Μικρές απορίες κινητής τηλεφωνίας

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αυτο το thread δημιουργηθηκε με σκοπο εδω να συζηταμε και να λυνουμε (οσοι γνωριζουμε), οποιαδηποτε απορια εχουν τα μελη μας γυρω απο τις συσκευες κινητης τηλεφωνιας.

Και τι εννοω:
Εαν καπου διαβασετε οτι το "ΤΑΔΕ" κινητο εχει καποιο χαρακτηριστικο και δεν ξερετε τι σημαινει ή δεν γνωριζετε σε τι μπορει να χρησιμευει αυτο, τοτε θα μπορειτε εδω να παραθεσετε την απορια σας και οποιος ξερει θα σας απαντησει.;)

Ακομα μπορει καπου να ακουσετε καποια..."ορολογια" η οποια μπορει να χρησιμοποιειται απ'οσους εχουν κινητα ή απ'οσους ασχολουνται λιγο περισσοτερο με αυτα και να μην γνωριζετε τι σημαινει.Και παλι εδω θα μπορεσετε να κανετε την ερωτηση σας.;)
(παραδειγμα για το δευτερο ακολουθουν τα παρακατω ποστ)

Να σημειωσω πως τα credit για αυτο το πραγματικα πολυ χρησιμο κατα την γνωμη μου thread πανε στον φιλο borat ο οποιος ειχε και την αρχικη εμπνευση.;)
(thanx mate!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Tι είναι ο τζόγος στα κινητά?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Να τρίζουν τα πλαστικά του ή τα κινούμενα μέρη του.
Αν έχει πορτάκι το πορτάκι να "παίζει" και αν είναι slide το slide να μην είναι σταθερό κατά την ολίσθηση του.
Γενικά να μη σου δίνει την αίσθηση αξιοπιστίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αυτο ακριβως που ειπε πιο πανω ο Borat.
Κυριως ειναι το "κουνημα" των κινουμενων τμηματων του.
Κινουμενα τμηματα ειναι για παραδειγμα το πληκτρολογιο στα sliding κινητα.(οπως στο N80) ή για παραδειγμα στα clamshell το τμημα της οθονης* να "παιζει".
να μην σου δειχνει δηλαδη οτι ειναι καλα ενωμενο με το υπολοιπο σωμα του κινητου.

*Στα clashell λεμε παντα οτι παιει το μερους του κινητου που φιλοξενει την οθονη "παιζιε" (κουνιεται) και ποτε το τμημα του πληκτρολογιου, γιατι απλουστατα το κατω τμημα (πληκτρολογιο) ειναι παντα αυτο που:
1)κραταμε στο χερι μας.οποτε θελοντας και μη ειναι "σταθερο"
2)οταν το clashell ειναι κλειστο το τμημα του πληκτρολογιου ειναι απο κατω, οποτε ουσιααστικα η οθονη ακουμπα επανω.Οποτε αυτη παιζει.

Ξεφυγα ε?
Με λιγα λογια συμφωνω απολυτα με τον borat.;)
Και δυστυχως "τζογο" εχει πολυ (οταν ειναι αναδιπλωμενο) το N71 μου.
Εαν το συγκρινεις δε με το "δεσιμο" του EF81 σου ερχεται να βαλεις τα κλαμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εχω μια απορια:hmm: , εαν καποιος γνωριζει...:whistle:
....εδω και παρα πολυ καιρο η συσκευη μου κανει γυρω στα 10 λεπτα για να στειλει το μηνυμα...εχω κανει εγω μαμακια στις ρυθμισεις ή φταιει κατι αλλο...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κοιτα μηπως το κινητο σου εχει παραγεμισει την μνημη του με εισερχομενα-απεσταλμενα μηνυματα.
κατι νοκια οταν ειχαν παρα πολλα σε εναν ή και στους δυο φακελους το παθαιναν γιατι ζοριζοταν πολυ η RAM.
Εαν ναι σβησε μερικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κοιτα μηπως το κινητο σου εχει παραγεμισει την μνημη του με εισερχομενα-απεσταλμενα μηνυματα.
κατι νοκια οταν ειχαν παρα πολλα σε εναν ή και στους δυο φακελους το παθαιναν γιατι ζοριζοταν πολυ η RAM.
Εαν ναι σβησε μερικα.

:P ειπαμε βρε μπορει να ειμαι ασχετη :whistle: αλλα οχι και τοσο...:P
δεν παιζει κατι τετοιο....σιγουρα...
εκτος των αλλων...πες οτι κανω αποστολη αμεσως μετα βγαζω την μπαταρια και ενοργοποιω παλι τη συσκευη ...το μηνυμα παει στα εξερχομενα και ειναι σε κατασταση αναμονης....παταω αποστολη εκ νεου..και τοτε αποστελλεται αμεσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ενα απο τα κινητα μου στελνει ΜΟΝΟ 140 χαρακτηρες με μηνυμα, αν γραφω ελληνικα, και νομιζω 160 οταν γραφω greeklish. τι δγιαολο παιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τοτε ειναι πολυ πιθανο να ειναι θεμα καταναλωση της επεξεργαστικης μνημης του κινητου .γιατι το κινητο οταν το αανοιξεις στην αρχη δεν τρεχει πολλα προγραμματα στο backround (δεν προλαβαινει να τα ξεικινησει ολα ταυτοχρονα και τις λειτουργιες τους) ενω αργοτερα κατι γινεται και τραβαει μνημη απο εκει και ζοριζεται να το στειλει.
Ισως απο την αλλη να εχει κατι η καρτα μνημης ή και η μνημη του κινητου (καποιο χαλασμενο αρχειο ισως) και να δυθσκολευει την αποστολη μηνυματων.(τετοια αρχειακια συναντιουνται συχνα και η "δραση" ξεκινα αργοτερα απο το restart του κινητου.)
Τωρα να σου προτεινω format της καρτας μνημης ή γενικα αναβαθμοσης του κινητου...ειναι μια ενδεδιγμενη λυση που παντα πιανει.
Αλλα χανεις τα παντα απο την συσκευη και την καρτα μνημης.(πρεπει να εχεις κανει backup)
Γιατι ο χρονος που λες ειναι απιστευτος.:(

Αυτο που λες οτι αν κλεισεις το κινητο και το ξανανοιξεις εχει μεταφερει το μηνυμα στα εξερχομενα ειναι λογικο.Ολα το κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τοτε ειναι πολυ πιθανο να ειναι θεμα καταναλωση της επεξεργαστικης μνημης του κινητου .γιατι το κινητο οταν το αανοιξεις στην αρχη δεν τρεχει πολλα προγραμματα στο backround (δεν προλαβαινει να τα ξεικινησει ολα ταυτοχρονα και τις λειτουργιες τους) ενω αργοτερα κατι γινεται και τραβαει μνημη απο εκει και ζοριζεται να το στειλει.
Ισως απο την αλλη να εχει κατι η καρτα μνημης ή και η μνημη του κινητου (καποιο χαλασμενο αρχειο ισως) και να δυθσκολευει την αποστολη μηνυματων.(τετοια αρχειακια συναντιουνται συχνα και η "δραση" ξεκινα αργοτερα απο το restart του κινητου.)
Τωρα να σου προτεινω format της καρτας μνημης ή γενικα αναβαθμοσης του κινητου...ειναι μια ενδεδιγμενη λυση που παντα πιανει.
Αλλα χανεις τα παντα απο την συσκευη και την καρτα μνημης.(πρεπει να εχεις κανει backup)
Γιατι ο χρονος που λες ειναι απιστευτος.:(

Αυτο που λες οτι αν κλεισεις το κινητο και το ξανανοιξεις εχει μεταφερει το μηνυμα στα εξερχομενα ειναι λογικο.Ολα το κανουν.

η καρτα μνημης δεν μπορει να εχει κατι....γιατι την εβαλα στο καινουριο κινητο που πηρα πριν λιγες μερες και ολα εκει ειναι οκ...δε μου δημιουργει καποιο προβλημα....

"Τοτε ειναι πολυ πιθανο να ειναι θεμα καταναλωση της επεξεργαστικης μνημης του κινητου .γιατι το κινητο οταν το αανοιξεις στην αρχη δεν τρεχει πολλα προγραμματα στο backround (δεν προλαβαινει να τα ξεικινησει ολα ταυτοχρονα και τις λειτουργιες τους) ενω αργοτερα κατι γινεται και τραβαει μνημη απο εκει και ζοριζεται να το στειλει."
τωρα οσον αφορα σε αυτο..αν σου πω οτι σε κατανοησα πληρως....ψεματα θα σου πω!!:whistle:

οσον αφορα στο χρονο...ειναι 13 λεπτα ακριβως! αν και νομιζω οτι ειχε ξεκινησει απο τα 7-8 λεπτα...

ξερω βρε οτι ολα το μεταφερουν στα εξερχομενα...απλα ανεφερα ακριβως τι κανω...τς τς τς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ενα απο τα κινητα μου στελνει ΜΟΝΟ 140 χαρακτηρες με μηνυμα, αν γραφω ελληνικα, και νομιζω 160 οταν γραφω greeklish. τι δγιαολο παιζει?
Είσαι σίγουρη ότι είναι 140 και όχι 70;

Υ.γ.: Ποία συσκευή έχεις; Από Έλλαδα την πήρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Καλορίζικο το νέο θέμα...
Ευχαριστώ Mario.:D

Έχει κανείς το NOKIA 5500 SPORT να μας πεί εντυπώσεις.
Ενδιαφέρεται μια φίλη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ξερει κανεις πως μπορω να μαθαινω τον λογαριασμο μου στην τιμ... καλοντας καποιον αριθμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
ξερει κανεις πως μπορω να μαθαινω τον λογαριασμο μου στην τιμ... καλοντας καποιον αριθμο?

H TIM kakerlakι μου καλο μας πεθανε...Τωρα εχουμε την Wind.;) :D
Λογικα μιλας για συμβολαιο ετσι?
Να παιρνεις καποιο τηλεφωνο δηλαδη και να σου λενε ποσο εχει φτασει ο λογαριασμος σου εκεινη την στιγμη ε?
Χμ...δεν εχω κατι στα υποψην μου...δεν ξερω αν υπαρχει υπηρεσια κιολας..θα κοιταξω μηπως βρω κατι.
Εκτος κι αν καποιος αλλος ξερει να μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ναι wind δυναμη της συνηθειας....:D

δεν με νοιαζει στο ενδιαμεσο τοσο,οσο να ξερω στο τελος που βρισκομαι...
η vodafone το εχει αυτο.... γιατι αργει να ερθει ο λογαρισμος στο σπιτι τελειωνει 02 του μηνος κ μου ερχετε 20-30
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κάλεσε 1260 και πάτα το 8 να μιλήσεις με κάποιον για να σου πεί.
Βέβαια χρεώνει περίπου 0,20 ευρώ ανεξάρτητα τη διάρκεια.
:D

Μπορώ σε συσκευή με wifi να πλοηγούμαι στο net (με wireless εννοώ) με opera και όχι με τον browser της συσκευής;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φυσικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Κατά την διάρκεια της φόρτισης {Ενώ είμαι στο ίντερνετ} γιατί η μπαταρία καίει?
Μπορεί να παρουσιάσει κάποια βλάβη η μπαταρία ή δεν υπάρχει πρόβλημα? Z520i έχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
όχι, ούτε με σφαίρες... αρκεί να το βάλεις σε μέρος που να αερίζεται... όχι πάνω σε υφάσματα και ρούχα... ή άφησέ το να κρέμεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top