• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Παγκόσμιος συναγερμός με το Zantac

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,188 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Απ ό,τι διαβάζω πιο αναλυτικά, το πρόβλημα δεν είναι μόνο στις συγκεκριμένες παρτίδες αυτού του φαρμάκου αλλά στην ίδια την δραστική ουσία, οπότε θα περάσει από έλεγχο ό,τι περιέχει ρανιτιδίνη μάλλον (?)
Κρίμα γιατί για τα παιδιά είχε ωραία σιροπάκια...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H ρανιτιδίνη πήγε στη κατηγορία 2Β του IARC. Δεν καταλαβαίνω με πιο δικαίωμα ο ΕΟΦ ζήτησε την ανακλησή του. Πολύ γνωστό φάρμακο που θα καταστρέψει τον εισαγωγέα.

Πιστεύω ότι ο παγκόσμιος σάλος δημιουργήθηκε από τους ανταγωνιστές.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
παιδιά αυτό γίνεται γιατί το φάρμακο είναι πολύ φτηνό και το ίδιο αποτελεσματικό με αλλα ακριβότερα, έτσι βαφτίζοντας το εώς καρκινογόνο θα ωθήσουν το κόσμπο να αγοράσουν άλλα πιο ακριβά φάρμακα.....

έτσι λειτουργεί το marketing της ιατρικής και φαρμακευτικής....
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,188 μηνύματα.
παιδιά αυτό γίνεται γιατί το φάρμακο είναι πολύ φτηνό και το ίδιο αποτελεσματικό με αλλα ακριβότερα, έτσι βαφτίζοντας το εώς καρκινογόνο θα ωθήσουν το κόσμπο να αγοράσουν άλλα πιο ακριβά φάρμακα.....

έτσι λειτουργεί το marketing της ιατρικής και φαρμακευτικής....


Εγώ έχω ένα κουτί όμως δεν είναι στις παρτίδες της ανακλήσης,να το κρατήσω;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ έχω ένα κουτί όμως δεν είναι στις παρτίδες της ανακλήσης,να το κρατήσω;


κράτα το :D
κοιτα φιλε ένα άλλο παράδειγμα....

στην οστεοπόρωση δίνουνε καλσιτονίνη ή δισφωφονικα. Η καλσιτονίνη ειναι ουσιαστικη κατι φυσικό και πάρα πολυ φτηνό σε σχέση με τα δισφωφονικά.

Έτσι οι ερευνητές βγάλανε καρκινογονη την καλσιτονίνη και συνίστησαν τον περιορισμό της για να ωθήσουν τον κόσμο να πάει προς τα πιο ακριβά δισφωφονικά.

Είναι θέμα marketing και θέμα χαζής νοημοσύνης που πιστεύουν όλοι τα papers και τις έρευνες αγνοώντας οτι οι περισσοτερες χρηματοδοτούνται από τις ίδιες τις φαρμακυτικές.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Παιδια sos! Όποτε υπέφερα απο στομαχόπονο επαιρνα zantac και σωζόμουν... Όταν το απέσυραν ρώτησα και μου είπαν αντ' αυτού το peptan, αλλα το παιρνω εδω και τρεις μερες και δεν βλέπω βελτίωση.
Έχει εντοπίσει κανείς χάπι ανάλογο του zantac;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Παιδια sos! Όποτε υπέφερα απο στομαχόπονο επαιρνα zantac και σωζόμουν... Όταν το απέσυραν ρώτησα και μου είπαν αντ' αυτού το peptan, αλλα το παιρνω εδω και τρεις μερες και δεν βλέπω βελτίωση.
Έχει εντοπίσει κανείς χάπι ανάλογο του zantac;
Losec καλέ.Απείρως ανώτερο.Και είναι άλλης κατηγορίας. :D
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Kαι πολύ φθηνό.

Πάντως παρα πολλά ακριβά φάρμακα έχουν βρεθεί καρκινογόνα ή προβληματικά και έτσι προωθήθηκαν τα φθηνά πολλές φορές. Να τα λέμε όλα. Γενικότερα, αυτά που αγοράζονται μαζικά γίνονται με το χρόνο φθηνότερα...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μια ερώτηση κυρίως μαμάδες,μπαμπάδες του φόρουμ εγώ για γαστροπροστασια έγραφα Tagamet Σύροπι στα παιδιά τώρα εσας τι σας δίνει ο παιδιατρος σας για γαστροπροστασιά (όχι γαστροπροστασια )

προσοωπΙΚΑ έχω βρει το nexium που βγαίνει σε φακελάκια αλλα θα προτιμούσα με Παρομοιο μηχανισμο με σιμεριδίνα και όχι πραζολη που ειναι το nexium.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εμένα μόνο μια φορά χρειάστηκε να μου γράψει γαστροπροστασία ο γιατρός και μου έγραψε Losec.
Το περίεργο είναι ότι μου έγραψε τη μικρή περιεκτικότητα σε mg (νομίζω τα 10mg) και η φαρμακοποιός έμεινε έκπληκτη ότι τόσο μικρή δίνουμε στα παιδιά κι άμα, έτσι μου έδωσε των 20mg στο φαρμακείο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Εμένα μόνο μια φορά χρειάστηκε να μου γράψει γαστροπροστασία ο γιατρός και μου έγραψε Losec.
Το περίεργο είναι ότι μου έγραψε τη μικρή περιεκτικότητα σε mg (νομίζω τα 10mg) και η φαρμακοποιός έμεινε έκπληκτη ότι τόσο μικρή δίνουμε στα παιδιά κι άμα, έτσι μου έδωσε των 20mg στο φαρμακείο.
Μπορεί η γιατρός να σε έκοψε για αδυνατούλη... :P
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Μπορεί να έχει αλτσχάιμερ η γιατρός σου... Εσύ όμως πέρνα από το fitness thread να σε κανονίσει ο Devil...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μπορεί να έδωσε placebo δόση, επίσης σε ορισμένες ήπιες περιπτώσεις 10mg μπορεί να είναι ικανοποιητική δοση
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
ρε @fockos γράψε κανα maalox ή riopan να χουμε γιατί έρχονται ζόρικοι καιροί
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top