Παρέμβαση Ρουβίκωνα στον Ευαγγελισμό - Απειλές σε γιατρό

Συμφωνείτε με την παρέμβαση του Ρουβίκωνα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)
  • Ναι

    Ψήφοι: 1 9.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 9 81.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 9.1%

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ποιος χάνει δουλεια; xaxa στην Ελλάδα εισαι! Θα πρέπει να αποδειξεις ότι οντως χρηματίζεται. Αν καταφέρεις και το αποδειξεις και πεισεις το δικαστηριο τοτε ναι.


Οι ρουβίκωνες μπηκαν μέσα και έλεγαν ότι μας το ειπε κάποιος που δεν θέλουμε να αποκαλύψουμε το ονομα του. Ηρθες να με απειλησεις χωρις να μου πεις ποιος σε έστειλε; Έπεσαν σε έναν γέρο άνθρωπο ο οποιος ξαφνιάστηκε. Από το βιντεο δεν προκυπτει από πουθενα καμια αποδειξη ειτε ότι είναι ψέμα ειτε ότι είναι αλήθεια.

δε παιρνω το μετος του ρουβικωνα απλα σου λεω αν ισχυουν αυτα που ειπαν τι επρεπε να γινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
δε παιρνω το μετος του ρουβικωνα απλα σου λεω αν ισχυουν αυτα που ειπαν τι επρεπε να γινει


Κοιταξε να δεις. Συνηθως οι τύποι που τα παίρνουν είναι παλιάνθρωποι. Οποτε πριν ξεκινήσεις τον πολεμο εναντιον τους θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν θα σε αφήσουν έτσι και ότι θα σε κυνηγήσουν με τους πιο ύπουλους τροπους όπως θα τους κυνηγήσεις και εσύ. Αν ηταν σωστοι άλλωστε δεν θα χρωστούσαν και δεν θα τα έπαιρναν. Επισης ένα μερος από αυτά που έχουν σουφρώσει τα έχουν στην άκρη για ώρα ανάγκης καλή ωρα αν φάνε καμια αναστολή να μπορουν να την εξαγοράσουν και να γλιτώσουν την φυλακιση.


Οποτε για να κανεις μηνυση θα πρέπει να εισαι σιγουρος 100% ότι μπορεις να το αποδειξεις στο δικαστηριο και αφου πρωτα ρωτήσεις τον δικηγορο σου. Σε αντιθετη περιπτωση αν ο άλλος αθωωθεί μετα περιμενε μια αγωγή για συκοφαντική δυσφήμηση και να σου ζητάει και κανα 20αρικο (σε χιλιάδες) για ηθική βλάβη. Μη περιμένεις δηλαδή ότι θα ξεμπλέξεις ευκολα με τέτοιους τύπους ουτε αυτοι θα ξεμπλέξουν βεβαια αμα τους μαγκώσεις σωστά.


Η αστυνομια σε κάτι τέτοιο δεν θα πάρει θέση. Γενικα η αστυνομια στην Ελλάδα τις πιο πολλές φορές αν το έγκλημα δεν είναι αυτεπάγγελτο (δηλαδή διώκεται χωρις να υποβάλλεις έγκληση) τοτε περιμένει από σενα να κάνεις τις ενεργειες για να προχωρήσει σε σύλληψη. Και στη συλληψη τι γινεται ουσιαστικά πας αυτοφωρο , σου παιρνουν μια μαρτυρική , ειδοποιούν τον εισαγγελέα αφηνεσαι ελεύθερος και οριζεται μια δικάσιμος. Μη περιμενεις δηλαδή ότι θα έρθει η αστυνομια και θα τον χώσει μεσα στη φυλακη απευθειας. Και αν είναι και μάγκας με μια ατάκα θα τρέξει και τους αστυνομικούς διοτι ο κατηγορούμενος έχει δικαιώματα και μέχρι να δικαστει το τεκμηριο της αθωότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις. Συνηθως οι τύποι που τα παίρνουν είναι παλιάνθρωποι. Οποτε πριν ξεκινήσεις τον πολεμο εναντιον τους θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν θα σε αφήσουν έτσι και ότι θα σε κυνηγήσουν με τους πιο ύπουλους τροπους όπως θα τους κυνηγήσεις και εσύ. Αν ηταν σωστοι άλλωστε δεν θα χρωστούσαν και δεν θα τα έπαιρναν. Επισης ένα μερος από αυτά που έχουν σουφρώσει τα έχουν στην άκρη για ώρα ανάγκης καλή ωρα αν φάνε καμια αναστολή να μπορουν να την εξαγοράσουν και να γλιτώσουν την φυλακιση.


Οποτε για να κανεις μηνυση θα πρέπει να εισαι σιγουρος 100% ότι μπορεις να το αποδειξεις στο δικαστηριο και αφου πρωτα ρωτήσεις τον δικηγορο σου. Σε αντιθετη περιπτωση αν ο άλλος αθωωθεί μετα περιμενε μια αγωγή για συκοφαντική δυσφήμηση και να σου ζητάει και κανα 20αρικο (σε χιλιάδες) για ηθική βλάβη. Μη περιμένεις δηλαδή ότι θα ξεμπλέξεις ευκολα με τέτοιους τύπους ουτε αυτοι θα ξεμπλέξουν βεβαια αμα τους μαγκώσεις σωστά.


Η αστυνομια σε κάτι τέτοιο δεν θα πάρει θέση. Γενικα η αστυνομια στην Ελλάδα τις πιο πολλές φορές αν το έγκλημα δεν είναι αυτεπάγγελτο (δηλαδή διώκεται χωρις να υποβάλλεις έγκληση) τοτε περιμένει από σενα να κάνεις τις ενεργειες για να προχωρήσει σε σύλληψη. Και στη συλληψη τι γινεται ουσιαστικά πας αυτοφωρο , σου παιρνουν μια μαρτυρική , ειδοποιούν τον εισαγγελέα αφηνεσαι ελεύθερος και οριζεται μια δικάσιμος. Μη περιμενεις δηλαδή ότι θα έρθει η αστυνομια και θα τον χώσει μεσα στη φυλακη απευθειας. Και αν είναι και μάγκας με μια ατάκα θα τρέξει και τους αστυνομικούς διοτι ο κατηγορούμενος έχει δικαιώματα και μέχρι να δικαστει το τεκμηριο της αθωότητας.

μα δεν ξερεις αν πηρε μιζα και εγω λεω οτι δεν πηρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν ένας ιατρός αφιερώνει κάποιο χρόνο για τον άνθρωπο σου ειδικά στο δημόσιο (όπου ο φόρτος εργασίας είναι τεράστιος και ο μισθός αναλογικά χαμηλότερος) θεωρώ πως είναι καλό να του δίνεις κάποια λεφτά ως ένδειξη ευχαριστώ όχι στο ιατρό αλλά στην ομάδα (είμαι αντίθετος να τα ζητήσει ο ιατρός (όπως έχω πει δεν είμαι υπέρ του φακελακιου) Αν δε δεχτεί καλό είναι να πάρει κάποιο δώρο στον ιατρό και στο προσωπικό που ασχολήθηκε το να φεύγεις κάποιος φεύγει κάποιος με την εντύπωση ότι ο ιατρος είναι υποχρεωμένος να κάνει κάτι και να μη του πει ούτε ευχαριστώ δε το θεωρώ σωστό πράγμα.

Σε αντίθετη περίπτωση ο ιατρός μεν θα κάνει την επέμβαση αλλά δε θα κάνει τίποτα παραπάνω από ότι είναι υποχρεωμένος να κάνει με όλες τις επιπτώσεις που έχει να κάνει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτοί οι άνθρωποι είπαν πως είναι από τον Ρουβικωνα. Σκεφτείτε τώρα την πιθανότητα να είπαν ψέμματα και να είναι χρυσαυγίτες. Αλλάζει καθόλου η στάση σας απέναντι στο συμβάν; Ή συνεχίζετε να το θεωρείτε δέντρο μπροστά στο δάσος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτοί οι άνθρωποι είπαν πως είναι από τον Ρουβικωνα. Σκεφτείτε τώρα την πιθανότητα να είπαν ψέμματα και να είναι χρυσαυγίτες. Αλλάζει καθόλου η στάση σας απέναντι στο συμβάν; Ή συνεχίζετε να το θεωρείτε δέντρο μπροστά στο δάσος;

το ίδιο πράγμα για μένα είναι ο χρυσαυγίτης με έναν αναρχικό αριστερό σαν οι δύο όψεις του ιδιου νομίσματος και οι ανθρωποι που συμμετέχουν σε αυτά άβουλοι.

Το ότι πολλοι εδώ μέσα υποστηρίζουν την στάση αυτών των ανθρώπων είναι κάτι που μου προκάλεσε εντύπωση και δε το περίμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αυτοί οι άνθρωποι είπαν πως είναι από τον Ρουβικωνα. Σκεφτείτε τώρα την πιθανότητα να είπαν ψέμματα και να είναι χρυσαυγίτες. Αλλάζει καθόλου η στάση σας απέναντι στο συμβάν; Ή συνεχίζετε να το θεωρείτε δέντρο μπροστά στο δάσος;

Καθόλου. Εξακολουθω να πιστεύω ότι αν λυνοταν το πρόβλημα δεν θα υπήρχε λόγος να δημιουργηθούν τέτοιες συμπεριφορές. Ξαναλεω πάλι για άλλη μια ακόμη φορά. Επιμενω να λέω ότι δεν με απασχολεί τι έκανε ο Ρουβικωνας γιατί ήταν μια αντίδραση σε μια δράση. Αν δεν είχες δράση δεν θα είχες αντίδραση. Είναι σαν να έχεις μια σοβαρή ασθένεια που σου προκαλεί μεταξύ άλλων και βηχα, κι ενώ μπορείς και πρέπει να θεραπευσεις την ασθένεια, εσύ να λες θα πάρω αντιβηχικό και είμαι ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Καθόλου. Εξακολουθω να πιστεύω ότι αν λυνοταν το πρόβλημα δεν θα υπήρχε λόγος να δημιουργηθούν τέτοιες συμπεριφορές. Ξαναλεω πάλι για άλλη μια ακόμη φορά. Επιμενω να λέω ότι δεν με απασχολεί τι έκανε ο Ρουβικωνας γιατί ήταν μια αντίδραση σε μια δράση. Αν δεν είχες δράση δεν θα είχες αντίδραση. Είναι σαν να έχεις μια σοβαρή ασθένεια που σου προκαλεί μεταξύ άλλων και βηχα, κι ενώ μπορείς και πρέπει να θεραπευσεις την ασθένεια, εσύ να λες θα πάρω αντιβηχικό και είμαι ok.

Θεωρούμε δηλαδή ότι ο γιατρός όντως έπερνε φακελάκι και άρα καλά έκανε ο Ρουβίκωνας και τον τραμπούκισε εντός του νοσοκομείου. Και θεωρούμε ότι ο συγκεκριμένος γιατρός έπερνε φακελάκι, απλά γιατί το κατήγγειλε ο Ρουβίκωνας. Να πάρουμε ο καθένας από μία πέτρα στο χέρι αν είναι και να πάμε να τον λιθοβολήσουμε. Και αυτό αντίδραση σε μια δράση θα είναι. Θα σε απασχολούσε αν γινόταν κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτοί οι άνθρωποι είπαν πως είναι από τον Ρουβικωνα. Σκεφτείτε τώρα την πιθανότητα να είπαν ψέμματα και να είναι χρυσαυγίτες. Αλλάζει καθόλου η στάση σας απέναντι στο συμβάν; Ή συνεχίζετε να το θεωρείτε δέντρο μπροστά στο δάσος;

Δεν αλλάζει και ξέρεις γιατί.Γιατί το κύριο πρόβλημα δεν είναι ο ''ακτιβισμός'' αναρχικών,ναζί ή οποιονδήποτε άλλων. Είναι η ανεπάρκεια της πολιτείας να αντιμετωπίσει διάφορα ζητήματα.Μπορείς να τους βάλεις φυλακή (και σωστά αν προβαίνουν σε αξιόποινες πράξεις) αλλά το πρόβλημα δε το λύνεις.

Όταν ο πολίτης δεν έχει την εμπιστοσύνη πως η πολιτεία θα πράξει τα δέοντα σε διάφορες περιστάσεις απευθύνεται σε διάφορους ''ήρωες''.Δεν έχει καμία σημασία αν ο ήρωας είναι αναρχικός,αν είναι ναζί ή οτιδήποτε άλλο.
Για να δικάσω και εγώ λίγο.Η αμυντική στάση που παίρνει ο γιατρός(Ποιος σας το είπε αυτό?) και όχι η άμεση αρνητική απάντηση αποτελεί ένδειξη ενοχής :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Με το ίδιο δικαίωμα που ο ''λειτουργός'' ζητάει λίγο πριν την εγχείρηση εξτραδάκια για να κάνει τη δουλειά του.

Προσωπικά με ευχαριστεί που ο γιατρός θα ανησυχεί μη του σπάσει κανείς Ρομπέν των δασών το κεφάλι.Ίσως νοιώσει λίγο από το φόβο των συγγενών για το αν θα βρουν τα χρήματα για το φακελάκι.

Δεν ξέρω γιατί έχουμε αφήσει εκτός το σενάριο του να σου πει ο γιατρός για φακελάκι, εσύ να μην έχεις και να σηκωθείς και να φύγεις βρίσκοντας τον επόμενο γιατρό που δεν θα σου ζητήσει. Και τα ιδιωτικά ιατρεία υπάγονται στην αγορά εργασίας, επομένως μπαίνει το ζήτημα του ανταγωνισμού. Αν εγώ θέλω να γίνει ένα standard procedure (π.χ. εγχείρηση προστάτη), και ξέρω ότι ο Α είναι μεγαλογιατρός παίρνει τα Χ λεφτά και εξτραδάκι 200 ευρώ "έτσι για το καλό", ενώ ο Β είναι πιο μικρός στην ηλικία, θα πάρει τα μισά λεφτά και δεν θα ζητήσει φακελάκι, προφανώς θα πάω στον Β. Αυτό όμως θα το κάνω εγώ που γενικά τους γιατρούς τους ξεσκονίζω για κάτι απλό, όχι ο μέσος Έλληνας.

Απλά ο Έλληνας δεν έχει μάθει να ψάχνει. Ακούει (ή του λένε) για τον τάδε που είναι καλός (και αυτό στην ελληνική νοοτροπία σημαίνει συνήθως ότι είναι και καθηγητής πανεπιστημίου ενώ αυτοί παίζει να είναι οι πιο σκάρτοι), και πάει σαν το πρόβατο. Φακελάκι θέλετε γιατρέ; Φακελάκι να σας δώσουμε, γιατί είστε "ο καλύτερος" (με τελείως υποκειμενικά κριτήρια). Και μετά βγαίνοντας "α τον μαλάκα, μου ζήτησε φακελάκι" θα πει στον εαυτό του, αλλά "να πάτε, είναι κορυφή! Σε είκοσι λεπτά ξεμπερδέψαμε!" θα πει στον γείτονα που υποφέρει κι αυτός από προστάτη. Γιατί; Γιατί έχει εισχωρήσει βαθιά στην αντίληψή του ότι καλός γιατρός=αυτός που θα πάρει τα περισσότερα λεφτά (+- φακελάκι).

Επομένως όχι, δεν μου λέει κάτι το επιχείρημα ότι όλος αυτός ο τραμπουκισμός θα αποδώσει και θα σκέφτεται ότι οι ασθενείς του δεν έχουν να πληρώσουν το εξτρά. Οι ασθενείς του είναι ελεύθεροι να αλλάξουν γιατρό και να τον στείλουν στο διάολο όποτε θέλουν. Δεν το κάνουν, τους εκμεταλλεύεται. Λάθος, άδικο; Ναι οκ, μαζί σας, κι εγώ δεν θα ζήταγα φακελάκι αλλά δεν θα έδινα κιόλας. Η παρέμβαση αυτή δεν λύνει κάποιο πρόβλημα, το βάθος είναι πολύ μεγάλο. Απλά "προκαλούν".

Τώρα αν ο συγγενής μου θέλει την σούπερ περίεργη εγχείρηση που την κάνουν 5 σε όλη την Ελλάδα, ή είναι χειρουργείο με υψηλό κίνδυνο θνητότητας, εκεί θα το ψάξω πολύ περισσότερο και δεν θα κάνω εκπτώσεις ούτε στην ποιότητα ούτε στο οικονομικό. Θα βρω τον πιο έμπειρο και ας τρώω σούπες για 6 μήνες μετά. Αν θέλει φακελάκι, εξαρτώμαι απόλυτα από αυτόν και θα του το δώσω. Δεν θα βάλω τον οποιονδήποτε να πάει να τον απειλήσει μετά γιατί "του έδωσα φακελάκι". Ναι, είναι ένα αρχίδι με πόδια που εκμεταλλεύεται τον πόνο τον άλλων, αλλά σε κάθε περίπτωση κρατάει και ζωές στα χέρια του. Άμα τον τραμπουκίσω ή τον βάλω σε καθεστώς φόβου, θα μειωθεί η αποτελεσματικότητά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω γιατί έχουμε αφήσει εκτός το σενάριο του να σου πει ο γιατρός για φακελάκι, εσύ να μην έχεις και να σηκωθείς και να φύγεις βρίσκοντας τον επόμενο γιατρό που δεν θα σου ζητήσει.

Γιατί υπάρχουν περιπτώσεις(κάποιες έχουν δει το φως της δημοσιότητας) που ο ασθενής πρέπει να χειρουργηθεί οπωσδήποτε και το δίποδο ζητάει έξτρα χρήματα. Να ρισκάρω να πεθάνει ο άνθρωπος μέχρι να βρω την καλύτερη τιμή και τον πιο επαγγελματία γιατρό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δυστυχώς το εθνικό σύστημα υγείας δεν μπορεί να πληρώσει τους ιατρούς όπως πρέπει. Το φακελάκι είναι ένας τρόπος όλοι οι ιατροί που ξέρουν την δουλειά τους να μένουν στο ΕΣΥ. Αλλιώς οι καλοί που θα καθόντουσαν στο ΕΣΥ θα ήταν ελάχιστοι εξαιτίας του χαμηλού μισθού τους (μέχρι 2500 ευρώ).

Μπορεί τα 2500 ευρώ να σας φαίνονται πολλά αλλά για κάποιους δεν είναι. O ίδιος χειρούργος αν κάνει την ίδια δουλειά σε ιδιωτική κλινκή θα παίρνει χαλαρά 60k το μήνα και αυτά χωρίς εφημερίες, χωρίς φόρτο εργασίας και με καλύτερη ποιότητα ασθενών.

Συνεπώς το συμφέρον του λαού είναι να διατηρηθεί το φακελάκι γιατί αν δεν διατηρηθεί θα αναγκαστεί να πληρώνει ιδιωτικές κλινικές. Ο φτωχός κόσμος τους συμφέρει να πληρώσει 1000 ευρώ φακελάκι στον ιατρό από το να πληρώσει 6000k την ιδιωτική κλινική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jon Snow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Valar Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Αν ένας ιατρός αφιερώνει κάποιο χρόνο για τον άνθρωπο σου ειδικά στο δημόσιο (όπου ο φόρτος εργασίας είναι τεράστιος και ο μισθός αναλογικά χαμηλότερος) θεωρώ πως είναι καλό να του δίνεις κάποια λεφτά ως ένδειξη ευχαριστώ όχι στο ιατρό αλλά στην ομάδα (είμαι αντίθετος να τα ζητήσει ο ιατρός (όπως έχω πει δεν είμαι υπέρ του φακελακιου) Αν δε δεχτεί καλό είναι να πάρει κάποιο δώρο στον ιατρό και στο προσωπικό που ασχολήθηκε το να φεύγεις κάποιος φεύγει κάποιος με την εντύπωση ότι ο ιατρος είναι υποχρεωμένος να κάνει κάτι και να μη του πει ούτε ευχαριστώ δε το θεωρώ σωστό πράγμα.

Σε αντίθετη περίπτωση ο ιατρός μεν θα κάνει την επέμβαση αλλά δε θα κάνει τίποτα παραπάνω από ότι είναι υποχρεωμένος να κάνει με όλες τις επιπτώσεις που έχει να κάνει αυτο.


μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Γιατί υπάρχουν περιπτώσεις(κάποιες έχουν δει το φως της δημοσιότητας) που ο ασθενής πρέπει να χειρουργηθεί οπωσδήποτε και το δίποδο ζητάει έξτρα χρήματα. Να ρισκάρω να πεθάνει ο άνθρωπος μέχρι να βρω την καλύτερη τιμή και τον πιο επαγγελματία γιατρό?



Και εγω συμφωνω μαζι σου. Βρίσκεις έναν γιατρο στα γρηγορα που δεν ζητάει τέτοια και εύχεσαι
για το καλυτερο. Αυτος που ζητάει φακελάκια να πάει να τα βάλει στον ... κουμπαρά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Δυστυχώς το εθνικό σύστημα υγείας δεν μπορεί να πληρώσει τους ιατρούς όπως πρέπει. Το φακελάκι είναι ένας τρόπος όλοι οι ιατροί που ξέρουν την δουλειά τους να μένουν στο ΕΣΥ. Αλλιώς οι καλοί που θα καθόντουσαν στο ΕΣΥ θα ήταν ελάχιστοι εξαιτίας του χαμηλού μισθού τους (μέχρι 2500 ευρώ).

Μπορεί τα 2500 ευρώ να σας φαίνονται πολλά αλλά για κάποιους δεν είναι. O ίδιος χειρούργος αν κάνει την ίδια δουλειά σε ιδιωτική κλινκή θα παίρνει χαλαρά 60k το μήνα και αυτά χωρίς εφημερίες, χωρίς φόρτο εργασίας και με καλύτερη ποιότητα ασθενών.

Συνεπώς το συμφέρον του λαού είναι να διατηρηθεί το φακελάκι γιατί αν δεν διατηρηθεί θα αναγκαστεί να πληρώνει ιδιωτικές κλινικές. Ο φτωχός κόσμος τους συμφέρει να πληρώσει 1000 ευρώ φακελάκι στον ιατρό από το να πληρώσει 6000k την ιδιωτική κλινική.
Πλακα μας κανεις ναι;
Ο γιατρουδακος αυτος που λες...ειναι του δημοσιου και πληρωνεται για αυτο.Αν δεν του φτανουν...ας ανοιξει ΜΟΝΟ ιδιωτικο ιατρειο.
Ελεος που χαιρετιζεις κιολας τα φακελακια.
Εκει πατανε και αυτοι.
Λοιπον...σαφως κανενας δεν μπορει να παιρνει τον νομο στα χερια του,ο τυπακος που εκανε καταγγελια στον ρουβικωνα...επρεπε να κανει καταγγελια εκει που επρεπε...και ναι,τους πιανουν με σημειωμενα χαρτονομισματα και εχει συμβει αυτο πολλες φορες,στα αρμοδια οργανα πρεπει να πηγαινουν οι πολιτες....ΑΛΛΑ ακικε...πραγματικα δεν θελω καν να χαρακτηρισω αυτα που λες.
Οποιος δεν αρκειται με τα λεφτα τΟυ δημοσιου...ΦΕΥΓΕΙ...ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.Δεν βγαζει μαυρα λεφτα,ουτε εκμεταλευεται τον κοσμο.ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
Τον κοσμο τον συμφερει αυτα που πληρωνει σε φορους,,,και πληρωνουμε για ασφαλεια καποιοι...ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΟΛΑΣ...να μας τα ανταποδιδουν...αν ειναι να δινω φακελακι..,σορυ...πηγαινω κατευθειαν σε ιδιωτικο γιατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σε αυτό το forum έχω αποφασίσει να μην γράφω εκθέσεις ιδεών για το τι είναι ηθικό και τι όχι. Δεν μου αρκεί να γράφω επιχειρήματα του στυλ "το φακελάκι είναι κακό, να καταργηθεί μπλα μπλα μπλα".

@Πουπουλίνα μιλάς για έναν ιδεατό κόσμο και μιλώ για τον πραγματικό. Έστω ότι ένα ιατρός δεν αρκείται με τα λεφτά του δημοσίου και πάει στον ιδιωτικό τομέα. Ρωτώ ποιος θα τον αντικαταστήσει; Πιθανότατα ενάς τυπάς που δεν έχει βάλει κανένα χειρουργείο στη ζωή του και τους ασθενείς του στέλνει στα άλλα νοσοκομεία; Υπάρχει χαόδη διαφορά στις αμοιβές μεταξύ ιδωτών ιατρών και νοσοκομειακών κάτι που εν μέρη το κράτος έχει αναγνωρίσει δίνοντας τη δυνατότητα σε καθηγητές πανεπιστημίου ιατρούς και σε στρατιωτικούς ιατρούς τη δυνατότητα να έχουν ιδιωτικό ιατρείο και να χειρουργούν σε ιδιωτικές κλινικές καθώς επίσης έχει καταργήσει το ΦΠΑ σε όλες τις ιατρικές πράξεις αυξάνοντας τα έδοδα των ιατρών. Οι μόνοι αδικημένοι είναι οι ιατροί ΕΣΥ που αν θέλουν να είναι νομικά εντάξει πρέπει να αρκούνται στο μισθό του δημοσίου.

Το επιχείρημα αν είναι να δίνω φακελάκι πάω κατευθείαν στον ιδιώτικο ιατρό το εξήγησα. Μια μεγάλη εγχείρηση σε ιδιωτική κλινική μπορεί να κάνει και 10.000 ευρώ. Αντίθετα το φακελάκι για την ίδια εγχείρηση στο ΕΣΥ να είναι 1000 ευρώ. Υπάρχουν κάποιοι που μπορεί να δώσουν 10.000 αλλά υπάρχουν περισσόετεροι που μπορούν να δώσουν τα 1000.

Το ελληνικό έθιμο με τα φακελάκι κρατά αρκετούς ικανούς ιατρούς στο ΕΣΥ που σώζουν ζωές από ανθρώπουν χωρίς μεγάλες οικονομικές δυνατότητες. Λυπάμαι που το πρωτοακούτε από μενα αλλά αυτή είναι αλήθεια.

Τι λύση προτείνω

Κατάργηση του ΕΣΥ. Οι κλινικές του νοσοκομείου να λειτουργούν με σύμβαση με ιδιώτες ιατρούς οι οποίοι θα πληρώνουν ένα ποσό για να έχουν την δυνατότητα να χειρουργούν σε κλινική του νοσοκομείου. Οι ιατροί θα σταματήσουν να είναι μισθωτοί και θα πληρώνονται ανά ιατρική πράξη. Εμείς οι ασθενείς τη πρωτοβάθμια περίλθαψη και τα φάρμακα μέχρι 100 ευρώ την επίσκεψη και μέχρι 500 ευρώ ετησίως θα την πληρώνουμε από την τσέπη μας. Ότι παραπάνω από 100 ευρώ την επισκέψη και 500 ευρώ /χρόνο θα τα καλύπτει το δημόσιο ταμείο μας.

Τόσο απλά τα πράγματα. Δεν με ενδιαφέρει να πέρνω δωρεάν τα Depon μου και τα Αmoxil μου και να κάνω εξετάσεις δωρεάν κάθε χρόνο. Με ενδιαφέρει όταν έχω κάτι σοβαρό να μπορώ να χειρουργηθώ από το εθνικό σύστημα υγείας από ιατρούς πρώτης κλάσης χωρίς να χάσω μια περιουσία.

Γι αυτό δεν δέχομαι να μου λέτε ότι είμαι υποστηρίζω το σύστημα με το φακελάκι. Αντίθετα το φακελάκι το υποστηρίζετε εσείς που αρνηθήκατε τα 5 ευρώ την επίσκεψη στο νοσοκομείο και άλλα τέτοια για τους λόγους που εξήγησα σε αυτό το post. Το ασφαλιστικό σύστημα δεν αντέχει να μας τα παρέχει όλα δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Ακικε..πραγαμτικα βαριεμαι να σε διαβαζω.Διοτι εισαι ακρα αντιφατικος και δεν εχεις συνεπεια σε αυτα που λες.Μπουρδουκλωνεις διαφορα σε αυτα που λες,τα πας απ εδω..τα πας απο εκει...
Το ΕΣΕΙΣ καταρχην δεν το δεχομαι..δεν ξερω σε ποιους αναφερεσαι.Δεν ξερεις τι κανει ο καθενας.
Εγω προσωπικα δεν μου γραφει τιποτα κανενας...οτιδηποτε παιρνω απο φαρμακειο το πλερωνω κανονικα,ενω μου το κρατανε απο τον μισθο μου.
Απο εκει και περα τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.
Πληρωνουμε φορους για υγεια και παιδεια.Και αυτο πρεπει να εχει ανταποδωση
ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ δωρεαν.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ.
Ο καθε τυπακος που ειναι στο δημοσιο...ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ/.ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ.
Οσο ειναι στο δημοσιο...ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ.ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
Υποστηριζεις το σαπιο συστημα που ολοι κατηγορουμε,αλλα καποιοι το υποστηριζουν.
Ολα τα αλλα που λες...ειναι αλλα λογια να αγιαπιομαστε.
Το αν θα πρεπει να υπαρχει δημοσια υγεια...ειναι αλλο θεμα.ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ φακελακι...το αντιλαμβανεσαι;
Δημοσιο....σου ΑΡΕΣΕΙ;Μενεις...δεν σου αρεσει;Σπιτακι σου...κανεις και το ιδιωτικο σου ιατρειο...και ασε τους αλλους...τους πιο νεους,αυτους που εχουν αναγκη να δουλεψουν...ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥς ΜΑΘΟΥΣΑΛΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ.
ΞΕΚΑΘΑΡΑ,
ΦΑΚΕΛΑΚΙ λεμε...ειναι παρανομο λεμε.Ξεκαθαρα.
ΟΚ..ΠΙΟ ΠΡΟΒΑΤΑ ΑΠΛΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Κάποιοι έχουν βρει τροπους να πληρώνονται για αυτό που κάνουν και δεν τους αρέσει αλλα χωρις να πάνε σπιτι τους! Καλό ; ;D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Μα το οτι θα εβρισκα και υποστηρικτες ΤΟΥ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥ ΦΑΚΕΛΑΚΙΟΥ,.,ουτε που θα τι φανταζομουν! Τοσο εχουμε ξεπεσει...ΠΑΡΑΝΟΜΟΥ ΛΕΜΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
η μονη λυση είναι οπως στη Σουηδια για μενα που πληρωνεις για να πας σε δημοσιο νοσοκομειο (15€ την επίσκεψη) αν θυμαμαι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top