Oscars 2019

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πριν λίγες εβδομάδες ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα Oscars 2019! :star:
Στις φετινές "αγαπημένες" ταινίες ανήκουν η Roma αλλά και το The Favourite, με 10 υποψηφιότητες η καθεμία.

Αναλυτικά, οι κατηγορίες και οι υποψηφιότητες:

Best Picture



Best Director
Alfonso Cuaron (Roma)
Yorgos Lanthimos (The Favourite)
Spike Lee (BlacKkKlansman)
Adam McKay (Vice)
Pawel Pawlikowski (Cold War)



Best Actress
Yalitza Aparicio (Roma)
Glenn Close (The Wife)
Olivia Colman (The Favourite)
Lady Gaga (A Star Is Born)
Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)



Best Actor
Christian Bale (Vice)
Bradley Cooper (A Star Is Born)
Willem Dafoe (At Eternity's Gate)
Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Viggo Mortensen (Green Book)



Best Supporting Actress
Amy Adams (Vice)
Marina de Tavira (Roma)
Regina King (If Beale Street Could Talk)
Emma Stone (The Favourite)
Rachel Weisz (The Favourite)



Best Supporting Actor
Mahershala Ali (Green Book)
Adam Driver (BlacKkKlansman)
Sam Elliott (A Star Is Born)
Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Sam Rockwell (Vice)



Best Original Screenplay
The Favourite (Deborah Davis and Tony McNamara)
First Reformed (Paul Schrader)
Green Book (Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly)
Roma (Alfonso Cuaron)
Vice (Adam McKay)



Best Adapted Screenplay
A Star Is Born (Eric Roth, Will Fetters & Bradley Cooper)
The Ballad of Buster Scruggs (Joel Coen & Ethan Coen)
BlacKkKlansman (Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee)
If Beale Street Could Talk (Barry Jenkins)
Can You Ever Forgive Me? (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)



Best Cinematography
The Favourite (Robbie Ryan)
Never Look Away (Caleb Deschanel)
Roma (Alfonso Cuaron)
A Star Is Born (Matty Libatique)
Cold War (Lukasz Zal)



Best Costume Design
The Ballad of Buster Scruggs (Mary Zophres)
Black Panther (Ruth E. Carter)
The Favourite (Sandy Powell)
Mary Poppins Returns (Sandy Powell)
Mary Queen of Scots (Alexandra Byrne)



Best Makeup and Hairstyling
Border (Goran Lundstrom and Pamela Goldammer)
Mary Queen of Scots (Jenny Shircore, Marc Pilcher and Jessica Brooks)
Vice(Greg Cannom, Kate Biscoe and Patricia DeHaney)



Best Original Song
"All the Stars" (Black Panther)
Music by Mark Spears, Kendrick Lamar Duckworth and Anthony Tiffith)
Lyric by Kendrick Lamar Duckworth, Anthony Tiffith and Solana Rowe

"I'll Fight" (RBG)
Music and Lyric by Diane Warren

"The Place Where Lost Things Go" (Mary Poppins Returns)
Music by Marc Shaiman; Lyric by Scott Wittman and Marc Shaiman

"Shallow" (A Star Is Born)
Music and Lyric by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt

"When a Cowboy Trades His Spurs for Wings" (The Ballad of Buster Scruggs)
Music and Lyric by David Rawlings and Gillian Welch



Best Original Score
Black Panther (Ludwig Goransson)
BlacKkKlansman (Terence Blanchard)
If Beale Street Could Talk (Nicholas Britell)
Isle of Dogs (Alexandre Desplat) :inlove:
Mary Poppins Returns (Marc Shaiman)



Best Documentary Feature
Free Solo (Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes and Shannon Dill)
Hale County This Morning, This Evening (RaMell Ross, Joslyn Barnes and Su Kim)
Minding the Gap (Bing Liu and Diane Quon)
Of Fathers and Sons (Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme and Tobias N. Siebert)
RBG (Betsy West and Julie Cohen)



Best Animated Feature
Incredibles 2 (Brad Bird, John Walker and Nicole Paradis Grindle)
Isle of Dogs (Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales and Jeremy Dawson)
Mirai (Mamoru Hosoda and Yuichiro Saito)
Ralph Breaks the Internet (Rich Moore, Phil Johnston and Clark Spencer)
Spider-Man: Into the Spider-Verse (Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord and Christopher Miller)



Best Foreign-Language Film
Capernaum (Lebanon)
Cold War (Poland)
Never Look Away (Germany)
Roma (Mexico)
Shoplifters (Japan)



Best Sound Mixing
Black Panther (Steve Boeddeker, Brandon Proctor and Peter Devlin)
Bohemian Rhapsody (Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali)
First Man (Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee and Mary H. Ellis)
Roma (Skip Lievsay, Craig Henighan and Jose Antonio Garcia)
A Star Is Born (Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder and Steve Morrow)



Best Sound Editing
Black Panther (Benjamin A. Burtt and Steve Boeddeker)
Bohemian Rhapsody (John Warhurst and Nina Hartstone)
First Man (Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan)
A Quiet Place (Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl)
Roma (Sergio Diaz and Skip Lievsay)



Best Production Design
Black Panther (Hannah Beachler and Jay Hart)
The Favourite (Fiona Crombie and Alice Felton)
First Man (Nathan Crowley and Kathy Lucas)
Mary Poppins Returns (John Myhre and Gordon Sim)
Roma (Eugenio Caballero and Barbara Enriquez)



Best Visual Effects
Avengers: Infinity War (Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl and Dan Sudick)
Christopher Robin (Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones and Chris Corbould)
First Man (Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles and J.D. Schwalm)
Ready Player One (Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler and David Shirk)
Solo: A Star Wars Story (Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Dominic Tuohy)



Best Film Editing
BlacKkKlansman (Barry Alexander Brown)
Bohemian Rhapsody (John Ottman)
The Favourite (Yorgos Mavropsaridis)
Green Book (Patrick J. Don Vito)
Vice (Hank Corwin)



Best Animated Short
Animal Behaviour (Alison Snowden and David Fine)
Bao (Domee Shi and Becky Neiman-Cobb)
Late Afternoon (Louise Bagnall and Nuria González Blanco)
One Small Step (Andrew Chesworth and Bobby Pontillas)
Weekends (Trevor Jimenez)



Best Live-Action Short
Detainment (Vincent Lambe and Darren Maho)
Fauve (Jeremy Comte and Maria Gracia Turgeon)
Marguerite (Marianne Farley and Marie-Helene Panisset)
Mother (Rodrigo Sorogoyen and María del Puy Alvarado)
Skin (Guy Nattiv and Jaime Ray Newman)



Best Documentary Short
Black Sheep (Ed Perkins and Jonathan Chinn)
End Game (Rob Epstein and Jeffrey Friedman)
Lifeboat (Skye Fitzgerald and Bryn Mooser)
A Night at the Garden (Marshall Curry)
Period. End of Sentence. (Rayka Zehtabchi and Melissa Berton)


Ποιες είδατε ήδη και ποιες σας κινούν το ενδιαφέρον;
Υπάρχει κάποιος θαρραλέος που τολμά να κάνει κάποια πρόβλεψη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω δει τις περισσότερες, προβλέψεις δεν κάνω αλλά πιστεύω αξίζουν να κερδίσουν οι Rami Malek και Mahershala Ali από ηθοποιούς.
Από Animated ποντάρω στον spiderman (σόρρυ απίθανοι) και το shallow για τραγούδι. Κοστούμια-μακιγιάζ mary queen of scots.
Στα υπόλοιπα δεν έχω σκεφτεί ακόμα, ίσως επανέλθω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Τα Oscars έχουν γίνει πλέον πολύ politically correct και δεν κοιτούν την ουσία (που είναι η ποιότητα της ταινίας και η αποδοχή της από τον κόσμο), αλλά αν θίγει ομάδες ή έχει diverse cast.

Αν δηλαδή ο Τιτανικός έβγαινε φέτος, παίζει να μην προτασσοταν καν για Oscar... Είναι κρίμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έχω δει τις περισσότερες, προβλέψεις δεν κάνω αλλά πιστεύω αξίζουν να κερδίσουν οι Rami Malek και Mahershala Ali από ηθοποιούς.
Από Animated ποντάρω στον spiderman (σόρρυ απίθανοι) και το shallow για τραγούδι. Κοστούμια-μακιγιάζ mary queen of scots.
Στα υπόλοιπα δεν έχω σκεφτεί ακόμα, ίσως επανέλθω. :P
Για τον Rami Malek δεν είμαι τόσο σίγουρη. Μου άρεσε, ναι, αλλά και ο Viggo ήταν εξίσου καλός (αν όχι καλύτερος).
Για του Β Αντρικού, θα ήθελα να το πάρει ο Mahershala Ali. To Shallow για τραγούδι δεν το θέλω σε καμία περίπτωση, βέβαια ίσως αυτή η αντίδρασή μου να οφείλεται στο γεγονός ότι δύο μήνες τώρα το σπαμμάρει η αδερφή μου 24/7. :P
Θα ήθελα να μου πεις την άποψή σου για το Roma, αν το έχεις δει και τι αξιώσεις έχει για τα βραβεία...

Τα Oscars έχουν γίνει πλέον πολύ politically correct και δεν κοιτούν την ουσία (που είναι η ποιότητα της ταινίας και η αποδοχή της από τον κόσμο), αλλά αν θίγει ομάδες ή έχει diverse cast.

Αν δηλαδή ο Τιτανικός έβγαινε φέτος, παίζει να μην προτασσοταν καν για Oscar... Είναι κρίμα!
Καταλαβαίνω το point σου, αλλά δεν ξέρω αν τώρα η πολιτική ορθότητα έχει φτάσει σε υπερβολικά πλαίσια, ή αν απλά προηγουμένως έλειπε παντελώς και η διαφορά είναι έντονη. :P
Συμφωνώ ότι ο πρωταρχικός σκοπός πρέπει να είναι η βράβευση των καλών ταινιών, διαφωνώ με την διάσταση που βάζεις για την δημοφιλία της ταινίας. Η εμπορική επιτυχία δεν συνοδεύεται με ένα "καλαίσθητο" έργο και τρανό παράδειγμα για αυτό εγώ έχω το Hangover. :P
Τώρα, κακά τα ψέματα, τα Oscars δίνουν ένα βήμα σε ανθρώπους του χώρου να θίξουν κάποια θέματα που υπάρχουν και το κοινό δεν γνώριζε. Αυτό είναι θετικό από μόνο του. Είναι τα Oscars η κατάλληλη περίσταση;

Εμένα αυτό που με δυσαρεστεί είναι η όλη "φανφάρα" γύρω από την τελετή. Επειδή ακριβώς προβάλλεται στην τηλεόραση, υπάρχει μία "απαίτηση" για να έχουν υψηλή τηλεθέαση. Έτσι, τα τελευταία χρόνια είναι σαν να οδηγεί η τηλεθέαση την αναγνωρισιμότητα αυτών των βραβείων και όχι το ανάποδο.

Αλλά νομίζω πως γίνεσαι λίγο άδικος σχετικά με τις ταινίες που πρόσφατα βραβεύτηκαν. Δε ξέρω αν τα παρακολουθείς, αλλά έχουν βραβευτεί τα τελευταία χρόνια πάρα πολύ καλές ταινίες. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, το Moonlight, το Spotlight* ήταν όλες άξιες ταινίες. Σκέφτεσαι κάποιες συγκεκριμένες που ενδεχομένως αδικήθηκαν;

*το La la land, γιατί είσαι και ρομαντικός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τον Rami Malek δεν είμαι τόσο σίγουρη. Μου άρεσε, ναι, αλλά και ο Viggo ήταν εξίσου καλός (αν όχι καλύτερος).
Για του Β Αντρικού, θα ήθελα να το πάρει ο Mahershala Ali. To Shallow για τραγούδι δεν το θέλω σε καμία περίπτωση, βέβαια ίσως αυτή η αντίδρασή μου να οφείλεται στο γεγονός ότι δύο μήνες τώρα το σπαμμάρει η αδερφή μου 24/7. :P
Θα ήθελα να μου πεις την άποψή σου για το Roma, αν το έχεις δει και τι αξιώσεις έχει για τα βραβεία...



Αλλά νομίζω πως γίνεσαι λίγο άδικος σχετικά με τις ταινίες που πρόσφατα βραβεύτηκαν. Δε ξέρω αν τα παρακολουθείς, αλλά έχουν βραβευτεί τα τελευταία χρόνια πάρα πολύ καλές ταινίες. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, το Moonlight, το Spotlight* ήταν όλες άξιες ταινίες.


Aχ, το spotlight ήταν εξαιρετικό και δεν το εκτιμούν αρκετά κατά τη γνώμη μου!
Btw, έκανα το ίδιο με την αδελφή σου όταν είδα το a star is born, όχι μόνο με το shallow αλλά και με τα υπόλοιπα τραγούδια, οπότε δεν την κατηγορώ. :angel:

Συμφωνώ ότι και ο Viggo ήταν πολύ καλός. Και ήταν πολύ όμορφο ντούο γενικότερα, οπότε και αυτός αν το πάρει το αξίζει. Απλά ο Malek με άγγιξε λίγο παραπάνω, θες γιατί βρήκα πιο απαιτητικό τον ρόλο, δεν ξέρω. :P
Περί Roma τώρα...Αν δεν είχε προηγηθεί όλο αυτό το χάιπ θα είχα πολύ πιο θετική άποψη πιστεύω, αλλά δεδομένου αυτού, με απογοητεύσε. Βαρέθηκα, σε μερικά σημεία η πλοκή κυλούσε πάρα πολύ αργά. Ωραία η καλλιτεχνική άποψη αλλά σου καθόταν λίγο στο στομάχι μετά από λίγο.
Σκηνοθεσία/εικόνα πάντως είναι δυνατό χαρτί. Εσύ τι πιστεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Aχ, το spotlight ήταν εξαιρετικό και δεν το εκτιμούν αρκετά κατά τη γνώμη μου!
Btw, έκανα το ίδιο με την αδελφή σου όταν είδα το a star is born, όχι μόνο με το shallow αλλά και με τα υπόλοιπα τραγούδια, οπότε δεν την κατηγορώ. :angel:
Συμφωνώ απόλυτα για το Spotlight. Πολύ δυνατή και τολμηρή ταινία. Ήθελα και το Όσκαρ Β' Ανδρικού να πάει στον Ruffalo, αλλά δεν έκατσε =/

Συμφωνώ ότι και ο Viggo ήταν πολύ καλός. Και ήταν πολύ όμορφο ντούο γενικότερα, οπότε και αυτός αν το πάρει το αξίζει. Απλά ο Malek με άγγιξε λίγο παραπάνω, θες γιατί βρήκα πιο απαιτητικό τον ρόλο, δεν ξέρω. :P
Ο Μalek έκανε όντως μία πολύ καλή δουλειά. Απλά δε θα ήθελα η δυσκολία του εγχειρήματος να τον καταστήσει νικητή. Ο Viggo έχει (για εμένα) μία φυσική απλότητα στις ερμηνείες του, και κάνει το δύσκολο να μοιάζει εύκολο. Θεωρώ ότι είναι ένα μεγάλο χάρισμα το οποίο ήρθε η ώρα να αναγνωριστεί και με το χρυσό αγαλματίδιο. :P

Περί Roma τώρα...Αν δεν είχε προηγηθεί όλο αυτό το χάιπ θα είχα πολύ πιο θετική άποψη πιστεύω, αλλά δεδομένου αυτού, με απογοητεύσε. Βαρέθηκα, σε μερικά σημεία η πλοκή κυλούσε πάρα πολύ αργά. Ωραία η καλλιτεχνική άποψη αλλά σου καθόταν λίγο στο στομάχι μετά από λίγο.
Σκηνοθεσία/εικόνα πάντως είναι δυνατό χαρτί. Εσύ τι πιστεύεις;
Η ταινία μου άρεσε. H σκηνοθεσία ήταν μαγευτική - η εναλλαγή των πλάνων μεταξύ στατικών και κίνησης μου άρεσε πάρα πολύ. Με τον Cuaron δεν είμαι πολύ αντικειμενική, γιατί κάθε φορά που βλέπω κάτι δικό του, νιώθω σαν να μου έχει διδάξει πώς πρέπει να βλέπω ταινίες. :redface: Το Cinematography νομίζω το έχει ήδη.
Η ιστορία ήταν επίσης ενδιαφέρουσα. Δυστυχώς, δεν είχα το απαραίτητο context για τα καθέκαστα εκείνης της περιόδου στη χώρα, οπότε ένα μικρό κομμάτι του παζλ έλειπε. Παρ' όλα αυτά, με κέντρισε ο συνεχής παραλληλισμός στις ζωές των δύο γυναικών. Τα βασικά γεγονότα που συμβαίνουν στην μία εκδηλώνονται και στην άλλη λίγο αργότερα. Βλέπουμε τον έντονα διαφορετικό χειρισμό των δύο, την αντιμετώπιση των καταστάσεων. Θεωρώ απροσεξία να συγκεντρωθούμε μόνο στην Cleo, αφού το δίπολο Cleo - Sofia δίνει μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Η δεύτερη δικαιολογημένα περνά απαρατήρητη αρχικά, αλλά είναι και εκείνη ένας βαθιά ανθρώπινος και καλογραμμένος χαρακτήρας.

Για το αν θα πάρει το Καλύτερης ταινίας δε ξέρω - θέλω να δω και το Blackkklansman πρώτα, το οποίο φαίνεται ΠΟΛΥ ενδιαφέρον.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω καθόλου [unpopular view coming up] είναι γιατί συμπεριλήφθηκε το Bohemian Rhapsody σε αυτή την κατηγορία. Είδα την ταινία, αγαπώ τους Queen, και μου άρεσε, χωρίς να ενθουσιαστώ μόνο και μόνο επειδή είμαι φαν. Αν δηλαδή, αφαιρέσουμε τους Queen από την εξίσωση και θεωρήσουμε ότι η ταινία μιλάει για μία φανταστική μπάντα, τότε η ταινία είναι μετριότατη! So, no. :look:

Μιας και έπιασα αυτή την ταινία, ίσως είναι και ένα ακόμη σχόλιο πάνω σε αυτό που έγραψε ο jj! περί πολιτικής ορθότητας. Υπό αυτό το πρίσμα η ταινία θα έπρεπε να μην αναφερθεί καθόλου, αφού ο σκηνοθέτης της Bryan Singer εμπλέκεται σε σκάνδαλο και έχει μηνυθεί για σεξουαλική κακοποίηση.

Για τον Λάνθιμο δεν ξέρω τι να πω. Η ταινία είναι πιο viewer-friendly, αφού δεν έχει βάλει το χεράκι του στο σενάριο, οπότε έχει αξιώσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαταρχάς γιατί δεν έχουμε ξαναμιλήσει εμείς για ταινίες; :P

Ήθελα κι εγώ Όσκαρ στον Ruffalo αλλά είμαι λίγο biased γιατί τον αγαπώ γενικότερα.
Άσχετο-σχετικό οι υποψηφιότητες της μάρβελ πώς σου φάνηκαν; :P

Για τον Malek δεν το είχα σκεφτεί έτσι και είναι ενδιαφέρον αυτό που λες. Σε κάθε περίπτωση είμαι ευχαριστημένη και με αυτόν και με τον Viggo. (Κανας Cooper μη το πάρει και όλα καλά!)
Συμφωνώ και πως αν η ταινία δεν ήταν για τους Queen δεν θα είχε αντίστοιχη ανταπόκριση, αλλά και πάλι θα την κατέτασσα πάνω του μετρίου.

Το Favourite δεν το έχω δει ακόμα να σου πω την αλήθεια και δεν το έχω στο άμεσο watchlist. Στο τρέιλερ μου 'χε φανεί ψιλοαδιάφορο, οπότε δεν περίμενα τόσες υποψηφιότητες...

Το First Man το είδες; Περίμενα παραπάνω κατηγορίες. Το θέλω σίγουρα για Best Visual Effects.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Kαταρχάς γιατί δεν έχουμε ξαναμιλήσει εμείς για ταινίες; :P
Έγινε η αρχή ^^

Ήθελα κι εγώ Όσκαρ στον Ruffalo αλλά είμαι λίγο biased γιατί τον αγαπώ γενικότερα.
Άσχετο-σχετικό οι υποψηφιότητες της μάρβελ πώς σου φάνηκαν; :P
Και εγώ του έχω μία αδυναμία, οπότε ναι, έπρεπε να έχει πάει εκεί το Oscar :P
Οι υποψηφιότητες της Marvel...
Σε κατηγορίες όπως το Best Visual Effects και στο Animated Feature θεωρώ δίκαια την υποψηφιότητα. Το ότι είναι υποψήφιο το Black Panther για καλύτερη ταινία μου φαίνεται ... κάπως. H ένστασή μου στις ταινίες της Marvel είναι ότι παρουσιάζουν έναν πολύ δισδιάστατο κόσμο με αποχρώσεις άσπρου-μαύρου. Για εμένα που δεν έχω ασχοληθεί με τα comics, οπότε το back story των χαρακτήρων μου είναι άγνωστο, παρατηρώ κακούς που είναι απλά "κακοί" και καλούς που είναι έως και ... εκνευριστικά καλοί. *Αυτό συχνά με αφήνει με την εντύπωση ότι οι χαρακτήρες (ειδικά οι κακοί) είναι κάποιες φορές σαν καρικατούρες.
To Black Panther διαφέρει ως προς αυτό, τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω εγώ. Ήταν μία αισθητά καλύτερη ταινία από τις υπόλοιπες και θεωρώ ότι έγινε συνειδητά από την Marvel, σε μία προσπάθεια να "κυνηγήσει" και τα βραβεία. Παρ' όλα αυτά, δε θεωρώ ότι μπορεί να σταθεί ακόμη σαν "καλύτερη ταινία". :redface:
To είδες; Πώς σου φάνηκε;
*όπως ο Captain American για παράδειγμα που είναι τόσο self-righteous που .... :beating::look:

Για τον Malek δεν το είχα σκεφτεί έτσι και είναι ενδιαφέρον αυτό που λες. Σε κάθε περίπτωση είμαι ευχαριστημένη και με αυτόν και με τον Viggo. (Κανας Cooper μη το πάρει και όλα καλά!)
Συμφωνώ για τον Cooper! :upside:

Το Favourite δεν το έχω δει ακόμα να σου πω την αλήθεια και δεν το έχω στο άμεσο watchlist. Στο τρέιλερ μου 'χε φανεί ψιλοαδιάφορο, οπότε δεν περίμενα τόσες υποψηφιότητες...
Ήταν καλό. Οι τρεις πρωταγωνίστριες σου κρατούσαν το ενδιαφέρον, ήταν πολύ καλές! Μακράν η πιο "εύκολη" από τις ταινίες του, ίσως για αυτό και οι τόσες υποψηφιότητες. Θεωρώ ότι θα "χάσει" βέβαια από το Ρόμα και θα μείνουμε με την όρεξη :P

Το First Man το είδες; Περίμενα παραπάνω κατηγορίες. Το θέλω σίγουρα για Best Visual Effects.
Δεν το είδα ακόμη, o Chazelle βέβαια μου είναι πολύ συμπαθής. Αξίζει;

[Είδα τώρα παρεπιπτόντως ότι το Black Panther έχει 88 metascore στο imdb :scratchhead:]

Από τις ξενόγλωσσες, θα σου πρότεινα να δεις το Shoplifters, αν δεν το έχεις κάνει ήδη!

[οφφ-τόπικ]Θυμήθηκα τώρα τα περσινά Oscar και πόσο ξενέρωσα που το καλύτερης ταινίας πήγε στο Shape of Water. Καλή ταινία, μου άρεσε, αλλά όχι! Η καρδιά μου ήταν ταγμένη στις πινακίδες από το Μισούρι![/οφφ-τόπικ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι υποψηφιότητες της Marvel...
Σε κατηγορίες όπως το Best Visual Effects και στο Animated Feature θεωρώ δίκαια την υποψηφιότητα. Το ότι είναι υποψήφιο το Black Panther για καλύτερη ταινία μου φαίνεται ... κάπως. H ένστασή μου στις ταινίες της Marvel είναι ότι παρουσιάζουν έναν πολύ δισδιάστατο κόσμο με αποχρώσεις άσπρου-μαύρου. Για εμένα που δεν έχω ασχοληθεί με τα comics, οπότε το back story των χαρακτήρων μου είναι άγνωστο, παρατηρώ κακούς που είναι απλά "κακοί" και καλούς που είναι έως και ... εκνευριστικά καλοί. *Αυτό συχνά με αφήνει με την εντύπωση ότι οι χαρακτήρες (ειδικά οι κακοί) είναι κάποιες φορές σαν καρικατούρες.
To Black Panther διαφέρει ως προς αυτό, τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω εγώ. Ήταν μία αισθητά καλύτερη ταινία από τις υπόλοιπες και θεωρώ ότι έγινε συνειδητά από την Marvel, σε μία προσπάθεια να "κυνηγήσει" και τα βραβεία. Παρ' όλα αυτά, δε θεωρώ ότι μπορεί να σταθεί ακόμη σαν "καλύτερη ταινία". :redface:
To είδες; Πώς σου φάνηκε;
*όπως ο Captain American για παράδειγμα που είναι τόσο self-righteous που .... :beating::look:
Από την άλλη όμως είναι εσκεμμένη αυτή η διακριτότητα, δεν νομίζω ότι βλέπει κανείς μάρβελ περιμένοντας κάποιο character development. Ίσα ίσα έχει διαμαρτυρηθεί κόσμος σε προσπάθειες να δείξουν τους ήρωες πιο ανθρώπινους, πχ στο πατατράκ του Άιρον-Μαν. :P
Τέλος πάντων, άσχετα με το θέμα, απλά για να τονίσω ότι παρόλο που είμαι φαν της μάρβελ που φάνηκαν κι εμένα άκυρες κάτι κατηγορίες. Εξαίρεση ξαναλέω ο σπάιντερ μαν, αξίζει να το πάρει.


Δεν το είδα ακόμη, o Chazelle βέβαια μου είναι πολύ συμπαθής. Αξίζει;
Eμένα μου άρεσε πάρα πολύ, απλά πρέπει να τη δεις ξεκούραστη γιατί έχει κάτι σκηνές ήηηησυχες που μπορεί να σε πάρει ο ύπνος. Ωραία εφέ, πλάνα, μουσική. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε και η Foy παρόλο που δεν είναι υποψήφια.

Από τις ξενόγλωσσες, θα σου πρότεινα να δεις το Shoplifters, αν δεν το έχεις κάνει ήδη!
Ξενόγλωσσα(as in, να μη καταλαίνω τη γλώσσα :P ) δεν πολυβλέπω να είμαι ειλικρινής. Το συγκεκριμένο μου το έχουν ξαναπροτείνει βέβαια οπότε ίσως το βάλω κάποια στιγμή.

[οφφ-τόπικ]Θυμήθηκα τώρα τα περσινά Oscar και πόσο ξενέρωσα που το καλύτερης ταινίας πήγε στο Shape of Water. Καλή ταινία, μου άρεσε, αλλά όχι! Η καρδιά μου ήταν ταγμένη στις πινακίδες από το Μισούρι![/οφφ-τόπικ]
Α να γεια σου, με μία λέξη ήθελα να το περιγράψω το shape of water: ψευτοκουλτουριάρικο. Ναι μεν όμορφη εικόνα, δυνατό μήνυμα, αλλά δεεεν. Η πλοκή μου φάνηκε απλά χαζή και η ιδέα πολύ αδύναμη για να γεμίσει 2++ ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Από την άλλη όμως είναι εσκεμμένη αυτή η διακριτότητα, δεν νομίζω ότι βλέπει κανείς μάρβελ περιμένοντας κάποιο character development. Ίσα ίσα έχει διαμαρτυρηθεί κόσμος σε προσπάθειες να δείξουν τους ήρωες πιο ανθρώπινους, πχ στο πατατράκ του Άιρον-Μαν. :P
Τέλος πάντων, άσχετα με το θέμα, απλά για να τονίσω ότι παρόλο που είμαι φαν της μάρβελ που φάνηκαν κι εμένα άκυρες κάτι κατηγορίες. Εξαίρεση ξαναλέω ο σπάιντερ μαν, αξίζει να το πάρει.
Ναι, ισχύει αυτό. Αλλά από την άλλη, δε μπορούμε να τα έχουμε όλα; :P
Και εμένα μου αρέσουν κάποιες ταινίες της Marvel, για αυτό θα ήθελα και το "κάτι" παραπάνω!



Eμένα μου άρεσε πάρα πολύ, απλά πρέπει να τη δεις ξεκούραστη γιατί έχει κάτι σκηνές ήηηησυχες που μπορεί να σε πάρει ο ύπνος. Ωραία εφέ, πλάνα, μουσική. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε και η Foy παρόλο που δεν είναι υποψήφια.
Αμωτ, θα την κατεβάσω. Έχω ξεσυνηθίσει γιατί ό,τι θέλω να δω συνήθως το προλαβαίνω στο σινεμά και τώρα μου κακοφαίνεται. [τεμπέλα]:P [/τεμπέλα]

Ξενόγλωσσα(as in, να μη καταλαίνω τη γλώσσα :P ) δεν πολυβλέπω να είμαι ειλικρινής. Το συγκεκριμένο μου το έχουν ξαναπροτείνει βέβαια οπότε ίσως το βάλω κάποια στιγμή.
Στην αρχή είναι περίεργο, γιατί πρέπει να προσέχεις τους υπότιτλους, ενώ στις αμερικάνικες/αγγλικές δεν εστιάζεις εκεί και μπορείς να κοιτάς άνετα την οθόνη. Οπότε αυτό ακόμη κάποιες φορές με ξενερώνει λίγο γιατί νιώθω ότι χάνω κάποια πράγματα διαβάζοντας.

Α να γεια σου, με μία λέξη ήθελα να το περιγράψω το shape of water: ψευτοκουλτουριάρικο. Ναι μεν όμορφη εικόνα, δυνατό μήνυμα, αλλά δεεεν. Η πλοκή μου φάνηκε απλά χαζή και η ιδέα πολύ αδύναμη για να γεμίσει 2++ ώρες.
Πολύ όμορφη εικόνα, σίγουρα. Είχε ιδιαιτέρως ωραία χρώματα! Εγώ δεν κατάλαβα καν μήνυμα, για να είμαι ειλικρινής. :scratchhead: Δε ξέρω, δεν έκανα ποτέ connect με αυτή την ταινία. Περισσότερο σαν μια φανταστική ιστορία το είχα στο μυαλό μου και σίγουρα θα μπορούσε να ήταν μικρότερη, ισχύει!


Btw, σήμερα ανακοίνωσαν ότι κάποιες κατηγορίες βραβείων, όπως κοστούμια, Cinematography και Editing θα τις ανακοινώσουν στα διαφημιστικά μηνύματα για να γίνει μικρότερη η τελετή απονομής. [!!!]
Επίσης, επειδή το Roma διανεμήθηκε μέσω Netflix κάποια μέλη της ακαδημίας δήλωσαν ότι δεν θα το ψηφίσουν για καλύτερη ταινία, λόγω του Netflix, που το θεωρούν ως απειλή για το μέλλον του κινηματογράφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από [email:
olivi@;4455600]https://www.theverge.com[/email]/2019/2/24/18239087/oscars-2019-winners-list-best-picture-actor-91st-academy-awards-roma-green-book-black-panther

Σε γενικές γραμμές, τα αναμενόμενα. Ευχαριστημένη είμαι. :P


Και εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
I'm not impressed με τα αποτελέσματα. =|

Το ότι το Bohemian Rhapsody είναι ο μεγάλος νικητής της βραδιάς μου φαίνεται αδιανόητο. Το Green Book ήταν μία πολύ καλή ταινία, αλλά η καλύτερη … ; Δεν είμαι σίγουρη :P Περισσότερο θεωρώ έχει να κάνει με την ένσταση μελών της ακαδημίας σχετικά με την διανομή του Roma από την πλατφόρμα του Netflix, αφού ορισμένοι είχαν επώνυμα αρνηθεί να το ψηφίσουν, παρά το γεγονός ότι θεωρούσαν ότι ήταν η καλύτερη ταινία.
Το αγαπημένο μου βραβείο (Cinematography) πήγε εκεί που ήθελα, οπότε είμαι μετρίως ικανοποιημένη από αυτό.
To Film Editing επίσης, για ποιο λόγο εκεί ;!;

:bounce:

Έχω δει τις περισσότερες, προβλέψεις δεν κάνω αλλά πιστεύω αξίζουν να κερδίσουν οι Rami Malek και Mahershala Ali από ηθοποιούς.
Από Animated ποντάρω στον spiderman (σόρρυ απίθανοι) και το shallow για τραγούδι. Κοστούμια-μακιγιάζ mary queen of scots.
Στα υπόλοιπα δεν έχω σκεφτεί ακόμα, ίσως επανέλθω. :P
Tα θερμά μου συγχαρητήρια, ούτε πληροφορίες εκ των έσω να είχες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να ποιος έκανε την αρχή! :P

Εμπρός, πάμε, ας βγάλουμε τα φτυάρια μας! :devil: :P
Με ελάχιστες εξαιρέσεις οι περισσότεροι/ες ντύθηκαν αισχρά. :P
Η Danai Gurira με αυτό το χρυσό με άρεσε αρκετά μπορώ να πω όπως και η Lady Gaga.

Oscars 2019: The After-Party Pictures
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολίβια Κόλμαν <3
Περιμένω την επιστροφή του Στέμματος για να την απολαύσω εκ νέου! :give_rose::clapclap:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ολίβια Κόλμαν <3
Περιμένω την επιστροφή του Στέμματος για να την απολαύσω εκ νέου! :give_rose::clapclap:

Έχεις δει το Broadchurch?

Πολύ δυνατή ιστορία, καλογυρισμένη σειρά, πρωταγωνιστούν οι Olivia Colman και ο David Tennant. <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις δει το Broadchurch?

Πολύ δυνατή ιστορία, καλογυρισμένη σειρά, πρωταγωνιστούν οι Olivia Colman και ο David Tennant. <3
Είναι στο watchlist μου! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top