Φαντασίωση ...βιασμού;

RENEGADE

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μονο αυτη την σκηνη εχω δει απο την ταινια απο περιεργεια και μονο.Στο σινεμα που την ειχε δει ο αδερφος μου...κατα την διαρκεια του βιασμου(μαλλον ξυλοδαρμου) αρκετος κοσμος εφυγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ναι ε;
Δεν τα ηξερα πραγματικα αυτα γιατι...να σου πω την αληθεια ακομα ΔΕΝ την εχω δει ολοκληρη την ταινια....?:redface:

Αν δεν εχεις γερα νευρα κι αρκετη δοση παχυδερμου, μην τη δεις.
Εχει αρρωστησει αρκετος κοσμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ από εκείνη την ταινία και μετά, κάθε που πλησιάζω διάβαση πεζών ..κάτι με πιάνει! Ήταν φοβερά έντονη και συναισθηματικά φορτισμένη σκηνή. :/:

Πάντως για να είμαι εντός θέματος, τέτοια φαντασίωση την έχω, αλλά μπορώ να ξεκαθαρίσω απόλυτα στο μυαλό μου πως α) είναι φαντασίωση, β) ο "βιαστής" μου είναι ένας και πολύ συγκεκριμένος άνθρωπος με τον οποίο ήδη προϋπάρχει ερωτική σχέση. Επ' ουδενί δεν θα ήθελα ποτέ να μου συμβεί στην πραγματικότητα, με τρόπο που εκπληρώνει την αντικειμενική υπόσταση του αντίστοιχου εγκλήματος (ναι οκ, το έγραψα πολύ επιστημονικά, αλλά δεν ξέρω αυτή την στιγμή πως αλλιώς να εκφράσω αυτό που εννοώ).

Αλήθεια, ..βιασμός εντός σχέσης σας έχει τύχει ποτέ; Ή εντός γάμου; Δηλ να θέλει ο άλλος πολύ, εσύ να μη θες, να λες όχι κι εκείνος να επιμένει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Εγώ από εκείνη την ταινία και μετά, κάθε που πλησιάζω διάβαση πεζών ..κάτι με πιάνει! Ήταν φοβερά έντονη και συναισθηματικά φορτισμένη σκηνή. :/:

Πάντως για να είμαι εντός θέματος, τέτοια φαντασίωση την έχω, αλλά μπορώ να ξεκαθαρίσω απόλυτα στο μυαλό μου πως α) είναι φαντασίωση, β) ο "βιαστής" μου είναι ένας και πολύ συγκεκριμένος άνθρωπος με τον οποίο ήδη προϋπάρχει ερωτική σχέση. Επ' ουδενί δεν θα ήθελα ποτέ να μου συμβεί στην πραγματικότητα, με τρόπο που εκπληρώνει την αντικειμενική υπόσταση του αντίστοιχου εγκλήματος (ναι οκ, το έγραψα πολύ επιστημονικά, αλλά δεν ξέρω αυτή την στιγμή πως αλλιώς να εκφράσω αυτό που εννοώ).

Αλήθεια, ..βιασμός εντός σχέσης σας έχει τύχει ποτέ; Ή εντός γάμου; Δηλ να θέλει ο άλλος πολύ, εσύ να μη θες, να λες όχι κι εκείνος να επιμένει;

Εμένα με τρομάζει περισσότερο η υποκειμενική υπόσταση της εγκληματικής πράξης (που είναι οι καθηγητές μου να με καμαρώσουν;;;) γιατί δεν ξέρεις πόσο μακρυά φτάνει κάποιος...
Μέσα σε σχέση μου έχει τύχει να μην έχω και τόση όρεξη αλλά με τον τρόπο της διεκδίκησης που είχε ο φίλος μου, κατέληξα να παριστάνω ότι δεν θέλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηenrietta

Νεοφερμένος

Η Ηenrietta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καταρχην θα ήθελα να διευκρινίσω ότι όλοι οι άνθρωποι κουβαλάμε στον γενετικό μας κώδικα αρχέγονα ένστικτα, όπως αυτό του βιασμου.Ο βιασμός αποτελούσε ένα ένστικτο επιβίωσης για το ανθρώπινο είδος και είναι άμεσα συνδεδεμένος με την δύναμη και την εξουσια.Ενας άνθρωπος ο οποίος θα μεταβεί στην πράξη του βιασμου,δεν πυροδοτειται από την εξωτερική εμφάνιση των γυναικων,τουλαχιστον όχι από την εξωτερική εμφάνιση που εκλαβανουμε εμεις.Αλλα κινητοποιειται από την αρχέγονη ανάγκη του να επιβληθεί με την σωματική του δύναμη σε μια γυναίκα και εν συνεχεία να επιτευξει την τεκνοποίηση. Για να μην σας κουραζω αλλο,οι γυναίκες οποίες έρχονται σε επαφη(γραμματα,τηλεφωνο..κτλ) με έναν βιαστή και οι πράξεις του,οχι μόνο δεν τις απωθουνε,αλλα τις προσελκυουνε, οφείλεται στο ότι στο πρόσωπο του βλέπουνε ένα δυνατό αντρα,εναν αρχηγο..ο οποίος τις εξουσιαζει.Οσο και αν τραυλιζουνε κάποιοι και καποιες.Η αληθεια ειναι οτι οι γυναίκες ότι και να λενε..τους αρέσει να εξουσιαζονται.Και τους άντρες τους αρέσει να εξουσιαζουν.Οι παραπάνω γυναικες..που τους πιάνει μια τρέλα με τους βιαστές και έρχονται σε επικοινωνία με αυτους,οκ εκτός όλων των παραπανω.Παραδεχομαι ότι έχουνε και έναν καλό στον εγκέφαλο :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τρελη νεκρανασταση. 9 χρονια.

Η ανθρωπινη σεξουαλικοτητα ειναι σιγουρα ενα πολυ μπερδεμενο ζητημα για να το επιλυσουμε σε ενα νεανικο φορουμ. Σιγουρα ομως υπαρχουν διαφορες φαντασιωσεις πολλες απο τις οποιες ξεπερνανε τα "νορμαλ" ορια. Ο βιασμος θα ελεγα οτι ειναι μια απο αυτες. Οσο παραμενει μια φαντασιωση μεταξυ του ζευγαριου, ας πουμε ΟΚ. Τωρα να επικοινωνεις με εναν εγκληματια, ειναι αρκετα τραβηγμενο.

Βεβαια ειναι τσουβαλιασμα να λεμε οτι ολες οι γυναικες ειναι υποτακτικες και ολοι οι αντρες κυριαρχοι γιατι δεν ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για να μην σας κουραζω αλλο,οι γυναίκες οποίες έρχονται σε επαφη(γραμματα,τηλεφωνο..κτλ) με έναν βιαστή και οι πράξεις του,οχι μόνο δεν τις απωθουνε,αλλα τις προσελκυουνε, οφείλεται στο ότι στο πρόσωπο του βλέπουνε ένα δυνατό αντρα,εναν αρχηγο..ο οποίος τις εξουσιαζει.Οσο και αν τραυλιζουνε κάποιοι και καποιες.Η αληθεια ειναι οτι οι γυναίκες ότι και να λενε..τους αρέσει να εξουσιαζονται.Και τους άντρες τους αρέσει να εξουσιαζουν.Οι παραπάνω γυναικες..που τους πιάνει μια τρέλα με τους βιαστές και έρχονται σε επικοινωνία με αυτους,οκ εκτός όλων των παραπανω.Παραδεχομαι ότι έχουνε και έναν καλό στον εγκέφαλο :-)

:whatever::whatever::whatever::whatever::whatever:

Αληθεια, τι πινεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
:whatever::whatever::whatever::whatever::whatever:

Αληθεια, τι πινεις;

αχαχαχαχα γαμωτο καποιοι εχουν καψει κυτταρα για τα καλα......Αλλα να μας πει τι πινει να το πιουμε κι εμεις καμια φορα που θα μαστε νταουν να ευθυμησουμε...χαχαχαχαχα αρε φιλε αυτο δεν ειναι καλος αυτο ειναι μαλακυνση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Καταρχην θα ήθελα να διευκρινίσω ότι όλοι οι άνθρωποι κουβαλάμε στον γενετικό μας κώδικα αρχέγονα ένστικτα, όπως αυτό του βιασμου.Ο βιασμός αποτελούσε ένα ένστικτο επιβίωσης για το ανθρώπινο είδος και είναι άμεσα συνδεδεμένος με την δύναμη και την εξουσια.Ενας άνθρωπος ο οποίος θα μεταβεί στην πράξη του βιασμου,δεν πυροδοτειται από την εξωτερική εμφάνιση των γυναικων,τουλαχιστον όχι από την εξωτερική εμφάνιση που εκλαβανουμε εμεις.Αλλα κινητοποιειται από την αρχέγονη ανάγκη του να επιβληθεί με την σωματική του δύναμη σε μια γυναίκα και εν συνεχεία να επιτευξει την τεκνοποίηση. Για να μην σας κουραζω αλλο,οι γυναίκες οποίες έρχονται σε επαφη(γραμματα,τηλεφωνο..κτλ) με έναν βιαστή και οι πράξεις του,οχι μόνο δεν τις απωθουνε,αλλα τις προσελκυουνε, οφείλεται στο ότι στο πρόσωπο του βλέπουνε ένα δυνατό αντρα,εναν αρχηγο..ο οποίος τις εξουσιαζει.Οσο και αν τραυλιζουνε κάποιοι και καποιες.Η αληθεια ειναι οτι οι γυναίκες ότι και να λενε..τους αρέσει να εξουσιαζονται.Και τους άντρες τους αρέσει να εξουσιαζουν.Οι παραπάνω γυναικες..που τους πιάνει μια τρέλα με τους βιαστές και έρχονται σε επικοινωνία με αυτους,οκ εκτός όλων των παραπανω.Παραδεχομαι ότι έχουνε και έναν καλό στον εγκέφαλο :-)

Δεν ξέρω τι να πω: "ευτυχως που τα είπε γυναίκα αυτά" ή "μα καλά, γυναίκα τα είπε αυτά?" Θα πω "Μα καλά, άνθρωπος τα λέει αυτά?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Νομίζω εδώ μπερδεύουμε και ξεχνάμε κάτι σημαντικό: Άλλο πράγμα η φαντασίωση που "επιτρέπει" τα πάντα και την επιλέγουμε να μας συμβεί (είναι φυσικό πράγμα το να έχουμε φαντασιώσεις) και άλλο η πραγματικότητα, όπου ο αληθινός βιασμός όταν βιώνεται, αφήνει μια ισόβια τραυματική εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο λόγος που οι περισσότερες γυναίκες φαντασιώνονται βιασμούς είναι γιατί ικανοποιεί το εγώ τους. Στην φαντασίωση τους είναι τόσο ωραίες και ποθητές που ο άντρας τρελαίνεται και δεν υπολογίζει τίποτα για να τις αποκτήσει. Γι' αυτό το λόγο επίσης πάντα φαντασιώνονται άντρες ωραίους επιτυχημένους κτλ, άντρες δηλαδή που έχουν πολλές ερωτικές επιλογές, καθώς αυτό εξυψώνει ακόμη περισσότερο το εγώ τους αφού ένας τέτοιος άντρας δεν τρελαίνεται εύκολα. Αυτός είναι και ο λόγος που όλα αυτά μένουν στις φαντασιώσεις και δεν το κάνουν πραγματικότητα, ενώ πολύ εύκολα θα μπορούσαν. Καθώς στην πραγματικότητα δεν πρόκειται να σε βιάσει ένας άντρας με όψη Έλληνα θεού και με τα εκατομμύρια να ρέουν από τις τσέπες.

Το παιχνίδι κυρίαρχου/υποτακτικής δεν έχει να κάνει με την παραπάνω περίπτωση καθώς δεν αποτελεί βιασμό αλλά είναι απλά ένα αμοιβαία συναινετικό roleplay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το παιχνίδι κυρίαρχου/υποτακτικής δεν έχει να κάνει με την παραπάνω περίπτωση καθώς δεν αποτελεί βιασμό αλλά είναι απλά ένα αμοιβαία συναινετικό roleplay.
Θα μπορούσε. Αλλά και πάλι αυτό είναι κάτι πολύ διαφορετικό αυτό αυτό:
(ερωτηση κρισης: Γιατι πολλες γυναικες, οταν δικαζεται κατα συρροην βιαστης τον υποστηριζουν? Ενας τετοιος πριν πολλα χρονια - δε θυμαμαι το ονομα του - επαιρνε καθημερινα δεκαδες γραμματα στη φυλακη απο γυναικες)
Εδώ, η απάντηση δε θα μπορούσε να είναι: σκέφτονται ότι ήταν τόσο ωραίες που ο άλλος δεν τις αντιστάθηκε. Αν, ναι, τότε -για κάποιο λόγο- δεν καταλαβαίνουν ότι ο άνθρωπος αυτός είχε κάλο στον εγκέφαλο και ό,τι σε στυλ γυναίκας και να περνούσε, θα έκανε το ίδιο. Σαφέστατα, έχουν κάλο κι αυτές, ΠΛΕΟΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ, η απάντηση δε θα μπορούσε να είναι: σκέφτονται ότι ήταν τόσο ωραίες που ο άλλος δεν τις αντιστάθηκε. Αν, ναι, τότε -για κάποιο λόγο- δεν καταλαβαίνουν ότι ο άνθρωπος αυτός είχε κάλο στον εγκέφαλο και ό,τι σε στυλ γυναίκας και να περνούσε, θα έκανε το ίδιο. Σαφέστατα, έχουν κάλο κι αυτές, ΠΛΕΟΝ.

Μιλάς για το δράκο του σέιχ σου στη Θεσσαλονίκη ο οποίος όπως είπα ήταν πολύ ελκυστικός άντρας εμφανισιακά, άρα θα μπορούσε να εντάσσεται στην κατηγορία. Φαντασιώσεις βιασμού έχουν πάρα πολλές γυναίκες 60% ας πούμε, δεν γίνετε όλες να έχουν κάλο στον εγκέφαλο, όπως δεν στέλνουν και όλες αυτές γράμματα σε βιαστές.

Επίσης τόσο οι βιαστές όσο και οι γυναίκες που στέλνουν γράμματα δεν έχουν κάλο, είναι άτομα που έχουν βιώσει σεξουαλική ή/και άλλους είδους κακοποίηση σε νεαρή ηλικία. Αλλά όπως είπα και πριν τα ποσοστά φαντασιώσεων βιασμού είναι τόσο μεγάλα που δεν μπορεί να είναι λόγο κακοποίησης, αλλά μάλλον έχει την ρίζα του σε κάτι που έχουν κοινό όλες οι γυναίκες όπως περιέγραψα πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
To "60%, ας πούμε' και, γενικότερα, τα μεγάλα ποσοστά γυναικών βασίζονται πού;

Ο κάλος ήταν ίσως βαριά λέξη. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι κάτι στον εγκέφαλο έπαψε να λειτουργεί με τον τυπικό τρόπο. Και μένω σ'αυτό, γιατί είναι λογικό. Ο βιασμός στιγματίζει μια γυναίκα. Από εκεί και πέρα πιθανότα έψαξαν τρόπο να απαλύνουν αυτό που ένιωθαν και έφτασαν στο να βλέπουν τα πράγματα από άλλη σκοπιά.

Γενικά, περισσότερο με σοφίσματα και υπεργενικεύσεις μου κάνουν όλα αυτά.
Ο μόνος τρόπος να δούμε τον βιασμό σαν φαντασίωση, είναι ο εφιάλτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To "60%, ας πούμε' και, γενικότερα, τα μεγάλα ποσοστά γυναικών βασίζονται πού;

Ο κάλος ήταν ίσως βαριά λέξη. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι κάτι στον εγκέφαλο έπαψε να λειτουργεί με τον τυπικό τρόπο. Και μένω σ'αυτό, γιατί είναι λογικό. Ο βιασμός στιγματίζει μια γυναίκα. Από εκεί και πέρα πιθανότα έψαξαν τρόπο να απαλύνουν αυτό που ένιωθαν και έφτασαν στο να βλέπουν τα πράγματα από άλλη σκοπιά.


https://www.psychologytoday.com/blog/all-about-sex/201508/why-do-women-have-rape-fantasies

The Results
Confirming earlier studies on the prevalence of rape fantasies, 62 percent of participants admitted fantasizing at least one of the eight scenarios:
Forced by a man: 52%.
Raped by a man: 32%.
Forced oral by a man: 28%.
Forced while incapacitated: 24%.
Forced by a woman: 17%.
Forced anal: 16%.
Raped by a woman: 9%.
Forced oral by a woman: 9%.

Γενικά, περισσότερο με σοφίσματα και υπεργενικεύσεις μου κάνουν όλα αυτά.
Ο μόνος τρόπος να δούμε τον βιασμό σαν φαντασίωση, είναι ο εφιάλτης.

Αυτό δηλαδή δεν είναι υπεργενίκευση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το διάβασα και ήταν πολύ ενδιαφέρον, δε μπορώ να πω.
Παρ'όλα αυτά βλέπω μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα διάφορα "forced" και στο "raped". Όπως, άλλωστε, αναφέρεται και στην έρευνα:
The participants were considerably more likely to fantasize being “forced” than “raped,” presumably because “rape” carries more connotations of violence and harm.
Και ακριβώς εκεί έρχεται το θέμα μου. Εκεί είναι που πιστεύω ότι υπάρχει το -όποιου είδους- πρόβλημα. Ο τίτλος αναφέρεται στον βιασμό που από μόνο του έχει αρνητικό περιεχόμενο και για να βγάλουν το τελικό ποσοστό (62%) συμπεριλαμβάνουν μέσα και πιο light εκδοχές όπου υπάρχει εξαναγκασμός όπου στη συνέχεια μπορεί για παράδειγμα να σου βγαίνει και εσένα και όλα να είναι τέλεια. (Αυτό, ως φαντασίωση, έχει συμβεί και σε εμένα, όχι όμως με άγνωστο).
Ο βιασμός (με όλα τα αρνητικά που περιέχει η έννοια) υπάρχει στο μυαλό μου μόνο ως εφιάλτης. Και εδώ κάπου μπαίνει το *για εμένα* στο κομμάτι που αναφέρεις την υπεργενίκευση.

Αλήθεια, αν σας ρωτήσω να πείτε λέξεις που σας έρχονται όταν ακούτε τη λέξη βιασμός, ποιες θα ήταν αυτές; Μάλλον, θα ήταν κοντά στα "σιχαίνομαι" και "τρόμος". Φυσικά, υπάρχουν άνθρωποι με πιο "άγρια" γούστα από τα δικά μου. Επομένως, κάτι που λείπει από αυτήν την έρευνα είναι το να ελεγξουν κι άλλες πλευρές των συμμετεχόντων. Έτσι θα δούμε πόσο generalized είναι τα συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το being raped by a man όμως κατέχει ένα ποσοστό 32% επί του 60% δηλαδή ένα ποσοστό ~20% επί του συνόλου των γυναικών. Και ναι το ότι δεν συγκεκριμενοποίησαν τις έννοιες forced και raped αλλά τις άφησαν στην ερμηνεία της κάθε γυναίκας πιστεύω πως είναι λίγο off. Από την άλλη όλοι πάνω κάνω ξέρουν τι συμπεριλαμβάνει η λέξη rape, ενώ η λέξη forced είναι πιο κοντά σε domination/submission καταστάσεις.

Αν ρωτήσεις επίσης τους άντρες επί του θέματος μάλλον θα πάρεις αντίστοιχα ποσοστά. Θα έχεις ένα γερό δείγμα που θα σου πει πως φαντασιώνεται πως εξαναγκάζει μια γυναίκα σε σεξ, αλλά είμαι σίγουρος πως αν βάλεις τους άντρες να σου περιγράψουν τι περιλαμβάνει η λέξη εξαναγκασμός στις φαντασιώσεις τους δεν θα σου πουν πως φαντασιώνονται ότι βάζουν κάτω μια γυναίκα που πασχίζει να ξεφύγει, κλαίει, δαγκώνει κτλ και της ρίχνουν πέντε έξι μπουνιές μέχρι να χάσει τις αισθήσεις της από τη διάσειση ώστε μετά να τη βιάσουν, καθώς αυτά είναι παθολογικές καταστάσεις. Οι περισσότεροι άντρες θα περιγράψουν το forced ή και το rape ως το ότι ορμάνε σε μια γυναίκα η οποία είναι διστακτική και λέει "όχι" ή οποία προβάλει υποτυπώδη σωματική αντίσταση για την τιμή των όπλων και στο τέλος ευχαριστιέται κι εκείνη την όλη πράξη.

Όλες αυτές οι φαντασιώσεις λοιπόν το πιο πιθανόν είναι να έχουν τις ρίζες τους στην ίδια την φύση των αντρών που είναι κυριαρχικοί και των γυναικών που είναι υποτακτικές πράγμα που έχει γίνει ψιλοταμπού στις μέρες μας λόγω του κοινωνικού conditioning και αναβιώνει έτσι στις σεξουαλικές φαντασιώσεις των ανθρώπων.

Ο πραγματικός βιασμός δεν έχει να κάνει ούτε με σεξουαλική έλξη, ούτε με κυριαρχία, είναι κυρίως θέμα εκδίκησης και αναπαραγωγής παιδικών τραυμάτων καθώς ο θύτης αντιλαμβάνεται πέραν πάσης αμφιβολίας ότι προκαλεί κακό στο θύμα και δεν νομίζω πως αυτό είναι κάτι που η μεγάλη πλειοψηφία των ανδρών και γυναικών φαντασιώνεται πως κάνει ή του κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ο πραγματικός βιασμός δεν έχει να κάνει ούτε με σεξουαλική έλξη, ούτε με κυριαρχία, είναι κυρίως θέμα εκδίκησης και αναπαραγωγής παιδικών τραυμάτων καθώς ο θύτης αντιλαμβάνεται πέραν πάσης αμφιβολίας ότι προκαλεί κακό στο θύμα και δεν νομίζω πως αυτό είναι κάτι που η μεγάλη πλειοψηφία των ανδρών και γυναικών φαντασιώνεται πως κάνει ή του κάνουν.

Είπες τη σωστή κουβέντα. Εμένα ειλικρινά μου φαίνεται ακατανόητο να φαντασιώνεται μια γυναίκα κάτι τόσο αποτρόπαιο. Ούτε στους χειρότερους εφιάλτες μου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι οι γυναίκες ότι και να λενε..τους αρέσει να εξουσιαζονται.Και τους άντρες τους αρέσει να εξουσιαζουν.Οι παραπάνω γυναικες..που τους πιάνει μια τρέλα με τους βιαστές και έρχονται σε επικοινωνία με αυτους,οκ εκτός όλων των παραπανω.Παραδεχομαι ότι έχουνε και έναν καλό στον εγκέφαλο :-)

Δεν ειναι καλλο, ακριβως...
Υπαρχουν καποια μηνυματα που μας εμφυτευονται απο την πατριαρχια απο πολυ μικρα τοσο καλα και τοσο υπουλα, που στο τελος δικαιολογουμε τη βια των αντρων κατα των γυναικων, και καταφερνουμε να πειθουμε τον εαυτο μας οτι ειναι φυσιολογικη και την επιθυμουμε κι ολας. Μεχρι να συμβει. (ποτε καμια γυναικα που βιασθηκε επιθυμησε να ξανασυμβει, αντιθετως, το ξεπερνα πολυ δυσκολα, στις περισσοτερες περιπτωσεις, ποτε).
Ο βιασμος-ασκηση εξουσιας ειναι μια εκφραση μισογυνισμου. Ειναι η βια που ασκειται για να μη ξεχασει η γυναικα ποια ειναι η θεση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι σαν να βλέπω το inception all over again. Για το ότι κάποιες γυναίκες γουστάρουν να εξουσιάζονται φταίει η πατριαρχία που εμφύτευε στον εγκέφαλο τους από μικρές ότι αυτό θέλουν. Είναι το υπέρτατο argument που δεν παίρνει counter-argument. "Εγώ έτσι είμαι αλλά εσείς με κάνατε έτσι συνεπώς εσείς φταίτε". Τι απαντάς σε αυτό δεν ξέρω. Οποιαδήποτε ευθύνη, οποιαδήποτε επιλογή, οποιαδήποτε λάθος κάνει μια γυναίκα πλέον λέμε ότι δεν ήταν απόφαση της γυναίκας αλλά απόφαση που πάρθηκε από τη γυναίκα αφού έχει υποστεί brainwash. Δηλαδή λίγο έλεος. Σοβαρευτείτε κάποτε. Οι επιλογές σας είναι επιλογές σας. Τα γούστα σας είναι γούστα σας. Μην ρίχνετε αλλού τις ευθύνες επειδή ντρέπεστε για αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top