Γιατρός συνταγογραφούσε τα πάντα! Χρέωσε τον ΕΟΠΥΥ με πάνω από έξι εκατομμύρια ευρώ!

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γιατρός συνταγογραφούσε τα πάντα! Χρέωσε τον ΕΟΠΥΥ με πάνω από έξι εκατομμύρια ευρώ! | Newsit.gr

- Από το 2015 μέχρι το 2017 “έγραψε” φάρμακα αξίας 6.204.334 ευρώ! - Σε περιφερειακό δημόσιο νοσοκομείο δρούσε ο ανεκδιήγητος γιατρός! - Εξετάζεται η εμπλοκή φαρμακευτικών εταιρειών - Σχηματίστηκε δικογραφία εις βάρος του!
Μια απίστευτη περίπτωση παράνομων συνταγογραφήσεων είδε το φως το δημοσιότητας καθώς ένας γιατρός δημοσίου νοσοκομείου φέρεται να έχει χρεώσει τον ΕΟΠΥΥ με πάνω από έξι εκατομμύρια ευρώ από το 2015 έως το 2017!

Ο γιατρός το διάστημα από το 2015 μέχρι το 2017 φέρεται να προέβη σε σωρεία παράτυπων και καταχρηστικών συνταγογραφήσεων ειδικών φαρμακευτικών σκευασμάτων με τη συνολική ζημιά σε βάρος του Εθνικού Οργανισμού Πρωτοβάθμιων Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) να προσδιορίζεται στα 6.204.334 ευρώ. Μάλιστα εξετάζεται από τις αρχές η συμμετοχή φαρμακευτικών εταιρειών σε αυτή την απίστευτη υπόθεση διασπάθισης δημοσίου χρήματος.

Όπως αναφέρει η αστυνομία “Υπόθεση παράνομων συνταγογραφήσεων από γιατρό δημόσιου Νοσοκομείου διερευνήθηκε από την Υποδιεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων Βορείου Ελλάδος. Από την Υποδιεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων Βορείου Ελλάδος, στο πλαίσιο προκαταρκτικής εξέτασης που διενεργήθηκε κατόπιν παραγγελίας της αρμόδιας Εισαγγελίας Πρωτοδικών, διακριβώθηκε η συστηματική παραβατική συμπεριφορά γιατρού περιφερειακού δημόσιου Νοσοκομείου, στο πεδίο των παράνομων συνταγογραφήσεων.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας ο γιατρός φέρεται ότι προέβη σε σωρεία παράτυπων και καταχρηστικών συνταγογραφήσεων ειδικών φαρμακευτικών σκευασμάτων, την τριετία 2015, 2016 και 2017, με τη συνολική ζημιά σε βάρος του Εθνικού Οργανισμού Πρωτοβάθμιων Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) να προσδιορίζεται στα 6.204.334 ευρώ. Μάλιστα εξετάζεται από τις αρχές η συμμετοχή φαρμακευτικών εταιρειών σε αυτή την απίστευτη υπόθεση διασπάθισης δημοσίου χρήματος.

Η δικογραφία που σχηματίστηκε για την υπόθεση υποβλήθηκε αρμοδίως”.
https://www.newsit.gr/ellada/giatro...yy-me-pano-apo-eksi-ekatommyria-eyro/2664967/
Δουλεύοντας ως αγροτικός ιατρός σε επαρχιακή περιοχή (νησί) θεωρώ πως πολύ πιθανό στην παραπάνω υπόθεση να μην εμπλέκονται καθόλου φαρμακευτικές και το μοναδικό πράγμα που έκανε ο ιατρός που κατηγορείται είναι να ανανεώνει τις συνταγές των ασθενών.

Οι ασθενείς μη έχοντας λεφτά να πάνε σε ιδιώτες πάνε ουσιαστικά μία φορά στον ειδικό ιατρό και στην συνέχεια κατευθύνονται στο αγροτικό ιατρείο ή στο ιατρείο το ΙΚΑ να ανανεώσει τις συνταγές. Ο ιατρός έχει δύο επιλογές ή να ανανεώσει τις συνταγές και να γίνει αγαπητός στους ασθενείς αλλά μη κάνοντας καλά την δουλειά τους. Ή να μη ανανεώσει τις συνταγές και να παραπέμψει τους ασθενείς στον ειδικό με αποτέλεσμα πολλοί ασθενείς να βρεθούν χωρίς τα απαραίτητα φάρμακα και σε αργό θάνατο.

Εγώ ως αγροτικός κατά βάση ανανέωνα τις συνταγές ακόμα και να έχουν λήξει. Στο τέλευταίο μήνα κατέληξα να πλάκωσει τόσο δουλειά κυριολεκτικά καθόμουνα και πάνω από το 8ωρο και έγραφα (Αφού πολλοί αλλοι αγροτικοί και γενικοί δε γράφανε) και ουσιαστικά χρέωνα το δημόσιο ένα σωρό λεφτά, αντίθετα άλλοι αγροτικοί καθόντουσαν στο ιατρείο τους και δε κάνανε τίποτα και πληρωνόντουσαν καθούμενοι ουσιαστικά σε ένα γραφείο.


Μετά από αυτή την είδηση των δημοσιογράφων (προφανώς υποκινούμενη) και σε περίπτωση που ξανά κάνω δεύτερο αγροτικό αλλά και γενικά ως ειδικευόμενος δε πρόκειται να ξαναγράψω φάρμακα σε κανέναν με συνταγές άλλου ιατρού.....

Θεωρώ τον ιατρό αθώο........ και είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει καμία εμπλοκή σε φαρμακευτικές και σε αυτή την περίπτωση πληρώνονται λάθη των ειδικών ιατρών... που αρχικά έδωσαν αυτά τα φάρμακα στους ασθενεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δουλεύοντας ως αγροτικός ιατρός σε επαρχιακή περιοχή (νησί) θεωρώ πως πολύ πιθανό στην παραπάνω υπόθεση να μην εμπλέκονται καθόλου φαρμακευτικές και το μοναδικό πράγμα που έκανε ο ιατρός που κατηγορείται είναι να ανανεώνει τις συνταγές των ασθενών.

Οι ασθενείς μη έχοντας λεφτά να πάνε σε ιδιώτες πάνε ουσιαστικά μία φορά στον ειδικό ιατρό και στην συνέχεια κατευθύνονται στο αγροτικό ιατρείο ή στο ιατρείο το ΙΚΑ να ανανεώσει τις συνταγές. Ο ιατρός έχει δύο επιλογές ή να ανανεώσει τις συνταγές και να γίνει αγαπητός στους ασθενείς αλλά μη κάνοντας καλά την δουλειά τους. Ή να μη ανανεώσει τις συνταγές και να παραπέμψει τους ασθενείς στον ειδικό με αποτέλεσμα πολλοί ασθενείς να βρεθούν χωρίς τα απαραίτητα φάρμακα και σε αργό θάνατο.

Εγώ ως αγροτικός κατά βάση ανανέωνα τις συνταγές ακόμα και να έχουν λήξει. Στο τέλευταίο μήνα κατέληξα να πλάκωσει τόσο δουλειά κυριολεκτικά καθόμουνα και πάνω από το 8ωρο και έγραφα (Αφού πολλοί αλλοι αγροτικοί και γενικοί δε γράφανε) και ουσιαστικά χρέωνα το δημόσιο ένα σωρό λεφτά, αντίθετα άλλοι αγροτικοί καθόντουσαν στο ιατρείο τους και δε κάνανε τίποτα και πληρωνόντουσαν καθούμενοι ουσιαστικά σε ένα γραφείο.


Μετά από αυτή την είδηση των δημοσιογράφων (προφανώς υποκινούμενη) και σε περίπτωση που ξανά κάνω δεύτερο αγροτικό αλλά και γενικά ως ειδικευόμενος δε πρόκειται να ξαναγράψω φάρμακα σε κανέναν με συνταγές άλλου ιατρού.....

Θεωρώ τον ιατρό αθώο........ και είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει καμία εμπλοκή σε φαρμακευτικές και σε αυτή την περίπτωση πληρώνονται λάθη των ειδικών ιατρών... που αρχικά έδωσαν αυτά τα φάρμακα στους ασθενεις.


Κοίτα κι εγώ είχα στην αρχή την καλή διάθεση να πιστέψω ότι απλά υπερέβην το πλαφόν που του αφήνει το σύστημα (πχ να ήταν αγροτικός ή επιμελητής που είχε δώσει τον κωδικό σε ειδικευόμενους για να γράφουν όλα τα φάρμακα/εξετάσεις), αλλά με απλά μαθηματικά δεν βγαίνει.

6.000.000 σε 3 χρόνια σημαίνει 2.000.000 ευρώ τον χρόνο.
Αν θεωρήσουμε ότι οι εργάσιμες ημέρες κάθε μήνα είναι 20 (δεν συνυπολογίζω καν ρεπό, άδειες, έξτρα αργίες, εφημερίες), κάθε χρόνο οι μέρες που δυνητικά μπορείς να κάνεις συνταγογράφηση είναι 20*12=240.

2.000.000 ευρώ τον χρόνο/240 εργάσιμες= 8300 ευρώ χρέωση στο σύστημα ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.
Αν υποθέσουμε ότι δουλεύεις 8ωρο και βλέπεις περίπου 40 ασθενείς (δεν μπορώ να δεχτώ ότι προλαβαίνεις πάνω από 4-5 ασθενείς την ώρα και να θέλουν όλοι συνταγογράφηση), η μέση ημερήσια χρέωση ανά ασθενή είναι 8300/40= 208 ευρώ. Ε δηλαδή εντάξει τι τους έγραφε όλους, βιολογικό παράγοντα; :hmm:

Και με βάση τα παραπάνω απλά μαθηματικά, εγώ προσωπικά δεν δέχομαι ότι όλο αυτό είναι μια σκευωρία εις βάρος κάποιου καημένου που απλά ήταν πονόψυχος και έγραφε παραπάνω συνταγές. Εκτός και αν ήταν ένας επιμελητής που είχε μοιράσει τους κωδικούς του σε όλο το κέντρο υγείας και έγραφαν όλοι από αυτόν. Αλλά κάτι τέτοιο γενικά είναι ηλίθιο. Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
fockos, θα διαφωνησω με το σκεπτικο σου. Δεν πρεπει να ανανεωνεις ετσι φαρμακα. Ο ασθενης πρεπει να παρακολουθειται απο ειδικο γιατι μπορει το φαρμακο που παιρνει να μην τον πιανει και να θελει αλλαγμα. Δεν γινεται να συνταγογραφεις επι χρονια χωρις να γνωριζεις αν πχ η πιεση ειναι ρυθμισμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δουλεύοντας ως αγροτικός ιατρός σε επαρχιακή περιοχή (νησί) θεωρώ πως πολύ πιθανό στην παραπάνω υπόθεση να μην εμπλέκονται καθόλου φαρμακευτικές και το μοναδικό πράγμα που έκανε ο ιατρός που κατηγορείται είναι να ανανεώνει τις συνταγές των ασθενών.

Οι ασθενείς μη έχοντας λεφτά να πάνε σε ιδιώτες πάνε ουσιαστικά μία φορά στον ειδικό ιατρό και στην συνέχεια κατευθύνονται στο αγροτικό ιατρείο ή στο ιατρείο το ΙΚΑ να ανανεώσει τις συνταγές. Ο ιατρός έχει δύο επιλογές ή να ανανεώσει τις συνταγές και να γίνει αγαπητός στους ασθενείς αλλά μη κάνοντας καλά την δουλειά τους. Ή να μη ανανεώσει τις συνταγές και να παραπέμψει τους ασθενείς στον ειδικό με αποτέλεσμα πολλοί ασθενείς να βρεθούν χωρίς τα απαραίτητα φάρμακα και σε αργό θάνατο.

Εγώ ως αγροτικός κατά βάση ανανέωνα τις συνταγές ακόμα και να έχουν λήξει. Στο τέλευταίο μήνα κατέληξα να πλάκωσει τόσο δουλειά κυριολεκτικά καθόμουνα και πάνω από το 8ωρο και έγραφα (Αφού πολλοί αλλοι αγροτικοί και γενικοί δε γράφανε) και ουσιαστικά χρέωνα το δημόσιο ένα σωρό λεφτά, αντίθετα άλλοι αγροτικοί καθόντουσαν στο ιατρείο τους και δε κάνανε τίποτα και πληρωνόντουσαν καθούμενοι ουσιαστικά σε ένα γραφείο.


Μετά από αυτή την είδηση των δημοσιογράφων (προφανώς υποκινούμενη) και σε περίπτωση που ξανά κάνω δεύτερο αγροτικό αλλά και γενικά ως ειδικευόμενος δε πρόκειται να ξαναγράψω φάρμακα σε κανέναν με συνταγές άλλου ιατρού.....

Θεωρώ τον ιατρό αθώο........ και είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει καμία εμπλοκή σε φαρμακευτικές και σε αυτή την περίπτωση πληρώνονται λάθη των ειδικών ιατρών... που αρχικά έδωσαν αυτά τα φάρμακα στους ασθενεις.

H ροπη που εχει χωρα προς τη συνομωσια ειναι μοναδικη.

-Ποιος στοχοποιει τους γιατρους;
-Ποια ξενα κεντρα αποφασεων δεν αντεχουν τον Ελληνα γιατρο;
-Ποια λομπι ελεγχουν την κυβερνηση
-Ποσα λεφτα εδωσε ο Σορρος για να φτιαχτει η υποθεση

Διαβαστε τα ολα στην Ελευθερη Ωρα της Κυριακης

Περαστικα σας. Κατα τα αλλα φταινε παντα καποιοι αλλοι για την καταντια της χωρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στο αγροτικό συνταγογράφησα περίπου σε 2900 ανθρώπους και συνολικά περίπου 12.000 συνταγές σε διάστημα λίγο μεγαλύτερο του έτους.. Κόστος πολύ μεγάλο (και αναλλογιστείτε και τις ώρες εργασίας μου αφύύ ο ιατρός κάνει πολλά παραπάνω από το να γράφει συνταγές. .....

δεδομένου ότι στο κέντρο υγείας για συνταγογράφηση πήγαινα 1- 3 φορές την βδομάδα θεωρώ πως ένας γενκός ιατρός που ανανεώνει τις συνταγές σε καθημερινή βάση σε ένα μεγάλο χωριό μπορεί να πιάσει αυτό το όριο που λεει η Ερίνυς.

η πιο εύκολη λύση για μένα θα ήταν να μη γράφω σε κανέναν τίποτα και να τους παραπέμπω στους ιδιώτες ιατρούς για να τις ανανεώσουν....

Με αυτή την είδηση αυτό που θα γίνει είναι να μη γράφει κανενας ιατρός φάρμακα εκτός ειδικότητας σε ασθενείς....... και με την σαχλαμάρα που κάαννε με τους οικογενειακούς ιατρούς αυτό δε νομίζω να αργεί να γίνει.

Εγώ προσωπικά δε πρόκειται να ξαναγράψω φάρμακα άλλου ιατρού... με τον κωδικό μου. Το προβλημα με την υπερσυνταγράφηση βρσκεται αλλου και όχι στο ιατρό της επαρχίας... ...

Επίσης δεν είναι όλα τα φάρμακα φτηνά παιδιά ... είναι μερικά πολύ ακριβά φάρμακα (που θέλουν ειδικές συνταγές φυσικά), ενώ μερικά που δίνονται στο νοσοκομείο κάνουν και 60.000 ευρώ η δόση και έρχονται από το εξωτερικό.

H ροπη που εχει χωρα προς τη συνομωσια ειναι μοναδικη.

-Ποιος στοχοποιει τους γιατρους;
-Ποια ξενα κεντρα αποφασεων δεν αντεχουν τον Ελληνα γιατρο;
-Ποια λομπι ελεγχουν την κυβερνηση
-Ποσα λεφτα εδωσε ο Σορρος για να φτιαχτει η υποθεση

Διαβαστε τα ολα στην Ελευθερη Ωρα της Κυριακης

Περαστικα σας. Κατα τα αλλα φταινε παντα καποιοι αλλοι για την καταντια της χωρας...


Οι ιατροί και οι δικηγόροι είναι τα μεγαλύτερα λαμόγια (μετά τους δημοσιογράφους) γιατί είναι ψωνισμένοι και πολλοί διψάνε για δόξα και χρήμα.

Δε νομιζω να φταίει ένας επαρχιακός ιατρός για την κατάσταση της υπερσυνταγογράφησης αλλά αυτοί που βρίσκονται σε μεγαλύτερες βαθμίδες.

Πέρσι μας δώσανε κάτι στικάκια που υπερχρεώσαν το δημόσιο για να μας τα δώσουν ώστε ο κάθε ιατρός να γραφει φαρμακα χωρίς να δίνεται ο κωδικός του σε τρίτους. 1 χρόνο και κάτι αυτό δεν εφαρμόστηκε ακόμα....ουτε νομίζω να ερφαρμοστεί ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Στο αγροτικό συνταγογράφησα περίπου σε 2900 ανθρώπους και συνολικά περίπου 12.000 συνταγές σε διάστημα λίγο μεγαλύτερο του έτους.. Κόστος πολύ μεγάλο (και αναλλογιστείτε και τις ώρες εργασίας μου αφύύ ο ιατρός κάνει πολλά παραπάνω από το να γράφει συνταγές. .....

δεδομένου ότι στο κέντρο υγείας για συνταγογράφηση πήγαινα 1- 3 φορές την βδομάδα θεωρώ πως ένας γενκός ιατρός που ανανεώνει τις συνταγές σε καθημερινή βάση σε ένα μεγάλο χωριό μπορεί να πιάσει αυτό το όριο που λεει η Ερίνυς.

η πιο εύκολη λύση για μένα θα ήταν να μη γράφω σε κανέναν τίποτα και να τους παραπέμπω στους ιδιώτες ιατρούς για να τις ανανεώσουν....

Με αυτή την είδηση αυτό που θα γίνει είναι να μη γράφει κανενας ιατρός φάρμακα εκτός ειδικότητας σε ασθενείς....... και με την σαχλαμάρα που κάαννε με τους οικογενειακούς ιατρούς αυτό δε νομίζω να αργεί να γίνει.

Εγώ προσωπικά δε πρόκειται να ξαναγράψω φάρμακα άλλου ιατρού... με τον κωδικό μου. Το προβλημα με την υπερσυνταγράφηση βρσκεται αλλου και όχι στο ιατρό της επαρχίας... ...

Επίσης δεν είναι όλα τα φάρμακα φτηνά παιδιά ... είναι μερικά πολύ ακριβά φάρμακα (που θέλουν ειδικές συνταγές φυσικά), ενώ μερικά που δίνονται στο νοσοκομείο κάνουν και 60.000 ευρώ η δόση και έρχονται από το εξωτερικό.


Γραφεις φάρμακα άλλου γιατρου με τον δικο σου κωδικο;;;;πως γινεται αυτο;;; κανονισε να σε μπλέξουνε!
Mερικους δεν ειναι να τους εμπιστευεσαι γιατι ειναι οντως μεγάλα λαμογια.


Κάνε γραπτη αναφορά στον προϊσταμενο ή σταματα να το κάνεις αυτο φιλε. Εγω με αυτα που βλέπω στην Ελλάδα που δεν προκειται να σε καλυψει κανεις απαξ και καταλαβω βλακειες και λαμογιές κάνω αναφορές αβέρτα. Δεν μασάω. Μην μενεις ακάλυπτος για κανεναν. Ειδες τι επαθε η καθαριστρια την έστειλαν φυλακή. Ενα εξιλαστηριο θυμα ψάχνουν συνηθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γραφεις φάρμακα άλλου γιατρου με τον δικο σου κωδικο;;;;πως γινεται αυτο;;; κανονισε να σε μπλέξουνε!
Mερικους δεν ειναι να τους εμπιστευεσαι γιατι ειναι οντως μεγάλα λαμογια.

Δε θα με μπλέξουνε γιατί έχω πάνω 6 μήνες που τέλειωσα το αγροτικό οπότε οι συνταγές που τρέχουν μου έχουν σταματήσει να τρέχουν.
Στην ειδικότητα γράφω μόν στα επείγοντα βασικά φάρμακα που προτείνω εγώ.

Επίσης φάρμακα άλλων ιατρών δε το κάνω μόνο εγώ θεωρώ το κάνουν η πλειονότητα των αγροτκών....

Το νοσοκομείο και τα κέντρα υγείας δε μπορεί να απορροφήσει όλες τις συνταγές και πολλές δεν έχουν και βασικές ειδικότητες.

Ο κόσμος στα χωριά ειδικά στα νησιά δεν έχει λεφτά να τρέχει σε καρδιολόγους κάθε τρεις και λίγο και να τους χρεώνουν την επίσκεψη 200ευρώ + ουτε πολλές φορές αυτοκίνητο και μέσο να πάνε στον ειδικό ιατρό . Αν τους αφήσει χωρίς φάρμακα θα πεθάνουν.


Συνεπώς όταν λήγει η συνταγή ή αφήνεις τον άνθρωπο χωρίς συνταγές και τον στέλνεις στον ιδιώτη με δεδομένο να του στερήσεις τα φάρμακα και σε πολλές περιπτώσεις την ζωή του σε περίπτωση που δε πάει στον ιδιώτη. Ή του τα γράφει ανανεώνοντας την συνταγή που έγραψε ο προηγούμενος ειδικός ιατρός που τον είδε (πχ καρδιολόγος) με σύσταση να κάνει ένα check up Καρδιολογικό μέσα στο χρόνο στο νοσοκομεό (που κατά βάση δε κάνουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Συνεπώς όταν λήγει η συνταγή ή αφήνεις τον άνθρωπο χωρίς συνταγές και τον στέλνεις στον ιδιώτη με δεδομένο να του στερήσεις τα φάρμακα και σε πολλές περιπτώσεις την ζωή του σε περίποτωση που δε πάει στον ιδιώτη. Ή του τα γράφει ανανεώνοντας την συνταγή που έγραψε ο προηγούμενος ειδικός ιατρός που τον είδε (πχ καρδιολόγος) με σύσταση να κάνει ένα check up Καρδιολογικό μέσα στο χρόνο.

Και πώς ξέρεις ότι τα φάρμακα και η δοσολογία τους, πρέπει να είναι τα ίδια από την τελευταία φορά που τον είδε ο εξειδικευμένος γιατρός; Επίσης, ποιός σου εγγυάται ότι θα κάνει επανεξέταση του προβλήματός του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Δε θα με μπλέξουνε γιατί έχω πάνω 6 μήνες που τέλειωσα το αγροτικό οπότε οι συνταγές που τρέχουν μου έχουν σταματήσει να τρέχουν.
Στην ειδικότητα γράφω μόν στα επείγοντα βασικά φάρμακα που προτείνω εγώ.

Επίσης φάρμακα άλλων ιατρών δε το κάνω μόνο εγώ θεωρώ το κάνουν η πλειονότητα των αγροτκών....

Το νοσοκομείο και τα κέντρα υγείας δε μπορεί να απορροφήσει όλες τις συνταγές και πολλές δεν έχουν και βασικές ειδικότητες.

Ο κόσμος στα χωριά ειδικά στα νησιά δεν έχει λεφτά να τρέχει σε καρδιολόγους κάθε τρεις και λίγο και να τους χρεώνουν την επίσκεψη 200ευρώ + ουτε πολλές φορές αυτοκίνητο και μέσο να πάνε στον ειδικό ιατρό . Αν τους αφήσει χωρίς φάρμακα θα πεθάνουν.


Συνεπώς όταν λήγει η συνταγή ή αφήνεις τον άνθρωπο χωρίς συνταγές και τον στέλνεις στον ιδιώτη με δεδομένο να του στερήσεις τα φάρμακα και σε πολλές περιπτώσεις την ζωή του σε περίπτωση που δε πάει στον ιδιώτη. Ή του τα γράφει ανανεώνοντας την συνταγή που έγραψε ο προηγούμενος ειδικός ιατρός που τον είδε (πχ καρδιολόγος) με σύσταση να κάνει ένα check up Καρδιολογικό μέσα στο χρόνο στο νοσοκομεό (που κατά βάση δε κάνουν).


Aρα ουσιαστικά εσυ έκανες ανανεώση της ηδη υπάρχουσας συνταγής που έδινε ο γιατρος. Ναι αλλα πως ήξερες οτι αυτος ειχε δωσει το σωστο φάρμακο ας πουμε. Σημειωνες κάπου οτι εσυ απλα ανανεώνεις τη συνταγή και δεν έχεις την ευθυνη της ληψης του φαρμάκου; αυτα που μας γράφεις εδω τα έχεις αναφέρει στη διοικηση; κοιταξε φιλε ναι να εξυπηρετησεις το κοσμο αλλα να εισαι και εσυ καλυμένος. Εγω θα ρωτουσα το προσωπικο μου δικηγορο (ναι εχω τέτοιον που ανα πάσα στιγμη με υποστηριζει) τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση για να ειμαι καλυμένος αν και πιστευω ισως με μια αναφορά να ειχες κάλυψη. Αναφορά στη διοικηση στο προϊσταμενο σου τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Και πώς ξέρεις ότι τα φάρμακα και η δοσολογία τους, πρέπει να είναι τα ίδια από την τελευταία φορά που τον είδε ο εξειδικευμένος γιατρός; Επίσης, ποιός σου εγγυάται ότι θα κάνει επανεξέταση του προβληματός του;


Δε θα κάνει επανεξέταση απλά το λέω.... (ειδικά αν είναι ένας γεράκος , 90 ετών που δεν έχει μέσο να πάει στο κέντρο) ουτε κανένας να τον πάει. Δεν είναι ολη η Ελλαδα Αθηνα ή Θεσσαλονίκη που έχει όλες τις ειδικότητες παντου υπάρχουν μέρη που δεν έχουν βασικές ειδικότητες.

αν δε του τα γράψω ή θα πληρώσει από την τσέπη του φάρμακα που δεν έχει να τα πάρει ή δε θα τα πάρει και θα πεθάνει.

Πολλά φάρμακα πχ καρδιολογικά επαναλάμβανονται και είναι στανταρ οι στατίνες είναι μια φορά κάθε νύχτα και το salospir κάθε πρώι.

Επίσης πολλά φάρμακα είναι αντικαρκινικά και έχουν γνωμάτευση από το ιατρό που τους είδε με σχήμα θέραπείας. Ηθικά δε μπορει να αφήσει ένας ιατρός έναν τετοιο ασθενή χωρίς τετοιο φάρμακο.

Επίσης πολλές συνταγές τα δίνει και ο περίφημος''δημόσιος οργανισμός βοήθεια στο σπίτι '' για ανθρώπους που δεν εχουν την δυνατότητα να μετακινηθούν που μας δίνανε χαρτακια με ένα σωρό λάθη με συνταγές και τα γράφαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Δε θα κάνει επανεξέταση απλά το λέω.... (ειδικά αν είναι ένας γεράκος , 90 ετών που δεν έχει μέσο να πάει στο κέντρο) ουτε κανένας να τον πάει.

και αν δε του τα γράψω ή θα πληρώσει από την τσέπη του φάρμακα που δεν έχει να τα πάρει ή δε θα τα πάρει και θα πεθάνει.

Πολλά φάρμακα πχ καρδιολογικά επαναλάμβανονται και είναι στανταρ οι στατίνες είναι μια φορά κάθε νύχτα και το salospir κάθε πρώι.

Επίσης πολλές συνταγές τα δίνει και ο περίφημος''δημόσιος οργανισμός βοήθεια στο σπίτι '' για ανθρώπους που δεν εχουν την δυνατότητα να μετακινηθούν που μας δίνανε χαρτακια με ένα σωρό λάθη με συνταγές και τα γράφαμε....


αυτο ειναι νομιμο που κάνεις και ακολουθει την ιατρικη δεοντολογια; αν και σιγουρα η ιατρική ευθυνη δεν θα άφηνε εναν άνθρωπο να πεθάνει χωρις φάρμακα. Τοτε ποιο ειναι το προβλημα σου; Ας εκανες και μια αναφορά για το φοβο των Ιουδαίων.Καλο ειναι να υπάρχει και κάτι γραπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δύο επιλογές υπάρχουν ή τους συνταγογραφώ και είμαι παράνομος αλλά οι ασθενείς παίρνουν την θεραπεία τους ή δε τους συνταγογραφώ και είμαι νόμιμος αλλά οι ασθενείς πεθαίνουν.

Οι περισσότεροι αγροτικοί προτιμούν το δεύτερο... γιατί είναι λιγότερο κουραστικό...και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Αναφορα δεν είχα κάνει ίσως έπρεπε αλλά νομίζω ότι η κατάσταση εκεί στον ΕΟΠΥΥ είναι γνωστή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Δύο επιλογές υπάρχουν ή τους συνταγογραφώ και είμαι παράνομος αλλά οι ασθενείς παίρνουν την θεραπεία τους ή δε τους συνταγογραφώ και είμαι νόμιμος αλλά οι ασθενείς πεθαίνουν.

Οι περισσότεροι αγροτικοί προτιμούν το πρώτο... γιατί είναι λιγότερο κουραστικό...και έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Αναφορα δεν είχα κάνει ίσως έπρεπε αλλά νομίζω ότι η κατάσταση εκεί στον ΕΟΠΥΥ είναι γνωστή...


Ως προς τι εισαι παράνομος; έχεις νομοθεσια να παραθέσεις ; δηλαδη δεν επιτρεπεται να κάνεις αυτη την ανανέωση σε προηγουμενη συνταγή;

αμα δεν έχεις δολο και σκοπο να πάρεις χρήμα και να χρηματιστεις δεν υπάρχει προβλημα. Αλλα εγω αν ημουν στη θέση σου δεν θα αναγνωριζα οτι τιποτε δεν ειναι γνωστο γιατι μετα αυτοι μπορει να μου έλεγαν δεν μας ενημέρωσες (οπως γινεται τωρα με την δικογραφια στο Μάτι) ο ένας ριχνει τις ευθυνες στον άλλον.

Οποτε θα μελετουσα την κατάσταση. Και θα έγραφα μια αναφορά το πιθανοτερο εντος 2-3 ημερών. Και θα έγραφα ολα αυτα μέσα.... θα παρουσιαζα την κατασταση και θα ζητουσα οδηγιες - εντολές. Και να σου πω προσωπικα μπορει να το έκανα και κοινοποιηση στον εισαγγελέα. Θα ρωτουσα και τον δικηγορο οποτε με ολα αυτα τα δεδομενα θα ήμουν ετοιμος πλέον και θα αναλάμβανα δράση το πιθανοτερο και το συντομοτερο.


Μ αρ'εσουν κάτι τέτοιες "επιχειρησεις".


ΥΓ Και αυτο που κάνουν οι ιατροι (να μην συνταγογραφουν καν) δηλαδη ειναι παθητικο και δεν βοηθάει στην επιλυση του προβληματος. Δεν παιρνουν θέση και ειναι και αυτο μια απο τις αιτιες της συγχρονης κρισης. Κάποιοι στο παρελθον δεν ανελαβαν τη δραση που έπρεπε και δεν πηραν θεση πουθενα επιλέγοντας την ουδετεροτητα. Ο καθενας με τη πολιτική του , εγω δεν ειμαι τέτοιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ως προς τι εισαι παράνομος; έχεις νομοθεσια να παραθέσεις ; δηλαδη δεν επιτρεπεται να κάνεις αυτη την ανανέωση σε προηγουμενη συνταγή;


Τι προβλέπεται για γιατρό αγροτικό ή άνευ ειδικότητας

Στην περίπτωση που ο γιατρός που συνταγογραφεί είναι αγροτικός ή άνευ ειδικότητας, τότε μπορεί να καταχωρεί απλές συνταγές με ποσότητα φαρμάκου έως 1 τεμάχιο.

Προκειμένου να καταχωρήσει συνταγή για χρόνια πάθηση, δηλαδή θεραπεία μηνός, θεραπεία δίμηνη και επαναλαμβανόμενες συνταγές (έως και τρίμηνες), θα πρέπει να δηλώσει στο σύστημα την ύπαρξη γνωμάτευσης από ιατρό ειδικότητας. Συνεπώς ο ασφαλισμένος θα πρέπει να έχει φροντίσει να λάβει τη σχετική γνωμάτευση από τον ειδικευμένο γιατρό.

Εάν έχει καθοριστεί χρόνια πάθηση (δηλαδή θεραπεία μηνός, θεραπεία διμήνου και επαναλαμβανόμενες έως και τρίμηνες συνταγές), τότε η ποσότητα φαρμάκου καθορίζεται ως συνήθως, δηλαδή από 1 έως 10 τεμάχια.

Εάν έχει καθοριστεί ότι η συνταγή περιέχει μονοδοσικά φάρμακα, τότε η ποσότητα φαρμάκου καθορίζεται ως συνήθως, δηλαδή από 1 έως 120 τεμάχια.

https://www.protothema.gr/greece/ar...i-gia-agrotikous-kai-eidikeuomenous-giatrous/

Ο αγροτικός νόμιμα γράφει μόνο αν έχει γνωμάτευση εν ισχύ.... δηλαδή προυποθέτει επίσκεψη σε ειδικό ιατρό ..... αλλά όσοι πάνε σε ειδικό συνήθως παίρνουν έτοιμη την συνταγή δε χρειάζεται να πηγαίνουν στο ΙΚΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
οποτε εσενα σου ερχοντουσαν με χρονιες παθησεις χωρις να έχουν μαζι τις γνωματευσεις; σε τι χρειαζοταν ο γιατρος της ειδικοτητας για να πάνε και δεν πηγαιναν για να έρχονται σε σενα; και εσυ πως φαινεσαι τωρα μέσα στο συστημα; οτι έκανες τι ακριβώς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
οποτε εσενα σου ερχοντουσαν με χρονιες παθησεις χωρις να έχουν μαζι τις γνωματευσεις;


Oi γνωματευσεις κρατάνε εώς ενα χρόνο μετά δεν ισχύουν.

Ερχοντουσαν πολλοί με ληγμένες συνταγές, λίγοι χωρίς καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Oi γνωματευσεις κρατάνε εώς ενα χρόνο μετά δεν ισχύουν.

Ερχοντουσαν πολλοί με ληγμένες συνταγές, λίγοι χωρίς καθόλου.


Kαι αφου στο συστημα ήθελε την συνταγη απο γιατρο ειδικοτητας για μια χρονια πάθηση εσυ τι περνουσες ακριβως;

Για αυτους ηταν πολυ δυσκολο να πάνε να πάρουν αυτη την γνωμάτευση; λογω κοστους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Kαι αφου στο συστημα ήθελε την συνταγη απο γιατρο ειδικοτητας για μια χρονια πάθηση εσυ τι περνουσες ακριβως;

Για αυτους ηταν πολυ δυσκολο να πάνε να πάρουν αυτη την γνωμάτευση; λογω κοστους;


τα φάρμακα της χρονιάς πάθησης. Όπως θα τα έγραφε ο ειδικός.....



Κόστος και απουσία μέσου για μετσκινηση και απουσία ειδικών ιατρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
τα φάρμακα της χρονιάς πάθησης. Όπως θα τα έγραφε ο ειδικός.

Κόστος και απουσία μέσου για μετσκινηση και απουσία ειδικών ιατρών


Σε αφηνε δηλαδη το συστημα να τα περάσεις ακομα και αν ειχε ληξει η συνταγη αυτο ρωτάω.

Ο αγροτικός νόμιμα γράφει μόνο αν έχει γνωμάτευση εν ισχύ.... δηλαδή προυποθέτει επίσκεψη σε ειδικό ιατρό ..... αλλά όσοι πάνε σε ειδικό συνήθως παίρνουν έτοιμη την συνταγή δε χρειάζεται να πηγαίνουν στο ΙΚΑ.


Αλλα αυτοι δεν μπορουσαν να πάνε επειδη μου ειπες οτι δεν ειχαν μεταφορικο μέσο κτλπ. κοιταξε να δεις εσυ δεν έχεις λογο να ανησυχεις οι μονοι που θα στην έκαναν την καταγγελια θα ηταν οι γιατροι που θα έχαναν πελάτες και έσοδα. Αν δεν έχεις δολο και δεν χρηματιζεσαι για να κάνεις μια δουλεια και την κάνεις για το κοινο καλό τοτε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

Αλλα εγω σου ειπα τι θα έκανα εξαρχης για να έχω το κεφάλι μου ησυχο θα έβαζα εναν απο αυτους να κάνει μια γραπτή καταγγελια - εκφραση παραπονων με θεωρηση του γνησιου της υπογραφης απο την αστυνομια (ή και χωρις εντάξει η υπογραφη ιδιοχειρη πιάνεται) και θα την έστελνα μαζι με μια δική μου αναφορά στους απο πάνω. Να ξέρουν τι γινεται. Ακομα και αν η πράξη ειναι παράνομη υπάρχουν λογοι που αιρουν τον άδικο χαρακτηρα μιας πράξης.

https://analuseto.gr/geniki-logi-arsis-tou-adikou-i-katastasi-anagkis-25pk/

''δεν είναι άδικη η πράξη που τελεί κάποιος, για να αποτρέψει παρόντα και αναπότρεπτο με άλλα μέσα κίνδυνο, ο οποίος απειλεί το πρόσωπο ή την περιουσία του ίδιου ή κάποιο άλλου χωρίς δική του υπαιτιότητα, αν η βλάβη που προκλήθηκε στον άλλο είναι σημαντικά κατώτερη κατά το είδος και τη σπουδαιότητα από τη βλάβη που απειλήθηκε"

Οποτε εσυ θα έλεγες κυριοι ήθελα να αποτρέψω να κινδυνέψει η ζωή κάποιου χωρις δική μου υπαιτιοτητα (δεν φταιω εγω αν δεν υπάρχουν ιατροι ειδικοτητας στην περιοχή).

1) Ύπαρξη κινδύνου, 2) Ο εν λόγω κίνδυνος να απειλεί αγαθά κατά της ζωής ή της περιουσίας, 3) Ο κίνδυνος να είναι παρών, 4) Ο κίνδυνος να είναι αναπότρεπτος με άλλα μέσα, 5) Να μην έχει προκληθεί με υπαιτιότητα του δράστη,

Υπάρχει κινδυνος και ειναι άμεσος (παρών) και κατα της ζωής του ασθενούς και δεν μπορει να αποτραπει με άλλα μέσα πχ δεν μπορει να μην πάρει κάποιος ενα φαρμακο που του χρειάζεται. Και δεν έχει προκληθει απο δικη σου υπαιτιοτητα. To τελευταιο επισης σημαινει οτι δεν προκάλεσες εσυ αυτη την ανάγκη πχ δεν εχεις συνενοηθει με άλλον γιατρο να μην τον δεχτει ωστε να έρθει σε σενα και να του πεις ... σκάσε μου 50 ευρώ για να σου προχωρήσω τη δουλειά. Σε αυτη τη περιπτωση προφανώς και δεν υπάρχει αρση του άδικου χαρακτηρα της παράνομης πράξης! Διοτι η αναγκη προκυπτει απο δική συ υπαιτιοτητα.

Μια χαρά εισαι. Εγω θα κοπανουσα και μια αναφορά με την καταγγελια του ασθενη ή τις καταγγελιες. Μπας και έβρισκε ο Πολάκης καμια λυση απο το να σερφάρει στο φβ και να σχολιάζει ολη τη μέρα άσχετα πράγματα και θα τελειωνε το πανηγυρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top