Φωτογραφική Olympus, απορίες...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε παιδιά... γενικά πάντα είχα τις Olympus σε πολύ μεγάλη υπόληψη!
Απέκτησα λοιπόν πρόσφατα την μ700...

Έχει δύο ειδών λήψεις, μία κλασική (Ρ), όπου μεν μπορείς να ρυθμίσεις ISO, φως, κλπ...
Και την SCN, η οποία έχει πολλάααα προφίλ: Indoor, Sport, portrait, candle... χαμός!!

Ε, πώς γίνεται να διαλέγω πάντα το λάθος προφίλ;
Με την παλιά μου, μία sony, έπαιζα με το αντίστοιχο (αν και διαφορετικό) scn και όλα καλά!
Εδώ όλο μου βγαίνουν ή θολές, ή όλο κόκκους...

Ξέρει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν εχω Olympus, ουτε ειμαι εντελως σιγουρη οτι καταλαβαινω τι εννοεις..αλλα καθε "προφιλ" ταιριαζει σε συγκεκριμενες περιστασεις.. Πχ, "sport" ταιριαζει για οτιδηποτε εχει κινηση που δεν θες να αποτυπωθει, δλδ οχι κουνημενη, candle για χαμηλοτερο φωτισμο κτλ..Θελει μονο να καταλαβεις τι χρειαζεται που. Απλα, αν δεν το ξερεις ηδη, πολλες απ'αυτες τις ρυθμισεις για ειδικες περιστασεις χρειαζονται τριποδο για να μη βγαινουν κουνημενες..Για να βγει μια βραδινη φωτογραφια καλη χωρις φλας, αφηνει ανοιχτο το κλειστρο περισσοτερη ωρα..στην οποια ομως πρεπει να εισαι εντελως ακινητη για να γλιτωσεις το κουνημα. Στις περισσοτερες τετοιες περιπτωσεις ειναι αδυνατο να αποφυγεις και τον κοκκο.. Οποτε αν μιλαμε για βραδυ, χωρις τριποδο, μη σε απασχολει η ποιοτητα αυτων των φωτογραφιων, δεν φταιει η μηχανη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι αυτό... Βγάζω πχ το σκύλο μου ενώ απλά περπατάει, και είναι χάλια! Με sport κιόλας...
Να φανταστείς, με την παλιά έβγαζα και με night και με night and portrait, δηλαδή με προφίλ που κανονικά θέλουν τρίποδο, πολύ ωραίες φωτογραφίες!! Ειδικά ο κόκκος μου τη σπάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μηπως φταιει η ρυθμιση του iso? Πειραξε το λιγο, αυτο ευθυνεται για τον κοκκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι ειδικος θελω να σε ρωτησω κατι. Αν βαλεις το αυτοματο η φωτογραφια βγαινει καλλιτερη; Φοβαμαι μηπως η φωτογραφικη δεν αντεχει πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, με το αυτόματο δε βγαίνει φοβερή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μηπως φταιει η ρυθμιση του iso? Πειραξε το λιγο, αυτο ευθυνεται για τον κοκκο..

Ακριβώς αυτό... Έχεις πειράξει το ISO και το έχεις κάνει μεγάλο. Προσπάθησε να το βάλεις πάλι στο auto. Γενικότερα τα μεγάλα ISO θέλουν τριποδάκι.

ps. Φερε την μηχανούλα απο το meeting να την δούμε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντα Auto το έχω...
Αλλά, ναι, θα τη φέρω στο meeting και περιμένω πόρισμα...

Εντάααξειιι;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
OKZ! ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Γιαδάκι μου κι εμένα μου έφεραν δωράκιτα Χριστούγεννα την μ725 αλλά δεν εχω προσεξει καποιο τετοιο προβλημα..Βεβαια για να ειμαι ειλικρινής εμένα με εχει καταενθουσιάσει η ανάλυση και η ποιότητα ακόμα και με τον αυτόματο οπότε όλο έτσιβγάζω και δεν καθομαι να τα πολυψάξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
οπως και στο τοπικ με τις βιντεοκαμερες και μια φωτογραφικη καλη ειναι παντα χρησιμη. βλεπω κατι φωτογραφιες που βγαζουν μερικοι και ειναι καταπληκτικη η εικονα τους! τι μηχανες βρε παιδια ειναι αυτες? olympus?
εχετε κατι να μου προτεινετε καλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Γράψε μας τι περίπου θέλεις, πόσα διαθέτεις, τι προδιαγραφές θέλεις, αν μπορείς διάλεξε και μερικά μοντέλα μηχανών, και γράψε μας να σου πούμε τη γνώμη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δημητρη μου ασχολιομουνα παλια με τις φωτογραφιες αλλα εδω και χρονια το παρατησα. δεν ασχοληθηκα δηλ. με τις ψηφιακες να ξερω λεπτομερειες. θελω να ειναι μια καλη μηχανη, να εχει καλη εικονα, αν θα την πιασω να ειναι κατι καλο. επειδη θα παει ενας φιλος Κινα και αν βρει αυτο που θα του πω σε καλη τιμη θα μου φερει.
εχω δει κατι OLYMPUS E5, VR-320, VG-130 δεν εχω ιδεα ομως τι γινεται. για την πρωτη η τιμη φανταζομαι ειναι απαγορευτικη δεν ξερω και ποσο θα ειναι εκει. απλα μπηκα στο σαιτ της εταιρειας και χαθηκα. γιαυτο ειπα αν μπορειτε να με καθοδηγησετε λιγο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top