Αποτρίχωση

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εμένα δεν μου άρεσε επειδή είναι διπλάσια ταλαιπωρία από το κερί και στην ουσία είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Μερικές τρίχες σίγουρα θα κόπηκαν αντί να βγουν γιατι και με το κερί γίνεται αυτό, δεν μπορεί να βγουν όλες τέλεια.
Διατηρώ μια επιφύλαξη ότι μπορεί να μην το έκανα σωστά αλλά για να λες κι εσύ τα ίδια μάλλον η μέθοδος δεν είναι και τόσο αποτελεσματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Η Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αν μιλάτε για την τεχνική με τη ζάχαρη και το λεμόνι στο μπρίκι, μου τό'κανε και η γιαγιά μου μια φορά και με πέθανε στον πόνο :vava:

Εμένα δεν μου άρεσε επειδή είναι διπλάσια ταλαιπωρία από το κερί και στην ουσία είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Μερικές τρίχες σίγουρα θα κόπηκαν αντί να βγουν γιατι και με το κερί γίνεται αυτό, δεν μπορεί να βγουν όλες τέλεια.
Διατηρώ μια επιφύλαξη ότι μπορεί να μην το έκανα σωστά αλλά για να λες κι εσύ τα ίδια μάλλον η μέθοδος δεν είναι και τόσο αποτελεσματική.

Για τις τρίχες που κόβονται, μια αιγύπτια αισθητικός μου είχε πει ότι δεν κάνει να κάνεις χαλάουα όταν έχεις περίοδο, γιατί τότε δεν βγαίνουν καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Τώρα δεν είμαι σίγουρη ότι ταιριάζει σε αυτήν τη κατηγορία, αλλά τι να κάνουμε.:redface:
Έχετε ακούσει για το νέο roll-on από το veet? Το είδα μια μέρα τυχαία σε διαφήμιση και από μια πρώτη ματιά, φαίνεται καλό. Εσείς το έχετε δοκιμάσει? Προσωπικά πάω σε αισθητικό για αποτρίχωση και η αλήθεια είναι ότι μοιάζει αρκετά με το ''μηχάνημα'' που έχει εκείνη.
Ποια είναι η γνώμη σας? Πόσο αποτελεσματικό είναι? :hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellouk

Νεοφερμένος

Η stellouk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
να ρωτήσω κάτι από τι ηλικία πρέπει να κάνει μια κοπέλα αποτρίχωση ή ξύρισμα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Τώρα δεν είμαι σίγουρη ότι ταιριάζει σε αυτήν τη κατηγορία, αλλά τι να κάνουμε.:redface:
Έχετε ακούσει για το νέο roll-on από το veet? Το είδα μια μέρα τυχαία σε διαφήμιση και από μια πρώτη ματιά, φαίνεται καλό. Εσείς το έχετε δοκιμάσει? Προσωπικά πάω σε αισθητικό για αποτρίχωση και η αλήθεια είναι ότι μοιάζει αρκετά με το ''μηχάνημα'' που έχει εκείνη.
Ποια είναι η γνώμη σας? Πόσο αποτελεσματικό είναι? :hmm:

όντως και εμενα με ενδιαφερει ..για πειτε..καλυτερη αυτη η συσκεη ή καλύτερο το κερι που το ζεσταινεις μονησ ου και το βαζεις με την ειδικη σπατουλα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι από τι ηλικία πρέπει να κάνει μια κοπέλα αποτρίχωση ή ξύρισμα;;;

Ε ενταξει σχετικό ειναι αυτό. Συνήθως γύρω στα 13 στο γυμνάσιο δηλ. τα κορίτσια ξυρίζουν μασχάλες και πόδια μετά τα 15. Μη βιάζεσαι πάντως αν είσαι μικρότερη να μπεις στα βάσανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
όντως και εμενα με ενδιαφερει ..για πειτε..καλυτερη αυτη η συσκεη ή καλύτερο το κερι που το ζεσταινεις μονησ ου και το βαζεις με την ειδικη σπατουλα????
εγω που εχω αντιστοιχο μηχανημα ειμαι ευχαριστημενη (αν και παλι κοβονται μερικες τριχες)

αυτο που συνιστω ειναι να ΜΗΝ κανετε με σιλκ επιλ! σου γυριζει τις τριχες μεσα και μετα αντε να τις βγαλεις :( :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εγω που εχω αντιστοιχο μηχανημα ειμαι ευχαριστημενη (αν και παλι κοβονται μερικες τριχες)

αυτο που συνιστω ειναι να ΜΗΝ κανετε με σιλκ επιλ! σου γυριζει τις τριχες μεσα και μετα αντε να τις βγαλεις :( :/:
εγω δεν εχω τετοιο προβλημα με την σιλκ επιλ :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εγω εκανα σιλκ επιλ και το αντιμετωπισα αυτο το πρόβλημα γι αυτο διεκοψα τη χρηση του...και εκανα με το κερι σε βαζακι σε σπατουλα και εννοειται οως καποιες κοβονται αλλα θα παρω και το μηχανημα γιατι και μια φίλη μου μου ειπε όυ ειναι πιο εξυπηρετικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
εγω εκανα σιλκ επιλ και το αντιμετωπισα αυτο το πρόβλημα γι αυτο διεκοψα τη χρηση του...και εκανα με το κερι σε βαζακι σε σπατουλα και εννοειται οως καποιες κοβονται αλλα θα παρω και το μηχανημα γιατι και μια φίλη μου μου ειπε όυ ειναι πιο εξυπηρετικο!
πως ακριβως το ξεπερασες; γιατι εγω ακομα το αντιμετωπιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Όταν είχα πάει για αποτρίχωση σε αισθητικό πρώτη φορά, τα είχα κάνει όλα αλλά το αποτέλεσμα δεν με ενθουσίασε.

Το δέρμα μου δεν ήταν ΛΕΙΟ.
Και από τη 2η μέρα ήταν σαν 2η μέρα ξυραφιού... :/

Μου είπαν επειδή ήταν η 1η φορά κτλ κτλ, αλλά κερί είχα χρησιμοποιήσει και σπίτι μου, μόνη, που και πάλι δεν έβγαινε τελείως λείο αλλά έλεγα ότι απλά κάνω κάτι λάθος. :hmm:

Και μετά επειδή άρχισαν να βγαίνουν αρκετά νωρίς και τσίμπαγαν έντονα, δεν ήμουν άνετη και είχα ξενερώσει.:P

Και λυπήθηκα και τα 40 ευρώ.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
πως ακριβως το ξεπερασες; γιατι εγω ακομα το αντιμετωπιζω...
δε το ξεπερασα...επειδη παρουσιαστηκε και σε εμενα αυτο το προβλημα σταματησα να κανω σιλκ επιλ..that's all:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Κορίτσια κάνετε αποτρίχωση με κρέμα?? Θέλω να βρω ένα τρόπο,έτσι ώστε να μη δημιουργεί σπυράκια μετά.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κορίτσια κάνετε αποτρίχωση με κρέμα?? Θέλω να βρω ένα τρόπο,έτσι ώστε να μη δημιουργεί σπυράκια μετά.. :hmm:

Μπα, εγω αποφευγω τις κρεμες, ειναι χημικες και δε τις θελω. Εκανα κι εγω μια εποχη πριν πολλααα χρονια αλλα για λιγο και μετα το διεκοψα. Ασε που βρωμανε σαν οινοπνευμα, ασετον, σαν καμμενο.. κατι εντονο αηδια τελοσπαντων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εχω κανει ΚΑΙ κρεμα..λοιπον ..δε δημιουργει σπυρακια , τα αποτεσματα ειναι ιδια με του ξυραφιοτ καθε 3 4 μερες θες παλι και γενικα ειναι καρκινογονο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εμενα το δέρμα μου με τα κερια και τις μηχανες εφτασε σε αθλια επιπεδα. με σπυρακια γυρισμενες τριχες κλπ.
τοτε απηυδησα και ξεκίνησα λειζερ στους μοιρούς που ως πιο ευαίσθητη περιοχή είχε τραβήξει το μεγαλύτερο ζόρι. τελευταία ξεκίνησα και τις γαμπες.
οι μηροί τωρα έχουν βελτιωθεί και ηρεμήσει πάρα πολύ, σχεδόν όπως ήταν πριν ξεκινήσει η όλη ιστορία. για να δουμε και τις γαμπες...

προς αποφυγη στρεβλώσεων το κερί δεν είναι τόσο απαίσιο άμα το ξέρεις να το χρησιμοποιείς. οι μηχανες όμως που τραβανε τις τρίχες είναι απαίσιες και κανουν ζημιά στο δέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
και γενικα ειναι καρκινογονο....

Καλά ας μην υπερβάλλουμε και τρομοκρατούμαστε οι κυριες του φορουμ... :)Ειναι χημικο ας πουμε καλυτερα και μπορει να δημιουργησει ποικιλλες αντιδρασεις στο δερμα, οχι σιγουρα αλλα ενδεχεται, οπως πολλα ακομα που χρησιμοποιουμε!;)

εμενα το δέρμα μου με τα κερια και τις μηχανες εφτασε σε αθλια επιπεδα. με σπυρακια γυρισμενες τριχες κλπ.
τοτε απηυδησα και ξεκίνησα λειζερ στους μοιρούς που ως πιο ευαίσθητη περιοχή είχε τραβήξει το μεγαλύτερο ζόρι. τελευταία ξεκίνησα και τις γαμπες.
οι μηροί τωρα έχουν βελτιωθεί και ηρεμήσει πάρα πολύ, σχεδόν όπως ήταν πριν ξεκινήσει η όλη ιστορία. για να δουμε και τις γαμπες...

προς αποφυγη στρεβλώσεων το κερί δεν είναι τόσο απαίσιο άμα το ξέρεις να το χρησιμοποιείς. οι μηχανες όμως που τραβανε τις τρίχες είναι απαίσιες και κανουν ζημιά στο δέρμα.

Ειδες που τα λεγαμε για το λειζερ? Ειναι κορυφη. Τσιμπημενο εν συγκρισει με αλλες μεθοδους αλλα βλεπεις αποτελεσματα ρε παιδι μου και δεν εισαι ολη την ωρα με ενα ξυραφι στο χερι! Συμφωνω με οσα λες και για το κερι και για τις μηχανες -που εγω δεν τις αντεχω-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Δηλαδή αν χρησιμοποιώ σπάνια την κρέμα,υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δημιουργηθούν αντιδράσεις στο δέρμα??
Βασικά θέλω να βρω έναν τρόπο,έτσι ώστε να μη βγάζω σπυράκια γιατί ειδικά τώρα το καλοκαίρι με το μαγιό δε μου αρέσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δηλαδή αν χρησιμοποιώ σπάνια την κρέμα,υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δημιουργηθούν αντιδράσεις στο δέρμα??
:hmm:Δεν νομιζω να ειπωθηκε κατι τετοιο παραπανω η εσυ δεν το πολυκαταλαβες! Δε θα παθεις σωνει και ντε κατι! Απλως οι κρεμες πιστευω ειναι μουφα και τους δικους μου λογους τους ειπα παραπανω, υπαρχουν κι αλλοι τροποι να κανεις αποτριχωση πολυ καλυτεροι... ταινιες, χαλαουα, μηχανες, λειζερ... Ακομα και το ξυραφακι προσωπικα το θεωρω καλυτερο απο τις κρεμες
Βασικά θέλω να βρω έναν τρόπο,έτσι ώστε να μη βγάζω σπυράκια γιατί ειδικά τώρα το καλοκαίρι με το μαγιό δε μου αρέσει..
Θα φροντιζεις να ενυδατωνεσαι πολυ και να παιρνει αερα το σημειο εκεινο. Δηλαδη οταν ξυριζεσαι δε θα φορας σφιχτα παντελονια ή εσωρουχα, μετα αμεσως την αποτριχωση θα βαζεις μπολικη κρεμουλα αντιερεθιστικη -bepanthol ας πουμε και δε θα ξυριζεσαι λιγο πριν βγεις στην παραλια, γιατι το αλατι ερεθιζει τους ανοιχτους πορους. Θα τα κανεις αυτα απο το βραδυ και οχι καθε μερα ξυρισμα γιατι κι αυτο ερεθιζει. Αν δλδ βαζεις ξυραφι, καθε 2-3 μερες, αν κανεις κερι καθε βδομαδα-δυο βδομαδες κλπ, θα δεις ποσο θα σου παιρνει. Κοιτα παντως, για να σου φυγει η απορια, δοκιμασε καμμια κρεμα και κρινε κι εσυ η ιδια. Αν δεν πειραματιστεις δε θα βρεις τι σε καλυπτει ο,τι κι αν λεμε, ε και θ'αποφασισεις!;) Αντε και καλα μπανια ναχουμε με σουπερ δερματακι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top