Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.


Μαλακα τι ειπε η μορφαρα!?


Εσυ τι την ειδες εδω πέρα κριτης των γραφομενων;


ολα οσα γράφτηκαν στην πληθωρα τους μου θυμισαν σοβιετικού τύπου αντιληψεις ... πχ να πηγαινεις με τα μεσα στη δουλειά. Αυτο το κάνουν στην Β.Κορέα.



Τοσο περιεργο σου φάνηκε αυτο που εγραψα εγω και νορμαλ ολα τα άλλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δουλευει σκληρα η κοπελα! Σε οικογενειακη επιχειρηση :D
Ανάθεμα και αν διάβασες τι είπα. Πάλι.
Πάω και δουλεύω εξυπηρέτηση στο μαγαζί που έχουν οι γονείς μου όταν χρειάζονται άτομο δηλαδή μέρες με αυξημένη κίνσηση. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με έχουν σαν καλομαθημένο παιδάκι και ότι χαρίζονται να με την πουν αν κάνω λάθος. Τα ακούω όπως θα τα άκουγα οπουδήποτε. Τώρα αν το μυαλό σου δεν είναι ικανό να καταλάβει αυτό που λέω μην απαντάς καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οκ λοιπόν, Φώτη ας προσπαθήσουμε να το προσεγγίσουμε πιο ρεαλιστικά, μιας και το θέμα έχει μεν εκτροχιαστεί αλλά φυτοζωεί ακόμη.
Ας πούμε ότι του χρόνου περνάς σε άλλη πόλη για να σπουδάσεις και πηγαίνεις, είσαι σε ένα πανεπιστήμιο όπου η λέσχη δεν είναι δωρεάν (βλ. ΠΑΜΑΚ ας πούμε) οπότε αποφασίζεις να μαγειρεύεις όσο μπορείς για να μην είσαι συνέχεια στο απέξω φαγητό, και κατά τ άλλα έχεις να πληρώσεις νοίκι, λογαριασμούς, καθημερινά ψώνια και εξόδους σαν φοιτητής. Το αμάξι προς το παρόν ας το αφήσουμε στην άκρη και αν θέλεις μετά προσθέτουμε την διαφορά.

Πόσα χρήματα χρειάζεσαι για να συντηρηθείς; (Συνολικά, είτε ένα μέρος το παίρνεις από τους γονείς σου και ένα μέρος το κερδίζεις είτε εξ ολοκλήρου σου στέλνουν λεφτά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Ανάθεμα και αν διάβασες τι είπα. Πάλι.
Πάω και δουλεύω εξυπηρέτηση στο μαγαζί που έχουν οι γονείς μου όταν χρειάζονται άτομο δηλαδή μέρες με αυξημένη κίνσηση. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με έχουν σαν καλομαθημένο παιδάκι και ότι χαρίζονται να με την πουν αν κάνω λάθος. Τα ακούω όπως θα τα άκουγα οπουδήποτε. Τώρα αν το μυαλό σου δεν είναι ικανό να καταλάβει αυτό που λέω μην απαντάς καν.


Δηλαδη τι δεν ειναι ικανο το μυαλο το δικο μου να καταλαβει οτι οι γονεις θα δουν το δικο τους το παιδι που δουλευει στην επιχειρηση σαν ξένο υπάλληλο που δεν εχει καμια σχέση με την οικογενεια;;; βρε σεις αυτα που γράφετε πραγματικά στερουνται ρεαλιστικής απεικονισης!!! Και μετά πάτε να βγειτε και απο πάνω. Οσο και να μη θές να το παραδεχτεις οι γονεις ΣΟΥ ειναι γονεις σου αλλιως θα δουν εσένα και αλλιως έναν άγνωστο υπάλληλο στην επιχειρηση και το λάδι στο βγάζουν επειδη η επιχειρηση ειναι ΔΙΚΙΑ σας! Για πηγαινε σε ξενο εργοδοτη να δουλεψεις να σου βγάζει το λάδι να μην ειναι και δικιά σου η επιχειρηση!

Αυτα που σου λενε ειναι απολυτως λογικα. Το οτι εσυ θελεις να "ζησεις" ή οτι στο κεφαλι σου δεν μπορεις να ξεχωρισεις στο παραδειγμα με τα ΜΜΜ την περιπτωση να εξοικονομεις για να αποταμιευεις και την περιπτωση να μην εχεις αμαξι γιατι ετσι γουσταρει ο τοπικος κομισαριος ειναι καθαρα δικο σου θεμα.


Αδερφε μολις με το καλο σου τυχει κάτι μέσα στη νυχτα (ευχομαι να μην σου τυχει) ή πρέπει να πάς καπου έκτακτα και δεν το καλυπτει η συγκοινωνια ξαναέλα και εσυ να μιλησουμε αντε γιατι δεν καταλαβαινετε εδω μέσα συνεχιζετε και επιμενετε στις αποψεις σας. Το αυτοκινητο σημερα ειναι κατι το ΠΟΛΥ βασικο. Η κυρια μιλησε για προγραμματισμένες εφημεριες. Αρκετων ομως η δουλειά (εκτος της κυριας που έχει και άποψη για τα δικά μας τα δάνεια οτι δηθεν χρεωκοπησαν τη χώρα) έχει και έκτακτα! Πχ με παιρνει τις προαλλες στις 7 το απογευμα ο διευθυντης να μου πει οτι κάτι έγινε και πρέπει να κατέβω! Ειμαι 10 χιλιομετρα μακρυα και δεν έχει συγκοινωνια εδω που ειμαι. Εσυ και οι λοιποι που διαφωνουν και εννοουν οτι το αυτοκινητο ειναι μια πολυτέλεια ..... πως την βλέπετε τη δουλεια θα το πάτε ποδαράτο να φτάσετε μετα απο 40 λεπτά στη δουλεια και να σας την πει-απολυσει ο προϊσταμενος; ή να χάσετε το πελάτη; σκεψου αυτο πρώτα και μετα αναρωτησου ειρωνικα αν ειμαι έτσι και εκτος φορουμ.

Οι περισσοτεροι απο αυτους που διαφωνουν δεν έχουν αντιμετωπισει ακομα παρομοιες περιπτωσεις οπως η παραπάνω γιατι πολυ απλά ειτε ζουν ακομη με τους δικους τους (καλα κάνουν δεν το κατακρινω) ειτε τυχαινει να μενουν ακριβως διπλα απο τη δουλειά τους ή ειναι φοιτητες ακομα. Δεν θα κάθομαι ομως να διαβασω ανοησιες οτι ειναι προκλητικο να λέει κάποιος οτι δεν βγαινει με 800 ευρω προφανως και δεν βγαινει τοσο ευκολα. Και οτι εγω ειμαι για λιντσάρισμα :D προκαλω τον οποιονδηποτε βγει στην αγορα και ζει μονος του με σπιτι και αμαξι που πληρώνει αυτος να δει κατα ποσο βγαινει με 700 ευρω το μηνα και μετα να έρθει να λιντσάρει εμενα (γιατι διάβασα και αυτη την ατακα απο κάποια που δεν ντράπηκε να τη γράψει μέσα σε ενα ποστ το οποιο ήταν αισχρο απο την αρχη ως το τέλος γιατι ωθουσε σε αισχρες πράξεις). Αυτά δεν θα συνεχισω άλλο γιατι δεν έχει νοημα.


Μολις βρεθειτε σε παρομοια θέση θα ξανασυζητησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ντεβιλ το ότι είσαι 30 χρόνων και δουλεύεις και συντηρεισαι γιατί το θεωρείς τόσο κατόρθωμα που το αναφέρεις συνέχεια; Ωραία μπράβο σου και καλά κάνεις, αλλά είναι το αυτονόητο.
Μιλάς υποτιμητικά συνέχεια σε άτομα για λόγους που ούτε καν στέκουν, πχ λες σε γιατρό (που έχει αναφέρει και ότι κάνει και μεταπτυχιακό) ότι εσύ τελειωσες 2 σχολές και όχι μια (ψωροιατρική παιδί μου...), λες στην άλλη κοπέλα ότι δεν ξέρει τι θα πει δουλειά επειδή δουλεύει σε επιχείρηση με γονείς... Τσίλλαρε λίγο, θα μπορούσε κάλλιστα να μην δουλεύει. Όπως ο Φώτης πχ.
Φώτη επειδή εγώ σε ρώτησα αν έχεις δουλέψει και σπαστηκες, θέλω να σου πω ότι ναι έχει πολύ μεγάλη διαφορά όταν αρχίσεις να βγάζεις τα δικά σου χρήματα και σου εύχομαι να το δεις κι εσύ. Ο μήνας που λες ότι δούλεψες και περασες και πολύ καλά (πάλι σε επιχείρηση γνωστού Ντεβιλ, εδώ γιατί δεν το σχολίασες; ) δεν είναι απολύτως τίποτα. Δεν το λέω με κακία, αν μπορούν να σε στηρίξουν οι γονείς σου καλά κάνεις και δεν δουλεύεις σε αυτή την ηλικία και εκταλλευσου το στις σπουδές σου. Απλά συνειδητοποίησε λίγο ότι μάλλον αυτή η κατάσταση δεν σου επιτρέπει να έχεις ολοκληρωμένη άποψη για τους μισθούς στην Ελλάδα (πόσο μάλλον σε μια άλλη χώρα) και μάλλον πρέπει μερικές φορές να μάθεις να ακούς. Δεν είναι λύση αλλά να ταράζεις στα "κονφιουζντ" όλους όσοι δεν σου λένε αυτό που θες να ακούσεις.
Ντεβιλ για να απαντήσω στο τελευταίο σου μήνυμα προς εμένα(μερικές σελίδες πριν), να σου πω ότι εσύ μιλάς για εσένα και τη ζωή σου και εγώ όχι γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει να πω σε ένα μάτσο άγνωστους τι κάνω. Δεν το λέω ούτε υποτιμητικά ούτε με κακεντρέχεια, απλά δεν με ενδιαφέρει. Όπως και πολλούς ακόμα εδώ μέσα. Μη νομίζεις λοιπόν ότι όσοι δεν μιλούν για κατορθώματα απλά δεν έχουν. Έλεος.
Έχουμε βγάλει από τη μύγα ξίγκι, νομίζω φτάνει. Όποιος θέλει να φύγει, ας φύγει. Ούτε στο αεροδρόμιο θα έρθουμε να κάνουμε μποϊκοτάζ ούτε τίποτα. Αν έχει λίγο μυαλό πάντως ας πάει προετοιμασμένος. Κι αν δεν πάει, πάλι εμάς δεν θα μας επηρεάσει οπότε κλάιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
"Προγραμματισμένες" εφημερίες; Το πρόγραμμά μου γαμιέται κάθε μήνα με έκτακτα, διακομιδές και έξτρα μέρες στην δουλειά και με το ζόρι κανονίζω να είμαι off κάποιες μέρες για να μην πάθω ιδρυματοποίηση, όσο εσύ κατεβαίνεις τα ΣΚ σου στην Αθήνα για να πηδήξεις όποια σου κάτσει και να κάνεις την υπερκατανάλωσή σου. Την επόμενη φορά που θα μιλήσεις για έκτακτα μην τύχει και χάσεις τον πελάτη, σκέψου σε ποιους τα γράφεις και τι έκτακτα έχουν. Και κανείς δεν είπε ότι το αμάξι είναι πολυτέλεια. Είπαμε ότι δεν είναι αναγκαία συνθήκη αυτοσυντήρησης!

Πού πήγε ότι αν δεν ζητήσω συγγνώμη (ούτε μία στο τρισεκατομμύριο), δεν ξανασχολείσαι μαζί μου; Κάνε το κομμάτι σου και σταμάτα να επαναλαμβάνεις πράγματα τα οποία ΔΕΝ είπα σαν να έχεις IQ 35. Γίνεσαι πιο μίζερος από όσο χαρακτηρίζεις τους γύρω σου, και εξαιρετικά εμπαθής.


Ε καλα συγγνωμη θα ζητουσε κάποιος που αναγνωριζει οτι παραφέρθηκε και έχει κάποιας μορφης ευαισθησια. Δεν περιμενα απο σενα να ζητησεις συγγνωμη που σε ένα ποστ έγραψες οτι πρέπει κάποιος να με λιντσάρει και να με φτυσει επειδη έχω αντιθετη αποψη και εκφράζω τη διαφωνια μου. Μηπως δεν έγραψες ουτε και αυτο; :D Υπηρξες και τιμωμενο μέλος του φορουμ εδω. Εκθέτεις το φορουμ που σε χαρακτηριζει έτσι.

Οσο για την υπερκαταναλωση. Αν μπορεις να την κάνεις και εσυ αλλα προφανως δεν μπορεις οποτε μισεις οποιον μπορει και τον φθονεις οπως ξεκάθαρα φαινεται απο τα γραφομενα σου.


Το πηδάω οποια μου κάτσει το προσπερνάω γιατι ειναι ατάκα πεζοδρομιου και δεν ειμαι τέτοιου επιπεδου με συγχωρεις. Για τα υπολοιπα έχω ενημερώσει αρμοδίως.

Ντεβιλ το ότι είσαι 30 χρόνων και δουλεύεις και συντηρεισαι γιατί το θεωρείς τόσο κατόρθωμα που το αναφέρεις συνέχεια; Ωραία μπράβο σου και καλά κάνεις, αλλά είναι το αυτονόητο.
Μιλάς υποτιμητικά συνέχεια σε άτομα για λόγους που ούτε καν στέκουν, πχ λες σε γιατρό (που έχει αναφέρει και ότι κάνει και μεταπτυχιακό) ότι εσύ τελειωσες 2 σχολές και όχι μια (ψωροιατρική παιδί μου...), λες στην άλλη κοπέλα ότι δεν ξέρει τι θα πει δουλειά επειδή δουλεύει σε επιχείρηση με γονείς... Τσίλλαρε λίγο, θα μπορούσε κάλλιστα να μην δουλεύει. Όπως ο Φώτης πχ.


Καλώς. Εγω πάντως επεσημανα το μηνυμα που εισάγει ρητορική μισους και προσβλητικούς χαρακτηρισμους επειδη κάποιος έχει αντιθετη άποψη και ζητάω απο την ΟΔ την αφαιρεση του περιεχομενου του. Ποτε δεν έγραψα για λιντσάρισμα , ποτε δεν αποκάλεσα γελοιο κάποιον και επισης ποτέ δεν ειπα οτι κάποιος ειναι για χλέπες κτλπ.

Το ψωροϊατρικη ειναι δικιά σου ατακα οχι δική μου. Δεν εγραψα οτι δεν ξέρει τι θα πει δουλειά εγραψα οτι δεν μπορει να συγκρινει το οικογενειακο περιβάλλον με ενα ξένο περιβάλλον επιχειρησης. Κοιτα δεν σου ζητησα να με συμπαθησεις αλλωστε ουτε εγω συμπαθω κάποια μέλη απο εδω. Πρέπει ομως να κρινεις αμεροληπτα. ;)


Δεν πειράζει που δεν ζητάει συγγνωμη η κυρια δεν με απασχολει καθολου το συγκεκριμενο χωριο ομως εισάγει ρητορική μισους και θα ήθελα να αφαιρεθει.

Για άλλη μια φορά δεν διαβάζεις τι γράφω. Ας πούμε αυτό:

δεν το έγραψα κάπου. Έγραψα σκέτο ότι ζουν οικογένειες με 700 ευρώ, το οποίο στο επόμενο ποστ διόρθωσα ότι επιβιώνουν -για να είμαι πιο ακριβής. Προφανώς δεν ζουν καλά. Αν όμως καταφέρνουν να τα βγάζουν πέρα 3 άτομα με 700 ευρώ, ευτυχισμένοι ή δυστυχισμένοι, όταν λες εσύ ή ο οποιοσδήποτε ότι θέλεις πάνω από 1000 ευρώ για να ζήσεις καλά ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ είσαι επιεικώς για λιντσάρισμα και χλέπα στα μούτρα. Σόρρυ. Τύποι σαν εσένα με διακοποδάνεια και στεγαστικά για σπίτια ή αμάξια που δεν χρειάζονταν πραγματικά έφτασαν την χώρα εδώ. Μην το παίζεις σωτήρας στους νεότερους, κάνε κουμάντο τον εαυτό σου.


Λογικά τώρα πρόκειται να πέσει η ατάκα που έγραψες την άλλη φορά "ξέρεις ότι αυτά που γράφω είναι σωστά" και αποκάτω ένα μονόπρακτο παραλήρημα. Γελοίος τουλάχιστον^2.


Το αν το "αξίζεις" ή όχι το ξέρεις εσύ και εμένα ποσώς με νοιάζει. Αν το βλέπεις σαν επιβράβευση που τελείωσες 2 σχολές, κακώς τις τελείωσες βασικά.

Αυτο εδω ακριβως ειναι το μήνυμα που εισάγει ρητορική μισους.

Το Γελοιος τι ειναι; προσβλητικος-υβριστικος χαρακτηρισμος εις βάρος μέλους;;;; πουθενα δεν εξυβρισα κάποιον αν οντως έγινε να φάω και εγω ποινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δηλαδη τι δεν ειναι ικανο το μυαλο το δικο μου να καταλαβει οτι οι γονεις θα δουν το δικο τους το παιδι που δουλευει στην επιχειρηση σαν ξένο υπάλληλο που δεν εχει καμια σχέση με την οικογενεια;;; βρε σεις αυτα που γράφετε πραγματικά στερουνται ρεαλιστικής απεικονισης!!! Και μετά πάτε να βγειτε και απο πάνω. Οσο και να μη θές να το παραδεχτεις οι γονεις ΣΟΥ ειναι γονεις σου αλλιως θα δουν εσένα και αλλιως έναν άγνωστο υπάλληλο στην επιχειρηση και το λάδι στο βγάζουν επειδη η επιχειρηση ειναι ΔΙΚΙΑ σας! Για πηγαινε σε ξενο εργοδοτη να δουλεψεις να σου βγάζει το λάδι να μην ειναι και δικιά σου η επιχειρηση!
Το μυαλό σου δεν καταλαβαίνει τι σε λένε οι άλλοι ή μάλλον καταλαβαίνει ότι θέλει με σκοπό να πεις για άλλη μία φορά τα δικά σου. Εξήγησα στον Φώτη ότι άσχετα αν είναι γονείς μου με βγάζουν το λάδι όταν πάω εκεί και σε καμία περίπτωση δεν πουν "έλα μωρέ άσε το παιδί" επειδή άργησα ή αν κάνω κάτι λάθος. Τα έχω ακούσει με το γάντι αγαπητέ μου ειδικά στην αρχή που δεν ήξερα και έκανα μαλακίες 1-2 φορές. Δεν με άφησαν σε ησυχία επειδή είμαι παιδί τους. Και πολύ καλά έκαναν. Γιατί όταν ακριβώς θα πας στους ξένους πιθανόν να σε μιλήσουν χειρότερα ή θα δεις άλλες απαιτήσεις και εκεί ακριβώς είναι που θα πάθεις το σοκ. Ειδικά σε δουλειές που παίζει να πάρεις εύκολα πόδι, όχι αν είσαι ΔΥ μόνιμος και δεν σε κουνάει ούτε μπουλντόζα από τη θέση σου. Η αγορά εργασίας δεν είναι εύκολη πουθενά και σίγουρα η Ελλάδα έχει πολλά θέματα αυτή τη στιγμή. Είναι ο λόγος που είπα ότι όποιος θέλει είναι ελεύθερος να πάει εφόσον υπάρχει πρόσφορο έδαφος για να το κάνει. Δεν κατηγόρησα κανέναν επειδή θέλει να φύγει από εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Γιατί όταν ακριβώς θα πας στους ξένους πιθανόν να σε μιλήσουν χειρότερα ή θα δεις άλλες απαιτήσεις και εκεί ακριβώς είναι που θα πάθεις το σοκ.


Αυτο έγραψα, το κατάλαβες. Τα υπολοιπα ειναι απλά για να διαφωνήσεις με τον Devil. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτο έγραψα, το κατάλαβες. Τα υπολοιπα ειναι απλά για να διαφωνήσεις με τον Devil. :D
Και εγώ αυτό είπα αλλά ειρωνεύτηκες τη δουλειά που κάνω απλά επειδή δεν μπορείς να τα βρεις εδώ μέσα με κανέναν στο θέμα της αποταμίευσης. Όταν είπα στον Φώτη ότι με βγάζουν το λάδι απάντησες λες και πάω στο μαγαζί κάθομαι φαρδιά πλατιά σαν τη μουλάρα και πίνω τον καφέ μου. Και ειλικρινά δεν είχα καμία πρόθεση απλά να διαφωνήσω μαζί σου γενικότερα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Και εγώ αυτό είπα αλλά ειρωνεύτηκες τη δουλειά που κάνω απλά επειδή δεν μπορείς να τα βρεις εδώ μέσα με κανέναν στο θέμα της αποταμίευσης. Όταν είπα στον Φώτη ότι με βγάζουν το λάδι απάντησες λες και πάω στο μαγαζί κάθομαι φαρδιά πλατιά σαν τη μουλάρα και πίνω τον καφέ μου. Και ειλικρινά δεν είχα καμία πρόθεση απλά να διαφωνήσω μαζί σου γενικότερα.




Με το Φώτη που μιλάει λογικά μια χαρά τα βρισκω. Και οι υπολοιποι ειστε 3-4 με τους οποιους διαφωνουμε παραδοσιακα σε σχεδον κάθε θρέντ γιατι ειμαστε εκ διαμετρους αντιθετης φιλοσοφιας άνθρωποι.

Τα υπολοιπα τα σκέφτηκες απο μονη σου δεν τα εννοησα εγω πουθενά.


ωραιο το βιντεάκι .... δεν ήξερα οτι διαθετεις και τέτοια ... κρυφά χαρισματα :loltooth:




Eγω προσωπικά ζω κανονικα απλα ενας μιζερος-τσιφουτης θα με θεωρησει οτι ειμαι υπερ καταναλωτικος. Ετσι πάνε αυτα οι εκ διαμετρου αντιθετοι κράζει ο ενας τον άλλον μονο που εγω δεν έκραξα κανεναν έγραψα απλα τη γνωμη μου και οποιος έχει γενικοτερα θεματα το πηρε προσωπικα και αρχισε να εκτοξευει προσωπικους χαρακτηρισμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Οσο για την υπερκαταναλωση. Αν μπορεις να την κάνεις και εσυ αλλα προφανως δεν μπορεις οποτε μισεις οποιον μπορει και τον φθονεις οπως ξεκάθαρα φαινεται απο τα γραφομενα σου.


Το πηδάω οποια μου κάτσει το προσπερνάω γιατι ειναι ατάκα πεζοδρομιου και δεν ειμαι τέτοιου επιπεδου με συγχωρεις. Για τα υπολοιπα έχω ενημερώσει αρμοδίως.

Αδερφέ, για να στα πω λίγο στα κυβικά σου, εκτίθεσαι.

Όποιος έχει δουλέψει οικογενειακή επιχείρηση ή έστω έχει κάνει μιας καποιας μορφής συνεργασία με γονείς ξέρει ότι είναι η επιτομή της αυστηρότητας. Ναι κάποιοι -συνήθως πλούσιοι- σπουδάζουν τα παιδιά τους και μετά τους βάζουν να κάνουν δήθεν τους μανατζαραίους σε ξενοδοχειακές μονάδες, αλλά ο μήνας του μέλιτος δεν κρατάει ούτε γι αυτούς πολύ, γιατί κι ο πλούσιος αγαπάει πολύ τα λεφτά του και δε θέλει να τα χάσει. Αντίστοιχα, ο μέσος μη-πλούσιος γονιός που βάζει το παιδί του στην επιχείρηση, αγαπάει το παιδί του και θέλει να το σκληραγωγήσει και να το εκπαιδεύσει για να μην πέσει ποτέ στα χέρια μαλάκα ξένου εργοδότη.

"Να μην έχεις ποτέ ανάγκη κανέναν, να κρατήσεις όσα έχτισα για σένα"

Το χεις ακούσει αυτό ποτέ από γονιό; Ίσως να ήσουν λιγότερο ομιλητικός εαν το είχες ακούσει.

Δε σε κρίνω όμως, καλά κάνεις και ζείς όπως ζείς και ξοδεύεις όπως ξοδεύεις και γαμάς όσες γαμάς. Δεν υπάρχει κάτι αξιοζήλευτο εδώ. Κι άλλοι χρησιμοποιούν το όργανό τους, αλλά δεν το κοπανάνε στη μούρη κανενός ως επίδειξη.

Το χειρότερο δεν είναι ο τρόπος ζωής του Ντέβιλ και του κάθε Ντέβιλ. Δικαίωμά του του Ντεβιλ να ζει όπως θεωρεί καλά. Το χειρότερο είναι η αντίληψη ότι ο δικός του τρόπος ζωής είναι ο ενδεδειγμένος και ότι όσοι δεν ζουν έτσι, απλά τον φθονούν.

Ίσως επειδή η κοπέλα που είναι γιατρός δε μπορεί ούτε να πάει για κατούρημα χωρίς να ζει με το άγχος μη την καλέσουν ολονυχτία να μην προλαβαίνει να σε ανταγωνιστεί, μπορεί πάντα να έχει και άλλο χαρακτήρα και να μη θέλει τη ζωή σου, πόσο μάλλον να τη ζηλέψει.

Ξέρεις, είμαστε διαφορετικοί σ αυτό τον κόσμο και το ότι δούλεψες και έβγαλες κάποια λεφτά δεν σε κάνει καλύτερο από εμένα ή οποιονδήποτε που μπορεί να μην έχει δουλειά αλλά να έχει καλή συμπεριφορά.

Κι άλλοι κάνανε τις μεγάλες ζωές στο εξωτερικό, και κουνιόντουσαν ότι κονομάγανε και γαμάνε και γαμάνε και γαμάνε, και τους πήρε ο διάολος ένα βράδυ γιατί δεν ήξεραν να φέρονται σαν άνθρωποι στους γύρω τους.

Υπάρχει know-how στην αντιμετώπιση αυτών των φαινομένων, όπως και να το κάνουμε.

Κούλαρε λίγο, θα χρειαστείς και φίλους σ αυτή τη ζωή πέρα από σεξ και λεφτά. Και για να τους έχεις πρέπει να μπαίνεις και λίγο στα παπούτσια τους κι οχι να κλωτσάς συνέχεια τη σφηκοφωλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Αδερφέ, για να στα πω λίγο στα κυβικά σου, εκτίθεσαι.

Όποιος έχει δουλέψει οικογενειακή επιχείρηση ή έστω έχει κάνει μιας καποιας μορφής συνεργασία με γονείς ξέρει ότι είναι η επιτομή της αυστηρότητας. Ναι κάποιοι -συνήθως πλούσιοι- σπουδάζουν τα παιδιά τους και μετά τους βάζουν να κάνουν δήθεν τους μανατζαραίους σε ξενοδοχειακές μονάδες, αλλά ο μήνας του μέλιτος δεν κρατάει ούτε γι αυτούς πολύ, γιατί κι ο πλούσιος αγαπάει πολύ τα λεφτά του και δε θέλει να τα χάσει. Αντίστοιχα, ο μέσος μη-πλούσιος γονιός που βάζει το παιδί του στην επιχείρηση, αγαπάει το παιδί του και θέλει να το σκληραγωγήσει και να το εκπαιδεύσει για να μην πέσει ποτέ στα χέρια μαλάκα ξένου εργοδότη.

"Να μην έχεις ποτέ ανάγκη κανέναν, να κρατήσεις όσα έχτισα για σένα"

Το χεις ακούσει αυτό ποτέ από γονιό; Ίσως να ήσουν λιγότερο ομιλητικός εαν το είχες ακούσει.

Δε σε κρίνω όμως, καλά κάνεις και ζείς όπως ζείς και ξοδεύεις όπως ξοδεύεις και γαμάς όσες γαμάς. Δεν υπάρχει κάτι αξιοζήλευτο εδώ. Κι άλλοι χρησιμοποιούν το όργανό τους, αλλά δεν το κοπανάνε στη μούρη κανενός ως επίδειξη.

Το χειρότερο δεν είναι ο τρόπος ζωής του Ντέβιλ και του κάθε Ντέβιλ. Δικαίωμά του του Ντεβιλ να ζει όπως θεωρεί καλά. Το χειρότερο είναι η αντίληψη ότι ο δικός του τρόπος ζωής είναι ο ενδεδειγμένος και ότι όσοι δεν ζουν έτσι, απλά τον φθονούν.

Ίσως επειδή η κοπέλα που είναι γιατρός δε μπορεί ούτε να πάει για κατούρημα χωρίς να ζει με το άγχος μη την καλέσουν ολονυχτία να μην προλαβαίνει να σε ανταγωνιστεί, μπορεί πάντα να έχει και άλλο χαρακτήρα και να μη θέλει τη ζωή σου, πόσο μάλλον να τη ζηλέψει.

Ξέρεις, είμαστε διαφορετικοί σ αυτό τον κόσμο και το ότι δούλεψες και έβγαλες κάποια λεφτά δεν σε κάνει καλύτερο από εμένα ή οποιονδήποτε που μπορεί να μην έχει δουλειά αλλά να έχει καλή συμπεριφορά.

Κι άλλοι κάνανε τις μεγάλες ζωές στο εξωτερικό, και κουνιόντουσαν ότι κονομάγανε και γαμάνε και γαμάνε και γαμάνε, και τους πήρε ο διάολος ένα βράδυ γιατί δεν ήξεραν να φέρονται σαν άνθρωποι στους γύρω τους.

Υπάρχει know-how στην αντιμετώπιση αυτών των φαινομένων, όπως και να το κάνουμε.

Κούλαρε λίγο, θα χρειαστείς και φίλους σ αυτή τη ζωή πέρα από σεξ και λεφτά. Και για να τους έχεις πρέπει να μπαίνεις και λίγο στα παπούτσια τους κι οχι να κλωτσάς συνέχεια τη σφηκοφωλιά.


Το προβλημα με τα επιχειρηματα και τις λέξεις ειναι οτι ερμηνευονται αναλογα με τις ανασφάλειες του καθενος. Εσυ προχθές εκανες παρέμβαση με την Ινκγκνιτο νομιζοντας οτι της την πέφτω και πηγες να με επιπλήξεις. Σημερα παιρνεις το μέρος της "κοπελας" αληθεια ποιας κοπελας ... αυτη που σε ενα άλλο ποστ πιο πριν έγραψε με τον πιο άσχημο τροπο και επιχειρησε να υποκινησει μίσος με λιντζαρισματα και χλέπες σαν αυτα που υποκινουν οι χριστιανοι ή οι μουσουλμάνοι οι άλλοι φανατισμένοι θρησκοληπτοι άνθρωποι σε οσους τους λένε κάτι διαφορετικο. Η λεγομενη νοοτροπια του χωριου για το κυνηγι των μαγισσων ... εικονες απο μια αλλη εποχη μεσαιωνα.

Ετσι και τωρα εδω επειδη ισως έχεις κάποια ανασφάλεια με τις γυναικες πιάστηκες και έγραψες οτι εγω γμαω και έρχομαι εδω να σας το πετάξω στη μουρη ενω πολύ απλά έγραψα οτι ένας 30αρης στην ηλικιά μας ειναι απολυτα φυσιολογικο να θελησει εμπειριες! Το έγραψα πολυ εκλεπτυσμένα. Και το γράφετε με χυδαιο και άσχημο τροπο. Λοιπον, δεν φταιω εγω αν δεν μπορουν κάποιοι να διαχειριστουν τις ανασφάλειες τους. Προφανως και υπηρξε φθονος απο τον τροπο που απαντησαν κάποιοι σε μενα και τον Φώτη. Αυτο εχω να πω αλλα δεν θα το αναλυσω άλλο. Έχω ζητησει απο τους συντονιστες να αλλάξουν αν μπορουν το μηνυμα της κοπελας που μπηκες να υποστηριξεις διοτι αν το διαβάσει κάποιος εκτείθεται το φορουμ οταν ειναι τιμωμενο κατα τα αλλα μέλος εδω γράφει με αυτο το τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Το προβλημα με τα επιχειρηματα και τις λέξεις ειναι οτι ερμηνευονται αναλογα με τις ανασφάλειες του καθενος. Εσυ προχθές εκανες παρέμβαση με την Ινκγκνιτο νομιζοντας οτι της την πέφτω και πηγες να με επιπλήξεις. Σημερα παιρνεις το μέρος της "κοπελας" αληθεια ποιας κοπελας ... αυτη που σε ενα άλλο ποστ πιο πριν έγραψε με τον πιο άσχημο τροπο και επιχειρησε να υποκινησει μίσος με λιντζαρισματα και χλέπες σαν αυτα που υποκινουν οι χριστιανοι ή οι μουσουλμάνοι οι άλλοι φανατισμένοι θρησκοληπτοι άνθρωποι σε οσους τους λένε κάτι διαφορετικο. Η λεγομενη νοοτροπια του χωριου για το κυνηγι των μαγισσων ... εικονες απο μια αλλη εποχη μεσαιωνα.

Ετσι και τωρα εδω επειδη ισως έχεις κάποια ανασφάλεια με τις γυναικες πιάστηκες και έγραψες οτι εγω γμαω και έρχομαι εδω να σας το πετάξω στη μουρη ενω πολύ απλά έγραψα οτι ένας 30αρης στην ηλικιά μας ειναι απολυτα φυσιολογικο να θελησει εμπειριες! Το έγραψα πολυ εκλεπτυσμένα. Και το γράφετε με χυδαιο και άσχημο τροπο. Λοιπον, δεν φταιω εγω αν δεν μπορουν κάποιοι να διαχειριστουν τις ανασφάλειες τους. Προφανως και υπηρξε φθονος απο τον τροπο που απαντησαν κάποιοι σε μενα και τον Φώτη. Αυτο εχω να πω αλλα δεν θα το αναλυσω άλλο. Έχω ζητησει απο τους συντονιστες να αλλάξουν αν μπορουν το μηνυμα της κοπελας που μπηκες να υποστηριξεις διοτι αν το διαβάσει κάποιος εκτείθεται το φορουμ οταν ειναι τιμωμενο κατα τα αλλα μέλος εδω γράφει με αυτο το τροπο.


Καταλαβαίνω γιατί μπορεί να νομίζεις ότι παίρνω το μέρος τους ή ακόμα και το οτι μπορεί να έχω ανασφάλεια με τις γυναίκες. Πράγματι, κι εγω αν είχα το δικό σου ταμπεραμέντο θα σκεφτόμουν ακριβώς έτσι. Α τις καλοπιάνει, α έχει ανασφάλειες, α μου τη λέει επειδή είμαι άντρας και θέλει να κάνει τον ιππότη.

Αλήθεια σε καταλαβαίνω, θα μου πέρναγε κι εμένα απο το μυαλό αυτό.

Δεν τις ξέρω τις κοπέλες κατ ιδίαν και δε με ενδιαφέρει να τις μάθω, καλά να είναι κι αυτές κι εσύ.

Απλά προσπαθώ να σου αποδείξω πως είναι να μπαίνεις στη θέση κάποιου που δεν ξέρεις. Και ακριβώς αυτό τον κανόνα παραβιάζεις τώρα και με μένα. Ανασφαλής και επιπλήττων, εγω; Οκ, δεν παρεξηγιέμαι. Δε με ξέρεις και καλά κάνεις και τα λες. Αλλά δε θα κάτσω και να σου αποδείξω πόσο κουλ είμαι σ αυτά τα θέματα, δεν κάνουμε βλέπεις διαγωνισμό αντρίλας και δε με ενδιαφέρει να σε πάω κόντρα. Δεν είναι η φυση μου τέτοια, τα έχω λύσει τα θέματα επιβολής απέναντι σε άλλους άντρες με πιο πολιτισμένο τρόπο.

Προσπαθώ να σου πω με τρόπο, αλλά δε με αφήνεις, ότι όλοι όντως είναι εναντίον σου εδώ μέσα, γιατί έχεις ένα χάρισμα το να είσαι κοινωνικός και διαχυτικός και ικανός για πολλή κουβέντα, και όμως το καταστρέφεις με τόση μιζέρια.

Καταστρέφεις τον εαυτό σου.

Δε με νοιάζει η Ινκόγκνιτο και η κάθε Ερινύς, εσυ τι κάνεις είναι το θέμα και είναι άσχημο να κάθεσαι να φαγώνεσαι τη στιγμή που μπορείς να κάνεις φίλους και να πεις τις διαφωνίες σου πιο ήρεμα χωρίς να κουνάς το δάχτυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Αδερφε μολις με το καλο σου τυχει κάτι μέσα στη νυχτα (ευχομαι να μην σου τυχει) ή πρέπει να πάς καπου έκτακτα και δεν το καλυπτει η συγκοινωνια ξαναέλα και εσυ να μιλησουμε αντε γιατι δεν καταλαβαινετε εδω μέσα συνεχιζετε και επιμενετε στις αποψεις σας. Το αυτοκινητο σημερα ειναι κατι το ΠΟΛΥ βασικο. Η κυρια μιλησε για προγραμματισμένες εφημεριες. Αρκετων ομως η δουλειά (εκτος της κυριας που έχει και άποψη για τα δικά μας τα δάνεια οτι δηθεν χρεωκοπησαν τη χώρα) έχει και έκτακτα! Πχ με παιρνει τις προαλλες στις 7 το απογευμα ο διευθυντης να μου πει οτι κάτι έγινε και πρέπει να κατέβω! Ειμαι 10 χιλιομετρα μακρυα και δεν έχει συγκοινωνια εδω που ειμαι. Εσυ και οι λοιποι που διαφωνουν και εννοουν οτι το αυτοκινητο ειναι μια πολυτέλεια ..... πως την βλέπετε τη δουλεια θα το πάτε ποδαράτο να φτάσετε μετα απο 40 λεπτά στη δουλεια και να σας την πει-απολυσει ο προϊσταμενος; ή να χάσετε το πελάτη; σκεψου αυτο πρώτα και μετα αναρωτησου ειρωνικα αν ειμαι έτσι και εκτος φορουμ.

Οι περισσοτεροι απο αυτους που διαφωνουν δεν έχουν αντιμετωπισει ακομα παρομοιες περιπτωσεις οπως η παραπάνω γιατι πολυ απλά ειτε ζουν ακομη με τους δικους τους (καλα κάνουν δεν το κατακρινω) ειτε τυχαινει να μενουν ακριβως διπλα απο τη δουλειά τους ή ειναι φοιτητες ακομα. Δεν θα κάθομαι ομως να διαβασω ανοησιες οτι ειναι προκλητικο να λέει κάποιος οτι δεν βγαινει με 800 ευρω προφανως και δεν βγαινει τοσο ευκολα. Και οτι εγω ειμαι για λιντσάρισμα :D προκαλω τον οποιονδηποτε βγει στην αγορα και ζει μονος του με σπιτι και αμαξι που πληρώνει αυτος να δει κατα ποσο βγαινει με 700 ευρω το μηνα και μετα να έρθει να λιντσάρει εμενα (γιατι διάβασα και αυτη την ατακα απο κάποια που δεν ντράπηκε να τη γράψει μέσα σε ενα ποστ το οποιο ήταν αισχρο απο την αρχη ως το τέλος γιατι ωθουσε σε αισχρες πράξεις). Αυτά δεν θα συνεχισω άλλο γιατι δεν έχει νοημα.


Μολις βρεθειτε σε παρομοια θέση θα ξανασυζητησουμε.
Ο,τι θες καταλαβαινεις και οπως θες τα ερμηνευεις.
Σε αφηνω να συνεχισεις το circlejerking με τον Φωτη, τον οποιο τον δικαιολογω καπως γιατι ειναι ακομα 18. Απλα σου λεω οτι αν φερεσαι ετσι και εκτος φορουμ θα εχεις πολλα θεματα, ειτε μεινει ειτε φυγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Ο,τι θες καταλαβαινεις και οπως θες τα ερμηνευεις.
Σε αφηνω να συνεχισεις το circlejerking με τον Φωτη, τον οποιο τον δικαιολογω καπως γιατι ειναι ακομα 18. Απλα σου λεω οτι αν φερεσαι ετσι και εκτος φορουμ θα εχεις πολλα θεματα, ειτε μεινει ειτε φυγεις.


Ετσι ειμαι και δεν φοβαμαι να αναδειξω τον χαρακτηρα μου. Εσυ αν φοβασαι να κρυφτεις. Ευχαροστω πολύ για το ενδιαφέρον αλλα τα αντιμετωπιζω τα θέματα μου μέχρι τωρα με πολυ μεγάλη επιδεξιότητα αν χρειαστω κάτι θα σε έχω στο νου μου.

Καταλαβαίνω γιατί μπορεί να νομίζεις ότι παίρνω το μέρος τους ή ακόμα και το οτι μπορεί να έχω ανασφάλεια με τις γυναίκες. Πράγματι, κι εγω αν είχα το δικό σου ταμπεραμέντο θα σκεφτόμουν ακριβώς έτσι. Α τις καλοπιάνει, α έχει ανασφάλειες, α μου τη λέει επειδή είμαι άντρας και θέλει να κάνει τον ιππότη.

Αλήθεια σε καταλαβαίνω, θα μου πέρναγε κι εμένα απο το μυαλό αυτό.

Δεν τις ξέρω τις κοπέλες κατ ιδίαν και δε με ενδιαφέρει να τις μάθω, καλά να είναι κι αυτές κι εσύ.

Απλά προσπαθώ να σου αποδείξω πως είναι να μπαίνεις στη θέση κάποιου που δεν ξέρεις. Και ακριβώς αυτό τον κανόνα παραβιάζεις τώρα και με μένα. Ανασφαλής και επιπλήττων, εγω; Οκ, δεν παρεξηγιέμαι. Δε με ξέρεις και καλά κάνεις και τα λες. Αλλά δε θα κάτσω και να σου αποδείξω πόσο κουλ είμαι σ αυτά τα θέματα, δεν κάνουμε βλέπεις διαγωνισμό αντρίλας και δε με ενδιαφέρει να σε πάω κόντρα. Δεν είναι η φυση μου τέτοια, τα έχω λύσει τα θέματα επιβολής απέναντι σε άλλους άντρες με πιο πολιτισμένο τρόπο.

Προσπαθώ να σου πω με τρόπο, αλλά δε με αφήνεις, ότι όλοι όντως είναι εναντίον σου εδώ μέσα, γιατί έχεις ένα χάρισμα το να είσαι κοινωνικός και διαχυτικός και ικανός για πολλή κουβέντα, και όμως το καταστρέφεις με τόση μιζέρια.

Καταστρέφεις τον εαυτό σου.

Δε με νοιάζει η Ινκόγκνιτο και η κάθε Ερινύς, εσυ τι κάνεις είναι το θέμα και είναι άσχημο να κάθεσαι να φαγώνεσαι τη στιγμή που μπορείς να κάνεις φίλους και να πεις τις διαφωνίες σου πιο ήρεμα χωρίς να κουνάς το δάχτυλο.


Κανεις πολύ μεγάλο λάθος. Εσυ κουνας το δάχτυλο οχι εγώ. Εχει πολύ μεγάλη πλάκα οταν το 90% των μιζερων παραδειγμάτων και ολων των δυσκολιων έχουν γραφτει απο ολους τους άλλους εκτος απο εμενα σε ενα παιδι οπως ο Φωτης που μπηκε να γράψει τις φιλοδοξιες του αλλα εσυ στρέφεσαι σε μένα. Θες να δειξεις οτι εισαι αντικειμενικος αλλα δεν εισαι. Απλα προσπαθεις μεσα απο τα ποστ σου να γινεις αρεστος και προσανατολιζεσαι με το "ρευμα" των πολλων που έτυχε αυτη τη στιγμη να ειναι πολλοί για να την πεις σε μένα.


Εγω δεν εχω καμια ανάγκη να ειμαι αρεστος ουτε στην Gate4 ουτε στην Serenata***** ουτε στην Ερινυς ουτε στην ολιβια. Εκφραζω την διαφωνια μου και αν το φορουμ ενοχλειται με κάτι τέτοιο να μου το πει.Το κάνω πάντοτε κοσμια και με επιπεδο σε αντιθεση με άλλους χρηστες που επειδη τους διαφωνεις σε βριζουν και προσπαθουν να υποκινησουν πράξεις μισους εναντιον σου που ειναι ποινικα διώξιμες ακομα και απο τον Ποινικο Κώδικα. (Χλεπες-λιτσαρισματα κτλπ)


Αληθεια αυτο δεν το σχολιασες γιατι άραγε;


Δεν ειναι ολοι εναντιον μου. Αρκετοι που θα με υποστηριζαν δεν έτυχε σημερα και χθες να ειναι μέσα και να γράψουν. Απλα με κάποια άτομα παραδοσιακα διαφωνούμε σε κάποια θρέντ επειδη εκ διαμετρου ειμαστε διαφορετικής φιλοσοφιας άνθρωποι. Αυτο ειναι ολο.


Οι ιδιοι που με μάχονται σημερα ειναι εκεινοι-εκεινες που και το καλοκαιρι στο θρέντ με τις γνωριμιες μπαινανε μέσα και χωρις να τους ενοχλησει κανεις σχολιάζανε.... με αρνητικο φυσικα τροπο. Αυτο δεν ειναι φθονος κατα τη γνωμη σου; για να το έκανα εγω ... θα με έβγαζαν κομπλεξικο σιγουρα (ηδη το ειχαν κάνει στο παρελθον).


Μην λες σε μενα λοιπον οτι κουνάω το δάχτυλο πριν πάρεις μέρος μάθε ολο το παρασκηνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Κανεις πολύ μεγάλο λάθος. Εσυ κουνας το δάχτυλο οχι εγώ. Εχει πολύ μεγάλη πλάκα οταν το 90% των μιζερων παραδειγμάτων και ολων των δυσκολιων έχουν γραφτει απο ολους τους άλλους εκτος απο εμενα σε ενα παιδι οπως ο Φωτης που μπηκε να γράψει τις φιλοδοξιες του αλλα εσυ στρέφεσαι σε μένα. Θες να δειξεις οτι εισαι αντικειμενικος αλλα δεν εισαι. Απλα προσπαθεις μεσα απο τα ποστ σου να γινεις αρεστος και προσανατολιζεσαι με το "ρευμα" των πολλων που έτυχε αυτη τη στιγμη να ειναι πολλοί για να την πεις σε μένα.


Εγω δεν εχω καμια ανάγκη να ειμαι αρεστος ουτε στην Gate4 ουτε στην Serenata***** ουτε στην Ερινυς ουτε στην ολιβια. Εκφραζω την διαφωνια μου και αν το φορουμ ενοχλειται με κάτι τέτοιο να μου το πει.Το κάνω πάντοτε κοσμια και με επιπεδο σε αντιθεση με άλλους χρηστες που επειδη τους διαφωνεις σε βριζουν και προσπαθουν να υποκινησουν πράξεις μισους εναντιον σου που ειναι ποινικα διώξιμες ακομα και απο τον Ποινικο Κώδικα. (Χλεπες-λιτσαρισματα κτλπ)


Αληθεια αυτο δεν το σχολιασες γιατι άραγε;


Δεν ειναι ολοι εναντιον μου. Αρκετοι που θα με υποστηριζαν δεν έτυχε σημερα και χθες να ειναι μέσα και να γράψουν. Απλα με κάποια άτομα παραδοσιακα διαφωνούμε σε κάποια θρέντ επειδη εκ διαμετρου ειμαστε διαφορετικής φιλοσοφιας άνθρωποι. Αυτο ειναι ολο.


Οι ιδιοι που με μάχονται σημερα ειναι εκεινοι-εκεινες που και το καλοκαιρι στο θρέντ με τις γνωριμιες μπαινανε μέσα και χωρις να τους ενοχλησει κανεις σχολιάζανε.... με αρνητικο φυσικα τροπο. Αυτο δεν ειναι φθονος κατα τη γνωμη σου; για να το έκανα εγω ... θα με έβγαζαν κομπλεξικο σιγουρα (ηδη το ειχαν κάνει στο παρελθον).


Μην λες σε μενα λοιπον οτι κουνάω το δάχτυλο πριν πάρεις μέρος μάθε ολο το παρασκηνιο.

Ωραία.

Υπάρχει λοιπόν παρασκήνιο από πίσω εις βάρος σου, η άλλη κοπέλα στην έπεσε από δεξιά με τρόπο που είναι κολάσιμος και μπορεί να υποκινεί μίσος, τους Ναζί από τον τάφο και χίλια άλλα, κι έχεις κι εμένα τον γλύφτη που τις καλοπιάνω και τα χω βάλει με σένα αποκλειστικά. Αντίθετα ο μόνος σου φυσικός σύμμαχος είναι ο Φώτης που κάθε δεύτερη μέρα απορεί αν πρέπει να μεταναστεύσει σε πόλη ή χωριό, στη Γερμανία ή στην Ελβετία, στην Ελβετία ή στη Γερμανία, πάνω στα σύνορα, κάτω από τα σύνορα ή δίπλα από τα σύνορα. Δεν έχει ξεκαθαρίσει τι θέλει με τη δική του ζωή και ξεκαθάρισε τη δική σου. Οκ.

Οι άλλοι απλά δεν έτυχε να μπουν σημερα. Αλλά αν έμπαιναν θα ήταν 100% βέβαιο ότι θα σε υπερασπίζονταν.

Εσυ, είσαι ισχυρός χαρακτήρας, δεν τους χρειάζεσαι αυτούς όμως έτσι δεν είναι; Μπορείς να υπερασπιστείς μόνος σου τα επιχειρήματά σου και έχεις αποδείξει ότι έχεις ειδικό βάρος.

Το θαυμάζω αυτό, πράγματι.

Γιατί αγκιτάρεσαι τόσο εύκολα λοιπόν από έναν αρεστό γλύφτη, μια ζηλιάρα αθυρόστομη γιατρίνα και μια καλομαθημένη κορούλα των γονιών της; (κατα τη δική σου άποψη)

Τι ανάγκη έχεις εσυ από αυτά; Εσυ είσαι μακραν ανώτερος για να ασχολείσαι με παρασκήνια και δεν χρειάζεσαι αποδοχή από κανέναν εδω μέσα , μπορείς άνετα να ζήσεις και με το να μη σε χωνεύει κανένας, ή κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Ωραία.

Υπάρχει λοιπόν παρασκήνιο από πίσω εις βάρος σου, η άλλη κοπέλα στην έπεσε από δεξιά με τρόπο που είναι κολάσιμος και μπορεί να υποκινεί μίσος, τους Ναζί από τον τάφο και χίλια άλλα, κι έχεις κι εμένα τον γλύφτη που τις καλοπιάνω και τα χω βάλει με σένα αποκλειστικά. Αντίθετα ο μόνος σου φυσικός σύμμαχος είναι ο Φώτης που κάθε δεύτερη μέρα απορεί αν πρέπει να μεταναστεύσει σε πόλη ή χωριό, στη Γερμανία ή στην Ελβετία, στην Ελβετία ή στη Γερμανία, πάνω στα σύνορα, κάτω από τα σύνορα ή δίπλα από τα σύνορα. Δεν έχει ξεκαθαρίσει τι θέλει με τη δική του ζωή και ξεκαθάρισε τη δική σου. Οκ.

Οι άλλοι απλά δεν έτυχε να μπουν σημερα. Αλλά αν έμπαιναν θα ήταν 100% βέβαιο ότι θα σε υπερασπίζονταν.

Εσυ, είσαι ισχυρός χαρακτήρας, δεν τους χρειάζεσαι αυτούς όμως έτσι δεν είναι; Μπορείς να υπερασπιστείς μόνος σου τα επιχειρήματά σου και έχεις αποδείξει ότι έχεις ειδικό βάρος.

Το θαυμάζω αυτό, πράγματι.

Γιατί αγκιτάρεσαι τόσο εύκολα λοιπόν από έναν αρεστό γλύφτη, μια ζηλιάρα αθυρόστομη γιατρίνα και μια καλομαθημένη κορούλα των γονιών της; (κατα τη δική σου άποψη)

Τι ανάγκη έχεις εσυ από αυτά; Εσυ είσαι μακραν ανώτερος για να ασχολείσαι με παρασκήνια και δεν χρειάζεσαι αποδοχή από κανέναν εδω μέσα , μπορείς άνετα να ζήσεις και με το να μη σε χωνεύει κανένας, ή κάνω λάθος;


Αφου για αυτο μπηκες ρε φιλε για να πάρεις το μέρος τους αλλιως θα καταδικαζες την ξεκάθαρη άσχημη γραφη της εν λογω. Αν ηθελες να εισαι 100% διαιος και αμεροληπτος. Και για να σου λύσω τις αποριες επειδη έγραψες οτι ολοι ειναι εναντιον μου πράγματι αυτη τη στιγμη οι περισσοτερες με τις οποιες δεν εχω τσακωθει και διατηρουσαμε μια πολυ καλη φορουμικη σχέση αλλα και εκτος δεν μπαινουν πιά.

Πάνω κατω με τις μισές εχω τσακωθει απο εδω επειδη αυτες μπήκαν και με ενοχλησαν ή με ειρωνευτηκαν εγω ειρωνιες δεν ανεχομαι απο την οποιαδηποτε και να πάει να μου τη βγει χωρις λογο να ξέρεις δεν κανω τον μλκα αυτο ειναι το μειονέκτημα μου.


Ειμαστε 50-50 λοιπον μην ανησυχεις για το αν ολοι και ολες ειναι εναντιον μου ολες αυτες εδω που διαφωνησα σημερα εννοειται οτι ειναι μεσα σε αυτες που δεν με συμπαθούν και το ξέρω, δεν τους άρεσε εξαρχης ο ανοιχτος τροπος μου με τις γνωριμιες και απο τοτε με έχουν παρει με κακο μάτι. Μαλιστα η μια μου το ειχε πει και απο το καλοκαιρι εισαι λεει κομπλεξικος επειδη μας γράφεις εδω μεσα τι κάνεις ... λες και τα εγραψα σε αυτην εγω στο θρεντ μπηκα και τα εγραψα σε οποιον δεν αρέσει να μην μπαινει ας μπαινει στα αθλητικά αλλα οχι θέλουμε να μπαινουμε να κράξουμε τον 'αλλον που κινειται διαφορετικά απο εμάς αλλα μετα αυτος ειναι ο κομπλεξικος :loltooth:

γελάω απλά φιλε και δεν φοβαμαι κανεναν. Αλλα μην πάς να με βγάλεις σκάρτο εμενα οταν δεν ξέρεις το παρασκηνιο ενημερώσου πρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.



Εγω δεν εχω καμια ανάγκη να ειμαι αρεστος ουτε στην Gate4 ουτε στην Serenata***** ουτε στην Ερινυς ουτε στην ολιβια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Αφου για αυτο μπηκες ρε φιλε για να πάρεις το μέρος τους αλλιως θα καταδικαζες την ξεκάθαρη άσχημη γραφη της εν λογω. Αν ηθελες να εισαι 100% διαιος και αμεροληπτος.

γελάω απλά φιλε και δεν φοβαμαι κανεναν. Αλλα μην πάς να με βγάλεις σκάρτο εμενα οταν δεν ξέρεις το παρασκηνιο ενημερώσου πρωτα.

Μα δεν μπήκα για να είμαι δίκαιος ή αμερόληπτος, δεν είμαι δικαστής. Μπήκα απλά και μόνο για να σου πω οτι δεν θεωρώ σωστά τα όσα γράφεις. Δεν με νοιάζει να σου κάνω κακό. Απλά διαφωνώ μαζί σου.

Δεν έχω αυτό το δικαίωμα;

Ηρέμησε λίγο αν έχεις την καλοσύνη. Χαιρετώ προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,988 μηνύματα.
Μα δεν μπήκα για να είμαι δίκαιος ή αμερόληπτος, δεν είμαι δικαστής. Μπήκα απλά και μόνο για να σου πω οτι δεν θεωρώ σωστά τα όσα γράφεις. Δεν με νοιάζει να σου κάνω κακό. Απλά διαφωνώ μαζί σου.

Δεν έχω αυτό το δικαίωμα;

Ηρέμησε λίγο αν έχεις την καλοσύνη. Χαιρετώ προς το παρόν.


Ηρεμος ειμαι. Και εγω τη γνώμη μου έγραψα. Οτι μπηκες ειδες το "ρευμα" και αποφάσισες να πάρεις την κατευθυνση του. Εντάξει δεν εισαι ο μοναδικος που θα το έκανε αυτο. Και άλλος κοσμος κινειται έτσι. Εγω ομως ειμαι διαφορετικος απο αυτο διοτι δεν με ενδιαφέρει το ρευμα αλλα με ενδιαφέρει να ειμαι δικαιος.



Εγραψες δεν εισαι δικαστης αλλα προσπαθησες να με κρινεις ως ένας τέτοιος αρα μαλλον εισαι δικαστης αλλα με το ρευμα των πολλών!


Ουτε εγω θεωρω σωστά τα ποστ σου πχ προσπαθεις να υποβαθμισεις τον φθονο που διακατέχει κάποια μέλη οταν βλέπουν οτι κάποιος

- Παιρνεις περισσοτερα χρηματα απο αυτους
- Ζει καλυτερα
- Εχει περισσοτερες φιλοδοξιες κτλπ

απλα αυτος ο κάποιος αν κάνει το λάθος να τις μοιραστει θα δεχθει ισως επιθεση απο κάποιους οπως ο Φωτης ο οποιος σε ενα ποστ δέχεται τις ευχες να πετυχει οσα θέλει καλη τυχη και σε κάποιο άλλο ποστ το οποιο ουσιαστικα του λέει πως θα πατωσει αυτος που πιο πριν του ειπε καλη τυχη και ηταν και καλα καλοσυνατος συμφωνει με τον αλλον! Αν αυτο δεν ειναι διπροσωπια τοτε τι ακριβως ειναι για πες μας!!! Αυτα λοιπον δεν τους αρέσουν αν τους τα πω για αυτο και οπως λές εχω τσακωθει με αρκετο κοσμο! Αλλα οπως σου ειπα και πριν ειναι 50-50 η κατασταση. Και επισης ποτε δεν θα με ενδιέφερε να κανω εναν διπροσωπο φιλο μου. Γιατι για να θαβει και μενα οταν στριβω πισω απο την πλάτη μου επειδη προκαλω το φθονο του αθελά μου;;;

Επισης με απογοητευσε πολυ απο εναν κατα τα αλλα αμεροληπτο οπως εσυ να υποβαθμιζεις την ρητορικη μισους που ειδαμε σε άλλο ποστ. Ουτε να πληρωνοσουν σαν δικηγορος δεν θα το έκανες αυτο. Προφανως γνωριζεστε και εκτος ή ειστε φιλαράκια αλλα οκ δεν υπάρχει προβλημα. Εγω την αποψη μου εφοσον δεν παραβιάζω τους κανονες θα συνεχιζω να την γράφω πάντως και αν δεν αρέσω σε κάποια ή κάποιον απο το να τσακωνομαστε καθε μερα καλυτερα να κανει ενα ιγκνορ να τελειώνουμε. Υπάρχει και αυτη η επιλογη στο φορουμ.


Γεια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top