Μπορεί να κλαίει ένας άντρας;

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ο αντρας δυσκολα κλαιει,τις περισσοτερες φορες απλα δακρυζει(νταξει υπαρχουν και ''κλαψιαρηδες'' :P ).Παντως μια φιλη μου οταν πηγε να χωρισει το αγορι της και αυτος την αγαπουσε τοσο πολυ που εκλαψε το θεωρησε ρομαντικο και προσπαθησε να τα βρουνε.Οπως και να το κανεις μια τετοια (σπανια)εκδηλωση συναισθηματος ''λεει'' πολλα περισσοτερα απο τα λογια.Απλα οι αντρες θα κλαψουν σε πολυ σημαντικες στιγμες της ζωης τους,ειτε λυπητερες ειτε χαρουμενες.Π.χ. οταν γεννηθει το πρωτο του παιδι,οταν πεθανει καποιος κολλητος(μακρυα απο μας) και τετοια.Η γυναικα θα κλαψει αμα χασει το κινητο της ή αμα την κερατωσει για 10η φορα ο ''γκομενος''(νταξει πλακα κανω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να κλαίει ένας άντρας. Απλά οι άνδρες κλαίνε σε πραγματικά δύσκολες καταστάσεις, σε αντίθεση με τις περισσότερες γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
οταν οι αντρες συγκινουνται εμεις λιωνουμε...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Από την ξενέρα λιώνετε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Γιατί να μη κλαίει ένας άντρας;Υπάρχει κάποιος βιολογικός παράγοντας που να καθιστά τον άντρα λιγότερο άντρα αν κλάψει;Το ταμπού αυτό έχει να κάνει με το πρότυπο του άντρα που έχουμε στο μυαλό μας.Είναι δηλαδή μια προκατάληψη.Από την άλλη,σκέφτομαι ότι σχετίζεται και με την εξελικτική διαδικασία.Τι εννοώ:
Ένας άντρας που κλαίει,σημαίνει ότι είναι λιγότερο σκληρός,άρα πιθανών ευάλωτος,άρα αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει το γιατί η εικόνα ενός άντρα να κλαίει δε μας κάθεται καλά.Δε ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο...λογικό φαίνεται.
Ότι και να ισχύει,εγώ δακρύζω συνήθως όταν αδικούμαι και δε μπορώ να κάνω κάτι εκείνη τη στιγμή για να ξεσπάσω,πχ έκρηξη θυμού,ή κάτι ανάλογο.Εκτός από περιπτώσεις που πλακώνομαι με τον αδερφό μου και τυχαίνει να δακρύζω από την ένταση της στιγμής και των συναισθημάτων.
Να πληγωθώερωτικά δεν έχει συμβεί,οπότε δε ξέρω πως θα αντιδράσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Από την ξενέρα λιώνετε; :P
οχι βρε...:P εγω προσωπικα αγαπω να βλεπω εναν ανδρα να συγκινειται..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλο συγκινείται,αλλο κλαιει

συγκινουμαι με καποια θεματα αλλα δεν μπορω να το εκφρασω,,λιγο βουρκωμα κλαμα οχι..

ενω καποιοι κλαινε αλλα δεν στενοχωριουνται

εκει πασχουμε ,,δεν μπορουμε να εκφραστουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
οχι βρε...:P εγω προσωπικα αγαπω να βλεπω εναν ανδρα να συγκινειται..;)

Για τι λόγους όμως; Επειδή έχασε ένα κοντινό του πρόσωπο ή επειδή είδε έναν ζητιάνο στον δρόμο και του "ράγισε" η καρδιά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Για τι λόγους όμως; Επειδή έχασε ένα κοντινό του πρόσωπο ή επειδή είδε έναν ζητιάνο στον δρόμο και του "ράγισε" η καρδιά; :hmm:
νομιζω οριοθετεις πολυ τον ορο συγκινηση...:)δεν ειναι λογικο να χαιρεσαι οταν καποιος χανει ενα κοντινο του προσωπο και φυσικα δεν το εννοω με αυτην την εννοια... ενας ανδρας μπορει να συγκινηθει με ενα βιβλιο μια ταινια μια κουβεντα που θα του πει η μανα του....σαφως κατι τετοιο οταν ειναι αληθινο δεν συμβαινει συχνα..και για αυτο λεω οτι ΟΤΑΝ συμβαινει "λιωνουμε"... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο καθενας συγκινειται με αλλα πραγματα,ειναι θεμα χαρακτηρα,,εγω δεν συγκινουμαι απο love stories πχ
αλλα παρα πολυ απο αυτο


ή αυτο


ενω οι γυναικες πχ κλαινε πολυ με ιστοριες αγαπης ανεκπληρωτες κλπ..εγω ουτε καν βουρκωνω..
ειναι θεμα εγκεφαλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Διαθέτουμε αδένες δακρύων, άρα μπορεί να κλαίει ένας άνδρας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Γιατί να μην κλαίνε οι άντρες?Λείπει το γονίδιο από το DNA τους μήπως?Φυσικά και θα κλάψω αλλά μόνος μου...Και όχι επειδή ντρέπομαι τι θα πει ο κόσμος.Απλά θεωρώ ότι είναι μια ιδιωτική στιγμή το κλάμα.Ξεσπάω καλύτερα ( όταν πρόκειται για οικογενειακό πρόβλημα,αρρώστια,Θάνατο)Ακόμα και σε ταινίες κλαίω και Ντοκιμαντέρ.(Χάτσικο και ο,τι έχει να κάνει με παιδιά και ζώα)Για αυτό και προτιμώ να τα βλέπω μόνος μου.Το μόνο που θυμάμαι να έχω κάνει μπροστά στη κολλητή μου ήταν να τρέμει η φωνή μου και να νιώσω τα μάτια μου υγρά...για ένα οικογενειακό θέμα που μοιράστηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαξέντιος

Νεοφερμένος

Ο Μαξέντιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Kι όμως κυρία μου, κι οι άντρες κλαίνε.

Το πε ο μεγάλος Στέλιος Καζαντζίδης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Και βέβαια κλαίνε!! Ακόμα και τα ζώα έχουν συναισθήματα και εκφράζουν τη λύπη ..οι άντρες γιατί όχι ?...Απλά δεν το δείχνουν για να μην τους κακολογήσουν...καθώς διαιωνίζεται η ηλίθια τακτική και θεωρία ότι οι άντρες δεν κλαίνε και άμα κλαίνε τότε δεν είναι άντρες και άλλα τέτοια κουραφέξαλα ... ΛΑΘΟΣ . Οι γονείς δεν θα πρέπει να διαπαιδαγωγούν τα παιδιά τους με τέτοια στερεότυπα! Θα εξελιχθούν σε ανασφαλή άτομα !Αν είναι να κλάψει , να κλάψει αν είναι να γελάσει να γελάσει ..αν είναι να θυμώσει να το κάνει και αυτό.Δεν είναι καθόλου υγιές να καταπιέζουμε αυτό που νιώθουμε!Θα το κρατάμε μέσα μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsios555

Νεοφερμένος

Ο kotsios555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
έχουμε και λέμε: 1) κλάμα από συγκίνηση
2) κλάμα από πόνο
3) κλάμα από χαρά
4) κλάμα από στεναχώρια
5) κλάμα επειδή σου μπήκε κάτι μέσα στο μάτι
6) κλάμα επειδή μόλις καθάρισες κρεμμύδι

Φίλε, νομίζω πρέπει να αλλάξεις τον τίτλο και να τον κάνεις σε: "Μπορεί να ΜΗΝ κλέει ένας άντρας;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κλάμα στους ανθρώπους εξυπηρετεί δύο σκοπούς, πρώτον ενυδατώνει τα μάτια και τα προστατεύει από σκόνες και σκουπίδια και δεύτερον απομακρύνει τοξικές ουσίες από τον οργανισμό που συσσωρεύονται κυρίως σε περιόδους έντονου στρες. Μέχρι την εφηβεία αγόρια και κορίτσια κλαίνε το ίδιο. Μετά την εφηβεία τα αγόρια παράγουν πολύ τεστοστερόνη και τα κορίτσια οιστρογόνα. Με την αύξηση των οιστρογόνων αυξάνετε στο γυναικείο σώμα η προλακτίνη, μια πρωτεΐνη υπεύθυνη για τα δάκρυα και το μητρικό γάλα. Οι άντρες κατά μέσο όρο ιδρώνουν περισσότερο από τις γυναίκες αποβάλλοντας με αυτό τον τρόπο τοξίνες αντί για τα δάκρυα.


Οι άντρες από τη φύση τους είναι πιο επιθετικοί οπότε σε πολλές περιπτώσεις που οι γυναίκες αντιδρούν κλαίγοντας πχ σε ένα καυγά οι άντρες θα αντιδράσουν με βία, ή σπάζοντας πράγματα. Επίσης άντρες και γυναίκες κλαίνε για διαφορετικούς λόγους. Η γυναίκα θα κλάψει βλέποντας ένα ρομαντικό έργο ή για θέματα ανεκπλήρωτου έρωτα κτλ, ενώ ο άντρας θα κλάψει πχ για προδοσία ή από τύψεις για κάτι. Σίγουρα έχει παίξει και ο κοινωνικός παράγοντας ρόλο, καθώς είναι αποδεκτό μία γυναίκα να κλαίει δημοσίως ενώ ένας άντρας όχι. Αυτό είναι εμφανές π.χ. στις κηδείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik_pap

Νεοφερμένος

Ο nik_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το κλάμα στους ανθρώπους εξυπηρετεί δύο σκοπούς, πρώτον ενυδατώνει τα μάτια και τα προστατεύει από σκόνες και σκουπίδια και δεύτερον απομακρύνει τοξικές ουσίες από τον οργανισμό που συσσωρεύονται κυρίως σε περιόδους έντονου στρες. Μέχρι την εφηβεία αγόρια και κορίτσια κλαίνε το ίδιο. Μετά την εφηβεία τα αγόρια παράγουν πολύ τεστοστερόνη και τα κορίτσια οιστρογόνα. Με την αύξηση των οιστρογόνων αυξάνετε στο γυναικείο σώμα η προλακτίνη, μια πρωτεΐνη υπεύθυνη για τα δάκρυα και το μητρικό γάλα. Οι άντρες κατά μέσο όρο ιδρώνουν περισσότερο από τις γυναίκες αποβάλλοντας με αυτό τον τρόπο τοξίνες αντί για τα δάκρυα.


Οι άντρες από τη φύση τους είναι πιο επιθετικοί οπότε σε πολλές περιπτώσεις που οι γυναίκες αντιδρούν κλαίγοντας πχ σε ένα καυγά οι άντρες θα αντιδράσουν με βία, ή σπάζοντας πράγματα. Επίσης άντρες και γυναίκες κλαίνε για διαφορετικούς λόγους. Η γυναίκα θα κλάψει βλέποντας ένα ρομαντικό έργο ή για θέματα ανεκπλήρωτου έρωτα κτλ, ενώ ο άντρας θα κλάψει πχ για προδοσία ή από τύψεις για κάτι. Σίγουρα έχει παίξει και ο κοινωνικός παράγοντας ρόλο, καθώς είναι αποδεκτό μία γυναίκα να κλαίει δημοσίως ενώ ένας άντρας όχι. Αυτό είναι εμφανές π.χ. στις κηδείες.

Συμφωνώ απόλυτα! με υπερκάλυψες με την ανάλυση σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Γιατί να μην μπορεί; Πέτρα είναι; Μωρέ και οι άντρες αισθάνονται και άμα λάχει κλαίνε κιόλας. Τα αντράκια θα κλαφτούν, οι άντρες όμως θα κλάψουν. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Φυσικα και κλαιει ενας αντρας..θα αναφερω τη πιο απλη περιπτωση,αν χασουμε ενα συγγενικο μας προσωπο δε θα κλαψουμε;ειναι αστειο να λεει καποιος οτι δε κλαιει επειδη ειναι αντρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο ανδρας θα κλαψει.για αλλο λογο απο τη γυναικα συνηθως .αλλα θα το κρυψει

γιατι ετσι ειναι η κοινωνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top