Πώς "φασώνουμε";

katherine10

Νεοφερμένος

Η katherine10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειμαστε ιδια υλικια και του το εχω πει πως δεν εχω φιλιθει αλλα ανχωνομαι πολυ:redface::redface::redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Η αμήχανη στιγμή που συνειδητοποιείς ότι τα 12χρονα έχουν σχέση και'συ όχι :P
Apart from that, γιατί ρε γαμωτο βιάζεστε να μεγαλώσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Στην ηλικία τους, τότε, έπαιζα με κούκλες ακόμα...


Θλω μια συμβουλη γιατι με το αγορι μου πολυ συντομα θα φασοθουμε και θα ειναι η πρωτη μου φορα και φοβαμαι μην κανω κανενα λαθος και νιοσω αμηχανα και τα κανω ολα μπαχαλο και μην τον κανω να νιοσει αμηχανα η μηπος δεν του αρεσει
Τι θα πει να κάνεις λάθος? Το αγόρι σου είναι στην ηλικία σου, δεν είναι ένας πολύπειρος με τις γυναίκες ώριμος άντρας, ώστε να νιώσεις άβολα μπροστά του και "να τα κάνεις όλα μπάχαλο" όπως λες. Κι εκείνος, όσο να το πεις, μια αμηχανία θα την έχει (κι ας μη το δείχνει).
Η συμβουλή μου είναι αφεθείτε (εφ'όσον νιώθετε οτι έφτασε η ώρα κι είστε ασυγκράτητοι) να έρθουν όλα φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
φοβαμαι μην κανω κανενα λαθος
Να κάνεις λάθος στο φάσωμα δύσκολα.
Στα ορθογραφικά πάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Να κάνεις λάθος στο φάσωμα δύσκολα.
Στα ορθογραφικά πάλι...
θα σου μάθω να φασώνεις και θα νιόσεις υπέροχα.

καταρχάς δημιουργείς τη κατάλληλη ατμόσφαιρα για να νιόθετε άνετα εσύ και ο παρτενέρ.
πλησιάζετε κοντά...
νιόθετε ο ένας τα χείλη του άλλου και...

ΣΛΛΡΠΠΠΠΠΠΜΠΡΡΡΛΛΛΛΠ

:inlove::tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολο θα σου βγει εκεινη την ωρα μονο του το φιλι(φανταζομαι φασωμα το φιλι εννοεις διοτι στο κανονικο φασωμα πεφτει και χουφτωμα αλλα σε κοβω λιγο μικρη για να εχεις πεταξει βυζι κ κωλο ωστε να πιασει και ο αλλος :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολο θα σου βγει εκεινη την ωρα μονο του το φιλι(φανταζομαι φασωμα το φιλι εννοεις διοτι στο κανονικο φασωμα πεφτει και χουφτωμα αλλα σε κοβω λιγο μικρη για να εχεις πεταξει βυζι κ κωλο ωστε να πιασει και ο αλλος :redface:)

Θα προσπαθήσει να πιάσει ότι μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καθιστε και διαβαστε για το διαγωνισμα Γλωσσα γιατι θα πατωσετε κι αφηστε τους ερωτες. Δεν ειναι για τα 12 σας. Ουτε καν εχετε αναπτυξει πληρως τα δευτερογενη χαρακτηριστικα του φυλου

θα σου μάθω να φασώνεις και θα νιόσεις υπέροχα.

καταρχάς δημιουργείς τη κατάλληλη ατμόσφαιρα για να νιόθετε άνετα εσύ και ο παρτενέρ.
πλησιάζετε κοντά...
νιόθετε ο ένας τα χείλη του άλλου και...

ΣΛΛΡΠΠΠΠΠΠΜΠΡΡΡΛΛΛΛΠ

:inlove::tongue:

Το κανεις να μοιαζει αηδιαστικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Χαίρομαι που υπάρχουν τέτοια τοπικς είναι ευκαιρία να πω ΝΑ ΜΗ ΒΑΖΕΤΕ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ, μαθετε να φιλάτε ωραία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Χαίρομαι που υπάρχουν τέτοια τοπικς είναι ευκαιρία να πω ΝΑ ΜΗ ΒΑΖΕΤΕ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ, μαθετε να φιλάτε ωραία. :P

καλο θα ταν να διαβαζει και λιγο στην ηλικια που ειναι
οπως λεει κ ενα τραγουδι του λεξ "δεν άκουγα όταν μου ελεγαν τράβα να μάθεις γράμματα με φάγανε οι αλητοπαρέες και τα τρεχάματα"
για το αλλο ειναι ολη η ζωη μπροστα της και δε το λεω ως οπιστοδρομικη παντως εγω σαυτην την ηλικια δε σκεφτομουν καν αυτα στη 1η λυκειου αρχισαν να με ενδιαφερουν...
οσο για το αν φιλας ωραια θεωρω αυτο δε μαθενετε η το χεις η δε το χεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
καλο θα ταν να διαβαζει και λιγο στην ηλικια που ειναι
οπως λεει κ ενα τραγουδι του λεξ "δεν άκουγα όταν μου ελεγαν τράβα να μάθεις γράμματα με φάγανε οι αλητοπαρέες και τα τρεχάματα"
για το αλλο ειναι ολη η ζωη μπροστα της και δε το λεω ως οπιστοδρομικη παντως εγω σαυτην την ηλικια δε σκεφτομουν καν αυτα στη 1η λυκειου αρχισαν να με ενδιαφερουν...
οσο για το αν φιλας ωραια θεωρω αυτο δε μαθενετε η το χεις η δε το χεις
Νομίζω δεν έχει να κάνει με το αν το έχεις ή όχι, αλλά με το αν σου βγαίνει με το τάδε άτομο ή όχι. Αν σου (σας για την ακρίβεια) βγαίνει, θα είναι και ωραίο.

Όπως και να 'χει, ναι, έλεος. Κι εγώ με τις κούκλες έπαιζα τότε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έλα παιδιά εντάξει, καραμέλα έγινε ότι παίζαμε με κούκλες και αυτοκινητάκια μέχρι τα μέσα του γυμνασίου ξέρω γω, και όντως το κάναμε και μπράβο μας που σε αυτή την ηλικία ήμασταν τόσο αθώα. Τώρα τι να κάνουμε, από 8-9 χρονών έχουν smartphone και τα περισσότερα μέχρι να μπουν Λύκειο όχι φάσωμα, σεξ έχουν κάνει. Καλό, κακό, έτσι είναι αυτές οι γενιές τώρα, δεν έχει νόημα να κράζουμε που εμείς το κάναμε διαφορετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Έλα παιδιά εντάξει, καραμέλα έγινε ότι παίζαμε με κούκλες και αυτοκινητάκια μέχρι τα μέσα του γυμνασίου ξέρω γω, και όντως το κάναμε και μπράβο μας που σε αυτή την ηλικία ήμασταν τόσο αθώα. Τώρα τι να κάνουμε, από 8-9 χρονών έχουν smartphone και τα περισσότερα μέχρι να μπουν Λύκειο όχι φάσωμα, σεξ έχουν κάνει. Καλό, κακό, έτσι είναι αυτές οι γενιές τώρα, δεν έχει νόημα να κράζουμε που εμείς το κάναμε διαφορετικά...
ε ωραια και τι να πουμε μπραβο δε κατακρινω να εχει φλερτ η κοπελα αν ειναι δυνατον αλλα ολα στην ωρα τους
ετσι οπως το παμε καθε γενια θα κανει ολο κ πιο νωρις σεξ δηλαδη σε λιγα χρονια θα φτασουμε σε σημειο με το που θα γεννιομαστε να αρχιζουμε τη σεξουαλικη ζωη...κ αν μη τι αλλο δε κατακρινω την απολαυση η την ευχαριστηση απλα ποσο ενημερωμενος για προφυλαξη κ αρρωστις μπορει να εισαι σε αυτες τις ηλικιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Έλα παιδιά εντάξει, καραμέλα έγινε ότι παίζαμε με κούκλες και αυτοκινητάκια μέχρι τα μέσα του γυμνασίου ξέρω γω, και όντως το κάναμε και μπράβο μας που σε αυτή την ηλικία ήμασταν τόσο αθώα. Τώρα τι να κάνουμε, από 8-9 χρονών έχουν smartphone και τα περισσότερα μέχρι να μπουν Λύκειο όχι φάσωμα, σεξ έχουν κάνει. Καλό, κακό, έτσι είναι αυτές οι γενιές τώρα, δεν έχει νόημα να κράζουμε που εμείς το κάναμε διαφορετικά...
Μα ισα ισα επειδη πλεον οι νεοι αργουν να ωριμασουν ως προς τις υποχρεωσεις σε σχεση με παλαιοτερες γενιες θα επρεπε λογικα να τα καθυστερουν αυτα οσο μπορουν και να παραμενουν αυτο που ειναι παιδια..Καλως η κακως πολλες φορες βλεπουμε που καταληγουν οι ερωτοτροπιες σ αυτη την ηλικια ειτε στην καλυτερη σε ψυχολογικα και ενδεχομενη μειωμενη αποδοση στο σχολειο λογω ερωτικης απογοητευσης ειτε σε εκτρωσεις η προωρη τεκνοποιηση..
Ρε παιδια ακουστε και κανενα μεγαλυτερο δεν σας τα λεμε αυτα γιατι ειμαστε κλειστομυαλοι αλλα για δικο σας καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
'Αλλες εποχές άλλα ήθη. Το γεγονός οτι στην ηλικία τους πολλές από εμάς παίζαμε με κούκλες ήταν απλώς μια διαπίστωση κι όχι ντε και καλά οτι
κράζουμε τη σημερινή γενιά που βιάζεται να μεγαλώσει. Χώρια που οι νουθεσίες στιλ "κάτσε καλύτερα να ασχοληθείς με τα μαθήματά σου", δεν νομίζω να φέρουν κάποιο αποτέλεσμα, πόσο μάλλον όταν η έκρηξη των ορμονών δεν αφήνει πολλά περιθώρια γι αυτό.
Κι επειδή το ένα φέρνει το άλλο (και προκειμένου να μην υπάρξουν δυσάρεστες "εκπλήξεις"), πρωτίστως καλό θα ήταν να γίνει και μια ενημέρωση από γυναικολόγο σχετικά με την αντισύλληψη και τη μετάδοση αφροδισιακών νοσημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
είναι λίγο ειρωνία να λέμε πάντως πως οι νέοι βιάζονται να μεγαλώσουν όταν παραδεχόμαστε λίγο πιο κάτω πως οι ορμόνες φτάνουν κόκκινο ήδη απ' τα 14 just saying
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Έλα παιδιά εντάξει, καραμέλα έγινε ότι παίζαμε με κούκλες και αυτοκινητάκια μέχρι τα μέσα του γυμνασίου ξέρω γω, και όντως το κάναμε και μπράβο μας που σε αυτή την ηλικία ήμασταν τόσο αθώα. Τώρα τι να κάνουμε, από 8-9 χρονών έχουν smartphone και τα περισσότερα μέχρι να μπουν Λύκειο όχι φάσωμα, σεξ έχουν κάνει. Καλό, κακό, έτσι είναι αυτές οι γενιές τώρα, δεν έχει νόημα να κράζουμε που εμείς το κάναμε διαφορετικά...
Δεν παρακολουθώ καθόλου τι γίνεται σ' αυτές τις ηλικίες και πώς έχουν εξελιχθεί οι νέες γενιές. Αλλά και πάλι, ακόμη κι όταν ήμουν εγώ 12-15 ή και ακόμη και όταν έγινα 18, πολλά λέγονταν και λίγα ίσχυαν. Ακόμη και τότε ακούγονταν απόψεις από τότε 25+ "οι σημερινοί νέοι έχουν ξεφύγει, είναι όλα μικρομέγαλα που το παίζουν γυναίκες." και "περνάμε κρίση ηθών". Παρ'όλα αυτά, εγώ μόνο κάτι τέτοιο δεν έβλεπα. Υπήρχαν κι αυτά, σίγουρα, αλλά η πλειοψηφία δεν ήταν έτσι. Νομίζω περισσότερο είναι μία τάση της προηγούμενης γενιάς να μιλάει μ' αυτόν τον τρόπο για την επόμενη. Δε ξέρω γιατί συμβαίνει, αλλά συμβαίνει. Κάτι τέτοιο, νομίζω, ισχύει και τώρα.

είναι λίγο ειρωνία να λέμε πάντως πως οι νέοι βιάζονται να μεγαλώσουν όταν παραδεχόμαστε λίγο πιο κάτω πως οι ορμόνες φτάνουν κόκκινο ήδη απ' τα 14 just saying
Και πάλι, το θέμα για εμένα είναι η υπεργενίκευση "οι νέοι βιάζονται να μεγαλώσουν". Ναι, κάποιοι βιάζονται, πράγματι. Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο 12 και το 14, νομίζω. Έχουν πολλά μεσολαβήσει και αλλάξει ανάμεσα σ' αυτά τα χρόνια. :-) Βιολογική αλλαγή σημαίνει και ψυχολογική αλλαγή, εξάλλου.

Όπως και να 'χει το καλύτερο θα ήταν να μη μιλάμε με υποθέσεις. Υπάρχουν έρευνες που να δείχνουν την εξέλιξη και την πορεία των νέων που άρχισαν να έχουν σεξουαλικές επαφές από τα 12 ή τα 13 και τι ισχύει για αυτούς που άρχισαν στα 15 και για αυτούς μετά τα 20; Επηρεάζει με κάποιον τρόπο η ηλικία ή όχι; Πόσοι είναι σε κάθε κατηγορία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
είναι λίγο ειρωνία να λέμε πάντως πως οι νέοι βιάζονται να μεγαλώσουν όταν παραδεχόμαστε λίγο πιο κάτω πως οι ορμόνες φτάνουν κόκκινο ήδη απ' τα 14 just saying

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Υπάρχει και η διαφορά μεταξύ της σωματικής και της ψυχολογικής ωριμότητας. Π.χ. ένα κορίτσι με το που θα έχει περίοδο, σωματικά είναι σε θέση να τεκνοποιήσει. Είναι όμως έτοιμη ψυχολογικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι είναι. Όπως ήταν σε πολλές ανεπτυγμένες κοινωνίες 1000 χρόνια πριν. Όπως ήταν σε πολλά ελληνικά χωριά 50 χρόνια πριν. Κι όπως είναι και μεταξύ πολλών κοινοτήτων ακόμη σήμερα όπως οι ρομά.

Η βιολογία του ανθρώπου δεν αλλάζει από εποχή σε εποχή ή από κοινωνία σε κοινωνία. Άλλα πράγματα αλλάζουν. Οι αντιλήψεις. Τα πρότυπα. Οι κοινωνικοί ρόλοι. Σε μια κοινωνία όπου η κοινωνική θέση της γυναίκας είναι εξασφαλισμένη από τα 14, είτε αυτό λέγεται πρόνοια είτε νταβαντιλίκι κάποιου γαμπρού-αγοραστή, μια χαρά μπορεί ένα κορίτσι να αρχίσει να γεννοβολά σαν τη κουνέλα με του που αρχίσει να έχει περίοδο. Επίσης αντίστοιχα σε μια κοινωνία όπου ο ρόλος της γυναίκας δεν ξεφεύγει από εκείνον της μητέρας, αναμενόμενο είναι πως το εξωγαμιαίο σεξ που γίνεται μόνο για ευχαρίστηση να θεωρειται απαγορευμένο.

Αντίστροφα, όταν γυρίζεις σε υγιείς κοινωνίες του σήμερα όπου η γυναίκα όπως και ο άντρας θεωρείται κύριος του εαυτού του ο οποίος καλείται να μορφωθεί, να εξειδικευτεί και να εξασφαλίσει ένα δικό του μέλλον, η οικογένεια σε μικρή ηλικία καθίσταται αδύνατη καθώς υπάρχουν άλλες προτεραιότητες ( σχολείο/σπουδές, εργασία ). Επίσης με παρόμοια λογική όταν αναγνωρίζεις το δικαίωμα κάποιου να αποφασιζει εκείνος το τι θα κάνει και πώς θα αντιμετωπίζεται τοτε αυτόματα αναγνωρίζεις και τη δυνατότητά του να πηδιέται με όποιον θέλει, όσο συχνά θέλει και σε όποια ηλικία θέλει γιατί το σεξ τότε δεν είναι τίποτε άλλο από μερικά ευχάριστα λεπτά ( ή ώρες λολ ) της ζωής του.

Δεν είναι λοιπόν τα παιδιά που βιάζονται να μεγαλώσουν. Είναι η κοινωνία που τα αφήνει να υιοθετούν συνήθειες που τους αρέσουν και που τυχαίνει να υιοθετούν και οι μεγαλύτεροι, όπως το ποτό . Ή όπως τα games, τα οποία ενώ πριν 30 χρόνια ήταν αποκλειστικά ασχολία των παιδιών, σήμερα βλέπουμε 30ριδες με το playstation. Αλλά δε βλέπω σε αυτο κανέναν να βγαίνει σε παρόμοιο ύφος και να λέει πως οι σημερινοί ενήλικες παλιμπαιδιζουν.

Γενικά οι άνθρωποι τείνουν να θεωρούν το φυσιολογικό ( ή το αθώο στα μάτια τους άσχετα αν είναι τελείως άσχετη σαν έννοια ), αυτο που εκείνοι έκαναν. Θεωρούν ας πούμε πονηρό το να κάνεις σεξ επειδή σε τρώει το πουλάκι σου αλλά αθώο το να μη το κάνεις και να περιοριστείς στα ζουζουνίσματα γιατί τα άλλα είναι για τις αληταρίες και τις πουτάνες του σχολείου ( όπως είπε η μαμάκα ). Θεωρούν "πονηρό" το να μαθαίνει ένα παιδί σήμερα να χειρίζεται εργαλεία όπως ένα smartphone αλλά αθώο το να παίξει με τα αυτοκινητάκια του ( αν είναι αγόρι ) ή τις κούκλες της ( αν είναι κορίτσι ).

ξέφυγα λίγο αλλά τέλος πάντων για μένα εκεί είναι το ποιντ σε περίπτωση που πάει το θέμα εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Πολύ ωραία και αναλυτική η σκέψη σου, Βασίλη. Θίγεις σημαντικά ζητήματα και από κοινωνιολογική πλευρά το θέμα έχει καλυφθεί. Ωστόσο, νομίζω πως αφήνεις στην άκρη το ψυχολογικό κομμάτι. Περιγράφεις πολύ σωστά και ωραία τι συμβαίνει, αλλά γνωρίζουμε πώς νιώθει το έφηβο κορίτσι ή αγόρι (ή αυτό που βρίσκεται στην προεφηβεία αντίστοιχα) όταν η κοινωνίες που περιγράφεις στην αρχή το αναγκάζουν, ουσιαστικά, να έχει σεξουαλικές επαφές;

Όλα θα ήταν όμορφα και υπέροχα αν ήταν κάτι που έβγαινε αβίαστα, με τη θέληση και των δύο, χωρίς καμία απολύτως πίεση. Απλά και μόνο επειδή βγήκε. Συμβαίνει όμως αυτό; Από όσο γνωρίζω, ένα κορίτσι χρειάζεται χρόνο να χειριστεί και να συνηθίσει όλες αυτές τις αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα του. Βασικό στοιχείο για τη σεξουαλική απόλαυση το να νιώθεις καλά με το σώμα σου. Άλλωστε, τη στιγμή του σεξ, καλώς ή κακώς, ο εγκέφαλος είναι που παίζει το βασικό ρόλο κι όχι τα γεννητικά όργανα. Πηδιούνται, λοιπόν, αναζητώντας απλά την απόλαυση ή με άλλα κίνητρα; Κι επειδή μου φάνηκε ενδιαφέρον, το έψαξα λίγο από ερευνητική πλευρά. Σε μεγάλο βαθμό, η σεξουαλική επαφή στις αρχές της εφηβείας ή κατά τη διάρκεια της προεφηβείας σχετίζεται με παράγοντες όπως αυξημένη παρακολούθηση τηλεόρασης, κακή σχέση με το οικογενειακό περιβάλλον και λανθασμένη εικόνα για το τι κάνουν οι συνομίληκοί τους. Σε τι βαθμό, λοιπόν, προχωρούν έχοντας στο νου την αναζήτηση της απόλαυσης; Τέλος, να σημειώσω ότι και πάλι αυτά τα ποσοστά δεν είναι υψηλά -στο μεγαλύτερο βαθμό μιλάμε για ηλικίες από 16-18 και μετά τα 20- αλλά, είναι απλά μία τάση της προηγούμενης γενιάς να κατηγορεί την επόμενη. Οι 25+ γνωρίζουν κάποια περιστατικά και υπεργενικεύουν.

Έπειτα, παραδέχομαι και αναγνωρίζω τα όσα λες για τα παιδικά παιχνίδια και τα κοινωνικά ταμπού και κολλήματα πίσω από αυτά, αλλά, πραγματικά το "παίζω με τις κούκλες μου" δεν είναι το ίδιο με το "παίζω με τα κουζινικά μου". Σίγουρα, το "παίζω με τα τουβλάκια μου" ακούγεται και είναι πολύ καλύτερο και ουδέτερο ως προς τη διάκριση των φύλων, αλλά, πραγματικά, ως κάποιο βαθμό το τι βρίσκει ένα παιδί ενδιαφέρον σχετίζεται με πολλούς παράγοντες και δεν έχει μόνο κοινωνιολογική εξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top