Η ακροδεξιά στην Ελλάδα

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Συμφωνω παρα πολυ με τις θεσεις σου. Απλα να προσθεσω αυτο που εχω παρατηρησει, οτι στην Ελλαδα το "κεντρο" οι περισσοτεροι το μπερδευουν με τον "Νεοφιλελευθερισμο". Κοινως με τον καπιταλισμο και την παγκοσμιοποιηση. Ειναι φοβερο οτι παρα πολυς κοσμος εχει στο μυαλο του την πολιτικη με τον εξης απλοικο χαρακτηρα: "κομουνισμος, κεντρο, ακροδεξια".

Παντως αυτο ειναι πραγματικα ενα πολυ καλο νεο θεμα προς συζητηση... Τελικα, τι ειναι "κεντρο" στην πολιτικη για τον καθε εναν απο εμας? Και ο,τι και να ειναι αυτο, αραγε, μπορει να υπαρξει?

Κοίτα,αυτό που περιγράφεις,είναι αυτό που τελευταία οι πολιτικοί μας ονομάζουν "μεσαίος χώρος"!
Κέντρο δεν είναι αυτό!
Ιστορικά το κέντρο (και οι κυβερνήσεις του) ήταν πάντα ανάμεσα στη "δεξιά" και στην "αριστερά",π.χ. κυβέρνηση Σοφούλη,Γ.Παπανδρέου κ.λπ. και κατά τη γνώμη μου το "κέντρο" ευθύνεται για πολλά "άσχημα" σ'αυτή τη χώρα!
Εγώ προσωπικά είμαι υπερ του "κέντρου" εκείνου,όπου θα μπορούσε να συλλέξει τα "καλά" στοιχεία και από αριστερά και από δεξιά και να τα συντάσει σε μια πολιτική προς το συμφέρον του λαού αλλά δυστυχώς,ιστορικά τουλάχιστον,δεν έπαιξε αυτό τον ρόλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Το οτι το "κεντρο" ουσιαστικα απετυχε παταγωδως να κανει κατι καλο στο παρελθον, οφειλεται στο οτι ουσιαστικα εκφραζοταν απο πολιτικους που νομιζαν οτι "κεντρο" ειναι να προσπαθησεις να τα εχεις καλα με τους μεν και τους δε. Κεντρο δεν ειναι αυτο, αλλα ειναι να προσπαθησεις να φερεις μια ισορροπια σε αυτον τον κοσμο και να μειωσεις την τραγικη οικονομικη ανισοτητα και να πετυχεις εναν οικονομικο ισομερισμο, ωστε... και οι πλουσιοι να συνεχισουν να ειναι πλουσιοι, αλλα και να μειωθει ριζικα το φαινομενο της ανεχειας. Ετσι ομως φτανουμε στο εξης... Οτι για να κανεις "κεντρωα" πολιτικη, πρεπει να εφαρμοσεις Αριστερες πρακτικες, ωστε τα πραγματα να ερθουν στα ισα τους. Γιατι η ζυγαρια γερνει, και για να την ισοσταθμισεις, πρεπει να βαλεις μερικα βαριδια στην ελαφρια μερια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Η ακροδεξιά στην Ελλάδα προσφέρει άφθονο υλικό για αναρτήσεις στο γιουτουμπ.

Ιδού ένα μικρό - αλλά χαρακτηριστικό - δείγμα:

https://www.youtube.com/watch?v=E234dbg-62w

https://www.youtube.com/watch?v=qlU9uLcuoVk

https://www.youtube.com/watch?v=rIBAt6XhBS8

https://www.youtube.com/watch?v=ZiljHNDythc

https://www.youtube.com/watch?v=N1i8QUjnmuo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μελετωντας την ιστορια παρατηρει κανεις οτι σε περιοδους κρισεως αυξανεται η επιρροη των ακροδεξιων κομματων!αυτο συμβαινει και στην ελλαδα!! τις προαλλες επεσε στην αντιληψη μου μια δημοσκοπηση οπου το ΛΑΟΣ εμφανιζεται ως τριτο κομμα με 30+ βουλευτες:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Εποχές που ο ΛΑΟΣ ήταν ο φασιστικός κίνδυνος...πού να ξέρανε
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Σήμερα:
Πολλά ακροδεξιά φασιστοειδή μπουμπούκια τα έχει μαζέψει η Ν.Δ. (Πλεύρης, Γεωργιάδης, Μπογδάνος κλπ). Ίσως μέχρι τις εκλογές να μαζέψει κι άλλους. Όλα για λίγα ψηφαλάκια. Πάντως Βελόπουλος, Κασιδιάρης και το δίδυμο της βλακείας Τζήμερος - Φαήλος θα μείνουν με το φοίνικα στο χέρι.


1632516422354.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τα εθνικιστικά κόμματα στην Ελλάδα είναι πως δεν έχουν καμία σχέση με τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά. Όλα αυτά που ανέφερε ο Δίας και ίσως θα πρόσθετα τον Τράγκα ( Ελεύθεροι Πολίτες ) δεν έχουν καμίαν σχέση με αντίστοιχα ευρωπαϊκά εκσυγχρονισμένα εθνικιστικά κινήματα όπως η Εθνική Συσπείρωση της Le Pen στη Γαλλία, οι Σουηδοί Δημοκράτες του Akkeson, η Εναλλακτική για τη Γερμανία της ομοφυλόφιλης Alice Vaidel κλπ. Αυτός θεωρώ είναι και ο λόγος που ακόμα και στις δυτικές/βόρειες χώρες που έχουν πιο ακραία πολιτική ορθότητα ο Εθνικισμός ανθίζει ενώ εδώ επρόκειτο να ανθίσει λίαν συντόμως.

Ο Βελόπουλος είχε την ευκαιρία του, οι Έλληνες πατριώτες τον είδαν επιτέλους σαν μία εναλλακτική της άθλιας Χρυσής Αυγής αλλά τους απογοήτευσε. Εξαρχής με τις βλακείες του στις τηλεπωλήσεις ο ίδιος εγκλώβισε τον εαυτό του σε αμελητέα ποσοστά, είτε θα συγκυβερνήσει και θα καεί είτε απλά θα καεί. Ο Βέλο δεν έχει μέλλον. Ο Τράγκας από την άλλη αν μπει θα είναι απλά ο Καμμένος της επόμενης Βουλής, ένα κόμμα που επρόκειτο να αξιοποιηθεί σαν κόμμα συγκυβέρνησης με κάποιον από τους μεγάλους. Η Δημιουργία του Τζήμερου-Κρανιδιώτη είναι αυτοί που έχουν τη μεγαλύτερη συμπάθεια μου αλλά οι προεκλογικές τους καμπάνιες είναι για γέλια, δεν πρόκειται να μπουν ποτέ στη Βουλή έτσι όπως κάνουν. Είναι το μόνον κόμμα εν Ελλάδι που παρουσιάζει έναν φιλελεύθερο εθνικισμό αλλά δυστυχώς δεν έχει μέλλον.

Ο μόνος με μέλλον είναι ο Κασιδιάρης. Ο Δίας όπως και πολλοί και εδώ στο φόρουμ και γενικά τον θεωρούν τελειωμένο πολιτικά, εγώ δεν τον θεωρώ τελειωμένο πολιτικά σε καμία περίπτωση και ας μη μπει στην επόμενη Βουλή. Οι Έλληνες για τη Πατρίδα είναι σίγουρα κάτι καλύτερον από την άθλια Χρυσή Αυγή αλλά είναι μακριά από αυτό που θεωρώ εγώ ιδανικόν, not even close αλλά είναι και το μη χείρον βέλτιστον αυτή τη στιγμή.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Σήμερα:
Πολλά ακροδεξιά φασιστοειδή μπουμπούκια τα έχει μαζέψει η Ν.Δ. (Πλεύρης, Γεωργιάδης, Μπογδάνος κλπ). Ίσως μέχρι τις εκλογές να μαζέψει κι άλλους. Όλα για λίγα ψηφαλάκια. Πάντως Βελόπουλος, Κασιδιάρης και το δίδυμο της βλακείας Τζήμερος - Φαήλος θα μείνουν με το φοίνικα στο χέρι.


καλα το καλυτερο διδυμο ειναι αυτοι οι δυο! Ο τζημερος μας το επαιζε και καλα ακραιος φιλελευθερος και ξαφνικα τα βρηκε μια χαρα με τον κρανιδιωτη και πλεον στις θεσεις του κομματος ειναι
  • Η δημόσια περιουσία δεν πωλείται, δεν ρευστοποιείται και δεν εκχωρείται. Την αξιοποιούμε και την προσαρμόζουμε στο οικονομικό περιβάλλον, σύμφωνα με τα συμφέροντα του Ελληνικού Λαού.
  • Ειδικού σκοπού εταιρείες για συνεργασία δημοσίου – ιδιωτικού τομέα για αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας, ελέγχονται και συντονίζονται από ειδικά διαμορφωμένες οικονομικές οντότητες με στόχο την προστασία των χρημάτων των φορολογουμένων.
Πως αλλαζει ο ανθρωπος :laugh: :laugh:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος που συνεργάστηκαν αυτοί οι δύο είναι καθαρά για να μπορούν να έχουν εκπροσώπηση στη Βουλή. Αν δεν υπήρχε ο Κασιδιάρης που παραδοσιακά αυτός θα έχει πέραση στον εθνικιστικό-πατριωτικό χώρο θα υπήρχαν κάποιες ελπίδες κάπως να κάνει κάτι.

Το πρόβλημα είναι πως όπως προανέφερα δεν κάνουν σοβαρές προεκλογικές εκστρατείες. Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων/Ελληνίδων ψηφοφόρων δεν τους γνωρίζουν. Μόνον άτομα που ασχολούνται με τη πολιτική όπως εγώ τους ξέρουμε. Μιλάμε στους περισσότερους για Τζημερο και είναι σε στυλ " τι είναι αυτό; Τρώγεται; ". Ο Τζημερος παλιότερα ήτο και τέρμα κοινωνικά φιλελευθερος, έλεγε κάτι μπούρδες για το ότι του αρέσει που έρχονται όλοι αυτοί και είναι καλό να έχουμε μια πολυφυλετική κοινωνία και άλλα τέτοια μαργαριτάρια.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Σήμερα που μιλάμε, η ακροδεξιά στην Ελλάδα είναι τυπικά ανύπαρκτη και δε παρουσιάζει καμία δυναμική ή προοπτική επανόδου. Οι ''ακροδεξιοί'' ψηφοφόροι επαναπατρίστηκαν σε μεγάλο βαθμό στη ΝΔ το 2019 και πολλοί στον πιο μετριοπαθή ''ακροδεξιό'' Βελόπουλο, τα σημερινά ακροδεξιά εναπομείναντα και νεοσύστατα κόμματα δε δείχνουν κάποια ανάκαμψη, μετά τη διάλυση ουσιαστικά της ΧΑ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Οι Έλληνες για την Πατρίδα έχουν μια προοπτική για ένα 3% πάντως.

Το θέμα είναι πως στην Ελλάδα δεν υπάρχει ένα σοβαρό εθνικιστικό κόμμα ευρωπαϊκών προδιαγραφών το οποίο να στελεχώνεται κυρίως από επιστήμονες, ακαδημαϊκούς. Ο Κασιδιάρης των Ελλήνων για την Πατρίδα το προσπάθησε, να γίνει λίγο " Λε Πεν της Ελλάδος " απηύθυνε και κάλεσμα με στόχο να στελεχώσει το νέο του κόμμα με ακαδημαϊκούς αλλά δεν του βγήκε. Έχει αρκετά στελέχη επιστήμονες και ακαδημαϊκούς αλλά σίγουρα όχι όσους θα ήθελε. Για αυτό άλλως τε και ηναγκάσθη να δεχθεί πίσω παλιά στελέχη της Χρυσής Αυγής ( π.χ. Μπαρμπαρούσης ). Οπότε βλέπω στο τέλος να γίνεται ένα circlejerk και να γίνεται πάλι κάτι σε στυλ Χρυσή Αυγή. Άλλωστε ο Κασιδιάρης είναι " εκπαιδευμένος " από τον Μιχαλολιάκο. Αυτόν γνώρισε σαν πρότυπο μόνο. Επιπλέον και η αντίληψις των μελών, φίλων αλλά και στελεχών του κόμματος κατά πλειοψηφία είναι η ίδια με της Χρυσής Αυγής. Πλήρως προσωποκεντρική και με την ανάγκη να αναγνωρίζουν κάποιον " Αρχηγό ". Εγώ συχνά, παλιότερα καθημερινά, διαβάζω τα άρθρα που αναρτούν στην διαδικτυακή σελίδα του κόμματος τα στελέχη των Ελλήνων για την Πατρίδα για την επικαιρότητα και πάντα στο τέλος βλέπω να υμνείται ο Κασιδιάρης, σαν να δω στην ΕΣΣΔ το '30 όπου σε κάθε λόγο του κάποιος πολιτικός τελείωνε με επίλογο εξυμνησης του Στάλιν.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Επιπλέον, όπως ανέφερες Γιάννη τα εθνικιστικά κόμματα στην Ελλάδα δεν έχουν ευπρεπές και ευυπόληπτο-μορφωμένο προσωπικό, αλλά απαρτίζονται κυρίως από αριβίστες, γυρολόγους και περιθωριακά στοιχεία, τα οποία προσδίδουν στα κόμματα αυτά μια εικόνα πολύ αποκρουστική για τον μέσο υγιώς - λογικά σκεπτόμενο δεξιό ψηφοφόρο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Καλά οι Έλληνες για την Πατρίδα και στα άρθρα τους και στο κυβερνητικό πρόγραμμα που παρουσιάζουν και το μεγαλύτερο μέρος το έχω διαβάσει έχουν ένα πιο σοβαρό προφίλ, υπάρχουν προσδοκίες για αυτό το κόμμα αλλά γενικά δεν θεωρώ ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο. Σαν το μη χείρον βέλτιστον για εμάς τους πατριώτες ναι θα μπορούσε. Αλλά σαν το ιδανικό που χρειάζεται η χώρα μας θεωρώ ότι είναι αρκετά μακριά. Η Ελλάδα χρειάζεται κάτι σε στυλ Λε Πεν με τα ελληνικά πάντα δεδομένα ( άλλο τα Γαλλικά άλλο τα Ελληνικά ).
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Οι Έλληνες για την Πατρίδα έχουν μια προοπτική για ένα 3% πάντως.
Ίσως στο πιο αισιόδοξο σενάριο...πάντως η ακροδεξιά θεωρώ στην Ελλάδα έκανε τον κύκλο της και έφτασε στο peak της γύρω στο 2017-2018, όπου οι δημοσκοπήσεις δίνανε τη ΧΑ με διψήφια ποσοστά. Από το 2019 και μετά, ειδικότερα μετά τη Συμφωνία των Πρεσπών ο κορεσμός αυτός άρχισε να εκδηλώνεται και επήλθε η πτώση...η μετά Χρυσή Αυγή εποχή βρίσκει την ακροδεξιά διαιρεμένη και κατακερματισμένη σε μικρά κομματίδια και τους ΕΓΤΠ. Ουσιαστικά, η ακροδεξιά πλέον επενδύει στους αντιεμβολιαστές, φιλοδοξώντας να ανακτήσει το χαμένο έδαφος και να καλύψει το κενό της ΧΑ...
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Το προφίλ των φασιστοειδών
  • Πρώτα – πρώτα τι εννοούμε λέγοντας “φασιστοειδή”. Ο όρος περιέχει πολλές κατηγορίες. Φασίστες, νεοναζί, παλαιοναζί, ακροδεξιούς, χουντικούς, βασιλόφρονες, ορφανά της χρυσής αυγής, λακέδες του κασιδιάρη, τζημερόβλακες, νοσταλγούς της γερμανικής κατοχής, ρατσιστές, φανατικούς θρησκόληπτους χριστιανοταλιμπάν, στρατόκαυλους, αντιεμβολιαστές, μεταξικούς, άσχετους κομουνιστοφάγους, νεομακεδονομάχους, ψευτοπατριώτες, εθνικιστές του πρωκτού, μπογδανοσκούληκα, συνομωσιολόγους της δεκάρας, λάτρες χι-των και ταγματασφαλητών, θαυμαστές του Πινοσέτ και άλλοι παρόμοιοι που μου διαφεύγουν. Να σημειωθεί όμως ότι κανένας τους δεν ανήκει σε μία μόνον κατηγορία αλλά πάντα σε πολλές.
  • Είναι θαυμαστές του Χίτλερ, του Μουσολίνι, του Μεταξά, του Μόσλεϊ, του Πινοσέτ, του βλάκα Πατακού. Υποστηρίζουν μιάσματα όπως τον Ορμπάν, τον Μπολσονάρο, τον Τραμπ, την Λεπέν και λοιπά αποβράσματα. Δεν το παραδέχονται επίσημα αλλά από τα μισόλογά τους φαίνεται και η συμπάθειά τους προς τον Ερντογάν.
  • Η αγαπημένες τους λέξεις που τις πετάνε συνέχεια είναι “έθνος” και “φυλή” και τα παράγωγά τους. Με τα άτομα αυτά οι λέξεις χάνουν το νόημά τους. Τι εννοούν; Πολύ απλά μια ιδεολογία μίσους προς όλους τους "άλλους" που δεν εξυπηρετούν τα δικά τους συμφέροντα και τους αρρωστημένους εγωισμούς τους. Πώς εκδηλώνονται; Με τη βία πάντα, δε διστάζουν ακόμα να νουν φόνους και εθνοκαθάρσεις τύπου Άουσβιτς. Όλα για την "άρια φυλή" τους που είναι ανώτερη από τις άλλες τις οποίες θέλουν να συντρίψουν και να κυριαρχήσουν. Τώρα μιλάνε για τη “λευκή ευρωπαϊκή φυλή”. Ο ρατσισμός τους κορυφαίος. Αυτοί είναι οι λεγόμενοι "εθνικιστές".
  • Αναμασάνε διαρκώς το τρίπτυχό τους “πατρίς – θρησκεία - οικογένεια”. Όταν λένε πατρίδα την εννοούνε ρατσιστική με μια παιδική ελληνοκεντρική παραμορφωμένη ιστορία. Πιστεύουν ότι έχουν το ίδιο DNA με τους αρχαίους Έλληνες, θεωρούν ελληνικό το “βυζάντιο”, ηδονίζονται με το “κρυφό σχολειό”. Θαυμάζουν την (δικτατορική και στρατοκαυλική) αρχαία Σπάρτη. Σε ότι αφορά τη θρησκεία δεν είναι και τόσο φανατικοί χριστιανοί. Όμως ντοπάρονται με τους αλλόθρησκους και τρέχουν με ρόπαλα αν σε κάποιο θέατρο η παράσταση ξεφεύγει από τα θεοκρατικά της κυρίας Λουκά. Για την οικογένεια έχουν τις πλέον αναχρονιστικές ταλιμπανικές απόψεις, οι άντρες είναι αφέντες παλαιάς κοπής και θεωρούν τη γυναίκα άτομο δεύτερης κατηγορίας.
  • Ο ρατσισμός τους είναι ασυγκράτητος. Η “λευκή ευρωπαϊκή φυλή” τους εκπέμπει μίσος προς όλες τις κατευθύνσεις. Πρώτος τους στόχος οι μετανάστες. Το σκούρο τους χρώμα ξυπνά μέσα τους τον εγκληματία. Σε όχι και λίγους αλλοδαπούς η “χρυσή αυγή” άσκησε βία και θάνατο. Ακόμα και αν το αρνούνται είναι ξεκάθαρο το φυλετικό τους μίσος. Όμως είναι ρατσιστές και στους ομοφυλόφιλους και προς όσους δεν είναι ομοφοβικοί σαν αυτούς. Πολύ θα ήθελαν να στείλουν σε κάποιο Άουσβιτς όλους τους μη λευκούς μετανάστες, τους ρομά και τους ΛΟΑΤΚΙ. Όπως έκανε κάποτε ο αρχηγός τους Αδόλφος.
  • Η λέξη που τα εμετικά φασιστοειδή έχουν ξεφτιλίσει εντελώς είναι η λέξη «πατριώτης». Ονομάζουν “πατριώτες” τους εαυτούς τους, τους ντόπιους και ξένους ομοϊδεάτες τους, τα καταδικασμένα στη φυλακή μέλη της εγκληματικής οργάνωσης “χρυσή αυγή”, τους δωσίλογους συνεργάτες των Γερμανών στην κατοχή όπως τους εθνοπροδότες Χίτες, τα καταδικασμένα για έσχατη προδοσία και στάση χουντικά αποβράσματα.
  • Είναι αστείο το ότι αρκετά φασιστοειδή μας διηγούνται ότι στα νιάτα τους ήταν (τάχα μου) …αριστεροί και μάλιστα κάποιοι λένε ότι ήταν …μέλη του ΚΚΕ, αλλά ξαφνικά τους έλαμψε η …αλήθεια και βρήκαν το φως το αληθινό στις ναζιστικές ομαδούλες.
  • Λένε ότι είναι γνώστες της Ιστορίας. Όμως ποιες είναι οι πηγές τους; Τα σχολικά βιβλία, φυλλάδες όπως η “Εστία”, η “ελεύθερη ώρα”, ο “στόχος” και φυσικά οι παπαριές που τους λιβανίζουν οι …ανώτεροί τους. Α, ναι! Έχουν παπαγαλίσει και μερικά από το “ο αγών μου” του Χίτλερ. Πολύ απλά είναι άτομα ανιστόρητα.
  • Σε οποιονδήποτε διάλογο δεν έχουν επιχειρήματα. Τι κάνουν; Αντιπερισπασμό. Προσπαθούν να αποπροσανατολίσουν άσχετα τη συζήτηση. Θυμούνται στο άσχετο το Στάλιν, το Ζαχαριάδη, τις πηγάδες του Μελιγαλά και βαφτίζουν τον κάθε αντιφασίστα “κομμούνι”.
  • Ειδικά για το Πολυτεχνείο βγάζουν αφρούς. Για αυτούς όσοι αγωνίστηκαν τότε το έκαναν ιδιοτελώς για να έχουν κέρδη μετά. Αρνούνται ότι υπήρξαν νεκροί. Δηλαδή για αυτούς οι νεκροί δυο τετράγωνα πιο πέρα είναι λιγότερο νεκροί. Δεν θα ξεχάσω κάποιον που είπε ότι οι νεκροί που ανακοινώθηκαν είχαν σκοτωθεί σε τροχαία!
  • Άμα τους αποκαλέσει κάποιος ‘”φασίστες” ή “ναζί”, το αρνούνται και παπαγαλίζουν θεωρητικά από τον Χίτλερ ή το Μουσολίνι ή το Μόσλεϊ. Βέβαια οι φωτογραφίες των αρχηγών τους με σημαίες των ες-ες, με ναζιστικούς χαιρετισμούς και τατουάζ με σβάστικές στο σώμα τους κάνουν τους χαζούς.

1638907962282.png
1638907986120.png


Υ.Γ.1. Συγνώμη για το σεντόνι.

Υ.Γ.2. Το κείμενο είναι γενικό και δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένα άτομα.

Υ.Γ.3. Αν τυχόν κάποια φασιστοειδή μου απαντήσουν, θα τα αγνοήσω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Άλλο ένα παραλήρημα του φίλου Δια στο οποίο μήνυμα του δηλώνει πως είναι απρόσωπο αλλά στο 90% του απευθύνεται ξεκάθαρα σε εμένα. Δεν θα κάτσω να σχολιάσω τα πάντα. Είναι γελοίο αυτό το πράγμα θα σταθώ μόνο σε μερικά σημεία.

Δια το λες και το ξαναλες αυτό ότι έχω ελλιπείς γνώσεις ιστορίας ενώ κάθε φορά που συναντηθήκαμε σε θρεντς όπου έκανες την αντεθνική προπαγάνδα σου ως συνήθως εξαφανίστηκες. Στο θρεντ του Μεταξά τι έγινε; Τα ξέχασες; Ξέχασες ότι με τους άλλους που δεν ήταν ιστορικοί το έπαιζες παντογνώστης και μόλις απάντησα και κατερριψα όλα τα επιχειρήματα σου έγινες καπνός και μην τον είδατε; Όταν παρεθετες τις και καλά αλήθειες για την Ελληνική Ιστορία και σε απάντησα στα πάντα πάλι στα πόδια το έβαλες. Στο θρεντ του Πολυτεχνείου δεν κατέβηκες. Που δεν έχω γνώσεις Δια; Πάλι καλά που έχεις εσύ και όσα λες καταρρίπτονται το ένα μετά το άλλο εδώ μέσα.

Δεύτερον, συχνά αναφέρεσαι στο παρελθόν, το ότι υπήρξα αριστερός και μέλος νεολαίας αριστερού κόμματος το οποίο απορρίπτεις. Μα καλά τώρα είσαι σοβαρός; Καταρχάς τι όφελος έχω να πω ψέματα και επίσης πως είσαι τόσο απόλυτος για κάτι που δεν σε αφορά και ανήκει στη ζωή κάποιου άλλου που ούτε που τον ξες; Το έχεις πει πολλές και έχει κουράσει αυτό το πράγμα.

Τρίτον, ναι και βασιλικός είμαι και εθνικιστής είμαι και φυλετιστής. Τώρα τα άλλα για νοσταλγούς κατοχής, τζημερικους και το γνωστό ποιηματάκι σου που και παλιότερα το έχεις αναφέρει δεν με αφορά. Είναι αστείο όταν ακούς έναν Μαύρο να λέει είμαι περήφανος που είμαι Μαύρος να λένε όλοι " Μπράβο καλά κάνεις " το ίδιο και σε έναν Ασιάτη και μόλις το πει κάποιος Λευκός να λένε " φασίστα δεν ντρέπεσαι; ". Εγώ πολλές φορές έχω μαλώσει και έχω αντεπιχειρηματολογήσει τόσο κατά των υπέρμαχων του κοινωνικού δαρβινισμού και της αποικιοκρατίας όσο και με νοσταλγούς του Χίτλερ. Που θα τολμήσεις εσύ να αποκαλέσεις εμένα ρατσιστή και πως θα ονειρεύομαι Άουσβιτς..δεν ντρέπεσαι. Στο λύκειο ήμουν σε αντιπολεμική μαθητική πορεία αλληλεγγύης προς την Συρία. Εσύ που ήσουν αντιρατσιστή επαναστάτη;

Ούτε είσαι πατριώτης ούτε θα είσαι ποτέ. Συνέχισε να μας διασκεδάζεις, έχεις ταλέντο σε αυτό.

Υ.Γ. η οργάνωσις Χ είναι και επίσημα οργάνωση Εθνικής Αντίστασης απλά μικρής σημασίας. Οπότε για τους Χίτες θα προσέχεις τι λες.

Υ.Γ. 2 επίσης βρε αν δεν ήταν η Πουπουλινα να ψάξει τον Mosley στη Wikipedia ούτε που θα μάθαινες ποτέ ποιος ήταν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Άλλο ένα παραλήρημα του φίλου Δια στο οποίο μήνυμα του δηλώνει πως είναι απρόσωπο αλλά στο 90% του απευθύνεται ξεκάθαρα σε εμένα. Δεν θα κάτσω να σχολιάσω τα πάντα. Είναι γελοίο αυτό το πράγμα θα σταθώ μόνο σε μερικά σημεία.

Δια το λες και το ξαναλες αυτό ότι έχω ελλιπείς γνώσεις ιστορίας ενώ κάθε φορά που συναντηθήκαμε σε θρεντς όπου έκανες την αντεθνική προπαγάνδα σου ως συνήθως εξαφανίστηκες. Στο θρεντ του Μεταξά τι έγινε; Τα ξέχασες; Ξέχασες ότι με τους άλλους που δεν ήταν ιστορικοί το έπαιζες παντογνώστης και μόλις απάντησα και κατερριψα όλα τα επιχειρήματα σου έγινες καπνός και μην τον είδατε; Όταν παρεθετες τις και καλά αλήθειες για την Ελληνική Ιστορία και σε απάντησα στα πάντα πάλι στα πόδια το έβαλες. Στο θρεντ του Πολυτεχνείου δεν κατέβηκες. Που δεν έχω γνώσεις Δια; Πάλι καλά που έχεις εσύ και όσα λες καταρρίπτονται το ένα μετά το άλλο εδώ μέσα.

Δεύτερον, συχνά αναφέρεσαι στο παρελθόν, το ότι υπήρξα αριστερός και μέλος νεολαίας αριστερού κόμματος το οποίο απορρίπτεις. Μα καλά τώρα είσαι σοβαρός; Καταρχάς τι όφελος έχω να πω ψέματα και επίσης πως είσαι τόσο απόλυτος για κάτι που δεν σε αφορά και ανήκει στη ζωή κάποιου άλλου που ούτε που τον ξες; Το έχεις πει πολλές και έχει κουράσει αυτό το πράγμα.

Τρίτον, ναι και βασιλικός είμαι και εθνικιστής είμαι και φυλετιστής. Τώρα τα άλλα για νοσταλγούς κατοχής, τζημερικους και το γνωστό ποιηματάκι σου που και παλιότερα το έχεις αναφέρει δεν με αφορά. Είναι αστείο όταν ακούς έναν Μαύρο να λέει είμαι περήφανος που είμαι Μαύρος να λένε όλοι " Μπράβο καλά κάνεις " το ίδιο και σε έναν Ασιάτη και μόλις το πει κάποιος Λευκός να λένε " φασίστα δεν ντρέπεσαι; ". Εγώ πολλές φορές έχω μαλώσει και έχω αντεπιχειρηματολογήσει τόσο κατά των υπέρμαχων του κοινωνικού δαρβινισμού και της αποικιοκρατίας όσο και με νοσταλγούς του Χίτλερ. Που θα τολμήσεις εσύ να αποκαλέσεις εμένα ρατσιστή και πως θα ονειρεύομαι Άουσβιτς..δεν ντρέπεσαι. Στο λύκειο ήμουν σε αντιπολεμική μαθητική πορεία αλληλεγγύης προς την Συρία. Εσύ που ήσουν αντιρατσιστή επαναστάτη;

Ούτε είσαι πατριώτης ούτε θα είσαι ποτέ. Συνέχισε να μας διασκεδάζεις, έχεις ταλέντο σε αυτό.

Υ.Γ. η οργάνωσις Χ είναι και επίσημα οργάνωση Εθνικής Αντίστασης απλά μικρής σημασίας. Οπότε για τους Χίτες θα προσέχεις τι λες.

Υ.Γ. 2 επίσης βρε αν δεν ήταν η Πουπουλινα να ψάξει τον Mosley στη Wikipedia ούτε που θα μάθαινες ποτέ ποιος ήταν.
Είσαι καλό παιδί πάντως ..
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top