Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Κωλαρακια λικνιζοντα σε υψηλές μπαρες
Και; Αν πάμε μαζί διακοπές δε θα τα βλέπει; Φάτε μάτια ψάρια. Αφού το βράδυ γυρνάμε σπίτι μαζί, αυτό έχει σημασία. Αν πάλι επιλέξει να μου την κάνει με ένα τέτοιο κωλαράκι, καλύτερα που το έμαθα μια ώρα αρχύτερα να μη χάνω τον καιρό μου μαζί του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εφόσον στο αρχικό ποστ λέει ότι οι διακοπές αυτές είναι έξτρα και δεν επηρεάζουν τα κοινά μας πλάνα τότε όχι φυσικά, τι να με πειράξει - ίσα ίσα που χαίρομαι να βλέπω φιλίες να αντέχουν σε βάθος χρόνου και να μην διαλύονται από δουλειές, σχέσεις κτλ. Το να θέλει κάποιες μέρες για την πάρτη του και τους φίλους του μου φαίνεται εντελώς φυσιολογικό, κι εγώ αντίστοιχα θα ήθελα να μείνω λίγες μέρες μόνη μου σπίτι ή να πάω κάπου με τις φίλες μου.

Θα με πείραζε μόνο αν είχαμε λίγες μέρες εύκαιρες και αντί να πάμε μαζί διακοπές, κανόνιζε με τους φίλους του και δε με υπολόγιζε. Εκεί ναι, αλλά θεωρώ είναι τελείως άλλο πράγμα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα μιλήσω απο την πλευρά του ατόμου που έχει ταξιδέψει πολλές φορές, με φίλους και με προγράμματα ανταλλαγών όσο υπήρξε σε σχέση χωρίς τον σύντροφό του . Well , προσωπικά όταν ταξιδεύω το κάνω για εμένα, για να δω νέα μέρη, για να περάσω καλά κλπ όχι για να απατησω (νομίζω κάπου ειπώθηκε αυτό). Αν θέλει να απατήσει κάποιος υπάρχουν άπειρες ευκαιρίες ακόμα και όλη μέρα να είστε μαζί.
Προσωπικά θα με πείραζε μόνο αν πήγαινε με τους φίλους του και δεν είχε σκοπό να κάνουμε κάτι μαζί
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Και; Αν πάμε μαζί διακοπές δε θα τα βλέπει; Φάτε μάτια ψάρια. Αφού το βράδυ γυρνάμε σπίτι μαζί, αυτό έχει σημασία. Αν πάλι επιλέξει να μου την κάνει με ένα τέτοιο κωλαράκι, καλύτερα που το έμαθα μια ώρα αρχύτερα να μη χάνω τον καιρό μου μαζί του.
Το να "στείλεις" κάποιον που έκανε κουτσουκέλα, είναι το πιο εύκολο.
Όμως κακά τα ψέματα. Στις διακοπές οι ευκαιρίες είναι πολύ περισσότερες. Κι αν δεν είναι, συνήθως δημιουργούνται αν πρόκειται για αντροπαρέα ή γυναικοπαρέα. Πιστεύω δε, οτι όποιος επιλέγει να κάνει διακοπές χωριστά από το ταίρι του, πάει με πρόθεση να "παίξει", κι ότι προκύψει.
Έτσι δε και τύχει και καμιά "αρπαχτή", το πιθανότερο είναι να μη το μάθεις ποτέ. Απλώς κινδυνεύεις να αποκτήσεις κάποιο "παράσημο" που θα το ανακαλύψει ο γυναικολόγος σου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Το να "στείλεις" κάποιον που έκανε κουτσουκέλα, είναι το πιο εύκολο.
Όμως κακά τα ψέματα. Στις διακοπές οι ευκαιρίες είναι πολύ περισσότερες. Κι αν δεν είναι, συνήθως δημιουργούνται αν πρόκειται για αντροπαρέα ή γυναικοπαρέα. Πιστεύω δε, οτι όποιος επιλέγει να κάνει διακοπές χωριστά από το ταίρι του, πάει με πρόθεση να "παίξει", κι ότι προκύψει.
Έτσι δε και τύχει και καμιά "αρπαχτή", το πιθανότερο είναι να μη το μάθεις ποτέ. Απλώς κινδυνεύεις να αποκτήσεις κάποιο "παράσημο" που θα το ανακαλύψει ο γυναικολόγος σου.

Εγώ πάλι νομίζω οτι αν είσαι άνθρωπος που ψάχνεις ευκαιρίες, δεν έχουν σημασία οι πολλές ή οι λίγες. Αν είναι ο σκοπός σου και ο χαρακτήρας σου να απατήσεις, θα το κάνεις και σε μοναστήρι να είσαι που λέει ο λόγος. Δε θέλω κάποιος να είναι πιστός επειδή δεν του έκατσαν αρκετές ευκαιρίες να εκμεταλλευτεί.

Επίσης με αυτό ερχόμαστε στο δεύτερο που λες. Εγώ πολλές φορές έχω πάει με τη μαμά μου διακοπές και μετά από κάποιες μέρες έρχεται ο άντρας μου, ποτέ δεν έχω ούτε καν σκεφτεί να "παίξω". Θέλω να πω οτι αν κάποιος δεν το σκέφτεται αυτό, δεν έχει σημασία το πού είναι και με ποιες συνθήκες. Δηλαδή έστω οτι πάμε μαζί διακοπές και του κουνηθεί κάποια από το μπαρ αλλά δεν κάνει κάτι επειδή είμαι εγώ εκεί. Θα είμαι ευχαριστημένη δηλαδή; Οτι ήμουν ο μπαμπούλας που δεν άφησε τον άντρα της να απατήσει;

Εγώ πάλι πιστεύω οτι αν κάποιος σε απατήσει έχεις σημάδια αν η σχέση σας είναι αρκετά "κοντινή" και συζητάτε καθημερινά περισσότερα πράγματα από το ποιος θα βγάλει τα σκουπίδια. Τα σημάδια πιστεύω οτι υπάρχουν, απλά κάποιοι και κάποιες επιλέγουν συνειδητά ή ασυνείδητα να μην τα δουν. Δεν θα είναι ο άλλος άγιος για 5 χρόνια ξέρω γω και θα στην κάνει στον 6ο χρόνο. Τα σημάδια κι η προδιάθεση ήταν εκεί, απλά εσύ δεν ήθελες να τα δεις. (γενικά το εσύ)
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και; Αν πάμε μαζί διακοπές δε θα τα βλέπει; Φάτε μάτια ψάρια. Αφού το βράδυ γυρνάμε σπίτι μαζί, αυτό έχει σημασία. Αν πάλι επιλέξει να μου την κάνει με ένα τέτοιο κωλαράκι, καλύτερα που το έμαθα μια ώρα αρχύτερα να μη χάνω τον καιρό μου μαζί του.

Για να το επεκτείνω λίγο.Αν πεις στην σχέση σου ''κοίτα έναν κώλο που έχει αυτή'' και αυτή δεν παρεξηγηθεί/γκρινιάξει/θυμώσει(και το ανάποδο για ό,τι κοιτάνε οι γυναίκες) αλλά κάνει χαβαλέ τότε η σχέση βασίζεται σε γερά θεμέλια.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Εγώ πάλι νομίζω οτι αν είσαι άνθρωπος που ψάχνεις ευκαιρίες, δεν έχουν σημασία οι πολλές ή οι λίγες. Αν είναι ο σκοπός σου και ο χαρακτήρας σου να απατήσεις, θα το κάνεις και σε μοναστήρι να είσαι που λέει ο λόγος. Δε θέλω κάποιος να είναι πιστός επειδή δεν του έκατσαν αρκετές ευκαιρίες να εκμεταλλευτεί.

Επίσης με αυτό ερχόμαστε στο δεύτερο που λες. Εγώ πολλές φορές έχω πάει με τη μαμά μου διακοπές και μετά από κάποιες μέρες έρχεται ο άντρας μου, ποτέ δεν έχω ούτε καν σκεφτεί να "παίξω". Θέλω να πω οτι αν κάποιος δεν το σκέφτεται αυτό, δεν έχει σημασία το πού είναι και με ποιες συνθήκες. Δηλαδή έστω οτι πάμε μαζί διακοπές και του κουνηθεί κάποια από το μπαρ αλλά δεν κάνει κάτι επειδή είμαι εγώ εκεί. Θα είμαι ευχαριστημένη δηλαδή; Οτι ήμουν ο μπαμπούλας που δεν άφησε τον άντρα της να απατήσει;

Εγώ πάλι πιστεύω οτι αν κάποιος σε απατήσει έχεις σημάδια αν η σχέση σας είναι αρκετά "κοντινή" και συζητάτε καθημερινά περισσότερα πράγματα από το ποιος θα βγάλει τα σκουπίδια. Τα σημάδια πιστεύω οτι υπάρχουν, απλά κάποιοι και κάποιες επιλέγουν συνειδητά ή ασυνείδητα να μην τα δουν. Δεν θα είναι ο άλλος άγιος για 5 χρόνια ξέρω γω και θα στην κάνει στον 6ο χρόνο. Τα σημάδια κι η προδιάθεση ήταν εκεί, απλά εσύ δεν ήθελες να τα δεις. (γενικά το εσύ)
Δεν μιλάμε για την περίπτωση να πάει ο ένας κι ο άλλος να έρθει αργότερα επειδή οι συνθήκες δεν το επιτρέπουν, αλλά για το αν κάνετε χωριστές διακοπές, δηλαδή εκείνος με φίλους ή εσύ με φίλες ή και μόνοι ο καθένας ξεχωριστά.
Και βέβαια αν θέλει να κάνει κάποιος κάτι θα το κάνει, το φλερτ παίζει παντού αλλά οι πιθανότητες να ενδώσει αυξάνονται κατά πολύ όταν ο άλλος είναι μόνος του. Για ποιο λόγο να τον προκαλούμε;:)
Και ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε περίπτωση που η σχέση πάει κατά διαόλου, υπάρχουν ενδείξεις γι αυτό και το να κάνει κάποιος παράλληλη ή και νέα σχέση είναι ζήτημα χρόνου και όχι συνθηκών. Αναφέρομαι στην περίπτωση που μια χαρά είναι το ζευγάρι, υπάρχει η αγάπη, αλλά η σχέση είναι μακροχρόνια και μια μικρή "παρένθεση" καθαρά σεξουαλική (λέγε με one night stand) όπου απλώς προέκυψε λόγω των συνθηκών και δεν θα είχε καμιά επίπτωση στη σχέση του ζευγαριού, αρκεί να μείνει κρυφή. Αυτό λοιπόν είναι πολύ πιο εύκολο να προκύψει αν εμείς δημιουργούμε το κατάλληλο έδαφος για να συμβεί.
Για να το επεκτείνω λίγο.Αν πεις στην σχέση σου ''κοίτα έναν κώλο που έχει αυτή'' και αυτή δεν παρεξηγηθεί/γκρινιάξει/θυμώσει(και το ανάποδο για ό,τι κοιτάνε οι γυναίκες) αλλά κάνει χαβαλέ τότε η σχέση βασίζεται σε γερά θεμέλια.
Δηλαδή η δική μου σχέση, που του δείχνω περαστικές όμορφες σέξι κοπέλες που αξίζει να δει, χωρίς να κάνω χαβαλέ γιατί είναι πραγματικά ωραίες και εντυπωσιακές, βρίσκεται σε καλό δρόμο;:P
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Για να το επεκτείνω λίγο.Αν πεις στην σχέση σου ''κοίτα έναν κώλο που έχει αυτή'' και αυτή δεν παρεξηγηθεί/γκρινιάξει/θυμώσει(και το ανάποδο για ό,τι κοιτάνε οι γυναίκες) αλλά κάνει χαβαλέ τότε η σχέση βασίζεται σε γερά θεμέλια.

Η σχέση βασίζεται σε γερά θεμέλια οταν μπορείς να κλάσεις μπροστά του χωρίς να κανεις πως βηχεις για να καλύψεις τον άβολο ήχο.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καποιο λαθος θα κανεις Zilda.Οι γυναίκες όπως είναι ευρέως γνωστό δε κλάνουν
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και βέβαια αν θέλει να κάνει κάποιος κάτι θα το κάνει, το φλερτ παίζει παντού αλλά οι πιθανότητες να ενδώσει αυξάνονται κατά πολύ όταν ο άλλος είναι μόνος του. Για ποιο λόγο να τον προκαλούμε;:)
Και ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε περίπτωση που η σχέση πάει κατά διαόλου, υπάρχουν ενδείξεις γι αυτό και το να κάνει κάποιος παράλληλη ή και νέα σχέση είναι ζήτημα χρόνου και όχι συνθηκών. Αναφέρομαι στην περίπτωση που μια χαρά είναι το ζευγάρι, υπάρχει η αγάπη, αλλά η σχέση είναι μακροχρόνια και μια μικρή "παρένθεση" καθαρά σεξουαλική (λέγε με one night stand) όπου απλώς προέκυψε λόγω των συνθηκών και δεν θα είχε καμιά επίπτωση στη σχέση του ζευγαριού, αρκεί να μείνει κρυφή. Αυτό λοιπόν είναι πολύ πιο εύκολο να προκύψει αν εμείς δημιουργούμε το κατάλληλο έδαφος για να συμβεί.

Νομίζω έχουμε υποτιμήσει λίγο την έννοια της αυτοσυγκράτησης. Επειδή η σχέση είναι μακροχρόνια, οι πειρασμοί άφθονοι και το κλίμα ευνοϊκό για να μη μαθευτεί κάτι παραέξω δε σημαίνει ότι ο άλλος θα πάει βουρ στον πατσά. Συν ότι τίποτα δε μένει κρυφό γιατί ο άνθρωπος που σε ξέρει τόσο καλά θα το καταλάβει κατευθείαν μετά, συν ότι κάθε άνθρωπος κουβαλάει και μια συνείδηση, είναι οι τύψεις που σε τρώνε, είναι η αγάπη και ο σεβασμός για τον σύντροφό σου, ότι δε θες να τον πληγωσεις, ότι δε θα ήθελες με τίποτα να στο κάνουν κι εσένα αυτό, είναι χίλια δυο πράγματα που σε κρατάνε πιστό. Και θεωρώ πως όταν ένας άνθρωπος είναι αφοσιωμένος στη σχέση, δεν έχει μάτια για αλλη/ον. Το θέμα είναι ότι τέτοιες σχέσεις δε χτίζονται σε μια μέρα, χρειάζεται συνεχης προσπάθεια κάθε μέρα, λιθαράκι λιθαράκι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Νομίζω έχουμε υποτιμήσει λίγο την έννοια της αυτοσυγκράτησης. Επειδή η σχέση είναι μακροχρόνια, οι πειρασμοί άφθονοι και το κλίμα ευνοϊκό για να μη μαθευτεί κάτι παραέξω δε σημαίνει ότι ο άλλος θα πάει βουρ στον πατσά. Συν ότι τίποτα δε μένει κρυφό γιατί ο άνθρωπος που σε ξέρει τόσο καλά θα το καταλάβει κατευθείαν μετά, συν ότι κάθε άνθρωπος κουβαλάει και μια συνείδηση, είναι οι τύψεις που σε τρώνε, είναι η αγάπη και ο σεβασμός για τον σύντροφό σου, ότι δε θες να τον πληγωσεις, ότι δε θα ήθελες με τίποτα να στο κάνουν κι εσένα αυτό, είναι χίλια δυο πράγματα που σε κρατάνε πιστό. Και θεωρώ πως όταν ένας άνθρωπος είναι αφοσιωμένος στη σχέση, δεν έχει μάτια για αλλη/ον. Το θέμα είναι ότι τέτοιες σχέσεις δε χτίζονται σε μια μέρα, χρειάζεται συνεχης προσπάθεια κάθε μέρα, λιθαράκι λιθαράκι.

Μιλάς για το πώς σκέφτεσαι και πώς νιώθεις εσύ (και πολύ σωστά κάνεις).
Αυτό δεν σημαίνει ούτε οτι όλοι σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο, ούτε οτι απαξάπαντες, σώνει και ντε θα κάνουν τη "λαδιά" τους (οι περισσότεροι όμως θα την κάνουν).
Ο άνθρωπος είναι φύσει πολυγαμικό ον. Σπάνια, ειδικά αν ανήκει στο αρσενικό γένος (που το σεξ δεν είναι αναγκαστικά αλληλένδετο με το συναίσθημα), θα μείνει για πολλά χρόνια σε μια σχέση χωρίς την εμπειρία - έστω και για μια φορά- ενός... "στιγμιαίου λάθους".
Εν τούτοις εκεί που μπορεί να ισχύει η απολυτότητα της μονογαμίας, είναι η περίπτωση των ερωτευμένων.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Θεωρώ πως δε υπάρχει λόγος να με πειράξει που θέλει να πάει με τη παρέα του λίγες μέρες για διακοπές. Άμα υπάρχει εμπιστοσύνη και αλληλοκατανόηση δε υπάρχει κανένα θέμα.;)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι φύσει πολυγαμικό ον. Σπάνια, ειδικά αν ανήκει στο αρσενικό γένος (που το σεξ δεν είναι αναγκαστικά αλληλένδετο με το συναίσθημα), θα μείνει για πολλά χρόνια σε μια σχέση χωρίς την εμπειρία - έστω και για μια φορά- ενός... "στιγμιαίου λάθους".
Συμφωνώ. Οπότε η λύση είναι να του σφίξουμε τα λουριά και να μην τον αφήσουμε από κοντά μας; Πόσο resentment θα νιώθει απέναντί μας αν το κάνουμε αυτό μετά από κάποια χρόνια;:/:

Πιστεύω οτι είναι αντιφατικό αυτό που λες. Παίρνεις ως δεδομένο οτι ο άνθρωπος είναι πολυγαμικό ον (συμφωνώ), αλλά δεν συγχωρείς τον άνθρωπο που θα ακολουθήσει τη φυσική του ροπή.

Εγώ πάντως δε θα περάσω όλη μου τη ζωή να φοβάμαι και να ανησυχώ μήπως μου την κάνει. Αυτό χαλάει την ψυχική μου υγεία αλλά και τη σχέση γενικά. Αν έρθει η στιγμή και το θελήσει, ας το κάνει, και καλύτερα ας μην το μάθω και ποτέ.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Ναι ο άνθρωπος είναι πολυγαμικό ον από ένστικτο, αλλά ταυτόχρονα είναι και λογικό και σκεπτόμενο ον, έτσι ώστε να βάζει φρένο στα ένστικτά του όπου χρειάζεται.
Αν αποφασίσει να μπει σε μια σοβαρή σχέση, προϋποθέτει οτι δέχεται τη δέσμευση. Ούτε λουριά ούτε μαστίγια, αλλά ελεύθερη βούληση. Αν όμως επιλέξει όντας σε σχέση να απολαμβάνει και ορισμένα προνόμια που έχουν οι ελεύθεροι, απλώς του δίνουμε την ελευθερία του. Αυτό μου φαίνεται πολύ περισσότερο αξιοπρεπές από εκείνη την παλιά νοοτροπία των γιαγιάδων μας "όσες κι αν πάει να μαμήσει, πάλι σε μένα θα γυρίσει". Εκτός βέβαια αν το ζευγάρι συμφωνήσει εξ αρχής σε μια ελεύθερη σχέση, ανοιχτή και σε "επισκέπτες".
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γιατί οι αθηναίοι λέτε τον γκόμενο/αγόρι - γκόμενα/κοπέλα ως "φίλο". Είχα πει ότι θα πάω να μείνω στον φίλο μου όταν θα πάω διακοπές και ο Αθηναίος μου είπε ότι ακούστηκε πολύ γκέι αυτό. Κάτω από τη Λαμία θα ξεχάσουμε τα βασικά ελληνικά μας.


Φταιει που είπες «στον φίλο» μου! Αν ελεγες «σ´έναν φίλο μου» δεν θα υπήρχε πρόβλημα :cool:

Τώρα όσον αφορά το θέμα νομίζω έχει να κάνει με το πόση εμπιστοσύνη έχεις στον σύντροφο σου. Εγώ προσωπικά που είμαστε μαζί 3 χρόνια έχω να τον δω από 2/08 και θα τον ξαναδώ στις 16 που φεύγουμε μαζί διακοπές. Ναι, μου λείπει... αλλά οχι δεν με πειράζει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ναι ο άνθρωπος είναι πολυγαμικό ον από ένστικτο, αλλά ταυτόχρονα είναι και λογικό και σκεπτόμενο ον, έτσι ώστε να βάζει φρένο στα ένστικτά του όπου χρειάζεται.
Αν αποφασίσει να μπει σε μια σοβαρή σχέση, προϋποθέτει οτι δέχεται τη δέσμευση. Ούτε λουριά ούτε μαστίγια, αλλά ελεύθερη βούληση.
Πώς θα έχει ελεύθερη βούληση όταν τον έχεις από κοντά; Ελεύθερη βούληση σημαίνει οτι έχει την ευκαιρία και επιλέγει να μην το κάνει. :hmm:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Τι εννοείς τον έχω από κοντά; Αν εννοείς οτι είμαστε αυτοκόλλητοι, δεν ισχύει. Άλλα πράγματα τα κάνουμε μαζί, άλλα όχι κι ο καθένας έχει τον προσωπικό του χρόνο και εξόδους χωρίς τη συνοδεία του άλλου.
Ελεύθερη βούληση είναι επίσης και η επιλογή να μη μένει με κάποιον/α που θέλει να βρίσκονται πάντα μαζί στις διακοπές.
Εν πάσει περιπτώσει, κάθε ζευγάρι επιλέγει μόνο του τον τρόπο ζωής του. Απλώς εξέφρασα μια άποψη που υποστηρίζω, το ίδιο κι ο σύντροφός μου (λυτός, χωρίς λουρί :P). Και δεν είμαστε οι μόνοι μπορώ ευθαρσώς να πω, αλλά ισχύει και για την πλειοψηφία των ζευγαριών, τουλάχιστον όσων γνωρίζω (και είναι ουκ ολίγα).
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Τι εννοείς τον έχω από κοντά; Αν εννοείς οτι είμαστε αυτοκόλλητοι, δεν ισχύει. Άλλα πράγματα τα κάνουμε μαζί, άλλα όχι κι ο καθένας έχει τον προσωπικό του χρόνο και εξόδους χωρίς τη συνοδεία του άλλου.
Ελεύθερη βούληση είναι επίσης και η επιλογή να μη μένει με κάποιον/α που θέλει να βρίσκονται πάντα μαζί στις διακοπές.
Εν πάσει περιπτώσει, κάθε ζευγάρι επιλέγει μόνο του τον τρόπο ζωής του. Απλώς εξέφρασα μια άποψη που υποστηρίζω, το ίδιο κι ο σύντροφός μου (λυτός, χωρίς λουρί :P). Και δεν είμαστε οι μόνοι μπορώ ευθαρσώς να πω, αλλά ισχύει και για την πλειοψηφία των ζευγαριών, τουλάχιστον όσων γνωρίζω (και είναι ουκ ολίγα).
Δε διαφωνώ μαζί σου, απλά με πείραξε αυτό το "ευκαιρίες υπάρχουν ήδη αρκετές, μην τις κάνουμε περισσότερες". Δηλαδή για μένα όταν κάποιος αρχίζει να βλέπει κάτι σαν ευκαιρία, εκεί είναι το πρόβλημα κι όχι αν οι ευκαιρίες είναι πολλές ή αν τελικά θα την κάνει την απιστία. Θέλω να πω, η σκέψη για μένα είναι αρκετή για να θεωρήσω οτι κάτι πάει στραβά. Μετά λες οτι ο άνθρωπος είναι πολυγαμικό όν και έχει αυτή τη ροπή της απιστίας στο οποίο δε διαφωνώ κι έτσι επεκτείνω το τί επιτρέπω και τί όχι. Αν φτάσει δηλαδή στο σημείο να θέλει τόσο πολύ να πάει με άλλη μια φορά και δεν το κάνει επειδή είμαστε μαζί διακοπές και θα τον πάρω χαμπάρι, ε ας το κάνει κρυφά μου να του φύγει η κάψα κι ας μην το μάθω. Να κάνω τον μπαμπούλα του άντρα μου "μη μου πηδηχτεί" δε θα το κάνω ποτέ.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Θέλω να πω, η σκέψη για μένα είναι αρκετή για να θεωρήσω οτι κάτι πάει στραβά.
Για μένα η πρόταση από ένα μέλος του ζευγαριού στο άλλο να πάει μόνος/μόνη διακοπές, είναι ένα σημάδι οτι ήδη έχει προηγηθεί η σκέψη, και απλώς ψάχνει "επισήμως" την ευκαιρία.
Στα υπόλοιπα περί "μπαμπούλα του άντρα μου", αδυνατώ να ακολουθήσω τον συλλογισμό σου. Εγώ την έννοια του μπαμπούλα την αντιλαμβάνομαι ως φοβέρα και ως απαγόρευση. Είπαμε ελεύθερη βούληση. Θέλει ο άλλος να πάει μόνος ή με φίλους διακοπές και δεν σε θέλει μαζί του, είναι δικαίωμά του, με γεια του με χαρά του (να σε έχει βαρεθεί, να τον έχεις κουράσει και να θέλει ένα διάλειμμα). Από κει κι έπειτα το αν θα το δεχτείς ή όχι, δικαίωμα και απόφαση δική σου. Τόσο απλά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Για μένα η πρόταση από ένα μέλος του ζευγαριού στο άλλο να πάει μόνος/μόνη διακοπές, είναι ένα σημάδι οτι ήδη έχει προηγηθεί η σκέψη, και απλώς ψάχνει "επισήμως" την ευκαιρία.

Στα υπόλοιπα περί "μπαμπούλα του άντρα μου", αδυνατώ να ακολουθήσω τον συλλογισμό σου. Εγώ την έννοια του μπαμπούλα την αντιλαμβάνομαι ως φοβέρα και ως απαγόρευση. Είπαμε ελεύθερη βούληση. Θέλει ο άλλος να πάει μόνος ή με φίλους διακοπές και δεν σε θέλει μαζί του, είναι δικαίωμά του, με γεια του με χαρά του (να σε έχει βαρεθεί, να τον έχεις κουράσει και να θέλει ένα διάλειμμα). Από κει κι έπειτα το αν θα το δεχτείς ή όχι, δικαίωμα και απόφαση δική σου. Τόσο απλά.

Φοβέρα και απαγόρευση το είπα γιατί είπες το εξής:

Και βέβαια αν θέλει να κάνει κάποιος κάτι θα το κάνει, το φλερτ παίζει παντού αλλά οι πιθανότητες να ενδώσει αυξάνονται κατά πολύ όταν ο άλλος είναι μόνος του. Για ποιο λόγο να τον προκαλούμε;:)

Οτι δηλαδή μπορούμε απλά να απαγορεύσουμε τις χώρια διακοπές κι έτσι δε θα συμβεί τίποτα, ακόμα κι αν το θέλει εκείνος. Και αναρωτιέμαι: είναι οκ να μην το κάνει ενώ το θέλει; Θα νιώθουμε εντάξει εμείς που του το απαγορεύσαμε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top