνουν όλα αυτά και έχουν κι ένα σπίτι να μαζέψουν, να πάνε σουπερμαρκετ, να πληρώσουν λογαριασμούς, να μαγειρέψουν και να φροντίσουν ένα παιδί (εγώ δεν έχω παιδί, αλλά ο άντρας μου πιάνεται :P. Αλήθεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μεταφέρθηκε :)
Όσο για τις ερωτήσεις πιο πάνω, με λίγο προγραμματισμό γίνονται όλα. Δεν ξέρω πόση ώρα σου παίρνει να βαφτείς, αλλά εγώ σε δέκα λεπτά μπορώ να κάνω φουλ πρωινό μακιγιάζ (μεικ απ, πουδρα, δύο ή τρεις σκιές, μολύβι, ρουζ, κραγιον), οπότε και όταν δούλευα πρωί και έπρεπε να είμαι περιποιημένη, δεν ήθελα παραπάνω από μισή ώρα να κάνω ντουζ, να βαφτώ και να ντυθώ. Τα μαλλιά μου είναι σγουρά, οπότε δεν τίθεται θέμα ισιώματος, αλλά μπορείς να τα πιάνεις. Τα κοσμήματα επίσης βοηθάνε πολύ στο να φαίνεται μια εμφάνιση επίσημη, ακόμα κι αν δεν είναι τόσο - το ίδιο και τα πουκάμισα, ακόμα κι αν αποκάτω φοράς παντελόνι.
Τα νύχια τώρα, αν βάζεις τον άντρα σου να πλένει τα πιάτα τις πιο πολλές φορές ή τα πλένεις με γάντια, μπορούν να κρατήσουν και πέντε μέρες βαμμένα, ειδικά αν βάλεις ανοιχτόχρωμο μανώ. Η άλλη λύση είναι να βάλεις ψεύτικα: θα σου πάρει τρεις ώρες την πρώτη φορά, αλλά μετά θέλουν συντήρηση κάθε είκοσι μέρες ή και παραπάνω (η επίσκεψη θα σου τρώει καμιά ώρα) και το μανώ δεν φεύγει με τίποτα από πάνω τους (όποιο μανώ και να βάλεις).
Αποτρίχωση τώρα που χειμωνιάζει υποθέτω δεν θες κάθε μέρα, αλλά μπορείς να κάνεις με κερί ή καραμέλα που κρατάει ούτως ή άλλως πιο πολύ.
Αυτά, δεν ξέρω τι άλλο να σου πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μεταφέρθηκε :)

Τα νύχια τώρα, αν βάζεις τον άντρα σου να πλένει τα πιάτα τις πιο πολλές φορές ή τα πλένεις με γάντια, μπορούν να κρατήσουν και πέντε μέρες βαμμένα, ειδικά αν βάλεις ανοιχτόχρωμο μανώ. Η άλλη λύση είναι να βάλεις ψεύτικα: θα σου πάρει τρεις ώρες την πρώτη φορά, αλλά μετά θέλουν συντήρηση κάθε είκοσι μέρες ή και παραπάνω (η επίσκεψη θα σου τρώει καμιά ώρα) και το μανώ δεν φεύγει με τίποτα από πάνω τους (όποιο μανώ και να βάλεις).
.

Χαχαχα, καλο αυτό! Πιάτα δεν έχει πλύνει ούτε μια φορα όσο μένουμε μαζί, δεν βλέπω το λόγο να το κάνει τωρα. Δουλευει 12ωρα και τη μια Κυριακη που καθεται, το τελευταίο που θα κάνει είναι δουλειές στο σπίτι.
Τα γάντια κάτι λιγο βοηθάνε, αλλά βάλε μπανιέρες, νιπτηρες, πλυσιμο σκύλου, αμαξιού κτλ και πολύ γρήγορα θα δεις ότι κάθε 3 μέρες θέλει touch up το μανο.
Οσο για τα ψεύτικα, πρέπει να συμφιλιωθώ με το κόστος πρώτα και μετά θα το αποφασίσω.
Πάντως σε ζηλευω που τα κάνεις τόσο γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top