Athens Indymedia

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Διάβαζα σήμερα στο lifo ένα άρθρο για το περιστατικό της υποστολής της Σημαίας στα προπύλαια και όπως κάνω συνήθως, μετά διάβασα μερικά σχόλια αναγνωστών. Ένας απ' αυτούς με βρήκε αρκετά σύμφωνο και στο παραθέτω αυτούσιο, θέτοντας και ένα τέλος σ' αυτή την συζήτηση - από πλευράς μου:

Είναι "διαμάντι" για τη δημοκρατία και τον αναρχισμό να υπάρχει μια ιστοσελίδα η οποία θα μπορεί να στοχοποιεί επιλεκτικά όποιον και ότι "μπει" στο μάτι αυτών που τη διαχειρίζονται. Επειδή πολλά "φρούτα" ωριμάζουν τον τελευταίο καιρό, βρίσκω εδώ ευκαιρία να το βγάλω από μέσα μου για να τελειώνω επιτέλους. Δεν εξετάζω το αν κάποιοι είναι πουλημένοι, δωσίλογοι και γερμανοτσολιάδες, αν πρέπει να δικαστούν και να λογοδοτήσουν αλλά αυτό το αίσχος που κάποιοι προσπαθούν να διατηρήσουν ως κόρη οφθαλμού δηλαδή το "δικαίωμα" 20-30 ιντερνετικών αναρχοσερίφηδων να το παίζουν δικαστές και να προτρέπουν σε ανθρωποκυνηγητό είναι μια ξεφτιλισμένη κατάντια της σύγχρονης Ελλάδας. Πόσα χαμένα κορμιά θα ασελγήσουν πια σε αυτό το αγέρωχο πτώμα που ακόμα και η θέα του, όντας άψυχο, προκαλεί δέος. Άμε στο γεροδιάολο αντιεξουσιαστές, σταλινικοί, χρυσαυγίτες και ότι άλλο άρρωστο σέρνεται στην πατρίδα μου. Που θα σταθεί μπροστά μου το κάθε κωλόπαιδο,ο κάθε κωλόγερος και θα ορθώσει την πωρωμένη σάπια ιδεολογία του,σε ποιόν; Σε μένα που έχω απο καταβολής κόσμου τα θεμέλια της ανθρωπιάς,της δημοκρατίας και της ελευθερίας μέσα μου. Που έχω τον Ηράκλειτο,το Σωκράτη,τον Αριστοτέλη,το Μακρυγιάννη, τον Κολοκοτρώνη, τον Παναγούλη,το Νίκο Παππά, το Γιώργο Παπανικολάου και τόσους άλλους αμέτρητους και αθάνατους να με καθοδηγούν. Χεσμένο έχω το διεθνισμό και τις φράξιες της κάλπικης προλεταριακής "ελπίδας". Η καταμέτρηση των εγκλημάτων σας ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί. Άμε στο γεροδιάολο λιγόψυχα και σκατόψυχα σαπάκια, εσείς και οι εισαγώμενες ηθικές σας. Αν κάποιος θέλει να πουλήσει ιδεολογία αληθινή, πολιτισμό και πνεύμα θα το κάνω εγώ, ο Έλληνας, όχι οι πουτάνες των απανταχού "πατερούληδων" και οι αυτόκλητοι "βοσκοί" του πονεμένου λαού. Εγώ έχω το απόθεμα καθίκια,εγώ καθορίζω και την τιμή. Στα σπίτια σας.

Μαύρο στις μαύρες ψυχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Πολύ συγκινητικό :(
Ειδικά στο κομμάτι με το bold, σχεδόν δάκρυσα.
Αν το άκουγα και live με φωνή τρεμάμενη δε θα μπορούσα να συγκρατηθώ ομολογώ.
σε ποιόν; Σε μένα που έχω απο καταβολής κόσμου τα θεμέλια της ανθρωπιάς,της δημοκρατίας και της ελευθερίας μέσα μου. Που έχω τον Ηράκλειτο,το Σωκράτη,τον Αριστοτέλη,το Μακρυγιάννη, τον Κολοκοτρώνη, τον Παναγούλη,το Νίκο Παππά, το Γιώργο Παπανικολάου και τόσους άλλους αμέτρητους και αθάνατους να με καθοδηγούν. [...] εγώ, ο Έλληνας
Τη γνώμη μου για το Indymedia την έχω εκφράσει. Όμως διαβάζοντας το παραπάνω σκέφτηκα: "Όλοι κρύβουμε ένα φασιστάκι μέσα μας". Μου είναι αδύνατον να θεωρώ τον εαυτό μου ικανό και περήφανο, επειδή κατάγομαι από την Ελλάδα ή γενικά από οποιαδήποτε χώρα, ένα δηλαδή τυχαίο και μόνο γεγονός, και ντρέπομαι για άτομα όπως τα παραπάνω. Συμφωνώ εν μέρει, στο κομμάτι της κατηγοριοποίησης και ιδεολογικού φανατισμού όμως τα επιχειρήματά του είναι αξιολύπητα.

Επίσης, ένα σχόλιο απλά, μιας και αναφέρθηκες στα Προπύλαια. Καλά έκαναν και έβγαλαν τη σημαία. Και ότι αυτή πρεσβεύει. Όμως όταν ρίχνεις μια σημαία, δεν σηκώνεις μια άλλη στη θέση της. Εγώ μια τέτοια κοινωνία σκέφτομαι πριν πέσω για ύπνο.

Τι να πω Νεογέννητε... δεν θα συναντηθούμε ποτέ από ό,τι φαίνεται. Και να που θα συμφωνήσω σε ένα σημείο από όλο το post, στο τέλος δηλαδή αυτής της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θα σας παραδεχόμουν, αν τουλάχιστον είχατε το σθένος να παραδεχτείτε ότι δεν περιορίζεστε στην απλή δημοσίευση προκηρύξεων. Όμως, δυστυχώς η δειλία και η υποκρισία είναι ίδιον του χώρου.
Διότι, φιλαράκο, έστω και μία φορά αν μπήκες στο indymedia, θα πέτυχες κείμενα όπου οργανώνουν επιθέσεις με μολότωφ και καδρόνια, οδηγίες κατασκευής μολότωφ (ένας μάλιστα πρότεινε ροκανίδι και λάδι για να κολλάει στο δέρμα και να μην βγαίνει), προτροπής σε ανάλογες πράξεις, δημοσιοποίησης προσώπων τα οποία δεν έχουν κάνει αναγκαστικά κάτι, απλώς τα εν λόγω άτομα πιθανώς είναι αντίθετα προς την αναρχία, λόγω επαγγέλματος ή πεποθήσεως. Αυτά τα άτομα λοιπόν, ας τα διασύρουμε, ε;
Αν είχατε το σθένος, θα λέγατε "ναι ρε, αυτός είμαι κι αυτός είναι ο σκοπός μου", θα το εκτιμούσα περισσότερο... όμως, το να κρύβεστε πίσω από το δάχτυλό σας, είναι αξιοθρήνητο.

το υπογραμμισμένο είναι εκτός. ελευθερία λόγου υποτίθεται πως έχουμε ας γράφει ο καθένας ό,τι θέλει.

Άτομα χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο δεν αναφέρονται δεν έχει άχτι κανείς κανέναν. Για αυτό και σε φωτογραφίες από πορείες καλύπτονται τα πρόσωπα όλων των διαδηλωτών. Κάτι που δεν κάνουν ποτέ τα κανάλια τα οποία φακελώνουν πρόσωπα αβέρτα. Κι αν κάποιος πετάξει τρολλιά πάει στα κρυμμμένα. Επίσης δεν είναι όλα προσωπικά δεδομένα ( και με στόμφο κιόλας ). Το να πεις ξέρετε αυτός που φόραγε την τάδε μπλούζα ήταν και εκεί τότε λέγεται έτσι και είναι αρχιφασίστας δε θίγει κανένα προσωπικό δεδομένο. Το να βγάλεις στη φόρα για έναν ασφαλίτη με πολιτικά μέσα σε μια πορεία που πιάνεται να μιλάει στον ασύρματο το ίδιο.

Και κάτι άλλο δεν εκπροσωπώ κάνένα για αυτό και σε εμένα στον ενικό. Κανένας αναρχικός δε θα έμπαινε στον κόπο να σου αποδείξει αν ισχύει το οτιδήποτε από αυτά που λες. Τέτοιες σπασμωδικές ενέργειες από το κράτος για αυτούς είναι βούτυρο στο ψωμί γιατί επιβεβαιώνει τη θεώρηση που έχουν για το τι σημαίνει κοινοβουλευτική δημοκρατία και κατά πώς ερμηνεύεται η νομιμότητα.

Ενώ τα ανάρχια που διασύρονται - όπως λες - τυγχάνει να έχουν συλληφθεί με καλάσνικοφ, πιστόλια, μολότωφ κ.λπ...
Σοβαρά; κι αυτό είναι επιχείρημα για τι ακριβώς; η δική μου λογική λέει ότι αν κάποιος κάνει κάτι αξιόποινο δικάζεται και εκτείει ήσυχα την ποινή που του αναλογεί. Δε γίνεται πρώτη μούρη στο πανελλήνιο. Δεν ήξερα ότι η δικαιοσύνη είναι εκδικητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Μου είναι αδύνατον να θεωρώ τον εαυτό μου ικανό και περήφανο, επειδή κατάγομαι από την Ελλάδα ή γενικά από οποιαδήποτε χώρα, ένα δηλαδή τυχαίο και μόνο γεγονός, και ντρέπομαι για άτομα όπως τα παραπάνω

Κατανοώ τη δυσκολία σου, διότι προφανώς δεν έχεις νιώσει ποτέ μέρος μίας κοινότητας. Σε οικτίρω γι' αυτό, δεν σε αντιπαθώ. Ωστόσο, ο τύπος λέει με πολύ απλό ύφος πως δεν χρειάζεσαι κομμουνισμό, δεν χρειάζεσαι ναζισμό, ούτε τον Μαρξ, τον Χίτλερ και τον Λένιν για να πάρεις παραδείγματα, διότι η ιστορία σου βρίθει από παραδείγματα άξιων ανθρώπων. Και ναι, η υπερηφάνεια για την ιστορία σου, δεν είναι κάτι κακό, εάν φυσικά αποτελεί κινητήριος μοχλός για να συνεχίσεις την καλή πορεία και δεν καταντήσει πρόσχημα για να παριστάνεις τον ανώτερο και καταπιέζεις αλλοεθνείς. Ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει ή μάλλον, όπως τον συμφέρει. Δεν υπάρχουν ιστορικά παράδοξα, μόνο διαφορετικές ερμηνείες.
Εσύ μπορεί να μην πιστεύεις στην εθνική συνείδηση, όμως εγώ πιστεύω, νιώθω τον λαό μας, είμαι σάρκα και νους της νοοτροπίας του, της ιδιοτροπίας του, του μεγαλείου του, της παραδόσεώς του, της γλώσσας του και εγώ προσωπικά δεν αναγνωρίζω ως παρακαταθήκη, ούτε την προίκα της γιαγιάς, ούτε το χωράφι του μπαμπά, αλλά τα πνευματικά αγαθά των προγόνων μας, από αρχαιοτάτων χρόνων μέχρι την πρόσφατη ιστορία.

Καλά έκαναν και έβγαλαν τη σημαία. Και ότι αυτή πρεσβεύει.

Δεν έχεις ιδέα τι πρεσβεύει. Και δεν το λέω επικριτικά.

Τι να πω Νεογέννητε... δεν θα συναντηθούμε ποτέ από ό,τι φαίνεται.

Η πρόσφατη εμπειρία μου, θα μπορούσε να σε διαψεύσει. Εμένα τουλάχιστον με διέψευσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Είναι "διαμάντι" για τη δημοκρατία και τον αναρχισμό να υπάρχει μια ιστοσελίδα η οποία θα μπορεί να στοχοποιεί επιλεκτικά όποιον και ότι "μπει" στο μάτι αυτών που τη διαχειρίζονται. Επειδή πολλά "φρούτα" ωριμάζουν τον τελευταίο καιρό, βρίσκω εδώ ευκαιρία να το βγάλω από μέσα μου για να τελειώνω επιτέλους. Δεν εξετάζω το αν κάποιοι είναι πουλημένοι, δωσίλογοι και γερμανοτσολιάδες, αν πρέπει να δικαστούν και να λογοδοτήσουν αλλά αυτό το αίσχος που κάποιοι προσπαθούν να διατηρήσουν ως κόρη οφθαλμού δηλαδή το "δικαίωμα" 20-30 ιντερνετικών αναρχοσερίφηδων να το παίζουν δικαστές και να προτρέπουν σε ανθρωποκυνηγητό είναι μια ξεφτιλισμένη κατάντια της σύγχρονης Ελλάδας. Πόσα χαμένα κορμιά θα ασελγήσουν πια σε αυτό το αγέρωχο πτώμα που ακόμα και η θέα του, όντας άψυχο, προκαλεί δέος. Άμε στο γεροδιάολο αντιεξουσιαστές, σταλινικοί, χρυσαυγίτες και ότι άλλο άρρωστο σέρνεται στην πατρίδα μου. Που θα σταθεί μπροστά μου το κάθε κωλόπαιδο,ο κάθε κωλόγερος και θα ορθώσει την πωρωμένη σάπια ιδεολογία του,σε ποιόν; Σε μένα που έχω απο καταβολής κόσμου τα θεμέλια της ανθρωπιάς,της δημοκρατίας και της ελευθερίας μέσα μου. Που έχω τον Ηράκλειτο,το Σωκράτη,τον Αριστοτέλη,το Μακρυγιάννη, τον Κολοκοτρώνη, τον Παναγούλη,το Νίκο Παππά, το Γιώργο Παπανικολάου και τόσους άλλους αμέτρητους και αθάνατους να με καθοδηγούν. Χεσμένο έχω το διεθνισμό και τις φράξιες της κάλπικης προλεταριακής "ελπίδας". Η καταμέτρηση των εγκλημάτων σας ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί. Άμε στο γεροδιάολο λιγόψυχα και σκατόψυχα σαπάκια, εσείς και οι εισαγώμενες ηθικές σας. Αν κάποιος θέλει να πουλήσει ιδεολογία αληθινή, πολιτισμό και πνεύμα θα το κάνω εγώ, ο Έλληνας, όχι οι πουτάνες των απανταχού "πατερούληδων" και οι αυτόκλητοι "βοσκοί" του πονεμένου λαού. Εγώ έχω το απόθεμα καθίκια,εγώ καθορίζω και την τιμή. Στα σπίτια σας. .
Αυθεντικό παραλήρημα ακροδεξιού ''Ελληναρά''.
Την δόση του παρακαλώ ,γιατί κινδυνεύει να πάθει καμια επιληπτική κρίση απο την ''εθνική υπερηφάνια''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αυθεντικό παραλήρημα ακροδεξιού ''Ελληναρά''.
Την δόση του παρακαλώ ,γιατί κινδυνεύει να πάθει καμια επιληπτική κρίση απο την ''εθνική υπερηφάνια''.

Δὲν μπορῶ νὰ πιστεύσω ὅτι γράφει τὸ ἴδιο ἄτομο ποὺ ἔγραφε πρὶν ἀπὸ κάποιο καιρὸ σὲ αὐτὸν τὸν λογαριασμό...:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δὲν μπορῶ νὰ πιστεύσω ὅτι γράφει τὸ ἴδιο ἄτομο ποὺ ἔγραφε πρὶν ἀπὸ κάποιο καιρὸ σὲ αὐτὸν τὸν λογαριασμό...:eek:
Φίλε ,μερικές φορές οι καταστάσεις στις οποίες βρίσκεται κάποιο άτομο , τον αλλάζουν πολυ ριζικά ;)
Στη συγκεκριμένη περίπτωση , ταιριάζει γάντι το ''Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από Χ χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.΄΄:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Δὲν μπορῶ νὰ πιστεύσω ὅτι γράφει τὸ ἴδιο ἄτομο ποὺ ἔγραφε πρὶν ἀπὸ κάποιο καιρὸ σὲ αὐτὸν τὸν λογαριασμό...:eek:

Κάτσε ρε Πατρέα, δηλαδή πρώτη φορά συναντάς τύπο που ακολούθησε έναν τρόπο ζωής απο ενθουσιασμό ή μόδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κάτσε ρε Πατρέα, δηλαδή πρώτη φορά συναντάς τύπο που ακολούθησε έναν τρόπο ζωής απο ενθουσιασμό ή μόδα;



πολύ σωστός ο φίλος. παράδειγμα όσοι ενθουσιάζονται από τις στολές των σωμάτων ασφαλητείας :confused:




υγ.

Που έχω τον Ηράκλειτο,το Σωκράτη,τον Αριστοτέλη,το Μακρυγιάννη, τον Κολοκοτρώνη, τον Παναγούλη,το Νίκο Παππά, το Γιώργο Παπανικολάου και τόσους άλλους αμέτρητους και αθάνατους να με καθοδηγούν.


... φίλε είσαι μαγεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top