Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Αυτο ειναι μυθος. Η ιατρικη περιθαλψη στην Ελλαδα, με τα οποια προβληματα, ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο.

Αν έχεις να πληρώσεις από την τσέπη σου ναι.

Το θέμα ειναι ότι σε πολλές περιπτώσεις το βασικό δικαίωμα γ ιατρικη περίθαλψη δεν καλύπτεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δε ξέρω αν έχω απαντήσει παλαιότερα σε αυτό το ερώτημα, πάντως πλέον έχω καταλήξει στο όχι δε θα άφηνα την ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό.. Έπειτα από μια εμπειρία που είχα, κατάλαβα τελικά ότι αν δεν θες κάτι πραγματικά, και δίπλα από στο σπίτι σου να είναι η καριέρα, δε θα αρπάξεις την ευκαιρία.

Αν όντως θέλεις να εξελιχθείς και να κάνεις κάτι για το μέλλον σου, θα το κάνεις, θα το παλέψεις και θα τα δοκιμάσεις όλα, νομίζω είναι λίγο δικαιολογία πλέον η κατάσταση της ελλάδας ότι φταίει για όλα... Σίγουρα επηρεάζει, αλλά τη τελευταία λέξη τη λέμε οι ίδιοι για τις ζωές μας.. εν μέρη έστω,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Δε ξέρω αν έχω απαντήσει παλαιότερα σε αυτό το ερώτημα, πάντως πλέον έχω καταλήξει στο όχι δε θα άφηνα την ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό.. Έπειτα από μια εμπειρία που είχα, κατάλαβα τελικά ότι αν δεν θες κάτι πραγματικά, και δίπλα από στο σπίτι σου να είναι η καριέρα, δε θα αρπάξεις την ευκαιρία.

Αν όντως θέλεις να εξελιχθείς και να κάνεις κάτι για το μέλλον σου, θα το κάνεις, θα το παλέψεις και θα τα δοκιμάσεις όλα, νομίζω είναι λίγο δικαιολογία πλέον η κατάσταση της ελλάδας ότι φταίει για όλα... Σίγουρα επηρεάζει, αλλά τη τελευταία λέξη τη λέμε οι ίδιοι για τις ζωές μας.. εν μέρη έστω,

Εγω το βλεπω με την συχνοτητα που ο κοσμος εχει αρχισει να φευγει και δεν το θεωρω δικαιολογια. Ποιος θελει να φυγει απο την χωρα του; Κανεις.

Απο εκει που κανενας απο τον περιγυρο μου δεν ζουσε εξωτερικο, καθε φορα που παω διακοπες, ακουω νεα απο αλλους στο κοινωνικο μου περοβαλλον που εχουν φυγει. Πιστευω ολοι εχουμε καποιον φιλο, συγγενη η γνωστο που ενω ζουσε Ελλαδα, τα τελευταια χρονια πηγε εξω.

Εννοειται πως και στην Ελλαδα μπορεις να βρεις ακρη, ομως νομιζω οτι υπαρχει ταβανι απο ενα σημειο και μετα. Αν γινουν καλυτερα τα πραγματα στο μελλον, σαφως και τα δεδομενα αλλαζουν. Αλλα στην παρουσα φαση πιστευω πως τα πραγματα ειναι δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Να κατσετε να παλευετε στην Ελλαδα. Αλλωστε θα υπαρχει μεγαλη ζητηση και στο μελλον για καμαριερες, γκαρσονια, ρεσεψιονιστ και baristas. Καποιος πρεπει να καλυψει κι αυτες τις δουλειες.

Μεγαλη μπουκια φαε μεγαλο λογο μη λες. Εχεις ζησει ποτε εξω? Η ποιοτητα ζωης απλα δε συγκρινεται


Αυτο ειναι μυθος. Η ιατρικη περιθαλψη στην Ελλαδα, με τα οποια προβληματα, ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο. Δευτερον, οταν δεν σου δινει ευκαιριες η ιδια σου η χωρα γιατι να μην πας εξω? Να θα λειψουν οι γονεις κλπ αλλα στο κατω κατω μιλαμε για τη ζωη σου. Στο εξωτερικο οι συνθηκες εργασιας ειναι πολυ καλυτερες, χωρις να σημαινει οτι ειναι η γη της επαγγελιας


Συμφωνω στο πρωτο, διαφωνω στο δευτερο. Αν οντως εκανες τη δουλεια σου στην Ελλαδα οπως δικαιουσαι βασει της ασφαλειας σου, θα ημουν μαζι σου. Αλλα δε γινεται ετσι. Οι περισσοτεροι πρεπει να τα σκασουν πολυ χοντρα οταν εχουν αναγκη, ακομα και στο δημοσιο νοσοκομειο. Για να μην πιασουμε το τι γινεται σε επαρχιακα μερη οπου δεν υπαρχουν γιατροι, νοσοκομοι, μηχανηματα και τα λαθη διαδεχονται το ενα το αλλο.

Ανάλογα τι αναζητά ο κάθε άνθρωπος. Κανείς δε θέλει να αφήσει την πατρίδα του πιστεύω. Ή και να το κάνει, σίγουρα ξεκινάει να την ποθεί πίσω μετά από 2-3 χρόνια. Η Ελλάδα είναι καλή και αν απλά σου δίνουν μεγαλυτερο μισθό έξω δεν αξίζει να φύγεις. Αλλά αν δεν έχεις καθόλου δουλειά, ή μηδενικές προοπτικές, τι να κάνεις; Αναγκάζονται να φύγουν οι περισσότεροι, δεν είναι ότι το θέλουν πραγματικά.

Καμια πατριδα δεν ποθεις. Αυτα που γραφεις φαινονται σα να ειναι βγαλμενα απο κανα ημερολογιο μεταναστη στην Αυστραλια το 1950 που ερχοντουσαν στην Ελλαδα καθε 10 χρονια. Ειδικα αμα πας Ευρωπη, η Ελλαδα ειναι διπλα. Τι ακριβως να σου λειψει απο την Ελλαδα; Πλζ μη μου πεις ο καιρος...

Οποιος Ελληνας μεταναστης εχει φτιαξει καλα τη ζωη του εξω, αμα του πεις οτι θελεις να γυρισεις στην Ελλαδα σε θεωρει παρανοϊκο. Οι μονοι που θελουν να γυρισουν στην Ελλαδα ειναι 1. Μπουζουκοβιοι που τους λειπει το ελληνικο "lifestyle" 2. Ατομα που κανουν δουλειες του ποδαριου, παιρνουν λιγα λεφτα και απλα επιβιωνουν και δεν κανουν και καμια προσπαθεια να το αλλαξουν. Π.χ. αμα δε μαθεις γερμανικα, μια ζωη σε ελληνικο εστιατοριο θα δουλευεις. Κι αυτοι που το λενε παντως, δε ξερουν πως ειναι πραγματικα να ζεις στην Ελλαδα, επειδη ερχονται διακοπες το καλοκαιρι νομιζουν οτι η ζωη ειναι ετσι...

Η Ελλαδα ειναι καλη αμα μπορεις να καθαριζεις 2,500-3,000 καθαρα το μηνα. Για να αναπληρωνεις με τα χρηματα, αυτα που χανεις λογω της χωρας. Ή εκτος αν εισαι εισοδηματιας και ξυνεις την πετσα σου καθε μερα. Αλλα και παλι εξω θα προτιμουσα να μενω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Οπως εγραψα πιο πανω, το ΔΗΜΟΣΙΟ συστημα υγειας στην Ελλαδα ειναι απο τα καλυτερα στον κοσμο (no 20 παγκοσμιως), με τα οποια προβληματα και δυσλειτουργιες.

Οι νεοι, ειδικα οσοι επιδιωκουν να χτισουν μια αξιοπρεπη καριερα που θα τους επιτρεπει να ζουν ανθρωπινα, και οσοι επιδιωκουν να ξεκλειδωσουν το μαξιμουμ των δυνατοτητων τους θα ηταν χαζο να μην σκεφτονται να πανε εξω, λογω προδοσιας της πατριδας κλπ (εκτος αν συντρεχει σοβαρος οικογενειακος λογος). Τα παραδειγματα πολλα, δεν κανω καν τον κοπο να τα αναφερω.

Aναλογιστειτε γιατι η Ελλαδα ειναι σε αυτο το χαλι. Ειμαστε μια χωρα που ο καθενας κοιτα να μεγιστοποιησει το οφελος του αδιαφορωντας για την κοινωνικη ευημερια. Ξεκολληστε πια απ την Ελλαδα και ανοιξτε τα φτερα σας. Ο ηλιος βγαινει και στις αλλες χωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ο ηλιος βγαινει και στις αλλες χωρες.

Μια φίλη μου Ελληνοσουηδέζα μού είχε πει παλιότερα οτι στη Σουηδία όταν είναι να βγει ο ήλιος το ανακοινώνουν στις εφημερίδες και ο κόσμος παίρνει άδεια από τη δουλειά του για μια ώρα για να βγει στο μπαλκόνι και να πάρει ήλιο. Όποτε έρχεται στην Ελλάδα κάθεται σχεδόν όλη τη μέρα και ξεροψήνεται στον ήλιο. Έτσι, ένα σχόλιο για αυτό.

Κατά τα άλλα, μάλλον το έχω ξαναπεί παλιότερα, αλλά εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ οτι θα φύγω πχ στα 25 μου και θα αφήσω τους γονείς μου και να γυρίσω να τους δω γέρους. Δε μού κάθεται καλά. Έχω το μότο ζωής οτι και με τα πολλά θα ζήσουμε και με τα λίγα θα ζήσουμε, γενικά είμαι ολιγαρκής στη ζωή μου. Θεωρώ οτι οι μεγάλες προσδοκίες είναι αφορμή για μεγάλες απογοητεύσεις. Αλλά ο καθένας ας κάνει αυτό που τού αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μια φίλη μου Ελληνοσουηδέζα μού είχε πει παλιότερα οτι στη Σουηδία όταν είναι να βγει ο ήλιος το ανακοινώνουν στις εφημερίδες και ο κόσμος παίρνει άδεια από τη δουλειά του για μια ώρα για να βγει στο μπαλκόνι και να πάρει ήλιο. Όποτε έρχεται στην Ελλάδα κάθεται σχεδόν όλη τη μέρα και ξεροψήνεται στον ήλιο. Έτσι, ένα σχόλιο για αυτό.

Κατά τα άλλα, μάλλον το έχω ξαναπεί παλιότερα, αλλά εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ οτι θα φύγω πχ στα 25 μου και θα αφήσω τους γονείς μου και να γυρίσω να τους δω γέρους. Δε μού κάθεται καλά. Έχω το μότο ζωής οτι και με τα πολλά θα ζήσουμε και με τα λίγα θα ζήσουμε, γενικά είμαι ολιγαρκής στη ζωή μου. Θεωρώ οτι οι μεγάλες προσδοκίες είναι αφορμή για μεγάλες απογοητεύσεις. Αλλά ο καθένας ας κάνει αυτό που τού αρέσει.


Αυτο ειναι κατι που με στεναχωρει κι εμενα, επειδη αν και γυρισα Ελλαδα παλι θα φυγω λογικα. Δυστυχως υπαρχει ενα trade-off, γι αυτο σκεφτεσαι κι αποφασιζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Μια φίλη μου Ελληνοσουηδέζα μού είχε πει παλιότερα οτι στη Σουηδία όταν είναι να βγει ο ήλιος το ανακοινώνουν στις εφημερίδες και ο κόσμος παίρνει άδεια από τη δουλειά του για μια ώρα για να βγει στο μπαλκόνι και να πάρει ήλιο. Όποτε έρχεται στην Ελλάδα κάθεται σχεδόν όλη τη μέρα και ξεροψήνεται στον ήλιο. Έτσι, ένα σχόλιο για αυτό.

Κατά τα άλλα, μάλλον το έχω ξαναπεί παλιότερα, αλλά εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ οτι θα φύγω πχ στα 25 μου και θα αφήσω τους γονείς μου και να γυρίσω να τους δω γέρους. Δε μού κάθεται καλά. Έχω το μότο ζωής οτι και με τα πολλά θα ζήσουμε και με τα λίγα θα ζήσουμε, γενικά είμαι ολιγαρκής στη ζωή μου. Θεωρώ οτι οι μεγάλες προσδοκίες είναι αφορμή για μεγάλες απογοητεύσεις. Αλλά ο καθένας ας κάνει αυτό που τού αρέσει.

Σίγουρα όμως οι γονείς δεν θέλουν να βλέπουν τα παιδιά τους δυστυχισμένα, να δουλεύουν για 300-400€ και να μην μπορούν καλά καλά να ξεπληρώσουν το νοίκι και τους λογαριασμούς. Αν σου δοθεί μια ευκαιρία σε μια άλλη χώρα, σίγουρα θα θέλουν να την εκμεταλλευτείς γιατί (υποτίθεται, τουλάχιστον) ότι θέλουν το καλύτερο για εσένα. Δεν μας γέννησαν για να τους γεροκομησουμε. Και πλεον οι μετακινήσεις είναι παααρα πολύ εύκολες, κυριως αν είσαι στην Ευρώπη. Παίρνεις ένα αεροπλάνο και σε δυο-τρεις ώρες είσαι Ελλάδα, και στην άλλη άκρη του κόσμου να πας, δεν θα πας με τα καράβια. Δεν σημαινει ότι δεν θα έρχεσαι καθόλου Ελλάδα και ότι θα τους δεις μετά από είκοσι χρόνια. Και εννοείται πως θα υπάρχει τακτική επικοινωνία. Δεν λέω ότι είναι εύκολο γιατί σίγουρα μας λείπουν οι δικοί μας άνθρωποι, αλλά τι άλλο μπορεις να κανεις; Όλα είναι μέσα στην ζωή. Εγώ το βλέπω και από την άλλη πλευρά, ότι αν έχω μια καλύτερη δουλειά έξω θα μπορώ να τους βοηθάω οικονομικά αν το χρειάζονται. Στην Ελλάδα με το ζόρι συντηρείς τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι υπάρχει γονιός που προτιμάει τα λεφτά που του στέλνει το παιδί του από μακριά αντί να έχει το παιδί του κοντά του και καθόλου λεφτά.

Η δική μου λογική και κοσμοθεωρία είναι διαφορετική. Ευτυχία για μένα είναι οι δικοί μου άνθρωποι κι όχι τα 300-500-1000 ευρώ παραπάνω. Καθείς εφ ω ετάχθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Έλα τώρα... Η νοοτροπία «όλοι οι νέοι φεύγουν,προδίδουν την χώρα τους!!11» είναι η νοοτροπία που έχουν συνηθως οι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας, που έχουν ήδη ένα καλό χρηματικό ποσο στην άκρη, και νομίζουν ότι για τους νέους είναι όλα εύκολα και ότι είναι απλά τεμπέληδες. Για ποιο λόγο να μείνεις στην Ελλάδα όταν η εκμετάλλευση χτυπάει κόκκινο, οταν σε πληρώνουν με ψίχουλα, όταν κανεις δουλειες εντελώς άσχετες με το αντικείμενο σου, όταν δεν μπορείς να είσαι ανεξάρτητος οικονομικά, όταν, όταν...; Το να φύγεις στο εξωτερικό δεν είναι η εύκολη λύση. Αντιθέτως. Είναι πιο εύκολο να μείνεις Ελλάδα και να μενεις μια ζωή με τους γονεις σου, κάνοντας δουλειες του ποδαριού. Το δύσκολο είναι να βγεις έξω, να προσπαθήσεις να προσαρμοστείς σε μια εντελώς διαφορετική χώρα και να ξεκινήσεις μια νέα ζωή από το μηδέν. Φυσικά και δεν είναι όλα ρόδινα και όντως, μπορεί κάποιος να αντιμετωπίσει προβλήματα και να γυρίσει πίσω. Αλλά από το να μείνει κανεις εδώ, χίλιες φορές να αξιοποιήσει μια ευκαιρία που θα του δοθεί έξω. Οι ανειδίκευτοι εργάτες ίσως να βγάζουν οριακά όσα χρήματα τους χρειάζονται, ίσα ίσα για να πληρώνουν το νοίκι και τους λογαριασμούς, αλλά πολλά νέα παιδιά που βρίσκουν μια δουλειά σχετική με το αντικείμενο που έχουν σπουδάσει, έχουν ευκαιρίες να εξελιχθουν. Είναι κριμα να μην τις αξιοποιήσουν. Δεν χρωστάμε τίποτα στην Ελλάδα, πολύ απλά γιατί δεν μας προσφέρει τίποτα. Και εκτός από το οικονομικό, μην ξεχνάμε ότι κερδίζεις αλλά πράγματα αν ζεις έξω, υπάρχει καλύτερη οργάνωση, πράσινο, άλλη ποιότητα ζωής. Σίγουρα κάποια πράγματα θα σου λείψουν (κυριως η θάλασσα, για εμενα προσωπικά :redface: ) αλλά τα απολαμβανεις όταν επιστρέψεις. Μετά από λίγες μέρες πίσω στην Ελλάδα θα θες να φύγεις παλι ετσι και αλλιως :hehe:

Εν μέρη έχεις δίκαιο αλλά τα ισοπεδώνεις όλα στο σημείο που λες "Δεν χρωστάμε τίποτα στην Ελλάδα". Ζούμε σε ένα οικονομικό περιβάλλον που οι περισσότεροι δουλεύουν μετα τα 23 τους. Οι σπουδές μέχρι το προπτυχιακό επίπεδο είναι δωρεάν. Αν ήμασταν σε μια χώρα του μη αναπτυγμένου κόσμου θα δουλεύαμε από τα 15 η μετάβαση στο εξωτερικό θα ήταν σχεδόν αδύνατη για τους περισσότερους.

Κακά τα ψέματα το μοναδικό σημείο που μπορείς να δουλέψεις με κάποιες προοπτικές Ελλάδα είναι η Αθήνα. Οπουδήποτε αλλού υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι υπάρχει γονιός που προτιμάει τα λεφτά που του στέλνει το παιδί του από μακριά αντί να έχει το παιδί του κοντά του και καθόλου λεφτά.

Η δική μου λογική και κοσμοθεωρία είναι διαφορετική. Ευτυχία για μένα είναι οι δικοί μου άνθρωποι κι όχι τα 300-500-1000 ευρώ παραπάνω. Καθείς εφ ω ετάχθη.

Από την μια ναι, είναι σημαντικό να είσαι κοντά στους ανθρώπους σου και σίγουρα είσαι πιο ευτυχισμένος ετσι.
Από την άλλη, όταν είσαι ένας νέος που έχει στόχους και βλέπεις ότι στην Ελλάδα δεν θα μπορεσεις να πραγματοποιήσεις και πολλα και σου δίνεται μια ευκαιρία να φύγεις, θα το κανεις. Εγώ τουλάχιστον θα το έκανα. Τα βλέπω διαφορετικά τα πράγματα γιατί απ’ο,τι καταλαβαινω ειμαι σε άλλη φάση ζωής από εσένα. Μπορει όντως μετά από ένα χρόνο να μην άντεχα και να γύριζα πίσω για να ειμαι με τους δικούς μου ανθρώπους, αλλα σίγουρα θα το δοκίμαζα έστω και για λίγο. Ή θα εμενα για λίγα χρόνια, να μαζέψω χρήματα και να προσθέσω εμπειρία από εξωτερικο στο βιογραφικό μου και μετά θα γύριζα πίσω. Βεβαια, δεν είναι μόνο το οικονομικό, είναι και αλλα πράγματα στην Ελλάδα στα οποία είμαστε πολύ πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...] Δεν χρωστάμε τίποτα στην Ελλάδα, πολύ απλά γιατί δεν μας προσφέρει τίποτα. [...]

Έχοντας ζήσει λοιπόν από τα 18 έως τα 21 (φοιτητικά χρόνια) εκτός Ελλάδας, νομίζω πως αυτό το επιχείρημα είναι ό,τι χειρότερο έχω ακούσει ποτέ.
Το πιο σημαντικό πράγμα που προσφέρει η Ελλάδα κατά την άποψή μου είναι η δωρέαν εκπαίδευση, την οποία σε άλλες χώρες της Ευρώπης την πληρώνουν στο δημοτικό, γυμνάσιο, και λύκειο (ακόμη κι αν είναι 100€/έτος, συνήθως στην Ολλανδία είναι κάπου στα 300€/έτος/παιδί στο Λύκειο). Υπάρχει δωρέαν παιδεία την οποία η πλειοψηφία δεν εκμεταλλεύεται με σωστό τρόπο...
Σε όποιο νοσοκομείο της Ελλάδας παρουσιάστηκα με πρόβλημα υγείας εισήχθηκα στα επίγοντα περιστατικά και εξετάστηκα από τον κατάλληλο ιατρό και τουλάχιστον πριν χρόνια δε μου ζητήθηκε να πληρώσω κάτι. Αντίθετα στο εξωτερικό τη στιγμή που καιγόμουν στον πυρετό με 40 και έβηχα αίμα επί 1 εβδομάδα η απάντηση του νοσοκομείου και ιατρού ήταν 'πάρε παρακεταμόλη'.
Στην Ελλάδα όσες φορές είδα άνθρωπο να χρειάζεται οποιαδήποτε βοήθεια έτρεξα τόσο εγώ όσο και αρκετοί άλλοι, αντίθετα σε παρόμοιες περιπτώσεις έξω δεν είδα μαζί με εμένα να τρέχει και κανείς άλλος, γιατί το πρόβλημα του άλλου δεν είναι δικό τους πρόβλημα!
Η Ελλάδα πρόσφερε σε όλους μας ένα βασικό χαρακτηριστικό: να αναγνωρίζουμε και να αντιμετωπίζουμε δυσκολίες, τον κάθε μ@λ@κα που θα βρεθεί και θα πει το καθετί, κακές συνθήκες διαβίωσης κλπ. Όλα αυτά μας έκαναν να εκτιμάμε αυτά που έχουμε και να δημιουργούμε σχέσεις ΜΕ ΝΟΗΜΑ. Οι φίλοι που έχετε δίπλα σας και έχω δίπλα μου είναι πραγματικοί φίλοι κι όχι επιφανειακοί (σαφώς όλοι έχουμε κι από αυτούς, αλλά έχουμε και 2-3 πραγματικούς φίλους). Αντίθετα έξω δε γνώρισα ποτέ κανένα που να έχει δυνατούς δεσμούς με φίλους.
Ας αγνοήσουμε και την παιδεία και όλες τις υπηρεσίες που προσφέρει ή δεν προσφέρει η Ελλάδα. Η Ελλάδα προσφέρει εμπειρία ζωής που έξω κανείς δεν έχει αποκτήσει, εκτός κι αν πέρασε κάποιες καταστάσεις, που συμβαίνει σπάνια. Και με αυτή την εμπειρία ζωής μπορώ εγώ, εσύ, κι όποιος άλλος να σηκωθεί να φύγει και να πάει έξω να κάνει ότι του κ@υλwσει, γιατί η ζωή του έχει δώσει τη δύναμη να μη φοβάται.
Κανείς δε χρωστά τίποτα στη χώρα του. Θα χρωστούσες κάτι αν ήσουν γενημένη στη Σουηδία, Καναδά ή Αυστραλία; Όχι. Γιατί να χρωστάς; Δεν το πληρώνεις μέσω φόρων; Χρωστάμε στους ανθρώπους δίπλα μας, ανεξαρτήτου χώρας, έθνους και οτιδήποτε άλλο. Χρωστάμε στα άτομα που μας υποστήριξαν και μας βοήθησαν να συνεχίσουμε. Δε χρωστάμε σε κανένα σύστημα ή κυβέρνηση - αντίθετα μας χρωστούν πολλά τα οποία δε θέλουν να γνωρίζουμε οτι μας χρωστάνε...


(σαφώς δε ρομαντοποιώ καταστάσεις, αναγνωρίζω τα μεν και τα δε, οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
[...] Χρωστάμε στους ανθρώπους δίπλα μας, ανεξαρτήτου χώρας, έθνους και οτιδήποτε άλλο. Χρωστάμε στα άτομα που μας υποστήριξαν και μας βοήθησαν[...]
Νομίζω αναφέρθηκε και στα προηγούμενα ποστς, όταν λέμε ότι δεν χρωστάμε κάτι στην Ελλάδα, δεν εννοούμε στους ανθρώπους. Προφανώς και εδώ είναι οι φίλοι μου, οι οικογένεια μου, όλα αυτά τα άτομα που θα μου λείψουν αν φύγω παλι. Εννοούμε την Ελλάδα σαν σύστημα. Το σύστημα της παιδείας και της υγείας σίγουρα έχει τα θετικά που αναφέρεις, αλλά δεν έχει και πολλά αρνητικά; :hmm: Σίγουρα είναι αλλιως οι άνθρωποι και οι σχέσεις εδώ, το κλίμα, κτλ αλλά υπάρχουν και αλλά τόσα πράγματα στα οποία υστερούμε. Και συγνώμη, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να λέμε ευχαριστώ κιολας που περνάει αυτές τις καταστάσεις η χώρα μας γιατί και καλά μας κάνουν δυνατότερους. Εγώ, εσυ, ο οποιοσδηποτε, μπορεί να μην πέρασαμε τόσες δυσκολίες όσο άλλοι και να άλλαξαν μερικά μόνο πράγματα στην ζωή μας. Σε αυτούς που έχασαν τις δουλειες τους όμως ή που έχασαν ακόμα και τα σπίτια τους, θα πουμε το ίδιο; Να λένε και ευχαριστώ; Ούτε έξω είναι όλα ρόδινα, ούτε και εδώ. Ας ζυγίσει τις καταστάσεις ο καθένας και ας πράξει αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Έχοντας ζήσει λοιπόν από τα 18 έως τα 21 (φοιτητικά χρόνια) εκτός Ελλάδας, νομίζω πως αυτό το επιχείρημα είναι ό,τι χειρότερο έχω ακούσει ποτέ.
Το πιο σημαντικό πράγμα που προσφέρει η Ελλάδα κατά την άποψή μου είναι η δωρέαν εκπαίδευση, την οποία σε άλλες χώρες της Ευρώπης την πληρώνουν στο δημοτικό, γυμνάσιο, και λύκειο (ακόμη κι αν είναι 100€/έτος, συνήθως στην Ολλανδία είναι κάπου στα 300€/έτος/παιδί στο Λύκειο). Υπάρχει δωρέαν παιδεία την οποία η πλειοψηφία δεν εκμεταλλεύεται με σωστό τρόπο...
Σε όποιο νοσοκομείο της Ελλάδας παρουσιάστηκα με πρόβλημα υγείας εισήχθηκα στα επίγοντα περιστατικά και εξετάστηκα από τον κατάλληλο ιατρό και τουλάχιστον πριν χρόνια δε μου ζητήθηκε να πληρώσω κάτι. Αντίθετα στο εξωτερικό τη στιγμή που καιγόμουν στον πυρετό με 40 και έβηχα αίμα επί 1 εβδομάδα η απάντηση του νοσοκομείου και ιατρού ήταν 'πάρε παρακεταμόλη'.
Στην Ελλάδα όσες φορές είδα άνθρωπο να χρειάζεται οποιαδήποτε βοήθεια έτρεξα τόσο εγώ όσο και αρκετοί άλλοι, αντίθετα σε παρόμοιες περιπτώσεις έξω δεν είδα μαζί με εμένα να τρέχει και κανείς άλλος, γιατί το πρόβλημα του άλλου δεν είναι δικό τους πρόβλημα!
Η Ελλάδα πρόσφερε σε όλους μας ένα βασικό χαρακτηριστικό: να αναγνωρίζουμε και να αντιμετωπίζουμε δυσκολίες, τον κάθε μ@λ@κα που θα βρεθεί και θα πει το καθετί, κακές συνθήκες διαβίωσης κλπ. Όλα αυτά μας έκαναν να εκτιμάμε αυτά που έχουμε και να δημιουργούμε σχέσεις ΜΕ ΝΟΗΜΑ. Οι φίλοι που έχετε δίπλα σας και έχω δίπλα μου είναι πραγματικοί φίλοι κι όχι επιφανειακοί (σαφώς όλοι έχουμε κι από αυτούς, αλλά έχουμε και 2-3 πραγματικούς φίλους). Αντίθετα έξω δε γνώρισα ποτέ κανένα που να έχει δυνατούς δεσμούς με φίλους.
Ας αγνοήσουμε και την παιδεία και όλες τις υπηρεσίες που προσφέρει ή δεν προσφέρει η Ελλάδα. Η Ελλάδα προσφέρει εμπειρία ζωής που έξω κανείς δεν έχει αποκτήσει, εκτός κι αν πέρασε κάποιες καταστάσεις, που συμβαίνει σπάνια. Και με αυτή την εμπειρία ζωής μπορώ εγώ, εσύ, κι όποιος άλλος να σηκωθεί να φύγει και να πάει έξω να κάνει ότι του κ@υλwσει, γιατί η ζωή του έχει δώσει τη δύναμη να μη φοβάται.
Κανείς δε χρωστά τίποτα στη χώρα του. Θα χρωστούσες κάτι αν ήσουν γενημένη στη Σουηδία, Καναδά ή Αυστραλία; Όχι. Γιατί να χρωστάς; Δεν το πληρώνεις μέσω φόρων; Χρωστάμε στους ανθρώπους δίπλα μας, ανεξαρτήτου χώρας, έθνους και οτιδήποτε άλλο. Χρωστάμε στα άτομα που μας υποστήριξαν και μας βοήθησαν να συνεχίσουμε. Δε χρωστάμε σε κανένα σύστημα ή κυβέρνηση - αντίθετα μας χρωστούν πολλά τα οποία δε θέλουν να γνωρίζουμε οτι μας χρωστάνε...


(σαφώς δε ρομαντοποιώ καταστάσεις, αναγνωρίζω τα μεν και τα δε, οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι...)

Αν στην ''εμπειρια ζωης'' αναφερεσαι στο γεγονος οτι εχουμε φτασει σε σημειο να δουλευουμε για 300 ευρω και να παρακαλαμε τον καθε μαλακα να μας παρει για δουλεια, μονο για να εκτιμησουμε την αξια των χρηματων συγνωμη αλλα δεν θα παρω.

Η Ελλαδα ειναι μια πανεμορφη χωρα αλλα και μια χωρα εκμεταλλευσης με χαμηλο (πλεον) επιπεδο ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[...] Και συγνώμη, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να λέμε ευχαριστώ κιολας που περνάει αυτές τις καταστάσεις η χώρα μας γιατί και καλά μας κάνουν δυνατότερους. Εγώ, εσυ, ο οποιοσδηποτε, μπορεί να μην πέρασαμε τόσες δυσκολίες όσο άλλοι και να άλλαξαν μερικά μόνο πράγματα στην ζωή μας. Σε αυτούς που έχασαν τις δουλειες τους όμως ή που έχασαν ακόμα και τα σπίτια τους, θα πουμε το ίδιο; Να λένε και ευχαριστώ; Ούτε έξω είναι όλα ρόδινα, ούτε και εδώ. Ας ζυγίσει τις καταστάσεις ο καθένας και ας πράξει αναλόγως.

Δε λέω πως πρέπει να λέμε και ευχαριστώ, αλίμονο :P Απλώς θέλω να πω πως και μια κατάσταση, την οποία εσύ δεν μπορείς να αλλάξεις, σου προσφέρει πολλά πράγματα.
Όσο για τα υπόλοιπα, δε διαφωνώ καθόλου. Άλλωστε είπα και πιο πάνω πως αναγνωρίζω και τις δύο πλευρές, δεν είμαι δα τόσο ηλίθιος... Αλλά, από την άλλη, αν φύγουν όλοι θα αλλάξει κάτι; Πολλές φορές σκέφτομαι πως είναι έτσι τα πράγματα λόγω παλαιότερου τρόπου σκέψεις και οι περισσότερες υπηρεσίες έχουν ακόμη άτομα ''ελληνικής'' φιλοσοφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια για το πού είναι καλύτερα να ζεις και προσωπικά απεχθάνομαι τις απόλυτες θέσεις σε αυτό το ζήτημα, γιατί παροτρύνουν ή αποτρέπουν ανθρώπους από καθαρά προσωπικές εμπειρίες και κίνητρα. Οι απόλυτες θέσεις διατυπώνονται συνήθως είτε από άτομα που ζουν στο εξωτερικό, τα οποία δεν είχαν καμία προοπτική στην Ελλάδα και έχουν προσδώσει μια ουτοπική διάσταση στη χώρα που μετανάστευσαν, είτε από άτομα που ζουν στην Ελλάδα και θεωρούν ότι θα βρουν τη γη της Επαγγελίας έξω ή από την άλλη άτομα που δεν θέλουν με τίποτα να φύγουν, γιατί είναι κάτω από τη φούστα της μαμάς και δεν έχουν το θάρρος ούτε την εξώπορτα να ανοίξουν.

Καμία περίπτωση δεν είναι η ίδια και καθένας πρέπει να σταθμίσει κάποιους παράγοντες και να συγκρίνει τα υπέρ και τα κατά, ούτως ώστε να αποφασίσει. Διότι όσα λεφτά και να βγάλεις σε μια ξένη χώρα, εάν είσαι χωρίς κάποιον που τον νιώθεις κοντά σου, οικογένεια, φίλους, σύντροφο, πόσο ωραία είναι αυτή η ζωή; Έπειτα, είναι και το θέμα του πόσα βγάζεις. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά εν συγκρίσει με την Ελλάδα, ώστε να είσαι φιλοξενούμενος σε μια άλλη χώρα; Κι αν δεν είναι μεγάλη η διαφορά στο εισόδημα, μήπως παραμένει η ξένη χώρα καλύτερη λύση, εάν περνάς καλά και έχεις βρει άτομα που τα νιώθεις κοντά σου ή έχεις κάνει οικογένεια; Ή εάν δεν περνάς καλά, μήπως παραμένει το εξωτερικό καλύτερη λύση γιατί στην Ελλάδα δεν θα ήσουν ανεξάρτητος; Κι εάν είσαι ανεξάρτητος, αντέχεις την ξενιτιά, κατάφερες να ενσωματωθείς στο σύνολο; Είναι η καριέρα ή κάτι άλλο προτεραιότητα στη ζωή σου;

Είναι πολλά τα ζητήματα που μπορούν να απασχολήσουν κάποιον σχετικά με μια τέτοια απόφαση και εξαρτάται και από τη φάση της ζωής του, στην οποία βρίσκεται. Το να προσπαθούμε να κάνουμε κουμάντο τις ζωές των άλλων χωρίς να έχουμε ιδέα τι έγνοιες έχουν, με δηλώσεις τύπου "φύγε έξω, οι κοινωνικές παροχές είναι απίστευτες" ή "μείνε εδώ, σαν την πατρίδα δεν έχει" είναι το λιγότερο φαιδρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Στη Γερμανοφωνη Ελβετια δε μιλανε "κανονικα" Γερμανικα καθημερινα αλλα δικια τους διαλεκτο την οποια οι Γερμανοι δεν καταλαβαινουν. Σε αντιθεση με τη Γερμανια, οι διαλεκτοι εχουν διατηρηθει. Κανονικα Γερμανικα (εκτος απο το γραπτο λογο) χρησιμοποιουν μονο οι Γερμανοι που μενουν στην Ελβετια. Οποτε στην Ελβετια θα εισαι παντα ξενος επειδη δεν γινεται να μαθει τη διαλεκτο, τους τη μαθαινουν οι γονεις τους. Απλα ειναι πολλοι οι ξενοι στην Ελβετια, και ειδικα μορφωμενοι ξενοι απο αλλες ευρωπαϊκες χωρες, οποτε κανουν παρεα μεταξυ τους.

Αυτό διαπίστωσα κι εγώ μετά από συζήτηση για συνεργασία με Ελβετικό οργανισμό πιστοποίησης (ενδιαφέρθηκαν μόνο για τα Αγγλικά μου)...
Δεν ισχύει δηλαδή το ότι χωρίς Γερμανικά ή Γαλλικά δεν πας Ελβετία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θέλω να σχολιάσω αυτό που αναφέρθηκε, ότι στο εξωτερικό "χάνεις την επικοινωνία" με οικογένεια, φίλους κλπ και έχω την εξής απορία: πιστεύετε ότι εξασφαλίζετε κάτι τέτοιο μένοντας απλά στο ίδιο σπίτι; (Μην μιλήσω για το ενδεχόμενο να μην είστε καν στο ίδιο σπίτι αλλά απλά στην ίδια χώρα.)
πχ μία περίοδο δούλευα εγώ απόγευμα-βράδυ και οι γονείς μου πρωί-μεσημέρι, σας διαβεβαιώνω ότι υπήρχαν φάσεις που δεν βλεπόμασταν για μέρες κι ας μέναμε μαζί. Να την βράσω την επικοινωνία.
Ωραία και ουτοπικά ακούγονται όλα αυτά τα "εγώ θα κάτσω στην Ελλάδα να το παλέψω" από ανθρώπους που δεν βγάζουν καν ένα χαρτζιλίκι but you're up for a big surprise :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
πιστεύετε ότι εξασφαλίζετε κάτι τέτοιο μένοντας απλά στο ίδιο σπίτι;

Ναι. Φαγητό, μπουγάδα, καθάρισμα, λάντζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι. Φαγητό, μπουγάδα, καθάρισμα, λάντζα.

Mίλησα συγκεκριμένα για την επικοινωνία. Για τα υπόλοιπα, από μια ηλικία κ μετά το θεωρώ αυτονόητο ότι βοηθάς ούτως ή άλλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top