Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Για να αντιστραφούν χρόνια σεξισμού και πατριαρχίας και να επέλθει η ισότητα πρέπει οι γυναίκες πλέον να κερνάνε #προφεμινισμ



με λιγη προσπαθεια μπορουμε παντα να επιστρεψουμε στις ενδοξες εποχες της προικας και παλι με χρονια με καιρους παλι δικας σας θα ναι :P

Και καλα κάνουμε!!!

εε μην το λες τα πλουσια cougarακια (στην Αγγλια π.χ.) ηταν συχνο φαινομενο αν σκεφτεις οτι ολη η περιουσια της γυναικας και γενικα οτι χρηματα εβγαζε μεχρι καποια εποχη ανηκαν δικαιωματικα στον αντρα της
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγώ πάλι γιατί νομίζω θα έπρεπε να είναι ένας συνδυασμός και των τριών? Και μισά μισά να πληρώσετε, και ο άντρας να κεράσει και η κοπέλα.
Εγώ πάντως όσες φορές έχω κάνει την κίνηση να κεράσω δεν είχα ποτέ θέμα.
Προσωπικά δε δέχομαι για κανένα λόγο να κερνάει μόνο ο άντρας, είναι κάτι το οποίο με κάνει να νιώθω άπειρα άβολα .
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουν γραφτεί τόσες σελίδες εν τω μεταξύ ενώ έχει δοθεί ήδη λύση σε αυτό το αμήχανο ζήτημα :skull: κλικ
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Το θέμα αυτό είναι περίπλοκο γιατί έχει κατάλοιπα μιας άλλης εποχής και στοιχεία μιας νέας. Τόσο οι άντρες όσο και οι γυναίκες δημιουργούν τις δικές τους ερμηνείες σε οποιαδήποτε κίνηση κι αν γίνει από τον άλλον. Ο άντρας, αν η γυναίκα δεν προτείνει να κεράσει, αρχίζει να νιώθει σαν χορηγός, αν προτείνει αναρωτιέται αν το κάνει για τα μάτια του κόσμου ή μήπως δεν τον βλέπει ερωτικά, αν επιμείνει πολύ προσβάλλεται, αν δεν επιμείνει θεωρεί οτι τον δουλεύει. Η γυναίκα, αν ο άντρας δεν προτείνει να κεράσει θα τον θεωρήσει τσιφούτη και θα αναρωτιέται αν τη βλέπει απλά σαν ξεπέτα, αν προτείνει και επιμένει μπορεί να προσβληθεί (τί με πέρασες, κομμάτι κρέας που θα πληρώσεις για να σού κάτσω ή καμιά φτωχειά που δεν έχω 3 ευρώ για έναν καφέ; ), αν προτείνει και δεν επιμένει θα θεωρήσει οτι δεν επέμεινε πολύ οπότε δεν το έκανε με την καρδιά του. Η κατάσταση είναι lose lose lose ό,τι κι αν κάνεις. Την καλύτερη λύση σε περίπτωση που ενδιαφέρονται κι οι δύο να συνεχιστούν τα ραντεβού την έκανα (το έχω ξαναπεί) εγώ με τον άντρα μου όταν αρχίσαμε να βγαίνουμε. Είχαμε ένα τρίτο πορτοφόλι στο οποίο συνεισφέραμε κι οι δύο ίδιο ποσό κάθε πχ βδομάδα κι από κει πληρώναμε τα πάντα. Έτσι ούτε μπαίναμε στη διαδικασία να πούμε "άσε κερνάω εγώ, μα σε παρακαλώ με προσβάλεις, μα τί λές τώρα αποκλείεται" και λοιπές χαζομάρες, ούτε ένιωθε κανείς αδικημένος οτι πληρώνει μόνο ο ένας.

Γενικά στη ζωή που πολύ σπάνια έχω αφήσει να με κεράσουν, το θεωρώ χαζό, δεν βρίσκομαι εκεί μαζί σου για να με πληρώσεις, αλλά κι αν ήθελα να πληρωθώ για την παρουσία μου (λέμε τώρα) τα 5 ή τα 10 ή τα 30 ευρώ είναι πολύ λίγα. Οπότε το κέρασμα για μένα είναι κάτι που αποφεύγω, ούτε το προτείνω ούτε αφήνω να μού το προτείνουν.

Θυμήθηκα αυτό:


(btw να ευχηθούμε όλοι στην Κατερίνα περαστικά και καλή ανάρρωση)
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Την καλύτερη λύση σε περίπτωση που ενδιαφέρονται κι οι δύο να συνεχιστούν τα ραντεβού την έκανα (το έχω ξαναπεί) εγώ με τον άντρα μου όταν αρχίσαμε να βγαίνουμε. Είχαμε ένα τρίτο πορτοφόλι στο οποίο συνεισφέραμε κι οι δύο ίδιο ποσό κάθε πχ βδομάδα κι από κει πληρώναμε τα πάντα. Έτσι ούτε μπαίναμε στη διαδικασία να πούμε "άσε κερνάω εγώ, μα σε παρακαλώ με προσβάλεις, μα τί λές τώρα αποκλείεται" και λοιπές χαζομάρες, ούτε ένιωθε κανείς αδικημένος οτι πληρώνει μόνο ο ένας.

Τι καλή ιδέα αυτή!
@Himela, δεν ήξερα για την περιπέτεια της Κατερίνας :( Καλή της ανάρρωση!

Εγώ είμαι υπέρ του μισά-μισά.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
να πληρώνει πάντα ο άντρας. Μην είστε γύφτοι παιδιά.....

Θα βγεις έξω με κοπέλα και θα την βάλεις να πληρώνει ... όποιος το έκανε αυτό έχασε το παιχνίδι ...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αν δεχτεί ή αν έχει την απαίτηση να της πληρώσω τον καφέ μόνο και μόνο επειδή είναι γυναίκα και εγώ άντρας, το έχασε το παιχνίδι :P
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λοιπόν θα αναλύσω των γνώμη μου για να μη λέτε τρολ.

Το να κερνάς μια κοπέλα δείχνεις ότι δε θεωρείς το χρήμα σημαντικό παράγοντα ή θεωρείς την κοπέλα πιο σημαντική αυτό είναι καλό να γίνεται την πρώτη την δεύτερη και γιατί όχι κάθε φορά. Η κοπέλα από την σειρά της είναι λάθος να απαιτεί να πληρώσει ο άντρας.

Ο κοινός κουμπαράς πάλι είναι λάθος!!!! γιατί πάλι βάζετε το χρήμα σημαντική δράση. Το καλό είναι να συνεισφέρουν και οι 2 αλλά χωρίς να κρατάτε λογαριασμό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Λοιπόν θα αναλύσω των γνώμη μου για να μη λέτε τρολ.

Το να κερνάς μια κοπέλα δείχνεις ότι δε θεωρείς το χρήμα σημαντικό παράγοντα ή θεωρείς την κοπέλα πιο σημαντική αυτό είναι καλό να γίνεται την πρώτη την δεύτερη και γιατί όχι κάθε φορά.


Συνφωνω σε όλα όσα λες,αλλά γιατί απολογείσαι;Αν λέγαμε το αντίθετο πάλι τα ίδια θα ακούγαμε!Εγω ακόμα και τους φίλους μου πολλές φορές του κερνάω από ευγένεια.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το θέμα αυτό είναι περίπλοκο γιατί έχει κατάλοιπα μιας άλλης εποχής και στοιχεία μιας νέας. Τόσο οι άντρες όσο και οι γυναίκες δημιουργούν τις δικές τους ερμηνείες σε οποιαδήποτε κίνηση κι αν γίνει από τον άλλον. Ο άντρας, αν η γυναίκα δεν προτείνει να κεράσει, αρχίζει να νιώθει σαν χορηγός, αν προτείνει αναρωτιέται αν το κάνει για τα μάτια του κόσμου ή μήπως δεν τον βλέπει ερωτικά, αν επιμείνει πολύ προσβάλλεται, αν δεν επιμείνει θεωρεί οτι τον δουλεύει. Η γυναίκα, αν ο άντρας δεν προτείνει να κεράσει θα τον θεωρήσει τσιφούτη και θα αναρωτιέται αν τη βλέπει απλά σαν ξεπέτα, αν προτείνει και επιμένει μπορεί να προσβληθεί (τί με πέρασες, κομμάτι κρέας που θα πληρώσεις για να σού κάτσω ή καμιά φτωχειά που δεν έχω 3 ευρώ για έναν καφέ; ), αν προτείνει και δεν επιμένει θα θεωρήσει οτι δεν επέμεινε πολύ οπότε δεν το έκανε με την καρδιά του. Η κατάσταση είναι lose lose lose ό,τι κι αν κάνεις. Την καλύτερη λύση σε περίπτωση που ενδιαφέρονται κι οι δύο να συνεχιστούν τα ραντεβού την έκανα (το έχω ξαναπεί) εγώ με τον άντρα μου όταν αρχίσαμε να βγαίνουμε. Είχαμε ένα τρίτο πορτοφόλι στο οποίο συνεισφέραμε κι οι δύο ίδιο ποσό κάθε πχ βδομάδα κι από κει πληρώναμε τα πάντα. Έτσι ούτε μπαίναμε στη διαδικασία να πούμε "άσε κερνάω εγώ, μα σε παρακαλώ με προσβάλεις, μα τί λές τώρα αποκλείεται" και λοιπές χαζομάρες, ούτε ένιωθε κανείς αδικημένος οτι πληρώνει μόνο ο ένας.
Βρε Χιμελα οκ, πρακτική αυτή η λύση δεν λέω αλλά στο πρώτο ραντεβού όπου δεν έχεις την οικειότητα με τον άλλον να συμφωνήσεις κάτι τέτοιο, τι κάνεις; Είναι ειλικρινής ερώτηση γιατί εγώ ακόμη και τώρα μπερδεύομαι ως προς το πως να αντιδρασω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Βρε Χιμελα οκ, πρακτική αυτή η λύση δεν λέω αλλά στο πρώτο ραντεβού όπου δεν έχεις την οικειότητα με τον άλλον να συμφωνήσεις κάτι τέτοιο, τι κάνεις; Είναι ειλικρινής ερώτηση γιατί εγώ ακόμη και τώρα μπερδεύομαι ως προς το πως να αντιδρασω.

Εαν δεν μπορείς να βρεις την οικειότητα για να λύσεις κάτι τόσο μικρό ,φαντάσου σε άλλα πράγματα τι θα γίνεται όμως .Η καλύτερη λύση πιστεύω οτι είναι να σταματήσουν αμφότερα τα δύο φύλα να στηρίζουν τις αντιδράσεις τους σε προκαταλήψεις και ασταμάτητες απόπειρες να ερμηνεύσουν την παραμικρή κίνηση .

Εαν ο άλλος σου πεί οτι θέλει να κεράσει άστον να το κάνει . Όταν κάποιος κερνάει πρέπει να το κάνει επειδή γουστάρει .Εαν το κάνει με σκοπό να νιώθεις κάποια υποχρέωση απέναντι του,shame is on him anyways :P .

Εαν δεν θέλει να σε κεράσει ,πάλι δεν χρειάζεται να μπεις σε δεύτερες σκέψεις για το πόσο σημαντική σε θεωρεί . Το να κάνει σκηνή για λεφτά είναι καμπανάκι,το να μην κεράσει ή το να κεράσει δεν θεωρώ οτι δείχνει κάτι ιδιαίτερο . Πιθανότατα να μην βλέπει τον λόγο . Μπορεί να μην βγαίνει εαν κάθε φορά πρέπει να κερνάει και όποιον είναι μαζί του . Μπορεί να μην του ήρθε καν εκείνη την ώρα .

Προσωπικά νομίζω οτι κάθε άνθρωπος που βγαίνει πρέπει να κοιτάει να περάσει καλά . Εαν είναι να φτάσει στο σημείο να τρέμει την ώρα και την στιγμή που θα έρθει ο λογαριασμός καλύτερα να μιλήσει ξεκάθαρα για το εαν θέλει ή δεν θέλει να τον κερνάνε παρά να υπομένει τόσο stressful κατάσταση . Οποιοσδήποτε λογικός και φυσιολογικός δεν θα παρεξηγήσει ,once again εαν συμβεί τότε πάει να πεί οτι εξ'αρχής αδιαφορούσε για το εαν νιώθεις άνετα ή όχι,οπότε...ξέρεις .

My point is ,δεν χρειάζεται να τα αναλύουμε όλα μέχρι σκασμού αλλά και δεν πρέπει να φοβόμαστε εαν οι συνθήκες το απαιτούν,εξαιτίας πρακτικών λόγων(π.χ. δεν σου φτάνουν αυτή την εβδομάδα να βγεις 3 φορές) ή ψυχικών(σε αγχώνει υπερβολικά το πως να αντιδράσεις).

Νομίζω οτι η Ελλάδα είναι μια χώρα που στο σύνολο της εκδηλώνει τέτοια κοινωνικοοικονομικά θέματα διότι
επίσημα υιοθετεί το πατριαρχικό πρότυπο, αλλά ανεπίσημα ή τουλάχιστον η νέα γενιά έχει αλλάξει το δεδομένα αυτά . Φιλίες και σχέσεις που ορίζονται απο το χρήμα είναι χαμένες απο χέρι ,το μόνο σίγουρο πάντως . Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους,και ο καλός φίλος φροντίζει να ξεκαθαρίζει τους τυχόν λογαριασμούς πριν κάνουν κουμάντο βάσει των αναγκών του αντί των θέλων του .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βρε Χιμελα οκ, πρακτική αυτή η λύση δεν λέω αλλά στο πρώτο ραντεβού όπου δεν έχεις την οικειότητα με τον άλλον να συμφωνήσεις κάτι τέτοιο, τι κάνεις; Είναι ειλικρινής ερώτηση γιατί εγώ ακόμη και τώρα μπερδεύομαι ως προς το πως να αντιδρασω.

Εγώ θεωρώ το κέρασμα εναλλάξ την καλύτερη λύση, ειδικά αν πληρώνει ο καθένας στα μέρη που διαλέγει (ώστε να μην αναγκάσεις τον άλλο να πληρώσει κάτι που ενδεχομένως να μην αντέχει η τσέπη του).

Εμένα συνήθως μου βγαίνει. Εννοείται πάντα προτίθεμαι να πληρώσω στο πρώτο ραντεβού, συνήθως το εκάστοτε παιδί επιμένει (ή εκμεταλλευεται τη συχνοουρία μου και έχει ήδη πληρώσει), και εκεί του λέω "καλώς, αλλά την επόμενη φορά κερνάω εγώ" (ναι, έχω την ακράδαντη πεποίθηση ότι θα ξαναβγουμε:rofl:).

να πληρώνει πάντα ο άντρας. Μην είστε γύφτοι παιδιά.....

Θα βγεις έξω με κοπέλα και θα την βάλεις να πληρώνει ... όποιος το έκανε αυτό έχασε το παιχνίδι ...

Εδώ διαφωνώ. Εάν χάσεις το παιχνίδι με μια γυναίκα επειδή δεν κερνουσες κάθε φορά, δεν υπήρχε παιχνίδι εξαρχής. Καταλαβαίνω εν μέρει το σκεπτικό των ανδρών που θέλουν να έχουν τις κοπέλες σαν πριγκηπισσες αλλά 1ον έχουν αλλάξει οι αντιλήψεις στις μέρες μας και 2ον όπως λένε και στο εξωτερικό, "money doesn't grow on trees". Δεν μπορώ να μιλήσω εκ μέρους όλων των γυναικών, αλλά εγώ προσωπικά όταν γνωρίζω κάποιον που θέλει να κερνάει πάντα και παντού αφενός νιώθω αμηχανία και αφετέρου το εκλαμβάνω ως ανασφάλεια και ανάγκη για αυτοεπιβεβαίωση. Οπότε μάλλον αρνητικά δρα, παρά θετικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Bασικά , βρίσκω πολύ προβληματικό να κρατάμε "λογαριασμό" ποιος πληρωσε τι την προηγουμενη φορα , αν εδωσε εστω κι ενα ευρώ παραπάνω , κλπ. Αυτό που προσωπικά εφαρμόζω στη ζωή μου όταν γνωρίζω έναν άνθρωπο είναι οπωσδήποτε 1ο ραντεβού ο καθένας τα δικά του και μετά ο,τι βγει. Τα λεφτά δεν φυτρώνουν δια μαγείας , αλλά δε θα πεθάνω αν κεράσω μπύρες ή αν συμπληρώσω γιατί του λείπουν 2 ευρώ ξέρω 'γω. Κι επίσης το κέρασμα , δε θα πρέπει να γίνεται από "υποχρέωση" ή επειδή περιμένεις κάτι σ' αντάλλαγμα, αλλά επειδή γουστάρεις εκείνη τη στιγμή να το κάνεις.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Την στιγμή που έρχεται ο λογαριασμός και δεν κάνει κίνηση η κοπέλα , δεν νιώθεται αμήχανα ; Δεν αισθάνεστε ότι πρέπει να <<βγείτε>> μπροστά ;
Αυτό που έχω δοκιμάσει (και έχει πετύχει) είναι να λέω ότι : επειδή έχω 20αρικο και θέλω να το χαλάσω , να μην βάζω και τον/την σερβιτορα να τα κρατήσει ξεχωριστά , άσε να πληρώσω εγώ και τα βρίσκουμε...αν έχεις χρόνο πάμε δύο στενά πιο κάτω έχει ένα καλό μπαράκι.
Ναι μου έχει συμβεί όμως η κοπέλα να έχει ήδη έτοιμα τα λεφτά .
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top