Είναι όμορφο συναίσθημα να σου βγάζει κάποιος τον καλό σου εαυτό...

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Είναι όμορφο συναίσθημα να σου βγάζει κάποιος τον καλό σου εαυτό...
Είναι όμορφο συναίσθημα να ανακαλύπτει πτυχές του χαρακτήρα σου, που δεν τις γνώριζες...
Τι διαφορά έχει ν τα ανακαλύπτεις μόνος σου χωρίς κανέναν από το να σου τα βγάζει ο άλλος που έχεις απέναντί σου ?Το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο. Το πρώτο είναι ένα προσωπικό σου ταξίδι, μία δική σου εσωτερική ανακάλυψη...
Το δεύτερο είναι μία βαθιά βουτιά που έκανε ο άλλος μέσα σου και σε ξεγύμνωσε με έναν γλυκό τρόπο, που τελικά σας φέρνει πιο κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Το αποτέλεσμα μαθαίνεις τον εαυτό σου σιγά σιγά ...
Τι δείχνει όταν κάποια σου τον βγάζει ο άλλος και όχι μόνος σου? αναφέρομαι σε πράγματα που δεν είχες σκεφτεί ποτέ για εσένα..και μένεις άναυδος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι μπορεί ποτέ κάποιος να πει με βεβαιότητα ότι γνωρίζει τον εαυτό του. Πάντα κάτι θα γίνεται που θα μας αναγκάζει να βγούμε έξω από τα πλαίσια στα οποία τοποθετούμε τη σκέψη και τη δράση μας και να κάνουμε την υπέρβαση- ανακαλύπτουμε άλλες πτυχές του εαυτού μας, βλέπουμε ότι ίσως τα όριά μας είναι άλλα από αυτά που πιστεύαμε, ίσως ότι έχουμε περισσότερη δύναμη ή ψυχικά αποθέματα από αυτά που φανταζόμασταν. Ποτέ δεν ξέρεις με τι θα έρθεις αντιμέτωπος και κάθε μέρα δοκιμαζόμαστε σε διάφορα επίπεδα και ανακαλύπτουμε κάτι καινούριο για τον εαυτό μας. :)
Τώρα αν αυτό μας το βγάζει κάποιος και μας κάνει να νιώθουμε ότι μπορούμε να κάνουμε τα πάντα- θα έλεγα ότι είναι κάτι που πάντα το είχαμε μέσα μας, απλά ποτέ δε μας δόθηκε η ευκαιρία να το εξωτερικεύσουμε, κι αν θες, ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε κάποιος αρκετά ώστε να μας το "βγάλει"... Δεν ξέρω αν είμαι σωστή και αν εννοείς αυτό, πάντως έχω την εντύπωση ότι έτσι γίνεται. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Κalypso ...κάπως έτσι το βλέπω και εγώ..
είναι ένα πρωτόγνωρο συναίσθημα..αλλά πως μπορείς να μπείς στην διαδικασία να μάθεις καλύτερα εσένα..μόνος σου,χωρίς την βοήθεια κάποιου αλλού? η απορία μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πως μπορείς να μπείς στην διαδικασία να μάθεις καλύτερα εσένα..μόνος σου,χωρίς την βοήθεια κάποιου αλλού? η απορία μου..


χρειάζεσαι κάποιες προϋποθέσεις
αρχικά να θες να το κάνεις
έπειτα, να είσαι αποφασισμένος να είσαι απόλυτα ειλικρινής με τον εαυτό σου και να μην λες ψέματα
τέλος, να έχεις χρόνο για σκέψη και φιλοσόφιση πραγμάτων και καταστάσεων

εναλλακτικά, κάνεις υπομονή και μεγαλώνοντας και βιώνοντας διάφορες εμπειρίες, μαθαίνεις συνεχώς περισσότερα για τον εαυτό σου, παρατηρώντας τον κάθε βράδυ απ το ταβάνι του δωματίου σου σε σχέση με τη μέρα που πέρασε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο. Το πρώτο είναι ένα προσωπικό σου ταξίδι, μία δική σου εσωτερική ανακάλυψη... Το δεύτερο είναι μία βαθιά βουτιά που έκανε ο άλλος μέσα σου και σε ξεγύμνωσε με έναν γλυκό τρόπο, που τελικά σας φέρνει πιο κοντά.

Και το πρώτο είναι αυτο που πραγματικά αξίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Και το πρώτο είναι αυτο που πραγματικά αξίζει...

Και τα δύο αξίζουν...Η αυτογνωσία είναι πολύ σημαντική για τον καθένα μας, αλλά και το να μπορέσει κάποιος να σε ξεκλειδώσει είναι επίσης κάτι που αξίζει γιατί ανακαλύπτεις ότι υπάρχει και κάτι άλλο μέσα σου που αυτός ο άνθρωπος στο φέρνει στην επιφάνεια και ανακαλύπτεις και νέες πτυχές σου...Με λίγα λόγια συμβάλλει και ατό στην αυτογνωσία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και τα δύο αξίζουν...Η αυτογνωσία είναι πολύ σημαντική για τον καθένα μας, αλλά και το να μπορέσει κάποιος να σε ξεκλειδώσει είναι επίσης κάτι που αξίζει γιατί ανακαλύπτεις ότι υπάρχει και κάτι άλλο μέσα σου που αυτός ο άνθρωπος στο φέρνει στην επιφάνεια και ανακαλύπτεις και νέες πτυχές σου...Με λίγα λόγια συμβάλλει και ατό στην αυτογνωσία σου.

Είναι καλο να σε ξεκλειδώνει κάποιος, γιατί αυτό σημαίνει ότι πραγματικά σε αγαπάει. Κατα τα άλλα είναι πάντα καλύτερο να μπορείς να το κάνεις μόνος σου.

Ομως ίσως αυτό είναι και το μαγικό νόημα της αγάπης. Οτι στην ουσία κανείς δεν ξεκλειδώνει τελείως μόνος του. Γιατί, οποια κι άν είναι η βαθύτερη ουσία της ύπαρξης μας, μας είναι βασικά αδιάφορο και να την βρούμε και να την αναδείξουμε, αφού ξέρουμε ότι μολις πεθάνουμε ολα θα πάψουν να έχουν νοημα. Μέχρι να νοιώσουμε ότι κάποιος ή κάποιοι μας έχουν αγαπήσει πραγματικά.

Κι άν κάποιες στιγμές βρεθούμε μόνοι, πάλι σ'αυτους ανατρέχουμε, κάθε φορά που δίνουμε τις μάχες μας, γι αναδείξουμε αυτό που μόνο εμείς θα ειμαστε, σε όλο το πέρασμα του κόσμου. Σαν να τους λέμε "κοίτα, είχες δικιο που μ'αγάπησες που ήσουν περήφανος/η για μένα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ianos55

Νεοφερμένος

Ο ianos55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Tελικά τί είναι πιο σωστό και πιο δίκαιο και για τους δύο?Το να είσαι σωστός και αληθινός με τον άλλο,ή να λές αυτό που θές αλλά με έναν τρόπο αινιγματικής πολιτικής ας πούμε?Να σε σέβεται ή να σε φοβάται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Όλα αυτά που αναφέρετε είναι πολύ λογικά...είμαι λοιπόν σε αυτή την φάση εδώ και αρκετό καιρό και όλο σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια...προσπαθώ να βάλω την σκέψη μου σε μια τάξη ας πούμε...με βοηθήσατε αρκετά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ianos55

Νεοφερμένος

Ο ianos55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω πραγματικά εάν βοηθάω με το να έχω ερωτήματα και διάφορα διλήματα.Αυτό όμως που πραγματικά πιστεύω είναι ότι όποια και να είναι η σωστή διαδρομή ωστέ να είσαι εσύ πάνω από όλα καλά σε μια σχέση,πόσο μάλλον ερωτική,πάντα θα λειτουργείς όπως ακριβώς νιώθεις και ας γνωρίζεις ότι αυτή δεν είναι και η πιο σωστή διαδρομή.Γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να αλλάξεις και πιό πολύ ακόμη να ξεγελάσεις τον αγαπημένο σου και πιστό σου εαυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πράγματι είναι όμορφο να σου βγάζει κάποιος/α τον καλό σου εαυτό κι αυτό συνέβη με το αγόρι μου. Τα έχουμε εδώ και δύο μήνες. Όταν λοιπόν τον ρώτησα πώς διάλεξε εμένα, ενώ στη σχολή (και όχι μόνο) υπάρχουν και πιο ωραίες και πιο νέες γυναίκες (δυστυχώς δεν είχα ποτέ αυτοεκτίμηση), μου είπε μια κουβέντα που δεν την είχα ακούσει ούτε από τους πολύ δικούς μου ανθρώπους: "Εγώ κοίταξα γύρω μου πολύ προσεκτικά και βρήκα αυτό που ήθελα. Μου αρέσεις όπως είσαι, τα γυαλιά σου σε κάνουν πολύ γοητευτική, μην παιδεύεσαι με τους φακούς επαφής για εμένα, δεν θέλω να αλλάξεις τίποτα επάνω σου" Τι να πω; Όταν το άκουσα αυτό, ανατρίχιασα κι έκλαιγα με αναφιλητά από συγκίνηση. Εκείνος απόρησε βέβαια που έκλαιγα και μου λέει: "Τέσα, μην αντιδράς έτσι, αξίζεις να σε αγαπούν". Τι να πω; Κατασκλαβώθηκα. Πώς αυτός ο άνθρωπος να μην μου βγάλει τον καλύτερο εαυτό μου; Με σήκωσε όρθια ρε γαμώτο... που ο πρώην με είχε φτάσει στον πάτο (χτικιάρα, στραβή και κιτρινιάρα με ανέβαζε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Πράγματι... Είτε σε φιλικές είτε σε ερωτικές σχέσεις είναι πολύ όμορφο και σημαντικό να νιώθεις άνετα με τον άλλον και να είσαι μαζί του ο πραγματικός σου εαυτός! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
..... είναι πολύ όμορφο και σημαντικό να νιώθεις άνετα με τον άλλον και να είσαι μαζί του ο πραγματικός σου εαυτός!
Να εκφράζεται ο ένας στον άλλον εντελώς ελεύθερα και αυθόρμητα, χωρίς ταμπού θεμάτων, λέξεων ή πράξεων και να μην υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα παρεξήγησης...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top