Δικαιώματα των ζώων: Ένας άλλος δρόμος προς την ανθρωπιά;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Τα ζώα έχουν το δικό τους τρόπο ζωής, την ζωή των ζώων και εμείς τους επιβάλλουμε το δικό μας τρόπο ζωής τη ζωή των ανθρώπων


Καλά εντάξει πάντως αμφιβάλω αν το Γερμανικό ποιμενικό θα ήθελε να είναι στο δρόμο βρόμικο και όχι στο σπίτι μου που ζει σαν βασιλιάς.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tα ζώα πρέπει να ζουν όπως εκείνα θέλουν. Στο φυσικό τους περιβάλλον. Αυτό σημαίνει σεβασμός των ζώων. Το ένστικτο υπακοής στον άνθρωπο είναι κάτι που ο άνθρωπος το ερμηνεύει ως υποταγή στη θέλησή του και όχι συναίσθημα του ζώου προς τον άνθρωπο καθώς το ζώο δεν έχει το ίδιο σύστημα αισθήσεων, χρωμάτων, ήχων και αισθημάτων με το ανθρώπινο είδος. Αν το ζώο μιλούσε την ανθρώπινη γλώσσα, ίσως μαθαίναμε πράγματα που οι φιλόζωοι δεν θα ήξεραν που να κρυφτούν για το παραμύθι που πλασάρουν. Αλλά το σύστημα γύρω από τα ζώα πρέπει κάπως να συντηρηθεί βλ. εταιρίες ζωωτροφών, περιοδικά, οργανώσεις, κτηνίατροι κλπ. Τα έρμα τα ζώα τι χρωστάνε;

Με την ίδια λογική, αν φτιάχναμε ένα τεράστιο ενυδρείο να έχουμε ως κατοικίδιο μια φάλαινα, η φάλαινα θα ήταν ευτυχισμένη δίπλα σε έναν μικροσκοπικό μεγαλομανή άνθρωπο;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά εντάξει πάντως αμφιβάλω αν το Γερμανικό ποιμενικό θα ήθελε να είναι στο δρόμο βρόμικο και όχι στο σπίτι μου που ζει σαν βασιλιάς.

Το γερμανικό ποιμενικό κατά βάσην θα ήθελε να είναι σε ένα μαντρί και να κάνει αυτό ακριβώς το οποίο του λένε τα γονίδια του να κάνει. Να σαλαγάει πρόβατα.
 

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Tα ζώα πρέπει να ζουν όπως εκείνα θέλουν. Στο φυσικό τους περιβάλλον. Αυτό σημαίνει σεβασμός των ζώων. Το ένστικτο υπακοής στον άνθρωπο είναι κάτι που ο άνθρωπος το ερμηνεύει ως υποταγή στη θέλησή του και όχι συναίσθημα του ζώου προς τον άνθρωπο καθώς το ζώο δεν έχει το ίδιο σύστημα αισθήσεων, χρωμάτων, ήχων και αισθημάτων με το ανθρώπινο είδος. Αν το ζώο μιλούσε την ανθρώπινη γλώσσα, ίσως μαθαίναμε πράγματα που οι φιλόζωοι δεν θα ήξεραν που να κρυφτούν για το παραμύθι που πλασάρουν. Αλλά το σύστημα γύρω από τα ζώα πρέπει κάπως να συντηρηθεί βλ. εταιρίες ζωωτροφών, περιοδικά, οργανώσεις, κτηνίατροι κλπ. Τα έρμα τα ζώα τι χρωστάνε;

Με την ίδια λογική, αν φτιάχναμε ένα τεράστιο ενυδρείο να έχουμε ως κατοικίδιο μια φάλαινα, η φάλαινα θα ήταν ευτυχισμένη δίπλα σε έναν μικροσκοπικό μεγαλομανή άνθρωπο;

Αυτο που λες για το ένστικτο υπακοής και στην υποταγή στην θέλησή του ανθρώπου.... Λέμε για παράδειγμα ότι εγώ αγαπάω πολύ τα αδέσποτα τα μαζεύω έξω από το σπίτι μου προσφέροντας τα φαϊ και νερό . Τα σκυλιά αντιλαμβάνονται τον δρόμο έως χώρο αυτου του ιδιομορφου αφεντικού τον δρόμο. Γίνονται κίνδυνος για τους γείτονες και τους περαστικούς. Το να ζητάς από έναν εθελοντή φιλοζωο να καλέσει την φιλοζωική να τα μαζεψει στο μετατρέπει σε μη σεβασμό αμέσως αμέσως τα υποτακτικα ζώα σε βλέπουν σαν εχθρό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτο που λες για το ένστικτο υπακοής και στην υποταγή στην θέλησή του ανθρώπου.... Λέμε για παράδειγμα ότι εγώ αγαπάω πολύ τα αδέσποτα τα μαζεύω έξω από το σπίτι μου προσφέροντας τα φαϊ και νερό . Τα σκυλιά αντιλαμβάνονται τον δρόμο έως χώρο αυτου του ιδιομορφου αφεντικού τον δρόμο. Γίνονται κίνδυνος για τους γείτονες και τους περαστικούς. Το να ζητάς από έναν εθελοντή φιλοζωο να καλέσει την φιλοζωική να τα μαζεψει στο μετατρέπει σε μη σεβασμό αμέσως αμέσως τα υποτακτικα ζώα σε βλέπουν σαν εχθρό.


Αυτή η διαπίστωση με βάση ποια γνώμη υπάρχει; Το ζώο μίλησε και μας είπε πως βλέπει το δρόμο; :hmm:
 

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αυτή η διαπίστωση με βάση ποια γνώμη υπάρχει; Το ζώο μίλησε και μας είπε πως βλέπει το δρόμο; :hmm:

Το να ξαπλώνουν οχτώ αδέσποτα στο στενό σοκάκι του οικισμού και να μην κουνιουνται να περάσει αυτοκίνητο από το δρόμο,να επιτίθεντο σε ποδηλάτες ή σε ανθρώπους που κάνουν τζοκινγκ που περνάνε από το συγκεκριμένο δρομάκι ... Να μπαίνουν σε αυλές και να θρονιαζονται σε όποιο σαλονακι μπαμπού έχει κάτσει το αφεντικό,παραλληλα να φέρνουν σκουπίδια και παπούτσια που παίρνουν από τις αυλές που τρυπώνουν . Εγώ ένα πρωί ξυπνησα και βρήκα στην αυλή μου στο σαλόνι μπαμπού οχτώ λασπωμενα σκυλιά να αράζουν και μου είχαν ξεσκισει και μία μαξιλάρα .Τι άλλο να πουν;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμείς οι άνθρωποι δεν φερόμαστε καλά στα ζώα , ακόμα και αυτοί που πιστεύουν πως είναι φιλόζωοι. Τα κλείνουμε στα σπίτια μας, στα αυτοκινητά μας, για να κάνουμε τα ψώνια μας, τα σέρνουμε με τα λουριά εκεί που θέλουμε εμείς....

Τα ζώα έχουν το δικό τους τρόπο ζωής, την ζωή των ζώων και εμείς τους επιβάλλουμε το δικό μας τρόπο ζωής τη ζωή των ανθρώπων

Σου εχει διαφυγει μια λεπτομερεια. Ο σκυλος και η γατα πλησιασαν τον ανθρωπο 15 και 9.5 χιλιαδες χρονια αντιστοιχα. Ηταν επιλογη τους. Επελεξαν να εναι κοντα στον ανθρωπο για στεγη, τροφη και προστασια. Αυτος ειναι ο τροπος ζωης τους. Δεν ειναι αγρια ζωα τα τελευταια 15 χιλιαδες χρονια. Συνεπως κανεις δεν επιβαλλει τον δικο του τροπο ζωης στα κατοικιδια.
 

Ευρωπη

Νεοφερμένος

Η Ευρωπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σου εχει διαφυγει μια λεπτομερεια. Ο σκυλος και η γατα πλησιασαν τον ανθρωπο 15 και 9.5 χιλιαδες χρονια αντιστοιχα. Ηταν επιλογη τους. Επελεξαν να εναι κοντα στον ανθρωπο για στεγη, τροφη και προστασια. Αυτος ειναι ο τροπος ζωης τους. Δεν ειναι αγρια ζωα τα τελευταια 15 χιλιαδες χρονια. Συνεπως κανεις δεν επιβαλλει τον δικο του τροπο ζωης στα κατοικιδια.
Ο σκύλος και η γάτα πλησίασαν τον άνθρωπο
: Που ξέρουμε ότι δεν έγινε το αντίθετο;
Ναι, δεν είναι "άγρια ζώα", αλλά είναι ζώα και αυτή η "προστασία" που τους προσφέρουμε την σκεφτήκαμε εμείς ότι είναι αναγκαια, δεν μας την ζητήσανε τα ζώα. Στην πραγματικότητα εμείς είχαμε και έχουμε την ανάγκη των ζώων και όχι αυτά τη δική μας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ο σκύλος και η γάτα πλησίασαν τον άνθρωπο
: Που ξέρουμε ότι δεν έγινε το αντίθετο;
Ναι, δεν είναι "άγρια ζώα", αλλά είναι ζώα και αυτή η "προστασία" που τους προσφέρουμε την σκεφτήκαμε εμείς ότι είναι αναγκαια, δεν μας την ζητήσανε τα ζώα. Στην πραγματικότητα εμείς είχαμε και έχουμε την ανάγκη των ζώων και όχι αυτά τη δική μας.


Άρα για εσένα είναι καλύτερο ένα σκυλί να είναι έξω βρόμικο και να κινδυνεύει παρά μέσα στο σπίτι;Ενδιαφέρον.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ο σκύλος και η γάτα πλησίασαν τον άνθρωπο
: Που ξέρουμε ότι δεν έγινε το αντίθετο;
Ναι, δεν είναι "άγρια ζώα", αλλά είναι ζώα και αυτή η "προστασία" που τους προσφέρουμε την σκεφτήκαμε εμείς ότι είναι αναγκαια, δεν μας την ζητήσανε τα ζώα. Στην πραγματικότητα εμείς είχαμε και έχουμε την ανάγκη των ζώων και όχι αυτά τη δική μας.


Αυτή η απορία "που ξέρουμε ότι δεν έγινε το αντίθετο" μου θυμίζει την απορία "που ξέρεις ότι η γη δεν είναι επίπεδη; Εχεις πάει στην Ανταρκτική να δεις; Εκεί μωρέ που τα κρύβουνε, μαζί με τη βάση 211 των Ναζί."

Μα ο ίδιος ο ορισμός του εξημερωμένου ζώου εκ της πρότερης αγριότητος, θεωρεί δεδομένο τον ανθρώπινο παράγοντα ως εξημερωτικό. Εξημερώθηκαν ακριβώς γιατί πλησίασαν αυτά τον άνθρωπο. Αν ο άνθρωπος τα είχε πλησιάσει ως ήμερος, θα ομιλούσαμε για την εξ-αγρίωση του ανθρώπου.

Παρακαλώ όπως ακολουθήσετε το κάτωθι λογικόν σχεδιάγραμμα (αναπαραστήστε το νοητώς, είναι λογικό)

Ποιός τρώει σιταράκι και το καλλιεργούσε; Ο άνθρωπος.
Ποιοί τρώνε τα σπαρτά; Τα τρωκτικούλια.
Ποιοί τρώνε τα τρωκτικούλια; Οι γατούλες.
Ποιοί τρώνε τις γατούλες; Τα σκυλάκια.


Θα μπορούσα να ρωτήσω και το ποιοί τρώνε τα σκυλάκια, αλλα αφενός η απάντηση θα ξέφευγε από το σκοπό και το εύρος του παρόντος θέματος, αφετέρου θα εμφανιζόμουν ως εξαιρετικά ανώριμος, εριστικός και είρων και αυτό το τελευταίο είναι κάτι το οποίο προσπαθώ μεθ' ενθέρμου επιθυμίας να καταπολεμήσω.

Δυστυχώς είμαι ακόμα στη φάση της αποτυχίας.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εμείς οι άνθρωποι δεν φερόμαστε καλά στα ζώα , ακόμα και αυτοί που πιστεύουν πως είναι φιλόζωοι. Τα κλείνουμε στα σπίτια μας, στα αυτοκινητά μας, για να κάνουμε τα ψώνια μας, τα σέρνουμε με τα λουριά εκεί που θέλουμε εμείς....

Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι αναφέρεσαι σε οικόσιτα ζώα και μάλιστα σκύλους. Αρχικά ένας κάτοχος σκύλου δεν γίνεται αυτομάτως φιλόζωος ή ικανός να του παρέχει μία ευτυχισμένη ζωή, ακριβώς όπως ένας ενήλικας με παιδί δεν είναι απαραίτητα καλός γονέας. Ο εγκλεισμός σε μπαλκόνια ή αυλές με αλυσίδα, η εγκατάλειψη του ζώου μόνο του στο σπίτι για ώρες και οποιαδήποτε είδους κακοποίηση θα έπρεπε να τιμωρείται με τεράστια πρόστιμα ή/και φυλάκιση κατά τη γνώμη μου, ανάλογα την πράξη. Από εκεί κι έπειτα για να είναι ευτυχισμένος ένας σκύλος πρέπει να είναι εκπαιδευμένος. Δεν τον σέρνεις, δεν τον βασανίζεις, θέλει να σου αποδεικνύει την αξία του ανά πάσα στιγμή και χαίρεται με όλη αυτή τη διαδικασία. Και το πιο σημαντικό, με τον σκύλο σου δε χρειάζονται λόγια για να επικοινωνήσεις. Μια ματιά κι ένα κούνημα της ουράς του αρκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι αναφέρεσαι σε οικόσιτα ζώα και μάλιστα σκύλους. Αρχικά ένας κάτοχος σκύλου δεν γίνεται αυτομάτως φιλόζωος ή ικανός να του παρέχει μία ευτυχισμένη ζωή, ακριβώς όπως ένας ενήλικας με παιδί δεν είναι απαραίτητα καλός γονέας. Ο εγκλεισμός σε μπαλκόνια ή αυλές με αλυσίδα, η εγκατάλειψη του ζώου μόνο του στο σπίτι για ώρες και οποιαδήποτε είδους κακοποίηση θα έπρεπε να τιμωρείται με τεράστια πρόστιμα ή/και φυλάκιση κατά τη γνώμη μου, ανάλογα την πράξη. Από εκεί κι έπειτα για να είναι ευτυχισμένος ένας σκύλος πρέπει να είναι εκπαιδευμένος. Δεν τον σέρνεις, δεν τον βασανίζεις, θέλει να σου αποδεικνύει την αξία του ανά πάσα στιγμή και χαίρεται με όλη αυτή τη διαδικασία. Και το πιο σημαντικό, με τον σκύλο σου δε χρειάζονται λόγια για να επικοινωνήσεις. Μια ματιά κι ένα κούνημα της ουράς του αρκεί.

Για να δούμε τι εστί εκπαίδευση σκύλου. Υπακοή. Εκτέλεση εντολών . Μέσω επιβραβευσεων . Ο καλά εκπαιδευμένος σκύλος . Ένα άλμα μία λιχουδιά! Το θέμα είναι ότι μέσα στην εκπαίδευση μαθαίνουμε και το σκυλί να κάθεται στο κλουβί του . Έχω δει πως μεγαλώνει ένας σκύλος συνοδός .
Τα ζωα εργασίας δεν ξέρουμε εάν είναι ευτυχισμένα . Εμένα ο παππούς μου είχε ένα γαϊδούρι,το καβαλαγε και πήγαινε στον στάβλο ,αρμεγε το φόρτωνε κανα δύο γκιουμια γάλα και γυρνούσε πεζός τραβώντας μπροστά αυτός πίσω το γαϊδούρι. Εμένα ένας ευτυχισμένος άγιος βερναρδος τεράστιος με έπιασε ένα χειμωνιάτικο πρωί από το κασκώλ μου και πήγαινε ελεύθερος βόλτα , χωρίς λουρί. Του έλεγα του σκύλου με όση αγάπη διεθετα σε παρακαλώ άσε το κασκώλ μου είναι το αγαπημένο μου . Το αφεντικό ταράχτηκε παρακολουθουσε την αλληλεπίδραση που είχα με τον σκύλο του και τελικά το αφεντικό του σκύλου ανέβηκε καβάλα στον άγιο βερναδο με κοιταγε στα μάτια και εγώ τον κοίταξα και είπα στον σκύλο εεε σου μιλάω αφήσε το . Το αφεντικό θύμωσε και άνοιξε το στόμα του σκύλου και ελευθέρωσε το κασκώλ μου . Αχ τον ερωτεύτηκα τον σκύλο . Άμα πάρω σκυλί τέτοιο θα πάρω.Α άα να σημειωσω νόμιζα ότι είναι αδέσποτο το χάιδεψα και σκεφτόμουν να το υοθετησω .Θα σε βάλω λουράκι θα πηγαίνουμε βόλτες και με μαγκωσε από το κασκώλ . Αχ αχ είμαι και παντρεμένη γυναίκα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων σημερα. . . και θα'πρεπε να μας ανησυχεί που χρειαζόμαστε υπενθύμιση για να τα προσέξουμε. Γιατί άραγε δεν αρκούν οι εικόνες που βλέπουμε κάθε μέρα? Τα πλάσματα αυτά είναι άγγελοι και υποφέρουν στο δρόμο εξαιτίας μας κι ας μη διάλεξαν ποτέ να βρεθούν εκεί.
Το δικό μου αδεσποτακι κάθε μέρα κάνει την ζωή μου πιο λαμπερή και χαρούμενη!!!ΥΙΟΘΕΤΗΣΤΕ ΕΝΑ ΑΔΕΣΠΟΤΟ θα γίνει καλύτερη η ζωή του και χίλιες φορές καλύτερη η δικη σας!

 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Καλά μεταξύ μας εννοείται ότι είναι και λίγο βασανισμός.
Θέλει κανείς να πηγαίνει βόλτα με ένα λουρί στο κεφάλι του ας πούμε.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλά μεταξύ μας εννοείται ότι είναι και λίγο βασανισμός.
Θέλει κανείς να πηγαίνει βόλτα με ένα λουρί στο κεφάλι του ας πούμε.
Μα πως θα το προστατευσεις?
Υπάρχουν και τα λουρακια που δενουν στο σωμα και οχι στο λαιμο και είναι υποφερτά.
Και οταν το επιτρεπει η περιοχη γιατι μπορει να παιζουν παιδακια και να αντιδρασουν οι γονεις ή να υπαρχουν και άλλα σκυλια που μπορει να τσακωθουν, εκει αν γινεται το αφηνεις να τρεχει χωρις λουρι με την επιβλεψη παντα.
Δεν ειναι βασανισμος.
Βασανισμος ειναι οι δηθεν φιλοζωοι που τα κλείνουν σε ενα μπαλκονι ή σε μια αποθηκη ή σε μια αυλη χωρις καθαριοτητα και χωρις καθαρο νερο. Με βρωμικα κυπελα για φαγητο δεμενα κατω απο τον ηλιο αυτο ειναι βασανισμος.
Και η κακοποιηση επισης.
Που επειδη ειναι αδεσποτο ο αλλος πρεπει να βγαλει πανω του ολο του το μισος.
Εδω κακομεταχειριζονται τα δικα τους ζωα δε θα κακομεταχειριστουν τα αδεσποτα?
Ειναι πολλα που κρύβουν βασανισμο περα απο λουρι.
Ακομα και να τα αφήνουν νηστικα χωρις φαγητο και καλα οτι ετσι τα τιμωρούν ας πουμε.
Το λουρι γινεται για λογους προστασίας και του ιδιου του ζωου και των τριτων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλιως θα βλεπαμε να κυκλοφορουν αναμεσα μας τιγρεις και ελεφαντες, να μην υπαρχουν ουτε ζωολογικοι κηποι ή παρκα γιατι συνιστούν βασανισμο που συνιστουν εντωμεταξυ και να ζουμε με τίγρεις μια χαρα :D
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Τα δικαιώματα των ζώων φαίνεται να καταπατούνται πλέον και με την βούλα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Για να επιτραπεί το halal food στην Ευρώπη ( τροφή των μουσουλμάνων ) θα παραβιαστούν βασικά δικαιώματα και θα ζήσουμε σκηνές μεσαίωνα. Τι είναι το halal; Ο μόνος τρόπος να φας "καθαρό" κρέας σύμφωνα με το Ισλάμ. Ένας μουσουλμάνος με προσευχές πρέπει να σκοτώσει ένα ζώο αφού το σφάξει αφήνοντας το ζωντανό με να χύνεται το αίμα του μέχρι θανάτου, είναι συγκεκριμένη ιεροτελεστία σφαγής.
Αυτό εκτός από κτηνώδες είναι και επιβλαβές καθώς η επιστήμη έχει δείξει πως όταν το ζώο γνωρίζει ότι επρόκειτο να πεθάνει δημιουργεί στρες που βλάπτει το κρέας του και τους ανθρώπους που το καταναλώνουν.

Η κυρία Εβελίνα Βαρσάμη, Δημοτική σύμβουλος των Αθηνών και στέλεχος του νεοϊδρυθέντος κόμματος Έλληνες για την Πατρίδα απηύθυνε ερώτημα στην Ευρωπαϊκή Κομισιόν
«Ερωτάσθε λοιπόν με όλο το σεβασμό, μπορούν οι Ευρωπαϊκοί Θεσμοί να βάλουν ένα τέλος σε αυτό το μαρτυρικό τρόπο σφαγής των ζώων και να επιβάλλουν κυρώσεις σε όποια χώρα ή επιχείρηση διαφημίζει ότι διαθέτει και πουλάει κρέας Χαλάλ ώστε, να εξαλειφθεί οριστικά και με Νόμο το απάνθρωπο και αντί-Ευρωπαϊκό αυτό φαινόμενο, που τραυματίζει και στιγματίζει παράφορα τον Ευρωπαϊκό τρόπο ζωής, αλλά και το Ευρωπαϊκό κεκτημένο;»
και η απάντηση ήταν η εξής από τον Van Goethem ( Διευθυντής της Κομισιόν για θέματα «αντιμετώπισης κρίσεων στους τομείς τροφίμων, ζώων και φυτών» )
Στις 17 Μαρτίου, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή απάντησε μέσω του κου Van Goethem ότι, άκουσον άκουσον, η νομοθεσία της ΕΕ επιτρέπει κατά παρέκκλιση «τη σφαγή χωρίς αναισθητοποίηση» προκειμένου να επιτευχθεί ισορροπία «μεταξύ της προστασίας των ζώων και της θρησκευτικής ελευθερίας»!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Διακήρυξη των Δικαιωμάτων των Ζώων

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
D1FDEFCC-58DF-40C4-BA50-735553D121F0.jpeg
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top