Πανικός στο μετρό Αμπελοκήπων: Έκλεισαν οι μπάρες και έτρεχαν να βγάλουν εισιτήριο!

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Πανικός στο μετρό Αμπελοκήπων: Έκλεισαν οι μπάρες και έτρεχαν να βγάλουν εισιτήριο

Και μετά λέμε γιατί έχουμε φτάσει εδώ που φτάσαμε. Όταν όλοι θεωρούν ότι είναι ξύπνιοι και μπορούν να χρησιμοποιήσουν το μετρό χωρίς να πληρώσουν εισιτήριο βρε αδερφέ!!! Αυτό είναι ένα μικρό δείγμα της νοοτροπίας του Ελληναρά "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;;;". Ντροπή και αισχος. Μόνο στο εξωτερικό οι Έλληνες είναι Παναγίες γιατί δεν τους παίρνει να κάνουν τις μαγκιές τους. Άντε να κλείσουν όλες οι πύλες να δω πώς θα κάνουν τις μαγκιές τους, πολύ το περιμένω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αφού είναι δημόσιο πρέπει να είναι δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όχι φίλε.

Εγώ φόρτωνα την κάρτα μου με συνέπεια, μέχρι που περίπου ενάμιση μήνα πριν ένα καινούργιο μηχάνημα μου έφαγε 20 ευρώ και κόλλησε στον Πειραιά.

Ο υπάλληλος στο γκισέ ήθελε να με ξεφορτωθεί, ούτε ένα τηλέφωνο να ρωτησει.

Μόνος μου βρήκα το γραφείο επιβατών στο Συνταγμα, έκανα αιτήσεις αναλυτικά, τους έδωσα μέχρι κι αριθμό μηχανήματος, "θα σας ειδοποιήσουμε όταν τα βρούμε".

Ξαναπήγα πριν δύο βδομάδες, "μα θα σας ειδοποιήσουμε εμείς".

Φορτησα με δικά μου έξοδα στο μεταξύ, αλλα ΔΕΝ το ξανακάνω.

Μέχρι το δημόσιο να μου επιστρέψει αυτά που μου χρωστάει, και να τοποθετηθούν σε δημοσιες θέσεις άτομα με αξιοκρατικά κριτήρια, εγώ έχει-δεν εχει μπαρες περνάω έτσι πλέον.

Κορόιδο δεν είμαι κανενός.

Τα χρήματα που έχασα με δικό σας λάθος πρώτα. Όταν τα πάρω, με αυτά θα φορτίσω την κάρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μην κάνετε online κράτηση εισητηρίου θα χάσετε τα λεφτά σας όπως τα έχασα και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Είτε πληρώνεις εισιτήριο, είτε δεν πληρώνεις, το μετρό χρηματοδοτείται από το Ελληνικό Δημόσιο, από την ΕΕ και από δάνεια που πήρε το δημόσιο από την ΕΕ. Οπότε το μετρό το πληρώνεις, ανεξαρτήτως εισιτηρίων. Θες-δε-θες, το μετρό είναι αυτό που είναι, και θα το υποστείς επειδή έτσι έχουν οι δημόσιες επιχειρήσεις, τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Όταν έρχεται η καινοτομία και γίνονται προσπάθειες για καλύτερες μετακινήσεις, βγαίνει ο κάθε Λυμπερόπουλος με τον στρατό του από τραμπούκους και κάνει κουμάντα. Αφού η πολιτεία δεν οργανώνεται για να προστατεύσει τον εαυτό και τα συμφέροντά της, τότε σας εύχομαι όλους ευχάριστες μετακινήσεις με το βρώμικο μετρό και τα καινούργια (αλλά χαλασμένα) αυτόματα εκδοτήρια εισιτηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πανικός στο μετρό Αμπελοκήπων: Έκλεισαν οι μπάρες και έτρεχαν να βγάλουν εισιτήριο

Και μετά λέμε γιατί έχουμε φτάσει εδώ που φτάσαμε. Όταν όλοι θεωρούν ότι είναι ξύπνιοι και μπορούν να χρησιμοποιήσουν το μετρό χωρίς να πληρώσουν εισιτήριο βρε αδερφέ!!! Αυτό είναι ένα μικρό δείγμα της νοοτροπίας του Ελληναρά "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;;;". Ντροπή και αισχος. Μόνο στο εξωτερικό οι Έλληνες είναι Παναγίες γιατί δεν τους παίρνει να κάνουν τις μαγκιές τους. Άντε να κλείσουν όλες οι πύλες να δω πώς θα κάνουν τις μαγκιές τους, πολύ το περιμένω.

Και εγω το περιμένω αυτό.
Δεν γίνεται κάποιος να απολαμβάνει υπηρεσίες χωρίς να πληρώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Πανικός στο μετρό Αμπελοκήπων: Έκλεισαν οι μπάρες και έτρεχαν να βγάλουν εισιτήριο

Και μετά λέμε γιατί έχουμε φτάσει εδώ που φτάσαμε. Όταν όλοι θεωρούν ότι είναι ξύπνιοι και μπορούν να χρησιμοποιήσουν το μετρό χωρίς να πληρώσουν εισιτήριο βρε αδερφέ!!! Αυτό είναι ένα μικρό δείγμα της νοοτροπίας του Ελληναρά "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;;;". Ντροπή και αισχος. Μόνο στο εξωτερικό οι Έλληνες είναι Παναγίες γιατί δεν τους παίρνει να κάνουν τις μαγκιές τους. Άντε να κλείσουν όλες οι πύλες να δω πώς θα κάνουν τις μαγκιές τους, πολύ το περιμένω.


Όχι φίλε.

Εγώ φόρτωνα την κάρτα μου με συνέπεια, μέχρι που περίπου ενάμιση μήνα πριν ένα καινούργιο μηχάνημα μου έφαγε 20 ευρώ και κόλλησε στον Πειραιά.

Ο υπάλληλος στο γκισέ ήθελε να με ξεφορτωθεί, ούτε ένα τηλέφωνο να ρωτησει.

Μόνος μου βρήκα το γραφείο επιβατών στο Συνταγμα, έκανα αιτήσεις αναλυτικά, τους έδωσα μέχρι κι αριθμό μηχανήματος, "θα σας ειδοποιήσουμε όταν τα βρούμε".

Ξαναπήγα πριν δύο βδομάδες, "μα θα σας ειδοποιήσουμε εμείς".

Φορτησα με δικά μου έξοδα στο μεταξύ, αλλα ΔΕΝ το ξανακάνω.


Μην κάνετε online κράτηση εισητηρίου θα χάσετε τα λεφτά σας όπως τα έχασα και εγώ.

Ελλαδαρα 4ever :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Και εγω το περιμένω αυτό.
Δεν γίνεται κάποιος να απολαμβάνει υπηρεσίες χωρίς να πληρώνει.

:loltooth: Αυτό γίνεται νόμιμα με όλους τους άνεργους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Και εγω το περιμένω αυτό.
Δεν γίνεται κάποιος να απολαμβάνει υπηρεσίες χωρίς να πληρώνει.

:thumbup: Αυτό πες το στους σοσιαλιστές. «Οι μετακινήσεις είναι δικαίωμα». ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
με τον ανύπαρκτο έλεγχο που γίνεται όλοι μπαίνουν τζάμπα. όποιος αγοράζει εισιτήριο ή είναι πολύ αφελής ή πολύ τίμιος.
το μετρό είναι μια μικρογραφία της αναρχοπερήφανης νοοτροπίας του ελληνάρα
ο επιβάτης δεν πληρώνει γιατί δεν θέλει να είναι ο τίμιος μαλάκας,
και ο ελεγκτής πίνει κάπου καφέ γιατί
α)βαριέται
β)κινδυνεύει να φάει ξύλο από αναρχοαυτόνομους αντάρτες πόλεων οι οποίοι έχουν πολιτικό άσυλο.

οπότε τα ελλείμματα τα πληρώνει ο κρατικός προυπολογισμός και ''όλα καλά''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά να πάθουν. Τόσο καιρό το λένε ότι θα κλείσουν, ας προνοούσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Όχι φίλε.

Εγώ φόρτωνα την κάρτα μου με συνέπεια, μέχρι που περίπου ενάμιση μήνα πριν ένα καινούργιο μηχάνημα μου έφαγε 20 ευρώ και κόλλησε στον Πειραιά.

Ο υπάλληλος στο γκισέ ήθελε να με ξεφορτωθεί, ούτε ένα τηλέφωνο να ρωτησει.

Μόνος μου βρήκα το γραφείο επιβατών στο Συνταγμα, έκανα αιτήσεις αναλυτικά, τους έδωσα μέχρι κι αριθμό μηχανήματος, "θα σας ειδοποιήσουμε όταν τα βρούμε".

Ξαναπήγα πριν δύο βδομάδες, "μα θα σας ειδοποιήσουμε εμείς".

Φορτησα με δικά μου έξοδα στο μεταξύ, αλλα ΔΕΝ το ξανακάνω.

Μέχρι το δημόσιο να μου επιστρέψει αυτά που μου χρωστάει, και να τοποθετηθούν σε δημοσιες θέσεις άτομα με αξιοκρατικά κριτήρια, εγώ έχει-δεν εχει μπαρες περνάω έτσι πλέον.

Κορόιδο δεν είμαι κανενός.

Τα χρήματα που έχασα με δικό σας λάθος πρώτα. Όταν τα πάρω, με αυτά θα φορτίσω την κάρτα.

Εγω man πριν βγαλω καρτα επαιρνα εισητηρια,και μια μερα με ολοκαινουριο εισητηριο δεν μου ανοιγε η πορτα,μου το εβγαζε ακυρο :rofl: . Μετα απο λιγο ειχα ακουσει οτι ειχαν χαλασει τα μηχανηματα. Ποτε μου δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να πληρωνουμε τις μεταφορες,ισα ισα και χαρη τους κανουμε που δεν εχει ο καθενας δικο του αμαξι.Η επιπτωση στο περιβαλλον θα ηταν μακραν μεγαλυτερη απ'οσο τα 0.60€ η τα 1.40€ .
Οσο γι'αυτο για το μηχανημα κακως εβαλες δικα σου χρηματα,επρεπε να εμπαινες τσαμπε για ενα μηνα,και αμα σε επιανε κανενας να του ελεγες να παει να γαργαληστει με τους τενεκεδες που εχουν βαλει που τρωνε χρηματα.Εκτος αυτου απο την στιγμη που το μηχανημα σου εφαγε τα χρηματα χωρις να σου δωσει αυτο για το οποιο πληρωσες,πρακτικα τους εχεις πληρωσει δεν τους χρωσταγες τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Himela +100.Στο Ελλάδα όλοι νομίζουν ότι είναι έξυπνοι.Μετα όμως θα λέμε<η κακοί Γερμανοί θέλουν να διαλύσουν την Ελλάδα>!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
:loltooth: Αυτό γίνεται νόμιμα με όλους τους άνεργους.

Που βρίσκεται η διαφωνία σου επ αυτού; Προς τι ο γέλως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Εγώ ξέρω οτι αν δεν προτίθεσαι να ακολουθήσεις τους κανόνες για κάτι (υπηρεσία, προϊόν κλπ) δεν το χρησιμοποιείς. Όπως δεν πας σε μια ταβέρνα κι επειδή δε σού αρέσει το φαγητό δεν μπορείς να πεις "δε σε πληρώνω", απλά δεν ξαναπάς, έτσι και το μετρό. Η προϋπόθεση είναι να πληρώσεις το αντίτιμο του εισιτηρίου (Χ ποσό). Δε σού αρέσει - διαφωνείς - το βρίσκεις άδικο - είσαι πολύ μάγκας για να πληρώσεις; Δεν παίρνεις μετρό. Απλά τα πράγματα. Για να μην το επεκτείνω με τους τζαμπατζήδες οι οποίοι πήραν δάνεια γνωρίζοντας τις υποχρεώσεις τους και τις επιπτώσεις αν δεν τα εξοφλήσουν και τώρα, αφού δεν ήταν συνεπείς, κλαίγονται στην αγκαλιά της Κωνσταντοπούλου και του Λαφαζάνη για τους πλειστηριασμούς. Τι είναι αυτά; Πού τα έχουμε δει αυτά; Αίσχος και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Η Himela έχει δίκιο, γιατί δεν πρέπει να επικροτούμε το φαινόμενο της εισιτηριοδιαφυγής, ιδίως εις βάρος όσων είναι καθόλα σωστοί. Παρόλα αυτά, ο Chem έδειξε ότι οι μηχανισμοί είναι ελλιπέστατοι και εξοργίζουν τους σωστούς, οι οποίοι θέλουν να είναι νόμιμοι και ηθικά ορθοί. Δυστυχώς, το ίδιο το κράτος επιβραβεύει τους αντιδρώντες και τους διαφωνούντες εις βάρος των νομοταγών πολιτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εγώ ξέρω οτι αν δεν προτίθεσαι να ακολουθήσεις τους κανόνες για κάτι (υπηρεσία, προϊόν κλπ) δεν το χρησιμοποιείς. Όπως δεν πας σε μια ταβέρνα κι επειδή δε σού αρέσει το φαγητό δεν μπορείς να πεις "δε σε πληρώνω", απλά δεν ξαναπάς, έτσι και το μετρό. Η προϋπόθεση είναι να πληρώσεις το αντίτιμο του εισιτηρίου (Χ ποσό). Δε σού αρέσει - διαφωνείς - το βρίσκεις άδικο - είσαι πολύ μάγκας για να πληρώσεις; Δεν παίρνεις μετρό. Απλά τα πράγματα. Για να μην το επεκτείνω με τους τζαμπατζήδες οι οποίοι πήραν δάνεια γνωρίζοντας τις υποχρεώσεις τους και τις επιπτώσεις αν δεν τα εξοφλήσουν και τώρα, αφού δεν ήταν συνεπείς, κλαίγονται στην αγκαλιά της Κωνσταντοπούλου και του Λαφαζάνη για τους πλειστηριασμούς. Τι είναι αυτά; Πού τα έχουμε δει αυτά; Αίσχος και πάλι.

Himela κανεις λαθος.
Το γεγονος οτι τους πληρωνουμε για να μπαινουμε μεσα δεν σημαινει οτι αυτο το κανει σωστο,απλα δεν θελουμε να φαμε προστιμο.Ουσιαστικα ειναι πιο πολυ εκβιασμος παρα νομιμοτητα.
Θα μου πεις πως ειναι εκβιασμος αφου με δικη σου πρωτοβουλια παιρνεις τα μεσα.Εαν εγω δεν εχω αμαξι πως αλλιως θα παω στη σχολη/δουλεια μου;Δεν πρεπει το κρατος να μου παρεχει υπηρεσιες μεταφορας;Παρολλο που δεν συμφωνω ομως πρεπει να τους πληρωσω για κατι που πρεπει να μου παρεχουν δωρεαν εντελως.Αντε και πως ειμαι λαθος,αυτοι ειναι σωστοι απεναντι μου ; :whatever:

Ας μην γελιομαστε παρακαλω,δεδομενου το ποσοι και ποιοι μπαινουν μεσα στα μεταφορικα μεσα,ειναι ολοφανερο οτι τα μονα κοροιδα ειμαστε εμεις που πληρωνουμε.
Δεν εχω δει ΠΟΤΕ ζητιανο να τον βγαζουν εκτος παρολλο που δεν επιτρεπεται να ειναι μεσα καθως θεωρειται παρενοχληση των επιβατων.
Εχω πετυχει αρκετες φορες υποπτα ατομα και αλλους που παιζουν ξυλο στη μεση του χωρου των εκδοτηριων και δεν εχω δει ΠΟΤΕ να ερχεται καποιος απο την περιπολια να ρυθμισει την κατασταση,λες και ειναι αρενα.
Με μια σκεψη πανω στο θεμα εχω να πω : "ΦΡΟΥΡΑ...ΦΡΟΥΡΑ...ΜΑ Η ΦΡΟΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;" :russian_roulette:
Μαλλον η τρωει καμια τυροπιτα η εχει πιασει συζητηση με την Αννουλα που επιστρεφει απο το χωριο η βγαζει εκτος τρενου κανα ανηλικο χωρις εισητηριο.

Με αυτα δεν θελω να πω οτι ειμαι υπερ του να μην πληρωνεις εφοσον ετσι λεει ο νομος,ωστοσο θελω να δειξω οτι κανενας δεν ειναι αγιος και δεν ειναι μονο οι κακοι Ελληνες που φταινε για την κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν είχα θέμα να πληρώνω το μετρό.

Να πληρώνω το μετρό όμως.

Όχι τον κάθε "έξυπνο".

Οχι 2 μήνες να τους λέω ΣΤΟ ΤΑΔΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ, ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΚΑΙ ΩΡΑ υπήρξε το τάδε πρόβλημα, και να με γράφουν .

Η ηθική μου με έκανε να βγάλω κάρτα και να πληρώνω από την πρώτη μέρα. Είμαι όμως ηθικός και προς τον εαυτό μου, όταν πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Δεν είχα θέμα να πληρώνω το μετρό.

Να πληρώνω το μετρό όμως.

Όχι τον κάθε "έξυπνο".

Οχι 2 μήνες να τους λέω ΣΤΟ ΤΑΔΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ, ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΚΑΙ ΩΡΑ υπήρξε το τάδε πρόβλημα, και να με γράφουν .

Η ηθική μου με έκανε να βγάλω κάρτα και να πληρώνω από την πρώτη μέρα. Είμαι όμως ηθικός και προς τον εαυτό μου, όταν πρέπει.

Ηθικώς είναι επιβεβλημένο να περάσεις λοιπόν τσάμπα τις μπάρες για όσες φορές χρειαστεί, μέχρι του ποσού που σου παρακρατεί παρανόμως το ελληνικό κράτος. Βεβαίως κάτι τέτοιο μπορεί να συνάδει με την ηθική αλλά δεν συνάδει με τη νομιμότητα και γι αυτό δεν σε παροτρύνω και να το κάνεις. :angel:

Ο νόμος είναι φτιαγμένος τιμωρητικά και όχι δικαιοαποδοτικά αν θα μπορούσα να πλάσω μια τέτοια λέξη. Μπορεί δηλαδή πάνω στη διεκδίκηση του δικαίου σου να βρεθείς και μπλεγμένος.

Η ασφαλής επιλογή και νόμιμη, θα ήταν να μην ξαναχρησιμοποιήσεις ποτέ το μέσον αυτό και να αποτρέψεις και πολύ κόσμο να το κάνει, λέγοντας την ιστορία σου. Κάποια στιγμή θα τους πονέσει. Το χρήμα είναι ο θεος τους και το έχουν αναγκη, ειδικά τώρα περισσότερο από ποτέ.

Ούτε ζημιές, ούτε παρανομίες. Μη βρεθείς και μπλεγμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ακριβώς, μέχρι να συμπληρωθεί το ποσό που έχω ΗΔΗ δώσει.

Το μηχάνημα από τη δεύτερη μέρα επαναλειτουργεί.

Αρα τα χρήματα τα έχουν.

Εγω τα έβαλα φορτιζοντας την καρτα μου.

Εξηγησε μου γιατι είμαι παράνομος.

Καθε μερα είμαι υποχρεωμένος να είμαι στο ΕΚΠΑ. Δε με παίρνει να κανω μποϋκοτάζ. Επίσης τα χρήματα δε φυτρώνουν στα δεντρα για να παίρνω ταξί.

Και μιας και ξεκινησα την κουβέντα περι ηθικής, θα σου πω το εξής: Την πρώτη φορά που έπρεπε να επαναφορτίσω την κάρτα, δεν το θυμομουν, και πήγα να τη χτυπήσω σε έναν από τους πρώτους σταθμούς που βάλαν μπάρα. Δεν ήξερα πως έληξε νωρίτερα εντός της ημέρας, και φυσικά χτύπησε. Με πλησιάζει ο σεκιουριτάς, εγώ ενστολος. Μου λέει κατά λέξη. "Ξεχνα το, φεύγεις, καλή υπηρεσία. Εφόσον ακόμη δεν τις κλείσαν μην ανανεώνεις καν."

Ζητησα συγγνώμη για την αφηρημάδα μου, αναγνωρισα πως σε καποιον με πολιτικά ίσως δεν ήταν το ίδιο εξυπηρετικοί, και ανανέωσα επί τόπου με τα μοναδικά χρηματα που είχα πάνω μου εκείνη τη στιγμή.

Edit: ειπα εξηγησε μου γιατί είμαι παράνομος αρχικά γιατί αλλα έγραψες, αλλα διαβασα, το προσπερνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top