[Γυναίκες] Αγαπημένα Καλλυντικά

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Aκόμα μια αγορά που κλαίω τα λεφτά μου καθώς οι σκιές αυτές δεν εχουν καλό pigment και εξαφανίζονται από το μάτι στο πρώτο μισάωρο που θα τις φορέσω :
Τις φοράς σκέτες ή με βάση (eye primer)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Τις φοράς σκέτες ή με βάση (eye primer)?


Σκέτες τις φοράω και δεν στέκονται για πάνω απο 20 λεπτά. Πραγματικά εξαφανίζονται και μένει μόνο το eyeliner.
Είναι σαν να μην έβαλα σκιά.
Όσον αφορά το eye primer έχω ακούσει καλά λόγια για το primer της Radiant αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Μου φαίνεται πολύ να δώσω 8 ευρώ για ένα ''αόρατο'' προιόν.

Δεν αξίζουν τα λεφτά τους αυτές οι παλέτες της maybelline. Βέβαια και εγώ είχα ενθουσιαστεί μόλις τις είδα και έτρεξα να τις πάρω δεν πρόλαβα να διαβάσω κριτικές στο ιντερνετ. Από ότι είδα γενικά πολλές έχουν το πρόβλημα που έχω εγώ με τις συγκεκριμένες σκιές.

Μόνο οι Seventeen μου στέκονται και λέω να απλώθώ και προς MAC μεριά πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Είμαι η μόνη εξωπραγματική γκόμενα που δε χρησιμοποιεί τίποτα από όλα αυτά; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σκέτες τις φοράω και δεν στέκονται για πάνω απο 20 λεπτά. Πραγματικά εξαφανίζονται και μένει μόνο το eyeliner.
Είναι σαν να μην έβαλα σκιά.
Όσον αφορά το eye primer έχω ακούσει καλά λόγια για το primer της Radiant αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Μου φαίνεται πολύ να δώσω 8 ευρώ για ένα ''αόρατο'' προιόν.
Από το να δώσεις 20 ευρώ για μια σκιά καλύτερα να δώσεις 8 ευρώ για ένα primer που θα το φορέσεις με όλες τις σκιές που έχεις.

Εναλλακτικά δοκίμασε να βάλεις μέικ-απ ή κονσίλερ στο βλέφαρο πριν βάλεις τη σκιά, ίσως βοηθήσει.

Πάντως 8 ευρώ για primer είναι καλή τιμή και το primer της Radiant είναι όντως πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Από το να δώσεις 20 ευρώ για μια σκιά καλύτερα να δώσεις 8 ευρώ για ένα primer που θα το φορέσεις με όλες τις σκιές που έχεις.

Εναλλακτικά δοκίμασε να βάλεις μέικ-απ ή κονσίλερ στο βλέφαρο πριν βάλεις τη σκιά, ίσως βοηθήσει.

Πάντως 8 ευρώ για primer είναι καλή τιμή και το primer της Radiant είναι όντως πολύ καλό.


Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου, θα δοκιμάσω το primer της Radiant και ελπίζω να είναι τόσο καλό όσο έχω ακούσει!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Είμαι η μόνη εξωπραγματική γκόμενα που δε χρησιμοποιεί τίποτα από όλα αυτά; :worry:

οταν λες τιποτα, εννοεις απολυτως τιποτα; :confused: πως κι ετσι, αν επιτρεπεται;

εγω απ' ολα τα καλλυντικα που χρησιμοποιω λατρευω τα liquid lipsticks μου και πιο συγκεκριμενα τα liquid lipsticks της colourpop :inlove::inlove:
η τελευταια μου αγορα ηταν αυτα εδω τα οποια ειναι ενα κι ενα και τα συστηνω ανεπιφυλακτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μετά συνεχίζω με τον ορό:
Ideal resource serum, Darphin

Ωραίος ορός είναι, τέλεια μυρωδιά, απίστευτα ενυδατικός ωστόσο ακόμα δεν έχω καταλάβει τι κάνει ακριβώς σε σχέση με μια ενυδατική κρέμα:hmm:.
Απλώς βρέθηκα μπόσικη ήταν και ευγενικότατη η πωλήτρια της darphin στο hondos και το πήρα και αυτό :P
Κατα τα άλλα είναι σχετικά ακριβό μπορώ να πώ.

Όχι σχετικά, πανάκριβο είναι θα έλεγα! 45 ευρώ με την έκπτωση (προ έκπτωσης, κι αν θυμάμαι από τα λεγόμενα της πωλήτριας, 70!) Μακάρι να κάνει δουλίτσα, γιατί ένα πρόβλημα με ερεθιστικότητα στο δέρμα το έχω.


Νομίζω οτι δεν παίζει να ξαναδοκιμάσω άλλο make up. Πραγματικά βρήκα το make up μου. Λόγω της τιμής του, το αγοράζω μόνο όταν κάνουν εκείνη την προωθητική ενέργεια με το -40% έκπτωση (τότε παίρνω 2-3 μπουκαλάκια και στοκάρω για τον υπόλοιπο χρόνο :loltooth: ). Πρίν από αυτό χρησιμοποιούσα το make up της Radiant πολύ καλό και εκείνο (με τα μισά χρήματα) αλλά μόλις δοκίμασα το doublewear κατάλαβα μεγάλη διαφορά κυρίως στην ποιότητα.

Όντως, πρόκεται για ΤΟ make-up. Δοκιμασμένο κι εγγυημένο για τέλεια καλυπτικότητα.:)


Παρεπιτόντως, μήπως γνωρίζετε κάποια εταιρεία που να βγάζει ρουζ για τα μάγουλα σε μορφή κρεμώδη;
Δεν με βολεύει σε μορφή πούδρας που απλώνεται με το πινέλο.
Η Maybeline έβγαζε σε βαζάκι και ήταν πολύ καλό, αλλά τώρα πάλιωσε και πρέπει να το αντικαταστήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
οταν λες τιποτα, εννοεις απολυτως τιποτα; :confused: πως κι ετσι, αν επιτρεπεται;

Απλά δε μού αρέσει να βαφομαι και να βάζω διάφορα αμφιλεγόμενα προϊόντα που μάς πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες στο πρόσωπό μου. Όλες οι κρέμες είναι ίδιες, γιατί να κάνω πλούσια την τάδε βιομηχανία ομορφιάς; Πλενομαι με σαπουνακι και είμαι μια χαρά. Δεν έχω το άγχος ότι θα γεράσω και θα δείχνω την ηλικία μου γιατί αυτή είναι ευλογία του Θεού, να μεγαλώνεις και να είσαι υγιής. Αν πάω κάπου σε ένα γάμο ή μια επίσκεψη θα βάλω λίγο μολύβι και λίγη μάσκαρα, δε λέω όχι, αλλά μού είναι τελείως ανοίκειο και ξένο. Διαφωνώ γενικά με όλη την απάτη της βιομηχανίας ομορφιάς χωρίς φυσικά να κατακρίνω αυτούς και αυτές που την ακολουθούν. Πάντως μεικ απ' και πούδρα έχω βάλει στη ζωή μου μετρημένες στα δάχτυλα φορές. Απλά δεν είμαι εγώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Όχι σχετικά, πανάκριβο είναι θα έλεγα! 45 ευρώ με την έκπτωση (προ έκπτωσης, κι αν θυμάμαι από τα λεγόμενα της πωλήτριας, 70!) Μακάρι να κάνει δουλίτσα, γιατί ένα πρόβλημα με ερεθιστικότητα στο δέρμα το έχω.
Αλήθεια;Εγω από 50,00 Ευρώ το πήρα σε έκπτωση 32,00 Ευρώ. (Χονδρικά στις λέω τις τιμές γιατι δεν θυμάμαι ακριβώς, πάντως σε καμια περίπτωση 70,00 Ευρω!!)

Γενικά κοιτάζω πολύ τις εκτπώσεις γιατι δεν συμφέρει να ψωνίζω αλλιώς με τόσα που αγοράζω.




Όντως, πρόκεται για ΤΟ make-up. Δοκιμασμένο κι εγγυημένο για τέλεια καλυπτικότητα.:)


Παρεπιτόντως, μήπως γνωρίζετε κάποια εταιρεία που να βγάζει ρουζ για τα μάγουλα σε μορφή κρεμώδη;
Δεν με βολεύει σε μορφή πούδρας που απλώνεται με το πινέλο.
Η Maybeline έβγαζε σε βαζάκι και ήταν πολύ καλό, αλλά τώρα πάλιωσε και πρέπει να το αντικαταστήσω.


Clinique, The body shop για τσέκαρε!


https://www.clinique.com/product/15...stick-cheek-colour-balm#/shade/Robust-Rhubarb
https://www.thebodyshop.gr/products/53697-fresh-sorbet-blush
https://www.thebodyshop.gr/products/49841-lip-cheek-velvet-stick
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ, για τα links.

Θα το ψάξω.

Και να σκεφτείς οτι στην Cliniuqe του Hondos της Ομόνοιας που πήγα μόλις χθες και ρώτησα, μου είπαν οτι βγαίνει μόνο σε σκόνη(!!!).
Από εκεί αγόρασα και τον ορρό της Darphin με την έκπτωση και μου δήλωσαν αρχική τιμή 70 ευρώ και το πήρα με την έκπτωση(35%; ) 45 ευρώ.
Αν όντως ισχύει η τιμή που ανέφερες πριν για το ίδιο προϊόν, να μη σου πω πώς νιώθω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ, για τα links.

Θα το ψάξω.


Υπάρχουν και άλλες εταιρίες καλλυντικών που έχουν ρουζ σε κρεμώδη μορφή (Inglot, Korres, Lancome) ωστόσο σου προτείνω αυτά που έχω δοκιμάσει ώς τώρα και έχω προσωπική άποψη.
Αλήθεια πως τα καταφέρνεις με το κρεμώδες ρουζ;:hmm:
Έχω δοκιμάσει 2 φορές με τις εταιρίες που προανέφερα (The body shop + Clinique) αλλά δεν νομίζω να ξαναδοκιμάσω. Τα ρουζ ήταν άψοgα σε διάρκεια και ποιότητα ωστόσο δεν με βόλεψε καθόλου η μορφή αυτή. Η μορφή compact με τη χρήση πινέλου είναι οκ για μένα καθώς είναι πιο ''περιοριστική'' και ευτυχώς δεν πασαλείβομαι ετσι:loltooth:






πό εκεί αγόρασα και τον ορρό της Darphin με την έκπτωση και μου δήλωσαν αρχική τιμή 70 ευρώ και το πήρα με την έκπτωση(35%; ) 45 ευρώ.
Αν όντως ισχύει η τιμή που ανέφερες πριν για το ίδιο προϊόν, να μη σου πω πώς νιώθω...:P


Ναι τα κάνουν αυτά προφανώς για να σε πείσουν να αγοράσεις το προιόν τους και να ενθουσιαστείς με την ''τεραστια'' έκπτωση. Ξέρεις τι τους αξίζει; (Το έχω κάνει πολλές φορές :loltooth:) Πάω δοκιμάζω, βλέπω τι μου στρώνει, τι με βολεύει ρωτάω την τιμή και μετά αγοράζω από ηλεκτρονικά φαρμακεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Γιατί δεν αγοράζετε τέτοια προϊόντα από online φαρμακεία μέσω του Σκρουτζ; Βρίσκετε την καλύτερη τιμή και αν πάρεις 2-3 πράγματα δεν έχει και μεταφορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Όλες οι κρέμες είναι ίδιες, γιατί να κάνω πλούσια την τάδε βιομηχανία ομορφιάς;


Σέβομαι τη στάση σου. Άν έβαζες μια κρέμα θα προτιμούσες να έβαζες αυτή με 3,00 Ευρώ απο το JUMBO;


Και προφανώς με αυτό εννοείς οτι είτε βάλεις την κρέμα των 10,00 Ευρώ από το σούπερ μακρετ (βλέπε Nivea, L'oreal) είτε την Εstee Lauder με τα 50,00 + Euro είναι το ίδιο. Δεν αντιλέγω ούτε σε αυτό. Απλά ξέρεις τι σκέφτομαι, κατα πόσο στη μια περίπτωση υπάρχουν οι απαραίτητοι έλεγχοι, πιστοποιήσεις και λοιπά και κατα πόσο στη δεύτερη; Μήπως είναι αυτά που ανεβάζουν το κόστος μιας κρέμας; (Πέρα από το οτι πωλούν το όνομα τους φυσικά, μαζί με ελπίδες για αιώνια νεότητα, εξτραβαγκάντ καμπάνιες και λοιπά).
Θέλω να πω οτι και στις 2 περιπτώσεις έχουμε καρκινογόνες ουσίες,οκ, αλλά προτιμώ να βάλω τις ελεγχόμενες και αποδεκτές παρά οτι να ναι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Υπάρχουν και άλλες εταιρίες καλλυντικών που έχουν ρουζ σε κρεμώδη μορφή (Inglot, Korres, Lancome) ωστόσο σου προτείνω αυτά που έχω δοκιμάσει ώς τώρα και έχω προσωπική άποψη.
Αλήθεια πως τα καταφέρνεις με το κρεμώδες ρουζ;:hmm:


Έχω δοκιμάσει 2 φορές με τις εταιρίες που προανέφερα (The body shop + Clinique) αλλά δεν νομίζω να ξαναδοκιμάσω. Τα ρουζ ήταν άψοgα σε διάρκεια και ποιότητα ωστόσο δεν με βόλεψε καθόλου η μορφή αυτή. Η μορφή compact με τη χρήση πινέλου είναι οκ για μένα καθώς είναι πιο ''περιοριστική'' και ευτυχώς δεν πασαλείβομαι ετσι:loltooth:








Ναι τα κάνουν αυτά προφανώς για να σε πείσουν να αγοράσεις το προιόν τους και να ενθουσιαστείς με την ''τεραστια'' έκπτωση. Ξέρεις τι τους αξίζει; (Το έχω κάνει πολλές φορέ :loltooth:) Πάω δοκιμάζω, βλέπω τι μου στρώνει, τι με βολεύει ρωτάω την τιμή και μετά αγοράζω από ηλεκτρονικά φαρμακεία...

Ανιθέτως, εγώ μια χαρά τα καταφέρνω στο άπλωμα με τα δαχτυλάκια μου. Με το πινέλο δεν μπορώ να ελέγξω τόσο την ποσότητα, όσο και την κατανομή. Κι είναι κι ο λόγος που στη δική μου επιδερμίδα ταιριάζει περισσότερο αυτή η μορφή ρουζ.
Πολύ καλά κάνεις και αγοράζεις on-line. Σαφώς πιο οικονομικά.:)

Γιατί δεν αγοράζετε τέτοια προϊόντα από online φαρμακεία μέσω του Σκρουτζ; Βρίσκετε την καλύτερη τιμή και αν πάρεις 2-3 πράγματα δεν έχει και μεταφορικά.

Σωστά τα λες, δεν σκέφτηκα αυτό που είπε πριν η Zilda, πρώτα να δοκιμάσω σε μαγαζί και κατόπιν αγορά μέσω internet. Όμως έχω κι ένα είδος "φοβίας", γι αυτές τις αγορές, καθότι η μια και μοναδική φορά που το επιχείρησα και που ήταν για κάτι sneakers addidas, στέφτηκε από πλήρη αποτυχία: αφού χρειάστηκε να τα αλλάξω (με την ανάλογη χρηματική επιβάρυνση βέβαια), τελικά τα χάρισα (τουλάχιστον έπιασαν τόπο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Την έχω πατήσει και εγώ έτσι με ηλεκτρονική αγορά παππουτσιών από πολύ γνωστή αλυσίδα με γυναικεία παπούτσια. Ωαστόσο εγώ ήμουν αυτή που σε κάθε περίπτωση έφταιξα.

Δεν διάβασα τους όρους επιστροφής όπου έγραφαν οτι οτιδήποτε αγοράσεις μέσω του e-shop τους δεν πρέπει να πας στο φυσικό κατάστημα αλλά η αλλαγή να γίνει πάλι μέσω ίντερνετ και να συμππληρώσεις μια πλατφόρμα με στοιχεία ώστε να επικοινωνήσουν μαζί σου. Πήρα πίκρα γιατι όλη αυτή η διαδικασία κράτησε 10 μέρες και χώρια που τα παπούτσα τα ήθελα για ένα γάμο και βιαζόμουν.



Αν δοκιμάσεις κάτι σε φυσικό κατάστημα, δες και ποιο νούμερο πχ ρουζ είναι ή οτιδήποτε και δεν έχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγώ κάνω συνέχεια αγορές μέσω ίντερνετ. Θα πάρεις κάποιο προϊόν που γνωρίζεις, όχι ρούχα ή παπούτσια φυσικά. Αλλά ας πούμε ξηρά τροφή για το σκυλάκι μου παραγγέλνω και μού τη φέρνουν σπίτι. Αν έχω πάρει μια κρέμα που μού άρεσε και θέλω να την ξαναπάρω, θα την ψάξω στο Σκρουτζ. Ή πράγματα που είναι σχετικά φτηνά και δε θα στεναχωρηθω αν δε βγουν και τέλεια.

Ζιλντα είχα δει την εκπομπή κουτί της Πανδώρας που έλεγε ότι όλες οι κρέμες είναι ίδιες. Ακόμα κι από το τζάμπο σίγουρα θα έχουν κάποιες ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Εγώ δε βάζω πράγματα στο πρόσωπό μου. Νιώθω ότι δε μου χρειάζεται και είναι τζάμπα λεφτά και τζάμπα η ψευδαίσθηση ότι κάτι κάνεις για να κρατηθείς νέα και όμορφη. Επίσης ο καθένας έχει δικαίωμα φυσικά να κάνει ο,τι θέλει τα λεφτά του αλλά σε καιρό κρίσης να πληρώσω μια κρέμα 50€ μού φαίνεται η ύψιστη ηλιθιότητα. Καλύτερα να τα χαρίσω στο χαμόγελο του παιδιού ή σε μια φιλοζωική. Δε θέλω να προσβάλλω κανέναν, είναι η προσωπική μου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εγώ κάνω συνέχεια αγορές μέσω ίντερνετ. Θα πάρεις κάποιο προϊόν που γνωρίζεις, όχι ρούχα ή παπούτσια φυσικά. Αλλά ας πούμε ξηρά τροφή για το σκυλάκι μου παραγγέλνω και μού τη φέρνουν σπίτι. Αν έχω πάρει μια κρέμα που μού άρεσε και θέλω να την ξαναπάρω, θα την ψάξω στο Σκρουτζ. Ή πράγματα που είναι σχετικά φτηνά και δε θα στεναχωρηθω αν δε βγουν και τέλεια.

Ζιλντα είχα δει την εκπομπή κουτί της Πανδώρας που έλεγε ότι όλες οι κρέμες είναι ίδιες. Ακόμα κι από το τζάμπο σίγουρα θα έχουν κάποιες ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Εγώ δε βάζω πράγματα στο πρόσωπό μου. Νιώθω ότι δε μου χρειάζεται και είναι τζάμπα λεφτά και τζάμπα η ψευδαίσθηση ότι κάτι κάνεις για να κρατηθείς νέα και όμορφη. Επίσης ο καθένας έχει δικαίωμα φυσικά να κάνει ο,τι θέλει τα λεφτά του αλλά σε καιρό κρίσης να πληρώσω μια κρέμα 50€ μού φαίνεται η ύψιστη ηλιθιότητα. Καλύτερα να τα χαρίσω στο χαμόγελο του παιδιού ή σε μια φιλοζωική. Δε θέλω να προσβάλλω κανέναν, είναι η προσωπική μου άποψη.
Εγώ αγοράζω σχεδόν τα πάντα μέσω ίντερνετ. Ακόμη και κάποια προϊόντα SM.
Όσον αφορά τα καλλυντικά, κάνω μόνο τα βασικά, κρεμα ημέρας και καμιά μασκα και πιλινγκ. Όλα φυτικά. Στις μεγάλες εταιρίες πληρώνεις κυρίως το μάρκετινγκ. Κι αν προσέχουν παραπάνω τα προϊόντα τους, αυτό σημαίνει ότι κάνουν πειράματα πάνω σε ζώα. Λυπάμαι αλλά δεν θα πληρώνω να τυραννάνε ζωάκια για τη δική μου ματαιοδοξία. Να ήταν για ιατρικούς λόγους, οκ, αλλά για να δείχνω υποτίθεται πιο όμορφη, όχι.
Βάφομαι μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αλλά νομίζω χιμέλα ότι μιλάω λίγο εκ του ασφαλούς. Η αγορά εργασίας και η αγορά συζύγου είναι πολύ απαιτητικές, όπως επίσης δεν ξέρω τι θα έκανα αν ένιωθα ανασφάλεια με το πρόσωπό μου ή τι θα κάνω στα 50 μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όσοι/ες θέλετε μπορείτε να δείτε και αυτό το θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top