Ομελέτα της mindcircus

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εισαγωγικα θα ελεγα πως δεν μαγειρευω. Κι οχι επειδη δεν μπορω:P, απο,τι μου λενε πιανουν τα χερια μου:P, απλως... βαριεμαι.

Παρολαυτα επειδη πολλες φορες εχει πεσει πεινα στο σπιτι οταν ειμαι μονη αναγκαστικα και μη, οι τσεπες δεν αντεχουν ολη την ωρα ανοιγμα για ντελιβερυ, οποτε χωνομαι στην κουζινα και φτιαχνω ο,τι πιο γρηγορο, ευκολο και νοστιμο μπορω.

Θα σας γραψω τι φτιαχνω οταν εχω τις καλες μου. Οταν εχω τις κακες μου, παραγγελνω:P

Φαι - δεν ξερω πως λεγεται (ομελετα ισως με απολα)
Περιλαμβανει αυγα, αλατι πιπερι, πιπεριες χρωματιστες (βγαινουν σε κοκκινες, κιτρινες κλπλπ) και πατατες.
-Πρωτα απολα τηγανιζω πατατουλες -οχι πολλες ισα ισα να καλυπτουν το τηγανακι μας- κομμενες σε σχημα ροδελας(ειναι πιο ωραιες σε οψη και τηγανιζονται πιο ευκολα).
-Τσιγαριζω σκορδο και κρεμμυδι *τσιγαρισμα ειναι οταν βαζεις ψιλοκομμενα αυτα τα δυο σε λιγο λαδακι αφου εχει καψει, σε ενα μικρο τηγανακι μεχρι να ροδισουν, μπεζισουν, πορτοκαλισουν και μοσχομυρισουν*
-Σε ενα μπολακι εχω ανακατεψει τα αυγουλακια (φαντασου πως πας να φτιαξεις μια ομελετα), προσθετω λιγο νερακι ή γαλα ακομα, αλατι πιπερι(το νερο βασικο, ξερω τι σας λεω:P).

-Στο τηγανακι με τις πατατουλες πεταμε το μειγμα αυγου:P κι επειτα τα τσιγαρισμενα μας σκορδακια με τις πιπεριες(οχι πολυ ψιλοκομμενες αν κι οπως θελει ο καθενας τις κανει)

-Αφηνουμε να σκεπασει η ομελετα μας τις πατατες κι ολα τα υπολοιπα υλικα. Ανακατευουμε στις γωνιες για να μην κολλησουν.
Ηδη η κουζινα μοσχοβολαει.

Αφου ετοιμαστει αυτο το πραμα:P, σε ενα ωραιο πιατο το σερβιρουμε. Προσθετουμε αν θελουμε λιγη καπαρη απο πανω(εμενα δε μαρεσει αλλα αρεσει σε οσους το χω φτιαξει:D) ή τυρι κιτρινο τριμμενο, στην ακρη φετα η ντοματα κομμενη στα 4.

Ετοιμο και καλη ορεξη. (καμια 400αρα θερμιδες η ιστορια αυτη:P)

Επισης ενα τρικ για τα τοστ:P
Οταν φτιαχνετε τοστ και βαζετε τα κλασσικα γαλοπουλα(η ζαμπον), τυρι και ντοματα προσθεστε αλατι και μπολικο πιπερι πανω στην ντοματα και βαλετε τα να ψηθουν. Αλλαζει η γευση του τοστ αμεσως, κι απο γευση απλα τυριου μεταλασσεται σε γευση πιο πικαντικη.

Επισης στις κοκκινες σαλτσες στις μακαροναδες προσθετετε πιπεριες χρωματιστες(εχω ενα θεμα με τα χρωματα στο φαγητο) και μανιταρια και κυβους μπαχαρικων για να δενουν με τις υπολοιπες γευσεις.

αυτα, θα επανελθω και με αλλα, στην ουσια προκειται για οσα ξερω/ουμε ηδη αλλα με παραλλαγες.

αυτο το θεματακι θα το πιασω απο την αρχη να δω τις καλλιτεχνιες!!

Κι ενα βασικο!!
Φροντιζουμε η κουζινα μας να ειναι παντα καθαρη και με ωραιες μυρωδιες καθαριοτητας, ανοιγουμε τουλαχιστον μια φορα τη μερα να ξεμυριζει. Το βασικο οπλο ενος καλου σπιτονοικοκυρη ειναι η κουζινα(οπως και η τουαλετα) για να χουμε περα απο την καθαριοτητα και την ορεξη να μπαινουμε και να κανουμε μαγικα σε αυτην..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top