woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τουρλού λαχανικών, δεν ξέρω αν και πως το λένε αυτό το φαγητό στην υπόλοιπη Ελλάδα. Ανάμεικτα λαχανικά στη γάστρα τέλος πάντων. Δε βαζω συγκεκριμενες ποσοτητες, αυτο καθοριζεται απο τα γουστα σας, και απο το μεγεθος της γαστρας. Γινεται πολυ γευστικο και ειναι και ιδιαιτερα υγειινο

Κολοκυθάκι, μελιτζάνα, καροτο, πατάτες, ντομάτα, πιπεριά, μανιτάρια με μαϊντανό, κρεμμυδάκι, δεντρολίβανο και λίγο σκορδάκι. Λίγο λαδάκι και αλατοπίπερο. Μη βαλετε νερο τα λαχανικα θα κατεβασουν πολυ απο μονα τους.

Τip: Μπορειτε να προσθεσετε και μπουτακια απο κοτοπουλο, γινεται πολύ ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τουρλού λαχανικών, δεν ξέρω αν και πως το λένε αυτό το φαγητό στην υπόλοιπη Ελλάδα. Ανάμεικτα λαχανικά στη γάστρα τέλος πάντων. Δε βαζω συγκεκριμενες ποσοτητες, αυτο καθοριζεται απο τα γουστα σας, και απο το μεγεθος της γαστρας. Γινεται πολυ γευστικο και ειναι και ιδιαιτερα υγειινο

Κολοκυθάκι, μελιτζάνα, καροτο, πατάτες, ντομάτα, πιπεριά, μανιτάρια με μαϊντανό, κρεμμυδάκι, δεντρολίβανο και λίγο σκορδάκι. Λίγο λαδάκι και αλατοπίπερο. Μη βαλετε νερο τα λαχανικα θα κατεβασουν πολυ απο μονα τους.

Τip: Μπορειτε να προσθεσετε και μπουτακια απο κοτοπουλο, γινεται πολύ ιδιαίτερο.

Τι μου θυμισες! :D
Ετσι το ονομαζουν και στην Ικαρια!!!! :D Και οταν με ειχαν ρωτησει "τουρλου θες"? Ειχα απαντησει "τι τουρλου και κουραφεξαλα? Για φαγητο ηρθαμε και οχι για σεξ" ( το τουρλου ηταν λεξη που χρησιμοποιουσαμε καποτε για τον ορο σεξ :P)

Ειναι πολυ καλο παντως!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχει και κάποια άλλη ονομασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Έχει και κάποια άλλη ονομασία;

Αλλιώς λέγεται μπριάμ!
Εγώ ξέρω οτι τουρλού είναι στην κατσαρόλα και μπριάμ στο ταψί, αλλά δεν ξέρω γιατί έχουν διαφορετική ονομασία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πωπω μαρεσει αυτο το φαι.
Πειναω τωρα....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αλλιώς λέγεται μπριάμ!
Εγώ ξέρω οτι τουρλού είναι στην κατσαρόλα και μπριάμ στο ταψί, αλλά δεν ξέρω γιατί έχουν διαφορετική ονομασία!

μπριάμ είναι λαχανικά σε λεπτές ροδέλες ψητά στο φούρνο,
τουρλού είναι λαχανικά σε κομμάτια κοκκινιστά στην κατσαρόλα.

Επίσης στο μπριάμ υπάρχει περισσότερο κολοκύθι, ενώ στο τουρλού περισσότερη μελιτζάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν ήθελα να φτιάξω το ίδιο φαγητό, χωρίς μελιτζάνα και κολοκύθι, με όλα τα υπόλοιπα λαχανικά, πώς θα το ονόμαζα; :P
Με τις μελιτζάνες έχω τσακωθεί από τον καιρό που ήμουν έγκυος. Η γεύση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλάζει με αποτέλεσμα κάποια φαγητά να σου φαίνονται άνοστα ή άσχημα. Ε, αυτό έπαθα εγώ με τη μελιτζάνα...



(Όποιος προτείνει να το ονομάσω "Αποτυχία" δεν θα του κάνω το τραπέζι... :pfff:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αν ήθελα να φτιάξω το ίδιο φαγητό, χωρίς μελιτζάνα και κολοκύθι, με όλα τα υπόλοιπα λαχανικά, πώς θα το ονόμαζα; :P

"Τουρλουμπούκι" :P:P:P:P



Τιπ: Να δώσω και μια πινελιά πικάντικη .... δοκιμάστε το τουρλού με κομμάτια χωριάτικου λουκάνικου .... δεν παίζεται!!!! (σλούρπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όντως λέει πολύ το λουκάνικο...έτσι το φτιάχνει ο Χάουλας... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Τουρλού ο ένας , Μπριαμ ο άλλος , Ιμαμ μπορεί να το πει κάποιος άλλος
πως το έλεγε ο Κωνσταντίνου στην ταινία ?
" Δεν θέλω να το πω .. να το φάω θέλω " :D

Άντε έχω και φωτό για όσους πεινάνε αφού κάποτε όταν πρωτοξεκίνησα να μαγειρεύω
ότι έφτιαχνα το φωτογράφιζα θεωρώντας μεγάλο καλλιτέχνημα τις δημιουργίες μου .. η ψωνάρα :P



Γενικά μου αρέσει το χρώμα στο φαγητό μου φτιάχνει τη διάθεση και μου ανοίγει την όρεξη - όχι πως μου λείπει .
Θα πρότεινα λοιπόν χρωματιστές πιπεριές , κόκκινες , κίτρινες , πορτοκαλί και πολύ μαιντανό μέρος του οποίου
κρατήστε τον για το τέλος δλδ ωμό , δίνει ακόμα πιο πολύ άρωμα στο φαγητό .
Δενδρολίβανο δεν βάζω , θα το δοκιμάσω όμως τώρα που το είπες , σκόρδο πολυ και αν δεν θέλετε να σας πειράξει
στο στομάχι βγάλτε το κοτσανάκι που βρίσκεται στο κέντρο του όπως το καθαρίζεται .
Κρεμμύδι χοντροκομμένο και λίγο πριν σβήσετε τον φούρνο κόψτε ροδέλες ντομάτες και στολείστε το , το κάνει ακόμα
πιο πολυ μιάμμμμιιιςς !!
Μισό ποτηράκι κόκκινο κρασί του προσθέτει άρωμα , γενικά το έχω μου αρέσει να τα ... μεθάω τα φαγητά :D

Παωναφαωτοναμπακο!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
άλλο το τουρλού, άλλο το μπριαμ, άλλο το ιμάμ κι άλλο το σπετζοφάι.....
μου το παίζετε και γευσιγνώστες:P:P:P

επισυνάπτονται φωτογραφίες με την σειρά που αναγράφτηκαν παραπάνω για να δείτε τις διαφορές;)









και στα τέσσερα χρησιμοποιούνται λαχανικά [στο σπετζοφάι και λουκάνικο]
π.χ. στο πρωτο και στο τεταρτο βάζουν πιπεριές
π.χ. στο δευτερο τριτο βάζουν πολύ ξερό κρεμμύδι
αλλά είναι διαφορετικός ο τρόπος ψησίματος, ο τρόπος κοπής των λαχανικών, οι αναλογίες και δοσολογίες των υλικών
αλλα και τα τέσσερα είναι πεντανόστιμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
άλλο το τουρλού, άλλο το μπριαμ, άλλο το ιμάμ κι άλλο το σπετζοφάι.....
μου το παίζετε και γευσιγνώστες:P:P:P

Το σπετζοφάι δεν έχει λαχανικά, έχει πιπεριές και λουκάνικο, ούτε κολοκύθι, ούτε μελιτζάνα, ούτε πατάτα. Ομοίως και το Ιμαμ, που έχει μόνο μελιτζάνα.
Το τουρλού και το μπριάμ είναι μίξη λαχανικών, με διαφορετική κοπή και τρόπο παρασκευής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εχω ακουσει πολλους να το λενε τουρλου και εχω μπερδευτει!! Εγω μπριαμ το ηξερα!!
Δεν με νοιαζει πως λεγεται, να το φαω θελω!!!:P

Πωπω πειναωωωωω:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Παιδια το ΤΟΥΡΛΟΥ ειναι ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΣ φαγητο και εχει διαφορα λαχανικα μεσα (εξου και το ονομα) και το ΙΜΑΜ ειναι ΦΟΥΡΝΟΥ και εχει μονο μελιτζανες οπως ειπε και η Σιμπυ!!!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τ
Το τουρλού και το μπριάμ είναι μίξη λαχανικών, με διαφορετική κοπή και τρόπο παρασκευής.

Ω ναι... ειναι κατσαρολας και το μπριαμ επισης φουρνου, οπως και το ιμαμ !!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Το μπριαμ ομως ειναι αλλο ε?
Εχει πατατες, κολοκυθια, μελιτζανες και ειναι του φουρνου!!

Α εμενα αυτο μ αρεσει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Το σπετζοφάι δεν έχει λαχανικά, έχει πιπεριές και λουκάνικο, ούτε κολοκύθι, ούτε μελιτζάνα, ούτε πατάτα. Ομοίως και το Ιμαμ, που έχει μόνο μελιτζάνα.
Το τουρλού και το μπριάμ είναι μίξη λαχανικών, με διαφορετική κοπή και τρόπο παρασκευής.

thanks που τα έγραψες γιατι εγώ προτίμησα να δείξω τις φωτογραφίες και να δουν τη διαφορά....γιατί πιο πάνω σε άλλα ποσταρίσματα μιλούσαν για λουκανικα και γενικότερα τα κάναμε ...τουρλού........
παιδια στο τουρλού βάζουμε τα πάντα απο λαχανικά
τουρλού δεν ειναι μόνο πατατες μελιτζανες κολοκύθια αλλα και πρασα και φρεσκο κρεμμυδι και πιπερια ακόμη και κουνουπίδι...παραλλαγες ...αλλά η κύρια συνταγή είναι με μελιτζανες πιπεριες κλπκλπ οπως είπε η προλαλήσασα:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top