Αγιες μέρες και εξευτελισμός

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
@bisbirikos O Kissinger ήταν ανέκα8εν ανθέλληνας. Όσο για την Ελευθεροτυπία, κα8ένας κρίνει και δίνει ανάλογη βαρύτητα στα γραφόμενα της κάθε εφημερίδας. Η Ελευθεροτυπία έχει μια ιδιαίτερη στάση σε εθνικά θέματα.

Ειρωνικο ηταν το σχολιο μου...Κι ειλικρινα, προτιμω την Turkish Daily απο την Ελευθεροτυπια σε τετοια θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Σιγά μην μας έκανε και εθνοψυχανάλυση ο Κισ. Είχε "σημαντικότερα" πράγματα να ασχοληθεί.
Ο Κίσσινγκερ ασχολιόταν με το θέμα της Κύπρου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Από το πως έγιναν τα πράγματα, μάλλον δεν ασχολείτο :P

Τι έγινε τελικά με τις Άγιες μέρες; Κάναμε νηστεία ή θα πάμε στη κόλαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τι έγινε τελικά με τις Άγιες μέρες; Κάναμε νηστεία ή θα πάμε στη κόλαση;

Υπάρχει αναφορά στην Καινή Διαθήκη, όπου ο ίδιος ο Χριστός λέει στους μαθητές του να μην στερούνται το φαγητό. Η νηστεία είναι μια από τις πολλές επινόησεις της Εκκλησίας και η διδασκαλία του Χριστού τελείως παραποιημένη απ'αυτήν :

''Γιατί οι μαθητές του Ιωάννη νηστεύουν συχνά και προσεύχονται, και οι μαθητές των Φαρισαίων κάνουν το ίδιο, οι δικοί σου μαθητές τρώνε και πίνουν ? Αυτός (ο Χριστός) τους είπε : Μήπως μπορείτε στους καλεσμένους σε γάμο φίλους του γαμπρού, την ώρα που ο γαμπρός είναι μαζί τους και γιορτάζουν την χαρά του γάμου του, να επιβάλλετε να νηστεύουν ? Θα έρθουν μέρες που όταν τους πάρουν το γαμπρό (εννοεί τον εαυτό του), θα νηστεύσουν και θα κακοπαθήσουν εκείνες τις μέρες''

Κατά Λουκά, 33-35.

Εκείνες τις μέρες....σ'αυτό να σταθούμε. Από τη στεναχώρια για το θάνατό του δασκάλου τους δεν θα τρώνε ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ, αυτό είπε, ποτέ όμως δεν προέτρεψε να νηστεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι έγινε τελικά με τις Άγιες μέρες; Κάναμε νηστεία ή θα πάμε στη κόλαση;


Δεν νομίζω ότι το θέμα ήταν άν θα πάμε στην κόλαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εκτός από το ότι αγγίζεις ευαίσθητες χορδές, βλέπω πως δεν έκανες νηστεία ;)

πσ. Χρειάστηκε το μίσος του Παύλου για το σώμα, για να διευθετηθούν απλά ζητήματα της πίστης, όπως η νηστεία και η αγνότητα... Τουλάχιστον μείναμε αγνοί το πάσχα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Το θέμα αυτό ειναι για αυτές τις άγιες μέρες και για τον εξευτελισμό στα κανάλια απο διάφορους κακοπροέρετους που μόνο τέτιες μέρες βρήσκουν να εκφράσουν την όποια κακή γνώμη γύρο απο την θρησκία μας, δεν λέω να μην την πούν άλλα όχι αυτές τις μέρες που κάποιοι κάνουν δυνατές νυστίες και ότι άλλο νοιώθει για να ευχαριστήσει να προσευχηθεί ή να παρακαλέσει στο θεό όπως το νοιώθει.

Απο την στιγμή που πλησιάζει η μεγάλη ευδομάδα όλοι έτρεξαν να πούν ότι δεν υπάρχουν θάυματα, άγιο φώς και πολλά άλλα, με πιο δικαίωμα έρχοντε τώρα; γιατί το κάνουν αυτό σε εμάς που θέλουμε να νοιώσουμε λίγο άνθρωποι; γιάτί να βλέπω λίγο τηλεώραση και να ακούω για απατεωνιές των παπάδων; στο κάτω κάτω άς το συζητήσετε άλλη μέρα άλλες εποχές, δηλαδή η τηλεθέαση ειναι καλύτερη άπο την προσβολή των θείων;

Παρακαλώ δεν θέλω καβγάδες, η θρησκεία ειναι επιλογή του καθενός και οφήλουμε να σεβαστούμε την όποια επιλογή:)

Οι "κακοπροαιρετοι" που λες δεν βρισκουν μονο τετοιες μερες να πουν την γνωμη τους, αλλα τα καναλια τετοιες μερες κανουν εκπομπες για τετοια θεματα. Οποτε και αυτοι την λενε... Που ειναι το κακο απο πλευρας τους?

Καλο θα ειναι οι ανθρωποι που λες οτι κανουν δυνατες νηστειες κλπ, να ανοιξουν τα ματια τους και να μην πιστευουν ακριτα οσα τους παρουσιαζει η θρησκεια, οπως για παραδειγμα την μεγαλη απατη (κατα τη γνωμη μου) με το "αγιο" φως.

Αμα δεν θες να ακους διαφορετικες αποψεις, απλα αλλαξε καναλι... Ειναι πολυ απλο.

Επισεις καλο θα ητανε να "νιωθατε ανθρωποι" καθημερινα αγαπωντας τους ανθρωπους γυρω σας και οχι μονο την Μεγαλη Βδομαδα.

Το να μιλαει καποιος για απατεωνιες των παπαδων, αποτελει προσβολη για τα θεια? Ημαρτον...

Οι θρησκιοι θελουν να μην "θιγουμε την πιστη τους" τις αγιες μερες" αλλα αυτοι οι ιδιοι μας πρηζουν τα ******* οταν θελουμε να δουμε ενα συγκροτημα στη χωρα μας και απαιτουν και απαγορευση της συναυλιας...Οκ, να μην λεμε τη γνωμη μας τη μεγαλη βδομαδα, να βγαλουμε το σκασμο... βγαλτε τον κι εσεις ομως αντι να φερνετε σκοταδισμο...

Ακριβως, η θρησκεια ή η μη-θρησκεια ειναι επιλογη του καθενος. Σεβαστειτε την.

Πρώτον δεν απαγόρεψα κάτι απλά άν εμείς λεγαμε στις δικές τους άγιες μέρες βλακίες για τον δικό τους θεο τι θα έκαναν;;;:hmm:


Ανθρωπος νοιώθεις γιατί άν πραγματικά πιστέυεις αυτές οι μέρες ειναι που μας δίχνουν τι αμαρτίες κάνουμε και νοιώθουμε θλήψη για τον θάνατο Εκεινου και για το ότι τελικά δεν πρόκειτε να σταματήσουμε τα κακά που κάνουμε;)

Χρειαζεσαι οπωσδηποτε την θρησκεια να σου πει τι απο αυτα που εκανες ειναι αμαρτια? Μυαλο δεν εχεις να σκεφτεις?

Ας ειναι δεν με νοιάζει εμένα αυτό που με φρικάρει έναι ότι δεν σέβοντε τίποτα, εμείς νοχλήσαμε ποτέ τους μοαμεθανούς; τους μουσουλμάνους; τους άθεους;

Μωαμεθανοι και Μουσουλμανοι ειναι το ιδιο.

Βγήκαμε ποτέ εμείς τις άγιες μέρες των μουσουλμάνους και τους λέμε γιατι δεν τρώς γουρούνι; ή να προσπαθήσαμε στα κανάλια να τους πούμε ότι ειναι όλα ψέυτηκα αυτά που πιστέυουν; όχι άν τους το λέγαμε θα μας σκώτοναν να εισαι σίγουρός για αυτό.

Γιατι, βγηκε κανενας μουσουλμανος να πει κατι για την θρησκεια σου τις μερες του Πασχα?

Μπορεί να φανώ γραφικός, εθνικιστής κλπ κλπ. Ο μεγάλος Αμερικανός διπλωμάτης και "φιλέλληνας" Κίσσινγκερ κάποτε είχε πει:


«Ο Ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι' αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των Η.Π.Α.».
Turkish Daily, 17/2/1997

Η πρώτη υπογράμμιση έχει να κάνει με αυτό το θέμα, και το σχόλιό μου είναι: "βούτυρο στο ψωμί τους". Οι Έλληνες μόνοι μας πολεμάμε τη θρησκεία μας. Αυτή που αρχικά μας επιβάλλεται και εκ των υστέρων μπορούμε να αλλάξουμε.
Η δεύτερη είναι offtopic έχει να κάνει με την πρόσφατη επικαιρότητα και ένα βιβλίο που διδάσκεται στα παιδάκια της 6ης δημοτικού.

Πρωτον, αποκλειεται να τα ειπε αυτα ο Kissinger. Ειναι ποτε δυνατον ενας υπουργος εξωτερικων να βγει και να δηλωσει δημοσια τα σχεδια του ή της κυβερνησης του? Να βγει και να πει τοσο χτυπητα πραγματα? Σορρυ, αλλα μονο ενας απειρος απο διπλωματια θα το εκανε αυτο... Ο Ισραμερικανος υπουργος εξωτερικων μονο τετοιος δεν ητανε.

Δευτερον, υπαρχει ενας καλυτερος τροπος να γινει δυσκολοκυβερνητος, οχι μονο ο ελληνικος λαος, αλλα καθε λαος του κοσμου. Για να αποκτησουν ολοι ταξικη συνειδηση και σου λεω μετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Χρειαζεσαι οπωσδηποτε την θρησκεια να σου πει τι απο αυτα που εκανες ειναι αμαρτια? Μυαλο δεν εχεις να σκεφτεις?

Μωαμεθανοι και Μουσουλμανοι ειναι το ιδιο.

Γιατι, βγηκε κανενας μουσουλμανος να πει κατι για την θρησκεια σου τις μερες του Πασχα?

Μυαλό έχω και ψυχή όμως έχω και καρδιά, δεν με ενδειαφέρει ποιός είναι αμαρτωλός με ένδειαφέρει έγώ τι κάνω, και δέν ενοώ ότι θα μας δίξει τις άμαρτιές και θα μας πεί κακό άστο κάτω, άλλα θα περάσεις κάτι σάν μνημώσινό, όπως όταν παιθαίνει κάποιος και λές έφυγε ό δικός μου άνθρωπός όταν θα φύγω έγω θα πάω στην κόλαση για τα κακά που κάνω όποια και να είναι...

Για μωαμεθανούς και μουσουλμάνους ντάξει ένα λάθος κάναμέ...

Δεν μηλάω μονο για μουσουλμάνους το καταλαβένεις αυτό; είπα άθεους μαζί με τούς μωαμεθανούς θα πρέπει να με πάρουν οι άθεοι με τις πέτρες; παράδειγμα έφερα άν σε ένωχλεί συγνώμη θα πώ π.χ. βουδιστές και άν προσβληθεί άλλος το άλλαζω....

Καλο θα ειναι οι ανθρωποι που λες οτι κανουν δυνατες νηστειες κλπ, να ανοιξουν τα ματια τους και να μην πιστευουν ακριτα οσα τους παρουσιαζει η θρησκεια, οπως για παραδειγμα την μεγαλη απατη (κατα τη γνωμη μου) με το "αγιο" φως.


Αμα δεν θες να ακους διαφορετικες αποψεις, απλα αλλαξε καναλι... Ειναι πολυ απλο.

Επισεις καλο θα ητανε να "νιωθατε ανθρωποι" καθημερινα αγαπωντας τους ανθρωπους γυρω σας και οχι μονο την Μεγαλη Βδομαδα.

Το να μιλαει καποιος για απατεωνιες των παπαδων, αποτελει προσβολη για τα θεια? Ημαρτον...

Οι θρησκιοι θελουν να μην "θιγουμε την πιστη τους" τις αγιες μερες" αλλα αυτοι οι ιδιοι μας πρηζουν τα ******* οταν θελουμε να δουμε ενα συγκροτημα στη χωρα μας και απαιτουν και απαγορευση της συναυλιας...Οκ, να μην λεμε τη γνωμη μας τη μεγαλη βδομαδα, να βγαλουμε το σκασμο... βγαλτε τον κι εσεις ομως αντι να φερνετε σκοταδισμο...

Ακριβως, η θρησκεια ή η μη-θρησκεια ειναι επιλογη του καθενος. Σεβαστειτε την.


Πρώτα άπο όλα είναι επιλογή μου να βλέπω ότι θέλω και έσύ έχεις επιλογή να κάνεις ότι θέλεις, δεν με ποτήζουν ούτε είμαι φυτό να μήν καταλαβένω τι μου γίνετε άπλα.
Οι άπόψεις του καθενός είναι δεκτές άλλα όχι την στιγμή που θρηνώ για κάποιον δικό μου.
Το άν αγαπώ ή όχι τουλάχιστών έγώ τους άνθρώπους θα στο πούν άυτοί που με ξέρουν άυτοί που δεν άρνούμε να τους βοηθείσω ή να τους προστατέψω.

Εγώ είμαι πρώτη που λέω΄πόσο απάτεώνες είναι άλλα π.χ. το άγιο φώς περιλαμβάνει αυτό που πιστέυω με την απατεωνιά των παπάδων άρα άς μην τα λέμε όταν περιμένω και έγω να βγεί το άγιο φώς..


Οσο για την συναβλία και τον σκοταδισμό έχεις δικιο άλλα μην κατηγορείς τον άνθρωπο που πιστέυει άλλα τα μεγάλα κεφάλια, οι χριστιανοί δεν πίραξαν κανέναν άλλα οι παπάδες μην βάζεις λιπών τους άνθρώπους που πιστέυουν με άυτούς που έπιβάλουν στο ίδιο καζάνι, είναι σαν να μου λές ότι όλοι οι Ελληνες τα πέρνουν και όλοι οι έλληνες βάζουν στους ίδιους τους τους δρόμους διόδια και εσύ εγώ και οι άλλοι βάζουμε τους νόμους. Δεν είναι έτσι φίλε μου το ίδιο ισχείει και με τους χριστιανους ειναι σαν να με βάζεις στην ίδια τάξη με τους παπάδες που τρώνε φιλετάκια μεγάλη βδομάδα ένω οι άπλοι χριστιανοί δεν τρώνε ούτε λάδι, αυτό είναι και η απάντηση του τελευτέου κοματιού σου.
Σεβόμαστε εμείς τα μεγάλα κεφάλια δεν σέβοντε μην τα ρίχνείς σε μάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αφού συμφωνήσω με αυτούς που λένε ότι είναι απλό.μην τα βλέπεις αλλά κι αφού σε ρωτήσω γιατί το αναφέρεις εδώ αφού θες να παραμείνεις "γαλήνια" για να νοιώσεις άνθρωπος (αυτό πάλι δεν το κατάλαβα)...να σου πω τι με πείραξε πιο πολύ εμένα από όλα αυτά που οι σκεπτικιστές από καιρού εις καιρόν αναφέρουν?(Όχι πως έχουν άδικο)!
Βγήκε μια είδηση για έναν λογαριασμό δείπνου που παρέθεσε στις 25 Μαρτίου ο Παρασκευαίδης (κατά κόσμον Αρχιεπίσκοπος) και που ήταν εξωφρενικός!
7500 ευρά για ένα δείπνο,που ήταν λιτό (κατά δήλωση της Αρχιεπισκοπής) αφού συμπεριελάμβανε απλά,φιλέτο με σως μελιτζάνας και σαλάτα εποχής!
Και αφού ΟΛΟΙ ασχολήθηκαν με το ύψος του ποσού που στοίχισε ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολήθηκε με το δογματικό του θέματος!'
Δηλαδή,ότι οι μαυρορασοφόροι έτρωγαν ΚΡΕΑΣ εν μέσω Σαρακοστής!!!!

ΚΙ ΕΣΥ...ΝΗΣΤΕΥΕΙΣ!:confused:

Θά'πρεπε δλδ να βάλεις στον τίτλο "Άγιες μέρες και αυτοεξευτελισμός (των παπάδων)"!

Το να υβρίζει και να ψεύδεται ασύστολα μπορεί να το κάνει ο καθένας και να μην του στοιχίζει τίποτα.
Αποκλείεται 25η Μαρτίου να κατέλυσαν κρέας , σίγουρα το περιβόητο φιλέτο ήταν ψάρι και όσο για τα 7.500 € , καλλίτερα είναι να ψάξετε , πόσα εκατομμύρια ευρώ σπαταλούνται και πόσα παίρνουν οι ιεχωβάδες και πεντηκοστιανοί για να ψευτοπροπαγανδίζουν και να συκοφαντούνε την ορθόδοξη εκκλησία και τους κληρικούς της.
Αυτά και κανένα άλλο σχόλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top