Ηλεκτρολογικές απορίες

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
ριξε λιγο αγιασμο πανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
ριξε λιγο αγιασμο πανω

Ναι, ναι. Και αύριο θα καλεσω παπά αντί ηλεκτρολογο, να κάνει ευχελαιο! Αυτό φταιει, μου λεγε η μάνα μου όταν μπηκα στο σπίτι "φερε έναν παπά να φύγουν τα κακα" δεν την ακουσα! Να τα αποτελέσματα! :D:D jk
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ναι, ναι. Και αύριο θα καλεσω παπά αντί ηλεκτρολογο, να κάνει ευχελαιο! Αυτό φταιει, μου λεγε η μάνα μου όταν μπηκα στο σπίτι "φερε έναν παπά να φύγουν τα κακα" δεν την ακουσα! Να τα αποτελέσματα! :D:D jk

Priest build --> Holy Staff Blessed+10 --> Cleansing miracle --> πάντα χρειάζεται ένα καλό support ;) :pc:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minkar

Νεοφερμένος

Ο minkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μαγκες ερωτηση...Γιατι με κλειστο διακοπτη εχω ταση 110v ? (μονοφασικος, διακοπτης σωστος)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Μαγκες ερωτηση...Γιατι με κλειστο διακοπτη εχω ταση 110v ? (μονοφασικος, διακοπτης σωστος)
Εχεις μεν 110V εκει στο ντουι της λαμπας (μεταξυ φασης με ουδετερο) αλλα η λαμπα δεν αναβει ή και αναβοσβυνει ελαφρα...δεν εχουμε δυνατοτητα ικανου ρευματος..αν ειχαμε πανω απο 30mA θα επεφτε η προστασια
Δυο περιπτωσεις μπορω να σκεφτω
-Ο διακοπτης εχει ενδεικτικό λαμπακι
-Ο διακοπτης ειναι ρυθμιζομενης τασης (ηλεκτρονικο dimmer)

Για δοκιμη αποσυνδεσε τον διακοπτη και ξαναμετρα....μαλλον αυτος θα φταιει.
Και αν φταιει ο διακοπτης τι κανω ? αλλαζω διακοπτες?
Μαλλον οχι .. αν η λαμπα αναβοσβυνει ελαφρα κατ αρχη αγορασε μια λαμπα led καλης μαρκας με δυνατοτητα dimming (10€)
 
Τελευταία επεξεργασία:

minkar

Νεοφερμένος

Ο minkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
απομονωσα το διακοπτη και μετραω αναμεσα επιστροφη και ουδετερο (χωρις να ακουμπαει η επιστροφη με την φαση , χωρις δηλαδη να κλεινει κυκλωμα και δειχνει 110..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
απομονωσα το διακοπτη και μετραω αναμεσα επιστροφη και ουδετερο (χωρις να ακουμπαει η επιστροφη με την φαση , χωρις δηλαδη να κλεινει κυκλωμα και δειχνει 110..
Πολυ ωραια... εχουμε την φαση ασυνδετη και μετραμε 110 V στην λαμπα...
συνεπως την ταση την φερνει ο ουδετερος.
Παταμε το μπουτον στον ρελε προστασιας ..αν πεφτει ειναι οκ... αν οχι τοτε εχουμε προβλημα γειωσης.
Μαλλον οκ θα ειναι, οποτε την ταση στον ουδετερο την εισαγει καποια ηλεκτρονικη συσκευη στο σπιτι μας ..ακομα και στην πολυκατοικια ειναι δυνατον καθοτι ο ουδετερος ειναι κοινος.
Κατεβαζουμε τους διπλους διακοπτες στο πινακα ( ειναι φαση ουδετερο) και αρχιζουμε και βγαζουμε συσκευες απο την μπριζα μια μια και μετραμε .....και ελπιζουμε.
Σημ ...οι αλλες λαμπες led να ειναι σβηστες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top