Μετά θάνατον ζωή: Εφησυχασμός και αδράνεια;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Άφες αυτοίς, ου γαροίδασι τι ποιούσι.
"Κατά Λουκάν ΚΓ'"

Αυτό είναι το μόνο που κατάλαβα: Άσε τους αυτούς, δεν ξέρουν να φτιάχνουν γαρίδες ε; :hehe:


Αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων.
"Κριτές (Σαμψών) ιστ'"
Κι όμως: Ιστορικά (εντάξει, μπορεί και να είναι παραμύθια όλα τα "ιερά" κείμενα), ο πρώτος διδάξας των καμικάζι αυτοκτονίας ήταν Εβραίος. Ειρωνεία καταστάσεων;

Έπαθε των παθών του τον τάραχον.
"Από τον Μικρό Παρακλητικό Κανόνα"
Των αυγών του τον τάραχον ρε άσχετε!!!:lol::stupid:


Παρελθέτω απ' εμού το ποτήριον τούτο.
"Κατά Ματθαίον ΚΣΤ'"
Ε, δεν είχε μπορντώ του 1920 το ποτήριον, γι' αυτό το επέστρεψε στον άναυδο σερβιτόρο.:beating:

Αντί πινακίου φακής.
"Γένεσις ΚΕ'"
Πλλλάκα με κάνεις; Ξέρεις πόσο έχουν πάει οι φακές τη σήμερον ημέραν;

Τούτο δω, είναι ολίγον διαστρεβλωμένο απ τους νεότερους...
Κατά γενική ομολογία, αναφέρεται στους λιγότερο ικανούς νοητικά ανθρώπους και όχι στους αμόρφωτους.

Εγώ πάλι νομίζω πως αναφέρεται στους ανθρώπους με απλή σκέψη και ταπεινοφροσύνη, κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Πιθανόν να βγαίνω off, όμως το θεωρώ σημαντικό να γραφεί.

Επειδή κανείς από μας δεν ξέρει το αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή (άλλο το πιστεύω και άλλο το ξέρω), ας φροντίσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε σε αύτη τη ζωή και ας αφήσουμε στην άκρη τέτοιους προβληματισμούς που απλώς τρώνε το χρόνο μας. Ακόμα και αν τελικά υπάρχει "μετά θάνατον" ζωή, αυτό δε δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να μένει αδρανής και ανύπαρκτος σε αυτή
τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Πιθανόν να βγαίνω off, όμως το θεωρώ σημαντικό να γραφεί.

Επειδή κανείς από μας δεν ξέρει το αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή (άλλο το πιστεύω και άλλο το ξέρω), ας φροντίσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε σε αύτη τη ζωή και ας αφήσουμε στην άκρη τέτοιους προβληματισμούς που απλώς τρώνε το χρόνο μας. Ακόμα και αν τελικά υπάρχει "μετά θάνατον" ζωή, αυτό δε δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να μένει αδρανής και ανύπαρκτος σε αυτή
τη ζωή.
Στο ότι η πίστη στην άλλη ζωή δεν θα έπρεπε να αδρανοποιεί τον άνθρωπο, συμφωνώ. Αλλά όχι να αφήσουμε και στην άκρη τέτοιους προβληματισμούς!! Ίσα ίσα, η ευχαρίστηση που αντλούμε μέσα από τη διερεύνηση τέτοιων θεμάτων – κι ας ξέρουμε ότι δε θα καταλήξουμε ποτέ σε κάποιο αντικειμενικό συμπέρασμα- συμβάλλει στην πνευματική μας ευχαρίστηση, στο να περνάμε καλά στην τωρινή μας ζωή. Κι από ό, τι βλέπω…όσο πιο πολλοί το ψάχνουν τόσο πιο καλά περνάμε.:P

Τούτο δω, είναι ολίγον διαστρεβλωμένο απ τους νεότερους...
Κατά γενική ομολογία, αναφέρεται στους λιγότερο ικανούς νοητικά ανθρώπους και όχι στους αμόρφωτους. Ο αμόρφωτος, έχει πάντα την ικανότητα να ερευνήσει
Πίστευε και μη ερεύνα

Εγώ πάλι νομίζω πως αναφέρεται στους ανθρώπους με απλή σκέψη και ταπεινοφροσύνη, κάνω λάθος;

Αυτό περί "ταπεινοφροσύνης και απλότητας" είναι νομίζω η θεολογική ερμηνεία. Έχω ακούσει, και μάλιστα από σοβαρά στόματα, ότι αναφέρεται στους αμόρφωτους κι αγράμματους, που ήταν οι φτωχοί και καταπιεσμένοι άνθρωποι εκείνης της εποχής. Σ' αυτούς, άλλωστε, απευθυνόταν ο λόγος του Ιησού στην "επι του όρους ομιλία". Εγώ κατά βάθος θα ήθελα να πιστέψω ότι αναφέρεται στους λιγότερο ικανούς νοητικά ανθρώπους, γιατί κάτι τέτοιο προσιδιάζει στην αθωότητα.




Ηλί ηλί, λαμά σαβαχθανί.
"Κατά Ματθαίον ΚΖ'"

Για μένα μια ανθρώπινη κραυγή απελπισίας...έστω της στιγμής.
Και πρέπει μάλιστα να αποτελεί μία από τις πιο αυθεντικές φράσεις του Ιησού μέσα στα Ευαγγέλια. Η σφοδρότητά της αποκλείεται ν' αποτελεί προϊόν κάποιας απολογητικής διάθεσης (κάποιας ειλικρινούς υπεράσπισης και δικαίωσης της χριστιανικής πίστης).

Για τους θεολόγους η φράση αυτή αγγίζει, αν δεν κάνω λάθος, "ύψη και βάθη θεολογίας".:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Στο ότι η πίστη στην άλλη ζωή δεν θα έπρεπε να αδρανοποιεί τον άνθρωπο, συμφωνώ. Αλλά όχι να αφήσουμε και στην άκρη τέτοιους προβληματισμούς!! Ίσα ίσα, η ευχαρίστηση που αντλούμε μέσα από τη διερεύνηση τέτοιων θεμάτων – κι ας ξέρουμε ότι δε θα καταλήξουμε ποτέ σε κάποιο αντικειμενικό συμπέρασμα- συμβάλλει στην πνευματική μας ευχαρίστηση, στο να περνάμε καλά στην τωρινή μας ζωή. Κι από ό, τι βλέπω…όσο πιο πολλοί το ψάχνουν τόσο πιο καλά περνάμε.:P

Εννοούσα το να μην αναλωθούμε πάνω στην εύρεση της αλήθειας σε ένα τέτοιο ερώτημα, γιατί πολύ απλά η αλήθεια σε θέματα φιλοσοφικών προβληματισμών ίσως να μη βρεθεί ποτέ. Εκτός και αν είσαι φιλόσοφος, οπότε είναι το αντικείμενό σου αυτό :P. Κατά τα άλλα, όντως είναι ένας πολύ ενδιαφέρον προβληματισμός, απλά η άποψή μου είναι το ότι μετράει περισσότερο η προσφορά σε αύτη τη ζωή, για να το πω χοντρικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αισθάνεται κανείς άλλος το ίδιο. Εμένα πιο πολύ με τρομάζει το ενδεχόμενο της ζωής μετα θάνατον παρά το ενδεχόμενο της ανυπαρξίας. Αν υπάρχει κάτι άλλο μετά και η συνείδηση διατηρείται ανέπαφη, θα έχω παγιδευτεί σε έναν αέναο κύκλο ύπαρξης. Ασφυκτιώ μονάχα με τη σκέψη :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Mετα τον θανατο μαs κατι υπαρχει εκει εξω που μαs παραμονευει και μαs περιμενει οπωσδηποτε, αλλουs με αγριεs διαθεσειs και αλλουs με τιs καλυτερεs των προθεσεων αναλογα με το τι πραξαμε σε αυτη την ζωη,θα πληρωσουμε η θα εξαργυρωσουμε το τιμημα των πραξεων μαs.Για αυτο μην παιρνετε τιποτα αψηφιστα σε αυτη την ζωη οτι κανουμε εχει και τον αναλογο αντικτυπο, για αυτο σκεφτειτε καλα πριν πραξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Οδηγεί τους ανθρώπους σε εφησυχασμό και αδράνεια;
'

Αραλίκι.

Γενικός, έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάτι άλλο μετά και η συνείδηση διατηρείται ανέπαφη, θα έχω παγιδευτεί σε έναν αέναο κύκλο ύπαρξης


Δεν θέλω να προσβάλλω,
μα η ανθρώπινη συνείδηση δεν αξίζει τα λεφτά της
για να περιμένουμε πως θα είναι και αέναη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τοσο καιρο δεν πιστευα σε μεταθανατιες ζωες, πνευματα και τα σχετικα... Απο εχτες πραγματικα ελπιζω ειτε να μην υπαρχει τιποτα μετα τον θανατο, ειτε να υπαρχει μια ευχαριστη ζωη καπου, οπου θα εισαι ακομα ο ευατος σου. Το τι συμβενει δεν ειμαι σε θεση να το ξερω... Και οσο και αν ακουω για νεκρους που επιστρεφουν στα ονειρα μας, δεν μπορω να το πιστεψω πριν το ζησω, ισως και αμα το ζησω να μην το πιστεψω... Αλλα αν οντως μπορουν να γυρισουν στα ονειρα μας, γιατι να μην ηρθε η γιαγια μου να μου πει κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αισθάνεται κανείς άλλος το ίδιο. Εμένα πιο πολύ με τρομάζει το ενδεχόμενο της ζωής μετα θάνατον παρά το ενδεχόμενο της ανυπαρξίας. Αν υπάρχει κάτι άλλο μετά και η συνείδηση διατηρείται ανέπαφη, θα έχω παγιδευτεί σε έναν αέναο κύκλο ύπαρξης. Ασφυκτιώ μονάχα με τη σκέψη :(

καμμία σχέση, μακάρι να μπορούσα να πιστέψω σε κάτι τέτοιο. Η αέναη ύπαρξη μου θα ήταν πανευτυχής και μόνο που υπάρχει. Όποτε προσπάθησα να τακιμιάσω με την ανυπαρξία απέτυχα. Η συνειδητοποίηση του τίποτα που με περιμένει είναι άνετα το πιο άσχημο συναίσθημα που υπάρχει, ευτυχώς που πρέπει να προσπαθήσω πολύ για να την πετύχω και διαρκεί κάποια δευτερόλεπτα.

Ναι είμαι ενα εγωκεντρικό γουρούνι που θα ήθελε να υπάρχει για πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ξερει κανεις κανενα καλο βιβλιο που να μιλα για μεταθανατον κτλ....???
θελω να το χαρισω σε καποιον πολυ μπερδεμενο και φοβισμενο με το θεμα θανατος και τι γινεται μετα και δε θελω να πεθανω κτλ κτλ....
μια γνωστη μου που ειχε χασει τον πατερα της πιο παλια μου ειχε πει οτι διαβασε ενα βιβλιο και την βοηθησε πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τον θανατο και να θελεις, δεν μπορεις να τον κερδισεις.. Κανεις δεν το καταφερε.
Το ζητημα ειναι να νικήσεις την ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τον θανατο και να θελεις, δεν μπορεις να τον κερδισεις.. Κανεις δεν το καταφερε.
Το ζητημα ειναι να νικήσεις την ζωη...

Μήπως, φιλενάδα μου, ταιριάζει περισσότερο :
- για τον θάνατο, το "δεν μπορείς να τον νικήσεις" και
- για την ζωή, να την "κερδίσεις";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δες εδώ για βιβλία σχετικά. Επίσης υπάρχει κι αυτό. Ακόμα μπορεί να την βοηθήσει κάποιο βιβλίο όπως Η Δύναμη του Τώρα ή το Πως να διαχειριστείτε θετικά τις κρίσεις στην ζωή σας. Τα δύο τελευταία τα έχω διαβάσει και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ξερει κανεις κανενα καλο βιβλιο που να μιλα για μεταθανατον κτλ....???
θελω να το χαρισω σε καποιον πολυ μπερδεμενο και φοβισμενο με το θεμα θανατος και τι γινεται μετα και δε θελω να πεθανω κτλ κτλ....
μια γνωστη μου που ειχε χασει τον πατερα της πιο παλια μου ειχε πει οτι διαβασε ενα βιβλιο και την βοηθησε πολυ...

H Zωή μετά τον θάνατο, της Annie Bezant. Εκδόσεις Τετρακτύς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Είναι λοιπόν η πίστη στην Αθανασία της Ψυχής και στη Μετά Θάνατον Ζωή, έμφυτη στον άνθρωπο ή καλλιεργείται από τις θρησκείες;
Νομίζω πως είναι έμφυτη η γενικότερη πίστη στη ζωή μετά θάνατος. Οι άνθρωποι θέλουν να νιώθουν ότι κάτι υπάρχει πέρα από το θάνατο, ότι δεν είναι όλα σκοτάδι. Ο φόβος για τον θάνατο είναι που κάνει τον κόσμο να θέλει απεγνωσμένα να πιστέψει ότι δεν τελειώνουν όλα όταν πεθαίνουμε. Και επίσης, η σκέψη ότι τα αγαπημένα μας πρόσωπα που έχουν χαθεί είναι κάπου ευτυχισμένα και μας βλέπουν. Και νομίζω πως οι θρησκείς πάτησαν σε αυτή την απελπισμένη ανάγκη του ανθρώπου για να κερδίσουν πιστούς.

Προσωπικά, πιστεύω ότι όλα τελειώνουν στο θάνατο. Και για κάποιο διάστημα η επίγνωση μου αυτή ήταν δύσκολη και με βασάνιζε. Θα ήταν πολύ πιο εύκολο και ίσως λυτρωτικό για μένα να προσπαθούσα να πιστέψω κάπου και να σκέφτομαι ότι δεν τελειώνουν όλα - θα ήμουν πιο ανακουφισμένη. Αλλά δεν το έκανα γιατί μέσα μου θα γνώριζα πως κορόιδευα τον εαυτό μου. Πλέον νομίζω πως το έχω αποδεχτεί σε έναν ικανοποιητικό βαθμό.
Οδηγεί τους ανθρώπους σε εφησυχασμό και αδράνεια;
Όχι απαραίτητα. Τουλάχιστον σχετικά με την πίστη μας υποθέτω ότι υπάρχει το άγχος εάν θα πάει κανείς στον παράδεισο ή στην κόλαση. Και εάν εφησυχάζει κανείς πολύ κακό κάνει στον εαυτό του.

Ίσως, πράγματι, μια μερίδα των πιστών να αρπάζονται από αυτό που διδάσκεται για την μετά θάνατον ζωή και να γίνονται πιο αδρανείς, αλλά σε γενικές γραμμές δεν το πιστεύω. Για τον λόγο ότι σύμφωνα με την πίστη μας, πάντα, αυτοί που κερδίζουν την αιώνια ζωή είναι καλοί άνθρωποι για όλη τους τη ζωή.

Υπάρχει άραγε τρόπος να πιστεύει κάποιος στην αιώνια ζωή, χωρίς να γίνεται υποχείριο κανενός, ακόμη και της ίδιας του της πίστης;
Δύσκολη ερώτηση. Θεωρητικά, ναι εφόσον ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει όποιες απόψεις και αντιλήψεις θέλει. Συνεπώς, μπορεί να θεωρεί πως υπάρχει αιώνια ζωή και εάν είναι βαθιά πεπεισμένοι για αυτό να ζήσει με αυτή του την αντίληψη και να μην αφήσει κανέναν να την κλονίσει. Αρκεί βέβαια να έχει κάποιους λόγους για αυτό, που θα αντικρούουν τις αμφιβολίες που πιθανόν να προκύψουν.

Στο πρακτικό κομμάτι, δεν ξέρω εάν αυτό είναι εφικτό. Μπορείς βέβαια εάν θες να προσπαθήσεις και καλή επιτυχία σου εύχομαι:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Οδηγεί τους ανθρώπους σε εφησυχασμό και αδράνεια;
Όχι απαραίτητα. Τουλάχιστον σχετικά με την πίστη μας υποθέτω ότι υπάρχει το άγχος εάν θα πάει κανείς στον παράδεισο ή στην κόλαση. Και εάν εφησυχάζει κανείς πολύ κακό κάνει στον εαυτό του.

Ίσως, πράγματι, μια μερίδα των πιστών να αρπάζονται από αυτό που διδάσκεται για την μετά θάνατον ζωή και να γίνονται πιο αδρανείς, αλλά σε γενικές γραμμές δεν το πιστεύω. Για τον λόγο ότι σύμφωνα με την πίστη μας, πάντα, αυτοί που κερδίζουν την αιώνια ζωή είναι καλοί άνθρωποι για όλη τους τη ζωή.
Η ερώτηση αυτή τέθηκε επειδή έχει παρατηρηθεί πως οι θρησκείες κατάφερναν πάντοτε να "απορροφούν" την αγανάκτηση του λαού για τα κακώς κείμενα της πολιτικής εξουσίας, της οποίας πάντοτε ήταν προνομιακοί εταίροι, για την αδικία, την καταπίεση, τη σκληρότητα, την ανισότητα πλουσίων και φτωχών κλπ, και να αποτρέπουν τις όποιες επαναστατικές τάσεις, πουλώντας το παραμύθι της αιώνιας ζωής που περιμένει όποιον ανεχτεί τις "δοκιμασίες" τις οποίες έθεσε ο Θεός σε τούτη τη ζωή, ή της αιώνιας τιμωρίας η οποία περιμένει τους εδώ αδικούντας. Τούτο έχει καταγγελθεί στο παρελθόν από αριστερούς κυρίως συγγραφείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μετά θάνατον ζωή: Εφησυχασμός και αδράνεια;

Οι μόνοι δρόμοι είναι εκείνοι που προσφέρουν πρόσβαση.

Το δέντρο της Κατανόησης εκθαμβωτικά ίσιο και απλό,
βλασταίνει κοντά στην πηγή που ονομάζεται Τώρα Παίρνω Αυτό.

Και όχι δεν το είπε ο Κρισναμούρτι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Τον θάνατο σίγουρα δεν μπορείς να τον καταργήσεις στην βιολογική του διάσταση αλλά μπορείς να απορροφήσεις τους κραδασμούς που αυτός επιφέρει σε κάθε όψη της πνευματικής και ψυχικής ζωής μέσω της σταυρικής πορείας του Χριστού. Νομίζω πως η ορθόδοξη θεώρηση πρευσβέει πως η αγωνία, ο φόβος και το σάστισμα που συνδέεται με τον τερματισμό της ζωής οφείλεται σε μια ζωή που περιστρέφεται γύρω απο εγωκεντρικές επιθυμίες και ορέξεις,δηλαδή στην αμαρτία, στην άκριτη προσκόλληση και άπληστη διάθεση απόκτησης υλικών και φθαρτών πραγμάτων. Θα πρότεινα σε κάποιον εαν θέλει να μελετήσει τις Πατερικές διδαχές περί του ρόλου, της λειτουργίας, της ανθρωπολογίας και της φύσης του γεγονότος αυτού στην ζωή μας που αν μη τι άλλο αποτελεί την πιο χειροπιαστή, αναπότρεπτη, συγκλονιστική και κρίσιμη πτυχή του φαινομένου της ζωής. Καλή Ανάσταση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top