Ανατροφή παιδιών και ομοφυλοφιλία. Σχετίζονται;

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
στο 131 αναφέρομαι και ειλικρινά θα ήθελα να δω αυτό που δεν έχω δει

η πρώτη φράση που λέει ότι είναι σοκαρισμένος?
η δεύτερη που λέει για πλύση εγκεφάλου?
η τρίτη φράση που λέει τι ο ίδιος θεωρεί λογικό?

το παρακάτω κομμάτι, είναι αυτό που είπα κι εγώ
πήρε αρνητικές λοιπόν για ποια απ τις 3 φράσεις?

υποψιάζομαι για την πλύση εγκεφάλου ε?
Μα αν δεις ότι γράφω με επιστημονικά στοιχεία ότι πλέον η επιστήμη παραδέχεται ότι υπάρχουν ΚΑΙ εξωγενείς παράγοντες, και παρόλα αυτά συνεχίζουν ποστ που επιμένουν ότι ΟΧΙ δεν είναι εξωγενείς παράγοντες... τι είναι αυτό βρε Πετράν μου?

τι δεν καταλαβαίνω εγώ καλά ρε παιδιά?


edit
ok τώρα είδα την απάντηση του Δημήτρη και τη δέχομαι
δεν το είχα σκεφτεί από αυτή την οπτική και το δέχομαι
σορρυ απο μεριάς μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
negative μπορείς να με λες κι Αναστασία αν θες ή Κ.Ε. ή Κουε (ακούω σε όλα :P)


τον Μοναχό, τον διαβάζω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον
Δε γράφει συχνά αλλά όταν γράφει είναι πάντα ζωγραφιές
Εχω αναθεωρήσει πολλές φορές τις σκέψεις μου με βάση τα γραπτά του
Γιαυτό και νωρίτερα δήλωσα ότι τον σέβομαι και σαν άνθρωπο και σαν επιστήμονα

ο Μπάγκς ίσως απλά είναι πιο επίμονος από εμένα
Εγώ ψάχνω και θέλω να ψάχνω την αλήθεια όσο είναι αυτό δυνατόν για το παιδί μου

Να είσαι σίγουρος όμως, ότι απ όσο έχω καταλάβει, κι εγώ κι ο Μπαγκς, έχουμε ένα κοινό στοιχείο κι ας μη μας φαίνεται
Αυτό είναι η αγάπη για τα παιδιά μας και η αγωνία μας να τους προσφέρουμε το καλύτερο δυνατόν με τα μέσα που έχουμε στη διάθεση μας

ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ
αυτό είναι κάτι που προσωπικά θεωρώ ότι τιμάει τον κάθε γονιό
δεν επαναπαύεται σε κάτι και το ψάχνει... το ρωτάει...
Μπορεί ο μπαγκς να φαίνεται αμετανόητος και αμετάκλητος
Το τι δουλειά όμως γίνεται μέσα του, μόνο αυτός το ξέρει καθώς κι εγώ ξέρω μέσα μου τις σκέψεις που κάνω

Μπορεί να σας φαίνεται αστείο που ο γιος μου είναι μόλις 11 μηνων κι εγώ από τώρα αναρωτιέμαι τι θα του διδάξω και τι θα του πω
Είναι από την αγάπη μου και μόνο όμως αυτή η αγωνία
Δεν λέω ότι εχω το αλάθητο, δεν λέω ότι δε θα κάνω λάθος ως γονιός
Θέλω όμως εφόσον έχω τα εφόδια (Internet) να προσπαθήσω να του παρέχω την καλύτερη και σωστότερη το δυνατόν εκπαίδευση σε κοινωνικά ζητήματα
Θέλω το παιδί μου να είναι υγιές και σωματικά και πνευματικά και συναισθηματικά
Το ξαναείπα ότι δε θα χαρώ αν γίνει ομοφυλόφιλο, όμως δεν θα το αγαπήσω ούτε μια σταγονίτσα λιγότερο

Δε θα χαρώ, όχι γιατί δε θα καλύπτει τις προσδοκίες μου να κάνει οικογένεια και να δει την ευτυχία και την πλήρωση με τρόπο που θεωρώ εγώ σωστό, αλλά γιατί φοβάμαι ότι ο ίδιος θα έχει μια δύσκολη ζωή
Εγώ θα τον αποδεχτώ όπως και αν έχει
Με προβληματίζει λοιπόν ότι αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να υπάρχουν κάποιοι εξωγενείς παράγοντες προς αυτή την κατεύθυνση, εγώ θα ήθελα να κάνω το καλύτερο δυνατόν και να τις αφανίσω
Είναι λάθος αυτό?
Αυτό ψάχνω... και νομίζω αυτό ψάχνει και ο Μπάγκς και γιαυτό τον υποστηρίζω
Απλά ο καθένας μας έχει διαφορετικό τρόπο έκφρασης κι οκ ο Μπάγκς είναι και λίγο πιο ξεροκέφαλος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Βρε Buggs σε παρακαλώ, μπορείς να πεις ΕΣΥ τι θα κάνεις τα επόμενα χρόνια έτσι ώστε τα παιδιά σου να μη γίνουν ομοφυλόφιλα; Ρωτάς τη γνώμη των άλλων αλλά εγώ θέλω να μου πεις και τη δικιά σου άποψη. Δεν πρόσεξα να τη γράφεις πουθενά (είμαι και απρόσεχτος βέβαια, απλώς δείξε μου το ποστ που τα έγραψες αυτά αν τα έχεις γράψει)

Να καταλάβω επιτέλους σε τι διαφωνείς με τους υπόλοιπους στο θέμα της ανατροφής του αγοριού για τον σωστό ή "σωστό" (ανάλογα όπως το πάρει κανείς) σεξουαλικό προσανατολισμό...

Υ.Γ. Θα ήθελα να μου απαντήσεις με γνώμονα το ότι η ομοφυλοφιλία έχει και εξωγενείς αιτίες αλλά και γενετική προδιάθεση

πλιζζζζζζζζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
negative μπορείς να με λες κι Αναστασία αν θες ή Κ.Ε. ή Κουε (ακούω σε όλα :P)


τον Μοναχό, τον διαβάζω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον
Δε γράφει συχνά αλλά όταν γράφει είναι πάντα ζωγραφιές
Εχω αναθεωρήσει πολλές φορές τις σκέψεις μου με βάση τα γραπτά του
Γιαυτό και νωρίτερα δήλωσα ότι τον σέβομαι και σαν άνθρωπο και σαν επιστήμονα

ο Μπάγκς ίσως απλά είναι πιο επίμονος από εμένα
Εγώ ψάχνω και θέλω να ψάχνω την αλήθεια όσο είναι αυτό δυνατόν για το παιδί μου

Να είσαι σίγουρος όμως, ότι απ όσο έχω καταλάβει, κι εγώ κι ο Μπαγκς, έχουμε ένα κοινό στοιχείο κι ας μη μας φαίνεται
Αυτό είναι η αγάπη για τα παιδιά μας και η αγωνία μας να τους προσφέρουμε το καλύτερο δυνατόν με τα μέσα που έχουμε στη διάθεση μας

ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ
αυτό είναι κάτι που προσωπικά θεωρώ ότι τιμάει τον κάθε γονιό
δεν επαναπαύεται σε κάτι και το ψάχνει... το ρωτάει...
Μπορεί ο μπαγκς να φαίνεται αμετανόητος και αμετάκλητος
Το τι δουλειά όμως γίνεται μέσα του, μόνο αυτός το ξέρει καθώς κι εγώ ξέρω μέσα μου τις σκέψεις που κάνω

Μπορεί να σας φαίνεται αστείο που ο γιος μου είναι μόλις 11 μηνων κι εγώ από τώρα αναρωτιέμαι τι θα του διδάξω και τι θα του πω
Είναι από την αγάπη μου και μόνο όμως αυτή η αγωνία
Δεν λέω ότι εχω το αλάθητο, δεν λέω ότι δε θα κάνω λάθος ως γονιός
Θέλω όμως εφόσον έχω τα εφόδια (Internet) να προσπαθήσω να του παρέχω την καλύτερη και σωστότερη το δυνατόν εκπαίδευση σε κοινωνικά ζητήματα
Θέλω το παιδί μου να είναι υγιές και σωματικά και πνευματικά και συναισθηματικά
Το ξαναείπα ότι δε θα χαρώ αν γίνει ομοφυλόφιλο, όμως δεν θα το αγαπήσω ούτε μια σταγονίτσα λιγότερο

Δε θα χαρώ, όχι γιατί δε θα καλύπτει τις προσδοκίες μου να κάνει οικογένεια και να δει την ευτυχία και την πλήρωση με τρόπο που θεωρώ εγώ σωστό, αλλά γιατί φοβάμαι ότι ο ίδιος θα έχει μια δύσκολη ζωή
Εγώ θα τον αποδεχτώ όπως και αν έχει
Με προβληματίζει λοιπόν ότι αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να υπάρχουν κάποιοι εξωγενείς παράγοντες προς αυτή την κατεύθυνση, εγώ θα ήθελα να κάνω το καλύτερο δυνατόν και να τις αφανίσω
Είναι λάθος αυτό?
Αυτό ψάχνω... και νομίζω αυτό ψάχνει και ο Μπάγκς και γιαυτό τον υποστηρίζω
Απλά ο καθένας μας έχει διαφορετικό τρόπο έκφρασης κι οκ ο Μπάγκς είναι και λίγο πιο ξεροκέφαλος :P



Για μένα όλο αυτό το θέμα συζήτησης έχει την πηγή ύπαρξης του σε δυο πράγματα...φόβος και προσδοκίες...που για μένα και τα δυο είναι κακοί σύμβουλοι,πόσο μάλιστα όταν κάποιος είναι γονιός!Γιατί σου στερούν την όποια νηφαλιότητα μπορεί να έχουμε ως άνθρωποι.
Από το να αρχίζουμε να χαρακτηρίζουμε την οποιοδήποτε ''ομάδα'' ανθρώπων ως ανώμαλους αφύσικους κτλ π και στην συνεχεία να αγωνιούμε για την διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας,στο πως να μην μου γίνει ο γιος μου ανώμαλος(γιατί εκεί είναι όλο το θέμα) ας κάνουμε μια καλή αυτοκριτική και ας δούμε , όσο και εάν μας πονάει αυτό , τα αίτια των όσων πιστεύουμε ή απεχθανόμαστε.
Έναν γονιό μάλλον θα έπρεπε να τον απασχολεί η ποιότητα της ψυχής του παιδιού του, εάν θες , και όχι με ποιον πλαγιάζει στο κρεβάτι του.
Έχοντας μεγαλώσει ένα καλό παιδί και έναν ώριμο ενήλικα δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σε απασχολεί κάτι περισσότερο από αυτό.Τα άλλα όλα είναι προσωπικές προβολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και για να μην σας χαλάσω το θέμα κι άλλο με τις μη λογικές παρατηρήσεις μου, ας απαντήσω στην απολύτως λογική και καθ' όλα πρακτική ερώτηση του Buggs σχετικά με το όριο της ηλικίας για το φιλί στο στόμα από πατέρα σε γιο:

3.5 έτη. Μετά από αυτό τα παιδάκια θα πρέπει να καταλάβουν πως φιλί στο στόμα δίνουμε και δεχόμαστε μόνο από όσους έχουν κάτι διαφορετικό ανάμεσα στα πόδια τους.

Αφου δείχνεις να ξέρεις εγω τους φιλούσα στο στόμα έως 4,5. Είναι πολύ σημαντικό που υπερέβην το όριο για ένα χρόνο; Η αλήθεια είναι ότι απο ένσικτο το έκοψα, δεν κοίταξα στο Ιντερνετ.

Αλλη ερώτηση: Η τρυφερότητα της μητέρας. Η σύζυγος περασε επιλόχεια κατάθλιψη και με τις δυο γέννες. Το τί τραβήξαμε δεν περιγράφεται. Εδω και δυομιση χρόνια είναι καλύτερα όμως οι πληγές δεν επουλώθηκαν ακόμη.

Τα αγόρια κατα τη διάρκεια της "απουσίας" της, προσκολήθηκαν σε μένα. Ακόμη και μετά όμως που συνήλθε, περασε καιρός εως ότου να τα παίρνει αγκαλιά συχνά, να τα φιλάει, και μόλις τον τελευταίο μισό χρόνο αστειεύεται, γαργαλιέται μαζι τους και παίζει.

Η όλη ιστορία με προβληματίζει πολυ. Τα παιδιά θέλουν στοργή και χαίρομαι να τους την δίνω. Απο την άλλη τα νοιώθω να μεγαλώνουν και πλέον πρέπει τις πολλές τρυφερότητες να τις εχουν με τη μαμά τους. Πιστεύω ότι αν η πλαστιγα της τρυφερότητας γέρνει πρός την μητέρα, για τα αγόρια, αυτό είναι μια καλή προυπόθεση για την μετέπειτα άνεσή τους στις σχέσεις με τα κορίτσια όπως και στην ανταλλαγή τρυφερότητας μαζί τους. Είναι μια προκατάληψη ή ανοησία, μήπως δεν παίζει κανένα ρόλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε κάποιο σημείο η ΚουΕ νομίζω ανέφερε ότι πρίν απο μερικά χρόνια οι ψυχολόγοι υποστήριζαν ότι είναι επίκτητο, τώρα ξαφνικά υποστηρίζουν το εντελώς αντίθετο.
Δεν ειπε κανείς οτι τωρα η επιστημονικη κοινοτητα υποστηριζει το "αντιθετο" οτι δλδ η σεξουαλιτκοτητα ειναι αμιγως επίκτητη.

Αν το παιδί δηλαδη πέσει απο την ταράτσα, θα πείς ότι ήταν γραφτό, ότι έφταιγε αυτό, ή εσύ που ποτέ δεν του είπες ότι δεν κάνει να κρέμεται απο το μπαλκόνι γιατί μπορεί να σκοτωθεί; Πόσο μάλλον αν του είπες εχει πλάκα να κρέμεσαι απο το μπάλκόνι.
1. αν πεσει απο το μπαλκονι και σκοτωθει η φυσικη επιλογη εκανε τη δουηλεια της :P 2.ατυχες παραδειγμα ομως γιατι το να προκυψει ομοφυλοφιλο το παιδι δεν συνεπαγεται/αντιστοιχει με το να πεσει απο το μπαλκονι. Δλδ θανατο. Κατι που δειχνει οτι τρεφεις μεγαλες ανησυχιες και φοβια για την ομοφυλοφυλια. Δεν λεω αν καλα κάνεις, απλά οτι ισως ειναι υπερβολικές. Και οτιδηποτε υπερβολικο, δεν ειναι καλο.

Αμέσως αμέσως όλοι ξέρουμε την απίθανη στροφή της κοινωνίας ξαφνικά πανω στα δικαιώματα των γκέυ, όσο και την γενετική, υποτιθέμεμη προδιάθεσή τους.
Καθολου υποτιθεμενη οπως ειδαμε ηδη και θα δεις παρακατω.

Για του λόγου το αληθές
Male Homosexuality Can Be Explained Through A Specific Model Of Darwinian Evolution, Study Shows
Πηγή https://www.sciencedaily.com/releases...0617204459.htm

[...]ΜΑΚΑΡΙ να ταν μονο τα γονιδια[...]
Δε νομιζω οτι διαβασες καλα το αρθρο, διότι αν το προσεξεις, ισα ισα ενισχυει την αποψη οτι είναι θεμα γονιδιων !


Γιααα να ξεκαθαρισουμε μερικα πραγματα σχετικα με το τι ισχυει κατα την επιστημη σημερα :

1. Υπαρχουν προς στιγμην, μονο θεωριες. Και οι θεωριες σχηματιζονται ετσι ωστε να μπορουν να εξηγησουν αυτα που βλεπουμε πειραματικά. Αν αυτα που βλεπουμε πειραματικά, αυριο διαφοροποιηθουν, το ιδιο θα συμβει και με την επικρατουσα θεωρία.

2. Η οποια επικρατουσα θεωρια με πολυ απλα λόγια ειναι : οτι η ανδρικη ομοφυλοφυλια, φαινεται να μην εχει να κανει με κοινωνικο περιβαλλον, μοδα, εξωτερικα ερεθισματα, αλλά παράλληλα φαινεται να υπάρχουν στοιχεια που της δινουν ενα σαφη γενετικό αίτιο. Ποιο ειναι αυτο ; Το φαινομενο που ονομασαν "σεξουαλικως ανταγωνιστική επιλογη". Κατ'αυτό, ενα γονιδιο μπορει να βλαπτει την παραγωγικοτητα ενός φυλλου προς χάριν της παραγωγικοτητας του άλλου. Και αυτο, γιατι βρεθηκε και επαληθευεται μεχρι στιγμης, πως οι γυναικες-συγγενεις των ομοφυλοφιλων ανδρων παρουσιαζουν αυξημενη παραγωγικοτητα σε απογονους!

3. Μια 2η θεωρια παραλληλη ειναι οτι το θεμα δεν αφορα απλά ενα γονιδιο, καθως εχουν βρεθει και διαφορές σε διδυμα παιδια, αλλά και ορμονικες επιδρασεις απο το "μικροπεριβαλλον" του παιδιου στο σωμα της μητερας. Αυτο μας λεει οτι η σεξουαλικοτητα και οι προτιμησεις δεν αφορουν ενα γονιδιο, ενα "δικοπτη" που τις ρυθμιζει, αλλά ειναι πιο περιπλοκο φαινομενο.Εχει σημασια και ποια γονιδια θα "εκφραστουν" και άρα θα δωσουν φαινοτυπο, καποιο αντιληπτο αποτελεσμα. Και η "εκφραση" τους ειναι μια πολυπλοκη διαδικασια που ακομα ερευναμε. Γνωριζουμε ομως οτι εχει να κανει με ορμονες.

4. Μια μεγαλη Σουηδικη προσφατη ερευνα σε διδυμα παιδια, (χωρις να ειναι ιδανική οπως εξηγησαν οι εκτελεστες της), εδειξε οτι περιπου 35% μπορουσε να αποδοθει στο DNA και 65% σε άλλους λογους οπως η ορμονικη εμβρυολογια που αναφερω στο σημειο 3. Σε αυτο συναδει και το οτι δεν εχουμε ενδειξεις οτι η κοινωνια και η μοδα, αλλαζουν ή καθοριζουν τη σεξουαλικοτητα. Ετσι τωρα γινονται μελετες πανω στην εμβυολογια του θεματος.

5. Μιλησα για ανδρικη ομοφυλοφιλια γιατι υπαρχουν ενδειξεις οτι η γυναικεια δεν λειτουργει με τον ιδιο τροπο και μαλιστα αυτη ειναι εκεινη που ισως εχει να κανει περισσοτερο με το περιβαλλον, παρα τη γενετικη.

6. O Dr.Robert Spitzer ψυχιατρος κυρους που καταφερε το 1973 να αφαιρεσει την ομοφυλοφυλια απο τους καταλογους ψυχικων διαταραχων, το 2003 εκανε μια μικρη ερευνα που ισχυριζεται οτι η σεξουαλικοτητα μπορει να αλλαξει στη μετεπειτα ζωη αν θελησουμε. Η ερευνα ομως δεν θεωρειται πολυ αξιοπιστη απο την επιστημονικη κοινοτητα και χρειαζονται νεες ερευνες , πιο σωστες για να εχουμε καποιο αξιοπιστο συμπερασμα (δειτε λινκ παρακατω).

7. Το κατα ποσο θα αποδειχθει οτι η σεξουαλικοτητα οφειλεται σε γονιδια και ορμονικες επιδρασεις, θα φανει. Ομως για να φτασουμε να λεμε οτι εμεις επιδρουμε στην σεξουαλικοτητα του παιδιου τοσο ευκολα μεσω πχ μοδας,τηλεορασης κλπ, θα πρεπει να εχουμε και γιαυτα καποιες αμεσες ενδειξεις. Οχι να το αντλουμε απο τυχον αδυναμια αποδειξεως άλλων αιτιων..

Πηγές :
Ενδιαφερον αρθρο που συνοψιζει και εξηγει απλα
Ενδιαφερον αρθρο που συνοψιζει και εξηγει απλα 2
Περι διδυμων (Σουηδικη έρευνα)
Αρθρο της ΚΕ περι "σεξουαλικης ανταγωνιστικης επιλογης"
Απλο αρθρο περι ορμονων στη μητρα και "σεξουαλικης ανταγωνιστικης επιλογης"
Ενδιαφερον αρθρο περι γονιδιακης επιδρασης
Αρθρο που εξηγει την ερευνα του Dr.Spitzer οτι ειναι εφικτο να αλλαξεις τη σεξουαλικοτητά σου (και κατα ποσο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τελος παντων ας συνεχίσουμε με την παραδοχή, ότι το περιβάλλον όσο και οι απόψεις των γονέων ΠΑΙΖΟΥΝ ρόλο στην εξέλιξη του παιδιού σε γκέυ ή όχι. Ενα πρακτικο ζήτημα πρώτο και θα ακολουθήσουν και άλλα. Το φιλί στο στόμα. Ειναι ενδειξη της απόλυτης τρυφερότητας. Επιτρέπεται απο πατέρα στα αγόρια; Από μητέρα στα κορίτσια; Μέχρι ποιά ηλικία;

(ας απαντήσουν αυτοί που πιστεύουν ότι η ανατροφή παίζει κάποιο ρόλο. Τις άλλες γνώμες ότι ότι είναι να γίνει θα γίνει μόνο του και ερήμην οτιδήποτε και άν κάνουν οι γονείς, νομίζω ότι τις εξαντλήσαμε πέραν του δέοντος. Ευχαριστώ για την κατανόηση)

Μπορώ να απαντήσω; :)

Βασικά το σχόλιό μου εστιάζει σε ένα και μοναδικό σημείο- το φιλί στο στόμα από γονέα στο παιδί. Γιατί να γίνεται αυτό; Δεν μου ακούγεται φυσιολογικό και ακόμα περισσότερο, δεν θα μου φαινόταν φυσιολογικό... :worry:
Το φιλί στο στόμα είναι ένδειξη τρυφερότητας, αλλά μεταξύ συντρόφων- είναι στα πλαίσια της σχέσης ενός ζευγαριού. Ο γονέας έχει χίλιους τρόπους να εκφράσει στο παιδί την τρυφερότητά του, γιατί πρέπει να το μπερδέψει; Αν του χαιδέψει το κεφαλάκι ή του δώσει ένα φιλί στο μάγουλο, τι πειράζει;
Έχω παραδείγματα γονέων στο μυαλό μου που έχουν υποκαταστήσει το σύντροφό τους με το παιδί τους- μαμάδες που οι άνδρες τους λείπουν για δουλειές και κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι με τους γιούς τους για να νιώθουν εκείνες καλά κτλ.
Στην ίδια κατηγορία νομίζω ότι μπαίνει και το φιλί στο στόμα... Δεν ξέρω αν φταίει το ότι με μεγάλωσαν αλλιώς, απλά μου φαίνεται εντελώς περίεργο να φιλάει ο γονιός στο στόμα το παιδί του. :worry:

Συγγνώμη για την παρέμβαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Όρισε ποτέ η φύση το γάμο; :confused::confused:



-petros

Για σκέψου λίγο...

Αν η φύση δεν ήθελε την ένωση αρσενικού & θηλυκού για την αναπαραγωγή τότε δε θα μας έφτιαχνε ερμαφρόδιτους? Γιατί να μας περιορίσει έτσι αυτή η "κακιά" φύση ώστε μόνο δια μέσου της ερωτικής επαφής ανδρός-γυναικός να έχουμε την δυνατότητα τεκνοποίησης? Επομένως απάντησε μόνος στην ερώτηση σου τώρα... Και μη μου πεις για τους τεχνητούς τρόπους γιατί είπαμε η Φύση, όχι η επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για σκέψου λίγο...

Αν η φύση δεν ήθελε την ένωση αρσενικού & θηλυκού για την αναπαραγωγή τότε δε θα μας έφτιαχνε ερμαφρόδιτους? Γιατί να μας περιορίσει έτσι αυτή η "κακιά" φύση ώστε μόνο δια μέσου της ερωτικής επαφής ανδρός-γυναικός να έχουμε την δυνατότητα τεκνοποίησης? Επομένως απάντησε μόνος στην ερώτηση σου τώρα... Και μη μου πεις για τους τεχνητούς τρόπους γιατί είπαμε η Φύση, όχι η επιστήμη.
Και στα υπολοιπα ζωα παρατηρειται ομοφυλοφιλια. Γιατι αραγε ; Υπαρχει σε καποια ποσοστα ομως τα ζωα ως επι το πλειστον αναπαραγονται κανονικα. Κι ομως οι τασεις υπηρχαν εξαρχης στη φυση...αρα φυσιολογικες. Δε νομιζω τα ζωα αυτα (και δεν ειναι λιγα), να επηρεαστηκαν απο το Mtv :P Για σκεψου λιγο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Για σκέψου λίγο...

Αν η φύση δεν ήθελε την ένωση αρσενικού & θηλυκού για την αναπαραγωγή τότε δε θα μας έφτιαχνε ερμαφρόδιτους? Γιατί να μας περιορίσει έτσι αυτή η "κακιά" φύση ώστε μόνο δια μέσου της ερωτικής επαφής ανδρός-γυναικός να έχουμε την δυνατότητα τεκνοποίησης? Επομένως απάντησε μόνος στην ερώτηση σου τώρα... Και μη μου πεις για τους τεχνητούς τρόπους γιατί είπαμε η Φύση, όχι η επιστήμη.
Όταν αναφερόμαστε σε γάμο ("παντρευτείς" όπως είπες), αναφερόμαστε σε μία καθαρά κοινωνική κατάσταση που την ορίζει ο ανθρώπινος παράγοντας σύμφωνα με τις ανάγκες του.

Η σεξουαλική επαφή και οι ανθρώπινες σχέσεις δεν έχουν ως μοναδική επιδίωξη την... τεκνοποίηση.

Επίσης με την ίδια λογική θέτω και το ερώτημα "αν η ομοφυλοφιλία είναι μη προβλεπόμενη από τη φύση, τότε γιατί αυτή δε την εξάλειπτει αλλά αντιθέτως την εμφανίζει σε σχεδόν όλα τα είδη της;"
(εδώ δεν στέκει τίποτα του τύπου αρρώστια ή εκ γενετής ανωμαλίες αφού τα ομοφυλόφιλα άτομα διαθέτουν όλες τους τις σωματικές και νοητικές ικανότητες και δεν περιορίζονται σε τίποτα - ούτε καν στην αναπαραγωγή επί του πρακτικού εφόσον πάνε με άτομα διαφορετικού φύλου)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σύντομα κοντά σας. :lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μπορώ να απαντήσω; :)

Βασικά το σχόλιό μου εστιάζει σε ένα και μοναδικό σημείο- το φιλί στο στόμα από γονέα στο παιδί. Γιατί να γίνεται αυτό; Δεν μου ακούγεται φυσιολογικό και ακόμα περισσότερο, δεν θα μου φαινόταν φυσιολογικό... :worry:
Το φιλί στο στόμα είναι ένδειξη τρυφερότητας, αλλά μεταξύ συντρόφων- είναι στα πλαίσια της σχέσης ενός ζευγαριού. Ο γονέας έχει χίλιους τρόπους να εκφράσει στο παιδί την τρυφερότητά του, γιατί πρέπει να το μπερδέψει; Αν του χαιδέψει το κεφαλάκι ή του δώσει ένα φιλί στο μάγουλο, τι πειράζει;
Έχω παραδείγματα γονέων στο μυαλό μου που έχουν υποκαταστήσει το σύντροφό τους με το παιδί τους- μαμάδες που οι άνδρες τους λείπουν για δουλειές και κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι με τους γιούς τους για να νιώθουν εκείνες καλά κτλ.
Στην ίδια κατηγορία νομίζω ότι μπαίνει και το φιλί στο στόμα... Δεν ξέρω αν φταίει το ότι με μεγάλωσαν αλλιώς, απλά μου φαίνεται εντελώς περίεργο να φιλάει ο γονιός στο στόμα το παιδί του. :worry:

Συγγνώμη για την παρέμβαση...

Σημείωση Συντονισμού.

Με αφορμή αυτό το ποστ, έχει δημιουργηθεί θέμα σχετικά με το φιλί στο στόμα πέραν του ζευγαριού εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να είσαι ομοφυλόφιλος?

Ααααχ, τι τραβάμε κι εμείς οι χορεύτριες...:hehe::teasing:

Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να κάνεις μια σχέση όταν δεν είσαι 25 και τεκνό αλλά 45 και ζαρωμένος/η?
Υπονοείς κάτι για τη μάπα μου καλή μου Κουέ; Ε;:mad::clapup::D:P

Θα είμαι δυστυχής μέχρι να σιγουρευτώ ότι είναι ευτυχισμένο και δυστυχώς ξέρω ότι η ευτυχία θα έρθει σε αυτό πολύ πιο δύσκολα απ ότι στον μέσο όρο
Βρήκε ποτέ ο μέσος όρος την ευτυχία εύκολα ή δύσκολα κι εγώ δεν πήρα πρέφα;:crazy::hehe:

Εμαθα επιπλέον ότι η ζωή είναι γεμάτη πραγματικά μόνο όταν κάνεις οικογένεια και δικά σου παιδιά
Ξέρω θα σας φανεί κλισέ αυτό τώρα
Οταν όμως θα κάνετε τα δικά σας παιδιά θα με καταλάβετε
Πραγματικά ακούγεται κλισέ. Εγώ θεώρησα το να κάνω παιδί ως ένα περαιτέρω στάδιο της φυσιολογικής μου εξέλιξης ως άνθρωπος. Απαραίτητο, αφού είχα φτάσει στο τέλος του προηγούμενου σταδίου. Αν δεν το είχα κάνει, κάτι θα έλειπε σήμερα από μέσα μου. Όσο και να το σκέφτομαι, πέραν από κλισέ και προκαταλήψεις, αυτό είναι και το καλύτερο πράγμα που έχω κάνει στην έως τώρα ζωή μου. Μακράν!
Να την ακούτε λοιπόν τη μαμά Κουέ ρε κοπρόσκυλα:P! Κανείς δεν μπορεί να περιγράψει τα συναισθήματα με λόγια κι αν κάποιος δεν το ζήσει, η όποια περιγραφή ωχριά.



Αρχική Δημοσίευση από Buggs:
Ομως πολλοί γκέυ θα πούν, σε οποιονδήποτε εκφράσει το παραμικρο επίχείρημα γιατί αυτός ή τα παιδιά του δεν θα ήθελε να είναι γκέυ ότι:

1) Είναι ομοφοβικός
2) Είναι κλισε
3) Είναι πουριτανος, ρατσιστής κλπ
4) Είναι σφικτόκ..ος, κρύος, χωρίς φαντασία και τέλος
5) Φοβάται πολύ μήπως ανακαλύψει ότι είναι κι αυτός γκέυ


Θα πουν...Α, να χαθείς κρύε!:pfff::lol::hehe:



σορρυ, αλλά και το πρωκτικό σεξ ανωμαλία είναι
γιαυτό και λέγεται παρα φύση
αλλά δεν είδα κανέναν να τον απασχολεί αυτό

Για ομοφυλοφιλία μιλάμε Κουέ μου, λες να μη μας έχει περάσει από το μυαλό;:D:P Όμως αυτό είναι θέμα για το άλλο το φόρουμ, το πώς το λέν...Σεξ και Βία αν δεν απατώμαι:clapup: και θα βγουν οφτόπικ...

Η πλειοψηφία πιστεύει ότι η ομοφυλοφιλία ΜΟΝΟ γεννιέται και δεν γίνεται .... σωστά? Σωστά...
Αυτό το λέει η επιστήμη... σωστά? Σωστά....

ΛΑΘΟΣ! Με κάλυψε ο συνάδελφος Monachus monachus...:teasing::hehe::thumbsup:

Dr Chaoulas speaking...




Εγώ σαν μάνα, τι πρέπει να κάνω?
Να γίνεις Μάνα Ρέηβερ!:panwkatw:

Μαμάαααααααααααααααααα
Σήμερα στο σχολείο ένα παιδί μου είπε ότι οι άντρες που φιλιούνται με άλλους άντρες είναι ωραίο γιατί είδε τον θείο του τον Τάκη να το κάνει με έναν φίλο του!

τι θα του απαντήσω εγώ με κάθε ειλικρίνεια λοιπόν?

Θα σου πω τι θα του απαντούσα εγώ: Τι ανώμαλα πράγματα είναι αυτά που μου λες γιέ μου, σε μένα τον πατέρα σου το Χάουλα, τι ντροπή!!! Θα το πω στη μάνα σου το Σωτήρη και θα δεις τι ξύλο έχεις να φας παλιόπαιδο! Αίσχος κύριε οι σημερινοί νέοι...:hehe::hehe:

Δηλαδή συνοπτικά, η κουλτούρα καθόρισε το να ζευγαρώνει το αρσενικό με το θηλυκό και επειδή στη σύγχρονη εποχή τα πράγματα είναι πιο "free" στον τομέα του σεξ, μια κουλτούρα που προωθεί τον πειραματισμό, είναι ικανή να αναστρέψει αυτόν τον "κανόνα";

Ο άνθρωπος εκ φύσεως, λόγω της ανάπτυξης της νοημοσύνης, έχει τη δυνατότητα να ξεπερνάει τα ένστικτά του και να παρεκκλίνει από την πορεία που αυτά επιτάσσουν. Με άλλα λόγια δεν είναι η επίδραση της "φύσης" του τόσο απόλυτη όπως στα ζώα (προσέξτε την ειρωνεία του πράγματος: Ο άνθρωπος εκ φύσεως είναι ικανός να ξεπερνά τη φύση του...:hmm:). Τα κοινωνικά πρότυπα και η κουλτούρα είναι φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να ενισχύουν τη φυσική ροπή, για λόγους αναπαραγωγής κι ευρωστίας του πληθυσμού. Εάν τα πρότυπα είναι πολύ διαφορετικά από αυτό, εύκολα ο "κανόνας" μπορεί να ξεπεραστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όταν εβαλα το θεμα σκοπευα να δω απλα τι θα προτεινατε για "μεταφράσεις" λεξεων.Οταν ας πουμε λεμε παπια στο παιδι μας του δειχνουμε μια παπια. Με τον ίδιο τροπο του μαθαίνουμε και τις διάφορες εννοιες, με αντιπροσωπευτικά δείγματα τους. Το ιδιο συμβαίνει και με την έννοια του φυσιολογικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο το να ονομάσεις "φυσιολογικό" οτιδήποτε αφορά την ανθρώπινη φύση.
Η, αν θέλεις, μπορείς να το πεις αλλα όχι απόλυτα. Ναι, το φυσικό μας είναι να ζευγαρώνουμε ετερόφυλα και να τεκνοποιούμε. Αλλα εξίσου μεγάλη αξια είναι η αγάπη, οποτε αν τελικά ένας άνθρωπος αγαπήσει έναν ομόφυλο του, δεν πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αυτο δεν ειναι εν τελει η ανατροφή; Το περασμα γνωσεων σχετικα με το τι πειραζει και τι δεν πειραζει. Αν μαλιστα τιποτα δεν πειράζει όπως και αν το αντιλαμβανόμαστε τότε καταργείται και η ανάγκη περασματος οποιασδήποτε γνώσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Σχετικό: Σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το παιδικό βιβλίο. Όπως μπορείτε να δείτε εξηγεί και τι είναι η ομοφυλοφιλία! :)

Δυστυχώς δε το έχω διαβάσει για να παραθέσω πως την εξηγεί.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Προσωπικά δεν με προβληματίζει το γεγονός. Ο καθένας μπορεί να είναι όπως θέλει, και απ τη στιγμή που δεν υποπύπτει σε αξιόποινη πράξη το να είναι ή οχι gay με αφήνει αδιάφορο. Ως - μελλοντικός- πατέρας, δεν θα πω ψέματα, πιθανότατα θα ταρασσόμουν, αλλα μπορώ να διαβεβαιώσω το εξής : Σε καμία περίπτωση δεν θα διακινδύνευα τη σχέση μου με το παιδί μου προς χάριν ταττου. Όπως λεει και το άσμα " σ' οσους αρέσουμε, για τους άλλους δε θα μπορέσουμε ".

Δεν τρέφω αυταπάτες ότι οι γονείς μπορούν να συμβάλλουν καθοριστικά -πλέον-ρόλο στην σεξουαλική διαπαιδαγώγιση των παιδιών. Το πορνογραφικό υλικό και τα φορα με θέματα συζήτησης στο sex βρίθουν στο διαδίκτυο, πριν λίγα χρόνια τα περισσότερα μεγάλα κανάλια έβαζαν τσόντα στην τηλεόραση μετά απο κάποιο χρόνο, και κάποια ακόμη το κάνουν.
Θα μπορούσε να πεί κανείς ότι υπάρχουν "μέτρα ασφαλείας" για την αποτροπή της προσβασης σε τέτοιου είδους ιστοσελίδες. Δεν είμαι τόσο βλάκας για να καταφύγω εκεί. Αρχικά γιατί είναι ένα είδος λογοκρισίας, και κατά δεύτερον γιατί θα εξωθούσα το παιδί μου να τα αναζητήσει από άλλες - ενδεχομένως ποιο επικίνδυνες- πηγές.
Δεν μπορείς να κλείσεις τους ανθρώπους σε μπουκάλι ή να τους γαλουχίσεις σε μια κατεύθυνση - . Το να το προσπαθήσεις προσωπικά το θεωρώ επικίνδυνο και καταπιεστικό για το παιδί. Ούτε είναι για μένα σωστό να ποινικοποιήσεις μια κατάσταση, τουλάχιστον απο τη στιγμή που δεν βλάπτει τους άλλους.

Να θυμίσω στους μεγαλύτερους οτι πριν κάποια χρόνια, ο αυνανισμός ήταν μεγάλο taboo, αλλά με το χέρι στην καρδιά τώρα, έχει υπάρξει αγόρι ή κορίτσι που να μην το έχει δοκιμάσει έστω και μια φορά;
Είναι το ίδιο, κατ αναλογία με τα ζευγάρια απο διαφορετικές φυλές, που παλιότερα θεωρούνταν όνειδος ( ιδιαίτερα μεταξύ μαύρων και λευκών ).

Ας αναλογιστεί κανεις οτι περισσότερο πόνο επιφέρουμε με το να δημιουργούμε στερεότυπα στους εφήβους, δημιουργώνας τους έτσι φοβίες και ενοχές. Για την επιστήμη, θα παραθέσω αυτό το άρθρο

https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals

Συγχωρείστε με αν παρέκκλινα απο το ζήτημα του αρχικού post καθότι δεν πιστεύω στο μοντέλο "Ομοφυλοφιλία πρόληψη και αντιμετώπιση".

Για να είμαι ειλικρινής βέβαια αυτές είναι πρώιμε σκέψεις μου, καθότι δεν με έχει απασχολήσει το ζήτημα σοβαρά μέχρι τώρα, όχι οτι δηλαδή βρίσκω τον εαυτό μου επιρρεπή στο να αλλάξει γνώμη ή κάτι ανάλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μανα που υπερχαιδευει ή υπερκαταπιεζει το αγορι μπορει να το κανει ομ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
μανα που υπερχαιδευει ή υπερκαταπιεζει το αγορι μπορει να το κανει ομ..
βασικά "μαμάκια" και πιθανότατα μαλθακό άτομο κάνει τον κανακάρη της μια τέτοια μαμά.
Τα υπόλοιπα είναι απλώς εικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top