e-Banking και απήχηση στο ελληνικό κοινό

Χρησιμοποιείτε τις υπηρεσίες που παρέχονται μέσω e-banking;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Ναι, για όλες τις εφικτές συναλλαγές που μπορούν να γίνουν μέσω διαδικτύου.

    Ψήφοι: 14 63.6%
  • Ναι, αλλά μόνο για ενημέρωση του υπολοίπου ή ελέγχου των κινήσεων των καρτών μου.

    Ψήφοι: 3 13.6%
  • Όχι, επειδή κρατώ επιφυλάξεις για την ασφάλεια.

    Ψήφοι: 3 13.6%
  • Όχι, επειδή δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι, επειδή τις θεωρώ απρόσωπες.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι, διότι δεν είναι αρκετές οι συναλλαγές που μπορούν να πραγματοποιηθούν μέσω διαδικτύου.

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Κάτω οι τράπεζες, κάτω και ο καπιταλισμός!

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πόσο χρησιμοποιείτε της δικτυακές υπηρεσίες που σας προσφέρει η τραπεζά σας.
Αν δεν τις χρησιμοποιείτε ο λόγος έχει να κάνει με την ασφάλεια;

Προσωπικά, με το security token (?) της εγνατίας νιώθω 100% ασφάλεια, όποτε πάντα τις συναλλαγές της κάνω μέσω internet. Φυσικά και δεν υπονοώ ότι τα υπόλλοιπα συστήματα των υπόλοιπων τραπέζων, όπως η λίστα ΤΑΝ, δεν αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μου έχει λύσει τα χέρια σε προσωπικό αλλά και επαγγελματικό επίπεδο, αφού και διάφορους λογαριασμούς μπορώ να πληρώνω με λίγα κλικ χωρίς να τρέχω στις τράπεζες αλλά και μπορώ να έχω άμεση ενημέρωση για τις κινήσεις των λογαριασμών τις εταιρίας εύκολα, με αποτέλεσμα να έχω γρηγορότερη και άμεση εξυπηρέτηση και απαντήσεις !

Ψηφίζω ΥΠΕΡ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ότι δεν μπορείς άμεσα ανα εξοφλήσεις τον λογαριασμό και πρέπει να περιμένεις την ίδια ημέρα για να σου τραξήξουν τα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όλες τις εφικτές συναλλαγές, τις πραγματοποιώ μέσω ίντερνετ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ κάποιες συγκεκριμένες υπηρεσίες που μου έχουν λύσει τα χέρια.Κάποιες άλλες τις αποφεύγω όχι για λόγους ασφαλείας αλλά κυρίως για "ψυχολογικούς" πχ.αυτο με τις πάγιες εντολές το αποφεύγω, προτιμώ να τα δίνω cash όταν θέλω παρά να βλέπω τον λογαριασμό μου να μειώνεται δραματικά(σας προειδοποίησα πως δεν έχει λογική το κόλλημα μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Όσο γίνεται αν και έχω ελάχιστα πάρεδώσε με τους λογαριασμούς μου παρά με το ATM.

Τώρα όμως δεν να ασχοληθώ λίγο επενδυτικά και σιγά μην τρέχω όλη την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
E-banking και ΑΤΜ, παιδιά μου! :P Πίστευα ότι όσοι είναι κάτω από 40 δεν πηγαίνουν πια στην τράπεζα... :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Δυστυχώς, στην Ελλάδα τουλάχιστον, η ηλεκτρονική τραπεζική δεν έχει προχωρήσει τόσο για να μπορούν να γίνουν μέσω διαδικτύου όλες οι τραπεζικές συναλλαγές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δυστυχώς, στην Ελλάδα τουλάχιστον, η ηλεκτρονική τραπεζική δεν έχει προχωρήσει τόσο για να μπορούν να γίνουν μέσω διαδικτύου όλες οι τραπεζικές συναλλαγές. :P
Για τους ιδιώτες, αυτή την στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ τραπεζικές συναλλαγές που να μην μπορούν να γίνουν μέσω e-banking ή ΑΤΜ. Ίσως μόνο το άνοιγμα λογαριασμού από ΝΕΟ πελάτη της τράπεζας. Σε υφιστάμενους πελάτες δίνεται η δυνατότητα να ανοιχθούν κάποιοι λογαριασμοί online. Από εκεί και πέρα δεν έχω κάτι άλλο υπ'οψιν μου που να προϋποθέτει την φυσική παρουσία του πελάτη στο κατάστημα της Τράπεζας.

Ακόμη και η ανανέωση των δικαιολογητικών έχω την εντύπωση ότι μπορεί να γίνει μέσω email/πλατφόρμας πλέον. Δεν είμαι σίγουρος, όμως.

Για τις επιχειρήσεις δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Βάσει της δικής μου εμπειρίας, δεν μπορούν να γίνουν online τα ακόλουθα:

1. Δημιουργία/Ανανέωση Προθεσμιακής κατάθεσης (προσφέρονται online κάποια προϊόντα, αλλά όχι όλα).
2. Αμφισβήτηση συναλλαγής κάρτας.
3. Υπογραφή σύμβασης για έκδοση νέας κάρτας ή νέου ασφαλιστικού προϊόντος ή δημιουργία νέου τραπεζικού λογαριασμού (δεν αναφέρομαι σε νέους πελάτες).
4. Επικαιροποίηση στοιχείων (μόνο σε μία τράπεζα γίνεται online και πιο συγκεκριμένα στην Alpha Bank).
5. Διαχείριση/μεταβολή τραπεζικών ασφαλιστικών προϊόντων.
6. Έκδοση/διαχείριση δανείου (υπάρχουν ελάχιστα προϊόντα που διατίθενται online).
7. Έκδοση πιστωτικής κάρτας για πρόσθετο μέλος, καθώς και το να δοθεί η έγκριση από τον κύριο κάτοχο ώστε το πρόσθετο μέλος μιας πιστωτικής κάρτας να πληροφορείται για τις κινήσεις που κάνει με την κάρτα του.

Για τις επιχειρήσεις, πολλές φορές απαιτείται αυτοπρόσωπη παρουσία για πληρωμή ορισμένων τιμολογίων εξωτερικού.

Σίγουρα έχουν γίνει βήματα προόδου τα τελευταία χρόνια από τις τράπεζες και οι βασικές/καθημερινές τραπεζικές συναλλαγές γίνονται πλέον online, αλλά απέχουμε ακόμη αρκετά από το να πούμε ότι είναι πλέον περιττή η αυτοπρόσωπη παρουσία στην τράπεζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Βάσει της δικής μου εμπειρίας, δεν μπορούν να γίνουν online τα ακόλουθα:

1. Δημιουργία/Ανανέωση Προθεσμιακής κατάθεσης (προσφέρονται online κάποια προϊόντα, αλλά όχι όλα).
2. Αμφισβήτηση συναλλαγής κάρτας.
3. Υπογραφή σύμβασης για έκδοση νέας κάρτας ή νέου ασφαλιστικού προϊόντος ή δημιουργία νέου τραπεζικού λογαριασμού (δεν αναφέρομαι σε νέους πελάτες).
4. Επικαιροποίηση στοιχείων (μόνο σε μία τράπεζα γίνεται online).
5. Διαχείριση/μεταβολή τραπεζικών ασφαλιστικών προϊόντων.
6. Έκδοση/διαχείριση δανείου (υπάρχουν ελάχιστα προϊόντα που διατίθενται online).
7. Έκδοση πιστωτικής κάρτας για πρόσθετο μέλος, καθώς και το να δοθεί η έγκριση από τον κύριο κάτοχο ώστε το πρόσθετο μέλος μιας πιστωτικής κάρτας να πληροφορείται για τις κινήσεις που κάνει με την κάρτα του.

Για τις επιχειρήσεις, πολλές φορές απαιτείται αυτοπρόσωπη παρουσία για πληρωμή ορισμένων τιμολογίων εξωτερικού.

Σίγουρα έχουν γίνει βήματα προόδου τα τελευταία χρόνια από τις τράπεζες και οι βασικές/καθημερινές τραπεζικές συναλλαγές γίνονται πλέον online, αλλά απέχουμε ακόμη αρκετά από το να πούμε ότι είναι πλέον περιττή η αυτοπρόσωπη παρουσία στην τράπεζα.
Για τα 1, 2 και 3 μπορούν να γίνουν οι αντίστοιχες ενέργειες μέσω τηλεφώνου/fax, αλλά πράγματι αυτό δεν το λες ακριβώς "online" :P Υπάρχουν πολύ λίγα προϊόντα που μπορούν να ενεργοποιηθούν online, αλλά προϋποθέτουν τουλάχιστον έναν υφιστάμενο λογαριασμό. Το 4, όντως, το παρέχει μόνο μια τράπεζα (αυτό θυμόμουν :P).

Όπως και να 'χει, οι εναλλακτικές που δίνουν οι τράπεζες (e-banking, ATM, phone-banking) θα έπρεπε να αποθαρρύνουν την όχληση στα ταμεία των τραπεζών. Κυρίως το day-to-day banking είχα στο μυαλό μου όταν είπα ότι οι νέοι δεν θα έπρεπε να πηγαίνουν στην τράπεζα :P

Θυμάμαι πέρυσι που είχα παραλείψει να ενεργοποιήσω την χρεωστική στην eurobank, η οποία προϋποθέτει να ενεργοποιήσεις την καινούρια με την παλιά σου κάρτα. Επειδή όμως η παλιά έληξε και απενεργοποιήθηκε, αναγκάστηκα να πάω στο κατάστημα όπου μου ζήτησαν εκ νέου όλα τα δικαιολογητικά. Εγώ επειδή βαριόμουν να τα μαζεύω και ήμουν και στην πόλη σπουδών, πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας και τελικά ενεργοποίησα την κάρτα με το ρομποτακι (τις ηχογραφημένες οδηγίες) :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Δεν ξέρω για ποια τράπεζα αναφέρεσαι, αλλά το (1) και το (3), δεν μπορούν να γίνουν ούτε online ούτε μέσω τηλεφώνου (αναφέρομαι για Alpha και Πειραιώς), με εξαίρεση το (2), που όντως μπορεί να εξυπηρετηθείς τηλεφωνικά, αλλά εξαρτάται από το περιστατικό αμφισβήτησης. Αν είναι κάτι χτυπητό, συνήθως σε εξυπηρετούν τηλεφωνικά (π.χ. να έχει γίνει χρέωση της κάρτας σε κατάστημα της Μογγολίας :P), αν όμως έχει γίνει διπλοχρέωση ή κάποιο άλλο λάθος σε φυσικό ή ηλεκτρονικό κατάστημα (που δεν είναι ύποπτο) ή γενικότερα το περιστατικό χρήζει διερεύνησης, πάντα με παραπέμπουν στο υποκατάστημα της τράπεζας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
https://www.moneyonline.gr/site/arti...inallages-sto-e-banking-grigora-ke-me-asfalia

Απεριόριστες είναι οι δυνατότητες που προσφέρουν οι τράπεζες μέσω των υπηρεσιών e-banking που διαθέτουν στους πελάτες τους, οι οποίοι μπορούν να κάνουν τα πάντα από το χώρο τους.

Τα συστήματα των ελληνικών τραπεζών έχουν εκσυγχρονιστεί σε τέτοιο βαθμό, που η επίσκεψη σε κάποιο κατάστημα για την πραγματοποίηση μίας συναλλαγής έχει γίνει …αχρείαστη.

Σύμφωνα με τραπεζικά στελέχη, υπάρχει ακόμη σε μεγάλη μερίδα του κόσμου μία φοβία απέναντι στο e-banking, η οποία όμως εξαφανίζεται όταν τελικά κάποιος αποφασίσει να ανοίξει έναν on-line λογαριασμό.

«Όταν ξεκινήσει κάποιος να χρησιμοποιεί το e-banking και ξεπεράσει τις αρχικές του αναστολές, κάνουμε να τον ξαναδούμε πολλούς μήνες στο κατάστημα» τονίζουν σχετικά τραπεζικοί υπάλληλοι.

Τι μπορεί να διεκπεραιωθεί ηλεκτρονικά

Μέσω του e-banking νοικοκυριά και επιχειρήσεις μπορούν να πραγματοποιήσουν σχεδόν το σύνολο των συναλλαγών τους και να διαχειριστούν τα οικονομικά τους με ασφάλεια από τον προσωπικό τους υπολογιστή.

Μεταξύ άλλων, μπορείτε να:

• ενημερώνεστε για υπόλοιπα και κινήσεις των λογαριασμών, πιστωτικών καρτών, δανείων και επενδύσεών σας

• μεταφέρετε χρήματα σε λογαριασμούς δικούς σας ή τρίτων, στην Eλλάδα ή το εξωτερικό

• πληρώνετε πιστωτικές κάρτες και δάνεια

• εξοφλείτε λογαριασμούς ΔEH, OTE, EYΔAΠ, κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας, ασφαλιστηρίων συμβολαίων

• πραγματοποιείτε αγοραπωλησία μετοχών και αμοιβαίων κεφαλαίων

• κάνετε αίτηση για μπλοκ επιταγών, πάγιες εντολές (μεταφορών και πληρωμών) και άλλα

• λαμβάνετε ενημέρωση για τις συναλλαγές σας ακόμα και με sms ή e-mail

Ειδικά οι επαγγελματίες και οι επιχειρήσεις μπορείτε να:

• πληρώνετε ΦΠA, IKA, TEBE

• πραγματοποιείτε τη μισθοδοσία του προσωπικού σας

• πληρώνετε μαζικά τους συνεργάτες και προμηθευτές σας

• προσαρμόζετε το Ιnternet Βanking στις ανάγκες σας, ορίζοντας διαφορετικά επίπεδα πρόσβασης και εκτέλεσης συναλλαγών για κάθε χρήστη

Τα οφέλη από τη χρήση του e-banking

Η χρήση των υπηρεσιών ηλεκτρονικής τραπεζικής, συνεπάγονται σημαντικά οφέλη για το νοικοκυριό ή την επιχείρηση.

Συγκεκριμένα:

• Αποκτήστε τον έλεγχο των οικονομικών σας κάθε στιγμή

• Εξασφαλίστε 24ωρη πρόσβαση στις υπηρεσίες της Τράπεζάς σας από όπου κι αν βρίσκεστε

• Κερδίστε πολύτιμο χρόνο πραγματοποιώντας κάθε συναλλαγή σας σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα

• Επωφεληθείτε από τα χαμηλότερα έως και μηδενικά έξοδα συναλλαγών

• Απολαύστε έναν εύκολο και γρήγορο τρόπο για να πραγματοποιείτε τις συναλλαγές σας μέσα από ένα εύχρηστο και φιλικό περιβάλλον

Ειδικά για επιχειρήσεις και επαγγελματίες

• Απαλλαχθείτε από το άγχος μεταφοράς μετρητών, εκτελώντας με ασφάλεια τις συναλλαγές σας

• «Αυτοματοποιήσετε» μια σειρά από διαδικασίες για την εκτέλεση των τραπεζικών σας συναλλαγών

• Βελτιστοποιήσετε τις διαδικασίες ελέγχου και λειτουργίας του λογιστηρίου σας

• Μειώσετε τα λειτουργικά σας έξοδα

Πόσο ασφαλές είναι το e-banking

Όλες οι Τράπεζες λαμβάνουν ειδικά μέτρα για την προφύλαξη των χρηστών του e-banking και φροντίζουν για την ασφάλεια στις ηλεκτρονικές σας συναλλαγές με διάφορους τρόπους. Συγκεκριμένα, μεταξύ άλλων προβαίνουν στα εξής:

1. Σας αναγνωρίζουν με τη χρήση προσωπικών κωδικών πρόσβασης

• Η Τράπεζα εκδίδει προσωπικούς κωδικούς για την πρόσβασή σας στο Internet Banking, τους οποίους μπορείτε να αλλάζετε όσο συχνά το επιθυμείτε. Οι κωδικοί αυτοί απαιτούνται για την ταυτοποίησή σας από τα συστήματα της Τράπεζας.
• Για ορισμένες συναλλαγές οι Τράπεζες χρησιμοποιούν επιπρόσθετες δικλείδες ασφαλείας (π.χ. πρόσθετοι κωδικοί μιας χρήσης, ψηφιακά πιστοποιητικά)

2. Εξασφαλίζουν το απόρρητο κατά τη μεταφορά δεδομένων

• Το απόρρητο των πληροφοριών που ανταλλάσσετε με την Τράπεζα, από την αρχή μέχρι το τέλος της σύνδεσής σας, διασφαλίζεται με το πιο σύγχρονο πρωτόκολλο κρυπτογράφησης (SSL 128-bit encryption).

3. Ελέγχουν τη πρόσβαση στα συστήματά τους

• Η πρόσβαση στα συστήματα των Τραπεζών ελέγχεται με χρήση πολλαπλών φίλτρων ελέγχου πρόσβασης (π.χ. Firewall) όλο το 24ωρο.

4. Λαμβάνουν επιπρόσθετα μέτρα

• Σας αποσυνδέουν αυτόματα από την υπηρεσία, αν υπάρξει αδράνεια μεγαλύτερη από το προκαθορισμένο χρονικό διάστημα που ορίζει η κάθε Τράπεζα.
• «Κλειδώνουν» την πρόσβασή σας, μετά από έναν ορισμένο αριθμό λανθασμένων καταχωρίσεων των προσωπικών σας κωδικών.

Ειδικά για τους εταιρικούς χρήστες προβλέπονται επιπλέον δικαιώματα χρήσης όπως:

• «Διπλή» υπογραφή ανά συναλλαγή
• Διαφορετικά χρηματικά όρια ανά συναλλαγή
• Διαφορετικά εγκριτικά επίπεδα ή επίπεδα πρόσβασης
• Καθορισμός «Διαχειριστή» ο οποίος ελέγχει και παρακολουθεί τις κινήσεις που διενεργούνται από τους άλλους χρήστες της εταιρίας

Πώς να εγγραφείτε στο e-banking

Κάντε μία απλή αίτηση εγγραφής στο Internet Banking της Τράπεζας που συνεργάζεστε και αποκτήστε τους προσωπικούς σας κωδικούς.

Επιλέξτε τον τρόπο που σας εξυπηρετεί:

• ηλεκτρονικά, στην ιστοσελίδα της Τράπεζας,
• τηλεφωνικά, στο κέντρο τηλεφωνικής εξυπηρέτησης της Τράπεζας,
• σε οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αφήνω αυτό εδώ.

Γενικά, παρά τον δραματικά περισσότερο χρόνο που αφιερώνουν οι νέοι σε υπολογιστή, tablet, κινητό, δεν έχει επέλθει αντίστοιχη εξοικείωση τους με τις συγκεκριμένες τεχνολογίες. Δηλαδή, ναι μεν έχει γίνει πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας να περνάμε κάποιες ώρες μπροστά στην οθόνη, αλλά δεν έχουμε αφιερώσει το χρόνο που χρειάζεται για να γνωρίζουμε πώς λειτουργεί αυτό το μηχάνημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αφήνω αυτό εδώ.

Γενικά, παρά τον δραματικά περισσότερο χρόνο που αφιερώνουν οι νέοι σε υπολογιστή, tablet, κινητό, δεν έχει επέλθει αντίστοιχη εξοικείωση τους με τις συγκεκριμένες τεχνολογίες. Δηλαδή, ναι μεν έχει γίνει πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας να περνάμε κάποιες ώρες μπροστά στην οθόνη, αλλά δεν έχουμε αφιερώσει το χρόνο που χρειάζεται για να γνωρίζουμε πώς λειτουργεί αυτό το μηχάνημα.


Αναμενομενο. Με τις συγχωνευσεις, ειδικα η Πειραιως εκτοξευσε τον αριθμο των υποκαταστηματων. Ηταν πρακτικα αδυνατο να τα κρατησει ολα αυτα. Στο προαστιο που μενω, εφτασε να εχει 5-6. Εκτος απο 1 που ηταν σε αλλη κατευθυνση, τα ακραια απειχαν 1.2χλμ μεταξυ τους. Και μαλιστα στον ιδιο δρομο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ο ευκολώτερος και αποτελεσματικότερος τρόπος να υποδουλώσεις κάποιον, είναι να του δημιουργήσεις την αίσθηση ότι έχει ανάγκη την λύση που του προσφέρεις κι έτσι θα στο ζητήσει ο ίδιος. Κι όταν η λύση που του προσέφερες γίνει έξις, τότε θα σε θεωρήσει μέγα ευεργέτη. Όλα γίνονται για το <<καλό>> μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top