• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τσαρλατάνοι και κακοί επαγγελματίες - Ιατρικά λάθη...

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσον αφορά τους οδοντιάτρους με ιδιωτικά ιατρεία καλύτερα είναι να τους κρίνεις από την τιμή και την πελατεία τους παρά από το που σπούδασαν. Ένας ακριβώς οδοντίατρος με καλή πελατεία είναι στάνταρ καλός στη δουλειά του. Προσωπικά για τα δόντια δεν τσιγκουνεύομαι τα έξτρα λεφτά γιατί αν πας σε άσχετο μπορεί να πάθεις χοντρή ζημιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ο οικονομικος γιατρος δεν ειναι παντα κακος, ουτε κ ο ακριβος ειναι παντα καλος. Εγω ειμαι πονεμενη με αλλες ειδικοτητες κ σπουδασαν Ελλαδα. Εχω δηλαδη περιστατικα που μου ετυχαν αλλα δεν εχω ορεξη να τα θυμαμαι. Και να ταν μονο οι γιατροι; Γενικοτερα χρειαζεται προσοχη αλλα με γιατρους ενας λογος παραπανω διοτι με την υγεια δεν παιζουμε.
Παντως η δερματολογος μου εχει σπουδασει Βουλγαρια και την εχω κοντα 15 χρονια για οτι χρειαστω. Παλια επαιρνε αρκετα για επισκεψη (ειχε τοτε ο κοσμος δεν μας φαινοταν) κ επειδη ξεκινησα λειζερ καποτε της ειπα:εγω τοσα θα σου δινω. Θες; Γιατι θαρχομαι τακτικα. Ή να παω αλλου; Δεχτηκε κ απο τοτε γενικα τις επισκεψεις μου ασχετως λειζερ(τελειωσα μαυτο) τοσο μου τις χρεωνει. Εγινε πολυ πιο οικονομικη στους καιρους που ζουμε, αλλα σε ποιοτητα παρεμεινε η ιδια.. Μαγκια οποιος το κανει σημερα, αλλιως χανει πελατες. Μπορει βεβαια να μην τον νοιαζει. Ειναι καποιοι που πατανε πτωματα, κοροιδα υπαρχουν πολλα.

Προσφατως ειχα αναλογη εμπειρια με αλλου ειδους επαγγελματια. Μου φανηκε εξαιρετικος. Οταν ρωτησα τιμη, επαθα κολουμπρα. Εκανα ερευνα με αλλους και με συστασεις. Ενα μονο θα σας πω, οι αλλοι ζητουσαν φερει ειπειν τυχαια ποσα 500 ευρω, εκεινος 3000. Εχει λογικη; Τελικα πηγα αλλου πιο οικονομικα κι εμεινα ευχαριστημενη.

Ορισμενους που κρατουν τιμες στα υψη ή τις αυξανουν κιολας πραγματικα δεν τους καταλαβαινω. Αν θελει καποιος να μου το εξηγησει...

Όσον αφορά τους οδοντιάτρους με ιδιωτικά ιατρεία καλύτερα είναι να τους κρίνεις από την τιμή και την πελατεία τους παρά από το που σπούδασαν. Ένας ακριβώς οδοντίατρος με καλή πελατεία είναι στάνταρ καλός στη δουλειά του. Προσωπικά για τα δόντια δεν τσιγκουνεύομαι τα έξτρα λεφτά γιατί αν πας σε άσχετο μπορεί να πάθεις χοντρή ζημιά.

Και γιατι συγκεκριμενα αυτο με τους οδοντιατρους; Δεν το καταλαβαινω..

Και κατι ακομα που δεν γνωριζω και θα θελα να μαθω. Εδω για να τους αναγνωριστει ο τιτλος γιατρου πχ περνουν απο καποιεσ εξετασεις όπως γινεται με τους μηχανικους του εξωτερικου ας πουμε μεσω δικατσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ορισμενους που κρατουν τιμες στα υψη ή τις αυξανουν κιολας πραγματικα δεν τους καταλαβαινω. Αν θελει καποιος να μου το εξηγησει...

Είναι καλοί επαγγελματίες, έχουν αποκτήσει σταθερή πελατεία και δεν τους ενδιαφέρει να ρίξουν τις τιμές για να προσελκύσουν νέους πελάτες.

Και γιατι συγκεκριμενα αυτο με τους οδοντιατρους; Δεν το καταλαβαινω..

Να ξέρεις πως στην ιδιωτική οικονομία ισχύει το "ο,τι πληρώνεις παίρνεις". Όταν ένας γιατρός είναι ακριβός και έχει και αρκετή πελατεία σημαίνει αναγκαστικά πως είναι σωστός επαγγελματίας και οι υπηρεσίες του έχουν αξία, αλλιώς δεν τον πληρώναναν ακριβά τόσοι άνθρωποι. Αυτό δεν σημαίνει πως ένας φτηνός γιατρός είναι κακός επαγγελματίας, σημαίνει όμως πως ανάμεσα στους φτηνούς γιατρούς η πιθανότητα να πέσεις σε κακό επαγγελματία είναι πολύ μεγαλύτερη απ' ότι στους ακριβούς. Και προσωπικά όταν πάω σε γιατρό για την υγεία μου, δηλαδή μια φορά το χρόνο, δεν με ενδιαφέρει να παίξω με τις πιθανότητες για να γλιτώσω 20-30 ευρώ. Με ενδιαφέρει να γίνει σωστά και καλά η δουλειά, και την σιγουριά αυτήν θα την πληρώσεις παραπάνω.

Με τι πιθανότητες παίξε όταν πας στο μανάβη, στο σούπερ μάρκετ, στο θέατρο. Εκεί δηλαδή που και να την πατήσεις δεν έγινε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Είναι καλοί επαγγελματίες, έχουν αποκτήσει σταθερή πελατεία και δεν τους ενδιαφέρει να ρίξουν τις τιμές για να προσελκύσουν νέους πελάτες.



Να ξέρεις πως στην ιδιωτική οικονομία ισχύει το "ο,τι πληρώνεις παίρνεις". Όταν ένας γιατρός είναι ακριβός και έχει και αρκετή πελατεία σημαίνει αναγκαστικά πως είναι σωστός επαγγελματίας και οι υπηρεσίες του έχουν αξία, αλλιώς δεν τον πληρώναναν ακριβά τόσοι άνθρωποι. Αυτό δεν σημαίνει πως ένας φτηνός γιατρός είναι κακός επαγγελματίας, σημαίνει όμως πως ανάμεσα στους φτηνούς γιατρούς η πιθανότητα να πέσεις σε κακό επαγγελματία είναι πολύ μεγαλύτερη απ' ότι στους ακριβούς. Και προσωπικά όταν πάω σε γιατρό για την υγεία μου, δηλαδή μια φορά το χρόνο, δεν με ενδιαφέρει να παίξω με τις πιθανότητες για να γλιτώσω 20-30 ευρώ. Με ενδιαφέρει να γίνει σωστά και καλά η δουλειά, και την σιγουριά αυτήν θα την πληρώσεις παραπάνω.

Με τι πιθανότητες παίξε όταν πας στο μανάβη, στο σούπερ μάρκετ, στο θέατρο. Εκεί δηλαδή που και να την πατήσεις δεν έγινε τίποτα.

Πραγματικά πόσο δίκιο έχεις!
Επειδή τυχαίνει να έχω ασχοληθεί με εξυπηρέτηση πελατών σε ιατρείο,έχω δει κόσμο να γκρινιάζει για τις τιμές (οι οποίες ειίναι αντικειμενικά μέτριες).Οκ,δε λέω για τις περιπτώσεις που ο ασθενής έχει όντως οικονομικό πρόβλημα και ζητάει ευγενικά για κάποια έκπτωση.Μιλάω για τις κυρίες συνήθως που θα τα σκάσουν άνετα τα 50 ευρώ στην τσάντα/παππούτσι/άρωμα αλλά στο γιατρό ''Απαπα πολύ ακριβοί είστε!''.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Μου εχει τυχει πολυ ακριβος οδοντιατρος..ο μεγαλογιατρις μιας περιοχης ηταν.
Λοιπον...ηταν αψογος σε οτι αφορα την καθαριοτητα,αλλαζε καθε φορα μεχρι και το ναυλον απο το καθισμα(στην περιοχη του κεφαλιου),οπως και το ναυλον απο τα χερουλια στο μηχανημα που βγαζει φως και το πηγαινοφερνουν....εννοειται εργαλεια κλπ,αλλα ηταν απολυτα εκμεταλευτης.Δηλαδη δεν σου ελεγε την καλυτερη λυση για τα δοντια σου,αλλα την ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ.Μεγας εκμεταλευτης.
Απο την αλλη,πριν μια βδομαδα βιωσα ενα απιστευτο περιστατικο,κατι που δεν το εχω ξαναζησει.
Πηγα σε οδοντιατρο για να μου φτιαξει ενα σπασμενο δοντι .Στην πρωτη επισκεψη προσεξα το πατωμα που εζεχνε απο βρωμια.Λεω...οκ...βρωμικο το πατωμα(αν και ενδεικτικο),αλλα ας μην τον καταδικασω.Μπορει στα εργαλεια κλπ να ειναι καθαρος.
Με κοιταξε,δεν καναμε τιποτα,κλεισαμε ραντεβου και εφυγα,ομως με την σκεψη οτι στο επομενο ραντεβου θα προσεξω καποια πραγματα.
Ερχεται η ωρα του επομενου ραντεβου.
6.30.Μπαινω μεσα,μιλαγε στο γραφειο με μια κυρια.Μιλαγαν περιπου ενα 20λεπτο..εγω να περιμενω.Και βασικα κουτσομπολιο επεφτε,διοτι τους ακουγα.Την παιρνει μετα στο δωματιο - ιατρειο...εκανε οτι εκανε για κανενα τεταρτο,και πριν σηκωθει απο την καρεκλα η κυρια,ακριβως επειδη με ειχε καθυστερησει με φωναζει να μπω εγω.Στο μεταξυ ανοιχτη ηταν η πορτα,εβλεπα εγω τι γινοταν εκει μεσα.
Μπαινω,σηκωνεται η κυρια απο την καρεκλα...φευγει..εγω να παρακολουθω τις κινησεις του.
Κατευθειαν μου λεει να καθισω,σκεφτομαι δεν μπορει...θα αλλαξει τα εργαλεια,θα αλλαξει τα γαντια,θα αλλαξει εκεινο το πλαστικο που βαζουν στο στομα μας για να μαζευει τα σαλια.
Καθομαι....Δεν αλλαζει ουτε γαντια,ουτε τα εργαλεια,ουτε καν το πλαστικο για το μαζεμα των σαλιων...και παει να μου το βαλει στο στομα...:eek:
ΟΚ.....δεν υπαρχει αυτο το πραγμα...τον σταματαω και του λεω οτι ξεχασε να το αλλαξει(το εθεσα ευγενικα),και μου λεει οτι δεν το ξεχασε..το εκανε απλα δεν τον ειδα.
Αυτο δεν παιζει σε καμια περιπτωση...διοτι οταν μπηκα εγω στο δωματιο τοτε σηκωνοταν η αλλη απο την καρεκλα και ηδη παρακολουθουσα απο το αλλο δωματιο τι εκανε.Και οχι μονο αυτο δεν αλλαξε,αλλα στα σιγουρα ουτε τα γαντια,ουτε τα εργαλεια.
Δηλαδη για ποσο ηλιθιους μας περνανε;
Εννοειται πως εφυγα αρον αρον..
Αυτον τον γιατρο μου τον ειχε συστησει μια κοπελα,μα καλα....χαμπαρι δεν τον ειχε παρει;
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι:
Να ειστε πολυ παρατηρητικοι και το πρωτο που να προσεχετε ειναι ακριβως αυτα..την καθαριοτητα.
Εγω τωρα θα κλεισω ραντεβου με αλλον οδοντιατρο.
Εχω παρει γνωμη απο πολλους και μαλλον θεωρειται η καλυτερη.
Επειδη ομως εχω παθει ενα σοκ...θα της πω το αυτονοητο.Να αλλαζει ολα αυτα που πρεπει να αλλαξει ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.
ΟΚ..ημαρτον δηλαδη,ο τυπακος που πηγα ειναι απλα επικινδυνος και κανονικα πρεπει να του κανω καταγγελια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θεωρώ την καλύτερη δουλειά όσο αφορά την Οδοντιατρική γίνεται στην Οδοντιατρική σχολή Αθηνών αφού κάνουνε τα πράγματα όπως πρέπει σύμφωνα με τα πρωτόκολλα. Το αρνητικό είναι ότι τις επεμβάσεις τις κάνουν φοιτητές αλλά κατά την γνωμη μου επειδή αγχώνονται προσέχουν παραπάνω και έχουν στην επίβλεψη τους καθηγητές οπότε δεν υπάρχει λόγος να φοβάμαι ούτε για την τεχνική ούτε για τα υλικά.

Όσο αφορά τα γάντια είμαι υπέρ να μη φοράει γάντια καθόλου ο ιατρός αλλά να κρατάει σωστή υγιεινή σε κάθε ασθενή και να βάζει ειδικά αντισηπτικά διαλύματα κάθε φορά που ακουμπάει σε περιοχή ''μολυσμένη'' Ο λόγος είναι ότι στο γάντια (latex) συσσωρεύονται πιο εύκολα τα μικρόβια και σίγουρα είναι πιο μολυσματικά.

Αν φοράει κάθε φορά γάντια πρέπει να πλένει τα χέρια του ο ιατρός και να στεγνώνει τελείως ώστε να υπάρχει υγρασία μέσα στο γάντι μια διαδικασία που κρατάει 3-5 λεπτά (κανένας δε το κάνει σωστά) οπότε πιο απλό και πιο υγιεινό είναι το γυμνό χέρι με το σωστό αντισηπτικό διάλυμα.

Το θέμα είναι ότι ο κόσμος έχει συνδέσει τα γάντια με την καθαριότητα και αυτό το πράγμα δεν υπάρχει μόνο στα ιατρεία αλλά και στα φαγάδικα (όπου πολλές φορές φοράνε τα γάντια για ολόκληρες ώρες)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Όντως γίνεται καλή δουλειά στην Οδοντιατρική Αθηνών, το μόνο μείον, οτι χρειάζεται να περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα για ραντεβού.

Όσο για τα γάντια, εκτός από τη μόλυνση αν δεν τα αλλάζουν κάθε φορά, συνήθως είναι από latex, υλικό που ορισμένα άτομα είναι αλλεργικά σ'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Που ειναι η οδοντιατρικη αθηνων; Μονο το οφθαλμιατρειο αθηνων ξερω κι εχω μεινει πααααρα πολυ ευχαριστημενη! Η αναμονη κι εκει ειναι το αρνητικο... Εχω κλεισει ραντεβου απτον απριλη για τον οκτωβρη:P Αλλα οκ δε βιαζομαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Που ειναι η οδοντιατρικη αθηνων; Μονο το οφθαλμιατρειο αθηνων ξερω κι εχω μεινει πααααρα πολυ ευχαριστημενη! Η αναμονη κι εκει ειναι το αρνητικο... Εχω κλεισει ραντεβου απτον απριλη για τον οκτωβρη:P Αλλα οκ δε βιαζομαι:P

https://www.dent.uoa.gr/epikoinwnia.html

νέα ραντεβού ξανά τον Σεπτέμβριο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχουν γεμίσει όλα μέχρι τότε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχουν γεμίσει όλα μέχρι τότε?

όχι απλά αρχίζει η εξεταστική και τελειώνει το ακαδημαϊκό εξάμηνο. Γενικά έχει κόσμο όμως η αναμονή δεν είναι μικρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι γιατροί διέγνωσαν «εμπύρετη γαστρεντερίτιδα» αλλά η κοπέλα απεβίωσε από «καθολική περιτονίτιδα»

Την απόφαση του Εφετείου με την οποία υποχρεώνεται κρατικό νοσοκομείο της Μακεδονίας να καταβάλλει αποζημίωση μισού εκατομμυρίου ευρώ στην οικογένεια μιας 18χρονης που έχασε την ζωή της έπειτα από ένα τραγικό ιατρικό λάθος, επικύρωσε το Συμβούλιο της Επικρατείας.

Συγκεκριμένα, το ΣτΕ απεφάνθη πως το ποσό των 560.000 ευρώ θα καταβληθεί στους γονείς, στα τρία αδέρφια, στον παππού και στη γιαγιά της 18χρονης.

Η υπόθεση είναι συγκλονιστική, καθώς η άτυχη κοπέλα «έφυγε» άδικα από την ζωή, λόγω αδιαφορίας, παραλείψεων και ιατρικών λαθών που απέβησαν μοιραία για την νεαρή φοιτήτρια.

Συγκεκριμένα, η 18χρονη είχε εισαχθεί δυο φορές στο νοσοκομείο λόγω σκωληκοειδίτιδας. Ωστόσο οι βασικοί εφημερεύοντες γιατροί (χειρουργός και παθολόγος) απουσίαζαν και οι ειδικευόμενοι συνάδελφοί τους αποφάνθηκαν «εμπύρετη γαστρεντερίτιδα» και της έδωσαν εξιτήριο.

Δυστυχώς όμως, η κοπέλα είχε «καθολική περιτονίτιδα», με αποτέλεσμα αυτό να της στοιχίσει την ζωή.

Τέσσερις γιατροί του νοσοκομείου καταδικάστηκαν σε φυλάκιση 10-18 μήνες, ενώ δύο γιατροί-«κλειδιά» που θα μπορούσαν να σώσουν την άτυχη κοπέλα δεν είχαν προσέλθει την ημέρα της εφημερίας, όπως είχαν υποχρέωση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΗΝ ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΛΛΟΥΧΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ, ΛΑΘΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΩΝ ΠΟΥ ΣΤΕΡΗΣΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ 18ΧΡΟΝΗΣ:
Τον Μάιο του 2006, δύο μέρες αφότου είχε δώσει εξετάσεις στο ΤΕΙ όπου φοιτούσε, η άτυχη φοιτήτρια προσήλθε στα επείγοντα περιστατικά του νοσοκομείου με πυρετό 39οC, εμετούς, πόνους στην κοιλιά, διαρροϊκές κενώσεις κ.λπ.

Ο πρώτος γιατρός που την εξέτασε διέγνωσε πιθανή σκωληκοειδίτιδα και την παρέπεμψε σε άλλη συνάδελφό του ειδικευόμενη, η οποία αφού είδε τις εργαστηριακές εξετάσεις διέγνωσε ότι πρόκειται για γαστρεντερίτιδα.

Μετά από διαδοχικές κλινικές έρευνες γιατροί και ειδικευόμενοι γιατροί κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η 18χρονη πάσχει από «εμπύρετη γαστρεντερίτιδα» και της υποδείχθηκε να παραμείνει κλινήρης για ένα 24ωρο, ενώ δόθηκαν οδηγίες για την αντιμετώπιση της διάρροιας.

Τέσσερεις μέρες μετά η φοιτήτρια επανήλθε στο νοσοκομείο πρωί-πρωί λόγω των συνεχιζόμενων εμετών και της επιγαστραλγίας (πόνοι στην περιοχή της κοιλιάς). Η διάγνωση ήταν «οξεία εμπύρετη γαστρεντερίτιδα». Κρίθηκε και πάλι ότι δεν συνέτρεχε λόγος να νοσηλευτεί στο νοσοκομείο και οι γιατροί της συνέστησαν να παραμείνει «κατ’ οίκον για 3 μέρες».

Όμως η κατάσταση χειροτέρευε. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας η 18χρονη, συνοδευόμενη από ιδιώτη γιατρό, προσήλθε και πάλι στο νοσοκομείο σε κατάσταση σοκ. Όπως περιγράφεται στις δικαστικές αποφάσεις, προσήλθε «σε κατάσταση σηπτικής καταπληξίας (shock) με απροσδιόριστη αρτηριακή πίεση, χωρίς περιφερικές σφίξεις, νηματοειδή σφυγμό, ταχύπνοια, υποστατικές κηλίδες στα κάτω άκρα και δυσκολία στην ομιλία».

Υποβλήθηκε σε υπερηχογράφημα κοιλίας και αξονική τομογραφία που έδειξαν υγρό «στην περιτοναϊκή κοιλότητα, υπεζωκοτικό υγρό άμφω στο μεσοθωράκιο και ελάχιστο στο περικαρδιακό».

Εισήχθη επειγόντως στο χειρουργείο. Εκεί διαπιστώθηκε «άφθονο πυώδες υγρό που καταλάμβανε όλη την κοιλιακή κοιλότητα, από τα διαφράγματα μέχρι τον δουγλάσειο χώρο (σ.σ.: ο χώρος της κοιλιάς χαμηλά στη λεκάνη), ενώ κάλυπτε όλα τα σπλάχνα και ήταν καθηλωμένο στην περιοχή της σκωληκοειδούς απόφυσης». Με αυτή την αρνητική εικόνα η 18χρονη κατά τη «διάρκεια του χειρουργείου παρουσίασε δύο επεισόδια καρδιακής ανακοπής, τα οποία ανατάχθηκαν». Λίγες ώρες μετά την επέμβαση η άτυχη κοπέλα υπέκυψε από «καθολική περιτονίτιδα». Στη νεκροψία αναφέρονται ευρήματα «καθολικής περιτονίτιδας», ενώ σημειώνεται ότι «ο θάνατός της οφείλεται σε σηπτική καταπληξία». Να σημειωθεί ότι η 18χρονη μέσα σε τέσσερις μέρες πήγε τρεις φορές στο νοσοκομείο.

Η 139 σελίδων Ένορκη Διοικητική Εξέταση (ΕΔΕ) που διεξήχθη αποδίδει «πλημμελή άσκηση καθηκόντων» και ευθύνες για τον θάνατο της κοπέλας σε 7 γιατρούς του νοσοκομείου, μεταξύ των οποίων και ο διοικητής του νοσοκομείου (τελικά καταδικάστηκαν τέσσερις). Μάλιστα στην ΕΔΕ υπογραμμίζεται ότι η ασθενής δεν είχε την κατάλληλη θεραπευτική αντιμετώπιση και η πάθησή της εξελίχθηκε σε σηπτική καταπληξία. Έτσι, «μια πάθηση που έχει πολύ χαμηλή θνητότητα (η οξεία σκωληκοειδίτιδα έχει θνητότητα 0,1%) εξελίχθηκε σε περιτονίτιδα (θνητότητα 10%) και αργότερα σε πάθηση με πολύ υψηλή θνητότητα (η σηπτική καταπληξία παρουσιάζει θνητότητα 50%)».

Οι δικαστές σημειώνουν ότι την πρώτη ημέρα που προσήλθε η άτυχη φοιτήτρια ήταν «ημέρα ενεργού εφημερίας και οι ειδικοί γιατροί θα έπρεπε να βρίσκονται στον χώρο ευθύνης τους καθ’ όλη τη διάρκεια της εφημερίας (24ωρο), τούτο όμως δεν το έπραξαν ο ειδικός παθολόγος και ο ειδικός χειρουργός (και οι δύο επιμελητές), οι οποίοι απουσίαζαν τη συγκεκριμένη ημέρα. Τη διάγνωση και αντιμετώπιση ανέλαβαν οι ειδικευόμενοι γιατροί του νοσοκομείου, οι οποίοι προέβησαν σε σειρά παραλείψεων».

Η φοιτήτρια μέσα σε τέσσερις μέρες πήγε τρεις φορές στο νοσοκομείο. Σε άλλο σημείο των αποφάσεων αναφέρεται ότι οι γιατροί δεν επέδειξαν ιδιαίτερη προσοχή και επιμέλεια στην αξιολόγηση της νόσου και άφησαν την ασθενή να φύγει με οδηγίες απλώς για αντιμετώπιση γαστρεντερίτιδας, χωρίς να εκτιμηθεί ο αυξημένος αριθμός λευκών αιμοσφαιρίων που αποτελεί ένδειξη φλεγμονής.

Κατόπιν αυτών, οι δικαστές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι οι σοβαρές αμέλειες και παραλείψεις των υπεύθυνων του νοσοκομείου, ανεξαρτήτως του επιμερισμού των ευθυνών μεταξύ των γιατρών, «οδήγησαν στον θάνατο της ασθενούς, αφού είχαν ως αποτέλεσμα να μη διενεργηθούν άμεσα οι κατάλληλες εξετάσεις, με περαιτέρω συνέπεια τη μη έγκαιρη και ορθή διάγνωση της νόσου και τη μη έγκαιρη αντιμετώπισή της, παρότι η πάθησή της (οξεία σκωληκοειδίτιδα) με έγκαιρη αντιμετώπιση έχει πολύ χαμηλή θνητότητα (μόλις 0,1%)».
πηγή Star.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά οι έλληνες ιατροί με πτυχίο απο βουλγαρία ρουμανία κλπ είναι χειρότεροι από τους δικους μας με ελληνικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά μέσο όρο ναι. Αλλά εξαρτάται πάντα από το άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παιδιά οι έλληνες ιατροί με πτυχίο απο βουλγαρία ρουμανία κλπ είναι χειρότεροι από τους δικους μας με ελληνικα;
Σε πολλές περιπτώσεις, οι έλληνες φοιτητές ιατρικής σε τέτοιες χώρες απέτυχαν ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ στις Πανελλήνιες (τύπου 11χιλ). Δεν λέω ότι είναι τεράστια αποτυχία τα 11χιλ γενικά, αλλά για αυτόν που στοχεύει ιατρική σαφώς και είναι. Κάποιος που δεν διάβασε εδώ και δεν είναι πειθαρχημένος, υπάρχει περίπτωση να διαβάσει εκεί, που τα μαθήματα τα περνάνε πολλές φορές με λάδωμα; (Από ομολογίες φοιτητών που έχω διαβάσει κατά καιρούς). Τουλάχιστον εδώ ξέρουμε ότι αυτός που πέρασε και τελείωσε ιατρική, έφυσε αίμα για να περάσει. Σκοτώθηκε στο διάβασμα, στη βιολογία και τη χημεία και πέρασε στη σχολή με την αξία του. Φυσικά κάποιος που στοχεύει και περνάει εν τέλει ιατρική, είναι τις περισσότερες φορές ώριμος και συνειδητοποιημένος, οπότε λογικά θα διαβάζει και μετά (αυτό το πιστεύω εγώ). Στη βουλγαρία και τη ρουμανία, ποια ακριβώς τα κριτήρια εισδοχής; Στα περισσότερα πανεπιστήμια μία απλή εξέταση αγγλικών για το αγγλόφωνο τμήμα και ΤΊΠΟΤΑ ΆΛΛΟ. Άπειρα τα άτομα που γνωρίζω που δεν πέρασαν σε ΚΑΜΙΑ σχολή και πήγαν στην Βουλγαρία να γίνουν ΓΙΑΤΡΟΙ, ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ. Άνθρωποι που αύριο μεθαύριο θα έρθουν ΠΊΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ και θα ασχολούνται με την υγεία των ανθρώπων , ενώ πολλοί δεν θα έχουν ΙΔΕΑ τι τους γίνεται. Απλά οι γονείς θα πληρώνουν κι αυτοί θα βγουν επιστήμονες.
Συνοψίζοντας, ΝΑΙ το επίπεδο στην Ελλάδα είναι σαφώς ανώτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η ουσία είναι μία στη σημερινή Ελλάδα η ιδιωτική ασφάλειας υγείας είναι απαραίτηση ειδικά σε κατοίκους της επαρχίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Σε πολλές περιπτώσεις, οι έλληνες φοιτητές ιατρικής σε τέτοιες χώρες απέτυχαν ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ στις Πανελλήνιες (τύπου 11χιλ). Δεν λέω ότι είναι τεράστια αποτυχία τα 11χιλ γενικά, αλλά για αυτόν που στοχεύει ιατρική σαφώς και είναι. Κάποιος που δεν διάβασε εδώ και δεν είναι πειθαρχημένος, υπάρχει περίπτωση να διαβάσει εκεί, που τα μαθήματα τα περνάνε πολλές φορές με λάδωμα; (Από ομολογίες φοιτητών που έχω διαβάσει κατά καιρούς). Τουλάχιστον εδώ ξέρουμε ότι αυτός που πέρασε και τελείωσε ιατρική, έφυσε αίμα για να περάσει. Σκοτώθηκε στο διάβασμα, στη βιολογία και τη χημεία και πέρασε στη σχολή με την αξία του. Φυσικά κάποιος που στοχεύει και περνάει εν τέλει ιατρική, είναι τις περισσότερες φορές ώριμος και συνειδητοποιημένος, οπότε λογικά θα διαβάζει και μετά (αυτό το πιστεύω εγώ). Στη βουλγαρία και τη ρουμανία, ποια ακριβώς τα κριτήρια εισδοχής; Στα περισσότερα πανεπιστήμια μία απλή εξέταση αγγλικών για το αγγλόφωνο τμήμα και ΤΊΠΟΤΑ ΆΛΛΟ. Άπειρα τα άτομα που γνωρίζω που δεν πέρασαν σε ΚΑΜΙΑ σχολή και πήγαν στην Βουλγαρία να γίνουν ΓΙΑΤΡΟΙ, ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ. Άνθρωποι που αύριο μεθαύριο θα έρθουν ΠΊΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ και θα ασχολούνται με την υγεία των ανθρώπων , ενώ πολλοί δεν θα έχουν ΙΔΕΑ τι τους γίνεται. Απλά οι γονείς θα πληρώνουν κι αυτοί θα βγουν επιστήμονες.
Συνοψίζοντας, ΝΑΙ το επίπεδο στην Ελλάδα είναι σαφώς ανώτερο.

Στην οποία εξέταση αγγλικών που καθορίζει την εισαγωγή σου ουσιαστικά, αν δεν λαδώσεις, δεν σε περνάνε, που να χτυπιέσαι... Δεν το λέω εγω, γνωστοί μου που σπουδάζουν εκει μου το έχουν πει... :P Τωρα συνολικά, ποιότητα σπουδών και τα σχετικα δεν μπορώ να τα κρίνω, αλλα το να ακούς για λάδωμα και για μεσο, δεν ειναι και ο,τι πιο θετικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλά είχα μια φοβερή συζήτηση με "γιατρό" που τελείωσε στην Βουλγαρία και κάνει τώρα την ειδικότητά του (γενική ιατρική) σε νοσοκομείο της Ελλαδίτσας. Έβγαλε μία φοβερή περιφρόνηση για τις δικές μας ατέλειες στον τρόπο εκπαίδευσης, που αναγνωρίζω σαφώς ότι υπάρχουν και πρώτη εγώ είμαι που κράζω, αλλά ο κομπλεξισμός κάπου πρέπει να έχει και όρια. Όταν λοιπόν η παραφροσύνη του θέματος κατέληξε στο ότι "το σύστημα της Βουλγαρίας είναι πολύ καλύτερο από της Ελλάδας", δεν άντεξα και του είπα "παρ' όλα αυτά επέστρεψες στην Ελλάδα που τόσο κράζεις, με μια ειδικότητα που είναι ο ορισμός του βολέματος στο δημόσιο, απλά για να θρέφεις κώλο και να αναπολείς πόσο γαμάτα σε εκπαίδευσαν οι γείτονες".

Έκανε μια βδομάδα να μου μιλήσει αλλά το φχαριστήθηκα. :P

Είχαμε και στην χειρουργική τώρα έναν ειδικευόμενο που τελείωσε στην Μπρατισλάβα. Ήξερε λιγότερα από εμένα, που και από ανατομία δεν τα πάω πολύ καλά να φανταστείτε. Καλά φυσιολογία δεν το συζητάω...
Το "καλό" με αυτούς, είναι ότι διαλέγουν ειδικότητες που δεν είναι τόσο επικίνδυνες. Π.χ. γενική ιατρική που στην Ελλάδα είναι ο γραφιάς του συστήματος υγείας στην περιφέρεια, ή χειρουργική, που του πούστη πια, 5 χρόνια ειδικότητας 20 στάνταρ επεμβάσεις θα δεις να γίνονται, θα εξασκηθείς θέλεις δεν θέλεις, τώρα με περαιτέρω εξειδικεύσεις άλλου παπά ευαγγέλιο. Θέλω να πω δύσκολα θα βρεις κάποιον τελειωμένο σε τέτοια πανεπιστήμιο να λέει ότι θα γίνει καρδιολόγος ή παιδίατρος. Συνήθως ή μεγαλοπιάνονται και σκέφτονται καρδιοχειρουργική ή νευροχειρουργική και δεν συμμαζεύεται, ή κοιτάνε να βολευτούν και να κονομάνε τίποτα, οπότε κάνουν καμιά δερματολογία ή γενική ιατρική...

Υ.Γ.: Δεν υποτιμάω τις παραπάνω ειδικότητες. Απλά θεωρώ ότι δεν απαιτούν τον συνδυαστικό τρόπο σκέψης που απαιτούν αρκετές από τις παθολογικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καλα του τα πες...εγω θα έλεγα πολλά περισσότερα πιστεύω, δεν θα κρατιόμουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οι φοιτητές που πάνε Βουλγαρία είναι απόλυτα συνειδητοποιημένοι τι θέλουν να σπουδάσουν και επενδύουν πάνω σε αυτό. Η επιλογή τους αυτή τους εξασφάλισε το μέλλον τους οικονομικά και ήταν προτιμότερο από το να σπουδάσουν μια σχολή που δεν τους αρέσει και έχει μηδενικές επαγγελματικές προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top