Από που πήρε το όνομα του ο Ιησούς;

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και εγώ λέω το Β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Quiz 6 - ΑΠΑΝΤΗΣΗ) Ο Ιωσήφ με τη Μαρία και το βρέφος διέφυγαν στην Αίγυπτο (β), όπως είπατε όλοι. :)

Αξίζει νομίζω να σημειωθεί ότι από τους Ευαγγελιστές μόνο ο Ματθαίος αναφέρει το γεγονός αυτό, καθώς και την επακόλουθη σφαγή των νηπίων στη Βηθλεέμ.

Προτελευταίο, γιατί μου τελειώνουν οι καλές ερωτήσεις. :)

Quiz 7) Οι τρεις Μάγοι που ήρθαν από την Ανατολή ακολουθώντας το αστέρι, περίμεναν ότι θα τους οδηγούσε...

α) ...στο Βασιλιά των Ιουδαίων.
β) ...στον Προφήτη της Αγάπης.
γ) ...στο Μέγα Μάγο.
δ) ...στον Αχούρα Μάσδα.
ε) ...στον επί γης Θεό.
στ) ...στο Φωτισμένο.
ζ) ...στο Φως του Φωτός.
η) ...στο Μεσσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Θα πω το Α, καθώς νομίζω ότι περίμεναν να βρουν κάποιον βασιλιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και εγώ A λέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Κι εγώ Α:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Quiz 7 - ΑΠΑΝΤΗΣΗ) Πράγματι οι τρεις Μάγοι πίστευαν ότι θα συναντούσαν τον γεννημένο Βασιλιά των Ιουδαίων (α).

Το τελευταίο θα είναι πιο δύσκολο! :)

Quiz 8) Οι παρακάτω προτάσεις είναι όλες αληθείς εκτός από δύο. Ποιες;

α) Ο Ιησούς είχε τέσσερις αδελφούς και μερικές αδελφές.
β) Η γενεαλογία του Ιησού που αναγράφει ο Ματθαίος έχει ελάχιστη σχέση με αυτήν που αναγράφει ο Λουκάς.
γ) Τον Ιησού ακολουθούσαν και υπηρετούσαν πολλές γυναίκες.
δ) Ορισμένοι από τους μαθητές του Ιησού ήταν οπλισμένοι με σπαθιά.
ε) Για ένα από τα θαύματά του ο Ιησούς ζήτησε προσυμφωνημένη αμοιβή.
στ) Κατά το Ματθαίο ο Ιησούς χλευάστηκε και από τους δύο ληστές που σταυρώθηκαν μαζί του.
ζ) Ο Ιησούς προφήτεψε ότι πολλοί ψευδοπροφήτες θα εμφανιστούν μετά απ' αυτόν και θα πλανέψουν πολλούς.
η) Ο Ιωάννης ο Βαπτιστής έζησε πιο ασκητική και στερημένη ζωή σε σχέση με τον Ιησού.
θ) Οι Απόστολοι Ιάκωβος και Ιωάννης, γιοι του Ζεβεδαίου, αξίωσαν προνομιακή θέση στη Βασιλεία του Θεού.
ι) Ο Ιησούς τουλάχιστον τρεις φορές αποκάλεσε τον εαυτό του Βασιλιά του Ισραήλ.
ια) Ό Ιησούς είπε για τον Ιούδα ότι καλύτερα να μην είχε γεννηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ λέω το ε και το ια...

Αν έγιναν αυτά θα σοκαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγώ πάλι δεν ξέρω κανένα αλλά στο α) νομίζω ότι είχε είτε μόνο μια αδελφή ή καμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν και πολλες μου φενονται λανθασμενες θα πω την α και την θ καθως
Η α ειναι σωστη μεχρυ ενος μερους. Ο ιωσηφ ειχε 4 αγορια και δεν ξερουμε αμα ειχε κορες. Αρα δεν ειναι καθαρα αδερφια (η Παναγια ειχε μονο τον Ιησου) και δεν ξερουμε αμα εχει κορες
Και το θ γιατι αν και μου φενονται λαθος και αλλες θα πω αυτην καθος (αν και δεν ξερω ανα ειναι ετσι) ενα κοματι να πιαστω ειναι οτι αναφερετε το ονομα τους πατερα τους ενω δεν παιζει καπιον ρολο. Λεω λοιπον οτι δεν ητανε γιοι του Ζεβεδαιου και γι' αυτο ειναι λαθος η προταση

σωστος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εγώ θα πω τις δύο τελευταίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Quiz 8 - ΑΠΑΝΤΗΣΗ) Ψευδείς είναι οι (ε) και (ι). Λυπάμαι αλλά δεν το βρήκε κανείς. :)

Τελικά αποτελέσματα, σωστές απαντήσεις:

MonaXoS: 5 *** WINNER ***
Palladin: 4
Kleftra: 3
Nessa NetMonster: 3
Exposed_Bone: 3
Nikita13: 2
Crazyhelen: 1
Dark_kronos: 1

Αποσπάσματα από το ευαγγέλιο του Ματθαίου:
"Αλίμονο σ' εκείνον τον άνθρωπο που μέσο του παραδίνεται ο Γιος του ανθρώπου. Καλύτερά του να μην είχε γεννηθεί ο άνθρωπος εκείνος". Και απάντησε ο Ιούδας ο παραδότης κι' είπε "Μην είμαι εγώ Ραββεί;" Του λέει "Εσύ το λες".
Αυτός δεν είναι του τεχνίτη γιος; Δε λεν τη μητέρα του Μαριάμ, και τους αδελφούς του Ιάκωβο και Ιωσήφ και Σίμωνα κι' Ιούδα; Κι' οι αδελφές του δεν είναι όλες μαζί μας; Από πού λοιπόν αυτός όλα αυτά; Κι' αγαναχτούσανε μαζί του.
Και προχωρώντας από κει, είδε άλλους δυο αδερφούς, τον Ιάκωβο το γιο του Ζεβεδαίου και τον Ιωάννη τον αδελφό του, μέσα στο καράβι με το Ζεβεδαίο τον πατέρα τους ενώ διόρθωναν τα δίχτυα τους, και τους έκραξε.

Αν υπάρχουν αντιρρήσεις τις συζητάμε. Κι εγώ δεν είμαι θεολόγος, μια πρόχειρη ανάγνωση έκανα στα Ευαγγέλια και μπορεί να έχω παρεξηγήσει κάποια πράγματα. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
:clapup::yahoo:Ευχαριστώ πολύ!!! Καινα φανταστείτε ότι εγώ με την θρησκεία καμμία σχέση πλέον! Ότι θυμάμαι απο το δημοτικό...

:angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Νομίζω ότι πληροφορούμαστε σχετικά, από τα Ευαγγέλια των Μάρκου και Λουκά. Και ότι το όνομα δόθηκε από εντολή του αγγέλου. Ιησούς σημαίνει σωτήρας, λυτρωτής(= αυτός που προσφέρει λύτρα ή υλικά αγαθά για να σώσει κάποιον. Για το Ευαγγέλιο του Ματθαίου δεν γνωρίζω κάτι σχετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top