• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι, βέβαια ποτέ δεν θα πάψει να έχει παρενέργειες, αλλά οι παρενέργειες είναι γνωστές στο γιατρό, ο οποίος και θα σε προετοιμάσει - προφυλάξει από αυτές. Δεν αγοράζουμε φάρμακα σαν πασατέμπο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν αγοράζουμε φάρμακα σαν πασατέμπο.....

Θέλεις να κάνουμε ένα γκάλοπ και να ρωτήσουμε εδώ τον κόσμο εάν έχει πάρει έστω και μια φορά κάτι δυνατότερο της ασπιρίνης/panadol/depon (κι αυτά ακόμα δέν έχουν λίγες παρενέργειες) χωρίς συνταγή ιατρού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ξέρω ποιο θα είναι το αποτέλεσμα (ελπίζω να μην είναι χειρότερο των προσδοκιών μου).
Το θέμα όμως είναι πιο είναι το σωστό.
Γνωρίζω πολύ καλά υγιείς ανθρώπους που με πίεζαν να τους γράψω φάρμακα,επειδή απλά νόμιζαν οτι κάτι έχουν, ή απλά επειδή νόμιζαν οτι μόνο με "αυτό" μπορούν να κοιμηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ανθρώπους που αν ο γιατρός δεν τους γράψει φάρμακο, θεωρούν πως δεν είναι καλός γιατρός... Τι να πεις...

Φυσικά και αυτό που λες είναι το σωστό αλλά δεν εφαρμόζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι, δυστυχώς υπάρχουν κι αυτοί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Eγω παντως στην Ελλαδα εχω συναντησει ενα εκπληκτικο φαινομενο.(στην Ιταλια δεν μου εχει τυχει...ΑΚΟΜΑ!)
Να ειναι γιατροι ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ εκτος απο τους γιατρους.
Ειμαι εγω αρρωστος π.χ. και περνω την isi και της λεω οτι ειμαι κομματια...βηχας,πονοκεφαλος κτλ κτλ.
Και μου απανταει η isi:
"Αστα Μαριε μου κι εγω ετσι ημουν και πηρα ενα φαρμακο καταπληκτικο κι εγινα περδικι."
"Eλα βρε συ!Και πιο ειναι αυτο?"
"Το -gouhougouhou kapout- των 100"
"Ελα ρε!Και ειναι καλο."
"Κατσε να στο στειλω να δεις τι αποτελεσματα θα εχεις!"
Κι εγω οχι μονο το παιρνω αλλα κανω και χαρουλες!:confused:

Με λιγα λογια ειναι απαρεδεκτη αυτη η "Ασυρματη Ιατρικη της Παρεας" που υπαρχει.
Και το φαινομενο που περιγραφει ο Ανδρεας πιο πανω και η isi ειναι κι αυτο αληθεια.
Σε λιγο θα πηγαινουμε στο γιατρο με ταφαρμακα που θελουμε ετοιμα και απλως θα ζηταμε να μας τα υπογραψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η επίσημη ιατρική σε αρμονικότατη συνεργασία με την φαρμακοβιομηχανία εκπαιδεύει τις μάζες σε μια λογική που δεν είναι καθόλου ιπποκρατική (το να προλαβαίνεις είναι καλύτερο από το να θεραπεύεις), αλλά που έχει τη λογική ''πονάει κεφάλι - κόβει κεφάλι''. Ο σημερινός γιατρός και ειδικά στην Ελλάδα, δεν έχει αίσθηση του ολιστικού ανθρώπου, γι'αυτό και θα περιγελάσει, θα υποβαθμίσει ή θα αγνοήσει την ομοιοπαθητική, τον βελονισμό, τις ενεργειακές θεραπείες, το διαλογισμό και κάθε τί εναλλακτικό. Ζούμε σε μια εποχή που καταπραύνουμε μόνο τα συμπτώματα χωρίς να έχουμε να προτείνουμε ένα νέο εναλλακτικό μοντέλλο διαβίωσης και προστασίας της υγείας.

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες εδώ. Τώρα πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι (θεωρητικά κυρίως, αλλά και λίγο πρακτικά) με την ολιστική ιατρική και συνειδητοποιώ κάθε μέρα που περνά πόσο εμπόριο έχει γίνει το μεγαλύτερο τμήμα της λεγόμενης κλασσικής ιατρικής.

Δλδ αν αρχισω να γραφω για τα ανθοιαματα, θα πεσετε ολοι να με φατε ε?

Εγώ δεν θα πέσω! :) Για πες, μιας και με ενδιαφέρει!

Και μιας και μιλήσατε για το ΠΑΠΙΜΙ, το μηχάνημα του Παππά, το έχει η ξαδέρφη μου σπίτι της και το έχω δοκιμάσει πολλάκις, ενώ ξέρω αρκετές περιπτώσεις ανθρώπων που το έχουν χρησιμοποιήσει και είδαν αποτελέσματα.. Φυσικά, δεν θα μπω στη διαδικασία να πείσω κανέναν για τίποτα, όμως επειδή το είχε ο πατέρας της που ήταν ιατρός εδώ και χρόνια, μου έχει πει (η ξαδέρφη μου) για πολλές περιπτώσεις που έχουν θεραπευτεί, ακόμα και από καρκίνο. Βέβαια δεν έχω καταλάβει γιατί καμία από αυτές τις περιπτώσεις δεν έχει βγει στην τηλεόραση να το δηλώσει και δεν ξέρω γιατί (και δεν έχω προλάβει να το συζητήσω με την ξαδέρφη μου), όμως το μηχάνημα αποδεδειγμένα είναι χρήσιμο.. Όμως αν ο Ιατρικός Σύλλογος το παραδεχτεί χάνει φοβερά χρήματα.. και από επισκέψεις σε ιατρούς, χειρουργεία, θεραπείες και φάρμακα. Βάλτε τα κάτω λοιπόν! (Πάντως δεν ξέρω αν θα άφηναν και κάποιον να βγει να πει πως θεραπεύτηκε ή αν κάποιος έχει καν την διάθεση να βγει και να υποστεί όλο αυτόν τον εξευτελισμό για να υποστηρίξει τον Παππά.. εγώ δεν θα το έκανα μάλλον, όπως επιλέγει να μη το κάνει κι η θεία μου που είχε ογκίδιο στο στήθος και της έφυγε λόγω της χρήσης του ΠΑΠΙΜΙ)

Και τώρα μπορείτε να πέσετε με φάτε! :P

Όσο για τις φαρμακευτικές.. εδώ εμένα που απλά γράφω τους τίτλους φαρμάκων σε Braille μου έχουν στείλει τσάντες, μπλοκ, φάρμακα τζάμπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν οι γιατροί έμαθαν απέξω τον όρκο του Ιπποκράτη ή έκαναν σκονάκια όταν το είπαν…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Mην τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι όλα όμως έτσι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Τα ομοιοπαθητικά/εναλλακτικά φάρμακα κ.λπ. δεν είναι εμπόριο; Τα 10ml νεράκι προς 6,25ευρώ δεν είναι εμπόριο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα αυτό προσπαθούν να κάνουν και τα ομοιοπαθητικά.
Μυρίστηκαν ψωμί, και ζήλεψαν να κόψουν ένα κομματάκι.......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
όσοι ειρωνεύεστε τα ομοιοπαθητικά έχετε κάνει ποτέ θεραπεία?
Σας πληροφορώ ότι ένα χάπι του 1 ευρώ με έχει θεραπεύσει από κάτι που 3 επισκέψεις σε γυναικολόγο +3 κουτιά χάπια +1 αλοιφή +2 κουτιά κολπικά υπόθετα δεν κάνανε τίποτα.
Η ομοιοπαθητική είναι φτηνή και δεν έχει παρενέργειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τα ομοιοπαθητικά/εναλλακτικά φάρμακα κ.λπ. δεν είναι εμπόριο; Τα 10ml νεράκι προς 6,25ευρώ δεν είναι εμπόριο; :confused:

...τα πάντα στη ζωή είναι εμπόριο...Ευτυχώς μπορούμε να επιλέξουμε ποιό εμπόριο προτιμάμε!
:)
Πάντως δεν έχω ακούσει περίπτωση που εφάρμοσε ομοιοπαθητική θεραπεία και είχε παράπονο...
Κάτι λέει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κατ αρχήν να ξεκαθαρίσω οτι εγώ δεν την ειρωνεύομαι, αλλά δεν μπορώ να την ασπαστώ κιόλας, ή τουλάχιστον όχι ακόμα.
Για να με πέισει ένα φάρμακο για τα αποτελέσματά του, θέλω να το δω έπειτα από χορήγηση σε ένα ικανό δείγμα ανθρώπων και τότε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.
Το προσωπικό παράδειγμα που αναφέρεις palladin απλά δεν αξιολογείται.
Το οτι δούλεψε σε σένα δεν μπορεί να σημαίνει (δυστυχώς) οτι θα δουλέψει και σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα εδώ είναι η μεγάλη διαφορά:

Στην ομοιοπαθητική δεν υπάρχει Χ φάρμακο ενάντια στη Χ ασθένεια.
Υπάρχει Χ φάρμακο για το Χ ψυχοσωματικό άτομο.

Στην ομοιοπαθητική όταν πονάει το κεφάλι, φροντίζουμε ολόκληρο το σώμα.
Δε δίνουμε φάρμακο στο κεφάλι και καταστρέφουμε π.χ. το σικώτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον πειρατή.
Υπάρχει κάποια διαδικασία από την οποία περνάει κάποιο φάρμακο μέχρι να φτάσει να συνταγογραφείται.
Τους κανόνες δεν τους φτιάχνει το ελληνικό ιατρικό "κατεστημένο". Ακουλουθεί τις οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.
Μπορεί κάποιος να βρει μια γιαγιά σε ένα χωριό και να του πει ότι με το τάδε βότανο έγινε καλά.Δεν πάει να πει αυτό ότι ένας γιατρός μπορεί να αρχίσει να δίνει το συγκεκριμένο βότανο.Δεν έχει δικαίωμα να το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως δεν μπορεί κανείς να πει πως είναι λάθος να αντιμετωπίζεις το σώμα σαν ολότητα, τον άνθρωπο σαν ασθενή και να μη κοιτάς μόνο το όργανο που πάσχει ή την ασθένεια εντελώς μεμονωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι αλλά πως ξέρεις οτι αυτό που θα δώσεις για το κεφάλι δεν θα έχει επίδραση στο υπόλοιπο σώμα; Πως θα το διαπιστώσεις αυτό χωρίς εξετάσεις;
Και πως θα κρίνεις ποιο φάρμακο θα δώσεις σε δύο διαφορετικούς ασθενείς με το ίδιο πρόβλημα;
Πάντως η σύγχρονη ιατρική, δεν απορρίπτει τις νέες μεθόδους, φροντίζει όμως να κρατάει κάποιες αποστάσεις. Σίγουρα υπάρχουν σπουδαίοι ερευνητές που έχουν αφιερώσει χρόνια ερευνών στην ομοιοπαθητική, αλλά υπάρχουν και πολλοί απατεώνες που θα έβρισκαν πρόσφορο έδαφος να αναπτύξουν πρόχειρες θεωρίες περί του θέματος.
Καγίρα: έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται οποιαδήποτε ασθένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι αλλά πως ξέρεις οτι αυτό που θα δώσεις για το κεφάλι δεν θα έχει επίδραση στο υπόλοιπο σώμα; Πως θα το διαπιστώσεις αυτό χωρίς εξετάσεις;

Δεν κατάλαβα τι ρωτάς? Αφού είπαμε δεν υπάρχει ομοιοπαθητικό φάρμακο ειδικά για το κεφάλι, το στομάχι ή το πόδι. Ο δικός μου ομοιοπαθητικός και εξετάσεις κάνει και δυτικού-τύπου φάρμακα δίνει όταν το κρίνει απαραίτητο. Είναι και γιατρός. :)

Και πως θα κρίνεις ποιο φάρμακο θα δώσεις σε δύο διαφορετικούς ασθενείς με το ίδιο πρόβλημα;
Δεν θέλω να μιλήσω για πράγματα που δεν γνωρίζω πολύ καλά...ίσως να ξέρει να σου πει κάποιος άλλος.

Σίγουρα υπάρχουν σπουδαίοι ερευνητές που έχουν αφιερώσει χρόνια ερευνών στην ομοιοπαθητική, αλλά υπάρχουν και πολλοί απατεώνες που θα έβρισκαν πρόσφορο έδαφος να αναπτύξουν πρόχειρες θεωρίες περί του θέματος.

Το ίδιο δεν ισχύει και ανάποδα. Δεν έχουμε απατεώνες ιατρούς? Αρκετούς τολμώ να πω, ειδικά σε ότι αφορά τα γυναικολογικά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι ρωτάς? Αφού είπαμε δεν υπάρχει ομοιοπαθητικό φάρμακο ειδικά για το κεφάλι, το στομάχι ή το πόδι. Ο δικός μου ομοιοπαθητικός και εξετάσεις κάνει και δυτικού-τύπου φάρμακα δίνει όταν το κρίνει απαραίτητο. Είναι και γιατρός. :)
Εννοώ οτί μπορεί να έχει παρενέργειες σε άλλα σημεία του σώματος, αλλά αφού μου λες οτι το ελέγχει, τότε οκ.
Αυτό όμως δεν σε κάνει να νιώθεις λίγο σαν "πειραματικό θέμα";

Δεν θέλω να μιλήσω για πράγματα που δεν γνωρίζω πολύ καλά...ίσως να ξέρει να σου πει κάποιος άλλος.



Το ίδιο δεν ισχύει και ανάποδα. Δεν έχουμε απατεώνες ιατρούς? Αρκετούς τολμώ να πω, ειδικά σε ότι αφορά τα γυναικολογικά... :(
Φυσικά και υπάρχουν....:( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top