[Apple] iPhone

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι οκ, όσοι αγόρασαν το N95 π.χ. κάλλιστα θα μπορούσαν ευχαριστηθούν ένα iPhone. Κακά τα ψέματα λίγοι θέλουν τέλειες φώτο που να φαίνονται και στο PC τέλειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ωστόσο το iPhone το θεωρώ φτηνό κινητό, το target group είναι ακριβώς το ίδιο π.χ. με αυτό της σειράς Ν της Nokia. Θέλετε να συγκρίνουμε τιμές;

Με την διαφορά όμως, πως το iphone σε δεσμεύει για παροχέα και για monimum 2 χρόνια συμβόλαιο. Αν κάποιος είναι διατεθειμένος να κάνει αυτούς τους συμβιβασμούς, τότε το -κλειδωμένο- iphone μπορεί να ανταγωνιστεί τα άλλα κινητά που δουλεύουν με όλες τις εταιρείες.

Τα 800-1000 ευρώ όμως για ξεκλείδωτο iphone, δεν είναι και τόσο ανταγωνιστική τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι οκ, όσοι αγόρασαν το N95 π.χ. κάλλιστα θα μπορούσαν ευχαριστηθούν ένα iPhone. Κακά τα ψέματα λίγοι θέλουν τέλειες φώτο που να φαίνονται και στο PC τέλειες
Και να πείς πως είναι και τέλειες (ποιοτικά) καλά θα ήταν...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Άλλο θέμα είναι αν κάτι ακριβό και άλλο θέμα αν βολεύει να κουβαλάς 2 συσκευές.

Κάτι ακόμη, καταρχάς το iPhone δεν κάνει 800? αλλά $399 δλδ 269? με διετές συμβόλαιο.

Προσωπικά δεν θα αγοράσω πότε το iPhone λόγω περιορισμένων εφαρμογών. Προσωπικά αν τα μοναδικά smartphone/pda ήταν αυτά της palm ναι θα προτιμούσα κάτι τέτοιο παρόλο που το interface είναι δεκαετίας του 90 και παρόλο που στο interface δίνω μεγάλη βαρύτητα.

Ωστόσο το iPhone το θεωρώ φτηνό κινητό, το target group είναι ακριβώς το ίδιο π.χ. με αυτό της σειράς Ν της Nokia. Θέλετε να συγκρίνουμε τιμές;

Οταν λες περιορισμενες εφαρμογες, τι ακριβως εννοεις; Καταρχας, υπαρχουν αρκετες εφαρμογες ηδη, καικατα δευτερον, εχουν δοθει ηδη τα απαραιτητα στους developers ωστε να αναπτυξουν το δικο τους λογισμικο για το iphone/ ipod touch (τον Φεβρουαριο περιπου).

Κατα δευτερον, πρεπει να εισαι ο μοναδικος παγκοσμιως που το θεωρει φτηνο κινητο! Το διετες συμβολαιο γιατι δεν το συνυπολογιζεις στα εξοδα αποκτησης του; Σκεψου το παγιο που αναγκαζεσαι να πληρωσεις και - κυριως - οτι σε αναγκαζει να δεσμευτεις με μια συγκεκριμενη εταιρια.

Και δεν νομιζω οτι εχει το ιδιο Target group με αυτο της σειρας N. Για την ακριβεια, νομιζω καμια σχεση. Το ενα απευθυνεται σε ατομα που ειτε το θελουν για εντυπωσιασμο, ειτε για τον τροπο λειτουργιας του (multitouch, εμφανιση φωτο & αλμπουμς, κτλ), ειτε για την ποιοτητα αναπαραγωγης μουσικης. Το N εχει αλλα στοιχεια (ποιοτητα φωτο, pda functions, κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οταν λες περιορισμενες εφαρμογες, τι ακριβως εννοεις; Καταρχας, υπαρχουν αρκετες εφαρμογες ηδη, καικατα δευτερον, εχουν δοθει ηδη τα απαραιτητα στους developers ωστε να αναπτυξουν το δικο τους λογισμικο για το iphone/ ipod touch (τον Φεβρουαριο περιπου).

Κατα δευτερον, πρεπει να εισαι ο μοναδικος παγκοσμιως που το θεωρει φτηνο κινητο! Το διετες συμβολαιο γιατι δεν το συνυπολογιζεις στα εξοδα αποκτησης του; Σκεψου το παγιο που αναγκαζεσαι να πληρωσεις και - κυριως - οτι σε αναγκαζει να δεσμευτεις με μια συγκεκριμενη εταιρια.

Και δεν νομιζω οτι εχει το ιδιο Target group με αυτο της σειρας N. Για την ακριβεια, νομιζω καμια σχεση. Το ενα απευθυνεται σε ατομα που ειτε το θελουν για εντυπωσιασμο, ειτε για τον τροπο λειτουργιας του (multitouch, εμφανιση φωτο & αλμπουμς, κτλ), ειτε για την ποιοτητα αναπαραγωγης μουσικης. Το N εχει αλλα στοιχεια (ποιοτητα φωτο, pda functions, κτλ)
H Nokia δεν το προωθεί σαν multimedia το N95 και κάποιος που θέλει pda κτλ θα πάρει το E90 ή το E65 που υποστηρίζουν push e-mail.

Το iPhone προωθείτε και για τις δυνατότητες Internet που έχει. Άρα το συμβόλαιο είναι must
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
H Nokia δεν το προωθεί σαν multimedia το N95 και κάποιος που θέλει pda κτλ θα πάρει το E90 ή το E65 που υποστηρίζουν push e-mail.

Το iPhone προωθείτε και για τις δυνατότητες Internet που έχει. Άρα το συμβόλαιο είναι must

Σαν τι το προωθει; :hmm: Εγω ξερω οτι το αποκαλει "multimedia computer", αρα PDA με διαιτερες multimedia δυνατοτητες. Το ιδιο μαλιστα εννοει και το οτι αναφερει μαζι με την περιγραφη του το βραβειο του ως κορυφαια imagind device.

Το οτι το iPhone εχει δυνατοτητες internet δεν σημαινει οτι πρεπει να αναγκαζεσαι να δεσμευτεις με καποια εταιρια για να το αγορασεις.

Πχ:

1) Εγω εχω συμβολαιο με την Χ εταιρια. Αν θελω να παρω το iPhone & να το χρησιμοποιω στο δικτυο της, τι θα κανω; Ή δεν θα παρω το iPhone ή θα αναγκαστω να πληρωνω 2 παγια!

2) Η AT&T στις ΗΠΑ, εχει WI-Fi hotspots, οποτε βολευει. Στην Ελλαδα που δεν εχουν τετοια οι εταιριες, θα πρεπει να το δουλευεις μεσω 3G, GPRS, κτλ. Και αναλογα πακετα δεν υπαρχουν πολλα απο τις Ελληνικες εταιριες.

3) Εγω που το δουλευω το iPod Touch στο πανεπιστημιο, στις καφετεριες, και στο σπιτι μου, γιατι να φορτωθω και συμβολαιο; Αφου σχεδον οπου ειμαι, εχει και (πιθανως δωρεαν) ιντερνετ. Θα μου πεις, και αν δεν εχει σε καποια συγκεκριμενη καφετερια, ή αν θες να μπεις στο ιντερνετ ονας στο δρομο; Οκ, δεκτο, αλλα δεν θα πεθανω κιολας, και κυριως, για μενα δεν αξιζει "το βαρος" ενος συμβολαιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το Multimedia Computer σαφώς και είναι μια λέξη της Nokia αλλά ακόμη και αν την αναλύσουμε απέχει πολύ από το PDA .

Το iPhone υποτίθεται ότι υποστηρίζει imap/pop3/push (μόνο από την yahoo) e-mail πράγμα που σημαίνει ότι θα είσαι συνδεδεμένος ανεξάρτητα αν υπάρχει δίκτυο wifi δίκτυο αρά σημαίνει συμβόλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Εννοείς πως θα είσαι συνδεδεμένος μέσω WAP? Για interet μέσω wap, η wind έχει εδώ και πάρα πολύ καιρό το non-stop, που δίνει απεριόριστο internet μέσω wap για 1 μήνα με 3,49 ευρώ, είτε σε συμβόλαιο, είτε σε κάρτα. Οπότε γιατί να είναι must το συμβόλαιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το iPhone προωθείτε και για τις δυνατότητες Internet που έχει. Άρα το συμβόλαιο είναι must
wind plus! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το Wind Plus δεν υποστηρίζει imap ... όποτε είναι παντελώς άχρηστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ποιός το υποστηρίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι ποίος το υποστηρίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τι ποίος το υποστηρίζει;

ΟΚ, η wind δεν υποστηρίζει το imap, ποιά άλλη εταιρεία το υποστηρίζει?

Επειδή ξεφύγαμε, η άποψή μου είναι πως δεν μπορεί κάποιος να σου επιβάλλει τί χρήση θα κάνεις στο κινητό και να σου πει θα πάρεις αυτό το πρόγραμμα επειδή σου δίνω το imap ή το push mail. Κάποιος μπορεί να μην θέλει αυτές τις υπηρεσίες και να μην κάνει τέτοια χρήση του κινητού. Το ipod πουλιέται αναγκαστικά με αυτό το πακέτο που σου επιβάλλει αρκετούς περιορισμούς, επειδή η τιμή σκέτης της συσκευής, δεν είναι καθόλου ανταγωνιστική και λιγότερο επειδή παρέχει κάποιες ιντερνετικές υπηρεσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ΟΚ, η wind δεν υποστηρίζει το imap, ποιά άλλη εταιρεία το υποστηρίζει?

Επειδή ξεφύγαμε, η άποψή μου είναι πως δεν μπορεί κάποιος να σου επιβάλλει τί χρήση θα κάνεις στο κινητό και να σου πει θα πάρεις αυτό το πρόγραμμα επειδή σου δίνω το imap ή το push mail. Κάποιος μπορεί να μην θέλει αυτές τις υπηρεσίες και να μην κάνει τέτοια χρήση του κινητού. Το ipod πουλιέται αναγκαστικά με αυτό το πακέτο που σου επιβάλλει αρκετούς περιορισμούς, επειδή η τιμή σκέτης της συσκευής, δεν είναι καθόλου ανταγωνιστική και λιγότερο επειδή παρέχει κάποιες ιντερνετικές υπηρεσίες.
imap δεν υποστηρίζεται από το wind plus από τα υπόλοιπα πρόγραμμα μια χαρά υποστηρίζεται.

Καλά σαφώς και ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό και το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το έχει στα χέρια του κανένα μέλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω δουλέψει το ipod touch για αρκετή ώρα.
Η Touch screen όντως είναι πολύ αξιόλογη, προσωπικά σε κανένα pda δεν έχω ξανά πετύχει τέτοια ποιότητα. Και το λειτουργικό ήταν πολύ όμορφο και κατανοητό. Επίσης το wifi μου άρεσε, κλείδωσε σχετικά γρήγορα.

Ωστόσο εγώ προτιμώ ... τα PPC
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έχω δουλέψει το ipod touch για αρκετή ώρα.
Η Touch screen όντως είναι πολύ αξιόλογη, προσωπικά σε κανένα pda δεν έχω ξανά πετύχει τέτοια ποιότητα. Και το λειτουργικό ήταν πολύ όμορφο και κατανοητό. Επίσης το wifi μου άρεσε, κλείδωσε σχετικά γρήγορα.

Ωστόσο εγώ προτιμώ ... τα PPC
Και εγώ το σκάλιζα πολύ ώρα στα Multirama και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα! Οι δυνατότητές του πραγματικά πρέπει να είναι ατελείωτες αρκεί βέβαια να γραφτούν και οι κατάλληλες εφαρμογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τα πελοξνεκτηματα του iphone ειναι η κατασκευη, το πολυ ευχρηστο interface, η πολυ καλη οθονη, και το ιδανικο στυλ αυτης στην ανταποκριση του "αγγιγματος".
Παρολα αυτα εχει πολλες ελλειψεις για συσκευη του2007.(Αλλα θα μου πειτε για πρωτο προιον της apple σ'αυτον τον τομεα...)
Απλως εδω ερχεται η μαγκια που εχει κανει η aplle ο Jobs και το τμημα marketing αυτης, που εχει τοσο πιστο κοινο, που ακομα και μερικες ελειψεις τις παραγκωνιζουν εντελως.(οι αγοραστες)
Τεσπα, προσωπικα δεν θα το επερνα.Κυριως γιατι δεν με βολευουν συσκευες χωρις και αλφαριθμητικο πληκτρολογιο ή qwerty.
Παντως ειναι πολυ καλη προταση και λογικα το iphone2 θα ειναι κατι καταπληκτικο.
Για την ιστορια πηρα τελικα το e90 αλλα αφενως δεν το εχω καραψαξει και αφετερου θα εφτιαγνα κανα thread να πω πως μου φαινεται, αλλα δεν προλαβαινω ακομα.(μεχρι στιγμης παντως εχω γλιτωσει τις κατασκευαστικες μαλακιες που κανει η ΝΟΚΙΑ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
  1. iphone 2 ;
  2. περιμένω Thread γα το e90. :P
  3. σε ποιές ελλείψεις αναφέρεσαι Μάριε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχω boldάρει αυτά που προσωπικά με ενοχλούν :)
Before you start camping out side an Apple / AT&T store take a good look at what the iPhone does not have.
Songs as Ringtones
Games
• Any flash support
Instant Messaging
• Picture messages (MMS)

Video recording
• Voice recognition or voice dialing
• Wireless Bluetooth Stereo Streaming (A2DP)
• One-size-fits-all headset jack (May have to buy an adapter for certain headphones)
What we already knew it didn't have
• 3G (EV-DO/HSDPA)
• GPS
• A real keyboard
Removable battery
Expandable Storage
• Direct iTunes Music Store Access (Over Wi-Fi or EDGE)
Of course you can never have a perfect device but the following omissions really suck.
1) Video recording - You provide a 3.5 inch color screen and expect us not to shoot videos.
2) Wireless Bluetooth Stereo Streaming (A2DP) - 8GB of onboard memory still I have to use wired headphones. Maybe Apple wants to cash in on accessories and will release a Bluetooth adapter later on.
3) Removable battery - Beats everyone, as when my Nokia E61 hangs up the only solution is removing the battery.
4) 3G (EV-DO/HSDPA) - Something we can expect in the next version


πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top