Η απάτη της βιομηχανίας ομορφιάς

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τι αποτελεσμα εχουν? Να κανουν το δερμα σου λιπαρο?

Ελεος, αν τρως καλα, ενυδατωνεσαι, κοιμασαι, γυμναζεσαι, αποφευγεις τον ηλιο και εχεις καλα γονιδια το δερμα σου θα γερασει πιο αργα.

To μονο πραγμα που κανουν οι κρεμες ειναι μια παροδικη αυξηση της υδαροτητας του δερματος. Επειδη δε τα περισοτερα εχουν και αποφρακτικους παραγοντες (διαφορα ελαια) κανουν την κατασταση χειροτερη και στο τελος ο μονος τροπος να κρατας το δερμα σου ενυδατωμενο ειναι με κρεμες.

Το μονο που δουλευει ειναι τα αντιηλιακα, ολα τα αλλα ειναι πεταμενα λεφτα.

Κρεμες που περιεχουν φαρμακευτικα εκδοχα (ρετινοειδη, DMSO, πενθανολες κτλ) επισις ειναι κλεψιμο γιατι καλυτερα παρτα απο το στομα αυτα, ετσι και αλλιως συστημικη ειναι η αποροφιση τους.

Αρχικά δεν ακολουθούν όλοι οι άνθρωποι αυτά που λες. Ειδικά οι καπνιστές έχουν μεγάλο θέμα με την ξηρότητα του δέρματος. Δεύτερον, εννοείται ότι παίζουν τεράστιο ρόλο οι καθημερινές συνήθειες, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Το δέρμα γερνάει λόγω των αντιδράσεων οξείδωσης που συμβαίνουν με το οξυγόνο, την ηλιακή ακτινοβολία και τους περιβαλλοντικούς ρύπους. Οι περισσότερες από αυτές τις κρέμες περιέχουν αντιοξειδωτικές ουσίες, οι οποίες εμποδίζουν αυτές τις αντιδράσεις, ακριβώς όπως κάνουν και στα τρόφιμα (και παρατείνεται η ζωή τους). Δηλαδή, είτε αντιδρούν (στη θέση των ενώσεων του δέρματος) με τις οξειδωτικές ενώσεις, είτε δεσμεύουν τις ελεύθερες ρίζες οξυγόνου που προκύπτουν απ'τη φωτοοξείδωση. Οι αντιγηραντικές κρέμες εκεί βασίζονται έστω. Αν πιστεύεις ότι έχουν αισθητή διαφορά τις παίρνεις, αν δε σου προσφέρουν τίποτα μην τις πάρεις.

Επίσης αγνοείς τις καταπραϋντικές και αντισηπτικές που ανέφερα, οι οποίες όντως κάνουν δουλειά, είναι σχεδόν φαρμακευτική η χρήση τους.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κρεμες που περιεχουν φαρμακευτικα εκδοχα (ρετινοειδη, DMSO, πενθανολες κτλ) επισις ειναι κλεψιμο γιατι καλυτερα παρτα απο το στομα αυτα, ετσι και αλλιως συστημικη ειναι η αποροφιση τους.

Δεν ξέρω αν είσαι actual δερματολόγος, αλλά αυτοί που ξέρω δεν είναι τόσο απόλυτοι.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μου τελείωσε η ενυδατική μου, είχα μια της μπιοτεν με μικρό δείκτη προστασίας από τον ήλιο κιόλας, έμεινα αρκετά ικανοποιημένη, αν και στο έντομο κρύο του χειμώνα πολλές φορές δε με κάλυπτε πλήρως κι έπρεπε να βάζω δεύτερη φορά μέσα σε μία μέρα.

Μιας και διάβασα πολλά, θεωρείτε καλύτερο να πάρω μια καλή αντηλιακή; Θα ενυδατώνει το δέρμα μου αρκετά; Ή καλύτερα ήπια ενυδατική; Έχω σχετικά ξηρή επιδερμίδα. Ιδέες και εμπειρίες;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μου τελείωσε η ενυδατική μου, είχα μια της μπιοτεν με μικρό δείκτη προστασίας από τον ήλιο κιόλας, έμεινα αρκετά ικανοποιημένη, αν και στο έντομο κρύο του χειμώνα πολλές φορές δε με κάλυπτε πλήρως κι έπρεπε να βάζω δεύτερη φορά μέσα σε μία μέρα.

Μιας και διάβασα πολλά, θεωρείτε καλύτερο να πάρω μια καλή αντηλιακή; Θα ενυδατώνει το δέρμα μου αρκετά; Ή καλύτερα ήπια ενυδατική; Έχω σχετικά ξηρή επιδερμίδα. Ιδέες και εμπειρίες;


Προσωπικά θεωρω πιο ωφελιμο να παρεις μια αντηλιακη που θα σε προστατευει απο τον ηλιο χειμωνα καλοκαιρι. Η μονη αντηλιακή που δεν μου αφηνει καθολου λιπαροτητα και αποροφαται ακομα και αν βαλω μεγαλη ποσοτητα ειναι αυτη της nivea 0% λιπαρότητα που κανει γυρω στα 7 ευρω . Μεικτη επιδερμιδα εχω αλλα πολυ συχνα γινεται λογω της κρεμας για την ακμη ξηρη. Ετσι κι αλλιως απ οσο γνωριζω αντηλιακη πρεπει να φορας χειμωνα καλοκαιρι.
Τωρα το ποσο χρειαζεσαι γενικα τις ενυδατικες κλπ αυτο καλυτερα να το απαντησει καποιος αλλος γιατι δεν ειναι κομματι πανω στο οποιο εχω πολλες γνωσεις.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μου τελείωσε η ενυδατική μου, είχα μια της μπιοτεν με μικρό δείκτη προστασίας από τον ήλιο κιόλας, έμεινα αρκετά ικανοποιημένη, αν και στο έντομο κρύο του χειμώνα πολλές φορές δε με κάλυπτε πλήρως κι έπρεπε να βάζω δεύτερη φορά μέσα σε μία μέρα.

Μιας και διάβασα πολλά, θεωρείτε καλύτερο να πάρω μια καλή αντηλιακή; Θα ενυδατώνει το δέρμα μου αρκετά; Ή καλύτερα ήπια ενυδατική; Έχω σχετικά ξηρή επιδερμίδα. Ιδέες και εμπειρίες;


Για τον ήλιο της Ελλάδας προτιμότερο είναι να έχουμε αντηλιακή με δείκτη spf 30 και πάνω. Οι ενυδατικές που χώνουν και λίγα φίλτρα ζήτημα να έχουν 15 οπότε από εμένα είναι όχι. :P

Πρέπει να μην νιώθεις το δέρμα σου δυσάρεστο μέσα στη μέρα, που στην περίπτωση σου υποθέτω είναι το να "τραβαει". Οπότε εφόσον δεν σε κάλυπτε θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάτι πιο πλούσιο, ειδικά το χειμώνα. Το πρωί μόνο με αντηλιακό μπορείς να ζήσεις και να έχεις ενυδατωμένο δέρμα, το βράδυ όμως αν πλυθείς και νιώθεις να τραβάει χρειάζεσαι μια κάποια ενυδάτωση I guess.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είσαι actual δερματολόγος, αλλά αυτοί που ξέρω δεν είναι τόσο απόλυτοι.

A ο white knight. Την καταφερες η οχι ακομα? Ακου, θα γινω ακομα πιο κακος σε αυτο το ποστ, ελα να της συμπαρασταθεις παλι μπορει να βοηθησει. Αντε μπαγασα για σενα δουλευω.

Ειδικά οι καπνιστές έχουν μεγάλο θέμα με την ξηρότητα του δέρματος.

Οι καπνιστες ΔΕΝ εχουν θεμα με τη ξηροτητα του δερματος. Οι καπνιστες εχουν ενα σκασμο προβληματα με το δερμα τους, ξεκινοντας απο την ελαστικοτητα, την παραγογη και την κατευθηντικοτητα κολαγονου, την υγειη σμηγματορεια και ενα σκασμο αλλα θεματα. Αυτο που εσυ λες ξηροτητα ειναι ενας μυθος που σπροχνει η βιομηχανια καλυντικων. Βαλε 100 τονους ενυδατικες δεν θα αναστρεψεις το κακο που κανει το καπνισμα.

Το δέρμα γερνάει λόγω των αντιδράσεων οξείδωσης που συμβαίνουν με το οξυγόνο, την ηλιακή ακτινοβολία και τους περιβαλλοντικούς ρύπους. Οι περισσότερες από αυτές τις κρέμες περιέχουν αντιοξειδωτικές ουσίες, οι οποίες εμποδίζουν αυτές τις αντιδράσεις, ακριβώς όπως κάνουν και στα τρόφιμα (και παρατείνεται η ζωή τους). Δηλαδή, είτε αντιδρούν (στη θέση των ενώσεων του δέρματος) με τις οξειδωτικές ενώσεις, είτε δεσμεύουν τις ελεύθερες ρίζες οξυγόνου που προκύπτουν απ'τη φωτοοξείδωση.

Ρε κοπελια, να ενημερωσουμε την ακαδημια επιστημων στη σουηδια να πας να παρεις το νομπελ σου, δεν το ηξερα οτι βρηκες την αιτια γυρανσης του δερματος? Tεσπα πως καταλαβαινεις το θεμα γηρανση ειναι τεραστιο και δεν εξηγητε απλα σαν "αντιδρασεις οξειδωσης". Αυτο μου ακουγεται πρωτο ετος βιολογια η χημεια. Αρχικα δεν ειμαστε σιγουροι αν η συσορευσηελευθερων ριζων ειναι αιτια η αποτελεσμα της γηρανσης. Μετα υπαρχουν ορισμενες διαδικασιες που χρειαζονται τις ελευθερες ριζες (μιτοχορυση, ορισμενα σκελη του ανοσοποιητικου - εξου και οι ρετινολες σε μεγαλες δοσεις ειναι ανοσοκατασταλτικες).

Η ιονιζουσα ακτινοβολια (αυτο που λες ηλικιακη ακτινοβολια) δεν προκαλει "αντιδρασεις οξειδωσης" αλλα καταστρεφει απευθειας το DNA. Μετα εχεις ενα σκασμο ορμονες που παιζουν ρολο (απο προσταγλαδινες, κυτοκινες μεχρι ειδικευμενους παραγοντες οπως EGF, FGF, TGF-α και οτι αλλο ακομα δεν ξερουμε).

Αλλα ακομα και ετσι να ηταν, οι κρεμες που περιεχουν αντιοξειδοτικα τα οποια μπορουν να περασουν την επιδερμιδα δεν πουλιουνται σε καταστηματα καλληντικων, ειναι ΦΑΡΜΑΚΑ και τυπικα τα περισοτερα απο αυτα ειναι πιο αποτελεσματικα δια στοματος. Οσο περιεργο και αν σου φαινεται η επιδερμιδα μας ειναι εξεληγμενη ωστε να ΜΗΝ αφηνει μαλακιες να περνανε μεσα μας και αυτο συμπεριλμβανει και κολοειδη η γαλακτοματα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
A ο white knight. Την καταφερες η οχι ακομα? Ακου, θα γινω ακομα πιο κακος σε αυτο το ποστ, ελα να της συμπαρασταθεις παλι μπορει να βοηθησει. Αντε μπαγασα για σενα δουλευω.

Το αναφέρω καθώς οι επιστημολογικές σου γνώσεις έχουν φανεί ιδιαίτερα ελλειπείς/περιορίζεσαι σε λαικά άρθρα που μπορείς να διαβάσεις στο Ιντερνετ και τυχαίνει όντως να γνωρίζω πως αυτό το ζήτημα δεν είναι τόσο απόλυτο.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Το αναφέρω καθώς οι επιστημολογικές σου γνώσεις έχουν φανεί ιδιαίτερα ελλειπείς/περιορίζεσαι σε λαικά άρθρα που μπορείς να διαβάσεις στο Ιντερνετ και τυχαίνει όντως να γνωρίζω πως αυτό το ζήτημα δεν είναι τόσο απόλυτο.

Περιμενω να ακουσω αντεπιχειρηματα. Γιατι οσο καιρο μιλαμε τις ιδιες παπαριες λες.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περιμενω να ακουσω αντεπιχειρηματα. Γιατι οσο καιρο μιλαμε τις ιδιες παπαριες λες.

Μα δεν είπα ποτέ ότι ξέρω απ' αυτά, το είπα γτ θυμάμαι σε ένα θέμα με το περιβάλλον δεν καταλάβαινες τι σημαίνει στατιστικό μοντέλο(τα εκλαικευμένα άντρα δεν ασχολούνται μ' αυτά) και παρόλαυτα επέμενες, εκεί, με απολητότητα. Παρομοίως σε ένα θέμα με θρησκεία αν θυμάμαι καλά οπυ δεν είχες ούτε εκεί απάντηση. Just saying, έχεις αβάσιμη απολυτότητα και απλά παίζεται το αν θα επικρατήσεις στον άλλον από το αν θα βρεθεί κάποιος που ξέρει να βρει που κάνεις λάθος.
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι πληρώνεις παίρνεις ,είναι ο βασικός κανόνας.Αυτό προφανώς και δεν σημαίνει πως θα ξεπουληθείς ή δεν θα κάνεις μια έρευνα αγοράς.Θα αγοράσεις το πιο vfm προϊόν ανάλογα το α.εισόδημα σου β.τα οφέλη του σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό γ.τις προτιμήσεις σου .
Είχα αγοράσει μια ενυδατική κρέμα ,ένα αντιηλιακό και ένα aftershave πρόσφατα.Το φαρμακείο μου είχε προτείνει συγκεκριμένα προιόντα σε προσφορά.Ύστερα από ερευνα αγοράς αποφάσισα να δώσω κάτι παραπάνω για να πιάσουν τόπο τα χρήματα μου και να παραλάβω ένα ποιοτικό προιόν όσο το δυνατόν.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Μα δεν είπα ποτέ ότι ξέρω απ' αυτά, το είπα γτ θυμάμαι σε ένα θέμα με το περιβάλλον δεν καταλάβαινες τι σημαίνει στατιστικό μοντέλο(τα εκλαικευμένα άντρα δεν ασχολούνται μ' αυτά) και παρόλαυτα επέμενες, εκεί, με απολητότητα. Παρομοίως σε ένα θέμα με θρησκεία αν θυμάμαι καλά οπυ δεν είχες ούτε εκεί απάντηση. Just saying, έχεις αβάσιμη απολυτότητα και απλά παίζεται το αν θα επικρατήσεις στον άλλον από το αν θα βρεθεί κάποιος που ξέρει να βρει που κάνεις λάθος.

Κοιτα μαθηματική στατιστική πέρασα με μέτριο βαθμό αυτό είναι αλήθεια. Εκεί λίγο οι ανισότητες Cramer-Rao με ταλαιπωρούσαν. Τότε κάναμε και μετεωρολογία που επίσης δεν πέρασα με καλό βαθμό (αλήθεια κάνουν ακομα? Κανένας φίλος πρόσφατος από το ΕΚΠΑ μαθηματικών υπάρχει εδω?). Αλλά μάλλον νομίζω πως έχω μια γενική εποπτεία του είναι ένα στατιστικό μοντέλο.

Αν θέλεις θύμισε μου το θέμα γιατί είμαι περίεργος τι θεώρησες σαν ελλιπη κατανόηση.

Αν δεν σου είναι κόπος βρες και το θέμα με τη θρησκεία (και εκεί στατιστικό μοντέλο δεν καταλάβαινα?)
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοιτα μαθηματική στατιστική πέρασα με μέτριο βαθμό αυτό είναι αλήθεια. Εκεί λίγο οι ανισότητες Cramer-Rao με ταλαιπωρούσαν. Τότε κάναμε και μετεωρολογία που επίσης δεν πέρασα με καλό βαθμό (αλήθεια κάνουν ακομα? Κανένας φίλος πρόσφατος από το ΕΚΠΑ μαθηματικών υπάρχει εδω?). Αλλά μάλλον νομίζω πως έχω μια γενική εποπτεία του είναι ένα στατιστικό μοντέλο.

Αν θέλεις θύμισε μου το θέμα γιατί είμαι περίεργος τι θεώρησες σαν ελλιπη κατανόηση.

Αν δεν σου είναι κόπος βρες και το θέμα με τη θρησκεία (και εκεί στατιστικό μοντέλο δεν καταλάβαινα?)


Στη θρησκεία ψάξε στη Wikipedia role of Christianity in civilisation. Είμαι από κινητό και δεν μπορώ να βρω τα θέματα τώρα. Δεν προσπαθώ βασικά να σε κατηγορήσω, απλώς αν θυμάμαι καλά τα κλιματικα μοντέλα έχουν ασαφή αποτελεσματικότητα, επομένως υπάρχει τυχαιότητα το οποίο τουλάχιστον απ' όσο μπορώ να πω σημαίνει πως δεν μπορούμε να ξέρουμε τόσο καλά την επιρροή του ανθρώπου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
role of Christianity in civilisation

Σαν κατι να αχνοθυμαμαι, αλλα οχι λεπτομεριες, προσπαθησα να κοιταξω απο τα μηνυματα σου αλλα εχεις πολλα απο τοτε και δεν καταφερα να βρω κατι. Αν μπορεσεις πλιζ ντου
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Τι αποτελεσμα εχουν? Να κανουν το δερμα σου λιπαρο?

Ελεος, αν τρως καλα, ενυδατωνεσαι, κοιμασαι, γυμναζεσαι, αποφευγεις τον ηλιο και εχεις καλα γονιδια το δερμα σου θα γερασει πιο αργα.

To μονο πραγμα που κανουν οι κρεμες ειναι μια παροδικη αυξηση της υδαροτητας του δερματος. Επειδη δε τα περισοτερα εχουν και αποφρακτικους παραγοντες (διαφορα ελαια) κανουν την κατασταση χειροτερη και στο τελος ο μονος τροπος να κρατας το δερμα σου ενυδατωμενο ειναι με κρεμες.

Το μονο που δουλευει ειναι τα αντιηλιακα, ολα τα αλλα ειναι πεταμενα λεφτα.

Κρεμες που περιεχουν φαρμακευτικα εκδοχα (ρετινοειδη, DMSO, πενθανολες κτλ) επισις ειναι κλεψιμο γιατι καλυτερα παρτα απο το στομα αυτα, ετσι και αλλιως συστημικη ειναι η αποροφιση τους.
Εμείς με τόση υγιεινή σήμερα, πλύσιμο προσώπου , σώματος, χεριών , αντισηπτικά , αποτριχώσεις , φασίνα , μάλλον πως καταπονούμε το δέρμα μας που καταλήγει να θέλει και την ενυδάτωσή του.

Τα υπόλοιπα για ρυτίδες, σύσφιξη , κυτταρίτιδα μπορεί να μη κάνουν τίποτα . Αλλά έχω και μια αίσθηση ότι λένε συνήθως κάτι σε 'το δέρμα θα δείχνει πιο λείο '' και πάντα όσο βάζεις το προϊόν τους , δεν σου είπε κανείς ότι θα θα γίνεις και θεογκόμενα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top