Γάμος από άθεους στην εκκλησία

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια γενικώς συμφωνώ μαζί σου. Εγώ ας πούμε δεν έχω φιλήσει ποτέ το χέρι παπά, όπως και δεν έχω φιλήσει ποτέ εικόνα (αυτό με τις εικόνες ευχαρίστως να το εξηγήσω σε άλλο τόπικ) και επίσης δεν κάνω τον σταυρό μου από την ηλικία των 14. Αν λοιπόν έρθουν έτσι τα πράγματα που παντρευτώ σε εκκλησία θα αισθάνομαι άθλια με το θέατρο που θα παίξω.
ΟΜΩΣ αν μου το ζητήσει ο άντρας μου ή οι γονείς μου και μου πουν ότι σημαίνει πολλά γι' αυτούς, καταλαβαίνεις ότι υπάρχει ένα δίλλημα. ΟΚ εγώ θα αισθάνομαι σαν θεατρίνα γ' κατηγορίας αλλά κάποιοι άλλοι θα χαρούν πολύ. Στις σχέσεις πρέπει να γίνονται και κάποιες υποχωρήσεις δυστυχώς.


Υποχώρηση ξέρω πολλύ καλά τι είναι αλλα ξέρω όμως τι είναι και το να σε υποχρεώνουν να κάνεις κάτι που δεν θές, π.χ. μετά πρέπει να πάρεις ευχή παπά αφου κοινονονίσεις, πρέπει να είσαι κάτω απο ένα ευαγγέλιο την ώρα που σ ε ψέλνει ο παπάς, είναι πολλά...

Οταν λοιπόν αγαπάς κάποιον σέβεσαι αυτό που ζητάει, εξάλλου είναι επιλογή του ζευγαριού όχι των γονειών, όσο σκληρό κιάν ακούγεται δεν έχουν παραδεχτεί οι γονείς σου ότι δεν θές κάποια σχέση.

Προσωπικά θα με πείραζε άν μου το ζητούσαν, θα ήταν σαν να τους ένδιαφέρει μόνο τι θα πεί ο κόσμος και όχι το πώς θα νοιώσω εγώ, ζούμε σε έναν κόσμο που πρέπει να πηγαίνουμε βάση της εκκλησίας, ζώ σε αυτό, μεγαλώνω με αυτό ε τουλάχιστον όμως την μέρα του γάμου μου θέλω να την κάνω όπως θέλω εγώ και όχι βάση των δικών μου, του κράτους, μιάς νοοτροποίας....

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ΟΚ εγώ θα αισθάνομαι σαν θεατρίνα γ' κατηγορίας ..
μη το λες..μπορείς να κερδίσεις και το όσκαρ:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
την μέρα του γάμου μου θέλω να την κάνω όπως θέλω εγώ..
τουλάχιστον τη γνώμη του άντρα σου πρέπει να την υπολογίσεις, οπότε δεν είναι και τόσο "κάνω ό,τι θέλω εγώ"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
τουλάχιστον τη γνώμη του άντρα σου πρέπει να την υπολογίσεις, οπότε δεν είναι και τόσο "κάνω ό,τι θέλω εγώ"..

Ανάλογα, όταν εκείνος ζεί νορμάλ σε ένα κόσμο που είναι μόνο για Χρηστιανούς τότε δίνεις και στον άλλο την μία και μοναδική μέρα να διαλέξει. Γιατί τότε να κάνει και ο άθεος ότι θέλουν οι άλλοι;:hmm:

Απο την στιγμή που επιλέγεις να είσαι με άθεο ξέρεις ότι κάποια πράγματα θα είναι διαφορετικά απο ότι ήθελες, όταν λοιπόν έχει κάποιος το μείον να είναι άθεος(δεν μηλάω ρατσιστικά ενωω στην κοινονία) τότε ο άνθρωπος που μας αγαπάει μπορεί να κάνει μία μικρή θυσία, εξάλου άν το δείς και απο άλλη μεριά, η άθεη γιατί κάνει την θυσία και δεν την κάνει ένας Χρηστιανός; δεν κατάλαβα εκείνος τι είναι καλύτερος απο τον άθεο; γιατί να παιξει θέατρο αφού μπορούν και οι δύο να είναι ευτυχισμένοι;:hmm:

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
άρα καταλήγουμε σε ένα "πόλεμο" του στυλ, "ποιος θα κάνει την υποχώρηση ανάμεσα στο ζευγάρι που είναι να παντρευτεί"..δεν είναι και ό,τι πιο ωραίο, δε συμφωνείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
άρα καταλήγουμε σε ένα "πόλεμο" του στυλ, "ποιος θα κάνει την υποχώρηση ανάμεσα στο ζευγάρι που είναι να παντρευτεί"..δεν είναι και ό,τι πιο ωραίο, δε συμφωνείς?

Δεν είπα κάτι τέτοιο, αλλα εδώ μηλήσαν κάποιοι για γονείς συγγενείς φίλους ενώ αυτό είναι ανάμεσα σε ένα ζευγάρι.

Οταν λοιπόν ένα ζευγάρι αποφασήσει να παντρευτεί ότι θα κάνει θα το κάνει ο ένας για τον άλλο, όχι του στυλ" η μαμά μου θα τρελαθεί άν το μάθει" ή "...και τι θα πούν οι φίλοι μας" το ζευγάρι όταν επιλέγει να παντρευτεί δεν θα καταπιέσει ο ένας τον άλλο, θα τους καταπιέσουν οι γύρο, οπώτε υποχρέωση του ζευγαριού είναι να μήνει δεμένο και να κάνει αυτό που θα κάνει και τους δύο ευτυχισμένους και όχι τον κόσμο και την κοινονία.

Προσωπικά δεν ήθελα άλλο γάμο εκτώς απο θρησκευτικό, είχα πεί ότι δεν ήθελα να παντρευτώ άνθρωπο αλλόθρησκο ή κάποιον που θα με πάρει απο την Ρόδο, όχι γιατί είμαι ρατσίστρια αλλα γιατί δεν θέλω αργότερα να υπάρχουν προβλήματα του στύλ, θέλω να βαφτήσω το παιδί και ο άλλος να μου λέει όχι δεν θα το κάνεις, έτσι ήταν επιλογή μου άν έμπλεκα με κάποιον άλλο εκτώς απο Χρηστιανό, άρα θα κάνω υποχορήσεις αφού θα δεχτώ κάποιον που είναι αλόθρησκος ή άθεος..

Κατάλαβες τι ενοώ; είναι περίπλοκη σχέση αλλα άν δεν είσαι διατεθημένος να υποχωρήσεις δεν τον κάνεις τον γάμο και καθόλου;)

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Από τη στιγμή που είσαι με κάποιον και ο γάμος είναι απλώς ένα χαρτί που απλώς εξασφαλίζει οικονομικά το έτερον ήμισυ ως προς τα περιουσιακά δικαιώματα έναντι του άλλου, τί σημασία έχει για τους άθεους ή αλλόθρησκους να κάνουν την τελετή στο δημαρχείο; Αν θέλουν "τζερτζελέ" αν κανονίσουν το βράδυ μία ωραιότατη δεξίωση με αγαπημένους, οικογένεια και φίλους, Αν θέλουν παράδοση, ας φέρουν και κλαρίνα και ας χορέψουν και τσάμικα ή εν πάσι περιπτώσι ας κάνουν όλα τα υπόλοιπα έθιμα, δε τους εμποδίζει κανείς.
Τώρα σε ότι αφορά το αν προσβάλλονται αυτοί που θεωρούνται πιστοί, θεωρώ ότι δικαίως προσβάλλονται, γιατί οι "μη-πιστεύοντες" στέκονται ενώπιον της εκκλησίας και "δεχονται" την συγκεκριμένη προσευχή/λειτουργία" δε ξέρω και τι είναι ακριβώς. Επομένως αφού στέκονται ενώπιον όλων και δέχονται κάτι που δεν έχει καμμία σημασία και νόημα γι' αυτούς, τότε, ίσως δικαίως κάπιοι από αυτούς που θέλουν να ονομάζονται πιστοί ή και κάποιοι από αυτούς που πραγματικά είναι να εξετάσουν το ενδεχόμενο της προσβολής.
Βέβαια, επειδή πλέον όλα γίνονται για το θεαθήναι, για να μη χαλάνε τα χατήρια των παππούδων ή των γιαγιάδων, ή για τον παραδοσιακό τζερτζελέ, από ότι φαίνεται, γίνεται κάτι, χωρίς καμμία ουσιαστική σημασία. Οπότε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top