• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αντισυλληπτικά και libido

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
..πάντως το θέμα εδώ αφορά την επίδραση των χαπιών στη libido, μήπως να το συνεχίσουμε σε θέμα γενικά για τα αντισυλληπτικά. Νομίζω υπάρχει.

Sorry, έχεις δίκιο παρασύρθηκα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κι εγω παιρνω αντισυληψη για 10 χρονια πλεον και συνεχιζω κανονικα....
δοκιμασα και γιασμιν και μελιαν...
τωρα παιρνω μελιαν κι εγω γιατι τα γιασμιν θεωρητικα ειναι απ τα πιο ελαφρια σε δοσεις οιστρογονων και δεν με πιασανε εμενα λογω των φαρμακων που παιρνω τωρα και επηρεασαν ακομη και τον εμηνορυσιακο κυκλο μου... παιρνοντας γιασμιν εμηνος ρυση γιοκ:confused: οποτε πηγαμε στα μελιαν ξανα και παρολο που τα παιρνω χρονια τωρα ποτε δεν ειχα ουτε τριχοφυια που ακουω αλλες να εχουν ουτε αυξηση βαρους ουτε τπτ...μονο σε μενα δεν βγαλανε παρενεργειες τελικα;:P:P:P:P
αυτο με την μειωση της λιμπιντο παντως δεν το χω προσεξει....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasiaStef

Νεοφερμένος

Η nasiaStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχω κανει εξετασεις αιματος καθως και ο συντροφος μου. Τα αντισυλληπτικα χαπια που μου συστησαν ειναι τα Jasmine. Αν οχι τα καλυτερα, τοτε ειναι απο τα καλυτερα αντισυλληπτικα χαπια καθως εχει μηδαμινες παρενεργειες, εως καθολου (εξαρταται παντα και το ατομο).
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και για την βοηθεια που μου δωσατε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaki

Νεοφερμένος

Η xaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έπαιρνα τα jasmin για ένα χρόνο και δεν είχαν επηρεάσει καθόλου τη λίμπιντό μου. Γενικότερα τα συγκεκριμένα αντισυλληπτικά θεωρούνται ελαφριά και εμφανίζουν τις λιγότερες παρενέργειες. Είναι πάντως γεγονός ότι σε κάθε γυναίκα τα αντισυλληπτικά επιδρούν διαφορετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

titopss

Νεοφερμένος

Η titopss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω παίρνω τα Trigynera εδω και 2 μηνες. Εχω παρατηρήσει κι εγω πτώση της libido και ειμαι προβληματισμενη. Εχει δοκιμασει καμια τα συγκεκριμένα χάπια; Πάντως απο αυτά που διαβάζω φαίνεται ότι τα Μελιάν προκαλούν γενικά παρενέργειες, ενώ τα Yasmin όχι. Επίσης προσθέτω ότι και τα trigynera που είναι απο τα αντισυλλιπτικά νέας γενιάς θεωρούνται ελαφριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υπαρχουν ενδειξεις οι τα αντισυληπτικα αυξανουν την SHBG που δευσμευει την τεστοστερονη και σε πολλες γυναικες αυτο οδηγει σε μειωμενη libido, κανεις δεν ξερει ομως αν αυτο δυναται να γινει μονιμο.

Υπαρχουν επισις ενδειξεις οτι οι συνθετικες προγεστινες μπορουν να αλαξουν μονιμα την μεταγραφη του DNA και η αυξηση της SHBG να ειναι μονιμη ακομα και μετα το περας της χρησης των αντισυλληπτικων.

Δυστοιχως δεν υπαρχουν ακομα πολλα δεδομενα που να μας δειχνουν το binding affinity διαφορων προγεστινων στην SHBG, αν και υπαρχουν ορισμενες μελετες καθ οδων.

Να εχετε υποψη σας οτι δεν υπαρχουν "ελαφρια" και "βαρια" αντισυληπτικα. Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η εκφραση της προγεστινης σε συγκεκριμενους ιστους και ΟΧΙ σε αλλους και αυτο ειναι πολυ εξατομικευμενο.

Επισις να μην ξεχνατε οτι ο λογος που υπαρχουν τοσα διαφορετικα αντισυληπτικα ειναι οικονομικος και ΟΧΙ υγειας. Οι φαρμακευτικες πατενταρουν μια προγετινη και την πουλανε, μετα η αλλη φαρμακευτικη θα πατενταρει μια ΑΛΛΗ προγεστινη και θα της πουλισει, δεν τους πολυ απασχολει ΤΙ δραση εχουν αυτες μονο το οτι σε ΓΕΝΙΚΕΣ γραμμες κανουν το ιδιο πραγμα και μπορουν να το πουλανε.

Γιαυτο καλο ειναι να προτιματε αντισυληπτικα που βρισκονται ΧΡΟΝΙΑ στην αγορα και εχουν μελετηθει πρακτικα και εμπειρικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

titopss

Νεοφερμένος

Η titopss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έυχαριστώ για τον κόπο και την απάντησή σας. Αυτά που γράφετε είναι πολύ σημαντικά έως τρομαχτικά θα τολμούσα να προσθέσω. Μπορώ να ρωτήσω με ποια ιδιότητα μιλάτε για το συγκεκριμένο θέμα και ποιες είναι οι πηγές από τις οποίες αντλήσατε αυτές τις πληροφορίες; Αν υπάρχει κάτι στο ιντερνετ γι' αυτά που γράφετε θα ήθελα να το ψάξω περισσότερο. Επίσης λέτε να προτιμήσω μάρκες που βρίσκονται στην αγορά χρόνια. Επειδή φαίνεται να γνωρίζετε για το ζήτημα, μήπως ξέρετε ποια από τα χάπια που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή είναι τα πιο δοκιμασμένα και καλά ανεκτά;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Γιαυτο καλο ειναι να προτιματε αντισυληπτικα που βρισκονται ΧΡΟΝΙΑ στην αγορα και εχουν μελετηθει πρακτικα και εμπειρικα.

:clapup:Surpise!!!:clapup:
Τα αντισυλληπτικά δεν τα προτιμάμε εμείς!
Τα συστήνει ο γυναικολόγος μετά από σειρά εξετάσεων κυρίως γενική αίματος ώστε να ταιριάζουν με τον οργανισμό.
(που σημαίνει ότι το drug shopping δεν συστήνεται στην συγκεκριμένη περίπτωση)
Ή τουλάχιστον έτσι πρέπει, γιατί ας μην ξεχνάμε ότι στην τελική είναι φάρμακα.

Όντως τα χάπια επηρεάζουν αρνητικά την ερωτική επιθυμία, και τα yasmin είναι πιο πρόσφατα από τα trigynera, ωστόσο στην τελική "απόδοση ευθυνών" καλό θα ήταν να συνυπολογιστούν και άλλοι παράγοντες τόσο βιολογικοί όσο και ψυχολογικοί πολλές φορές.

Αγαπητή Titopss:),

Εμείς ευχαρίστως να μοιραστούμε τις γνώσεις και τις εμπειρίες μας μαζί σου,όμως μην ξεχνάς ποτέ ότι επειδή πρόκειται για επέμβαση στη λειτουργία του σώματος σου, το καλύτερο θα ήταν στο τέλος και πριν καταπιείς κάτι, γιατί θα το καταπίνεις για 28 μέρες συνέχεια, την ίδια ώρα κάθε μέρα, να κάνεις με το γιατρό σου αυτή τη συζήτηση και να κάνεις όποια εξέταση προτείνει για να είσαι προπάντων εσύ σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μπορώ να ρωτήσω με ποια ιδιότητα μιλάτε για το συγκεκριμένο θέμα και ποιες είναι οι πηγές από τις οποίες αντλήσατε αυτές τις πληροφορίες;

Τι σημασια εχει? Οι γιατροι παιρνουν τις γνωσεις τους απο καποια ανωτερη οντοτητα? Αυτοι δεν διαβαζουν βιβλια πουειναι διαθεσημα σε ολους?

Τεσπα, εχω πτυχιο φυσιολογιας αλλα δεν θα επρεπε να σου λεει κατι αυτο...

Πηγες:

* clinical chemistry

* basic and clinical endocrinology

(και ενα καρο ακομα βιβλια που βαριεμαι να γραφω)

και αρκετες μελετες απο το pub med βεβαια, πιο συγκεκριμενα:

1) Serum protein binding characteristics of cyproterone acetate, gestodene, levonorgestrel and norethisterone in rat, rabbit, dog, monkey and man

2) Impact of Oral Contraceptives on Sex Hormone-Binding Globulin and Androgen Levels: A Retrospective Study in Women with Sexual Dysfunction

--------------------

Surpise!!!
Τα αντισυλληπτικά δεν τα προτιμάμε εμείς!
Τα συστήνει ο γυναικολόγος μετά από σειρά εξετάσεων κυρίως γενική αίματος ώστε να ταιριάζουν με τον οργανισμό.

Ελα να σου κανω εγω ενα suprize που τα ξερω εκ των εσω επειδη εχω εργαστει στον τομεα.

Ολα τα αντισυλιπτικα ειναι κατα βαση ιδια, οι γιατροι (ακομα και οι φαρμακοποιοι) δεν εχουν απολυτος ΚΑΜΙΑ ιδεα πως διαφορετικες εκδοσεις της προγεστινης και των οιστρογωνων επιρεαζουν τον ανθρωπινο οργανισμο.

Οι αιματολογικες εξετασεις γινονται για να διαπιστωθει οτι δεν υπαρχει καποια ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ανισοροπια στα ορμονικα επιπεδα της γυναικας, ΟΧΙ για να επιλεγει συγκεκριμενος ΤΥΠΟΣ αντισυλιπτικου αλλα για να επιβεβαιωθει οτι η γυναικα ειναι σε πληρη υγεια.

Ακολουθως ο γιατρος συνταγωγραφει το αντισυληπτικο για το οποιο εχει παρει την μεγαλυτερη μιζα.

Το yasmine δεν ειναι πιο ελαφρια η πιο βαρια, ΤΥΓΧΑΝΕΙ η συγκεκριμενη εκδοση προγεστερονης (drospirenone) να μοιαζει φαρμακολογικα με την ενδογενη προγεστερονη (με μια βασικη διαφορα ΔΕΝ δεσμευεται απο την SHBG αν αυτο ειναι καλο η κακο ουδης δεν γνωριζει).

Απο την αλλη τα meliane εχουν μεσα gestodene (παλι μια προγεστινη) για την οποια επισις ελαχιστα ειναι γνωστα οσων αφορα την δραση της στο ΚΝΣ, στις μεταφορικες σφαιρινες, στα γλυκοκορτικοειδη κτλ κτλ.

Αυτο που λειτουργει σε εσενα καλα μπορει να μην λειτουργει στην αλλη και πιστεψε με οι αιματολογικες εξετασεις και το 50αρι που θα σκασεις στο γιατρο ΔΕΝ θα τον βοηθησουν (η εσενα) να βγαλει αποφαση για το ποιο ειναι καλυτερο για εσενα.

Γιατι πολυ απλα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ξερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Epote Πάσο.
Και συγνώμη αν βγήκα με κόκκινο, αλλά αυτό που θέλησα ίσως ανεπιτυχώς να τονίσω είναι ότι δεν θα έπρεπε να βγαίνουμε μόνες μας για shopping όταν πρόκειται για φάρμακα και ουσίες που παρεμβαίνουν στον οργανισμό μας όπως τα αντισυλληπτικά.
Έχεις δίκιο για τις μίζες των γιατρών από τις εταιρείες, αλλά τί εναλλακτική έχουμε για να μην τα κάνουμε χειρότερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
dreams:

1) να βρεις εναν καλο γιατρο
2) να ενημερωνεσαι και μονη σου, ολες οι γνωσεις βρισκονται διαθεσημες στο ιντερντετ, γιατι στο τελος τελος το δικο σου σωμα ειναι, οχι του γιατρου

(και το ελευθερο σοπινγκ φαρμακων βεβαια ειναι βλακωδες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boufla

Νεοφερμένος

Η boufla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω προς το παρον επαιρνα τα gynofen35 . ειναι πολυ βαρια και τα παιρνουνε συνηθως για πολυκυστικες ωοθηκες. παρατηρησα αυξηση βαρους, μειωση της λιμπιντο και πρηξιμο στο στηθος

σκεφτομαι να παρω γιασμιν μια και τα ειχα παρει στο παρελθον και δεν ειχα κανενα συμπτωμα απο τα παραπανω.

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οντως δεν ειναι καιρο στην αγορα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Εγώ παίρνω τα yasminelle εδώ και περίπου δύο μήνες..Είναι τα πιο ελαφριά που κυκλοφορούν στην αγορά,πιο ελαφριά και απο τα yasmin..Μερικές φορές τώρα τελευταία έχω ζαλάδες και πολύ φοβάμαι πως τα προκαλούν αυτά..
Θέλω να ρωτήσω αμα μπορείς να πιείς αλκοόλ στη περίοδο που παίρνεις τα χάπια.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ναι μπορεις, αλλα δεν υπαρχει "ελαφρυ" και "βαρυ"

οι δοσεις (η οι effective δοσεις) ειναι σταθερο πραγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
@Epote

Όχι οι δόσεις δεν είναι σταθερές.. Σύγκρινα με της μήτερας μου τα αντισυλληπτικά(γιασμίν) και είναι 0,01mg λιγότερο μια απο τις δύο ουσίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexia_

Νεοφερμένος

Η alexia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα. εγώ παίρνω τα Yasminelle εδώ και 4 μήνες.. Τώρα παρουσίασα μείωση της σεξουαλικής μου επιθυμίας, πρόβλημα που δεν είχα ποτέ.. τελοσπάντων.. θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει ( είτε απο προσωπική εμπειρία, είτε από βιβλία κτλ) πότε και αν αποκαθίσταται η τεστοστερόνη που δεσμεύεται έτσι ώστε να επανέλθει και η σεξουαλική επιθυμία..
τα χάπια περεπιπτώντως δεν τα πήρα γιατί μου τη βάρεσαι αλλά λόγω υψηλής ποσότητας ανδρογόνων στον οργανισμό μου, πράγμα που προκαλούσε πολυκυστικές ωοθήκες..
καλώς ήλθα στην παρέα σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αλεξια:

οι πολυκυστικες οωθηκες και τα αυξημενα ανδρογωνα δεν εχουν αιτιακη σχεση, ειναι απλα συσχετισμενα...δηλαδη για τον ιδιο λογο που εχεις πολυκυστικες εχεις και αυξημενα ανδρογωνα.

η τεστοστεορνη σου δεσμευεται απο την SHBG που αυξανεται λογο της παρουσιας πολλων οιστρογωνων και προγεστερονης (απο τα αντισυληπτικα), δεν θα επανελεθει οσο παιρνεις αυτο τον τυπο αντισυλιπτικων που σου προκαλει το προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexia_

Νεοφερμένος

Η alexia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το καταλαβαίνω αυτό απόλυτα.. απλά διάβασα σε κάποιο άρθρο που βρήκα ότι μπορεί να μην επανέλθεις πλήρως.. και το φοβάμαι πολύ αυτό.. ξέρει κάποιος αν και πότε μπορείς να επανεκτήσεις τη σεξουαλική επιθυμία; γιατί λογικά χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι οι ορμόνες να φτάσουν πάλι στα επίπεδα που ήταν.. σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα η αλαγη να ειναι πλαστικη δηλαδη η αυξηση της SHBG να ειναι μονιμη, αν και αυτο ειναι λιγακι τραβηγμενο και σπανιο.

Κοιτα η libido ειναι λιγακι υποκειμενικο πραγμα, μην περιμενεις στα 20 σου να εχεις την ιδια διαθεση που ειχες στα 16 σου, ουτε στα 30 την ιδια που ειχες στα 20. Οι ορμονες και απο τη φυση τους φθηνουν σιγα σιγα.

Again αν η σεξουαλικη σου διαθεση ειναι *κακη* θα πρεπει να το κοιταξεις απο πολλες πλευρες, και ψυχολογικες και ορμονικες, αν διαπηστωθει οτι οντως υπαρχει προβλημα ισως χρειαστει να κανεις καποια θεραπεια με ανδρογωνα η να διακοψεις τα αντισυλιπτικα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexia_

Νεοφερμένος

Η alexia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
πέρασα πρόσφατα από περίοδο μεγάλου άγχους αλλά λογικά τώρα που είμαι πολύ καλύτερα ψυχολογικά δεν θα έπρεπε να είμαι σε αυτή την κατάσταση.. δεν είχε παρουσιαστεί τίποτα τέτοιο τους 2 πρώτους μήνες που έπαιρνα τα χάπια.. θα απευθυνθώ στο γυναικολόγο μου βέβαια αλλά όπως και ν αχει γαι 1-2 βδομαδες ακόμα ανγκαστικά πρέπει να τα πάρω ετσι ώστε να είναι όλα ομαλά.. δεν μπορώ να σταματήσω στη μέση του κύκλου.. ευχαριστώ πάρα πολύ για τισ συμβουλές.. ειναι πολύ ανακουφιστικό που μπορούμε και αναλύουμε ενα τέτοιο θέμα ταμπού, γιατί και τα αντισυλληπτικά χάπια αλλα και τα σκαμπανεβάσματα της libido για πολλούς είναι ακόμα ταμπου.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top