Περί back-up

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Το backup θέλει πολλά dvd!
Εγώ περνώντας σε δισκάκια όλα αυτά που κατεβάζω κατά καιρούς, έχω φάει πάνω από 150 δισκάκια....

Πάντως κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο κάνε ένα κόπο και πέρνα τα πάντα σε dvd! Είναι πολύ ασφαλέστερο! Σου μιλάω εκ πείρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Το backup θέλει πολλά dvd!
Εγώ περνώντας σε δισκάκια όλα αυτά που κατεβάζω κατά καιρούς, έχω φάει πάνω από 150 δισκάκια....

Πάντως κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο κάνε ένα κόπο και πέρνα τα πάντα σε dvd! Είναι πολύ ασφαλέστερο! Σου μιλάω εκ πείρας!

Κι εγω πρέπει να κάνω εναν 120αρη δίσκο backup και σκέφτομαι τα image να τα βάλω σε dvd παρά στον εξωτερικό 320αρη. Πρέπει να παω να πάρω καμια 20αρια άδεια δισκάκια βέβαια... 12 ευρώ. Σιγά! :P Εσυ θα τα βαζες στον εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Κι εγω πρέπει να κάνω εναν 120αρη δίσκο backup και σκέφτομαι τα image να τα βάλω σε dvd παρά στον εξωτερικό 320αρη. Πρέπει να παω να πάρω καμια 20αρια άδεια δισκάκια βέβαια... 12 ευρώ. Σιγά! :P Εσυ θα τα βαζες στον εξωτερικό;

Επειδή και εγώ και φίλοι μου την έχουμε πατήσει με δίσκους, το ασφαλέστερο είναι σε δισκάκια! (ή σε κάποιον δίσκο, ο οποίος όμως δεν χρησημοποιήται!!!)
Ένας δίσκος που λειτουργεί, μπορεί κάτι να πάθει. (όχι απαραίτητα να χαλάσει, ένας ιός είναι αρκετός!) Ενώ τα δισκάκια δεν έχουν ανάγκη!

Εγώ τον εξωτερικό τον έχω για τα downloads... (στο laptop βλέπεις δεν μπορείς να βάλεις μέσα... :( )

12 ευρώ;;; Εγώ πέρνω την 25άδα 8...:)


Πάνο, όταν κάτσεις να κάνεις το backup γράφεις ότι έχεις εκείνη τη στιγμή, και μετά, σε τακτά χρονικά διαστήματα κάνεις backup τα νέα δεδομένα! Πίστεψέ με είναι πιο απλό άπο ότι ακούγεται! Απαιτεί βέβαια να έχεις κατανήμει σωστά τα δεδομένα σου στο δίσκο! (κοινώς να ξέρεις που είναι τι και τι έχεις ήδη γράψει!) Το μόνο "κακό" είναι το ότι καταλήγεις να έχεις πολλές εκδόσεις του ίδιου προγράμματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ωραία, ούτως ή άλλως σε δισκάκια θα πήγαιναν για τους λόγους που είπες :clapup:

Το backup καλό θα ήταν να γίνει με το Acronis True Image ή χύμα παίρνεις φακέλους και τους χώνεις στα δισκάκια; Εννοώ για την πιστή αντιγραφή των δεδομένων πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Ωραία, ούτως ή άλλως σε δισκάκια θα πήγαιναν για τους λόγους που είπες :clapup:

Το backup καλό θα ήταν να γίνει με το Acronis True Image ή χύμα παίρνεις φακέλους και τους χώνεις στα δισκάκια; Εννοώ για την πιστή αντιγραφή των δεδομένων πάντα!

Προσωπικά προτιμώ το χύμα!
Επειδή γράφω τα δεδομένα μου χωριστά ανάλογα με το είδος (ταινίες , μουσική, προγράμματα) θέλω να έχω ένα πακέτο με όλες τις ταινίες, ένα με όλα τα mp3 και λοιπά!

Είναι και πιο εύκολη η αναζήτηση μετά....
Κάνεις έναν κατάλογο με το τι είναι που και όποτε χρειαστείς κάτι το βρίσκεις έυκολα...

Ενώ αν έχεις το image, άντε να βρεις σε πιο image είναι το αρχείο που θες, και σε πόσα δισκάκια θα είναι αυτό το image... πολύ κούραση! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Πάνο, όταν κάτσεις να κάνεις το backup γράφεις ότι έχεις εκείνη τη στιγμή, και μετά, σε τακτά χρονικά διαστήματα κάνεις backup τα νέα δεδομένα! Πίστεψέ με είναι πιο απλό άπο ότι ακούγεται! Απαιτεί βέβαια να έχεις κατανήμει σωστά τα δεδομένα σου στο δίσκο! (κοινώς να ξέρεις που είναι τι και τι έχεις ήδη γράψει!) Το μόνο "κακό" είναι το ότι καταλήγεις να έχεις πολλές εκδόσεις του ίδιου προγράμματος!
Τα mp3 μου και τα downloads τα έχω πολύ τακτοποιημένα αλλά στα υπόλοιπα γίνεται κάποιος χάμος βέβαια μόνο mp3s downloads και εγγραφά μου με νοίαζει αλλά και πάλι ήδη έχω ξεκινήσει να κάνω backup αλλά φοβάμαι ότι δεν θα θυμάμαι τι πρόσθεσα στα εγγραφά μου ή στα mp3 και δεν θα είναι σαν μην έχω κάνει backups
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Στο λεω γιατί κι εγω χύμα τα αντιγράφω μια ζωή και όλα είναι θαυμάσια απλώς τωρα λέω να κάνω το βασικό μου σύστημα dual boot (Ναι εκτός κι απ το μικρό πισί θέλω να βάλω και στο μεγάλο Linux και συγκεκριμένα Ubuntu :clapup: ) και σκεφτόμουν οτι αν πάει κάτι στραβά με τα partition των XP να τα εχω κάνει backup με το Acronis σε image ωστε να αντιγράψει και το λειτουργικό με όλες τις ρυθμίσεις του και σε περίπτωση επανεγκατάστασης να μην ξανακάθομαι να ρυθμίζω να πατσάρω τα ΧΡ με ενημερώσεις κλπ. Σε 20' να είμαι οκ με τα image δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ κάτι τέτοιο κάνω στον PPC , στο PC φοβάμαι ότι όταν θα χρειαστώ το image παρατηρίσω ότι έγινε κάποιο λάθος στην δημιουργεία του image :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Στο λεω γιατί κι εγω χύμα τα αντιγράφω μια ζωή και όλα είναι θαυμάσια απλώς τωρα λέω να κάνω το βασικό μου σύστημα dual boot (Ναι εκτός κι απ το μικρό πισί θέλω να βάλω και στο μεγάλο Linux και συγκεκριμένα Ubuntu :clapup: ) και σκεφτόμουν οτι αν πάει κάτι στραβά με τα partition των XP να τα εχω κάνει backup με το Acronis σε image ωστε να αντιγράψει και το λειτουργικό με όλες τις ρυθμίσεις του και σε περίπτωση επανεγκατάστασης να μην ξανακάθομαι να ρυθμίζω να πατσάρω τα ΧΡ με ενημερώσεις κλπ. Σε 20' να είμαι οκ με τα image δλδ.


Αν θες να κάνεις image το δίσκο με τα ΧΡ, νομίζω πως η καλύτερη λύση ακούει στο όνομα Norton Ghost!

Σου φιάχνει ένα image του δίσκου, και όποτε θες το φορτώνεις. Για τα ΧΡ το έχω κάνει. (ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί ακόμα!)
Αλλά για τα data νομίζω ότι το χύμα είναι καλύτερο!


Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τα mp3 μου και τα downloads τα έχω πολύ τακτοποιημένα αλλά στα υπόλοιπα γίνεται κάποιος χάμος βέβαια μόνο mp3s downloads και εγγραφά μου με νοίαζει αλλά και πάλι ήδη έχω ξεκινήσει να κάνω backup αλλά φοβάμαι ότι δεν θα θυμάμαι τι πρόσθεσα στα εγγραφά μου ή στα mp3 και δεν θα είναι σαν μην έχω κάνει backups

Αυτό λύνεται εύκολα! Δες τι κάνω εγώ:
Ότι νέο κατεβάζω το βάζω σε άλλο φάκελο μέχρι να μπει στο back-up!
Αφού το περάσω σε δισκάκι, το περνάω μαζί με τα υπόλοιπα!;)

Με εξαίρεση τα documents που τα κάνω back-up σε άλλο partition κάθε 3 μέρες με τη βοήθεια του argentum backup. (αυτό απλά δημιουργεί ένα zip αρχείο με ότι του έχεις πει, και το ανανεώνει κάθε όποτε του λές! Βολεύει για το my documents και τα mail, αλλά για mp3 και λοιπά data δεν βολεύει!)
Τέλος το zip το περνάω κάθε μερικές μέρες σε ένα DVD-RW...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Αυτό λύνεται εύκολα! Δες τι κάνω εγώ:
Ότι νέο κατεβάζω το βάζω σε άλλο φάκελο μέχρι να μπει στο back-up!
Αφού το περάσω σε δισκάκι, το περνάω μαζί με τα υπόλοιπα!;)

Με εξαίρεση τα documents που τα κάνω back-up σε άλλο partition κάθε 3 μέρες με τη βοήθεια του argentum backup. (αυτό απλά δημιουργεί ένα zip αρχείο με ότι του έχεις πει, και το ανανεώνει κάθε όποτε του λές! Βολεύει για το my documents και τα mail, αλλά για mp3 και λοιπά data δεν βολεύει!)
Τέλος το zip το περνάω κάθε μερικές μέρες σε ένα DVD-RW...
Χμμ κάλο ακούγεται αυτό το arguntum αλλά γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν θα υπάρχει για linux; :(
Πάντως τελικά αρχίζω και το πέρνω απόφαση ότι θα κάνω backups συχνά σε οπτικό μέσο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάω να αντιγράψω τα περιεχόμενα του δίσκου σε εναν φάκελο σε κάποιον άλλον δίσκο μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα την πρώτη φορά έσβησα το αρχειο που έβγαζε αυτό το σφάλμα αλλά μου το ξανα έβγαλε σε άλλο αρχείο τι άλλο να δοκιμάσω;
γιατι συμβαίνει μήπως επειδή έχω bud blocks ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • backups.jpg
    backups.jpg
    73.3 KB · Εμφανίσεις: 345

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Αν θες να κάνεις image το δίσκο με τα ΧΡ, νομίζω πως η καλύτερη λύση ακούει στο όνομα Norton Ghost!

Σου φιάχνει ένα image του δίσκου, και όποτε θες το φορτώνεις. Για τα ΧΡ το έχω κάνει. (ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί ακόμα!)
Αλλά για τα data νομίζω ότι το χύμα είναι καλύτερο!
Πως το φορτώνεις; Μπορεις να προσθέσεις μέσα στο image αυτό δεδομένα απο άλλο δίσκο; Μπορείς να κάνεις update στο image η μόνο φτού απο την αρχή; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τελικά, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για back-up? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γεμάτοι δίσκοι, ένας υπολογιστής που κολλάει...μηδέν χρήματα για άλλους δίσκους. Λύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Dropbox / google drive / sky drive λογικά, για τα σημαντικά αρχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Dropbox / google drive / sky drive λογικά, για τα σημαντικά αρχεία.

Θα συμφωνήσω.Συνδιασμένα όλα αυτά,σου βγάζουν πάνω απο 10GB χώρο για backup.Και χωρίς κάποια χρέωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Καλά που μου το θυμίσατε να κάνω ένα backup που έχω καιρό να κάνω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artonweb

Νεοφερμένος

Ο artonweb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Δεν ξέρω για το dropbox αλλά το Google drive και το skydrive δίνουν (δωρεάν) πολύ λίγο χώρο 5 και 7 Gb αντίστοιχα.
Η μόνη "εξυπηρέτηση" είναι ότι μπορείς να κατεβάσεις τα αρχεία σου από οποιοδήποτε υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το Dropbox,δίνει δωρεάν 2GB,που με διάφορους σχετικά εύκολους τρόπους,πάντα δωρεάν το αυξάνεις.
Εγώ αυτή τη στιγμή το έχω φτάσει σε χωρητικότητα 3+ GB.Και πέρα απο backup,ειναι ένας ωραίος τρόπος να μοιραζεσαι αρχεία με τους φίλους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης το dropbox ανέφερε κάπου στα Terms of Use πως σε οτιδήποτε ανεβάζεις τους παραχωρείς πλήρως τα όποια δικαιώματα έχεις. So, not using it, προτιμώ δικούς μου servers για backup...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top