Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτέμβριος 2008

Τι ψηφίσατε στις Βουλευτικές εκλογές; (16/09/2007)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Νέα Δημοκρατία (Ν.Δ.)

    Ψήφοι: 5 11.9%
  • Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)

    Ψήφοι: 4 9.5%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Κ.Κ.Ε.)

    Ψήφοι: 6 14.3%
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)

    Ψήφοι: 10 23.8%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναργεμός (ΛΑ.Ο.Σ.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Αναγγένηση (ΔΗ.ΑΝΑ.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φιλελεύθερη Συμμαχία

    Ψήφοι: 7 16.7%
  • Ενωτική Αντικαπιταλιστική Αριστερά (ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α)

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 2 4.8%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άκυρο

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Κουμπάκιας (δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω)

    Ψήφοι: 5 11.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Να έβγαινε το ΠΑΣΟΚ, έτσι για αλλαγή;
Για ποιά αλλαγή; 25 χρόνια κυβερνούσαν κι αυτοί με ένα μικρό διάλλειμα, και είδαμε τα χάλια τους. Ισως να μην θυμάσαι λόγω ηλικίας, αλλά το ΠΑΣΟΚ, δοκιμάστηκε και απέτυχε.

Εντάξει, δεν ήμουν μέσα στα πολιτικά πράγματα όσο προσπαθώ να είμαι τώρα. Λόγω ηλικίας, έχεις δίκιο.
Και πάλι επιμένω στην αλλαγή. Στην αλλαγή προσώπων αν θες... Το βρίσκω απλό..


Μπορεί να λέμε ό,τι θέλουμε, αλλά το 42% των πολιτών, είναι αυχαριστημένοι με την πολιτική της κυβέρνησης, την επιβραβεύει και την εμπιστεύεται.


Μην ακούσω πάλι κανέναν να διαμαρτύρεται............

Θα συνεχίσω να διαμαρτύρομαι.
Είμαι τελείως απογοητευμένος από την πολιτική της κυβέρνησης.
Και πίστεψέ με, δεν λέω λόγια του αέρα. Σα μαθητές φορτωνόμαστε την χαζομάρα και την ανοργάνωτη κοινωνική πολιτική. Τα ζω κάθε μέρα. Μέσα σε αυτά τα τέσσερα -έστω 3,5- χρόνια δεν είδα καμμιά αλλαγή. Ούτε στα σχολεία, που πάνε από το κακό στο χειρότερο, ούτε στα ΜΜΜ, που για εμάς τους μαθητές είναι καθημερινό εργαλείο, ούτε πουθενά αλλού.
Και με την ίδια λογική που αναφέρεις, κάθε φορά τα περασμένα έτη που έβγαινε το ΠΑΣΟΚ ο κόσμος ήταν ευχαριστημένος από το κυβερνητικό πρόγραμμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εντάξει, δεν ήμουν μέσα στα πολιτικά πράγματα όσο προσπαθώ να είμαι τώρα. Λόγω ηλικίας, έχεις δίκιο.
Και πάλι επιμένω στην αλλαγή. Στην αλλαγή προσώπων αν θες... Το βρίσκω απλό..

Εδώ θα συμφωνήσω, μια αλλαγή στα πρόσωπα είναι απαραίτητη, και έχω την εντύπωση οτι δειλά δειλά ο κόσμος τολμά να κατεβάσει κάποιους από την καρέκλα. Ομως ρε συ Αρκτούρε, το ΠΑΣΟΚ δεν κατέβηκε στις εκλογές με νέα πρόσωπα, αλλά με πολλούς από αυτούς που κυβερνούσαν τότε... Εδώ ξέθαψαν ακόμα και τον Αρσένη και τον Λαλιώτη.... Οι ψηφοφόροι αποδείχτηκαν πολύ πιο τολμηροί, αφήνοντας εκτός βουλής στελέχη όπως ο Τσοχατζόπουλος....



Θα συνεχίσω να διαμαρτύρομαι.
Είμαι τελείως απογοητευμένος από την πολιτική της κυβέρνησης.
Και πίστεψέ με, δεν λέω λόγια του αέρα. Σα μαθητές φορτωνόμαστε την χαζομάρα και την ανοργάνωτη κοινωνική πολιτική. Τα ζω κάθε μέρα. Μέσα σε αυτά τα τέσσερα -έστω 3,5- χρόνια δεν είδα καμμιά αλλαγή. Ούτε στα σχολεία, που πάνε από το κακό στο χειρότερο, ούτε στα ΜΜΜ, που για εμάς τους μαθητές είναι καθημερινό εργαλείο, ούτε πουθενά αλλού.
Και με την ίδια λογική που αναφέρεις, κάθε φορά τα περασμένα έτη που έβγαινε το ΠΑΣΟΚ ο κόσμος ήταν ευχαριστημένος από το κυβερνητικό πρόγραμμα;;
Εσύ καλά κάνεις και διαμαρτύρεσαι. Νομιμοποιείσαι και είσαι υποχρεωμένος να διαμαρτυρηθείς. Κάτι που δεν μπορεί να κάνει κανείς από το 42%.
Αυτό και μόνο εννοούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εδώ θα συμφωνήσω, μια αλλαγή στα πρόσωπα είναι απαραίτητη, και έχω την εντύπωση οτι δειλά δειλά ο κόσμος τολμά να κατεβάσει κάποιους από την καρέκλα. Ομως ρε συ Αρκτούρε, το ΠΑΣΟΚ δεν κατέβηκε στις εκλογές με νέα πρόσωπα, αλλά με πολλούς από αυτούς που κυβερνούσαν τότε... Εδώ ξέθαψαν ακόμα και τον Αρσένη και τον Λαλιώτη.... Οι ψηφοφόροι αποδείχτηκαν πολύ πιο τολμηροί, αφήνοντας εκτός βουλής στελέχη όπως ο Τσοχατζόπουλος....

Βρε Πειρατή, δηλαδή η ΝΔ κατέβηκε με νέο αέρα; Εγώ δεν είδα κάτι καινούριο. Ξανά στο Εξωτερικών η τάδε, στο Εσωτερικών ο τάδε και γενικά στελέχη που δεν προσέφεραν τίποτε, ζητάνε να αναλάβουν ξανά υπουργεία. Ε όχι. Αυτό είναι τελείως λάθος, κατ'εμέ.
Βγήκανε ξανά, ας κάνουν μια ριζική αλλαγή. Νέα πρόσωπα. Νέα μυαλά. Νέες απόψεις. Μόνο ο υπουργός παιδείας με ξάφνιασε, πίστευα ότι θα βάλουν τον Αβραμόπουλο μιας και έχει κάνει την καριέρα του και δεν τον πειράζει αν θα καταστραφεί.
Ας ελπίσουμε να κατανοήσουν το μέγεθος της ευθύνης που τους έδωσαν οι ψηφοφόροι τους και ας προχωρήσουν σε κάποιες ουσιαστικές αλλαγές, γιατί σε δύο, το πολύ δυόμιση χρόνια πάλι εκλογές βλέπω...



Εσύ καλά κάνεις και διαμαρτύρεσαι. Νομιμοποιείσαι και είσαι υποχρεωμένος να διαμαρτυρηθείς. Κάτι που δεν μπορεί να κάνει κανείς από το 42%.
Αυτό και μόνο εννοούσα.

Παρερμήνευσις..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βρε Πειρατή, δηλαδή η ΝΔ κατέβηκε με νέο αέρα; Εγώ δεν είδα κάτι καινούριο. Ξανά στο Εξωτερικών η τάδε, στο Εσωτερικών ο τάδε και γενικά στελέχη που δεν προσέφεραν τίποτε, ζητάνε να αναλάβουν ξανά υπουργεία. Ε όχι. Αυτό είναι τελείως λάθος, κατ'εμέ.
Βγήκανε ξανά, ας κάνουν μια ριζική αλλαγή. Νέα πρόσωπα. Νέα μυαλά. Νέες απόψεις. Μόνο ο υπουργός παιδείας με ξάφνιασε, πίστευα ότι θα βάλουν τον Αβραμόπουλο μιας και έχει κάνει την καριέρα του και δεν τον πειράζει αν θα καταστραφεί.
Ας ελπίσουμε να κατανοήσουν το μέγεθος της ευθύνης που τους έδωσαν οι ψηφοφόροι τους και ας προχωρήσουν σε κάποιες ουσιαστικές αλλαγές, γιατί σε δύο, το πολύ δυόμιση χρόνια πάλι εκλογές βλέπω...
Επίσης παρερμήνευσις....
Δεν είπα οτι η ΝΔ κατέβηκε με νέα πρόσωπα, το αντίθετο θα έλεγα. Ισχύει και για αυτούς οτι οι ψηφοφόροι της αποδείχτηκαν πιο τολμηροί από την ηγεσία, αποκλείοντας το δρόμο σε μερικούς προς τη βουλή.
Απλά αναφέρθηκα στο ΠΑΣΟΚ, επειδή εσύ το έθιξες πρώτος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Δεν νομίζω πειρατή ότι αυτό το 42% είναι ευχαριστημένο με την Ν.Δ ούτε και το 38% με το ΠΑΣΟΚ ούτε το 8,2 με το ΚΚΕ κ.ο.κ. Απλώς επειδή το 73% των πολιτών θέλησαν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα ψήφισαν αυτόν που τους εκφράζει περισσότερο, αυτόν που κατά τη γνώμη τους είναι ο ικανότερος για να κυβερνήσει την δεδομένη χρονική στιγμή και τους εξυπηρετεί όσο είναι αυτό δυνατόν. Απλά είναι τα πράγματα. Θεωρώ ότι πολύ μικρότερο ποσοστό από αυτό το 42% είναι ευχαριστημένο με την ΝΔ όπως και πολύ μικρότερο του 38% με το ΠΑΣΟΚ, μικρότερο του 8,2 με το ΚΚΕ ή του 5% με το ΣΥΡΙΖΑ κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν νομίζω πειρατή ότι αυτό το 42% είναι ευχαριστημένο με την Ν.Δ ούτε και το 38% με το ΠΑΣΟΚ ούτε το 8,2 με το ΚΚΕ κ.ο.κ. Απλώς επειδή το 73% των πολιτών θέλησαν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα ψήφισαν αυτόν που τους εκφράζει περισσότερο, αυτόν που κατά τη γνώμη τους είναι ο ικανότερος για να κυβερνήσει την δεδομένη χρονική στιγμή και τους εξυπηρετεί όσο είναι αυτό δυνατόν. Απλά είναι τα πράγματα. Θεωρώ ότι πολύ μικρότερο ποσοστό από αυτό το 42% είναι ευχαριστημένο με την ΝΔ όπως και πολύ μικρότερο του 38% με το ΠΑΣΟΚ, μικρότερο του 8,2 με το ΚΚΕ ή του 5% με το ΣΥΡΙΖΑ κ.ο.κ.
Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δυστυχώς δεν είναι.
Οι περισσότεροι από αυτούς που ψήφισαν τα δύο μεγάλα κόμματα το έκαναν γιατί κάποιος βουλευτής τους εξυπηρέτησε σε κάποιο προσωπικό τους ζήτημα ή τους έπεισε οτι θα τους εξυπηρετήσει.
Το είπα και πριν, είναι τραγικό να ακούς ψηφοφόρους και βουλευτές να παραδέχονται οτι πρώτο τους μέλημα είναι η εξυπηρέτηση προσωπικών επιθυμιών......
Ο βουλευτής δεν πρέπει να κρίνεται από την ικανότητα που έχει να μας κάνει τα χατήρια, αλλά από τη στάση του στα θέματα που συζητούνται στη βουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Οι περισσότεροι από αυτούς που ψήφισαν τα δύο μεγάλα κόμματα το έκαναν γιατί κάποιος βουλευτής τους εξυπηρέτησε σε κάποιο προσωπικό τους ζήτημα ή τους έπεισε οτι θα τους εξυπηρετήσει.
Το είπα και πριν, είναι τραγικό να ακούς ψηφοφόρους και βουλευτές να παραδέχονται οτι πρώτο τους μέλημα είναι η εξυπηρέτηση προσωπικών επιθυμιών......
Ο βουλευτής δεν πρέπει να κρίνεται από την ικανότητα που έχει να μας κάνει τα χατήρια, αλλά από τη στάση του στα θέματα που συζητούνται στη βουλή.

:/:
Έτσι είναι. Έχεις απόλυτο δίκιο.
Είμαστε η χώρα του μέσου και των συμφερόντων εις βάρος της κοινωνικής αναγέννησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kαλα, ενταξει για τα νεα προσωπα...αλλα κι αυτο οταν γινεται , γινεται περισσοτερο για τα ματια του κοσμου. Ποιες νεες ιδεες και νεα οραματα. Αμα τρωνε ολοι και βολευονται, σιγα μην αφησουν μια μειονοτητα να τους χαλασει το παρτυ. Ενας κουκος δε φερνει την ανοιξη. Μυαλα πρεπει να αλλαξουμε ολοι γενικοτερα, μονο αυτο θα μας σωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είναι πολύ παλιό αυτό το φαινόμενο. Από την εποχή του Τρικούπη οι βουλευτές είχαν αναπτύξει πελατιακές σχέσεις με τους ψηφοφόρους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Νέα πρόσωπα?:hehe: Χάχαχα! Να 'στε καλά, γελάσαμε! Στο "ανέκδοτα και αστεία κειμενάκια" να μεταφερθούν αυτά τα μηνύματα!!!!
Εδώ κολλάει αυτό που είπε ο Πανούσης: "Κάποια στιγμή θα φύγει ο Ηλίας απ' τα τύμπανα, θα πάει στα πλήκτρα και ο Ορέστης απ' τα πλήκτρα θα πάει στα τύμπανα". Κουίζ: Βρείτε μου τις διαφορές από τις κυβερνήσεις μας..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:)Για μένα,πρωταγωνιστικό ρόλο θα έπρεπε να έχουν οι δεσμεύσεις & τα προγράμματα κάθε...χρώματος,για το αύριο της χώρας & του πολίτη.
Ξεκάθαρα δοσμένα & κατανοητά.
Όχι η δημαγωγία & η ψηφοθηρία,χωρίς συγκεκριμένα προγράμματα βελτίωσης των συνθηκών σ'αυτή τη χώρα.
Αλλά όταν έχεις συγκεκριμένους στόχους & δεσμεύσεις & προγράμματα,κάποιοι θα τα θυμούνται την εποχή των εκλογών...
Είμαι...ρομαντικός ???:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top