Παράλογη Ελληνική νοοτροπία....

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν θεωρείς λογικό κάποιος που δεν μπορεί ούτε τις γιορτές των Χριστουγέννων να περάσει, να θεωρεί ότι δεν μπορεί να ζήσει με το εισόδημα του;
ναι αλλα η λύση δεν είναι τα δάνεια....

Συμφωνω και επαυξανω...
Υπαρχει λυση, χωρις να χρεωθεις και μετα να μη δυνασαι να το αποπληρωσεις...Βρες 2η δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnie7452

Νεοφερμένος

Ο Johnie7452 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συμφωνω και επαυξανω...
Υπαρχει λυση, χωρις να χρεωθεις και μετα να μη δυνασαι να το αποπληρωσεις...Βρες 2η δουλεια..

Με πιάνεις... αλλά δυστιχώς οι περισσότεροι τα βάζουν με το ύφος μου χωρίς να καταλλάβουν τι θέλω να πω:(. τέλος παντων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup:
Συμφωνο απολυτα με τα παραπανω (ασχετος αν εκανες μερικα συντακτικα λαθακια)

Μάλλον θα έλεγα πως "Ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθον βαλέτω"...:P:D

Μακαρι για μια φορα στην ιστορια να μην παει κανεις της επομενες εκλογες να ψηφισει κανενα κομμα!!! Πιστευω οτι θα ειναι το ποιο ηχηρο χαστουκι που θα φαει το πολιτικο συστημα και ισως τους κανει να καταλαβουν οτι ειμαστε ΞΥΠΝΙΟΙ και δεν ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ και βλεπουμε τι και τι τρωνε μεσα απο τα σκανδαλα που βλεπουν καθε μερα το φως της δημοσιοτητας!!
Αν και έχω δηλώσει πως τελευταία δεν ψηφίζω πια στις εκλογές, όπως πολύ σωστά είπε και η Idril, το σύστημα είναι έτσι φτιαγμένο, που αυτοί θα έβγαιναν και μόνο με τις δικές τους ψήφους, μαζί με αυτές των κομματικών τους στελεχών και μάλιστα θα διατείνονταν ότι είναι η "δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση", η οποία ανέβηκε στην εξουσία "με τη βούληση του κυρίαρχου ελληνικού λαού". Στις ΗΠΑ κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει; Ο Λεπέν στη Γαλλία δεν κόντεψε να βγει πρόεδρος λόγω της αποχής των ψηφοφόρων στον πρώτο γύρο των εκλογών;

Tι λε ρε παλίκαρε που δεν θα ψηφίσουμε.
Χάρη στην αδιαφορία εσού και εμού βγαίνουν οι ίδιοι τόσα χρόνια.

Τι να σου πω ρε φίλε κι όταν ψήφιζα και δεν αδιαφορούσα, πάλι οι ίδιοι έβγαιναν. Τόσα χρόνια!!!

οχι φίλτατε να μήν κάνουμε ιδιωτική ασφάλεια φυσικά και όχι, αλλά πες μου εσύ πως γίνεται τα 100 σχεδόν χρόνια που υφίστατε το ΙΚΑ και με τα έσοδα που έχει να χρεωκοπεί ??? μήπως κάποια "συστήματα" διαχειρίζονται ή εκμεταλεύονται το χρήμα αυτό? και με ποιό τρόπο? ποιός είναι αυτό που αποφασίζει κάποιος να διαχειριστεί ή να επενδύσει τα κεφάλαια των ταμείων? πως θα το κάνει? επειδή λοιπόν συγκεκριμένα δεν νομίζω οτι θα μου απαντήσει κανείς θα σας πώ οτι όλα αυτά τα παραπάνω έφεραν τα ταμεία στο χάλι που είναι σήμερα !!!! αλλά εμεις πληρώνουμε....

Επί πολλές δεκαετίες (νομίζω από τη δεκαετία του '50, μέχρι και αυτήν του '80), τα ασφαλιστικά ταμεία ήταν υποχρεωμένα βάσει νόμου να καταθέτουν τα χρήματά τους στις ελληνικές τράπεζες ΑΤΟΚΑ. Σύμφωνα με κάποιο νόμο της οικονομικής επιστήμης, ένα κεφάλαιο που δεν τοκίζεται, όσο μεγάλο κι αν είναι, μετά την παρέλευση 20 ετών ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ. Ας μας διαφωτίσει επ' αυτού κάποιος περισσότερο γνώστης από εμένα, εγώ το διάβασα σε κάποιες δημοσιογραφικές αναλύσεις.
Έτσι λοιπόν, υπό το βάρος των διαμαρτυριών που ξεσηκώθηκαν όταν μας είπαν ξαφνικά πως τα ταμεία καταρρέουν, αρχές της δεκαετίας του '90 (ίσως λίγο νωρίτερα), ο νόμος άλλαξε κι έδινε πλέον τη δυνατότητα στα ταμεία να "επενδύουν" τα χρήματά τους. Το αποτέλεσμα αυτού του εκ πρώτης όψεως "εκσυγχρονιστικού" μέτρου, ήταν να χαθούν και τα υπόλοιπα χρήματα σε ύποπτα ομόλογα και σε φούσκες των χρηματιστηρίων, με μόνους κερδισμένους όσους είχαν τα χρήματα στα χέρια τους για να τα διαχειριστούν.
Μετά μας είπαν "ασφαλιστείτε σε ιδιωτικές ασφαλιστικές". Πέραν του αναμφισβήτητου γεγονότος ότι οι ιδιωτικές ασφαλιστικές προσλαμβάνουν ειδικούς ώστε να βρίσκουν "παραθυράκια" που θα τους επιτρέπουν να μην πληρώνουν τις οφειλόμενες αποζημιώσεις, το πιο ωραίο είναι πως όταν κάποιος από εμάς έρθει η ώρα να βγει στη σύνταξη, θα μπορούν άνετα να του πουν: "Λυπούμεθα πολύ, αλλά λόγω της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, εμείς χρεωκοπούμε και ζήτα τα λεφτά σου από τον Άγιο Πέτρο"...

οχι δεν έχω δουλέψει γκαρσόνι ποτε αλλά θα το έκανα αν χρειαζόταν, πες μου όμως το λάθος μου ποιό είναι...

Ακριβώς το ότι δεν έχεις δουλέψει ως γκαρσόνι. Τι δηλαδή, σνομπάρεις το εθνικό μας επάγγελμα; Η Ελλάδα είναι εδώ και δεκαετίες "η χώρα των γκαρσονιών". Σιγά σιγά θα μας πεις πως δεν έχεις φάει και φασολάδα...:D:P:clapup:

τι μας έχει φέρει ως εδώ να μένουν οι Ελληνες άνεργοι και να εργάζονται οι ξένοι, την κατάσταση θίγω και α την αναλύσουμε περισσότερο θα φτάσουμε πολύ μακρυα
Μήπως έχει σχέση με το γεγονός ότι κατέστησαν ολόκληρη γενιά πτυχιούχους των ΑΕΙ και ΤΕΙ, αναβάθμισαν μάλιστα στα χαρτιά και μόνο τα πτυχία των τελευταίων και τώρα θα θεωρούν ισότιμα και αυτά των κολλεγίων; Ποιος να πάει να δουλέψει χειρωνακτικά, όταν θεωρεί τον εαυτό του "πτυχιούχο" και "επιστήμονα"; Φυσικά έχουμε τον υψηλότερο δείκτη ανεργίας νέων πτυχιούχων στην Ευρώπη (ή έστω έναν από τους υψηλότερους). Άλλο ένα παραμύθι που έφαγε ο Έλληνας, με την ξιπασιά ή έστω την καλώς νοούμενη λαχτάρα να "(παρα)μορφώσει" τα παιδιά του;

Με πιάνεις... αλλά δυστιχώς οι περισσότεροι τα βάζουν με το ύφος μου χωρίς να καταλλάβουν τι θέλω να πω:(. τέλος παντων....

Είναι δύσκολο φίλε μου να διαγνώσουμε, μέσα από τις λίγες γραμμές που έχεις γράψει μέχρι τώρα, τις προθέσεις σου. Ίσως θα έπρεπε για αρχή να γράφεις με περισσότερη προσοχή, αν δεν θέλεις να παρεξηγείσαι...;)

Πάντως εσείς οι απαισιόδοξοι έχετε άδικο. Εγώ βλέπω φως στο βάθος του τούνελ, όπως είχε πει και ο αείμνηστος Ανδρέας Παπανδρέου. Μόνο που μπορεί το φως που βλέπω να είναι απλά το τρένο που έρχεται κατά πάνω μας...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....................



Τι να σου πω ρε φίλε κι όταν ψήφιζα και δεν αδιαφορούσα, πάλι οι ίδιοι έβγαιναν. Τόσα χρόνια!!!

Αγαπητό μου Χάος, προφανώς δεν έχεις σε μεγάλη υπόληψη το ρητό " Ο υπομείνας έως τέλους..." ίσως "σωθεί"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μάλλον φίλε Νωεύ, πιστεύω στο άλλο ρητό, "Ο ελπίζων χαίροντας, αποθνήσκει χ@ζοντας"...:P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
2. Και καλα κανει, ας προσεχαμε οι υπολοιποι..δεν ειναι κατι καινουριο. Οι Ελληνες μεταναστες της Γερμανιας και της Αμερικης ακριβως αυτο εκαναν και συνεχιζουν να κανουν...
2)Καλή μου Νεράιδα στο μήνυμα #7 γράφω
Πόσοι Έλληνες θα σύστηναν Έλληνα για δουλειά;
Για τους μετανάστες ξέρουμε.

1. Ποιο το λαθος που κανει ακριβως?

3. Πανε μια βολτα απο καμμια οικοδομη και θα βρεις
Μιλάμε για δυό επαγγέλματα για τα οποία υπάρχει ειδικό επίδομα στον ΟΑΕΔ.
Γιατί άραγε;
Τα 70άρια και 80άρια δεν μου λένε τίποτα όταν δεν ξέρω πόσες μέρες θα δουλέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Τα 70άρια και 80άρια δεν μου λένε τίποτα όταν δεν ξέρω πόσες μέρες θα δουλέψω.
Ούτε και του μετανάστη, αλλά δεν έχει επιλογή και το κάνει...
Ο μετανάστης δεν συστήνει μετανάστη, συγγενή ή φίλο συστήνει. Κάτι που οι Έλληνες επίσης κάνουν χρόνια τώρα και στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Ο μετανάστης δεν συστήνει μετανάστη, συγγενή ή φίλο συστήνει. Κάτι που οι Έλληνες επίσης κάνουν χρόνια τώρα και στην Ελλάδα.
Με δεδομένο ότι τα εργοστάσια παραγωγής είναι γεμάτα μετανάστες μάλλον οι μετανάστες έχουν περισσότερους και καλύτερους συγγενείς και φίλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Με δεδομένο ότι τα εργοστάσια παραγωγής είναι γεμάτα μετανάστες μάλλον οι μετανάστες έχουν περισσότερους και καλύτερους συγγενείς και φίλους.

Εγω θα συμπληρωνα και το οτι εμεις οι Ελληνες την εχουμε δει πανεπιστημονες και ψωναρες...
Αγαπητε μου οι μεταναστες εργαζονται κατα κυριο λογο εκει που ο Ελληνας δεν καταδεχεται να εργαστει... Ας κοιταξουμε την καμπουρα μας και ας σταματησουμε να μεταθετουμε τις ευθυνες μας συνεχως στους αλλους... Θελω να ελπιζω οτι καποια στιγμη θα μεγαλωσει μια γενια με αλλη νοοτροπια απο την υπαρχουσα...Μονο ετσι θα καταφερουμε να εξελιχθουμε, διαφορετικα "καλα να παθουμε"....εμεις φταιμε και οχι ο "διπλα"...
Με οποιο "δασκαλο" καθισεις, τετοια "γραμματα" θα μαθεις....με τις υγειες μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Με δεδομένο ότι τα εργοστάσια παραγωγής είναι γεμάτα μετανάστες μάλλον οι μετανάστες έχουν περισσότερους και καλύτερους συγγενείς και φίλους.

Εγω θα συμπληρωνα και το οτι εμεις οι Ελληνες την εχουμε δει πανεπιστημονες και ψωναρες...
Αγαπητε μου οι μεταναστες εργαζονται κατα κυριο λογο εκει που ο Ελληνας δεν καταδεχεται να εργαστει... Ας κοιταξουμε την καμπουρα μας και ας σταματησουμε να μεταθετουμε τις ευθυνες μας συνεχως στους αλλους... Θελω να ελπιζω οτι καποια στιγμη θα μεγαλωσει μια γενια με αλλη νοοτροπια απο την υπαρχουσα...Μονο ετσι θα καταφερουμε να εξελιχθουμε, διαφορετικα "καλα να παθουμε"....εμεις φταιμε και οχι ο "διπλα"...Με οποιο "δασκαλο" καθισεις, τετοια "γραμματα" θα μαθεις....με τις υγειες μας....
Ο μετανάστης δουλεύει μερικώς ή τελείως ανασφάλιστος και επίσης μεροκάματο (όποτε υπάρχει δουλειά). Ο Έλληνας δεν δουλεύει έτσι και καλά κάνει. Και ναι δεν υπάρχουν πια νομάδες αγρότες για το θερισμό ή την συγκομιδή όπως παλιά που ολόκληρα χωριά από όλη την φτωχή Ελλάδα (Ήπειρο, Εύβοια... πριν την τουριστική ανάπτυξη) πήγαιναν να δουλέψουν στους κάμπους τις ανάλογες εποχές. Σας φαίνεται παράλογο? Πόσοι από σας τολμούν να πουν ότι θα βγαίνατε οικονομικά και σωματικά κάνοντας αγροτικές εργασίες εποχικά?

Χωρίς να μειώνω την άποψη ότι έχουμε καλομάθει και ότι παίρνουμε πτυχία χωρίς ανάλογο αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας πολλές φορές ,θεωρώ ότι αν εκτιμούσαμε και κοινωνικά τους χειρωνάκτες μας όπως σε άλλες χώρες, αν δεν τους απαξιώναμε, θα είχαμε περισσότερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Πολύ σωστά αυτά που λέει η lugar. Θεωρώ όμως ότι μεγάλο μερίδιο έχουν και οι κυβερνήσεις (και η τωρινή και η προηγουμενη) η οποιες άνοιξαν κάποιες χιλιάδες πανεπιστημιακά τμήματα σε κάθε κουτσοχωρι της Ελλάδας γιατί δεν έβρισκαν άλλο τρόπο να στηρίξουν την οικονομία στη επαρχία (αφού δεν μπορούσαν να βάλουν το χέρι στην τσέπη και δώσουν επιδόματα στους αγρότες αποφάσισαν να τους ανοίξουν ένα ΤΕΙ για να βγάζουν κάποια ψίχουλα από νοίκια σε φοιτητές/καμάρια του ελληνικού λαου, κάνοντας ταυτόχρονα χαρούμενους και του γονείς ότι το καμάρι τους σπουδάζει). Τα καμάρια όμως κάποια στιγμή πήραν πτυχίο, φούσκωσαν τα μυαλά τους (με την αμέριστη συμπαράσταση των γονιών) και τώρα δε δέχονται να κάνουν δουλειά κατώτερη του ιλιγγιώδους επιπεδου τους. Σε αυτό το σημείο η ευθύνη περνάει κατά κύριο λόγο στους ιδιους και δευτερευόντως στους γονείς τους οι οποιοι προτιμούν να ταΐζουν εσαεί το καμάρι παρα να το δουν να βγάζει καλο στα χερια από τη δουλειά (αντιθετα ο καλός στον εγκέφαλο δεν τους ενοχλεί καθόλου!). Και επειδή αυτοί οι γονείς νοιάζονται φυσικά για το μέλλον του κανακάρη/κανακάρισσας αλλα εξακολουθούν να τον θεωρούν υπερβολικά αξιόλογο επιστήμονα (μα είναι απόφοιτος του ΤΕΙ φυτικής παραγωγής/ του τμήματος ιστορίας της τέχνης!) φροντίζουν να του εξασφαλίσουν μια θέση ανάλογη των προσόντων του (των ποιων??) με την παραδοσιακή ελληνική μέθοδο του ρουσφετιού. Και έτσι ξαναβγαίνει η καλή κυβέρνηση που ξεκίνησε τη χιονοστιβάδα και διαιωνίζεται η κατάσταση. Καληνύχτα Κεμάλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Και επειδή αυτοί οι γονείς νοιάζονται φυσικά για το μέλλον του κανακάρη/κανακάρισσας αλλα εξακολουθούν να τον θεωρούν υπερβολικά αξιόλογο επιστήμονα (μα είναι απόφοιτος του ΤΕΙ φυτικής παραγωγής/ του τμήματος ιστορίας της τέχνης!) φροντίζουν να του εξασφαλίσουν μια θέση ανάλογη των προσόντων του (των ποιων??) με την παραδοσιακή ελληνική μέθοδο του ρουσφετιού.
Βρε Idril αυτό εννοούσα όταν έλεγα απαξίωση. Στην Ελλάδα είμαστε από τις λίγες χώρες που τα πάντα χρειάζονται άδεια μηχανικού, οπότε απαξιώνονται οι δουλειές του μεσαίου τεχνικού επιπέδου, και χωρίς μεσαίο τεχνικό επίπεδο δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις στην παραγωγή.
Μια εικόνα που έχω είναι οι ηλεκτρολόγοι που κάνουν δουλειά που χρειάζεται σφραγίδα ηλεκτρολόγου μηχανικού, απλώς κουβαλάν μια τέτοια σφραγίδα πάνω τους, ο ηλεκτρολόγος μηχανικός δεν έχει δει ούτε απέξω το σπίτι, όμως εμπιστεύεται τον ηλεκτρολόγο προφανώς! Και όλα βαίνουν καλώς, παίρνει και ο ηλεκτρολόγος μηχανικός τη μίζα του για την δουλειά που δεν έκανε/ έλεγξε. Πόσο σπασμένος πρέπει να είναι αυτός ο ηλεκτρολόγος?
Κάθε δουλειά είναι προσόν, ανάλογα με το πως την κάνεις. Άλλωστε επειδή δεν υπάρχουν πια τσιράκια όλες τις δουλειές σε κάποια σχολή θα την μαθαίνουμε. Το θέμα είναι εμείς να την κάνουμε καλά και οι άλλοι να μας τιμάνε γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Συγγνώμη, κατάλαβα λάθος γιατί το ερμήνευσα σαν κοινωνική απαξίωση (= ότι κανεις δε θέλει να κάνει αυτός η τα παιδιά του την "παρακατιανή" δουλειά).

Και έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που λες ότι ο ηλεκτρολόγος δε θα έπρεπε να χρειάζεται έγκριση, αλλα ούτε και να απαιτεί εξίσωση του πτυχίου του με εκείνο του μηχανικού θα έπρεπε, τη ζητάει όμως! Πρέπει να αλλάξουν παρα πολλά πράγματα και πρώτα πρώτα η νοοτροπία με την οποια επιλεγει ο καθένας τις σπουδές και/ή το επάγγελμα του, εκεί θέλω να καταλήξω.

(sorry και πάλι για την παρανόηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnie7452

Νεοφερμένος

Ο Johnie7452 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ο μετανάστης δουλεύει μερικώς ή τελείως ανασφάλιστος και επίσης μεροκάματο (όποτε υπάρχει δουλειά). Ο Έλληνας δεν δουλεύει έτσι και καλά κάνει. Και ναι δεν υπάρχουν πια νομάδες αγρότες για το θερισμό ή την συγκομιδή όπως παλιά που ολόκληρα χωριά από όλη την φτωχή Ελλάδα (Ήπειρο, Εύβοια... πριν την τουριστική ανάπτυξη) πήγαιναν να δουλέψουν στους κάμπους τις ανάλογες εποχές. Σας φαίνεται παράλογο? Πόσοι από σας τολμούν να πουν ότι θα βγαίνατε οικονομικά και σωματικά κάνοντας αγροτικές εργασίες εποχικά?

Χωρίς να μειώνω την άποψη ότι έχουμε καλομάθει και ότι παίρνουμε πτυχία χωρίς ανάλογο αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας πολλές φορές ,θεωρώ ότι αν εκτιμούσαμε και κοινωνικά τους χειρωνάκτες μας όπως σε άλλες χώρες, αν δεν τους απαξιώναμε, θα είχαμε περισσότερους.

Το θέμα όμως δεν είναι αν ο Έλληνας δεχεται να εργαστεί μόνο με ασφάλιση! ετσι είναι και φυσικά καλά κάνει, Έλληνες είναι όμως και αυτοί που παίρνουν τους αλλοδαπούς ανασφάλιστους, καθώς και Έλληνες είναι αυτοί που έχουν αναλάβει να το εελέγχουν αυτό αλλά δεν το κάνουν.
και πές μου αν η πολιτεία έκανε ελέγχους και υποχρέωνε στην νόμιμη πρόσληψη και των αλλοδαπών επιβάλοντας πρόστιμα, θα συνέβαινε αυτό? επίσης θα ήταν τόσοι πολλοί οι αλλοδαποί στη χώρα μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top