Τρομακτικά βιντεοπαιχνίδια

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη σας, ποιά είναι τα πιο τρομακτικά βιντεοπαιχνίδια που υπάρχουν; Εγώ δεν έχω παίξει και πάρα πολλά όμως τώρα τελευταία τερμάτισα το Amnesia: The Dark Descent (θεωρείται από πολλούς ώς το πιο τρομακτικό παιχνίδι που υπάρχει) και παίζω διάφορα παιχνίδια της σειράς Penumbra (από τον ίδιο developer)

Βέβαια, δε ξεχνάμε άλλα διαμάντια όπως τις σειρές παιχνιδιών Resident Evil, Silent Hill & FΕAR.

Τα προαναφερθέντα παιχνίδια, Amnesia και Penumbra έχουν μοναδικό χειρισμό, επιτρέποντας τον παίκτη να αλληλεπιδράσει με το περιβάλλον (μετακινώντας διάφορα αντικείμενα και λύνωντας φυσικούς γρίφους) και δίνουν έμφαση στο να κρύβεσαι από τους εχθρούς σου παρά να τους αντιμετωπίζεις (διότι δεν υπάρχουν όπλα) κάτι που ενισχύει κατά πολύ τον φόβο που μεταδίδουν, ξέροντας πως δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στους εχθρούς σου, παρά μόνο να τους αποφεύγεις.

Εσείς ποιά παιχνίδια έχετε παίξει που σας έκαναν να παγώσετε από τον φόβο; Επίσης, ήσασταν ποτέ αρκετά θαρραλέοι να παίξετε τέτοια παιχνίδια στο σκοτάδι, με ακουστικά, και μόνοι σας; (εγώ ναι, και δεν είχε και καλά αποτελέσματα στον ψυχικό μου κόσμο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Siren
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το Amnesia το παράτησα στο σημείο λίγο πριν μπει στη φυλακή-κελιά, μα το θεό δεν άντεξα άλλο :'( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Phantasmagoria.Μην το κρινετε βασει σημερινων παιχνιδιων..για την εποχη του ηταν τοπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Το Amnesia το παράτησα στο σημείο λίγο πριν μπει στη φυλακή-κελιά, μα το θεό δεν άντεξα άλλο :'( :P

Ούτε εγώ πολυάντεχα στο τέλος, αλλά τελικά με επιμονή κατάφερα να το τερματίσω.

Κάποιες φορές μετά δεν τολμούσα να ξανανοίξω το παιχνίδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Είδα ένα video με τον Brute στους υπονόμους και χέστηκα από το φόβο μου :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Είδα ένα video με τον Brute στους υπονόμους και χέστηκα από το φόβο μου :'(

Είναι πολλές οι στιγμές γενικότερα στο παιχνίδι που χέζεσαι από τον φόβο σου...

Βασικά υπάρχει μια βασική διαφορά των παιχνιδιών που κατατάσσονται σε αυτήν την κατηγορία. Υπάρχουν τα παιχνίδια που έχουν πολλές στιγμές που σε κάνουν να τινάζεσαι από την καρέκλα σου, υπάρχουν και τα παιχνίδια που με τη γενική ατμόσφαιρα σε φρικάρουν. Το Amnesia είναι περισσότερο το δεύτερο. Υπάρχουν όμως κι αλλα παιχνίδια όπως το FEAR που είναι μια μίξη και των δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ghost In The Sheet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐκτὸς ἀπὸ τὸ Doom ποὺ εἶναι καὶ ἡ προφανὴς ἀπάντηση, ἕνα παιχνίδι τὸ ὁποῖο εἶναι τρομακτικὸ σὲ μεγάλο μέρος του εἶναι τὸ πασίγνωστο Return to castle Wolfenstein. Δὲν εἶναι ὅλες οἱ πίστες τρομακτικές, ἀλλὰ αὐτὲς στὶς ὁποῖες ἀντιμετωπίζεις ζόμπι καὶ κάτι περίεργα ἀνθρωπόμορφα τέρατα τὰ ὁποῖα ὑποτίθεται δημιούργησαν οἱ Ναζὶ στὰ μυστικά τους ἐργαστήρια, σοῦ σηκώνουν τὴν τρίχα κάγκελο...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα διαφορα fps δεν λενε πολλα
παιξτε arx fatalis

καιθα φοβηθητε και τη σκια σας μεσα στις σκοτεινες σπηλιες παρεα με τις αραχνες και τα ζομπι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top