Γυμναστήριο ή Κολυμβητήριο;

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Έχω ένα δίλημμα, ποιο πιστεύετε είναι το καλύτερο για να φτιάξει κανείς σώμα και μυς, το γυμναστήριο ή το κολυμβητήριο?!
Δεν μιλάω για το που θα περάσεις καλύτερα, είμαστε παρέα, αλλά πια άσκηση θα σε κάνει να νιώσεις το σώμα σου να γυμνάζετε και να μεγαλώνει. Πολύ μου λένε πως εάν δεν σηκώσεις βάρη, δεν πρόκειτε να φτιάξεις σώμα και μυς, άλλοι λένε η αντίσταση του νερού πιέζει περισσότερο τα χέρια, το στήθος, την πλάτη και τα πόδια και κάνει πιο αποτελεσματική δουλειά. Ποιο άραγε είναι το καλύτερο?!
Είχα δει ένα τύπο στο ίντερνετ που έλεγε πως με 200 κάμψεις και 50 έλξεις σε μονόζυγο καθημερινά, κάνουν πραγματικά δουλειά στο σώμα σου. Το έκανα και σε ένα μήνα είχα φτιάξει στήθος. Δεν μπορούμε όμως να μείνουμε μόνο σε αυτό.

Ποιο πιστεύετε κάνει την δουλειά?! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για να κάνεις σώμα και μυς φυσικά το γυμναστήριο. Το κολυμβητήριο σε γυμνάζει αλλά εξαρτάται τι θες να πετύχεις, δες τα σώματα γνωστών κολυμβητών και φαντάσου μια πολύ πιο απλή εκδοχή. Είναι φοβερή γυμναστική αλλά όχι αν θες να φτιάξεις μυς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Κολυμβητιριο μπορει να μην δεις τοσο αμεσα τα αποτελεσματα οσο τα βαρη,αλλα μετα θα εχεις ενα ομοιομορφο γυμνασμενο σωμα.Το κολυμβητιριο βοηθαει και πολυ στην φυσικη κατασταση κατι πολυ σημαντικο
Υ.Σ Ετσι πιστευω δεν εκανα κολυμβηση,εκανα απλως βαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Κοιτα γυμναστηριο πιστευω θα δεις πιο γρηγορα αποτελεσματα και πολυ καλυτερα μαλλον. Ολα τα αθληματα γυμναζουν το σωμα αλλα το γυμναστηριο ειναι καλυτερο.

Εγω πηγαινα personal trainer ενα μηνα και ειδα πολυ ωραια αποτελεσματα. Ολο το σωμα κομματια (εκτος απο ποδια), αλλα κουραστηκα και βαρεθηκα. Τωρα γυμναστηριο λογικα θα εχει διαφορετικο προγραμμα και παραπανω μηχανηματα οποτε δεν θα βαρεθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Έχω ένα δίλημμα, ποιο πιστεύετε είναι το καλύτερο για να φτιάξει κανείς σώμα και μυς, το γυμναστήριο ή το κολυμβητήριο?!
Δεν μιλάω για το που θα περάσεις καλύτερα, είμαστε παρέα, αλλά πια άσκηση θα σε κάνει να νιώσεις το σώμα σου να γυμνάζετε και να μεγαλώνει. Πολύ μου λένε πως εάν δεν σηκώσεις βάρη, δεν πρόκειτε να φτιάξεις σώμα και μυς, άλλοι λένε η αντίσταση του νερού πιέζει περισσότερο τα χέρια, το στήθος, την πλάτη και τα πόδια και κάνει πιο αποτελεσματική δουλειά. Ποιο άραγε είναι το καλύτερο?!
Είχα δει ένα τύπο στο ίντερνετ που έλεγε πως με 200 κάμψεις και 50 έλξεις σε μονόζυγο καθημερινά, κάνουν πραγματικά δουλειά στο σώμα σου. Το έκανα και σε ένα μήνα είχα φτιάξει στήθος. Δεν μπορούμε όμως να μείνουμε μόνο σε αυτό.

Ποιο πιστεύετε κάνει την δουλειά?! :)
Eγώ θα σου πρότεινα να γραφτείς σε κάποιο γυμναστήριο.θα μπορούσες βέβαια να κοιτάξεις και την Καλλισθενική γυμναστική(ασκήσεις με βάρος σώματος) ή και το crossfit.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ειναι αναλογως το τι θελει να κανει κανεις:
γυμναστηριο: μυες αλλα με περισσοτερους κραδασμους, γραμμωση μεν.. αλλα οχι κατι αεροβιο δε... εκτος αν εισαι σε προγραμματακι ομαδικης ασκησης.. που το προτιμυν οι γυναικες περισσοτερο γιαι οι αντρες επικεντρωνουν κυριως στην μυικη μαζα..
κολυμβητηριο: γραμμωση ελαφρως αλλα εξασκηση πολυ καλης φυσικης καταστασης χωρις κραδασμους καταπιεσεις σε γονατα και μεση.. κατα τη γνωμη μου καλυτερη για τους ανδρες γτ στις γυναικες αντροποιει λιγο το σωμα..
εγω παλι ως αντιφαν του γυμναστηριου προτιμω απλως τρεξιμο στο παρκο με συνοδεια διατασεων κοιλιακων κτλ και εχω το σωμα που μου χρειαζεται σαν γυναικα.. τιποτα υπερβολικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε βλέπω τίποτα αρνητικό στο γυμναστήριο από άποψη ασκήσεων τα πάντα έχει και αερόβιο (διάδρομος, ποδήλατο, κοπηλατική, ελλειπτικό) και ό,τι άσκηση θες μπορείς να την κάνεις. Το μόνο θέμα είναι φυσικά το οικονομικό και το κατά πόσο τη βρίσκεις σαν ασχολία.

Και το κολυμβητήριο βοηθά αλλά δε θα σου χτίσει μυς. Από την άλλη μπορώ να βρω αρκετούς λόγους να αρέσει σε κάποιον σαν ασχολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και τα δυο δουλεια κανουν αλλα εγω τα απεχθανομαι και τα δυο!! Απο παντα!!
Πρωτον γιατι μου βρωμαει το χλωριο κ γενικως θεωρω τις πισινες βρωμικες που κατουρανε και σιγα μην τις καθαριζουν ολη την ωρα, τιποτα δεν πιστευω! κ δευτερον το γυμναστηριο με φυλακιζει αναμεσα σε ενα καρο μαντραχαλαδες που βρωμανε ιδρωτιλας και φαρμακιλας!

Αχ... Περιμενω να ανοιξει ο καιρος να ξεκινησω μπανακια στη θαλασσα...

Θαλασσα το καλοκαιρακι... Πολυ κολυμπι πρωι απογευμα..
Πεζοποριουλες στο βουνο τον χειμωνα...
Ελευθερια... Καθαρος αερας... Οξυγονο... Φυση...!!!

Μου χουν λειψει πολυ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κολύμπι είναι αερόβια άσκηση, το γυμναστήριο αντίστασης. Συγκρίνοντας τα 2 είδη, η προπόνηση αντίστασης είναι ανώτερη: θα φτιάξεις σώμα, θα σταματήσεις να είσαι αδύναμος και θα χτίσεις πειθαρχία. Με την αερόβια άσκηση θα αποκτήσεις αντοχή και θα νιώθεις πολύ καλά μετά την άσκηση, ιδίως με το κολύμπι. Το καλύτερο είναι και τα 2, αλλά αν είναι να επιλέξεις τότε είναι no-brainer.;)
Τώρα όσον αφορά το κολύμπι είναι πολύ καλύτερη μορφή αερόβιας από τις βλακείες που μπορείς να κάνεις στο γυμναστήριο(δίαδρομο, ελλειπτικό κλπ) για mid intensity ή high intensity(βέβαια το HIIT στο κολύμπι είναι πάρα πολύ δύσκολο, αλλά θα την παλέψεις). Επίσης το κολύμπι το θεωρώ καλύτερο από το τρέξιμο καθώς δεν θα σου καταστρέψει τα γόνατα και τη μέση, δουλεύει όλο το σώμα και θα ανοίξει τις πλάτες σου(αν και αυτό το κάνουν και τα pull ups).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Κολύμπι είναι απίστευτη άσκηση, γυμνάζεις όλο σου το σώμα, και το πιο σημαντικό με ασφάλεια, καθώς δεν υπάρχει καταπόνηση. Στα αρνητικά αν θέλεις να κάνεις μύες τότε το κολύμπι δε θα σε βοηθήσει τόσο πολύ, καθώς είναι αερόβιο. Επίσης είναι αρκετά βαρετό και θέλει πολύ πειθαρχία, καθώς όλη την ώρα κοιτάς τα πλακάκια της πισίνας, και δεν έχεις και τη δυνατότητα να ακούς μουσική κτλ.
Γυμναστήριο χτίζεις μύες πιο εύκολα, είναι πιο διασκεδαστικό και όχι τόσο ρουτινιάρικο, αλλά αν δε προσέχεις μπορεί να τραυματιστείς, και δε δουλεύεις τόσο πολύ το αερόβιο κομμάτι, κάτι που είναι πολύ σημαντικό.

Οπότε η απάντηση βρίσκεται στο τι θέλεις να πετύχεις: Θέλεις καλή φυσική κατάσταση και γράμμωση; Τότε πάνε κολυμβητήριο. Θέλεις να αποκτήσεις μύες και όγκο; Τότε γυμναστήριο! I'ts up to you :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Γιατι να μην μπορεις να δουλέψεις αεροβιο στο γυμναστηριο???? δεν έχει διάδρομο??? δεν έχει ποδήλατο????


εγω πάω γυμναστηριο αλλα χωρις διατροφή δεν φτιάχνεις τιποτα. Ειτε πάς γυμναστηριο ειτε κολυμβητηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
κολύμβηση ό,τι καλύτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top