Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 41 22.2%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 24 13.0%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.7%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.2%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.5%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.5%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σου χω λυσεις. Καταρχας ο ελληνικος φτιαχνεται γρηγοροτερα και δε χρειαζεται να χτυπιεσαι για να κανεις αφρο, βγαλε παγακια, βαλε παγακια, ψαξε καλαμακι κλπκλπ
Κατα δευτερον εχει βγει φρεντο στην αγορα και φτιαχνεται με την απλη φραπιερα. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι λιγο χτυπημα το γαλα αλλα αν θες ριχνεις εβαπορε και το κανεις φρεντο εσπρεσσο.
Στην υγεια μας, εγω πινω ελληνικο τωρα απογευματινο (ητοι ελαφρυτερο)
Και εγώ φραπέ πίνω αλλά άκουσα πολλά το στομάχι. :(
Ο ελληνικός μου αρέσει αλλά με τόση ζέστη πως τον πίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Φραπέ χειμώνα καλοκαίρι, δεν τον αλλάζω με τίποτα !
Δεν με έχει πειράξει ποτέ στο στομάχι, μόνο στα νεύρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ο ελληνικός μου αρέσει αλλά με τόση ζέστη πως τον πίνεις;
Γω φραπε δεν πινω, μια στο τοσο μπορει. Καποτε επινα αλλα το στομαχι μου κλαταρε, γιαυτο αν εχεις ενοχλησεις, αποφευγε τον, τσακιζει νευρα
Ειναι ανοιχτο το air-conditioner:P αλλα περα απο την πλακα αυτο που λενε ''με τοση ζεστη πως πινεις ζεστο καφε'' δε το καταλαβαινω.. Καφε πινω ζεστο, οπως θα φαω ζεστο φαι μαγειρεμενο, δε φοραω παλτο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Ο ελληνικός μου αρέσει αλλά με τόση ζέστη πως τον πίνεις;

Εγώ προσωπικά άνετα.

Πολύς κόσμος πίνει ελληνικό καφέ το καλοκαίρι. Δοκίμασέ το! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μόνο στην ιδέα ότι θα πιω ζεστό, σκάω. :P
Έχεις όμως ένα point με το ζεστό φαΐ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Σου χω λυσεις. Καταρχας ο ελληνικος φτιαχνεται γρηγοροτερα και δε χρειαζεται να χτυπιεσαι για να κανεις αφρο, βγαλε παγακια, βαλε παγακια, ψαξε καλαμακι κλπκλπ
Κατα δευτερον εχει βγει φρεντο στην αγορα και φτιαχνεται με την απλη φραπιερα. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι λιγο χτυπημα το γαλα αλλα αν θες ριχνεις εβαπορε και το κανεις φρεντο εσπρεσσο.
Στην υγεια μας, εγω πινω ελληνικο τωρα απογευματινο (ητοι ελαφρυτερο)
μπα.. και μονο που ακουω την διαδικασια που ου ειπες!χανω χρονο!αλλα πολλες φορες εχω παρει φρεντο και εχω φτιαξει σπιτι μου!δεν ειναι δυσκολο αλλα μου παιρνει πιο πολυ και ρο απ,οτι ο φραπε!εξαλλου τον χυπαω με το μιξερ αμεσως δεν μου αρεσει να τον λιωνω!θελω να εχε και κομματια ζαχαρις απο κατω και να τα καταπινω!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Κανονικά ο καφές πίνεται χωρίς ίχνος ζάχαρης και γάλατος.
Αλλά αν θες να πιείς καφέ έτσι, και να μην τρυπήσεις το στομάχι σου πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 15 ευρώ για μια ποσότητα 20 καφέδων.
Τώρα, απλά για να σπάει η απαισιότητα του φραπέ μια κοφτή ζάχαρη σε 2 καφέ απαιτείται.
Εσπρέσο μέτριος είναι ο μοναδικός καφές που πίνεται σα νερό το καλοκαίρι.

Αλλά όλοι οι ζεστοί καφέδες σκέτοι. Δε γίνεται αλλιώς.

Επίσης, τις φήμες περί γαλλικού, ότι είναι ο καλύτερος καφές επειδή είναι φιλτραρισμένος μην τις έχετε και πολύ υπ'όψιν.
Καλύτερα 1 νες παρά 2 γαλλικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Κανονικά ο καφές πίνεται χωρίς ίχνος ζάχαρης και γάλατος.
Αλλά αν θες να πιείς καφέ έτσι, και να μην τρυπήσεις το στομάχι σου πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 15 ευρώ για μια ποσότητα 20 καφέδων.
Τώρα, απλά για να σπάει η απαισιότητα του φραπέ μια κοφτή ζάχαρη σε 2 καφέ απαιτείται.
Εσπρέσο μέτριος είναι ο μοναδικός καφές που πίνεται σα νερό το καλοκαίρι.

Αλλά όλοι οι ζεστοί καφέδες σκέτοι. Δε γίνεται αλλιώς.

Επίσης, τις φήμες περί γαλλικού, ότι είναι ο καλύτερος καφές επειδή είναι φιλτραρισμένος μην τις έχετε και πολύ υπ'όψιν.
Καλύτερα 1 νες παρά 2 γαλλικοί.
αμα λες οτι ο εσπρεσο πινεται μονορουφι,φανταζομαι οτι θα σε πιανουν κρισεις νευρασθενειας!χαχαχαχαχαχααχ πλακα κανω!εμενα αν ο καφες δεν εχει ζαχαρη δεν μου αρεσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Φρέντο καπουτσίνο, φρέντο εσπρέσσο, φραπεδάκι... Για χειμώνα κυρίως πίνω γαλλικό με άρωμα βανίλιας ή ελληνικό. Και όλους τους κάνω μέτριους χωρίς γάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
φρεντο καπουτσινο ηταν ο καφες του φετινου καλοκαιριου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Φραπε για το καλοκαιρι και ελληνικο διπλο σκετο για τον χειμωνα!:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
φρεντο καπουτσινο ηταν ο καφες του φετινου καλοκαιριου. :P
αυτα ειναι!ο πιο νοστιμος καφες και ειδικα με κανελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΗΝΟΥΛΑ

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
αγαπημένος καφές. μμμμμμμμμμμμμμ............. δε ξέρω. η αλήθεια είναι ότι δε συνηθίζω να πίνω καφέ, αλλά αν πιω, θα είναι γαλλικός με ζάχαρη ή μπόλικο γάλα. γενικά, αν πιω καφέ τον θέλω όσο γίνεται πιο γλυκό!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Σκέτο ελληνικό. Αν και μόνο στις εξεταστικές πίνω καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Fredoccino πολύ νόστιμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Να πιείς είναι πολύ νόστιμος!
θα δοκιμασω!εχει καμια σχεση με τον φρεντο καπουτσινο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
θα δοκιμασω!εχει καμια σχεση με τον φρεντο καπουτσινο?
Oχι,ο φρεντο καπουτσινο ειναι ενα κρυο ροφημα το οποιο προερχεται απο το καπουτσινο το οποιο ειναι ζεστο σαν ροφημα.Το freddoccino ειναι κρυο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Τουρκικος ( μην ξινίζετε τούρκικος είναι ας τον βαφτίσαμε ελληνικό ! )
Irish Coffe
Freddo Espresso
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top