Το Ευαγγέλιο του Ιούδα

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
DiretX, θα σου φανεί κάπως αλλα τυπικά δεν διαφωνούμε:hmm:

Απλά, ό,τι κακό έχει γίνει από τη θρησκεία (την ορθοδοξία) το αποποιείσαι με φράσεις ισοδύναμες του "ήταν βέβαια λάθος αλλά ο χριστιανισμός δεν συμφωνεί με αυτή την πράξη".

Θεωρητικά όλοι καλοί είμαστε. Το κόλλημά μου είναι ότι εσύ (και ποοοοολλοί άλλοι) έχεις επιλέξει να κάνεις το δκηγόρο μιας νοοτροπίας που μόνο θεωρητικά προάγει την κοινωνία.
Είναι σαν να σου προτείνω να φοράς πράσινα παπούτσια, επειδή θεωρητικά θα βελτιώσεις την υγεία σου. Μα, αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία ότι γενικώς αυτοί που φορούν πράσινα παπούτσια απολαμβάνουν τελικά κάποια "προνόμια", γιατί να το κάνεις;
Ίσα-ίσα που στην περίπτωση της θρησκείας νομίζω ότι ποερισσότεροι έχουν "καεί" παρά "σωθεί".

Επειδή πιστεύω στην ορθοδοξία (σαν αλήθεια, όχι ότι την συμπαθώ) μπορώ να δανειστώ μια φράση από τη βίβλο: Όταν η Παναγία πήγε το Χριστό στο Ναό, ο Συμεών της είπε "ούτος κείται εις πτώσιν και ανάστασιν πολλών". Νομίζω ότι (με κάποιο κακόγουστο χιούμορ) το εννοούσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Φίλε μου, συμφωνώ μαζί σου όμως δηλαδή, τι να σου πω; Ότι ο Χριστιανισμός δογματικά συμφωνεί με όλα τα στραβά και ανάποδα που πράξανε οι λειτουργοί του; Αν Χριστιανισμός = Αγάπη, Συγχώρηση, Μακροθυμία, Έλεος κτλ. ΟΧΙ! Αν σου έλεγα ότι συμφωνεί θα σε κορόιδευα οπότε προτιμώ να χαράσσω μια διαχωριστή γραμμή μεταξύ θεωρίας (ιδεατό) και πράξης (ρεαλισμός) δίχως να δικαιολογώ αγαπητέ μου κανέναν.

Υπάρχουν βέβαια Πιστοί με όλη της σημασία της λέξης και Πιστοί που είναι άπιστοι, τους πρώτους σπάνια θα τους βρεις στην Εκκλησία πάντως (προσωπική πείρα).

Στον κόσμο θα βρεις δεκάδες ή καλύτερα εκατοντάδες θρησκείες όλες έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους ακόμα και ο αθεϊσμός (ταμπού για ορισμένους) – πιο πολύ εκτιμώ έναν άθεο που επιλέγει τον Σωκρατικό δρόμο της Αρετής δίχως να περιμένει κάποια μεταφυσική ανταπόδοση παρά έναν πιστό (οιουδήποτε δόγματος) που μπορεί να προσβλέπει σε μελλοντικές αποδοχές.

Αν με αυτά που έγραψα σου φαίνομαι δικηγόρος αυτής της νοοτροπίας ή αυτής της θρησκείας τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε, εγώ φιλέ μου σου λέω απλά τι διδάσκει η συγκεκριμένη θεολογία (μέσα από τα φίλτρα των Πατέρων), δεν σημαίνει ότι τάσσομαι υπέρ της – θα έπρεπε να είχες προσέξει ότι δεν μεταχειρίζομαι τον όρο «Θεία Αποκάλυψη» αλλά «Θρησκεία» αυτό από μόνο του λέει πολλά, αλλά anyway … ;)

Για να ολοκληρώσουμε λοιπόν ώστε να μην δημιουργώ εντυπώσεις που είναι μακράν των αντιλήψεων μου, λέω καθαρά και ξάστερα ότι ΔΕΝ δίνω δεκάρα για το αν θα πιστέψει κάποιος στον Χριστιανισμό ή αν θα υπάρχει Χριστιανισμός αργότερα, δεν με αφορά, αν με καταλαβαίνεις.

Λέχθηκαν κάποια πράγματα και απλά απάντησα ειλικρινέστατα, πιo ειλικρινές απαντήσεις από τις δικές μου δεν θα βρεις (στο εγγυώμαι αυτό) στον Ορθόδοξο χώρο, από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να ακολουθήσει τον δρόμο που επιθυμεί.

Οι θρησκευτικές διενέξεις είναι ότι πιο βαρετό μπορεί να μου συμβεί.

Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
...
Η δεύτερη Σχολή είναι η Ανατολική και θεωρεί ότι τα Δόγματα, τα Μυστήρια της Χριστιανικής Πίστης δεν δύναται να ερμηνευτούν στην ουσία τους από τον άνθρωπο καθώς έχοντας Θεία προέλευση δεν είναι δυνατόν ο τρόπος επενέργειας τους να γίνει κατανοητός από την ανθρώπινη λογική καθώς δεν πηγάζουν από τούτο τον κόσμο οπότε δεν υπόκεινται απαραίτητα στους γνωστούς κοσμολογικούς κανόνες που διέπουν την δικιά μας πραγματικότητα.

Αυτα που γράφεις δεν είναι κάποια "λογικά σχήματα"; Πώς μπορείς στη συνέχεια να απαρνηθείς τη λογική σου (έστω κι αν "αυτή" σε έπεισε ότι πρέπει να το κάνεις);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

Kαλά ρε Μπερδεman, στον ύπνο σου τον είδες τον DirectX?
Πάντως, καλή ήταν η κουβέντα σας, κρίμα π την ανακαλύπτω μόλις.


-----------------------------------------

Οι θρησκευτικές διενέξεις είναι ότι πιο βαρετό μπορεί να μου συμβεί.

Καλά, μην το λες
πριν πας σε γεύμα μαζί με ηλεκτρολόγους/μηχανολόγους/δε συμμαζεύεται - μηχανικούς.


(...παρεπιπτόντως, DirectX τι έκδοση είσαι? :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αυτα που γράφεις δεν είναι κάποια "λογικά σχήματα"; Πώς μπορείς στη συνέχεια να απαρνηθείς τη λογική σου (έστω κι αν "αυτή" σε έπεισε ότι πρέπει να το κάνεις);

Καταρχήν οφείλω να σου υπενθυμίσω ότι εγώ δεν ισχυρίζομαι τίποτε αλλά μεταφέρω τις αντιλήψεις της ανατολικής θεολογίας σχετικά με δογματικά ζητήματα.

Δεν υπάρχει άμεση απάρνηση της λογικής απλά υπάρχει η αναγνώριση ότι η λογική ενδεχομένως με βάση την παρούσα διανοητική αντίληψη του ανθρώπινου εγκεφάλου δεν δύναται να εννοήσει ορισμένους δογματικούς ισχυρισμούς οι οποίοι τελικά παραμένουν άρρητοι καθώς σύμφωνα με την συγκεκριμένη θεολογική άποψη τούτοι ευρίσκονται πέραν του παρόντος φυσικού κόσμου όπερ τούτος είναι αδύνατον εκ φύσεως να τα αντιληφθεί.

Με βάση το «παραπάνω λογικό» σχήμα λοιπόν, η Λογική αναγνωρίζει την πιθανότητα να έχει και τούτη ορισμένα πλαίσια εντός των οποίων δύναται να κινηθεί όπως έχουν όλα άλλωστε τα ανθρώπινα εργαλεία (και η Λογική είναι ένα θαυμάσιο εργαλείο).

Καθώς λοιπόν συμβαίνουν αυτά, δηλαδή τα δογματικά θέματα είναι μη αποδείξιμα δια της επιστήμης και αντιβαίνουν την κοινή (ή λιγότερο κοινή) λογική, κάθε ένας έχει το δικαίωμα να τα απορρίψει, να τα δεχθεί, να παραμείνει σκεπτικός απέναντι τους, να τα ανάγει σε «θέματα πίστης», να τα δει με βάση τον αγνωστικισμό ή τέλος να δοκιμάσει να τα διερευνήσει ως «μύστης» αλλά επʼ αυτού του τελευταίου οφείλω να υπενθυμίσω (καθώς δηλώνεις μπερδεμένος στο user-name σου..), ολοκληρώνοντας εδώ, ότι «ο μύστης εκ της αρχαιότητος ως σήμερα οφείλει να “γνώθι σαυτόν” και να διάγει σιωπηλά τον βίο του κατά την γνωστή προτροπή “μηδέν άγαν”».

Υ.Γ.
Αυτα που γράφεις δεν είναι κάποια "λογικά σχήματα"; Πώς μπορείς στη συνέχεια να απαρνηθείς τη λογική σου (έστω κι αν "αυτή" σε έπεισε ότι πρέπει να το κάνεις);

Αν δεν με έπειθε η λογική μου τότε θα έπρεπε να την αντιβώ άρα θα ήμουν παράλογος, το γεγονός ότι εκείνη με έπεισε να την αντιβώ (με το λογικό επιχείρημα ότι έχει και η ίδια όρια) με καθιστά σύννομο μαζί της άρα τελικά έλλογο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DirectX

Νεοφερμένος

Ο DirectX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top