Tattoo: Σχέδια, ιδέες και ό,τι θα θέλαμε να ξέρουμε!

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
μα εγώ δεν είπα να σταματήσουν να το κάνουν. απλά το να κάνεις τατουάζ θεωρούνταν κάτι πρωτότυπο, τώρα πια όχι. και για να είμαστε ειλικρινής, είναι αρκετοί που το κάνουν απλά για να ταιριάξουν, όχι απαραίτητα επειδή το θέλουν. μια μόδα είναι απλά. και το σκουλαρίκι πάντα ήταν στη μόδα, ενώ τα ταττού όχι. απλά τώρα θυμηθήκατε όλοι ότι σας αρέσουν οι πεταλουδίτσες,τα πουλάκια και ό,τι άλλο κουλό και τα ζωγραφίζετε επάνω σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μα εγώ δεν είπα να σταματήσουν να το κάνουν. απλά το να κάνεις τατουάζ θεωρούνταν κάτι πρωτότυπο, τώρα πια όχι. και για να είμαστε ειλικρινής, είναι αρκετοί που το κάνουν απλά για να ταιριάξουν, όχι απαραίτητα επειδή το θέλουν. μια μόδα είναι απλά. και το σκουλαρίκι πάντα ήταν στη μόδα, ενώ τα ταττού όχι. απλά τώρα θυμηθήκατε όλοι ότι σας αρέσουν οι πεταλουδίτσες,τα πουλάκια και ό,τι άλλο κουλό και τα ζωγραφίζετε επάνω σας.

Ή το ότι χτυπάνε κάτι στα αραβικά ξέρω γω για να δείξουν ότι είναι ψαγμένοι και έτσι. :oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
μα εγώ δεν είπα να σταματήσουν να το κάνουν. απλά το να κάνεις τατουάζ θεωρούνταν κάτι πρωτότυπο, τώρα πια όχι. και για να είμαστε ειλικρινής, είναι αρκετοί που το κάνουν απλά για να ταιριάξουν, όχι απαραίτητα επειδή το θέλουν. μια μόδα είναι απλά. και το σκουλαρίκι πάντα ήταν στη μόδα, ενώ τα ταττού όχι. απλά τώρα θυμηθήκατε όλοι ότι σας αρέσουν οι πεταλουδίτσες,τα πουλάκια και ό,τι άλλο κουλό και τα ζωγραφίζετε επάνω σας.
Ντάξυ όπως κάποια στιγμή το τρύπημα στα αυτιά έγινε κάτι συνηθησμένο γιατί το κάνουν όλοι έτσι και το ταττοο. Απλά δεν κοιτάμε πλέον κάποιον σε φάση πως είσαι έτσι, είναι κάτι κλασικό. Επίσης πολλά πράγματα έκανε και κάνει ο κόσμος για να ταιριάξει αλλά είναι άλλο θέμα αυτό. :P

Εγώ για να πω την αλήθεια μια διπλή έλικα του DNA θα θελα να κάνω σε κάποια φάση. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα σκουλαρίκια τα φορούσαν ήδη από τα προϊστορικά χρόνια! Είναι απλά γυναικείο κόσμημα, όπως τα δαχτυλίδια, τα κολιέ κτλ. Δεν το κάνεις για να πεις σε κάποιον: ΚΟΙΤΑ! ΤΡΥΠΗΣΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ! :P Ενώ όσοι χτυπάνε τατού, προσπαθούν να φοράνε ρούχα που να τα αναδεικνύουν! :hehe:

ΥΓ. Οι περισσότεροι τουλάχιστον! Δεν αναφέρομαι σε ΟΛΟΥΣ. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δηλαδή αν το τρύπημα των αυτιών ήταν κάτι καινούργιο αυτήν την στάση θα είχες; :worry: Επίσης τα ταττοο (βασικά σημάδεμα του δέρματος) χρησιμοποιούνταν κάτι αιώνες πριν επίσης. Οπότε ας μη προσπαθούμε να κάνουμε κόντρες ποιο είναι πιο παλιό. Η μόνη διαφορά είναι στο ότι το σκουλαρίκι είναι κάτι κοινώς αποδεκτό πλέον ενώ τα ταττοο όχι τόσο. Και εν τέλει που είναι το πρόβλημα; Αν κάποιος θέλει να κάνει τατουάζ και να το δείχνει με γεια του με χαρά του. Ο καθένας το σώμα του το χρησιμοποιεί όπως του αρέσει. Και τέλος το τι μαλακίες κάνει ο κόσμος για να αναδείξει τον εαυτό του δεν έχουν τελειωμό δεν είναι μόνο τα τατουάζ. Έτσι για να το επισημάνουμε και αυτό λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δηλαδή αν το τρύπημα των αυτιών ήταν κάτι καινούργιο αυτήν την στάση θα είχες; :worry: Επίσης τα ταττοο (βασικά σημάδεμα του δέρματος) χρησιμοποιούνταν κάτι αιώνες πριν επίσης. Οπότε ας μη προσπαθούμε να κάνουμε κόντρες ποιο είναι πιο παλιό. Η μόνη διαφορά είναι στο ότι το σκουλαρίκι είναι κάτι κοινώς αποδεκτό πλέον ενώ τα ταττοο όχι τόσο. Και εν τέλει που είναι το πρόβλημα; Αν κάποιος θέλει να κάνει τατουάζ και να το δείχνει με γεια του με χαρά του. Ο καθένας το σώμα του το χρησιμοποιεί όπως του αρέσει. Και τέλος το τι μαλακίες κάνει ο κόσμος για να αναδείξει τον εαυτό του δεν έχουν τελειωμό δεν είναι μόνο τα τατουάζ. Έτσι για να το επισημάνουμε και αυτό λίγο.

Απλά το σκουλαρίκι στο αυτί θεωρείται κόσμημα σαν το βραχιολι, το δαχτυλίδι και το κολιε. Και δεν είναι κάτι μόνιμο που ή δεν φεύγει καθόλου ή μετά από πολύ πόνο έχει ξεθωριάσει λίγο.

Τατου θα έκανα μόνο κάτι μικρό που συμβολίζει για μενα κάτι και σε σημείο που να μην φαίνεται συνέχεια. Τα μεγάλα όσο ωραίο σχέδιο και να ναι είναι αντιαισθητικά και στον αντρα και στη γυναίκα. Και αυτοί που κάνουν καρδούλες, ονειροπαγίδες και λοιπά χιλιοφορεμένα απλά το κάνουν για τη μόδα.. Νομίζω αυτούς σχολιαζουμε εδώ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Έτσι για την ιστορία, η δερματοστιξία υπάρχει εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια. Αρχαίοι λαοί συνήθιζαν να δημιουργούν σχέδια στο δέρμα τους χρησιμοποιόντας χέννα ή οτιδήποτε άλλο μπορούσε να χρωματίσει το δέρμα. συνήθως ήταν σύμβολα κοινωνικής θέσης και θρησκευτικών τελετουργιών, ενώ αργότερα γίνονταν και για αισθητικούς λόγους. πλέον στις σύγχρονες κοινωνίες οι λόγοι δερματοστιξίας έχουν περιοριστεί στο τελευταίο.

λοιπόν..νομίζω πως καθένας βλέπει τα πράγματα όπως νομίζει. ή σ'αρέσει ή δεν σ'αρέσει, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. εγώ θεωρώ πως είναι τέχνη που την κουβαλάς πάνω στο σώμα σου. just sayin
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω πρόβλημα με το αν είναι μέηνστρημ το τατουάζ ή όχι.
Κόλλημα έχω με κάτι ΑΝΟΥΣΙΑ τατουάζ τύπου "Jesse Forever" και "Πανάθα σ'αγαπώ" και "Γιάννης και Κώστας LFE". :P

Ποιος ο λόγος να κάνεις τέτοιο τατουάζ ας πούμε ενώ μπορείς να κάνεις ένα όμορφο και χαριτωμένο στη θέση του; :P
Εγώ αυτό θεωρώ κακογουστιά, όχι τα πολλά τατουάζ ή το να έχουν όλοι απο πέντε-δέκα πάνω τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή αν το τρύπημα των αυτιών ήταν κάτι καινούργιο αυτήν την στάση θα είχες; :worry: Επίσης τα ταττοο (βασικά σημάδεμα του δέρματος) χρησιμοποιούνταν κάτι αιώνες πριν επίσης. Οπότε ας μη προσπαθούμε να κάνουμε κόντρες ποιο είναι πιο παλιό. Η μόνη διαφορά είναι στο ότι το σκουλαρίκι είναι κάτι κοινώς αποδεκτό πλέον ενώ τα ταττοο όχι τόσο. Και εν τέλει που είναι το πρόβλημα; Αν κάποιος θέλει να κάνει τατουάζ και να το δείχνει με γεια του με χαρά του. Ο καθένας το σώμα του το χρησιμοποιεί όπως του αρέσει. Και τέλος το τι μαλακίες κάνει ο κόσμος για να αναδείξει τον εαυτό του δεν έχουν τελειωμό δεν είναι μόνο τα τατουάζ. Έτσι για να το επισημάνουμε και αυτό λίγο.

Προφανώς τα κεφαλαία γράμματα στο προηγούμενο μήνυμα τα έβαλα προς χάριν αστεϊσμού αλλά δεν το κατάλαβες (μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα εμφανές, ποιος ξέρει; :hmm:).

ΟΧΙ, δε θα είχα αυτή την στάση που κατάλαβες γιατί δεν είμαι κομπλεξική και πιστεύω - όπως και εσύ - ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στο σώμα του και όλα τα σχετικά. Ωστόσο, εμένα με ενοχλεί αφάνταστα η επιδειξιομανία για το ο,τιδήποτε. Θες να κάνεις κάτι; Οκ, κάντο, αλλά μη μου το φωνάζεις κιόλας γιατί πολύ απλά δεν ενδιαφέρομαι. Είναι σημάδι απελπισίας το να προσπαθεί κάποιος να κερδίσει την προσοχή των γύρω του με τέτοιο τρόπο. Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Και δεν προσπάθησα να κάνω αγώνα για το αν τα τατού ή τα σκουλαρίκια είναι πιο παλιά αλλά αναφέρθηκα στα σκουλαρίκια για να δείξω έτσι ότι είναι καθαρά θέμα καλλωπισμού και τίποτα παραπάνω (τα νορμάλ πράγματα πάντα). Τα τατού που επίσης ξεκίνησαν χιλιάδες χρόνια πριν ήταν συμβολικά, δηλαδή σήμαινε όντως κάτι για τους ανθρώπους (θρησκεία/κοινωνική τάξη κτλ) και όχι όπως σήμερα που 1 στους 10 θα είναι αυτής της ιδεολογίας (οκ μπορεί η αναλογία να είναι τραβηγμένη αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω :P). Τώρα αν στη συνέχεια εξελίχθηκαν και αυτά σε σημάδια καλλωπισμού ανά τον κόσμο δεν το γνωρίζω... Μόνο κάποιες φυλές της Ινδίας νομίζω τα χρησιμοποιούσαν έτσι... Τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δηλαδή ρε Ναταλία αν κάποιος κάνει tattoo στο χέρι, το καλοκαίρι να μην φοράει κοντομάνικα;

Ένα απο τα tattoo που κέρδισε βραβείο στο Athens Convention:

Λίγο υπερβολικό για τα γούστα μου, αλλα απο άποψη τέχνης τα σπάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή ρε Ναταλία αν κάποιος κάνει tattoo στο χέρι, το καλοκαίρι να μην φοράει κοντομάνικα;

Ένα απο τα tattoo που κέρδισε βραβείο στο Athens Convention:

Λίγο υπερβολικό για τα γούστα μου, αλλα απο άποψη τέχνης τα σπάει.

Ρε παιδιά ελληνικά γράφω. Είπα ότι δε με ενοχλούν τα τατού γιατί ο καθένας κάτι ΟΟΟ, ΤΙ γουστάρει με το σώμα του, αλλά η επιδειξιομανία. Αν κάποιος έχει ένα τατού στο στέρνο ξέρω γω ή λίγο πιο κάτω και εχει αφήσει το πουκάμισο ξεκούμπωτο έως ότου να φαίνεται το τατού είναι επιδειξιομανία και δε μου αρέσει όλο αυτό. Αυτό είπα. Οσοι προσπαθούν να πουλήσουν μούρη κάνουν ΜΠΑΜ. Δε χρειάζεται περαιτέρω διευκρίνιση το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται αυτό μόνο με τα tattoo. Γίνεται και με πολλούς άλλους τρόπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται αυτό μόνο με τα tattoo. Γίνεται και με πολλούς άλλους τρόπους.

Χαίρω πολύ. :P Πρώτον, το θέμα είναι για τα τατού και δεύτερον (και σημαντικότερο), αναφέρθηκα γενικά στην επιδειξιομανία, ότι μου την σπάει κτλ (δεν είπα "οι επιδειξιομανείς "τατουιστές" :P). Υπάρχει λέξη γι' αυτούς που κάνουν τα τατού; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι λες πως η πλειοψηφία αυτών που έχουν tattoo το επιδεικνύουν. Και εγώ θεωρώ πως δεν ισχύει αυτό.

Για αυτούς που κανουν τα tattoo ή για αυτούς που έχουν τα tattoo; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι λες πως η πλειοψηφία αυτών που έχουν tattoo το επιδεικνύουν. Και εγώ θεωρώ πως δεν ισχύει αυτό.

Για αυτούς που κανουν τα tattoo ή για αυτούς που έχουν τα tattoo; :P

Eγώ πάλι πιστευώ πως ισχύει.


Ναι, λάθος διατύπωση αυτήν την φορά... Βασικά όχι τόσο λανθασμένη αφού λέμε "κάνω τατού". :P Εννοούσα αυτοί που έχουν τατού (όχι αυτός που κάνει τατού σε κάποιον άλλον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το βλέπεις έτσι γτ αυτοί που το επιδεικνύουν φαίνονται, αλλά υπάρχουν παρα πολλοί που έχουν και δεν το δείχνουν.

Δεν νομίζω πως υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το βλέπεις έτσι γτ αυτοί που το επιδεικνύουν φαίνονται, αλλά υπάρχουν παρα πολλοί που έχουν και δεν το δείχνουν.

Δεν νομίζω πως υπάρχει.

Ναι, σίγουρα. Η πλειοψηφία κάνει τατού γιατί όντως βλέπουν συμβολικά το όλο θέμα. Τέλος πάντων, ο καθένας με την άποψή του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι η Ναταλία έχει ένα δίκιο. Ίσα-ίσα που είναι αδιάφορο αν κάποιος θέλει να γεμίσει το σώμα του. Αυτό μας έλειπε, να κρίνουμε. Το πρόβλημα έχει να κάνει με την επιδειξιομανία και τη λογική της μάζας: κάνει ένας, αμέσως κάνουν όλοι για να γίνουν καλύτεροι από αυτόν. Αυτή η νοοτροπία ισχύει σε πολλούς τομείς στην Ελλάδα όσο και αν αρκετοί θα μου την πείτε. Παραδεχτείτε το όμως, ότι η προσωπική επιθυμία υποθάλπεται της μαζικής επιβολής-πλύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Νομίζω ότι η Ναταλία έχει ένα δίκιο. Ίσα-ίσα που είναι αδιάφορο αν κάποιος θέλει να γεμίσει το σώμα του. Αυτό μας έλειπε, να κρίνουμε. Το πρόβλημα έχει να κάνει με την επιδειξιομανία και τη λογική της μάζας: κάνει ένας, αμέσως κάνουν όλοι για να γίνουν καλύτεροι από αυτόν. Αυτή η νοοτροπία ισχύει σε πολλούς τομείς στην Ελλάδα όσο και αν αρκετοί θα μου την πείτε. Παραδεχτείτε το όμως, ότι η προσωπική επιθυμία υποθάλπεται της μαζικής επιβολής-πλύσης.


Aποκλείεται όμως κάποιος να το βρίσκει ωραία ιδέα για να το κάνει;Σύμφωνοι το είδε από κάπου κλπ αλλά του άρεσε.Δηλαδή μέχρι ένα σημείο όλοι ψωνίζουμε πάνω κάτω από τα ίδια μαγαζιά,δεχόμαστε παρόμοια ερεθίσματα άρα είναι λογικό να επηρεαζόμαστε από αυτά.Και το οτι το κάνουν όλοι δε νομίζω οτι σημαίνει απαραίτητα ότι έίναι για μαγκιά ή θα περάσει.Όταν κάτι μπαίνει δυναμικά στη ζωή μας,ίσως συμβαίνει γιατί το θέλουμε και το γουστάρουμε ο καθένας για τους λόγους του.

Σημείωση:έχω 0 tattoo στο σώμα μου (προς το παρόν!):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι υπάρχουν 2 είδη ατόμων που κάνουν τατουάζ. Τα άτομα που το κάνουν για συμβολικούς λόγους και τα άτομα που το κάνουν μόνο και μόνο επειδή τους αρέσει και θέλουν να το δείχνουν.

Κανείς εύκολα μπορεί να ισχυριστεί, ότι τα άτομα που το κάνουν για συμβολικούς λόγους( και δεν το δείχνουν με κάθε ευκαιρία), δεν επηρεάζονται από μόδες, άρα ας πούμε ότι ο αριθμός των ατόμων δεν δέχεται ριζικές μεταβολές στο πέρασμα του χρόνου.

Όμως τα τελευταία χρόνια, όλοι μας βλέπουμε όλο και πιο πολλούς να έχουν τατουάζ και να τα δείχνουν όποτε μπορούν. Εδώ μιλάμε για ριζικές μεταβολές.

Οπότε έχουμε 2 καμπύλες, οι κλίσεις των οποίων διαφέρουν. Τώρα αν στο σύνολο των ατόμων που έχουν τατουάζ, οι περισσότεροι το έχουν κάνει για συμβολικούς λόγους δεν ξέρω... Ωστόσο έτσι πως πάνε τα γεγονότα, είναι θέμα χρόνου να υπερισχύσουν τα άτομα που το κάνουν απλά για την εμφάνιση. Αυτά για εκείνη την κόντρα πιο πάνω...

Όσον αφορά την άποψή μου στο θέμα, εγώ θεωρώ ότι είναι οκ είτε το κάνει κάποιος για λόγους συμβολικούς, είτε για λόγους εμφάνισης. Το υπερβολικό είναι αντιαισθητικό στα μάτια μου, αλλά λίγο χρώμα στο δέρμα μιας κοπέλας μού φαίνεται σέξυ. Από πού να πηγάζει άραγε αυτό, χμμ, anyway...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top