Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 41 22.2%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 24 13.0%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.7%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.2%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.5%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.5%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Αναλογα με το αν ειμαι εξω ή μεσα αν ειναι χειμωνας ή καλοκαιρι...

Οταν ειμαι σπιτι τον χειμωνα προτιμω τον γαλλικο (κατα προτιμηση με αρωμα φουντουκι) , χωρις ζαχαρη και με λιγο γαλα...
Οταν ειμαι εξω τον χειμωνα προτιμω τον καπουτσίνο ζεστό και πάλι χωρις ζαχαρη με μπολικη κρεμα..
Το καλοκαιρι παντοτε προτιμώ είτε τον κλασσικό φραπε (σχεδον παντοτε σκετο) ή εναν freddo espresso μετριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
1- Φραπές γλυκός χωρίς γάλα

2- Εσπρέσσο ζεστός διπλός σκέτος

3- Φρέντο εσπρέσσο γλυκός χωρίς φαμφάρες πάνω του

4 - Εσπρεσσάκι μίνι κλασσικό ζεστό μια κι έξω σκέτο

Η σειρά τυχαία! :thumbup:

Μαγαζιά δεν γράφω για να μην κάνω διαφήμιση αλλά λίγα έμειναν μαγκιόρικα...

:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γιατί δεν υπάρχει ο ζεστός νες στη λίστα?!?!?! :'(

Ενιγουει, πάμε στο top 3:

1. Ζεστός νες (σκέτος)
2. Φραπέ (σκέτος)
3. Φρέντο εσπρέσσο (σκέτος)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καφές πίνεται σκέτος. Όσοι βάζετε ζάχαρη πρέπει να σταματήσετε γιατί είναι λάθος.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ο καφές πίνεται σκέτος. Όσοι βάζετε ζάχαρη πρέπει να σταματήσετε γιατί είναι λάθος.


 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Όλα σκέτα, κομμένες ζάχαρες. Και γάλατα κομμένα. Πρέπει να μπω σε εμμηνόπαυση για να καταδεχτώ να βάλω γάλα στον καφέ.

Πράσινα και μαύρα τσάγια (γειά σου και σένα, ciao)

Φραπέδες (Η πιο ύπουλη μπασταρδιά για καφές, πρέπει να είσαι ψυχικά διαταραγμένος για να τον πίνεις, έχω το gold το μεγάλο μπουκάλι...)

Φίλτρου (Κομμένο μαχαίρι. Για μπέμπηδες που γουστάρουν καφέ-κάτουρο. Αμα ήθελα τέτοιες απολαύσεις, υπάρχουν και τα watersports.)

Ελληνικός (Καφεδάρα ωραία, υγιεινή, ειδικά ο σκούρος του Λουμίδη, μου έμεναν τα πακέτα όμως γιατι έπινα εσπρέσσο και έτσι έπαψα να τον αγοράζω. Εντούτοις, ωραίος)

Εσπρέσσο (Ένοχη αμαρτία. Ειδικά οι Αφρικάνικες ποικιλίες Αράμπικα από Αιθιοπία ή Κένυα - Χριστέ μου ακούγομαι σαν νεολίμπεραλ φιλελές σκαρπινόφλωρος που με το ένα χέρι δειγματίζει χαβιάρι Κασπίας και με το άλλο χαιδεύεται μπροστά από την κραυγή του Μουνχ)

Verdict: Best coffee ever - Espresso φουλ ένταση, διπλός, άνευ ζάχαρη και γάλακτος

ΟΛΑ ΣΚΕΤΑ. ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΤΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΕΥΡΑ.


ΥΓ: Και κόψτε αυτή την ανοησία με τα κουλουράκια μερικές, ειδικά όταν πίνει ο άλλος από τον καφέ σας και έχετε βουτήξει τη μισή Αλλατίνη μέσα και επιπλέει και χρειάζεται μετά κόσκινο. Αμα θέλαμε να σας φιλήσουμε στο στόμα και να τσιμπήσουμε κουλουράκι θα το κάναμε. Καφέ θέλουμε. ΑΠΛΑ ΚΑΦΕ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλα σκέτα, κομμένες ζάχαρες. Και γάλατα κομμένα. Πρέπει να μπω σε εμμηνόπαυση για να καταδεχτώ να βάλω γάλα στον καφέ.

Πράσινα και μαύρα τσάγια (γειά σου και σένα, ciao)

Φραπέδες (Η πιο ύπουλη μπασταρδιά για καφές, πρέπει να είσαι ψυχικά διαταραγμένος για να τον πίνεις, έχω το gold το μεγάλο μπουκάλι...)

Φίλτρου (Κομμένο μαχαίρι. Για μπέμπηδες που γουστάρουν καφέ-κάτουρο. Αμα ήθελα τέτοιες απολαύσεις, υπάρχουν και τα watersports.)

Ελληνικός (Καφεδάρα ωραία, υγιεινή, ειδικά ο σκούρος του Λουμίδη, μου έμεναν τα πακέτα όμως γιατι έπινα εσπρέσσο και έτσι έπαψα να τον αγοράζω. Εντούτοις, ωραίος)

Εσπρέσσο (Ένοχη αμαρτία. Ειδικά οι Αφρικάνικες ποικιλίες Αράμπικα από Αιθιοπία ή Κένυα - Χριστέ μου ακούγομαι σαν νεολίμπεραλ φιλελές σκαρπινόφλωρος που με το ένα χέρι δειγματίζει χαβιάρι Κασπίας και με το άλλο χαιδεύεται μπροστά από την κραυγή του Μουνχ)

Verdict: Best coffee ever - Espresso φουλ ένταση, διπλός, άνευ ζάχαρη και γάλακτος

ΟΛΑ ΣΚΕΤΑ. ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΤΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΕΥΡΑ.


ΥΓ: Και κόψτε αυτή την ανοησία με τα κουλουράκια μερικές, ειδικά όταν πίνει ο άλλος από τον καφέ σας και έχετε βουτήξει τη μισή Αλλατίνη μέσα και επιπλέει και χρειάζεται μετά κόσκινο. Αμα θέλαμε να σας φιλήσουμε στο στόμα και να τσιμπήσουμε κουλουράκι θα το κάναμε. Καφέ θέλουμε. ΑΠΛΑ ΚΑΦΕ.

Το γάλα στον καφέ, ειδικά στον εσπρέσο να ξέρεις πως βοηθάει στο να μην λεκιαζουν τα δόντια σου καθώς τα μόρια του γάλακτος απορροφούν τις χρωστικές του καφέ και δεν τις αφήνουν να κολλήσουν στα δόντια.



Μπισκότο με καφέ; Μλιαχ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ετσι ξεκινάνε όλοι, με ένα αθώο μπισκότο για επιβράβευση και μετά καταλήγουν με τέσσερεις κουταλιές ζάχαρη στον καφέ. Και αυτό είναι λάθος.


Τα τελευταία 7 χρόνια που πίνω καφέ παραμένει σκέτος. Τώρα αν εσύ μ ένα μπισκότο λυγίζεις και παίρνεις την κατιούσα τι να πω, αδύναμος!!!
 

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ενιγουει, πάμε στο top 3:

1. Ζεστός νες (σκέτος)
2. Φραπέ (σκέτος)
3. Φρέντο εσπρέσσο (σκέτος)
Βάλ'τα με ανάποδη σειρά και έχουμε το δικό μου top 3

Συμφωνώ με τα παιδιά πάνω, ο καφές πίνετε σκέτος. Όσοι βάζουν ζάχαρη, γάλα, κακάο, κανέλα, σιρόπια, παγωτά, ζαχαρούχα είναι καταπιεσμένοι. Δεν απολαμβάνουν πραγματικά τη γεύση του καφέ.
Μη ντρέπεστε να πείτε "θέλω ζεστή/κρύα σοκολάτα"
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα τελευταία 7 χρόνια που πίνω καφέ παραμένει σκέτος. Τώρα αν εσύ μ ένα μπισκότο λυγίζεις και παίρνεις την κατιούσα τι να πω, αδύναμος!!!

Κάτι γλυκά με συρριγες δεν ανέβαζες τις προάλλες wonder woman? :whistle:
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αφήστε τις βλακείες ότι ο καφές είναι μόνο σκέτος και πάτε στα σωστά, δηλαδή ότι ο καφές είναι μόνο ζεστός. Αυτοί οι φρέντο είναι ελληνικές κατσικοβλαχιές, πώς τις πίνετε αυτές τις άθλιες γρανίτες;:morning1:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ο καφές δε μου αρέσει καθόλου σαν γεύση, αλλά πίνω όταν είναι αναγκαίος ακα εξεταστικές.

Στη χειμερινή λοιπόν εξεταστική πίνω καπουτσίνο μονό και στις καλοκαιρινές φρεντο εσπρεσσο. Όλα σκέτα κι από μένα, το γαλακτομπούρεκο μου αρέσει περισσότερο να το τρώω παρά να το πίνω.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ειμαι ο μονος που εχει συνδεσει τον φραπε με τον οικοδομο?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top