Ποιο είναι το τέλειο σώμα για εσάς;

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Βασικά κι εγώ θα συμφωνήσω με τη Himela. Είναι άλλο να λέμε ποιο σώμα θεωρουμε αισθητικά ωραίο (γιατί αυτο καταλαβαίνω εγώ ότι εννοούμε με το τέλειο) και άλλο να λέμε ποιο είναι υγιές. Το ένα είναι καθαρά υποκειμενικό και το άλλο περιλαμβάνει ιατρικά δεδομένα. Απο εκεί και πέρα δεν μπορουμε να βάζουμε αντικειμενικά κριτήρια (υγείας) για κάτι που είναι τελείως υποκειμενικό (το "ομορφο" σώμα) όπως και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να κρίνουμε κάποιον για τις επιλογές που κάνει στο δικό του σώμα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Η ερώτηση όμως δεν είναι "ποιο είναι το υγιέστερο σώμα για σας" αλλά "ποιο είναι το τέλειο σώμα για σας" με την έννοια του γούστου. Δεν έχω αντιληφθεί σε αυτό το θέμα γιατί οι άνθρωποι παίρνουν το θάρρος να κριτικάρουν ένα σώμα για την υγεία του λες κι είναι γιατροί. Από πού κι ως πού συμβαίνει αυτό; Ρώτησε κανείς τη γνώμη τους; Δεν ξέρω, νομίζω οτι μόνο στην Ελλάδα το έχουμε αυτό κι είναι νομίζω κατάλοιπο από τα χωριά που σχολιάζονται τα πάντα. "Η Γεωργία φοράει πράσινο φουστάνι, δεν της πάει" "Ο Νίκος αγόρασε μηχανή, δεν καταλαβαίνει οτι είναι επικίνδυνη;" "Ο Παύλος δε θα κάνει θρησκευτικό γάμο, καλά δεν ντρέπεται να είναι άθεος;" κλπ κλπ. Και η απάντησή μου σε όλα αυτά είναι: τί σε νοιάζει;:hmm:

Ε ναι,η απάντηση σε αυτό το ερώτημα για μένα είναι ότι το τέλειο σώμα είναι το πιο υγιές.Ποιό το πρόβλημα;Εγώ απαντώ πάντα σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα.:flowers:

Και σαφώς βλέπουμε άτομα 200 κιλών να λένε ότι μια χαρά νιώθουν,αυτό τι σημαίνει,ότι θα θεωρήσω τέλειο το σώμα 200 κιλών; Και βέβαια ένα σώμα το θεωρούμε τέλειο και όταν το βλέπουμε στους άλλους.Δηλαδή θεωρώ ένα σώμα τέλειο για αυτόν που θέλω να έχω σχέση μαζί του.

Δηλαδή αν το έτερον ήμισυ πάρει 50 κιλά + και αυτός μια χαρά θεωρεί ότι είναι και θεωρεί ότι είναι τέλειος και νιώθει σούπερ ουάου,πρέπει και εγώ να το θεωρώ τέλειο;:laugh:
Απο που και ως που;
Το τέλειο λοιπόν για μένα ,δηαδη κατάτην άποψη μου,πρέπει να το θεωρούμε τέλειο και για τους άλλους,όχι μόνο για εμάς.Και θεωρώ ότι όταν είναι υγιές,είναι τέλειο και όταν είναι φυσικό και όχι τερατόμορφο.

Και ναι,θεωρώ τις φωτό παραπάνω που έβαλα ,προβληματικές.Όταν ένας άνθρωπος χαπακώνεται,φαρμακώνεται και δηλητηριάζεται για να γίνει έτσι,έχει ψυχολογικό /ψυχιατρικό θέμα.Απλά μας παραμυθιάζουν ότι αυτό είναι αθλητισμός,ε..αυτό δεν είναι αθλητισμός όμως.
Δηλαδή οι γυναίκες παραπάνω σας αρέσουν;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ε ναι,η απάντηση σε αυτό το ερώτημα για μένα είναι ότι το τέλειο σώμα είναι το πιο υγιές.Ποιό το πρόβλημα;Εγώ απαντώ πάντα σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα.:flowers:

Και σαφώς βλέπουμε άτομα 200 κιλών να λένε ότι μια χαρά νιώθουν,αυτό τι σημαίνει,ότι θα θεωρήσω τέλειο το σώμα 200 κιλών; Και βέβαια ένα σώμα το θεωρούμε τέλειο και όταν το βλέπουμε στους άλλους.Δηλαδή θεωρώ ένα σώμα τέλειο για αυτόν που θέλω να έχω σχέση μαζί του.

Δηλαδή αν το έτερον ήμισυ πάρει 50 κιλά + και αυτός μια χαρά θεωρεί ότι είναι και θεωρεί ότι είναι τέλειος και νιώθει σούπερ ουάου,πρέπει και εγώ να το θεωρώ τέλειο;:laugh:
Απο που και ως που;
Το τέλειο λοιπόν για μένα ,δηαδη κατ'α την άποψη μου,πρέπει να το θεωρούμε τέλειο και για τους άλλους,όχι μόνο για εμάς.Και θεωρώ ότι όταν είναι υγιες,είναι τέλειο και όταν είναι φυσικό και όχι τερατόμορφο.

Και ναι,θεωρώ τις φωτό παραπάνω που έβαλα ,προβληματικές.Όταν ένας άνθρωπος χαπακώνεται,φαρμακώνεται και δηλητηριάζεται για να γίνει έτσι,έχει ψυχολογικό /ψυχιατρικό θέμα.Απλά μας παραμυθιάζουν ότι αυτό είναι αθλητισμός,ε..αυτό δεν είναι αθλητισμός όμως.
Δηλαδή οι γυναίκες παραπάνω σας αρέσουν;


Όπως τα λες.Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα μερικών;Θεωρούν οκ ένα σώμα 150 η 40 κιλών;Έχουν ρωτήσει άραγε έναν παχύσαρκο τι προβλήματα έχει;Έχουν δει ποσά ανορεξικά άτομα έχουν χάσει την ζωή τους;Μάλλον πρέπει να σοβαρευτούμε λίγο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Όπως και να έχει,εγώ όταν λέω τέλειο δεν εννοώ μόνο για μένα,αλλα αισθητικά τέλειο και να το βλέπω στους άλλους και αυτό είναι το λογικό.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν δω κάποιον έξω θα του πω ''πως είσαι ετσι ρε;'' Μα σαφώς δεν θα του το πω,αλλα δηλάδή να πω το τι θεωρώ τέλειο,δεν έχω το δικαίωμα Himela και πορτοκάλι;Τότε το θέμα γιατί υπάρχει;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Παρότι σπάνια μπαίνω στη διαδικασία να αποκαλέσω ένα σώμα ''ωραίο'' και ''μη ωραίο'', θα'λεγα ότι το ''ιδανικό'' σώμα για εμένα προσωπικά την υποκειμενική μου αισθητική, είναι το εξής:

Στη γυναίκα έχω δύο τύπους αγαπημένων σωμάτων:
1. μικρό ή μεσαίο ανάστημα, σώμα ούτε ιδιαίτερα γυμνασμένο, ούτε αγύμναστο
2. μεσαίο ή ψηλό ανάστημα, παραπάνω κιλά, μεγάλη πλάτη

Στον άνδρα:
1. μέτριο ή ψηλό ανάστημα, ελάχιστη γυμναστική, ίσα-ίσα να υπάρχει μια σχεδόν εμφανής γράμμωση, επίσης δεν έχω πρόβλημα με την κοιλίτσα. Με ενοχλούν πάντως οι κοιλιακοί και γενικότερα αυτό το στερετοτυπικά ''σέξυ'' σώμα, το βρίσκω λίγο υπερβολικό να το θεωρούμε τόσο ωραίο. Βέβαια δεν θέλω να γενικολογώ, γιατί είναι γούστα αυτά, αλλά εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ αισθητικά ωραίο το πολύ γυμνασμένο, ή τέλος πάντων τους κοιλιακούς σε άνδρες και γυναίκες.

(δεν έχω εννοείται κανένα πρόβλημα με τους ανθρώπους που θέλουν ή που έχουν κοιλιακούς, πάντα υπερασπίζομαι ο καθένας να αποκτά ή να παραμένει (σ)το σώμα που εκείνος/η επιθυμεί) < 3
 
Τελευταία επεξεργασία:

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αγαπητέ Φωτη, έχει διαφορά να συμβουλεύσω καποιον δικό μου όταν ανησυχώ για την υγεία του λόγω παχυσαρκίας π.χ. από το να τον κρίνω ως μη άρτιο αισθητικά. Εγώ αυτή τη διαφορά προσπαθώ να τονίσω. Απο εκεί και πέρα , Averkina , εσύ δεν είπες απλά την άποψή σου για το τέλειο, είπες ότι άτομα συγκεκριμένων χαρακτηριστικών έχουν ψυχιατρικό πρόβλημα , αλλιώς δεν εξηγείται να θέλουν να είναι έτσι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αγαπητέ Φωτη, έχει διαφορά να συμβουλεύσω καποιον δικό μου όταν ανησυχώ για την υγεία του λόγω παχυσαρκίας π.χ. κι άλλον να τον κρίνω ως μη άρτιο αισθητικά. Εγώ αυτή τη διαφορά προσπαθώ να τονίσω. Απο εκεί και πέρα , Averkina , εσύ δεν είπες απλά την άποψή σου για το τέλειο, είπες ότι άτομα συγκεκριμένων χαρακτηστικών έχουν ψυχιατρικό πρόβλημα , αλλιώς δεν εξηγείται να θέλουν να είναι έτσι.


Ειπα μόνο ότι κάνουν κακό στην υγεία τους.Και ξαναλέω ποτέ δεν έχω πει κάτι σε παχυσαρκο άνθρωπο αλλά προσωπικά δεν το θεωρω καλό για την υγεία του.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Βασικά κι εγώ θα συμφωνήσω με τη Himela. Είναι άλλο να λέμε ποιο σώμα θεωρουμε αισθητικά ωραίο (γιατί αυτο καταλαβαίνω εγώ ότι εννοούμε με το τέλειο) και άλλο να λέμε ποιο είναι υγιές. Το ένα είναι καθαρά υποκειμενικό και το άλλο περιλαμβάνει ιατρικά δεδομένα. Απο εκεί και πέρα δεν μπορουμε να βάζουμε αντικειμενικά κριτήρια (υγείας) για κάτι που είναι τελείως υποκειμενικό (το "ομορφο" σώμα) όπως και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να κρίνουμε κάποιον για τις επιλογές που κάνει στο δικό του σώμα.
Απάντησα παραπάνω.Για μένα το τέλειο σώμα είναι αυτό που δεν σου δημιουργεί πρόβλημα υγείας.Γιατι δεν το δέχεστε;Αφού αυτό θεωρώ τέλειο.Δεν το έχω το δικαίωμα;Όχι;

Και το τι θεωρώ εγώ τέλειο,τι σχέση έχει με το να πω στον άλλον ότι είναι χοντρός;Είπα ότι θα προσβάλλω τον κόσμο δεξιά και αριστερά;Ότι θα τους το λεω;

Γιατί προσπαθήτε να καπελώσετε τους άλλους;

Έχω το δικαίωμα να θεωρώ τέλειο το σώμα που ειναι υγιές ναι ή όχι;Ποιό το πρόβλημα;Δεν είπα ότι θα τους λέω,δεν έχετε τέλειο σώμα,είπα τι εγώ θεωρώ τέλειο.Μπορώ;:flowers:

Αγαπητέ Φωτη, έχει διαφορά να συμβουλεύσω καποιον δικό μου όταν ανησυχώ για την υγεία του λόγω παχυσαρκίας π.χ. από το να τον κρίνω ως μη άρτιο αισθητικά. Εγώ αυτή τη διαφορά προσπαθώ να τονίσω. Απο εκεί και πέρα , Averkina , εσύ δεν είπες απλά την άποψή σου για το τέλειο, είπες ότι άτομα συγκεκριμένων χαρακτηριστικών έχουν ψυχιατρικό πρόβλημα , αλλιώς δεν εξηγείται να θέλουν να είναι έτσι.


Δηλαδή όταν εδώ σε αυτό το θέμα απαντάμε τι θεωρούμε τέλειο και όταν εγώ λέω ότι αυτοι που χαπακώνοντα για να κάνουν σώμα ανάλογο με τις φωτό που έβαλα παραπάνω,τον κρίνω και τον προσβάλλω;
Το είπα μπροστά τους;
Βγήκα και τους είπα πως είστε έτσι ρε;
Δηλαδή δεν έχω το δικαίωμα να πω τι θεωρώ αισθητικά τέλειο σε αυτό το θέμα και τι άρρωστο; ναι,για μένα έχουν πρόβλημα.Δεν τους το είπα,αυτό πιστεύω και αυτό λέω,ΕΔΩ.

Τότε ποιός ο λόγος ύπαρξης του θέματος;:laugh:

Βρε σεις,δεν τα λέμε στα μούτρα τους,στο θέμα απαντάμε.Σημαίνει ότι προσβάλλουμε κόσμο δεξιά και αριστερά;Επειδή έχουμε μια άποψη και την γράφουμε σε ένα θέμα;Θα με τρελλάνετε;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Απάντησα παραπάνω.Για μένα το τέλειο σώμα είναι αυτό που δεν σου δημιουργεί πρόβλημα υγείας.Γιατι δεν το δέχεστε;Αφού αυτό θεωρώ τέλειο.Δεν το έχω το δικαίωμα;Όχι;

Και το τι θεωρώ εγώ τέλειο,τι σχέση έχει με το να πω στον άλλον ότι είναι χοντρός;Είπα ότι θα προσβάλλω τον κόσμο δεξιά και αριστερά;Ότι θα τους το λεω;

Γιατί προσπαθήτε να καπελώσετε τους άλλους;

Έχω το δικαίωμα να θεωρώ τέλειο το σώμα που ειναι υγιές ναι ή όχι;Ποιό το πρόβλημα;Δεν είπα ότι θα τους λέω,δεν έχετε τέλειο σώμα,είπα τι εγώ θεωρώ τέλειο.Μπορώ;:flowers:

Ποιο καπέλωμα μωρέ; Ξαναλεω έχεις άποψη δική σου για το τέλειο, good for you. Είπα κι εγώ τη δική μου και ανταλλάζουμε απόψεις. Γιατί κάνεις λες και σου επιτέθηκα; Πιο πάνω , για το άτομα που κάνουν bodybuilding είπες ότι χρήζουν ψυχολογικής βοήθειας γιατί δεν είναι φυσιολογικο να θέλουν να είναι έτσι , να αποκλίνουν ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο απο αυτό που εσυ θεωρείς τέλειο...εμένα αυτό με προβλημάτισε κυρίως. Αλλα οκ, να μην πω εγώ την άποψη μου πάνω σε αυτό γιατί ....ούτε κι εγώ ξέρω γιατί πια εδώ μέσα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ποιο καπέλωμα μωρέ; Ξαναλεω έχεις άποψη δική σου για το τέλειο, good for you. Είπα κι εγώ τη δική μου και ανταλλάζουμε απόψεις. Γιατί κάνεις λες και σου επιτέθηκα; Πιο πάνω , για το άτομα που κάνουν bodybuilding είπες ότι χρήζουν ψυχολογικής βοήθειας γιατί δεν είναι φυσιολογικο να θέλουν να είναι έτσι , να αποκλίνουν ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο απο αυτό που εσυ θεωρείς τέλειο...εμένα αυτό με προβλημάτισε κυρίως. Αλλα οκ, να μην πω εγώ την άποψη μου πάνω σε αυτό γιατί ....ούτε κι εγώ ξέρω γιατί πια εδώ μέσα


Κυρίως στην himela απάντησα και εσύ συμφώνησες μαζι της.Η himela είπε ότι εδώ δεν λέμε για υγιές αλλά για τέλειο σώμα και εσύ είπες ότι συμφωνείς.Επίσης λες ότι δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε τον άλλον.Το είπες και στο άλλο παιδί πριν.

Και για αυτό απαντώ και σε εσενα.

Ναι για κατά την άποψη μου, το τέλέιο είναι το υγιές.Και το τέλειο το λέω και για το πως μου φαίνονται και οι άλλοι,όχι μόνο για μένα Και έφερα το παράδειγμα του συντρόφου.

Επίσης το τι θεωρώ εγώ άρρωστο ή τέλειο δεν έχει καμία σχέση με την συμπεριφορά μου προς αυτά τα άτομα.Δεν είπα πουθενά ότι θα λέω απο εδώ και απο εκεί στον καθένα αν έχει καλό σώμα ή αν έχει πρόβλημα ψυχιατρικό.

Εδώ συζητάμε και εδώ απαντώ και λέω την άποψη μου.

Οπότε ναι,το να θέτετε πράγματα που καν δεν εχω πει,είναι καπέλωμα.Επίσης το να λέτε ότι δεν πρέπει εδώ δεν λέμε για το υγιές αλλά για το τέλειο πάλι είναι καπέλωμα.Αφού για μένα το τέλειο είναι το υγιές;:flowers:
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Κυρίως στην himela απάντησα και εσύ συμφώνησες μαζι της.Η himela είπε ότι εδώ δεν λέμε για υγιές αλλά για τέλειο σώμα και εσύ είπες ότι συμφωνείς.Επίσης λες ότι δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε τον άλλον.Το είπες και στο άλλο παιδί πριν.

Και για αυτό απαντώ και σε εσενα.

Ναι για κατά την άποψη μου, το τέλέιο είναι το υγιές.Και το τέλειο το λέω και για το πως μου φαίνονται και οι άλλοι,όχι μόνο για μένα Και έφερα το παράδειγμα του συντρόφου.

Επίσης το τι θεωρώ εγώ άρρωστο ή τέλειο δεν έχει καμία σχέση με την συμπεριφορά μου προς αυτά τα άτομα.Δεν είπα πουθενά ότι θα λέω απο εδώ και απο εκεί στον καθένα αν έχει καλό σώμα ή αν έχει πρόβλημα ψυχιατρικό.

Εδώ συζητάμε και εδώ απαντώ και λέω την άποψη μου.

Οπότε ναι,το να θέτετε πράγματα που καν δεν εχω πει,είναι καπέλωμα.Επίσης το να λέτε ότι δεν πρέπει εδώ δεν λέμε για το υγιές αλλά για το τέλειο πάλι είναι καπέλωμα.Αφού για μένα το τέλειο είναι το υγιές;:flowers:
Οκ , keep going. Με γεια το καπελο . Η Himela είπε με τη σειρά της ότι για εκείνη αυτά τα δύο έχουν διαφορά κι εγώ συμφωνώ με αυτό σαν άποψη. Το αν ήταν απάντηση σε σένα , δε με ενδιαφέρει.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τέλειο σώμα είναι το λεπτό και αθλητικό όπως των αρχαίων Ελλήνων. Τι να το κάνεις τον μεγάλο όγκο στο σώμα σου αν δεν μπορείς να σπριντάρεις ή να σκαρφαλώσεις έναν βράχο; Καταντάει απλά φουσκωτό αλλά άχρηστο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Το τέλειο σώμα για άνδρες και γυναίκες θεωρώ ότι είναι οι σωστές αναλογίες και το να είναι γυμνασμένο όμορφα.Δηλαδή χωρίς υπερβολές και χωρίς βοήθεια απο σκευάσματα.
Ένα φυσικά γυμνασμένο σώμα είναι το ιδανικό για μένα.Και το ιδανικό επίσης και για την υγεία μας.

Υπερβολικά βάρη για υπερβολικούς μυς δεν τα θεωρώ υγιεινά ,ούτε και όμορφα και για τα δυο φύλα.
Παράδειγμα προς αποφυγή για μένα ειναι το body building και οτιδήποτε φτιάχνει τέτοιο σώμα.
Ότι πιο ανθυγιεινό και άσχημο.Πάντα για τα δικά μου γούστα.
Μπλιάχ


Αλλά και εδώ μπλιάχ



ακόμα και εδώ

Θα συμφωνήσω .
Τα σώματα αυτά εκλείπουν για αρκετούς λόγους,μέσα στους οποίους εμπλέκονται και βιολογικοί παράγοντες που αφορούν την εξέλιξη . Αλλά ακόμα και απο αισθητικής πλευράς το να βλέπεις ένα σώμα στο οποίο κάθε μυς φαίνεται ευκρινέστατα είναι αρκετά εκτός φυσικής ισορροπίας και επομένως αντιαισθητικό πέρα απο προφανώς ανθυγιεινό .

Νομίζω οτι ένα σώμα αρκεί να αποκτήσει μια καλή σιλουέτα και θα είναι αρκετά ωραίο . Ταυτόχρονα θα είναι και fit και θα εξυπηρετεί τόσο σε μια όμορφη εμφάνιση αλλά και σε ένα υγιές σώμα . Το να θες να φουσκώσεις δυσανάλογα σαν το μπαλόνι ή και ολόκληρος δεν είναι ωραίο . Είναι προτιμότερο κάποιο άθλημα όπως η κολύμβηση,το ποδήλατο,ο στίβος κ.α. παρά να σηκώνεις όλη μερα 500 κιλά για να γίνεις Ζέπελιν .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Ε ναι,η απάντηση σε αυτό το ερώτημα για μένα είναι ότι το τέλειο σώμα είναι το πιο υγιές.Ποιό το πρόβλημα;Εγώ απαντώ πάντα σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα.:flowers:
Κανένα πρόβλημα. Λες λοιπόν οτι εσύ ελκύεσαι μόνο από ένα υγιές σώμα. Πώς μπορείς όμως να ξέρεις ανά πάσα στιγμή αν κάποιος είναι υγιής; Γνωρίζεις κάποιον και του λες "μισό λεπτό να σού φέρω τον γιατρό να σε εξετάσει για να δω αν είσαι υγιής και να αποφασίσω αν μού αρέσεις"; Ένας άνθρωπος μπορεί να είναι αδύνατος αλλά να μην τρώει υγιεινά ή να μη γυμνάζεται, ή να είναι ευτραφής κι όμως να προσέχει τη διατροφή του και να γυμνάζεται, να είναι αθλητής και να φαίνεται υγιής αλλά να παίρνει αναβολικά, γενικά κάθε άνθρωπος κάτι έχει, κανείς δεν είναι 100% υγιής. Πόσες φορές βλέπουμε νέους ανθρώπους καθ' όλα φιτ και γυμνασμένους να πεθαίνουν από εγκεφαλικά ή εμφράγματα;

Οπότε για σένα το τέλειο σώμα είναι αυτό που σού φαίνεται υγιές, και λέγοντας υγεία εννοείς υγιεινή ζωή και άθληση. Σωστά; Γιατί βάζεις όμως μετά τα έξτρα κιλά ως ψεγάδι; Μπορεί και με έξτρα κιλά κάποιος να είναι υγιής, όσο μπορούμε όλοι να είμαστε υγιείς δηλαδή. Οπότε, κάπου βλέπω μια αντίφαση. Θεωρείς τέλειο κάποιον με ιδανικά (σύμφωνα με τους διαιτολόγους) κιλά ή κάποιον που κάνει υγιεινή ζωή και άθληση; Ή μήπως τελικά κάποιον που στα δικά σου μάτια φαίνεται να έχει τα ιδανικά (για σένα) κιλά;

Ειπα μόνο ότι κάνουν κακό στην υγεία τους.Και ξαναλέω ποτέ δεν έχω πει κάτι σε παχυσαρκο άνθρωπο αλλά προσωπικά δεν το θεωρω καλό για την υγεία του.

Κι αυτός μπορεί να μη θεωρεί καλό για τη δική σου υγεία να κάθεσαι και να γράφεις σε ένα φόρουμ αντί να είσαι έξω πχ και να μιλάς με κόσμο ή να παίζεις μπάσκετ. Σε ενδιαφέρει τί σκέφτεται ο καθένας για σένα; Ή εσύ δεν έχεις πρόβλημα να έρθει κάποιος και να σου πει "θεωρώ οτι αυτοί που γράφουν σε φόρουμ είναι προβληματικοί"; Σίγουρα θα έχεις.

Δηλαδή όταν εδώ σε αυτό το θέμα απαντάμε τι θεωρούμε τέλειο και όταν εγώ λέω ότι αυτοι που χαπακώνοντα για να κάνουν σώμα ανάλογο με τις φωτό που έβαλα παραπάνω,τον κρίνω και τον προσβάλλω;
Το είπα μπροστά τους;
Βγήκα και τους είπα πως είστε έτσι ρε;
Δηλαδή δεν έχω το δικαίωμα να πω τι θεωρώ αισθητικά τέλειο σε αυτό το θέμα και τι άρρωστο; ναι,για μένα έχουν πρόβλημα.Δεν τους το είπα,αυτό πιστεύω και αυτό λέω,ΕΔΩ.

Τότε ποιός ο λόγος ύπαρξης του θέματος;:laugh:

Βρε σεις,δεν τα λέμε στα μούτρα τους,στο θέμα απαντάμε.Σημαίνει ότι προσβάλλουμε κόσμο δεξιά και αριστερά;Επειδή έχουμε μια άποψη και την γράφουμε σε ένα θέμα;Θα με τρελλάνετε;
Θεωρείς οτι το θέμα αυτό δεν μπορεί να το διαβάζουν και άνθρωποι που περιγράφεις;:hmm:

Το θέμα πάντως ρωτάει ποιο σώμα σε ελκύει ερωτικά - σεξουαλικά κι όχι ποιο σώμα θεωρείς υγιές. Είναι θέμα εμφάνισης δηλαδή κι όχι υγείας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Κανένα πρόβλημα. Λες λοιπόν οτι εσύ ελκύεσαι μόνο από ένα υγιές σώμα. Πώς μπορείς όμως να ξέρεις ανά πάσα στιγμή αν κάποιος είναι υγιής; Γνωρίζεις κάποιον και του λες "μισό λεπτό να σού φέρω τον γιατρό να σε εξετάσει για να δω αν είσαι υγιής και να αποφασίσω αν μού αρέσεις"; Ένας άνθρωπος μπορεί να είναι αδύνατος αλλά να μην τρώει υγιεινά ή να μη γυμνάζεται, ή να είναι ευτραφής κι όμως να προσέχει τη διατροφή του και να γυμνάζεται, να είναι αθλητής και να φαίνεται υγιής αλλά να παίρνει αναβολικά, γενικά κάθε άνθρωπος κάτι έχει, κανείς δεν είναι 100% υγιής. Πόσες φορές βλέπουμε νέους ανθρώπους καθ' όλα φιτ και γυμνασμένους να πεθαίνουν από εγκεφαλικά ή εμφράγματα;

Οπότε για σένα το τέλειο σώμα είναι αυτό που σού φαίνεται υγιές, και λέγοντας υγεία εννοείς υγιεινή ζωή και άθληση. Σωστά; Γιατί βάζεις όμως μετά τα έξτρα κιλά ως ψεγάδι; Μπορεί και με έξτρα κιλά κάποιος να είναι υγιής, όσο μπορούμε όλοι να είμαστε υγιείς δηλαδή. Οπότε, κάπου βλέπω μια αντίφαση. Θεωρείς τέλειο κάποιον με ιδανικά (σύμφωνα με τους διαιτολόγους) κιλά ή κάποιον που κάνει υγιεινή ζωή και άθληση; Ή μήπως τελικά κάποιον που στα δικά σου μάτια φαίνεται να έχει τα ιδανικά (για σένα) κιλά;



Κι αυτός μπορεί να μη θεωρεί καλό για τη δική σου υγεία να κάθεσαι και να γράφεις σε ένα φόρουμ αντί να είσαι έξω πχ και να μιλάς με κόσμο ή να παίζεις μπάσκετ. Σε ενδιαφέρει τί σκέφτεται ο καθένας για σένα; Ή εσύ δεν έχεις πρόβλημα να έρθει κάποιος και να σου πει "θεωρώ οτι αυτοί που γράφουν σε φόρουμ είναι προβληματικοί"; Σίγουρα θα έχεις.


Με τι διάφορα οτι και να μου το πει αυτο δεν θα παθω τιποτα,αντιθετα ο παχυσαρκος κατα 90% εχει προβλημα υγειας.Αυτη ειναι η διαφορα.Εσυ νομιζεις οτι το λεω για να γελασω με τα κιλα τους δεν καταλαβαινεις οτι δεν ειναι σωστο για την υγεια να ειναι καποιος παχυσαρκος.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Λολ πολλή κουβέντα για το τίποτα παιδιά. Όποιος έχει παραπάνω λίπος, επιβαρύνει το σώμα του. Δεν χρειάζεται να είναι τόφαλος, ούτε εμείς γιατροί για να το καταλαβαίνουμε αυτό. Ο αδύνατος ή ο αθλητικός ή ο κανονικός, μπορεί να μην τρέφονται σωστά και να είναι χειρότερα, αλλά οπτικά φέρνουν σίγουρα στο πιο υγιές. Το τι κρύβεται μέσα στον οργανισμό με εξετάσεις μόνο θα φανεί.

Και δικαίωμα του καθενός να ελκύεται από ό,τι θέλει. Εγώ προσωπικά, για να είμαι και on topic, ελκύομαι τόσο από ένα ωραίο αθλητικό σώμα με ωραία πόδια, πισινό και λεπτή μέση, όσο και από σώμα με περισσότερα πιασίματα και λίπος, που όμως φυσικά πάλι είναι κάπως γυμνασμένο και όχι τελείως πλαδαρό. Γυναίκες με πολλά κιλά, πολύ πολύ δύσκολα να με τραβήξουν. Με τις αδύνατες γυναίκες δεν έχω πρόβλημα, αρκεί φυσικά να μην σε άρρωστη κατάσταση που φαίνονται όλα τα κόκκαλα και κάνουν εμετούς ό,τι τρώνε.

Και όσον αφορά τους άντρες, θεωρώ τέλειο σώμα, το αθλητικό με γράμμωση και όχι το φουσκωτό. Και όταν λέω φουσκωτό δεν αναφέρομαι στην ακραία περίπτωση, με αυτούς που παίρνουν αναβολικά, αλλά και για τους φυσικά φουσκωτούς.

Θα κάνω έρευνα να ποστάρω καμιά φώτο με ιδανικό σώμα ;p

Εννοείται όμως, ότι απάντησα στο "ιδανικό σώμα" και όχι στην "ιδανική εμφάνιση" γιατί στη δεύτερη περίπτωση παίζουν και άλλα ρόλο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Κανένα πρόβλημα. Λες λοιπόν οτι εσύ ελκύεσαι μόνο από ένα υγιές σώμα. Πώς μπορείς όμως να ξέρεις ανά πάσα στιγμή αν κάποιος είναι υγιής; Γνωρίζεις κάποιον και του λες "μισό λεπτό να σού φέρω τον γιατρό να σε εξετάσει για να δω αν είσαι υγιής και να αποφασίσω αν μού αρέσεις"; Ένας άνθρωπος μπορεί να είναι αδύνατος αλλά να μην τρώει υγιεινά ή να μη γυμνάζεται, ή να είναι ευτραφής κι όμως να προσέχει τη διατροφή του και να γυμνάζεται, να είναι αθλητής και να φαίνεται υγιής αλλά να παίρνει αναβολικά, γενικά κάθε άνθρωπος κάτι έχει, κανείς δεν είναι 100% υγιής. Πόσες φορές βλέπουμε νέους ανθρώπους καθ' όλα φιτ και γυμνασμένους να πεθαίνουν από εγκεφαλικά ή εμφράγματα;

Οπότε για σένα το τέλειο σώμα είναι αυτό που σού φαίνεται υγιές, και λέγοντας υγεία εννοείς υγιεινή ζωή και άθληση. Σωστά; Γιατί βάζεις όμως μετά τα έξτρα κιλά ως ψεγάδι; Μπορεί και με έξτρα κιλά κάποιος να είναι υγιής, όσο μπορούμε όλοι να είμαστε υγιείς δηλαδή. Οπότε, κάπου βλέπω μια αντίφαση. Θεωρείς τέλειο κάποιον με ιδανικά (σύμφωνα με τους διαιτολόγους) κιλά ή κάποιον που κάνει υγιεινή ζωή και άθληση; Ή μήπως τελικά κάποιον που στα δικά σου μάτια φαίνεται να έχει τα ιδανικά (για σένα) κιλά;



Κι αυτός μπορεί να μη θεωρεί καλό για τη δική σου υγεία να κάθεσαι και να γράφεις σε ένα φόρουμ αντί να είσαι έξω πχ και να μιλάς με κόσμο ή να παίζεις μπάσκετ. Σε ενδιαφέρει τί σκέφτεται ο καθένας για σένα; Ή εσύ δεν έχεις πρόβλημα να έρθει κάποιος και να σου πει "θεωρώ οτι αυτοί που γράφουν σε φόρουμ είναι προβληματικοί"; Σίγουρα θα έχεις.


Θεωρείς οτι το θέμα αυτό δεν μπορεί να το διαβάζουν και άνθρωποι που περιγράφεις;:hmm:

Το θέμα πάντως ρωτάει ποιο σώμα σε ελκύει ερωτικά - σεξουαλικά κι όχι ποιο σώμα θεωρείς υγιές. Είναι θέμα εμφάνισης δηλαδή κι όχι υγείας.


Απαντώ σε αυτά που έχω μεγαλώσει απο την απάντηση σου.:) Και με αυτά απαντώ και στα υπόλοιπα βασικά.
Βρε καλό μου κοριτσάκι.Το θέμα έχει σαν τίτλο,ποιό είναι το τέλειο σώμα για εμάς.Και απαντώ.Αυτά που έχω απαντήσει.Δηλαδή ένα φιτ σώμα καλοσχηματισμένο και φυσικά γυμνασμένο.Ένα υγιές σώμα.Εννοώντας όχι ένα παχύσαρκο ,διότι όλοι ακούμε το κράξιμο των γιατρών για την παχυσαρκία,δεν είναι και πυρηνική φυσική ότι ένα παχύσαρκο σώμα δεν είναι υγιές,ούτε ότι ένα σώμα που χτίζεται με φάρμακα παλι δεν είναι υγιές.Δεν είπα ότι κάνω τσεκ απ σε κάθε άθρωπο που γνωρίζω και ίσως να θέλω να κάνω και σχέση.Ένα σώμα που τουλάχιστον απο άποψη βάρους είναι υγιές.Αυτό εννοώ.Τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω.Δεν είπα ότι γενικά κάποιος είναι υγιής και εγώ ελκύομαι απο αυτόν.Πάντα μιλάω για το πως φαίνεται ένα σώμα και τα προβλήματα που μπορεί να έχει ακριβώς επειδή ο άλλος είναι υπέρβαρος πχ.

Όσον αφορά τα έξτρα κιλά,δεν ξέρω πόσα έξτρα κιλά εννοείς,για κάνα δύο δεν τίθεται θέμα,αν όμως ο αλλος δείχνει ότι έχει παραπάνω κιλά,προφανώς δεν είναι τι τέλειο για μένα.Το τέλειο είναι τα κιλά που πρέπει να είναι ο άλλος σε σχέση με το ύψος του,τον σκελετό του κλπ.Και οι γιατροί λένε ότι ακόμα και λίγα παραπάνω κιλά μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα.
Αλλά όπως και να έχει,μου επιτρέπεις να παρουσιάζω το τέλειο για μένα,όπως εγώ το θεωρώ τέλειο;:hello:

Δεν ειπα ποτέ ότι δεν θα κάνω σχέση με κάποιον που δεν θα είναι τέλειος,ίσα ίσα,ΕΧΩ κάνει σχέση με χοντρούλι ,μια χαρά πέρασα.Και σίγουρα θα ξανακάνω σχέση με κάποιον που δεν είναι τέλειος.
Απλά εδώ το θέμα λέει ποιό είναι το ρημαδοτέλειο για εμάς και επάνω σε αυτό απαντώ!Ότι το ΤΕΛΕΙΟ είναι αυτό.Δεν είπα όμως ότι δεν κάνω σχέση με κάποιον που δεν είναι τέλειος! Γιατί δεν προσέχετε τι γράφει ο άλλος και φαντάζεστε πράγματα; Το τέλειο για μένα περιγράφω. Το θέμα δεν λέει με ποιούς τα φτιάχνουμε!:confused:

Βάζω λοιπόν τα έξτρα κιλά ως ψεγάδι,διότι απλά για μένα δεν είναι το τέλειο.Τέλειο είναι να είσαι στα κιλά σου.'Όμως μιλάω για το τέλειο.όχι για το αν θα τα έφτιαχνα με κάποιον με έξτρα κιλά Το έχω κάνει.



Θεωρείς οτι το θέμα αυτό δεν μπορεί να το διαβάζουν και άνθρωποι που περιγράφεις;:hmm:



ΟΚ,μια χαρά μπορούν να μας διαβάζουν και χασικλήδες ή ηρωινομανείς,τι εννοείς..ότι δεν πρέπει να λέω ότι οι χασικλήδες κάνουν κακό στον εαυτό τους ή να μου αρέσουν οι ηρωινομανείς;:alljumpy:


Συγνώμην,πρέπει να θεωρώ τέλεια τα 200 κιλά;Επειδή μπορεί κάποιος με 200 κιλά να με διαβάζει;Δεν είπα ότι είναι ηλίθιοι για να τους προσβάλλω,αισθητικά τέλειο δεν το θεωρώ και ούτως η άλλως δεν είναι και επίσης ότι δεν είναι υγιές όλο αυτό.Είπα ότι είναι κατώτεροι μήπως ή ηλίθιοι; Δηλαδή πρέπει να πω ότι τα 200 κιλά είναι τέλεια και άνετα τα φτιάχνω με κάποιον με 200 κιλά;

Ρε σεις,έχετε παρεξηγήσει κάποια πράγματα βλέπω.

Αλλιώς γιατί ανοίχτηκε το θέμα;Για να λέμε ότι όλα μας αρέσουν;

Και δηλαδή αν με διαβάζει και ένας αλλοίθωρος να πω ότι ο αλλόιθωρος είναι η τέλεια ομορφιά; Εδώ μιλάμε για το τέλειο,σύμφωνα με τα γούστα μας.Τέλειο ρε παιδιά.Τι σημαίνει η λέξη ''τέλειο'';Ότι δεν έχει ατέλειες,ψεγάδια.Δηλαδή πρέπει να συμφωνήσω ότι ένα σώμα 200 κιλών δεν έχει ψεγάδια και είναι τέλειο;
Δεν λέμε με ποιούς τα φτιάχνετε,αν είναι τέλειοι αυτοί που τα φτιάχνετε,αν έχετε τέλειους φίλους κλπ.Μιλάμε για το ιδανικό που σκεφτόμαστε.Σκεφτόμαστε.
Και τι μας αρέσει.Με το ζόρυ να μου αρέσουν ΟΛΑ δηλαδη;
Αυτό και μόνο αυτό.
Μπορώ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Χωρίς απίσχναση, μα ούτε και ξέχειλο από ξύγκια.
Το τέλειο σώμα (κατά τη δική μου ταπεινή άποψη) είναι το αρμονικό και σφριγηλό σώμα.
Αυτό που δείχνει υγιές και που τέρπει (κατ'αρχάς) τους οφθαλμούς. :)
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Φιλε τα πολλά κιλά επιβαρυνουν και τις αρθρώσεις να ξέρεις. Εκτος του οτι τα βάρη ειναι ολοκληρη επιστημη για μενα ειναι μεγάλη μαγκιά να κάνεις προπονησουλα και να πρήζεσαι με λιγα κιλά. Υπάρχει τροπος να γινει αυτο ειτε με περισσοτερες επαναληψεις ειτε με μικροτερα διαλειματα και λιγα κιλά. Πχ 10 δευτερολεπτα διάλειμα αναμεσα στα σέτ.

οχι μονο ειναι μαγκια ειναι και επισις αδυνατον χαχαχα.

δεν γινεται αυτο που περιγραφεις, ειναι φυσικα αδυνατο. Δουλευεις αλλα μεταβολικα μονοπατια απο καποιο σημειο και μετα. Αν ηταν ετσι οπως λες οι μαραθωνοδρομοι θα ηταν τουμπανοι.

Οκ πιο αναλυτικα γιατι θα πεσεις να με φας παλι.

Πρηξιμο = υπεραιμια και αποροφιση γλυκοζης απο τους μυς μετα απο ασκηση. Αυτο ειναι παροδικο.
προ
Υπετροφια = αυξηση του μεγεθους των μυοκυταρων σαν αντιδραση σε μικροτραυμα. Η αυξηση του μεγεθους περιλαμβανει και την προσληψη υγρων, την αυξηση της ποσοτητας μιτοχονδριων και γλυκοζης (σαρκοπλασμικη υπερτροφια) καθως και την αυξηση της ποσοτητας ακτινης και μυοσινης μεσα στην μυικη ινα (μυοινικη υπερτροφια).

Για να συμβει αυτο χρειαζεται να ζοριζονται οι μυς. Στον αρχαριο αυτο θα συμβει οτι και να κανει. Απο καποιο σημειο και μετα ομως το σωμα προσαρμοζεται και σταματαει να δεχεται σημαντικο μικροτραυμα.

Με 70 κιλα παγκο πχ ενας αρχαριος θα βαλει μυς αλλα οταν φτασεις να κανει 10αρες με διαλημα 10 δευτερολεπτα, πλεον δεν κανεις τιποτα στη μυικη δομη γιατι εχεις αρκετη διατομη ωστε ο περιοριστικος παραγωντας να ειναι η ποσοτητα ATP/CPK και το αναεροβιο γλυκολυτικο. Εκει πια απλα δουλευεις αντοχη στη δυναμη.

70 κιλα παγκος για ενα αντρα 70 κιλα ειναι αξιοπρεπες (αλλα οχι ιδιαιτερα αθλητικο) αν θελει καποιος να μενει εκει (πραγμα το οποιο ειναι υγειεστατο) καλυτερα να κανει 3-4 σετ των 6-8 επαναληψεων παρα τις κροσφιταδικες μαλακιες που σιγουρα θα τραυματισουν καποια στιγμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Το ΤΕΛΕΙΟ σώμα για εμένα, σε μια γυναίκα:
Να είναι ψηλή, πάνω από 1,70 και να έχει καμπύλες ..

Αισθητικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι αδύνατες, θα κοιτάξω μια γυναίκα που είναι σίγουρα πάνω από 65 κιλά😋
 
Top