Ποιος φταίει για την 22χρονη που σκότωσε το μωρό της;

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ναι θα ερχόμουν αντιμέτωπη με την επιστήμη γιατί και η δικανική επιστήμη είναι και κρίνει με βάση τους νόμους,
και με ανθρωπιστικό υπόβαθρο στις περισσότερες περιπτώσεις.

ΌΧΙ ξεκάθαρα, δεν πρέπει να την βγάλει καθαρή ούτε η κυρία ούτε η μάνα της που προφανώς συγκαλείπτει.
Αυτές οι δυο γυναίκες είναι ντροπή να λέγονται γυναίκες, και οι δυο τους.

Όσο διαβάζω την απολογία της τόσο περισσότερο συγκαλειμένη με ψέματα και φανφάρες μου φαίνεται!
Και μια χαρά κρίνω πως έχει τα λογικά της η δεσποινίς, σύμφωνα με το πώς τα έχει πει/ γράψει.


Συγκάλειψη συνεργού και εγκληματία λέγεται αυτό, κατά την άποψή μου.


You always jave the freedom to close any door, you don't like knocking, monsieur.

Στα νομικα θεματα τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα πραγματι.Η αναφορα ενος φαινομενου απο καποιο επιστημονικο research paper πρεπει να γινεται με στοιχεια και αναγραφη πηγης ωστε να ειναι αξιοπιστα και φυσικα επειδη ακριβως εχουμε να κανουμε με την δικαιοσυνη χρειαζεται γνωμη ειδικου οπως ιατροδικαστη για να ελεγξει την συγκεκριμενη περιπτωση.
Στην χειροτερη που δεν ηθελε να το μαθει κανεις και δεν ειχε λεφτα ας γενναγε σε ενα νοσοκομειο ως απορη τι να πω :P .
Δεχομαστε οτι η αποφαση να τερματισει την ζωη του μωρου ηταν ξαφνικη ως αποτελεσμα σκεψης σε πανικο...και το συγχωρουμε(προσωπικα οχι)... αλλα δεν εξεταζουμε γιατι τοσο καιρο δεν ειχε προσχεδιασει το πως θα σωσει το παιδι.
Προτιμησε ενα σχεδιο "αυτοκτονιας" παρα ενα σχεδιο "διαφυγης/διασωσης" ...ποσες φορες ηλιθια αραγε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εύκολος και φθηνός τρόπος να ξεφορτωθείς ένα παιδί: ρίξτο από το μπαλκόνι.

Τι να ξοδεύουμε λεφτά μωρέ για εκτρώσεις τώρα.

Τόσο στυγνές τις θεωρώ και τις δυο, excuse moi.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Λοιπον,καταρχην εμεις οι γυναικες ας ξεκαθαρισουμε λιγο,αν θελουμε να εχουν λογο οι αντρες στην εκτρωση η οχι..:hehe:
Δεν το λεω για συγκεκριμενο ατομο,καθως δν θυμαμαι με τιποτα,συγκεκριμενες αποψεις.
Θυμαμαι ομως στο θεμα της εκτρωσης,να εκφραζονται αποψεις απο γυναικες του τυπου,οτι οι αντρες δεν εχουν δικαιωμα να μου πουν αν θα κανω εκτρωση.Και θα συμφωνησω απολυτα.

Αλλα θα εξηγησω το γιατι.
Καταρχας να πω οτι ειμαι υπερ της εκτρωσης,οσον αφορα τον βιασμο,ή περιπτωση που καποια επαιρνε φαρμακα η εκανε ακτινογραφια χωρις να εχει μαθει ακομα για την εγκυμοσυνη της. Εκει ειμαι καθετα υπερ.
Σε ανηλικες που συναινεσαν,με ειλικρινια ομολογω οτι δεν εχω ακομα κατασταλαξει.
Σε ενηλικες...θεωρω οτι εφοσον δεν ηθελαν εγκυμοσυνη,επρεπε να παιρνουν τα καταλληλα μετρα.
Δικαιολογιες του τυπου
,με αναγκασε να κανω σεξ χωρις προφυλακτικο,δεν τα δεχομαι ουτε με σφαιρες,αν δεν ειναι βιασμος.

Αν δεν θες,ξερεις να πεις να ωραιοτατο ΟΧΙ.
Παμε παρακατω.
Μενεις εγκυος και το συζητας με τον συντροφο σου.
Σου λεει,δεν θελω να γινω πατερας.Ναι...εχει ευθυνη ,εφοσον δεν ηθελε να γινει πατερας,ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.
Ομως...το γεγονος ειναι οτι δεν μπορεις να τον υποχρεωσεις να αναλαβει την ευθυνη του.
Αν εσυ θες το παιδι,του λες ενα ωραιοτατο ΓΕΙΑ...και σαφως δεν μπορεις να τον υποχρεωσεις να γινει πατερας.
Γινεσαι εσυ μητερα και πατερας,αφου θες το παιδι.
Ακριβως το ιδιο ισχυει και για τον αντρα .Δεν μπορει να σε υποχρεωσει να γινεις μητερα,αν δεν το θες.
Εχεις ευθυνη παλι και εσυ,που δεν εβαλες προφυλακτικο και θα λουστεις τις συνεπειες των πραξεων σου.
Αλλα να σε υποχρεωσει να γινεις μητερα,δεν μπορει.

Εδω λοιπον ερχομαι και λεω,οτι οσον αφορα την εκτρωση λογο εχει η μητερα,διοτι αυτη θα γεννησει.
Αν δεν θελει ο αντρας το παιδι,η μητερα δενε χει δικαιωμα να τον ξαναενοχλησει...αλλα ο αντρας δεν μπορει να το κανει το αντιστοιχο στην γυναικα,διοτι αυτη θα εχει το παιδι 9 μηνες και αυτη θα γεννησει.
Μην βιαστητε να πειτε οτι ειμαι υπερ της εκτρωσης.Ειμαι υπερ της εκτρωσης ξεκαθαρα μονο για τις 2 περιπτωσεις που εβαλα,και εχω ενα ερωτηματικο για ανηλικες.

Οποτε,ευθυνη για αυτο το εγκλημα εγω στον πατερα ΔΕΝ θα δωσω.
Ευθυνη που εμεινε εγκυος ΝΑΙ,ευθυνη που δεν την βοηθησε ναι,ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Η ΙΔΙΑ.
Και δεν ειναι δυνατον οταν υποστηριζω οτι την τελικη αποφαση για την εκτρωση την εχει η γυναικα,μετα να ζηταω τα ρεστα απο τον πατερα.

Παμε παρακατω.
Ναι...σαφως εχει σημασια η οικογενεια,οι συνθηκες κλπ.
Αλλα,ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΚΑΤΑΛΟΓΙΣΤΟ,αυτο μπορει να εξηγησει καποια πραγματα,δηλαδη η οικογενεια,η κοινωνια κλπ,ομως την τελικη αποφαση την εχει παρει η ιδια.Αλλιως,δεν ειμαστε οντα με ελευθερη βουληση και σκεψη και μας αξιζει να μας εχουν σε κλουβι.
Παρα πολλες κοπελες εχουν βρεθει σε αντιστοιχη και μαλιστα σε χειροτερη θεση,καθως ηταν ανηλικες.
Δεν εκαναν αυτο το εγκλημα.

Καλα...αν θεωρησω αληθινα τα μηνυματα στο κινητο,ειναι απολυτα ξεκαθαρος ο απιστευτος κυνισμος.
Κυνισμος ειναι και κομπλιμεντο.

Αλλα επειδη πολλα παιζουν και γινονται σε ιντερνετ κλπ,εγω αυτα δεν τα λαμβανω υποψην.
Εμενα η εντυπωση που μου δινει ειναι οτι δεν ηθελε να αναλαβει τις ευθυνες της.Προπαθησε να το κανει οσο πιο ανωδυνα για την ιδια...και να μην φανει οτι εκανε λαθος και ντροπιαστει.
Η μητερα μπορει να ειναι οσο αυστηρη θελει. Σιχαινομαι αυτες τις μητερες και εχουν τεραστια ευθηνη,ΑΛΛΑ....το τι δρομο θα ακουλουθησω ειναι καθαρα δικια μου επιλογη.

Θα κανω το σκατο μου παξιμαδι ,θα ντροπιαστω (λεμε τωρα..λες και ζουμε σε μεσαιωνα..αλλα εστω...μπαινω σε αυτην την θεση) θα το πω..και εστω..στην χειροτερη περιπτωση θα κανω εκτρωση.
ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.Για μενα αυτη ειναι η χειροτερη περιπτωση. Χωρις να ξερω αν ειναι και το σωστο,αλλα ΕΣΤΩ.
Αλλα,δεν ηθελε να ντροπιαστει. Και προτιμησε το εγκλημα.
Που για μενα,εινα το χειροτερο εγκλημα που μπορει να διαπραξει καποιος.
Η μανα και εγω σκεφτομαι οτι μπορει να ηξερε. Χωρις να ειμαι σιγουρη ομως.
Αν ηξερε...και αν ΜΑΖΙ το αποφασισαν,ειναι δεδομενο οτι ειναι συνενοχος.Αλλα αν μαζι το αποφασισαν.
Αν δεν το καταλαβε,οχι..οσο αυστηρη και ΑΝ ειναι,δεν ειναι συνενοχος.
Πολλες φορες οι ανθρωποι μας εκπλησσουν.


Η μητερα μου,ειναι πολυ παλαιων αρχων...αλλα μου ειχε πει σε καποια φαση ..οτι αν εμενα εγκυος και δεν ημουν παντρεμενη,θα ηθελε πολυ αυτο το εγγονακι...............................

Ντρεπεσαι να πεις οτι εμεινες εγγυος και δεν ντρεπεσαι να σκοτωσεις το παιδι σου; ΓΙΑΤΙ;
Μα απλουστατα,το ενα θα το ομολογουσες..οποτε θα δεχοσουν την κριτικη,το αλλο ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΟΥΛΩΧΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.
Η ελπιδα ηταν αυτη...ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΡΑ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ....,αρα ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ.
Και ολα συνεχιζουν τον δρομο τους κανονικα.

Η επιλογη δηλαδη ειναι,η το λεω,με τις οποιες επιπτωσεις,του στυλ θα δεχτω φωνες,κριτικη κλπ,ή το κρυβω,το πεταω με την επιδα οτι κανενας δεν θα καταλαβει τιποτα και εγω θα κανω την ζωη μου κανονικοτατα.
Ποσο πιο ποταπο;Ποσο πιο εγκλημα;
Τα υπολοιπα....,για μενα ειναι φιλοσοφιες,,που ομως αυτες θα πρεπει να εκφραζονται σε ΟΛΑ τα εγκληματα,οχι μονο σε αυτα που μας φαινονται πιο κοντινα.
Δηλαδη,ολοι εχουν το ακαταλογιστο και καμια ευθυνη. Διοτι θα το ξαναπω,οικογενειακο και κοινωνικο υποβαθρο και συγκεκριμενες συνθηκες υπαρχουν και στον πασαρη,και στον τζιχαντιστη και σε αυτον που σκοτωσε τους γονεις στην κυπρο και σε αυτους που σκοτωσαν τον επιχειρηματια.Εκει γιατι δεν ψαχνουμε να βρουμε οικογενειακο και κοινωνικο υποβθαρο;Να τους δικαιλογησουμε και αυτους;
Αλλα....αυτοι σκοτωσαν αγνωστους για λεφτα...η αλλη σκοτωσε το παιδι της,για να μην ντροπιαστει.

Ναι,το υποβαθρο επηρεαζει,μας εξηγει διαφορα πραγματα,αλλα την αποφαση την παιρνουμε εμεις.Για να κερδισουμε λεφτα που δεν μας ανηκουν,για να μην ντροπιαστουμε κλπ.Αλλιως δεν ειμαστε οντα με ελευθερη βουληση,ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ.
Να μην ζηταμε δικαιωματα λοιπον,εχουμε το ακαταλοφιστο..αρα σε κλουβακι ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.
Η το ενα,η το αλλο.Και τα δυο δεν γινεται.Και τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη,.

Και πραγματι,δεν ειναι ολοι οι φονοι το ιδιο.
Πριν πολλα χρονια,ενα παιδι ανηλικο...σκοτωσε τον πατερα του ,επειδη εβλεπε συνεχεια να βαραει ασυστολα την μητερα του. Επανω στον καβγα...και επειδη την χτυπαγε αλλυπητα,το παιδι δεν αντεξε...πηρε μαχαιρι η κατι αλλο,δεν θυμαμαι και σκοτωσε τον πατερα του.Το δικαστηριο σας πληροφορω,ΤΟΝ ΑΘΩΩΣΕ.
Σχεδον...δηλαδη εβγαλε μια αποφαση για ενα χρονο φυλακη..και δεν ξερω καν αν την ΕΚΑΝΕ.
Ναι..θα συμφωνησω με αυτην την αποφαση.ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΣΕ ΕΝΑΝ ΑΘΩΟ,σαν παιδι εβλεπε συνεχεια να κακοποιει την μητερα του,θελησε να την σωσει.
Εννοειται το ιδιο ισχυει για την αυτοαμυνα.
Εδω,δενε χουμε τετοια περιπτωση.Νομιζω το καταλαβαινουμε ολοι.
Η κοπελα ειχε επιλογες,αλλα προτιμησε ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ.
Ειναι τοσο απαισιο,και τοσο εγωκεντρικο που πραγματικα καμια δικαιολγια δεν μπορω να βρω.Και δεν μπορω να ριξω και ευθυνη σε κανεναν αλλον.Σιγα μη φταινε και οι φιλες της.

ΥΓ.Οσον αφορα αυτα περι λαικου δικαστηριου,ειναι απολυτη υποκρισια.Οταν ανοιγεται ενα θεμα,λεμε τις σκεψεις μας. Ξερετε..αυτην την φωνουλα που υπαρχει σε ολους μας,ΜΕΣΑ ΜΑΣ.
Απλα αυτην την φωνουλα,αυτην την σκεψουλα..την εκφραζουμε γραπτα .Καποιοι με ειλικρινια,καποιοι με υποκρισια.Αν ειναι να μην πουμε την σκεψουλα μας,ας μην ανοιγονται θεματα.Διοτι κριτικη υπαρχει ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ.Και λαικο δικαστηριο υπαρχει ακομα και το να πω οτι το ταδε πολιτικος ειναι παπαρας,εχει κλεψει, εχει κανει εχει ρανει.Μπα;Εκει δεν ειναι λαικο δικαστηριο;

Α..και οσον αφορα την λυπηση μου στο οτι η καημενουλα η κοπελα καταστραφηκε,για ποια καταστρφη μιλαμε;Η μονη καταστροσφη ΘΑ ειναι να εχει ΙΣΟΒΙΑ ΤΥΨΕΙΣ.
Που ομως το αξιζει και η ιδια το επελεξε.Ομως,εγω καθολου σιγουρη δεν ειμαι οτι θα εχει..Οι περισσοτεροι ανθρωποι εχουν την ταση να νομιζουν οτι αυτο που νιωθουν οι ιδιοι,το νιωθουν και οι αλλοι.Εμεις θα νιωθαμε τυψεις,ΑΡΑ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΙ Η ΚΟΠΕΛΑ.Μα οι περισσοτεροι απο εμας ποτε δεν θα το εκαναν αυτο.

Αν ομως δεν νιωσει ισοβια τυψεις,μια χαρα θα ζησει ελευθερη την ζωουλα της.
Εδω,τα ισοβια καν δεν ειναι ισοβια.Ο Φραντζης,για οσους θυμουνται,που εσφαξε την γυναικα του και την εκοψε κομματακια επειδη την ζηλευε..και σε 20 περιπου χρονια βγηκε ελευθερος και ωραιος εξω.
Εδω..θα ειναι ακομα καλυτερα τα πραγματα.

ΥΓ2:Ρε παιδια..το να ακουμε τον δικηγορο και να προσαπθουμε να το εξηγησουμε,ποσο ακυρο;Ποια ειναι η δουλεια του δικηγορου το κερατο μου;Να βρεθει η αληθεια..Ή ΝΑ ΑΘΩΩΘΕΙ Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Το καλυπτει και αυτο στην απολογια της που λες Nikos667. Λέει οτι άλλο ειναι να έχεις το παιδι μέσα σου και αλλο τη στιγμη που το γεννάς μονη σου σε μια μπανιέρα ενω σε έχουν εγκαταλειψει ολοι. Και το δικο μου ερωτημα ειναι μπορει κάποιος να κτυπήσει την ιατρική επιστημη και θεωρια την οποια επικαλειται ο συνηγορος για να αποδειξει οτι τελικά η εντολέας του ΔΕΝ βρισκοταν σε μια κατάσταση στην οποια να γνωριζει τι ακριβως κάνει και να έχει επιγνωση. Και το δευτερο ερώτημα ειναι κάποιος ο οποιος ΔΕΝ έχει επιγνωση τι κάνει λογω μιας ανωτέρας βιας η οποια προέρχεται και ειναι πάνω απο τις δυναμεις του και επηρεάζει την ιδια του την προσωπικοτητα .... σε τέτοιο βαθμο θεωρειται τελικα οτι πρέπει να χρεωθει την πράξη του εγκληματος; πρέπει ή δεν πρέπει να του καταλογισουμε την πράξη;

Kάνω τον δικηγορο του διαβολου και εδω οπως και στο νημα της χουντας χωρις να θεωρειται οτι παιρνω το μέρος της παιδοκτονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γενικά είναι πολύ περίπλοκο θέμα.

Ελπίζω η κοπέλα να κριθεί ψυχολογικά ασταθής, κι η μάνα της κλινικά ηλιθια.

Οτιδήποτε διαφορετικό με τρομάζει για τον κόσμο μας.

Δε θα μιλήσω καν περί ηθικού κι ανηθικου, υποκρισίας και παιδείας.

Η Πουπουλίνα είπε πράγματα που θεωρώ πως στέκουν.

Και ρωτάω τις γυναίκες: έστω πως κάνεις σεξ με προφυλάξεις και τα σχετικά.

Και γίνεται η στραβή.

Τι γίνεται σε περίπτωση που ο ένας το θέλει κι ο άλλος οχι;

Σπαστε το σε δυο σενάρια:

α) η γυναίκα το θέλει
β) ο άνδρας το θελει

Ποιανού η γνώμη επιβάλλεται; Ποιες ευθύνες επιβαλλονται και ποιες οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Έφη, δεν ξέρω για ισόβια, αλλά ΑΡΚΕΤΑ χρονάκια τα θέλει και αυτή και η μάνα της,
όχι που πάνε να την βγάλουν λάδι ρε φίλε, εδώ μιλάμε για ΦΟΝΟ.

First Declaration of Human Rights, θα πώ πάλι, Γαλλική επανάσταση 1789, ατομικά δικαιώματα.
Και το σημαντικότερο όλων: το δικαίωμα στη ζωή!

La victoire en chantant
Nous ouvre la barrière.
La Liberté guide nos pas.
Et du Nord au Midi
La trompette guerrière
A sonné l'heure des combats.
Tremblez ennemis de la France
Rois ivres de sang et d'orgueil.
Le Peuple souverain s'avance,
Tyrans descendez au cercueil.


Une mère de famille
A mother of a family
De nos yeux maternels ne craignez pas les larmes :
Loin de nous de lâches douleurs !
Nous devons triompher quand vous prenez les armes :
C'est aux rois à verser des pleurs.
Nous vous avons donné la vie,
Guerriers, elle n'est plus à vous ;
Tous vos jours sont à la patrie :
Elle est votre mère avant nous.


Do not fear that our motherly eyes shall weep
From us begone, cowardly grief!
We shall triumph when you take up arms
It is kings who should shed a tear
We gave you life
Warriors, it is no longer yours
All your days belong to the Motherland
She is your mother more than we are


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Εκει ακριβώς στηριζεται ολη η δουλειά. Εκει θα προσπαθησει να επιμεινει ο δικηγορος της. Οτι ΔΕΝ ειχε επιλογές. Διοτι η κατασταση που προέκυψε δεν της επέτρεψε να λειτουργησει με βάση την προσωπικοτητα της και να κρινει με βάση τη λογική.

Διαφωνω φυσικά με την πουπουλινα στο οτι αν ο πατέρας δεν θέλει το παιδι η μανα θα το μεγαλώσει μόνη της. Ο πατερας θα έπρεπε να δεσμευεται απο τον νομο. Σε κάποια πράγματα δεν υπάρχει δεν θέλω. Αμα δεν ήθελες να φορουσες καποτα και να μην έχυνες μέσα.

Σε κάποιες περιπτώσεις ειναι αργά να πεις δεν θέλω. Διοτι με τον τροπο που λειτουργησες ήθελες .... αλλα δεν το ήξερες. Και αν δεν το ήξερες τωρα θα το αποδεχτεις. Εγω προσωπικά τέτοια κουβέντα θα έκανα με έναν τέτοιο δεν θα έμπαινα σε φιλοσοφική συζητηση και αν θέλεις και αν κάνεις και αν μπορεις.

Θα θελησεις , θα μπορέσεις κτλπ.

Συμφωνώ με την Έφη, δεν ξέρω για ισόβια, αλλά ΑΡΚΕΤΑ χρονάκια τα θέλει και αυτή και η μάνα της,
όχι που πάνε να την βγάλουν λάδι ρε φίλε, εδώ μιλάμε για ΦΟΝΟ.

First Declaration of Human Rights, θα πώ πάλι, Γαλλική επανάσταση 1789, ατομικά δικαιώματα.
Και το σημαντικότερο όλων: το δικαίωμα στη ζωή!


Τον τύπο που τελειωσε μέσα της δεν βλέπω να ψάχνετε ομως και έχω αρχισει να προβληματιζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Το καλυπτει και αυτο στην απολογια της που λες Nikos667. Λέει οτι άλλο ειναι να έχεις το παιδι μέσα σου και αλλο τη στιγμη που το γεννάς μονη σου σε μια μπανιέρα ενω σε έχουν εγκαταλειψει ολοι. Και το δικο μου ερωτημα ειναι μπορει κάποιος να κτυπήσει την ιατρική επιστημη και θεωρια την οποια επικαλειται ο συνηγορος για να αποδειξει οτι τελικά η εντολέας του ΔΕΝ βρισκοταν σε μια κατάσταση στην οποια να γνωριζει τι ακριβως κάνει και να έχει επιγνωση. Και το δευτερο ερώτημα ειναι κάποιος ο οποιος ΔΕΝ έχει επιγνωση τι κάνει λογω μιας ανωτέρας βιας η οποια προέρχεται και ειναι πάνω απο τις δυναμεις του και επηρεάζει την ιδια του την προσωπικοτητα .... σε τέτοιο βαθμο θεωρειται τελικα οτι πρέπει να χρεωθει την πράξη του εγκληματος; πρέπει ή δεν πρέπει να του καταλογισουμε την πράξη;

Kάνω τον δικηγορο του διαβολου και εδω οπως και στο νημα της χουντας χωρις να θεωρειται οτι παιρνω το μέρος της παιδοκτονου.

Καταλαβα τι λες Devil,ναι ειναι καλο που εκθετεις αυτα τα ερωτηματα ωστε να ελεγχουμε και εμεις ποσο γερες βασεις εχουν οι προβληματισμοι μας.Για να απαντησω ομως,ακομα και εαν πραγματι ισχυει αυτο για την κλινικη της κατασταση,γιατι η κοπελα δεν προνοησε για ολα αυτα 9 μηνες τωρα;Μηπως ειχε προμελετησει οτι θα γενναγε στο σπιτι της και θα εκανε οτι εκανε;
Εμενα οι ενδειξεις αυτο μου δειχνουν.Το ειπα και νωριτερα το ξαναλεω και τωρα.Το γεγονος οτι απεκρυψε κατι τετοιο σημαινει οτι εβγαινε ελαχιστα,συγκεκριμενες ωρες και με συγκεκριμενο τροπο σε καταλληλες τοποθεσιες ωστε να μην την αντιληφθει κανενας ωσπου τελικα να γεννησει και να πεταξει το παιδι.
Χαρακτηριστικο το "ξεφουσκωσα" στα μηνυματα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κι από την άλλη έχεις τους γονείς μου που λέγαν "θα κάνουμε δύο", εμένα με καναν τύφλα (τα γενέθλια μου είναι 7 μήνες μετά τη γιορτή του πατέρα μου) και μέχρι να πάει η μάνα μου 25 είχαν κάνει αλλα τρια. Το ένα για να μου κάνει παρέα, τα άλλα δύο ούτε που ξέρουν πως. :P

Ωστόσο ήταν σπαθί και τα δώσαν όλα, πέραν του χαβαλέ. Πλέον μου νταντεύουν τη γάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Καταλαβα τι λες Devil,ναι ειναι καλο που εκθετεις αυτα τα ερωτηματα ωστε να ελεγχουμε και εμεις ποσο γερες βασεις εχουν οι προβληματισμοι μας.Για να απαντησω ομως,ακομα και εαν πραγματι ισχυει αυτο για την κλινικη της κατασταση,γιατι η κοπελα δεν προνοησε για ολα αυτα 9 μηνες τωρα;Μηπως ειχε προμελετησει οτι θα γενναγε στο σπιτι της και θα εκανε οτι εκανε;
Εμενα οι ενδειξεις αυτο μου δειχνουν.Το ειπα και νωριτερα το ξαναλεω και τωρα.Το γεγονος οτι απεκρυψε κατι τετοιο σημαινει οτι εβγαινε ελαχιστα,συγκεκριμενες ωρες και με συγκεκριμενο τροπο σε καταλληλες τοποθεσιες ωστε να μην την αντιληφθει κανενας ωσπου τελικα να γεννησει και να πεταξει το παιδι.

Λέει πάλι στην απολογια της την οποια διάβασα προσεκτικά. Οτι δεν ειχε χρηματα για να πάει σε νοσοκομειο. Πως να προμελετήσει οτι θα γεννησει συγκεκριμενα μέσα στη μπανιέρα ή μεσα στο σπιτι της. Πρωτη φορα εγκυμονουσα και αυτο ειναι τυχαιο δεν δυναται να προβλεφθει. Αποδέχεται και η ιδια οτι ήθελε να το αποκρυψει απο τη μάνα της. Γιατι η τελευταια ηταν αυστηρη και δεν θα την στηριζε κτλπ. κοιταξε να δεις υπάρχουν μερικοι που ειναι ΥΠΝΟΙ. Το βλέπω και απο τη δουλειά μου. Τους νοιάζει μονο να κοιμούνται. Αυτοι οι άνθρωποι αν εισαι έξυπνος και βλέπεις πως λειτουργουν δεν περιμένεις κάτι απο αυτους ουτε έχεις απαιτησεις απο έναν άνθρωπο που ειναι ύπνος και δεν του κοβει. Εμενα η μανα της για αυτη τη κατηγορια ανθρωπου μου κανει. Γιατι πχ σε κάποιον αλλον δεν θα μπορουσε να ξεφυγει αυτη κάτι περιεργο θα έβλεπε και θα ηταν η αρχη για να καταλάβει την εγκυμοσυνη της και άρα να την στηριξει ως οφειλε ωστε να μην προκυψει αυτο το γεγονος.

Προσωπικα το αποκλειω να το ειχε μελετησει σε τέτοιο βαθμο. Βεβαια η δικογραφια μπορει να μην έχει κλεισει για αυτο ειναι προσωρινη η εντολη ανακριτή και εισαγγελέα να παραμεινει ελευθερη με περιοριστικους ορους μέχρι να γινει η δικη. Δεν κριθηκε δηλαδη προφυλακιστεα. Μην μπερδευεστε. Η δικη ακομα δεν έχει γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Είμαι στην ΟΔ για αυτό δεν εκφράζομαι σε φουλ βερσιόν προς το άτομό σου σχετικά με διάφορες απόψεις που έχω δεί να υποστηρίζεις σε multiple θέματα. :angel:
Να εκφράζεσαι όπως θα εκφραζόσουν και ως μη μέλος της ΟΔ.
Κοίτα, είπα πως εκφράζω μια προσωπική άποψη όπως βλέπω τα πράγματα και σύμφωνα με τις λίγες νομικές γνώσεις που έχω.

Αν κάποιος δεν έχει κρίση για μερικά ζητήματα και πρέπει να έχει κάποιον από πάνω να του λέει "κάνε αυτό και αυτό",
δεν φταίνε οι υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, Monsieur, άλλοι φταίνε. :give_rose:
Παραπάνω "καταδίκασες" την μητέρα ως ηθικό αυτουργό χωρίς το παραμικρό στοιχείο, όπως κάνει και η μάζα, και λες ότι έχεις νομικές γνώσεις.

Εγώ που δεν έχω νομικές γνώσεις σου δηλώνω ότι ούτε η μητέρα της δεν θα φάει ποινή ούτε ο φίλος της που την παράτησε. Όμοια δεν είχαν φάει ποινή και οι γονείς του Ρωμανού πριν κάποια χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Η αστυνομία όταν αφήνει κάποιον φερόμενο ως ένοχο ελεύθερο σχεδόν πάντα το κάνει γιατί δεν έχει επαρκή στοιχεία για να δέσει την υπόθεση ή/και βάζει κοριό στο τηλέφωνο και το σπίτι του φερόμενου ως ενόχου για να μάθει τι θα πει και σε ποιον θα μιλήσει. Αν ας πούμε αυτή σήμερα πάει σπίτι της και πει στη μαμά της "μαμά ευτυχώς καλά τα καταφέραμε" θα φανεί ότι κι η μάνα ήταν συνένοχη κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Να εκφράζεσαι όπως θα εκφραζόσουν και ως μη μέλος της ΟΔ.

Παραπάνω "καταδίκασες" την μητέρα ως ηθικό αυτουργό χωρίς το παραμικρό στοιχείο, όπως κάνει και η μάζα, και λες ότι έχεις νομικές γνώσεις.

Εγώ που δεν έχω νομικές γνώσεις σου δηλώνω ότι ούτε η μητέρα της δεν θα φάει ποινή ούτε ο φίλος της που την παράτησε. Όμοια δεν είχαν φάει ποινή και οι γονείς του Ρωμανού πριν κάποια χρόνια.

Mα γι αυτό ακριβώς και το εθνικό μας δίκαιο είναι παγκοσμίως αμφισβητήσιμο!

Επειδή κοιτάνε την επιφάνεια και πούτσα τους τι πραγματικά συνέβη, απλά να κλείνουν τα στόματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Λέει πάλι στην απολογια της την οποια διάβασα προσεκτικά. Οτι δεν ειχε χρηματα για να πάει σε νοσοκομειο. Πως να προμελετήσει οτι θα γεννησει συγκεκριμενα μέσα στη μπανιέρα ή μεσα στο σπιτι της. Πρωτη φορα εγκυμονουσα και αυτο ειναι τυχαιο δεν δυναται να προβλεφθει. Αποδέχεται και η ιδια οτι ήθελε να το αποκρυψει απο τη μάνα της. Γιατι η τελευταια ηταν αυστηρη και δεν θα την στηριζε κτλπ. κοιταξε να δεις υπάρχουν μερικοι που ειναι ΥΠΝΟΙ. Το βλέπω και απο τη δουλειά μου. Τους νοιάζει μονο να κοιμούνται. Αυτοι οι άνθρωποι αν εισαι έξυπνος και βλέπεις πως λειτουργουν δεν περιμένεις κάτι απο αυτους ουτε έχεις απαιτησεις απο έναν άνθρωπο που ειναι ύπνος και δεν του κοβει. Εμενα η μανα της για αυτη τη κατηγορια ανθρωπου μου κανει. Γιατι πχ σε κάποιον αλλον δεν θα μπορουσε να ξεφυγει αυτη κάτι περιεργο θα έβλεπε και θα ηταν η αρχη για να καταλάβει την εγκυμοσυνη της και άρα να την στηριξει ως οφειλε ωστε να μην προκυψει αυτο το γεγονος.

Προσωπικα το αποκλειω να το ειχε μελετησει σε τέτοιο βαθμο. Βεβαια η δικογραφια μπορει να μην έχει κλεισει για αυτο ειναι προσωρινη η εντολη ανακριτή και εισαγγελέα να παραμεινει ελευθερη με περιοριστικους ορους μέχρι να γινει η δικη. Δεν κριθηκε δηλαδη προφυλακιστεα. Μην μπερδευεστε. Η δικη ακομα δεν έχει γινει.

Ας γεννουσε ως απορη.Υπηρχαν τροποι αλλα προτιμησε να αφαιρεσει μια ζωη.Πρεπει να ξεκαθαριστει οτι οσο το μωρο ειναι μεσα στην κοιλια της μητερας ειναι νομιμη η εκτρωση,απο την στιγμη που το παιδι θα γεννηθει θεωρειται ανθρωπος και η αφαιρεση της ζωης του θεωρειται κανονικα εγκλημα,καθως μπορει να εχει την κηδεμονια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αποφασιζει για το εαν θα ζησει πλεον.

Η αστυνομία όταν αφήνει κάποιον φερόμενο ως ένοχο ελεύθερο σχεδόν πάντα το κάνει γιατί δεν έχει επαρκή στοιχεία για να δέσει την υπόθεση ή/και βάζει κοριό στο τηλέφωνο και το σπίτι του φερόμενου ως ενόχου για να μάθει τι θα πει και σε ποιον θα μιλήσει. Αν ας πούμε αυτή σήμερα πάει σπίτι της και πει στη μαμά της "μαμά ευτυχώς καλά τα καταφέραμε" θα φανεί ότι κι η μάνα ήταν συνένοχη κλπ κλπ.

Δεν χρειαζεται ενταλμα αυτο;Εχει εκδοθει κατι τετοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
https://www.enikos.gr/society/571179...idoktonia-stin-22xroni-foititria-pou-petaxe-t

Αν ισχύει η κατηγορία της παιδοκτονίας τότε είναι άρθρο 303 ''Παιδοκτονία. Μητέρα που με πρόθεση σκότωσε το παιδί της κατά τον τοκετό ή μετά τον τοκετό, αλλά ενώ εξακολουθούσε ακόμη η διατάραξη του οργανισμού της από τον τοκετό τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών.''
Αυτό σημαίνει οτι υπηρετούνται μόνο το 1/3 της ποινής δηλαδή και με το μέγιστο της ποινής να καταδικαστεί θα βγεί στα 3 χρόνια (και σε αυτά αφαιρούνται και οι μήνες προφυλάκισης αν προφυλακιστεί η φοιτήτρια).Επιδέχεται έφεση με ανασταλτικό χαρακτήρα μέχρι να ξεκινήσει σε δεύτερο βαθμό η δίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Διάβασα την απολογία και δεν κατάλαβα πολλά. Ερώτηση: πέταξε το μωρό στον ακάλυπτο. Δεν έκλαιγε το μωρό αυτό; Και μετά εκείνη τί έκανε; Κοιμήθηκε κανονικά μέχρι που το βρήκε η γειτόνισσα την άλλη μέρα; Ερώτηση: η μάνα της είναι τραπεζικός υπάλληλος οπότε δεν είναι και φτωχειά. Εκείνη πάει σε ιδιωτικό ΙΕΚ. Δεν είχε 20 ευρώ να πάρει ταξί να πάει σε ένα νοσοκομείο; Έστω να φωνάξει το ασθενοφόρο να έρθει να την πάρει. Και προτίμησε να γεννήσει μόνη; Ερώτηση: η μάνα λέει έφυγε για τη δουλειά. Μετά γύρισε και είπε ότι πάει στη μάνα της. Τελικά τί ισχύει; Πήγε στη δουλειά ή όχι; Θα φανεί από την εργασία της αν ήταν εκεί εκείνη τη μέρα ολόκληρη ή έφυγε κάποια στιγμή.

Κλπ κλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.

Mα γι αυτό ακριβώς και το εθνικό μας δίκαιο είναι παγκοσμίως αμφισβητήσιμο!

Επειδή κοιτάνε την επιφάνεια και πούτσα τους τι πραγματικά συνέβη, απλά να κλείνουν τα στόματα!

Tι γλώσσα ειναι αυτη ρε κοπελα μου :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Νίκο δεν είπα ότι είναι νόμιμες αυτές οι μέθοδοι αλλά δίνουν στοιχεία στηναστυνομία για να κινηθεί. Δεν μπορούν δηλαδή να τα παρουσιάσουν ως στοιχεία στη δίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Νίκο δεν είπα ότι είναι νόμιμες αυτές οι μέθοδοι αλλά δίνουν στοιχεία στηναστυνομία για να κινηθεί. Δεν μπορούν δηλαδή να τα παρουσιάσουν ως στοιχεία στη δίκη.
Αυτό που λές είναι παράνομο και αντισυνταγματικό να πάει να φυτέψει κάποιος κοριό και θυμίζουν πρακτικές NSA.Κοριό στην Ελλάδα δεν έχει όποιος να είναι παρά μόνο η Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών και φυσικά πρέπει να υφίσταται ένταλμα απο δικαστικό συμβούλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top